vdr 1.6.0-12 - en to ja translation catalogue (6 entries)

note: Type: select Choices
en: Satellite
ja: 衛星放送

note: Type: select Choices
en: Terrestrial
ja: 地上デジタル放送

note: Type: select Choices
en: Cable
ja: ケーブル放送

note: Type: select Description
en: DVB card type:
ja: DVB カードの種類:

note: Type: select Description
en: VDR needs to know your DVB card type to work correctly. Using your selection, a channels.conf file will be installed to /var/lib/vdr.  You may have to change this file depending on your setup.
ja: VDR は正常に動作するために DVB カードの種類を知っている必要があります。ここでの選択を元にして、/var/lib/vdr に channels.conf ファイルがインストールされます。設定によってはこのファイルを変更する必要があるかもしれません。

note: Type: boolean Description
en: Create /var/lib/video?
ja: /var/lib/video を作成しますか?
