Xineliboutput 1.1.0 - en to et translation catalogue (185 entries)

en: custom
et: oma

en: tiny
et: tilluke

en: small
et: väike

en: medium
et: keskmine

en: large
et: suur

en: huge
et: ülisuur

en: automatic
et: automaatne

en: default
et: vaikimisi

en: square
et: nelinurkne

en: anamorphic
et: anamorfne

en: off
et: väljas

en: no audio
et: helita

en: no video
et: pildita

en: Off
et: väljas

en: Oscilloscope
et: ostsillograaf

en: FFT Scope
et: spekter

en: FFT Graph
et: spektrogramm

en: Headphones 2.0
et: Kuularid 2.0

en: Pass Through
et: läbiv

en: very large
et: väga suur

en: Software
et: tarkvaraline

en: Hardware
et: raualine

en: no
et: ei

en: grayscale
et: halltoonid

en: transparent
et: läbipaistev

en: transparent grayscale
et: läbipaistev halltoon

en: yes
et: jah

en: nearest
et: lähim

en: bilinear
et: bilineaarne

en: none
et: ei

en: nonref
et: viiteta

en: all
et: kõik

en: Frontend initialization failed
et: Liidese lähtestamine nurjus

en: Server initialization failed
et: Serveri lätestamine nurjus

en: Playlist
et: Esitusnimekiri

en: Button$Random
et: Juhuslik

en: Button$Normal
et: Normaalne

en: Button$Add files
et: Lisada

en: Button$Remove
et: Eemaldada

en: Queued to playlist
et: Lisatud esitusnimekirja

en: Random play
et: Juhuesitus

en: Normal play
et: Normaalne esitus

en: DVD Menu
et: DVD menüü

en: Exit DVD menu
et: Väljumine DVD menüüst

en: DVD Root menu
et: DVD juurmenüü

en: DVD Title menu
et: DVD peamemüü

en: DVD SPU menu
et: DVD SPU menüü

en: DVD Audio menu
et: DVD audio menüü

en: Close menu
et: Menüü sulgemine

en: Delete image ?
et: Kustutada pilt ?

en: Images
et: Pildid

en: Play music
et: Muusika esitamine

en: Add to playlist
et: Lisada esitusnimekirja

en: Play file
et: Faili esitamine

en: Button$Queue
et: Esitusnimekiri

en: Media
et: Meedia

en: View images
et: Piltide kuvamine

en: Play DVD disc
et: DVD plaadi esitamine

en: Play BluRay disc
et: BluRay plaadi esitamine

en: Play audio CD
et: CD plaadi esitamine

en: Video settings
et: Videoseaded

en: Play only audio
et: Ainult heli esitamine

en: Crop letterbox 4:3 to 16:9
et: 4:3-letterbox 16:9:ks kärpimine

en: Overscan (crop image borders)
et: Pildiservade kärpimine (overscan)

en: Audio settings
et: Heliseaded

en: Audio Compression
et: Heli kompresseerimine

en: Audio equalizer
et: Ekvalaiser

en: Local Frontend
et: Lokaalne liides

en: Aspect ratio
et: Külgsuhe

en: Video aspect ratio
et: Video külgsuhe

en: On
et: sees

en: Deinterlacing
et: Deinterlace

en: Upmix stereo to 5.1
et: Stereo 5.1-ks miksimine

en: Downmix AC3 to surround
et: AC3 surroundiks miksimine

en: Default playlist not found
et: Vaikimisi esitusnimekiri ei ole leitav

en: Default playlist is not symlink
et: Vaikimisi esitusnimekiri ei ole symbollink

en: Default playlist not defined
et: Vaikimisi esitusnimekiri määritlemata

en: Delay
et: Viivitus

en: xineliboutput: hotkey %s not binded
et: xineliboutput: kiirklahv %s sidumata

en: Audio
et: Heli

en: Volume control
et: Helitugevuse juhtimine

en: Mix to headphones
et: Miksimine kuularitesse

en: Visualization
et: Visualiseerimine

en: Width
et: Laius

en: Height
et: Kõrgus

en: Speed
et: Kiirus

en: Audio Equalizer
et: Heli ekvalaiser

en: Use Video-Out Driver
et: videodraiver

en: vector
et: vektor

en: full
et: täis

en: half (top)
et: pool (ülemine)

en: half (bottom)
et: pool (alumine)

en: Autodetect letterbox
et: Letterbox autotuvastamine

en: Crop to
et: Kärpimine

en: Soft start
et: Pehme start

en: Detect subtitles
et: Subtiitrite tuvastamine

en: Software scaling
et: Tarkvaraline skaleerimine

en: Change aspect ratio
et: Külgsuhte muutmine

en: Change video size
et: Videosuuruse muutmine

en: Allow downscaling
et: Allaskaleerimise lubamine

en: Post processing (ffmpeg)
et: Järeltöötlus (ffmpeg)

en: Quality
et: Kvaliteet

en: Mode
et: Mudel

en: Method
et: Meetod

en: Cheap mode
et: Cheap-mudel

en: Frame rate
et: Kaadrisagedus

en: Judder Correction
et: Vibratsiooni korrektsioon

en: Use progressive frame flag
et: Progressiivpildi kasutamine

en: Chroma Filter
et: Chroma-filter

en: Sharpen / Blur
et: Teravus / hägustus

en: Width of the luma matrix
et: Luma-maatiksi laius

en: Height of the luma matrix
et: Luma-maatriksi kõrgus

en: Amount of luma sharpness/blur
et: Luma-teravus/-hägusus

en: Width of the chroma matrix
et: Chroma-maatriksi laius

en: Height of the chroma matrix
et: Chroma-maatriksi kõrgus

en: Amount of chroma sharpness/blur
et: Chroma-teravus/-hägusus

en: 3D Denoiser
et: 3D-mürasummutus

en: Spatial luma strength
et: Ruumilise luma tugevus

en: Spatial chroma strength
et: Ruumilise chroma tugevus

en: Temporal strength
et: Ajaline tugevus

en: HUE
et: Värvus

en: Saturation
et: Küllastus

en: Contrast
et: Kontrast

en: Brightness
et: Heledus

en: Sharpness
et: Teravus

en: Noise Reduction
et: Mürasummutus

en: Smooth fast forward
et: Sujuv edasikerimine

en: Fastest trick speed
et: Suurim kerimiskiirus

en: On-Screen Display
et: Ekraanimenüü

en: Hide main menu
et: Peitmine peamenüü valikus

en: Resolution
et: Resolutsioon

en: Blending method
et: Segunemise meetod

en: Use hardware for low-res video
et: Riistvara kasutus madalresol. videol

en: Scaling method
et: Skaleerimise meetod

en: Show all layers
et: Kõikide kihtide kuvamine

en: Dynamic transparency correction
et: Dünaamilne läbipaistv. korrektsioon

en: Static transparency correction
et: Staatiline läbipaistv. korrektsioon

en: External subtitle size
et: Väliste subtiitrite suurus

en: DVB subtitle decoder
et: DVB-subtiitrite dekooder

en: Decoder
et: Dekooder

en: Buffer size
et: Puhvri suurus

en: Number of PES packets
et: PES-pakettide määr

en: Local Display Frontend
et: Lokaalne ekraaniliides

en: Use keyboard
et: Klahvistiku kasutamine

en: Driver
et: Draiver

en: Display address
et: Ekraani aadress

en: Framebuffer device
et: Framebuffer-seade

en: Fullscreen mode
et: Täisekraan

en: Window width
et: Akna laius

en: Window height
et: Akna kõrgus

en: Window aspect
et: Akna külgsuhe

en: Scale to window size
et: Akna skaleeritud suurus

en: Speakers
et: Kõlarid

en: Remote Clients
et: Kaugkliendid

en: Allow remote clients
et: Kaugklientide lubamine

en: Listen port (TCP and broadcast)
et: TCP-port

en: Listen address
et: Aadress

en: Remote keyboard
et: Kaugklahvistik

en: Max number of clients
et: Klientide max hulk

en: PIPE transport
et: PIPE-transport

en: TCP transport
et: TCP-transport

en: UDP transport
et: UDP-transport

en: RTP (multicast) transport
et: RTP (multicast) -transport

en: Address
et: Aadress

en: Transmit always on
et: Edastus alati sees

en: SAP announcements
et: SAP-teadustused

en: Server announce broadcasts
et: Severi broadcast-teadustused

en: HTTP transport for media files
et: Meediafailide HTTP-transport

en: Additional network services
et: Muud võrguteenused

en: HTTP server
et: HTTP-sever

en: HTTP clients can control VDR
et: HTTP-klientide VDR juhtimine

en: RTSP server
et: RTSP-server

en: RTSP clients can control VDR
et: RTSP-klientide VDR juhtimine

en: Playlist settings
et: Esitusloendi seaded

en: Show the track number
et: Rajanumbri kuvamine

en: Show the name of the artist
et: Esitaja nime kuvamine

en: Show the name of the album
et: Albumi nime kuvamine

en: Scan for metainfo
et: Metaandmete skaneermine

en: Cache metainfo
et: Metaandmete vahemälu

en: Arrow keys control DVD playback
et: Noolte kasutamine DVD juhtimisel

en: Media Player
et: Meediapleier

en: Grayscale
et: Halltoonid

en: OSD
et: Ekraanimenüü

en: Test Images
et: Testipildid

en: X11/xine-lib output plugin
et: X11/xine-lib kuvar
