vdr 1.3.31-2 - en to sv translation catalogue (6 entries)

note: Type: select Choices
en: Satellite
sv: Satellit

note: Type: select Choices
en: Terrestrial
sv: Marksänd

note: Type: select Choices
en: Cable
sv: Kabel

note: Type: select Description
en: DVB card type:
sv: DVB-korttyp:

note: Type: select Description
en: VDR needs to know your DVB card type to work correctly. Using your selection, a channels.conf file will be installed to /var/lib/vdr.  You may have to change this file depending on your setup.
sv: VDR behöver veta om din DVB-korttyp för att fungera korrekt. Baserat på ditt val kommer en channels.conf fil att installeras i /var/lib/vdr.  Du kanske måste ändra i denna fil beroende på din konfiguration.

note: Type: boolean Description
en: Create /var/lib/video?
sv: Skapa /var/lib/video?
