Xineliboutput 1.1.0 - en to it translation catalogue (189 entries)

en: custom
it: personalizza

en: tiny
it: molto piccolo

en: small
it: piccolo

en: medium
it: medio

en: large
it: grande

en: huge
it: enorme

en: automatic
it: automatica

en: default
it: predefinita

en: square
it: quadrato

en: anamorphic
it: anamorfico

en: off
it: spento

en: no audio
it: niente audio

en: no video
it: niente video

en: Off
it: Spento

en: Oscilloscope
it: Oscilloscopio

en: FFT Scope
it: Spettro FFT

en: FFT Graph
it: Grafico FFT

en: Headphones 2.0
it: Cuffie 2.0

en: very large
it: molto grande

en: grayscale
it: scala di grigi

en: transparent
it: trasparente

en: transparent grayscale
it: scala di grigi trasparente

en: yes
it: sì

en: nearest
it: più vicino

en: bilinear
it: bilineare

en: video stream
it: flusso video

en: none
it: nessuno

en: nonref
it: nessun riferimento

en: bidir
it: bidirezionale

en: nonkey
it: nessuna chiave

en: all
it: tutti

en: Frontend initialization failed
it: Inizializzazione frontend fallita

en: Server initialization failed
it: Inizializzazione server fallita

en: Playlist
it: Lista esecuzione

en: Button$Random
it: Casuale

en: Button$Normal
it: Normale

en: Button$Add files
it: Aggiungi files

en: Button$Remove
it: Rimuovi

en: Queued to playlist
it: Accoda alla lista esecuzione

en: Random play
it: Riproduzione casuale

en: Normal play
it: Riproduzione normale

en: DVD Menu
it: Menu DVD

en: Exit DVD menu
it: Esci dal menu DVD

en: DVD Root menu
it: Menu principale DVD

en: DVD Title menu
it: Titolo menu DVD

en: DVD SPU menu
it: SPU menu DVD

en: DVD Audio menu
it: Audio menu DVD

en: Close menu
it: Chiudi menu

en: Delete image ?
it: Eliminare immagine ?

en: Images
it: Immagini

en: Play music
it: Riproduci musica

en: Add to playlist
it: Aggiungi alla lista esec.

en: Play file
it: Riproduci file

en: Button$Queue
it: Coda

en: View images
it: Visualizza immagini

en: Play DVD disc
it: Riproduci disco DVD

en: Play BluRay disc
it: Riproduci disco BluRay

en: Play audio CD
it: Riproduci CD audio

en: Video settings
it: Impostazioni video

en: Play only audio
it: Riproduci solo audio

en: Crop letterbox 4:3 to 16:9
it: Ritaglia letterbox 4:3 a 16:9

en: Overscan (crop image borders)
it: Overscan (ritaglia bordi immagine)

en: Audio settings
it: Impostazioni audio

en: Audio Compression
it: Compressione audio

en: Audio equalizer
it: Equalizzatore audio

en: Local Frontend
it: Frontend locale

en: Aspect ratio
it: Formato

en: Video aspect ratio
it: Formato video

en: On
it: Attivo

en: Deinterlacing
it: Deinterlacciamento

en: Upmix stereo to 5.1
it: Suono da Stereo a 5.1

en: Downmix AC3 to surround
it: Suono da AC3 a Surround

en: Default playlist not found
it: Lista esec. predefinita non trovata

en: Default playlist is not symlink
it: La lista esec. predefinita non è un link simbolico

en: Default playlist not defined
it: Lista esec. predefinita non definita

en: Delay
it: Ritardo

en: xineliboutput: hotkey %s not binded
it: xineliboutput: tasto %s non associato

en: Volume control
it: Controllo volume

en: Mix to headphones
it: Suono a cuffie

en: Visualization
it: Visualizzazione

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Speed
it: Velocità

en: Audio Equalizer
it: Equalizzatore audio

en: Use Video-Out Driver
it: Utilizza driver uscita video

en: vector
it: vettoriale

en: full
it: intero

en: half (top)
it: metà (superiore)

en: half (bottom)
it: metà (inferiore)

en: Use driver crop
it: Utilizza driver taglio

en: Autodetect letterbox
it: Rileva letterbox in automatico

en: Crop to
it: Ritaglia a

en: Autodetect rate
it: Rileva frequenza in automatico

en: Stabilize time
it: Ora stabilizzazione

en: Maximum logo width [%]
it: Larghezza massima logo [%]

en: Overscan compensate [%1000]
it: Compensazione Overscan [%1000]

en: Soft start
it: Avvio leggero

en: Soft start step
it: Passo avvio lento

en: Detect subtitles
it: Rileva sottotitoli

en: Subs detect stabilize time
it: Rileva ora stabilizzazione sottotitoli

en: Subs detect lifetime
it: Rileva durata sottotitoli

en: Use avards analysis
it: Utilizza analisi avards

en: Bar tone tolerance
it: Tolleranza tonalità pan.

en: Software scaling
it: Ridimensionamento software

en: Change aspect ratio
it: Cambia formato video

en: Change video size
it: Cambia dimensione video

en: Allow downscaling
it: Permetti ridimensionamento

en: Post processing (ffmpeg)
it: Codifica (ffmpeg)

en: Quality
it: Qualità

en: Mode
it: Modalità

en: Method
it: Metodo

en: Cheap mode
it: Modalità economica

en: Judder Correction
it: Correzione gamma

en: Use progressive frame flag
it: Utilizza flag frame progressivo

en: Chroma Filter
it: Filtro Chroma

en: Sharpen / Blur
it: Nitido / Blur

en: Width of the luma matrix
it: Larghezza della matrice luma

en: Height of the luma matrix
it: Altezza della matrice luma

en: Amount of luma sharpness/blur
it: Valore di nitidezza/blur luma

en: Width of the chroma matrix
it: Larghezza della matrice chroma

en: Height of the chroma matrix
it: Altezza della matrice chroma

en: Amount of chroma sharpness/blur
it: Valore di nitidezza/blur chroma

en: 3D Denoiser
it: Denoiser 3D

en: Spatial luma strength
it: Resistenza luma spaziale

en: Spatial chroma strength
it: Resistenza chroma spaziale

en: Temporal strength
it: Resistenza temporale

en: HUE
it: Tonalità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Contrast
it: Contrasto

en: Brightness
it: Luminosità

en: Sharpness
it: Nitidezza

en: Noise Reduction
it: Riduzione rumore

en: Smooth fast forward
it: Avanzamento veloce leggero

en: Fastest trick speed
it: Trucco velocità più rapida

en: On-Screen Display
it: Messaggi in sovrimpressione (OSD)

en: Hide main menu
it: Nascondi voce menu principale

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Blending method
it: Metodo di sfocatura

en: Use hardware for low-res video
it: Utilizza hardware per video bassa risoluzione

en: Scaling method
it: Metodo ridimensione

en: Scale subtitles
it: Scala sottotitoli

en: Show all layers
it: Mostra tutti i livelli

en: Dynamic transparency correction
it: Correzione trasparenza dinamica

en: Static transparency correction
it: Correzione trasparenza statica

en: External subtitle size
it: Dimensione sottotitoli esterni

en: DVB subtitle decoder
it: Decoder sottotitoli DVB

en: Buffer size
it: Dimensione buffer

en: Number of PES packets
it: Numero di pacchetti PES

en: Local Display Frontend
it: Frontend visualizzazione locale

en: Use keyboard
it: Utilizza tastiera

en: Display address
it: Mostra indirizzo

en: Framebuffer device
it: Periferica framebuffer

en: Fullscreen mode
it: Mod. schermo intero

en: Window width
it: Larghezza finestra

en: Window height
it: Altezza finestra

en: Window aspect
it: Aspetto finestra

en: Scale to window size
it: Scala a dimensione finestra

en: Port
it: Porta

en: Speakers
it: Altoparlanti

en: Remote Clients
it: Client remoti

en: Allow remote clients
it: Permetti client remoti

en: Listen port (TCP and broadcast)
it: Porta in ascolto (TCP e trasmissione)

en: Listen address
it: Indirizzo in ascolto

en: Remote keyboard
it: Tastiera remota

en: Max number of clients
it: Numero massimo di client

en: PIPE transport
it: Protocollo PIPE

en: TCP transport
it: Protocollo TCP

en: UDP transport
it: Protocollo UDP

en: RTP (multicast) transport
it: Protocollo RTP (multicast)

en: Address
it: Indirizzo

en: Transmit always on
it: Trasmetti sempre

en: SAP announcements
it: Annunci SAP

en: Server announce broadcasts
it: Annuncio trasmissioni dal server

en: HTTP transport for media files
it: Protocollo HTTP per file multimediali

en: Additional network services
it: Ulteriori servizi di rete

en: HTTP server
it: Server HTTP

en: HTTP clients can control VDR
it: I client HTTP possono controllare VDR

en: RTSP server
it: Server RTSP

en: RTSP clients can control VDR
it: I client RTSP possono controllare VDR

en: Playlist settings
it: Impostazioni lista esec.

en: Show the track number
it: Mostra il numero della traccia

en: Show the name of the artist
it: Mostra il nome dell'artista

en: Show the name of the album
it: Mostra il nome dell'album

en: Scan for metainfo
it: Scansione metainfo

en: Arrow keys control DVD playback
it: Riproduzione DVD con tasti freccia

en: Media Player
it: Lettore multimediale

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Test Images
it: Prova immagini

en: X11/xine-lib output plugin
it: Plugin uscita X11/xine-lib
