Xineliboutput 1.1.0 - en to uk translation catalogue (215 entries)

en: custom
uk: користувача

en: tiny
uk: дуже малий

en: small
uk: малий

en: medium
uk: середній

en: large
uk: великий

en: huge
uk: дуже великий

en: automatic
uk: автоматично

en: default
uk: типово

en: CenterCutOut
uk: ОбрізатиПоБоках

en: square
uk: квадрат

en: anamorphic
uk: спотворення

en: off
uk: викл

en: no audio
uk: немає аудіо

en: no video
uk: немає відео

en: Off
uk: Виключити

en: Image
uk: Малюнок

en: Mono 1.0
uk: Моно 1.0

en: Stereo 2.0
uk: Стерео 2.0

en: Headphones 2.0
uk: Навушники 2.0

en: Stereo 2.1
uk: Стерео 2.1

en: very large
uk: дуже великий

en: Software
uk: Програмне

en: Hardware
uk: Апаратне

en: no
uk: ні

en: grayscale
uk: відтінки сірого

en: transparent
uk: прозорий

en: transparent grayscale
uk: прозорі відтінки сірого

en: yes
uk: так

en: nearest
uk: найближчий

en: bilinear
uk: білінійний

en: video stream
uk: відеопотік

en: none
uk: немає

en: nonkey
uk: безклавішний

en: all
uk: все

en: Frontend initialization failed
uk: Ініціалізація фронтенду не вдалася

en: Server initialization failed
uk: Ініціалізація сервера не вдалася

en: Playlist
uk: Список програвання

en: Button$Random
uk: Випадково

en: Button$Normal
uk: Нормально

en: Button$Add files
uk: Додати файли

en: Button$Remove
uk: Видалити

en: Button$Mark
uk: Позначка

en: Queued to playlist
uk: Додано до списку програвання

en: Random play
uk: Випадкове програвання

en: Normal play
uk: Нормальне програвання

en: DVD Menu
uk: Меню DVD

en: Exit DVD menu
uk: Вийти з меню DVD

en: DVD Root menu
uk: Корінне меню DVD

en: DVD Title menu
uk: Меню заголовків DVD

en: DVD SPU menu
uk: Меню DVD SPU

en: DVD Audio menu
uk: Меню DVD аудіо

en: Close menu
uk: Закрити меню

en: BluRay Top menu
uk: Меню BluRay

en: Toggle Pop-Up menu
uk: Включити вигулькне меню

en: Next title
uk: Наступний заголовок

en: Previous title
uk: Попередній заголовок

en: Delete image ?
uk: Видалити зображення?

en: Play movie title
uk: Програвати кінострічку

en: Play disc
uk: Програвати диск

en: Images
uk: Малюнки

en: Play music
uk: Програвати музику

en: Add to playlist
uk: Додати до списку програвання

en: Play file
uk: Програвати файл

en: Button$Queue
uk: Черга

en: Media
uk: Медіа

en: View images
uk: Переглядати зображення

en: Play DVD disc
uk: Програвати диск DVD

en: Play BluRay disc
uk: Програвати диск  BluRay

en: Play audio CD
uk: Програвати аудіо CD

en: Video settings
uk: Налаштування відео

en: Play only audio
uk: Програвати тільки аудіо

en: Crop letterbox 4:3 to 16:9
uk: Змінити зображення з 4:3 до 16:9

en: Overscan (crop image borders)
uk: Пересканувати (обрізати границі зображення)

en: Audio settings
uk: Налаштування аудіо

en: Audio Compression
uk: Компресія аудіо

en: Audio equalizer
uk: Аудіо еквалайзер

en: Local Frontend
uk: Локальний фронтенд

en: Aspect ratio
uk: Пропорція

en: Video aspect ratio
uk: Пропорція відео

en: On
uk: Вкл

en: Deinterlacing
uk: Деінтерлесінг

en: Upmix stereo to 5.1
uk: Перетворити стерео до 5.1

en: Downmix AC3 to surround
uk: Перетворити AC3 до surround

en: Default playlist not found
uk: Типовий список програвання не знайдено

en: Default playlist is not symlink
uk: Типовий список програвання не є символьним посиланням

en: Default playlist not defined
uk: Типовий список програвання не визначено

en: Delay
uk: Затримка

en: ms
uk: мс

en: xineliboutput: hotkey %s not binded
uk: xineliboutput: скорочення %s нічому не відповідає

en: Audio
uk: Аудіо

en: Volume control
uk: Регулятор гучності

en: Mix to headphones
uk: Міксувати до навушників

en: Visualization
uk: Візуалізація

en: Width
uk: Ширина

en: px
uk: пікселі

en: Height
uk: Висота

en: Speed
uk: Швидкість

en: fps
uk: кадр за сек

en: Background image MRL
uk: Малюнок тла MRL

en: Audio Equalizer
uk: Аудіо еквалайзер

en: Use Video-Out Driver
uk: Викор. вихідний відео-драйвер

en: vector
uk: вектор

en: full
uk: повністю

en: half (top)
uk: половина (верхня)

en: half (bottom)
uk: половина (нижня)

en: Video
uk: Відео

en: Use driver crop
uk: Використати обрізання з драйвера

en: Autodetect letterbox
uk: Автовизначення розміру

en: Crop to
uk: Обрізати до

en: Autodetect rate
uk: Автовизначення швидкості

en: Stabilize time
uk: Час стібілізації

en: Maximum logo width [%]
uk: Макс. ширина лого [%]

en: Overscan compensate [%1000]
uk: Компенсація перескану [%1000]

en: Soft start
uk: М'який старт

en: Soft start step
uk: М’який крок початку

en: Detect subtitles
uk: Визначити субтитри

en: Subs detect stabilize time
uk: Час стабілізації детектування сибтитрів

en: Subs detect lifetime
uk: Тривалість детектування сибтитрів

en: Use avards analysis
uk: Використання avards аналізу

en: Bar tone tolerance
uk: Допуск тонів поділок

en: Software scaling
uk: Програмне масштабування

en: Change aspect ratio
uk: Змінити пропорції

en: Change video size
uk: Змінити розмір відео

en: Allow downscaling
uk: Дозволити масштабування з зменшенням якості

en: Post processing (ffmpeg)
uk: Післяобробка (ffmpeg)

en: Quality
uk: Якість

en: Mode
uk: Режим

en: Method
uk: Метод

en: Cheap mode
uk: "Дешевий" метод

en: Pulldown
uk: Зниження

en: Frame rate
uk: Частота кадрів

en: Judder Correction
uk: Корекція Judder-а

en: Use progressive frame flag
uk: Використовувати прогресивну мітку кадру

en: Chroma Filter
uk: Chroma-фільтр

en: Sharpen / Blur
uk: Різкість / Затемнення

en: Width of the luma matrix
uk: Ширина luma-матриці

en: Height of the luma matrix
uk: Висота luma-матриці

en: Amount of luma sharpness/blur
uk: Значення різкості/затемнення для luma

en: Width of the chroma matrix
uk: Ширина chroma-матриці

en: Height of the chroma matrix
uk: Висота chroma-матриці

en: Amount of chroma sharpness/blur
uk: Значення різкості/затемнення для chroma

en: 3D Denoiser
uk: 3D знімач шумів

en: Spatial luma strength
uk: Просторова міцність luma

en: Spatial chroma strength
uk: Просторова міцність chroma

en: Temporal strength
uk: Тимчасова міцність

en: Saturation
uk: Насиченість

en: Contrast
uk: Контраст

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Sharpness
uk: Різкість

en: Noise Reduction
uk: Зменшення шумів

en: Smooth fast forward
uk: Гладка перемотка вперед

en: Fastest trick speed
uk: Найшвидша швидкість тріків

en: On-Screen Display
uk: Екранне меню

en: Hide main menu
uk: Сховати екранне меню

en: Resolution
uk: Роздільна здатність

en: Color depth
uk: Глибина кольору

en: Blending method
uk: Метод змішування

en: Use hardware for low-res video
uk: Викор. ап. засоби для відео з низьк. розд.зд.

en: Scaling method
uk: Метод масштабування

en: Scale subtitles
uk: Масштабувати субтитри

en: Show all layers
uk: Показати всі шари

en: Dynamic transparency correction
uk: Динамічна корекція прозорості

en: Static transparency correction
uk: Статична корекція прозорості

en: External subtitle size
uk: Розмір зовнішніх субтитрів

en: DVB subtitle decoder
uk: Декодер субтитрів DVB

en: Decoder
uk: Декодер

en: Buffer size
uk: Розмір буфера

en: Number of PES packets
uk: Кількість PES пакетів

en: Local Display Frontend
uk: Локальний фронтенд показу

en: Use keyboard
uk: Використати клавіатуру

en: Driver
uk: Драйвер

en: Display address
uk: Адреса дисплею

en: Framebuffer device
uk: Пристрій фреймбуфера

en: Fullscreen mode
uk: Режим повного екрану

en: Window width
uk: Ширина вікна

en: Window height
uk: Висота вікна

en: Window aspect
uk: Пропорція вікна

en: Scale to window size
uk: Масштабувати до розміру вікна

en: Port
uk: Порт

en: Speakers
uk: Колонки

en: Remote Clients
uk: Віддалені клієнти

en: Allow remote clients
uk: Дозволити віддалені клієнти

en: Listen port (TCP and broadcast)
uk: Слухати порт (TCP і трансляція)

en: Listen address
uk: Слухати адресу

en: Remote keyboard
uk: Віддалена клавіатура

en: Max number of clients
uk: Макс. кількість клієнтів

en: PIPE transport
uk: PIPE транспорт

en: TCP transport
uk: TCP транспорт

en: UDP transport
uk: UDP транспорт

en: RTP (multicast) transport
uk: RTP (multicast) транспорт

en: Address
uk: Адреса

en: Transmit always on
uk: Передача завжди включена

en: SAP announcements
uk: SAP оголошення

en: Server announce broadcasts
uk: Транслювання оголошення сервера

en: HTTP transport for media files
uk: HTTP транспорт для медіа файлів

en: Additional network services
uk: Додаткові сервіси інтернету

en: HTTP server
uk: HTTP сервер

en: HTTP clients can control VDR
uk: HTTP клієнти можуть контролювати VDR

en: RTSP server
uk: RTSP сервер

en: RTSP clients can control VDR
uk: RTSP клінти можуть контролювати VDR

en: Playlist settings
uk: Налаштування списку програвання

en: Show the track number
uk: Показувати номер треку

en: Show the name of the artist
uk: Показувати ім’я виконавця

en: Show the name of the album
uk: Показувати назву альбому

en: Scan for metainfo
uk: Сканувати метадані

en: Cache metainfo
uk: Кешувати метадані

en: Arrow keys control DVD playback
uk: Клавіші зі стрілками контролюють програвання DVD

en: Show hidden files
uk: Показати приховані файли

en: Allow removing files
uk: Дозволяти вилучати файли

en: Media Player
uk: Програвач медіа

en: Grayscale
uk: Відтінки сірого

en: Bitmap
uk: Колір

en: OSD
uk: Екранне меню

en: Test Images
uk: Тестові зображення

en: X11/xine-lib output plugin
uk: X11/xine-lib output плагін
