Xineliboutput 1.1.0 - en to fi translation catalogue (213 entries)

en: custom
fi: oma

en: tiny
fi: olematon

en: small
fi: pieni

en: medium
fi: keskikokoinen

en: large
fi: suuri

en: huge
fi: valtava

en: automatic
fi: automaattinen

en: default
fi: oletus

en: square
fi: neliö

en: anamorphic
fi: anamorfinen

en: off
fi: ei käytössä

en: no audio
fi: ei ääntä

en: no video
fi: ei kuvaa

en: Off
fi: ei käytössä

en: Oscilloscope
fi: oskilloskooppi

en: FFT Scope
fi: spektri

en: FFT Graph
fi: spektrogrammi

en: Image
fi: Kuva

en: Headphones 2.0
fi: Kuulokkeet 2.0

en: Pass Through
fi: läpivienti

en: very large
fi: erittäin suuri

en: Software
fi: ohjelmallisesti

en: Hardware
fi: laitteistolla

en: no
fi: ei

en: grayscale
fi: harmaasävy

en: transparent
fi: läpinäkyvä

en: transparent grayscale
fi: läpinäkyvä harmaasävy

en: yes
fi: kyllä

en: nearest
fi: lähin

en: bilinear
fi: bilineaarinen

en: video stream
fi: videolähete

en: none
fi: ei

en: nonref
fi: ei referoituja

en: bidir
fi: vain B-ruudut

en: nonkey
fi: ei avainruutuja

en: all
fi: kaikki

en: Frontend initialization failed
fi: Näyttölaitteen alustus epäonnistui

en: Server initialization failed
fi: Palvelimen käynnistys epäonnistui

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Button$Random
fi: Satunnaistoisto

en: Button$Normal
fi: Normaali toisto

en: Button$Add files
fi: Lisää

en: Button$Remove
fi: Poista

en: Button$Mark
fi: Merkitse

en: Queued to playlist
fi: Lisätty soittolistalle

en: Random play
fi: Satunnaistoisto

en: Normal play
fi: Normaali toisto

en: DVD Menu
fi: DVD-valikot

en: Exit DVD menu
fi: Sulje DVD:n valikko

en: DVD Root menu
fi: DVD:n päävalikko

en: DVD Title menu
fi: DVD:n ohjelmavalikko

en: DVD SPU menu
fi: DVD:n tekstitysvalikko

en: DVD Audio menu
fi: DVD:n äänivalikko

en: Close menu
fi: Sulje valikko

en: BluRay Top menu
fi: BluRay-levyn päävalikko

en: Delete image ?
fi: Poistetaanko kuva ?

en: Play movie title
fi: Toista elokuva

en: Play disc
fi: Toista levy

en: Images
fi: Kuvat

en: Play music
fi: Toista musiikkia

en: Add to playlist
fi: Lisää soittolistalle

en: Play file
fi: Toista tiedosto

en: Button$Queue
fi: Soittolistalle

en: View images
fi: Katsele kuvia

en: Play DVD disc
fi: Toista DVD-levy

en: Play BluRay disc
fi: Toista BluRay-levy

en: Play audio CD
fi: Toista CD-levy

en: Video settings
fi: Videoasetukset

en: Play only audio
fi: Toista pelkkä ääni

en: Crop letterbox 4:3 to 16:9
fi: Leikkaa 4:3-letterbox 16:9:ksi

en: Overscan (crop image borders)
fi: Leikkaa kuvan reunoja (overscan)

en: Audio settings
fi: Ääniasetukset

en: Audio Compression
fi: Voimista hiljaisia ääniä

en: Audio equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Local Frontend
fi: Paikallinen näyttö

en: Aspect ratio
fi: Kuvasuhde

en: Video aspect ratio
fi: Videon kuvasuhde

en: On
fi: Käytössä

en: Deinterlacing
fi: Lomituksen poisto

en: Upmix stereo to 5.1
fi: Miksaa stereoääni 5.1-kanavaiseksi

en: Downmix AC3 to surround
fi: Miksaa AC3-ääni surroundiksi

en: Default playlist not found
fi: Oletussoittolistaa ei löydetä

en: Default playlist is not symlink
fi: Oletussoittolista ei ole symbolinen linkki

en: Default playlist not defined
fi: Oletussoittolistaa ei ole määritelty

en: Delay
fi: Viive

en: xineliboutput: hotkey %s not binded
fi: xineliboutput: pikanäppäintä %s ei ole kytketty

en: Audio
fi: Ääni

en: Volume control
fi: Äänenvoimakkuuden säätö

en: Mix to headphones
fi: Miksaa kuulokkeille

en: Visualization
fi: Visualisointi

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Speed
fi: Nopeus

en: Background image MRL
fi: Taustakuvan MRL

en: Audio Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Use Video-Out Driver
fi: videoajuri

en: vector
fi: vektoroitu

en: full
fi: täysi

en: half (top)
fi: alempi puolisko

en: half (bottom)
fi: ylempi puolisko

en: Video
fi: Kuva

en: Use driver crop
fi: Leikkaa videoajurilla

en: Autodetect letterbox
fi: Tunnista letterbox automaattisesti

en: Crop to
fi: Leikkaa kokoon

en: Autodetect rate
fi: Tunnistusnopeus

en: Stabilize time
fi: Stabilisointiaika

en: Maximum logo width [%]
fi: Suurin logon leveys [%]

en: Overscan compensate [%1000]
fi: Overscan-kompensointi [%1000]

en: Soft start
fi: Portaittainen aloitus

en: Soft start step
fi: Portaittaisen aloituksen askel

en: Detect subtitles
fi: Huomioi tekstitys

en: Subs detect stabilize time
fi: Stabilisointiaika tekstitykselle

en: Subs detect lifetime
fi: Elinaika tekstitykselle

en: Use avards analysis
fi: Analysoi kuvasuhde automaattisesti (avards)

en: Bar tone tolerance
fi: Toleranssi palkkien värisävylle

en: Software scaling
fi: Skaalaa ohjelmistolla

en: Change aspect ratio
fi: Muuta kuvasuhdetta

en: Change video size
fi: Muuta videokuvan kokoa

en: Allow downscaling
fi: Salli skaalaus pienemmäksi

en: Post processing (ffmpeg)
fi: Käytä jälkikäsittelyä (ffmpeg)

en: Quality
fi: Laatu

en: Mode
fi: Moodi

en: Method
fi: Menetelmä

en: Cheap mode
fi: Käytä Cheap-moodia

en: Pulldown
fi: Pulldown-moodi

en: Frame rate
fi: Ruudunpäivitys

en: Judder Correction
fi: Käytä tärinänkorjausta

en: Use progressive frame flag
fi: Tunnista progressiivinen kuva

en: Chroma Filter
fi: Käytä Chroma-suodinta

en: Sharpen / Blur
fi: Terävöinti / sumennus

en: Width of the luma matrix
fi: Luma-matriisin leveys

en: Height of the luma matrix
fi: Luma-matriisin korkeus

en: Amount of luma sharpness/blur
fi: Luma-terävöinti/-sumennus

en: Width of the chroma matrix
fi: Chroma-matriisin leveys

en: Height of the chroma matrix
fi: Chroma-matriisin korkeus

en: Amount of chroma sharpness/blur
fi: Chroma-terävöinti/-sumennus

en: 3D Denoiser
fi: 3D-kohinanpoisto

en: Spatial luma strength
fi: Luman tilavoimakkuus

en: Spatial chroma strength
fi: Chroman tilavoimakkuus

en: Temporal strength
fi: Ajallinen voimakkuus

en: HUE
fi: Värisävy

en: Saturation
fi: Saturaatio

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Sharpness
fi: Terävöinti

en: Noise Reduction
fi: Kohinanpoisto

en: Smooth fast forward
fi: Tasainen kuvakelaus

en: Fastest trick speed
fi: Suurin kelausnopeus

en: On-Screen Display
fi: Kuvaruutunäyttö

en: Hide main menu
fi: Piilota valinta päävalikossa

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: Color depth
fi: Värisyvyys

en: Blending method
fi: Piirtotapa

en: Use hardware for low-res video
fi: Laitteisto matalaresoluutioisella videolla

en: Scaling method
fi: Skaalaustapa

en: Scale subtitles
fi: Skaalaa tekstitys

en: Show all layers
fi: Näytä kaikki kerrokset

en: Dynamic transparency correction
fi: Dynaaminen läpinäkyvyyden korjaus

en: Static transparency correction
fi: Läpinäkyvyyden korjaus

en: External subtitle size
fi: Erillisen tekstityksen koko

en: DVB subtitle decoder
fi: DVB-tekstityksen dekooderi

en: Decoder
fi: Dekooderi

en: Buffer size
fi: Puskurin koko

en: Number of PES packets
fi: PES-pakettien lukumäärä

en: Local Display Frontend
fi: Paikallinen näyttö

en: Use keyboard
fi: Käytä näppäimistöä

en: Driver
fi: Ohjain

en: Display address
fi: Näytön osoite

en: Framebuffer device
fi: Framebuffer-laite

en: Fullscreen mode
fi: Kokoruututila

en: Window width
fi: Ikkunan leveys

en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

en: Window aspect
fi: Ikkunan kuvasuhde

en: Scale to window size
fi: Skaalaa ikkunan kokoiseksi

en: Port
fi: Portti

en: Speakers
fi: Kaiuttimet

en: Remote Clients
fi: Etäkäyttö

en: Allow remote clients
fi: Salli etäkäyttö

en: Listen port (TCP and broadcast)
fi: Kuuntele TCP-porttia

en: Listen address
fi: Kuuntele osoitteessa

en: Remote keyboard
fi: Käytä etänäppäimistöä

en: Max number of clients
fi: Asiakkaiden maksimimäärä

en: PIPE transport
fi: PIPE-siirto

en: TCP transport
fi: TCP-siirto

en: UDP transport
fi: UDP-siirto

en: RTP (multicast) transport
fi: RTP (multicast) -siirto

en: Address
fi: Osoite

en: TTL
fi: TTL-aika

en: Transmit always on
fi: Pidä lähetys aina päällä

en: SAP announcements
fi: SAP-ilmoitukset

en: Server announce broadcasts
fi: Palvelimen broadcast-ilmoitukset

en: HTTP transport for media files
fi: HTTP -siirto mediatiedostoille

en: Additional network services
fi: Muut verkkopalvelut

en: HTTP server
fi: HTTP-palvelin

en: HTTP clients can control VDR
fi: Anna HTTP-asiakkaiden ohjata VDR:ää

en: RTSP server
fi: RTSP-palvelin

en: RTSP clients can control VDR
fi: Anna RTSP-asiakkaiden ohjata VDR:ää

en: Playlist settings
fi: Soittolistan asetukset

en: Show the track number
fi: Näytä raidan numero

en: Show the name of the artist
fi: Näytä esittäjän nimi

en: Show the name of the album
fi: Näytä levyn nimi

en: Scan for metainfo
fi: Tutki kappaleiden metatiedot

en: Cache metainfo
fi: Tallenna metatieto

en: Arrow keys control DVD playback
fi: Ohjaa nuolinäppäimillä DVD-toistoa

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Allow removing files
fi: Salli tiedostojen poistaminen

en: Remember last playback position
fi: Muista edellinen toistokohta

en: Media Player
fi: Mediasoitin

en: Grayscale
fi: Harmaasävy

en: Bitmap
fi: Bittikartta

en: OSD
fi: Kuvaruutunäyttö

en: Test Images
fi: Testikuvat

en: X11/xine-lib output plugin
fi: X11/xine-lib näyttölaite
