VDR 2.6.0 - en to da translation catalogue (286 entries)

en: *** Invalid Channel ***
da: *** Ugyldig kanal! ***

en: Channel not available!
da: Kanal er ikke tilgængelig!

en: Can't start Transfer Mode!
da: Kan ikke starte Transfer Mode!

en: off
da: fra

en: auto
da: automatisk

en: none
da: ingen

en: Polarization
da: Polarisation

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Starting EPG scan
da: Starter EPG skanning

en: No title
da: Ingen titel

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
da: Dansk

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
da: dan

en: Phase 1: Detecting RC code type
da: Fase 1: Detekterer fjernbetjenings-kodetype

en: Press any key on the RC unit
da: Tryk vilkårlig tast på fjernbetjeningen

en: RC code detected!
da: Fjernbetjenings-kodetype fundet!

en: Do not press any key...
da: Tryk ikke på nogen tast...

en: Phase 2: Learning specific key codes
da: Fase 2: Lær individuelle tast koder

en: Press key for '%s'
da: Tryk tasten for '%s'

en: Press 'Up' to confirm
da: Tryk 'Op' for at bekræfte

en: Press 'Down' to continue
da: Tryk 'Ned' for at fortsætte

en: (press 'Up' to go back)
da: (tryk 'Op' for at gå tilbage)

en: (press 'Down' to end key definition)
da: (tryk 'Ned' for at afslutte indlæringen)

en: (press 'Menu' to skip this key)
da: (tryk 'Menu' for at springe denne tast over)

en: Learning Remote Control Keys
da: Lærer fjernbetjeningstaster

en: Phase 3: Saving key codes
da: Fase 3: Gemmer tast koder

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
da: Tryk 'Op' for at gemme, 'Ned' for at annullere

en: Key$Up
da: Op

en: Key$Down
da: Ned

en: Key$Menu
da: Menu

en: Key$Ok
da: Ok

en: Key$Back
da: Tilbage

en: Key$Left
da: Venstre

en: Key$Right
da: Højre

en: Key$Red
da: Rød

en: Key$Green
da: Grøn

en: Key$Yellow
da: Gul

en: Key$Blue
da: Blå

en: Key$Info
da: Info

en: Key$Play
da: Afspil

en: Key$Pause
da: Pause

en: Key$Stop
da: Stop

en: Key$Record
da: Optag

en: Key$FastFwd
da: Spol fremad

en: Key$FastRew
da: Spol tilbage

en: Key$Next
da: Fremad

en: Key$Prev
da: Tilbage

en: Key$Power
da: Sluk

en: Key$Channel+
da: Kanal+

en: Key$Channel-
da: Kanal-

en: Key$PrevChannel
da: Foregående kanal

en: Key$Volume+
da: Lydstyrke+

en: Key$Volume-
da: Lydstyrke-

en: Key$Mute
da: Sluk lyd

en: Key$Audio
da: Audio

en: Key$Subtitles
da: Undertekster

en: Key$Schedule
da: Programoversigt

en: Key$Channels
da: Kanaler

en: Key$Timers
da: Timere

en: Key$Recordings
da: Optagelser

en: Key$Setup
da: Indstillinger

en: Key$Commands
da: Kommandoer

en: Key$User0
da: Bruger0

en: Key$User1
da: Bruger1

en: Key$User2
da: Bruger2

en: Key$User3
da: Bruger3

en: Key$User4
da: Bruger4

en: Key$User5
da: Bruger5

en: Key$User6
da: Bruger6

en: Key$User7
da: Bruger7

en: Key$User8
da: Bruger8

en: Key$User9
da: Bruger9

en: encrypted
da: kodet

en: Edit channel
da: Rediger kanal

en: Name
da: Navn

en: Source
da: Kilde

en: Frequency
da: Frekvens

en: Channel settings are not unique!
da: Kanalindstillinger er ikke entydige!

en: Channels
da: Kanaler

en: Button$Edit
da: Rediger

en: Button$New
da: Ny

en: Button$Delete
da: Slet

en: Button$Mark
da: Markér

en: Channel is being used by a timer!
da: Kanal anvendes af en timer!

en: Delete channel?
da: Slet kanal?

en: Button$Open
da: Åbn

en: Edit timer
da: Rediger timer

en: Active
da: Aktiv

en: Channel
da: Kanal

en: Day
da: Dag

en: Priority
da: Prioritet

en: Lifetime
da: Levetid

en: File
da: Fil

en: First day
da: Første dag

en: Timers
da: Timere

en: Button$On/Off
da: Til/Fra

en: Button$Info
da: Info

en: Delete timer?
da: Slet timer?

en: Timer still recording - really delete?
da: Timerstyret optagelse i gang - slet alligevel?

en: Event
da: Udsendelse

en: Button$Timer
da: Timer

en: Button$Record
da: Optag

en: Button$Switch
da: Skift

en: What's on now?
da: Hvad vises nu?

en: What's on next?
da: Hvad vises som det næste?

en: Button$Next
da: Næste

en: Button$Now
da: Nu

en: Button$Schedule
da: Program

en: Can't switch channel!
da: Kan ikke skifte kanal!

en: Schedule
da: Programoversigt

en: Schedule - %s
da: Program - %s

en: This event - %s
da: Denne udsendelse - %s

en: This event - all channels
da: Denne udsendelse - alle kanaler

en: All events - all channels
da: Alle udsendelser - alle kanaler

en: Please enter %d digits!
da: Indtast venligst %d cifre!

en: CAM not responding!
da: CAM svarer ikke!

en: Recording info
da: Optagelses info

en: Button$Play
da: Afspil

en: Button$Rewind
da: Forfra

en: Recordings
da: Optagelser

en: Commands
da: Kommandoer

en: Delete recording?
da: Slet optagelse?

en: Error while deleting recording!
da: Fejl ved sletning af optagelse!

en: Recording commands
da: Optage kommandoer

en: never
da: aldrig

en: skin dependent
da: skin afhængig

en: always
da: altid

en: Setup.OSD$Language
da: Sprog

en: Setup.OSD$Skin
da: Skin

en: Setup.OSD$Theme
da: Tema

en: Setup.OSD$Left (%)
da: Venstre (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
da: Top (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
da: Bredde (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
da: Højde (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
da: Tid beskeder skal vises (s)

en: Setup.OSD$Use small font
da: Anvend lille skrift

en: Setup.OSD$Anti-alias
da: Anti-alias

en: Setup.OSD$Default font
da: Standard skrift

en: Setup.OSD$Small font
da: Lille skrift

en: Setup.OSD$Fixed font
da: Fast skrift

en: Setup.OSD$Default font size (%)
da: Standard skrift størrelse (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
da: Lille skrift størrelse (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
da: Fast skrift størrelse (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
da: Placering af kanalinfo

en: bottom
da: bund

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
da: Tid kanalinfo skal vises (s)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
da: Info ved kanalskift

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
da: Timeout ved anmodet kanal info

en: Setup.OSD$Scroll pages
da: Scroll sidevis

en: Setup.OSD$Scroll wraps
da: Scroll rundt

en: Setup.OSD$Menu key closes
da: Menu taste lukker

en: Setup.OSD$Recording directories
da: Optagelser i foldere

en: Button$Scan
da: Skan

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
da: Tid før EPG skanning (t)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
da: Niveau for EPG fejlrettelse

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
da: Vise gammel EPG info (min)

en: Setup.EPG$Set system time
da: Indstil system tid

en: Setup.EPG$Use time from transponder
da: Anvend tid fra transponder

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
da: Foretrukne sprog

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
da: Foretrukket sprog

en: no
da: nej

en: names only
da: kun navne

en: PIDs only
da: kun PIDs

en: names and PIDs
da: navne og PIDs

en: add new channels
da: tilf. ny kanaler

en: add new transponders
da: tilf. ny transp.

en: Button$Audio
da: Audio

en: Button$Subtitles
da: Undertekster

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
da: Primær DVB enhed

en: Setup.DVB$Video format
da: Video format

en: Setup.DVB$Video display format
da: Video display format

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
da: Anvend Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
da: Opdatér kanaler

en: Setup.DVB$Audio languages
da: Audio sprog (ant.)

en: Setup.DVB$Audio language
da: Audio sprog

en: Setup.DVB$Display subtitles
da: Vis undertekster

en: Setup.DVB$Subtitle languages
da: Undertekst sprog (ant.)

en: Setup.DVB$Subtitle language
da: Undertekst sprog

en: Setup.DVB$Subtitle offset
da: Undertekst offset

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
da: Undertekst forgrundsgennemsigtighed

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
da: Undertekst baggrundsgennemsigtighed

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
da: Anvend DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
da: SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
da: Nedre LNB frekvens (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
da: Øvre LNB frekvens (MHz)

en: CAM reset
da: CAM nulstil

en: CAM present
da: CAM til stede

en: CAM ready
da: CAM klar

en: Button$Menu
da: Menu

en: Button$Reset
da: Nulstil

en: Opening CAM menu...
da: Åbner CAM menu...

en: Can't open CAM menu!
da: Kan ikke åbne CAM menuen!

en: CAM is in use - really reset?
da: CAM er i brug - virkelig nulstille?

en: Can't reset CAM!
da: Kan ikke nulstille CAM!

en: yes
da: ja

en: Recording
da: Optagelse

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
da: Margin ved start (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
da: Margin ved stop (min)

en: Setup.Recording$Default priority
da: Standard prioritet

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
da: Standard levetid (d)

en: Setup.Recording$Pause priority
da: Pause prioritet

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
da: Pause levetid (d)

en: Setup.Recording$Use episode name
da: Anvend udsendelsesnavn

en: Setup.Recording$Use VPS
da: Anvend VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
da: VPS margin (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
da: Markér direkte optagelse

en: Setup.Recording$Name instant recording
da: Navngiv direkte optagelse

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
da: Længde af direkte optagelse (min)

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
da: Max. video filstørrelse (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
da: Opdel redigerede filer

en: Replay
da: Afspilning

en: Setup.Replay$Multi speed mode
da: Multi hastighedsmodus

en: Setup.Replay$Show replay mode
da: Vis afspilningsmodus

en: Setup.Replay$Resume ID
da: Genoptagelses ID

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
da: Mindste hændelsespause (min)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
da: Min. bruger inaktivitet (min)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
da: SVDRP timeout (s)

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
da: Zap timeout (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
da: Kanal adgang timeout (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
da: Kanal ved opstart

en: Setup.Miscellaneous$as before
da: som før

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
da: Lydstyrke ved opstart

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
da: Nødudgang

en: This plugin has no setup parameters!
da: Denne plugin har ingen parametre

en: Setup
da: Indstillinger

en: Restart
da: Genstart

en: Really restart?
da: Vil du virkelig genstarte?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
da:  Stop optagelse

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
da:  Stop afspilning

en: Button$Pause
da: Pause

en: Button$Stop
da: Stop

en: Button$Resume
da: Fortsæt

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
da:  Afbryd redigering

en: Stop recording?
da: Stop optagelse?

en: Cancel editing?
da: Afbryd redigering?

en: No audio available!
da: Ingen lyd tilgængelig!

en: No subtitles
da: Ingen undertekster

en: No subtitles available!
da: Ingen undertekster tilgængelig!

en: Not enough disk space to start recording!
da: For lidt harddisk plads til optagelse!

en: No free DVB device to record!
da: Ingen fri DVB enhed til optagelse!

en: Pausing live video...
da: Pausere live udsendelse...

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
da: Hop:

en: No editing marks defined!
da: Der er ikke sat nogen redigeringsmærker!

en: Can't start editing process!
da: Kan ikke starte redigeringsprocessen!

en: Editing process started
da: Redigeringsproces startet

en: Editing process already active!
da: Redigeringsproces er allerede aktiv!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
da:  abcdefghijklmnopqrstuvwxyzæøå0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
da:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abcæå2	def3	ghi4	jkl5	mnoø6	pqrs7	tuv8	wxyz9

en: Button$ABC/abc
da: ABC/abc

en: Button$Overwrite
da: Overskriv

en: Button$Insert
da: Indsæt

en: Up/Dn for new location - OK to move
da: Op/Ned for ny placering - OK for at flytte

en: Channel locked (recording)!
da: Kanal blokeret (optagelse i gang)

en: Low disk space!
da: Kun lidt diskplads tilbage!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
da: Kan ikke slukke - parameter '-s' ikke angivet!

en: Editing - shut down anyway?
da: Redigering igang - sluk alligevel?

en: Recording - shut down anyway?
da: Optagelse igang - sluk alligevel?

en: Recording in %ld minutes, shut down anyway?
da: Optagelse om %ld minutter - sluk alligevel?

en: shut down anyway?
da: sluk alligevel?

en: Plugin %s wakes up in %ld min, continue?
da: Plugin %s vågner om %ld min, fortsæt?

en: Editing - restart anyway?
da: Redigering igang - genstart alligevel?

en: Recording - restart anyway?
da: Optagelse igang - genstart alligevel?

en: restart anyway?
da: genstart alligevel?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
da: Lydstyrke

en: Classic VDR
da: Klassisk VDR

en: ST:TNG Panels
da: ST:TNG konsol

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
da: MTOTFLS

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
da: ManTirOnsTorFreLørSøn

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: Upcoming recording!
da: Optagelse starter snart!

en: Recording started
da: Optagelse startet

en: VDR will shut down later - press Power to force
da: VDR slukker senere - tryk Sluk for at tvinge

en: Press any key to cancel shutdown
da: Tryk vilkårlig tast for at annullere sluk

en: Editing process failed!
da: Redigeringsproces fejlede!

en: Editing process finished
da: Redigeringsproces afsluttet

en: Switching primary DVB...
da: Skifter primær DVB enhed...

en: Press any key to cancel restart
da: Tryk vilkårlig knap for at annullere genstart

en: VDR will shut down in %s minutes
da: VDR slukker om %s minutter

en: free
da: fri
