VDR 2.6.0 - en to ar translation catalogue (429 entries)

en: *** Invalid Channel ***
ar: *** قناة خاطئة ***

en: Channel not available!
ar: القناة غير متاحة

en: Can't start Transfer Mode!
ar: تعذر بدء طور النقل

en: off
ar: ايقاف

en: on
ar: تشغيل

en: auto
ar: ذاتى

en: none
ar: لا يوجد

en: Polarization
ar: الاستقطاب

en: System
ar: النظام

en: Srate
ar: معدل الترميز

en: Inversion
ar: قلب

en: CoderateH
ar: تون عالى

en: CoderateL
ar: تون منخفض

en: Modulation
ar: الترميز

en: Bandwidth
ar: العرض

en: Transmission
ar: الارسال

en: Guard
ar: الدرجة

en: Hierarchy
ar: الهرمية

en: Starting EPG scan
ar: EPG ا لبدء بالبحث على دليل القنوات الالكترونى

en: Content$Movie/Drama
ar: Movie/Drama

en: Content$Detective/Thriller
ar: Detective/Thriller

en: Content$Adventure/Western/War
ar: Adventure/Western/War

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
ar: Science Fiction/Fantasy/Horror

en: Content$Comedy
ar: Comedy

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
ar: Soap/Melodrama/Folkloric

en: Content$Romance
ar: Romance

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
ar: Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama

en: Content$Adult Movie/Drama
ar: Adult Movie/Drama

en: Content$News/Current Affairs
ar: News/Current Affairs

en: Content$News/Weather Report
ar: News/Weather Report

en: Content$News Magazine
ar: News Magazine

en: Content$Documentary
ar: Documentary

en: Content$Discussion/Inverview/Debate
ar: Discussion/Inverview/Debate

en: Content$Show/Game Show
ar: Show/Game Show

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
ar: Game Show/Quiz/Contest

en: Content$Variety Show
ar: Variety Show

en: Content$Talk Show
ar: Talk Show

en: Content$Sports
ar: Sports

en: Content$Special Event
ar: Special Event

en: Content$Sport Magazine
ar: Sport Magazine

en: Content$Football/Soccer
ar: Football/Soccer

en: Content$Tennis/Squash
ar: Tennis/Squash

en: Content$Team Sports
ar: Team Sports

en: Content$Athletics
ar: Athletics

en: Content$Motor Sport
ar: Motor Sport

en: Content$Water Sport
ar: Water Sport

en: Content$Winter Sports
ar: Winter Sports

en: Content$Equestrian
ar: Equestrian

en: Content$Martial Sports
ar: Martial Sports

en: Content$Children's/Youth Programme
ar: Children's/Youth Programme

en: Content$Pre-school Children's Programme
ar: Pre-school Children's Programme

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
ar: Entertainment Programme for 6 to 14

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
ar: Entertainment Programme for 10 to 16

en: Content$Informational/Educational/School Programme
ar: Informational/Educational/School Programme

en: Content$Cartoons/Puppets
ar: Cartoons/Puppets

en: Content$Music/Ballet/Dance
ar: Music/Ballet/Dance

en: Content$Rock/Pop
ar: Rock/Pop

en: Content$Serious/Classical Music
ar: Serious/Classical Music

en: Content$Folk/Tradional Music
ar: Folk/Tradional Music

en: Content$Jazz
ar: Jazz

en: Content$Musical/Opera
ar: Musical/Opera

en: Content$Ballet
ar: Ballet

en: Content$Arts/Culture
ar: Arts/Culture

en: Content$Performing Arts
ar: Performing Arts

en: Content$Fine Arts
ar: Fine Arts

en: Content$Religion
ar: Religion

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
ar: Popular Culture/Traditional Arts

en: Content$Literature
ar: Literature

en: Content$Film/Cinema
ar: Film/Cinema

en: Content$Experimental Film/Video
ar: Experimental Film/Video

en: Content$Broadcasting/Press
ar: Broadcasting/Press

en: Content$New Media
ar: New Media

en: Content$Arts/Culture Magazine
ar: Arts/Culture Magazine

en: Content$Fashion
ar: Fashion

en: Content$Social/Political/Economics
ar: Social/Political/Economics

en: Content$Magazine/Report/Documentary
ar: Magazine/Report/Documentary

en: Content$Economics/Social Advisory
ar: Economics/Social Advisory

en: Content$Remarkable People
ar: Remarkable People

en: Content$Education/Science/Factual
ar: Education/Science/Factual

en: Content$Nature/Animals/Environment
ar: Nature/Animals/Environment

en: Content$Technology/Natural Sciences
ar: Technology/Natural Sciences

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
ar: Medicine/Physiology/Psychology

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
ar: Foreign Countries/Expeditions

en: Content$Social/Spiritual Sciences
ar: Social/Spiritual Sciences

en: Content$Further Education
ar: Further Education

en: Content$Languages
ar: Languages

en: Content$Leisure/Hobbies
ar: Leisure/Hobbies

en: Content$Tourism/Travel
ar: Tourism/Travel

en: Content$Handicraft
ar: Handicraft

en: Content$Motoring
ar: Motoring

en: Content$Fitness & Health
ar: Fitness & Health

en: Content$Cooking
ar: Cooking

en: Content$Advertisement/Shopping
ar: Advertisement/Shopping

en: Content$Gardening
ar: Gardening

en: Content$Original Language
ar: Original Language

en: Content$Black & White
ar: Black & White

en: Content$Unpublished
ar: Unpublished

en: Content$Live Broadcast
ar: Live Broadcast

en: ParentalRating$from %d
ar: from %d

en: No title
ar: لايوجد عنوان

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
ar: Arabic

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
ar: ara

en: Phase 1: Detecting RC code type
ar: التحقق من مفاتيح وحدة التحكم

en: Press any key on the RC unit
ar: الرجاء الضغط على اى زر فى وحدة التحكم

en: RC code detected!
ar: تم التعرف على الكود المرسل من وحدة التحكم

en: Do not press any key...
ar: الرجاء عدم ضغط اى زر

en: Phase 2: Learning specific key codes
ar: الطور الثانى:تعريف الرموز الخاصة بالمفاتيح

en: Press key for '%s'
ar: %sالرجاء الضغط على الزر

en: Press 'Up' to confirm
ar: اضغط اعلى للتاكيد

en: Press 'Down' to continue
ar: اضغط اسفل للاستمرار

en: (press 'Up' to go back)
ar: (اضغط اعلى للرجوع للخلف)

en: (press 'Down' to end key definition)
ar: (اضغط اسفل للانتهاء نت تعريف المفاتيح)

en: (press 'Menu' to skip this key)
ar: (اضغط قائمة لتخطى هذا المفتاح)

en: Learning Remote Control Keys
ar: التعرف على مفاتيح وحدة التحكم عن بعد

en: Phase 3: Saving key codes
ar: المرحلة الثالثة:حفظ اكواد المفاتيح

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
ar: اضغط اعلى للحفظ او اسفل للالغاء

en: Key$Up
ar: اعلى

en: Key$Down
ar: اسفل

en: Key$Menu
ar: القائمة

en: Key$Ok
ar: تاكيد

en: Key$Back
ar: رجوع

en: Key$Left
ar: يسار

en: Key$Right
ar: يمين

en: Key$Red
ar: احمر

en: Key$Green
ar: اخضر

en: Key$Yellow
ar: اصفر

en: Key$Blue
ar: ازرق

en: Key$Info
ar: معلومات

en: Key$Play/Pause
ar: Play/Pause

en: Key$Play
ar: عرض

en: Key$Pause
ar: تجميد

en: Key$Stop
ar: ايقاف

en: Key$Record
ar: تسجيل

en: Key$FastFwd
ar: تقدم سريع

en: Key$FastRew
ar: رجوع سريع

en: Key$Next
ar: التالى

en: Key$Prev
ar: السابق

en: Key$Power
ar: تشغيل

en: Key$Channel+
ar: قناة +

en: Key$Channel-
ar: قناة -

en: Key$PrevChannel
ar: القناة السابقة

en: Key$Volume+
ar: صوت +

en: Key$Volume-
ar: صوت -

en: Key$Mute
ar: طمس

en: Key$Audio
ar: الصوت

en: Key$Subtitles
ar: ترجمة

en: Key$Schedule
ar: جدولة

en: Key$Channels
ar: قنوات

en: Key$Timers
ar: الموءقت

en: Key$Recordings
ar: البدء بالتسجيل

en: Key$Setup
ar: الاعدادات

en: Key$Commands
ar: اوامر

en: Key$User0
ar: المستخدم 0

en: Key$User1
ar: المستخدم 1

en: Key$User2
ar: المستخدم 2

en: Key$User3
ar: المستخدم 3

en: Key$User4
ar: المستخدم 4

en: Key$User5
ar: المستخدم 5

en: Key$User6
ar: المستخدم 6

en: Key$User7
ar: المستخدم 7

en: Key$User8
ar: المستخدم 8

en: Key$User9
ar: المستخدم 9

en: Free To Air
ar: غير مشفر

en: encrypted
ar: مشفر

en: Edit channel
ar: تعديل القناة

en: Name
ar: الاسم

en: Source
ar: المصدر

en: Frequency
ar: التردد

en: Vpid
ar: PID الفيديو

en: Ppid
ar: PID Pcr

en: Apid1
ar: PID الصوت

en: Apid2
ar: PID الصوت 2

en: CA
ar: الكامة

en: Channel settings are not unique!
ar: اعدادات القناة غبر موحد

en: Channels
ar: القنوات

en: Button$Edit
ar: اعدادات

en: Button$New
ar: جديد

en: Button$Delete
ar: حذف

en: Button$Mark
ar: علامة

en: Channel is being used by a timer!
ar: القناة مستخدمة من قبل الموءقت

en: Delete channel?
ar: حذف القناة

en: Edit folder
ar: تحرير مجلد

en: New folder
ar: مجلد جديد

en: Folder name already exists!
ar: المجلد موجود بالفعل

en: Folder name must not contain '%c'!
ar: '%c'! اسم المجلد لا يجب ان يحتوى على

en: Button$Open
ar: افتح

en: Delete folder and all sub folders?
ar: حذف المجلد وكل المجلدات الفرعية

en: Delete folder?
ar: حذف مجلد؟

en: Edit timer
ar: تعديل الموءقت

en: Active
ar: نشط

en: Channel
ar: القناة

en: Day
ar: يوم

en: Start
ar: بدء

en: Stop
ar: ايقاف

en: Priority
ar: الاستقطاب

en: Lifetime
ar: معدل البقاء

en: File
ar: ملف

en: Button$Folder
ar: Folder

en: Button$Single
ar: Single

en: Button$Repeating
ar: Repeating

en: First day
ar: اليوم الاول

en: Timers
ar: الموءقت

en: Button$On/Off
ar: تشغيل/ايقاف

en: Button$Info
ar: معلومات

en: Delete timer?
ar: الغاء الموءقت

en: Timer still recording - really delete?
ar: الموءقت يقوم بالتسجيل هل تريد الالغاء ?

en: Event
ar: الحدث

en: Button$Timer
ar: الموءقت

en: Button$Record
ar: التسجيل

en: Button$Switch
ar: تبديل

en: What's on now?
ar: ماذا يوجد الان

en: What's on next?
ar: ما التالى

en: Button$Next
ar: التالى

en: Button$Now
ar: الان

en: Button$Schedule
ar: جدولة

en: Can't switch channel!
ar: لا يمكن تبديل القناة

en: Schedule
ar: جدولة

en: Schedule - %s
ar: %sجدولة

en: This event - %s
ar: %sهذا الحدث

en: This event - all channels
ar: هذا الحدث لكل القنوات

en: All events - all channels
ar: جميع الاحداث لجميع القنوات

en: Please enter %d digits!
ar: الرجاء ادخال %d رقم!

en: CAM not responding!
ar: الكامة لا تستجيب

en: Recording info
ar: معلومات التسجبل

en: Button$Play
ar: عرض

en: Button$Rewind
ar: اعادة

en: Recordings
ar: التسجيلات

en: Commands
ar: الاوامر

en: Delete recording?
ar: حذف التسجيل

en: Error while deleting recording!
ar: حدث خطاء عند محاولة حذف التسجيل

en: Recording commands
ar: اوامر التسجيل

en: never
ar: ابدا

en: skin dependent
ar: متوقف على نوع الثوب

en: always
ar: دائما

en: OSD
ar: عرص على الشاشة

en: Setup.OSD$Language
ar: اللغة

en: Setup.OSD$Skin
ar: الثوب

en: Setup.OSD$Theme
ar: الثيمة

en: Setup.OSD$Left (%)
ar: Left (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
ar: Top (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
ar: Width (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
ar: Height (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
ar: مواقيت الرسائل

en: Setup.OSD$Use small font
ar: استعمل خط صغير

en: Setup.OSD$Anti-alias
ar: محدد الحواف

en: Setup.OSD$Default font
ar: الخط الافتراضى

en: Setup.OSD$Small font
ar: الخط صغير

en: Setup.OSD$Fixed font
ar: الخط ثابت

en: Setup.OSD$Default font size (%)
ar: Default font size (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
ar: Small font size (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
ar: Fixed font size (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
ar: موضع معلومات القناة

en: bottom
ar: اسفل

en: top
ar: الى اعلى

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
ar: مدة معلومات القناة

en: Setup.OSD$Info on channel switch
ar: معلومات القناة عند تبديل القنوات

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
ar: مدة انتهاء معلومات القنات

en: Setup.OSD$Scroll pages
ar: تقليب الصفحات

en: Setup.OSD$Scroll wraps
ar: طى الصفحات

en: Setup.OSD$Menu key closes
ar: زر اغلاق القاائمة

en: Setup.OSD$Recording directories
ar: مجلد التسجيلات

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
ar: Folders in timer menu

en: Setup.OSD$Always sort folders first
ar: قم دائما بسرد المجلدات اولا

en: Setup.OSD$Number keys for characters
ar: Number keys for characters

en: Setup.OSD$Color key 0
ar: Color key 0

en: Setup.OSD$Color key 1
ar: Color key 1

en: Setup.OSD$Color key 2
ar: Color key 2

en: Setup.OSD$Color key 3
ar: Color key 3

en: EPG
ar: الدليل الالكتونى للقنوات

en: Button$Scan
ar: بحث

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
ar: اﻻنتهاء من البحث على الدليل الالكترونى للقنوات

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
ar: معدل اصلاح اخطاء الدليل الالكترونى

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
ar: اقل مدة للدليل الالكترونى

en: Setup.EPG$Set system time
ar: اعداد توقيت النظام

en: Setup.EPG$Use time from transponder
ar: الحصول على التوقيت من القناة

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
ar: اللغة المفضلة

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
ar: اللغة المقضلة

en: pan&scan
ar: بحث خفيف

en: letterbox
ar: صندوق الحروف

en: center cut out
ar: قص من الوسط

en: no
ar: ﻻ

en: names only
ar: الاسماء فقط

en: PIDs only
ar: فقط PID

en: names and PIDs
ar: الاسماء و PID

en: add new channels
ar: اضافة قناة جديدة

en: add new transponders
ar: اضافة مصدر قنوات جديد

en: DVB
ar: الدى فى بى

en: Button$Audio
ar: الصوت

en: Button$Subtitles
ar: الترجمة

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
ar: كرت الستالايت الاولى

en: Setup.DVB$Standard compliance
ar: Standard compliance

en: Setup.DVB$Video format
ar: نوع الفيديو

en: Setup.DVB$Video display format
ar: نوع عرض الفديو

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
ar: دولبى رقمى

en: Setup.DVB$Update channels
ar: تحديث القنوات

en: Setup.DVB$Audio languages
ar: لغات الصوت

en: Setup.DVB$Audio language
ar: لغة الصوت

en: Setup.DVB$Display subtitles
ar: عرض الترجمة

en: Setup.DVB$Subtitle languages
ar: لغات الترجمة

en: Setup.DVB$Subtitle language
ar: لغة الترجمة

en: Setup.DVB$Subtitle offset
ar: معدل انحراف الترجمة

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
ar: درجة شفافية الترجمة

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
ar: شفافية الخلفية

en: LNB
ar: الاقط

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
ar: DiSEqC استعمل

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
ar: التذبذب المحلى للاقط م هرتز

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
ar: التردد المنخفض للاقط م هرتز

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
ar: التردد المرتفع للاقط م هرتز

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
ar: Device %d connected to sat cable

en: Setup.LNB$own
ar: own

en: CAM reset
ar: اعادة تشغيل الكامة

en: CAM present
ar: الكامة موجودة

en: CAM ready
ar: الكامة جاهزة

en: CAM
ar: الكامة

en: Button$Menu
ar: القائمة

en: Button$Reset
ar: اعد الضبط

en: Opening CAM menu...
ar: فتح قائمة الكامة

en: Can't open CAM menu!
ar: تعذر فتح قائمة الكامة

en: CAM is in use - really reset?
ar: الكامة مستخدمة الان هل تريد اعادة تشغيلها

en: Can't reset CAM!
ar: تعذر اعادة تشغيل الكامة

en: do not pause live video
ar: لا تقم بايقاف الفديو الحى

en: confirm pause live video
ar: تاكيد ايقاف الفديو الحى

en: pause live video
ar: ايقاف الفديو الحى

en: yes
ar: نعم

en: Recording
ar: تسجيل

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
ar: Margin at start (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
ar: Margin at stop (min)

en: Setup.Recording$Default priority
ar: الاولويات الافتراضية

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
ar: معدل البقاء باليوم

en: Setup.Recording$Pause key handling
ar: Pause key handling

en: Setup.Recording$Pause priority
ar: تعطيل الاولويات

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
ar: معدل الايقاف باليوم

en: Setup.Recording$Use episode name
ar: استخدم اسم المرحلة

en: Setup.Recording$Use VPS
ar: استعمل VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
ar: VPS margin (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
ar: علم التسجيل الفورى

en: Setup.Recording$Name instant recording
ar: اسم التسجيل الفورى

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
ar: مدة التسجيل الفورى بالدقيقة

en: Setup.Recording$present event
ar: present event

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
ar: اقصى حجم لملف الفيديو ب م ب

en: Setup.Recording$Split edited files
ar: اقسم الملف المعدل

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
ar: Delete timeshift recording

en: Replay
ar: اعادة عرض

en: Setup.Replay$Multi speed mode
ar: موءقت النوم

en: Setup.Replay$Show replay mode
ar: اضهر طور الاعادة

en: Setup.Replay$Show remaining time
ar: Show remaining time

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
ar: Progress display time (s)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
ar: Pause replay when setting mark

en: Setup.Replay$Resume ID
ar: رقم المواصلة

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
ar: مدة انتهاء الحدث بالدقيقة

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
ar: اقل مدة لعدم تفاعل المستخدم بالدقيقة

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
ar: SVDRP timeout (s)

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
ar: Zap timeout (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
ar: مدة انتهاء مدخلات القناة بالدقيقة

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
ar: Remote control repeat delay (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
ar: Remote control repeat delta (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
ar: القناة الاساسية

en: Setup.Miscellaneous$as before
ar: كسابق

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
ar: فعل الصوت

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
ar: Channels wrap

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
ar: Show channel names with source

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
ar: خروج طارىء

en: Plugins
ar: الملحقات

en: This plugin has no setup parameters!
ar: هذا الملحق لا يوجد له اعادات خاصة

en: Setup
ar: الاعدادات

en: Restart
ar: اعادة تشغيل

en: Really restart?
ar: هل حقا تريد اعادة التشغيل

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
ar:  ايقاف التسجيل

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
ar:  ايقاف الاعادة

en: Button$Pause
ar: طمس

en: Button$Stop
ar: ايقاف

en: Button$Resume
ar: مواصلة

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
ar:  تعديل القناة

en: Stop recording?
ar: ايقاف التسجيل

en: Cancel editing?
ar: الغاء التعديل

en: No audio available!
ar: لا يوجد صوت متاح

en: No subtitles
ar: لا توجد ترجمة متاحة

en: No subtitles available!
ar: لا ترجمة متاحة

en: Not enough disk space to start recording!
ar: لا يوجد مساحة كافية على القرص الصلب لبدء التسجيل

en: No free DVB device to record!
ar: لا يوجد كرت ستالايت متاح ليتم التسجيل

en: Pausing live video...
ar: تجميد العرض الحى

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
ar: اقفز الى

en: No editing marks defined!
ar: لاتوجد علامات تعديل معرفة

en: Can't start editing process!
ar: لا يمكن البدء فى عملية التعديل

en: Editing process started
ar: البدء فى التعديل

en: Editing process already active!
ar: عملية التعديل نشطة بالفعل

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
ar:  abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
ar:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9

en: Button$ABC/abc
ar: ABC/abc

en: Button$Overwrite
ar: اعادة الكتابة

en: Button$Insert
ar: ادراج

en: Plugin
ar: الملحق

en: Up/Dn for new location - OK to move
ar: اعلى او اسفل ل الموضع الجديد و موافق للتحريك

en: Channel locked (recording)!
ar: القناة مقفلة للتسجيل

en: Low disk space!
ar: مساحة القرص غير كافية

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
ar: لا يمكن قفل الحاسوب الرمز s لم يحدد

en: Editing - shut down anyway?
ar: قم باغلاق الحاسوب على اى حال

en: Recording - shut down anyway?
ar: اغلق الحاسوب

en: Recording in %ld minutes, shut down anyway?
ar: تم تسجيل %ld دقيقة سيتم الاغلاق على اى حال

en: shut down anyway?
ar: الاغلاق على اى حال

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
ar: الصوت

en: Classic VDR
ar: VDR تقليدى

en: DISK
ar: قرص

en: LOAD
ar: تجميل

en: TIMERS
ar: مؤقت

en: DEVICES
ar: جهاز

en: LIVE
ar: بث حى

en: PLAY
ar: عرض

en: ST:TNG Panels
ar: ST:TNG شاشة

en: Monday
ar: الاحد

en: Tuesday
ar: الاثنين

en: Wednesday
ar: الاربعاء

en: Thursday
ar: الثلاثاء

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Sunday
ar: الاحد

en: Upcoming recording!
ar: التسجيل القادم

en: Pause live video?
ar: ايقاف الفديو الحى

en: Recording started
ar: ابتداء التسجيل

en: VDR will shut down later - press Power to force
ar: البرنامج سيقوم بالاغلاق لاحقا اضغط زر القفل لاتمام عملية الاغلاق

en: Press any key to cancel shutdown
ar: اضغط اى زر لالغاء اقفال البرنامج

en: Editing process failed!
ar: تم فشل عملية التعديل

en: Editing process finished
ar: تم الانتهاء من التعديل

en: Switching primary DVB...
ar: تم الانتقال لكرت الستالايت الافتراضى

en: Press any key to cancel restart
ar: اضغط اى زر لالغاء اعادة التشغيل

en: VDR will shut down in %s minutes
ar: البرنامج سيقوم بالاغلاق بعد%s دقيقة

en: Disk
ar: القرص الصلب

en: free
ar: مساحة حرة
