VDR 2.6.0 - en to it translation catalogue (507 entries)

en: *** Invalid Channel ***
it: *** Canale NON valido ***

en: CAM activated!
it: CAM attivata!

en: Channel not available!
it: Canale non disponibile!

en: Can't start Transfer Mode!
it: Impossibile avviare modalità trasferimento!

en: auto
it: automatico

en: none
it: nessuno

en: Polarization
it: Polarizzazione

en: System
it: Sistema

en: Srate
it: SymbolRate

en: Inversion
it: Inversione

en: Modulation
it: Modulazione

en: Bandwidth
it: Banda passante

en: Transmission
it: Trasmissione

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Starting EPG scan
it: Inizio scansione EPG

en: Content$Movie/Drama
it: Film/Dramma

en: Content$Detective/Thriller
it: Investigativo/Giallo

en: Content$Adventure/Western/War
it: Avventura/Western/Guerra

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
it: Finzione/Fantasia/Horror

en: Content$Comedy
it: Commedia

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
it: Telenovella/Melodramma/Folcloristico

en: Content$Romance
it: Romanzo

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
it: Serio/Classico/Religioso/Film storico/Dramma

en: Content$Adult Movie/Drama
it: Film per adulti/Dramma

en: Content$News/Current Affairs
it: Notizie/Ultima ora

en: Content$News/Weather Report
it: Notizie/Previsioni meteo

en: Content$News Magazine
it: Settimanale di attualità

en: Content$Documentary
it: Documentario

en: Content$Discussion/Inverview/Debate
it: Discussione/Intervista/Dibattito

en: Content$Show/Game Show
it: Spettacolo/Gioco a premi

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
it: Gioco a premi/Quiz/Gara

en: Content$Variety Show
it: Spettacolo di varietà

en: Content$Talk Show
it: Talk Show

en: Content$Sports
it: Sport

en: Content$Special Event
it: Evento speciale

en: Content$Sport Magazine
it: Settimanale di sport

en: Content$Football/Soccer
it: Calcio

en: Content$Tennis/Squash
it: Tennis/Squash

en: Content$Team Sports
it: Sport di squadra

en: Content$Athletics
it: Atletica

en: Content$Motor Sport
it: Sport motoristici

en: Content$Water Sport
it: Sport acquatici

en: Content$Winter Sports
it: Sport invernali

en: Content$Equestrian
it: Equitazione

en: Content$Martial Sports
it: Arti marziali

en: Content$Children's/Youth Programme
it: Programmi per ragazzi/giovani

en: Content$Pre-school Children's Programme
it: Programmi per ragazzi prescolastici

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
it: Programmi di intrattenimento da 6 a 14

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
it: Programmi di intrattenimento da 10 a 16

en: Content$Informational/Educational/School Programme
it: Informativo/Educativo/Programma scolastico

en: Content$Cartoons/Puppets
it: Cartoni/Pupazzi

en: Content$Music/Ballet/Dance
it: Musica/Balletto/Danza

en: Content$Rock/Pop
it: Rock/Pop

en: Content$Serious/Classical Music
it: Musica Classica/Seria

en: Content$Folk/Tradional Music
it: Musica Tradizionale/Folclore

en: Content$Jazz
it: Jazz

en: Content$Musical/Opera
it: Musical/Opera

en: Content$Ballet
it: Balletto

en: Content$Arts/Culture
it: Arte/Cultura

en: Content$Performing Arts
it: Arti di rendimento

en: Content$Fine Arts
it: Arti fine

en: Content$Religion
it: Religione

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
it: Cultura popolare/Arti tradizionali

en: Content$Literature
it: Letteratura

en: Content$Film/Cinema
it: Film/Cinema

en: Content$Experimental Film/Video
it: Film sperimentale/Video

en: Content$Broadcasting/Press
it: Trasmissione/Stampa

en: Content$New Media
it: Nuovo programma

en: Content$Arts/Culture Magazine
it: Arte/Settimanale di cultura

en: Content$Fashion
it: Moda

en: Content$Social/Political/Economics
it: Società/Politica/Economia

en: Content$Magazine/Report/Documentary
it: Settimanale/Reportage/Documentario

en: Content$Economics/Social Advisory
it: Economia/Consulenza sociale

en: Content$Remarkable People
it: Personaggi importanti

en: Content$Education/Science/Factual
it: Educazione/Scienza/Fatti

en: Content$Nature/Animals/Environment
it: Natura/Animali/Ambiente

en: Content$Technology/Natural Sciences
it: Tecnologia/Scienze naturali

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
it: Medicina/Filosofia/Psicologia

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
it: Paesi esteri/Spedizioni

en: Content$Social/Spiritual Sciences
it: Società/Scienze spirituali

en: Content$Further Education
it: Altra educazione

en: Content$Languages
it: Lingue

en: Content$Leisure/Hobbies
it: Tempo libero/Hobby

en: Content$Tourism/Travel
it: Turismo/Viaggi

en: Content$Handicraft
it: Artigianato

en: Content$Motoring
it: Motori

en: Content$Fitness & Health
it: Culturismo & Salute

en: Content$Cooking
it: Cucina

en: Content$Advertisement/Shopping
it: Pubblicità/Acquisti

en: Content$Gardening
it: Giardinaggio

en: Content$Original Language
it: Lingua madre

en: Content$Black & White
it: Bianco & Nero

en: Content$Unpublished
it: Non pubblicato

en: Content$Live Broadcast
it: Trasmissione dal vivo

en: ParentalRating$from %d
it: da %d

en: No title
it: Senza titolo

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
it: Italiano

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
it: ita

en: LanguageName$original language (qaa)
it: lingua originale (qaa)

en: LanguageName$uncoded languages (mis)
it: lingue non codificate (mis)

en: LanguageName$multiple languages (mul)
it: lingue multiple (mul)

en: LanguageName$narrative (nar)
it: narrativa (nar)

en: LanguageName$undetermined (und)
it: indeterminata (und)

en: LanguageName$no linguistic content (zxx)
it: nessun contenuto linguistico (zxx)

en: Phase 1: Detecting RC code type
it: Fase 1: Rilevamento tipo codice RC

en: Press any key on the RC unit
it: Premi un tasto dell'unità RC

en: RC code detected!
it: Codice RC rilevato!

en: Do not press any key...
it: Non premere alcun tasto...

en: Phase 2: Learning specific key codes
it: Fase 2: Apprendimento codici dei tasti

en: Press key for '%s'
it: Premi il tasto '%s'

en: Press 'Up' to confirm
it: Premi 'Su' per confermare

en: Press 'Down' to continue
it: Premi 'Giù' per continuare

en: (press 'Up' to go back)
it: (premi 'Su' per tornare indietro)

en: (press 'Down' to end key definition)
it: (premi 'Giù' per concludere definizione tasti)

en: (press 'Menu' to skip this key)
it: (premi 'Menu' per saltare questo tasto)

en: Learning Remote Control Keys
it: Apprendimento tasti RC

en: Phase 3: Saving key codes
it: Fase 3: Salvataggio codici tasti

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
it: Premi 'Su' per salvare, 'Giù' per annullare

en: Key$Up
it: Su

en: Key$Down
it: Giù

en: Key$Menu
it: Menu

en: Key$Ok
it: Ok

en: Key$Back
it: Indietro

en: Key$Left
it: Sinistra

en: Key$Right
it: Destra

en: Key$Red
it: Rosso

en: Key$Green
it: Verde

en: Key$Yellow
it: Giallo

en: Key$Blue
it: Blu

en: Key$Info
it: Info

en: Key$Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Key$Play
it: Riproduci

en: Key$Pause
it: Pausa

en: Key$Stop
it: Ferma

en: Key$Record
it: Registra

en: Key$FastFwd
it: Avanti veloce

en: Key$FastRew
it: Indietro veloce

en: Key$Next
it: Prossimo

en: Key$Prev
it: Precedente

en: Key$Power
it: Power

en: Key$Channel+
it: Canale +

en: Key$Channel-
it: Canale -

en: Key$PrevChannel
it: Canale Prec.

en: Key$Volume+
it: Volume +

en: Key$Volume-
it: Volume -

en: Key$Mute
it: Muto

en: Key$Audio
it: Audio

en: Key$Subtitles
it: Sottotitoli

en: Key$Schedule
it: Programmi

en: Key$Channels
it: Canali

en: Key$Timers
it: Timer

en: Key$Recordings
it: Registrazioni

en: Key$Setup
it: Opzioni

en: Key$Commands
it: Comandi

en: Key$User0
it: Utente0

en: Key$User1
it: Utente1

en: Key$User2
it: Utente2

en: Key$User3
it: Utente3

en: Key$User4
it: Utente4

en: Key$User5
it: Utente5

en: Key$User6
it: Utente6

en: Key$User7
it: Utente7

en: Key$User8
it: Utente8

en: Key$User9
it: Utente9

en: Free To Air
it: in chiaro

en: encrypted
it: codificato

en: Edit channel
it: Modifica canale

en: Name
it: Nome

en: Source
it: Sorgente

en: Frequency
it: Frequenza

en: Vpid
it: PID Video

en: Ppid
it: PID Pcr

en: Apid1
it: PID Audio (1)

en: Apid2
it: PID Audio (2)

en: Dpid1
it: PID AC3 (1)

en: Dpid2
it: PID AC3 (2)

en: Tpid
it: PID Teletext

en: Channel settings are not unique!
it: Parametri canale non univoci!

en: Channels
it: Canali

en: Button$Edit
it: Modifica

en: Button$New
it: Nuovo

en: Button$Delete
it: Elimina

en: Button$Mark
it: Segna

en: Channel is being used by a timer!
it: Canale occupato da un timer!

en: Delete channel?
it: Eliminare il canale?

en: Edit folder
it: Modifica cartella

en: New folder
it: Nuova cartella

en: Folder name already exists!
it: Nome cartella già esistente!

en: Folder name must not contain '%c'!
it: Il nome cartella non deve contenere '%c'!

en: Button$Open
it: Apri

en: Delete folder and all sub folders?
it: Eliminare la cartella e sue sottocartelle?

en: Delete folder?
it: Eliminare la cartella?

en: Edit timer
it: Modifica timer

en: Active
it: Attivo

en: Channel
it: Canale

en: Day
it: Giorno

en: Start
it: Inizio

en: Stop
it: Fine

en: Priority
it: Priorità

en: Lifetime
it: Scadenza

en: File
it: Nome

en: Record on
it: Registrazione avviata

en: Button$Folder
it: Cartella

en: Button$Single
it: Una volta

en: Button$Repeating
it: Repliche

en: First day
it: 1° giorno

en: Error while accessing remote timer
it: Errore durante l'accesso al timer remoto

en: Timer has been deleted!
it: Il timer è stata eliminato!

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: Timers
it: Timer

en: Button$On/Off
it: On/Off

en: Button$Info
it: Info

en: Delete timer?
it: Eliminare il timer?

en: Timer still recording - really delete?
it: Timer in registrazione - eliminare?

en: Event
it: Evento

en: Button$Timer
it: Timer

en: Button$Record
it: Registra

en: Button$Switch
it: Cambia

en: What's on now?
it: In programmazione adesso

en: What's on next?
it: Prossimi programmi

en: Button$Next
it: Prossimi

en: Button$Now
it: Adesso

en: Button$Schedule
it: Programmi

en: Can't switch channel!
it: Impossibile cambiare canale!

en: Schedule
it: Programmi

en: Schedule - %s
it: Programmi - %s

en: This event - %s
it: Questo evento - %s

en: This event - all channels
it: Questo evento - tutti i canali

en: All events - all channels
it: Tutti gli eventi - tutti i canali

en: Please enter %d digits!
it: Inserisci %d cifre!

en: CAM not responding!
it: La CAM non risponde!

en: Edit path
it: Modifica percorso

en: Folder
it: Cartella

en: This folder is currently in use - no changes are possible!
it: La cartella è attualmente in uso - nessuna modifica possibile!

en: Move entire folder containing %d recordings?
it: Spostare tutta la cartella contenente %d registrazioni?

en: Error while moving folder!
it: Errore durante lo spostamento della cartella!

en: Edit recording
it: Modifica registrazione

en: This recording is currently in use - no changes are possible!
it: La registrazione è attualmente in uso - nessuna modifica possibile!

en: Button$Cancel cutting
it: Annulla taglio

en: Button$Stop cutting
it: Ferma taglio

en: Button$Cancel moving
it: Annulla spostamento

en: Button$Stop moving
it: Ferma spostamento

en: Button$Cancel copying
it: Annulla copia

en: Button$Stop copying
it: Ferma copia

en: Button$Cut
it: Taglia

en: Button$Delete marks
it: Elimina marcatori

en: Recording vanished!
it: Registrazione sparita!

en: Edited version already exists - overwrite?
it: Versione modificata già esistente. Sovrascrivere?

en: Error while queueing recording for cutting!
it: Errore durante l'accodamento della registrazione per il taglio!

en: Rename recording to folder name?
it: Rinominare registrazione come nome cartella?

en: Delete editing marks for this recording?
it: Eliminare i marcatori di modifica della registrazione?

en: Error while deleting editing marks!
it: Errore durante la cancellazione dei marcatori di modifica!

en: Error while changing priority/lifetime!
it: Errore durante la modifica priorità/durata!

en: Error while changing folder/name!
it: Errore durante la modifica cartella/nome!

en: Recording info
it: Info registrazione

en: Button$Play
it: Riproduci

en: Button$Rewind
it: Riavvolgi

en: Recordings
it: Registrazioni

en: Commands
it: Comandi

en: Delete recording?
it: Eliminare la registrazione?

en: Recording is being edited - really delete?
it: La registrazione è stata modificata - sicuro di eliminare?

en: Error while deleting recording!
it: Errore eliminazione registrazione!

en: Recording commands
it: Comandi di registrazione

en: never
it: mai

en: skin dependent
it: in base allo stile interfaccia

en: always
it: sempre

en: by name
it: per nome

en: by time
it: per ora

en: ascending
it: ascendente

en: descending
it: discendente

en: Setup.OSD$Language
it: Lingua

en: Setup.OSD$Skin
it: Stile interfaccia

en: Setup.OSD$Theme
it: Tema colori

en: Setup.OSD$Left (%)
it: Sinistra (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
it: In alto (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
it: Larghezza OSD (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
it: Altezza OSD (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
it: Durata del messaggio (s)

en: Setup.OSD$Use small font
it: Utilizza caratteri piccoli

en: Setup.OSD$Anti-alias
it: Anti-alias

en: Setup.OSD$Default font
it: Caratteri predefiniti

en: Setup.OSD$Small font
it: Caratteri piccoli

en: Setup.OSD$Fixed font
it: Caratteri fissi

en: Setup.OSD$Default font size (%)
it: Dim. caratteri pred. (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
it: Dim. caratteri piccoli (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
it: Dim. caratteri fissi (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
it: Posizione info canale

en: bottom
it: in basso

en: top
it: in alto

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
it: Durata info canale (s)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
it: Mostra info al cambio canale

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
it: Scadenza richieste info canale

en: Setup.OSD$Scroll pages
it: Scorri per pagine

en: Setup.OSD$Scroll wraps
it: Scorri riavvolgendo

en: Setup.OSD$Menu key closes
it: Tasto Menu per chiudere

en: Setup.OSD$Recording directories
it: Directory di registrazione

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
it: Cartelle nel menu timer

en: Setup.OSD$Always sort folders first
it: Ordina sempre per prima le cartelle

en: Setup.OSD$Default sort mode for recordings
it: Modalità ordinamento predefinito per registrazioni

en: Setup.OSD$Sorting direction for recordings
it: Tipo ordinamento per registrazioni

en: Setup.OSD$Number keys for characters
it: Tasti numerici per i caratteri

en: Setup.OSD$Color key 0
it: Tasto colore 0

en: Setup.OSD$Color key 1
it: Tasto colore 1

en: Setup.OSD$Color key 2
it: Tasto colore 2

en: Setup.OSD$Color key 3
it: Tasto colore 3

en: EPG
it: Guida programmi EPG

en: Button$Scan
it: Scansione

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
it: Scadenza aggiorn. EPG (ore)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
it: Livello correzione EPG

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
it: Mostra vecchi dati EPG (min)

en: Setup.EPG$Set system time
it: Imposta orario di sistema

en: Setup.EPG$Use time from transponder
it: Utilizza orario da transponder

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
it: Lingue preferite

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
it: Lingua preferita

en: names only
it: solo nomi

en: PIDs only
it: solo PID

en: names and PIDs
it: nomi e PID

en: add new channels
it: nuovi canali

en: add new transponders
it: nuovi transponder

en: DVB
it: Scheda DVB

en: Button$Audio
it: Audio

en: Button$Subtitles
it: Sottotitoli

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
it: Scheda DVB primaria

en: Setup.DVB$Standard compliance
it: Modalità base

en: Setup.DVB$Video format
it: Formato video

en: Setup.DVB$Video display format
it: Formato visualizzazione video

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
it: Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
it: Aggiornamento canali

en: Setup.DVB$Audio languages
it: Lingue audio

en: Setup.DVB$Audio language
it: Lingua audio

en: Setup.DVB$Display subtitles
it: Mostra sottotitoli

en: Setup.DVB$Subtitle languages
it: Lingue sottotitoli

en: Setup.DVB$Subtitle language
it: Lingua sottotitoli

en: Setup.DVB$Subtitle offset
it: Posizione sottotitoli

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
it: Trasparenza sottotitoli

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
it: Trasparenza sfondo sottotitoli

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
it: Utilizza DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
it: SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
it: Freq LO LNB (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
it: Freq HI LNB (MHz)

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
it: Periferica %d connessa al cavo sat

en: Setup.LNB$own
it: propria

en: Setup.LNB$Use dish positioner
it: Utilizza motore antenna

en: Setup.LNB$Site latitude (degrees)
it: Latitudine attuale (gradi)

en: South
it: Sud

en: North
it: Nord

en: Setup.LNB$Site longitude (degrees)
it: Longitudine attuale (gradi)

en: West
it: Ovest

en: East
it: Est

en: Setup.LNB$Max. positioner swing (degrees)
it: Rotazione massima motore (gradi)

en: Setup.LNB$Positioner speed (degrees/s)
it: Velocità motore (gradi/s)

en: CAM reset
it: Reimposta la CAM

en: CAM present
it: La CAM è presente

en: CAM ready
it: La CAM è pronta

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  (activating)
it:  (attivazione)

en: @ device
it: @ dispositivo

en: CAM
it: Accesso condizionato CAM

en: Button$Cancel activation
it: Annulla attivazione

en: Button$Activate
it: Attiva

en: Button$Menu
it: Menu

en: Button$Reset
it: Reimposta

en: Opening CAM menu...
it: Apertura menu CAM...

en: Can't open CAM menu!
it: Impossibile aprire il menu CAM!

en: Can't activate CAM!
it: Impossibile attivare CAM!

en: CAM is in use - really reset?
it: La CAM è in uso - vuoi reimpostarla?

en: Can't reset CAM!
it: Impossibile reimpostare il modulo CAM!

en: no instant recording
it: nessuna registrazione istantanea

en: confirm instant recording
it: conferma registrazione istantanea

en: record instantly
it: registra istantaneamente

en: do not pause live video
it: non mettere in pausa il video dal vivo

en: confirm pause live video
it: conferma pausa video dal vivo

en: pause live video
it: pausa video dal vivo

en: confirm
it: conferma

en: yes
it: sì

en: Recording
it: Registrazione

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
it: Margine iniziale (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
it: Margine finale (min)

en: Setup.Recording$Default priority
it: Priorità predefinita

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
it: Scadenza predefinita (gg)

en: Setup.Recording$Record key handling
it: Gestione chiave registrazione

en: Setup.Recording$Pause key handling
it: Gestione tasto Pausa

en: Setup.Recording$Pause priority
it: Priorità di pausa

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
it: Scadenza pausa (gg)

en: Setup.Recording$Use episode name
it: Utilizza nome episodio

en: Setup.Recording$Use VPS
it: Utilizza VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
it: Margine VPS (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
it: Segna registrazione immediata

en: Setup.Recording$Name instant recording
it: Nome registrazione immediata

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
it: Durata registrazione immediata (min)

en: Setup.Recording$present event
it: evento attuale

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
it: Dim. massima file video (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
it: Dividi i file modificati

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
it: Elimina registrazione timeshift

en: Replay
it: Riproduzione

en: Setup.Replay$Multi speed mode
it: Modalità multispeed

en: Setup.Replay$Show replay mode
it: Mostra modalità riproduzione

en: Setup.Replay$Show remaining time
it: Mostra tempo rimanente

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
it: Mostra tempo elaborazione (s)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
it: Pausa riproduzione durante impostazione marcatori

en: Setup.Replay$Pause replay when jumping to a mark
it: Pausa riproduzione se si passa ad un marcatore

en: Setup.Replay$Skip edited parts
it: Salta parti modificate

en: Setup.Replay$Pause replay at last mark
it: Pausa riproduzione all'ultimo marcatore

en: Setup.Replay$Initial duration for adaptive skipping (s)
it: Durata iniziale per spostamenti adattivi (s)

en: Setup.Replay$Reset timeout for adaptive skipping (s)
it: Reimposta scadenza per spostamenti adattivi (s)

en: Setup.Replay$Alternate behavior for adaptive skipping
it: Comportamento alternativo per spostamenti adattivi

en: Setup.Replay$Use Prev/Next keys for adaptive skipping
it: Usa tasti Avanti/Indietro per spostamenti adattivi

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys (s)
it: Durata spostamento con tasti Verde/Giallo (s)

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys in repeat (s)
it: Durata spostamento con tasti Verde/Giallo in sequenza (s)

en: Setup.Replay$Resume ID
it: ID di ripristino

en: any hosts
it: qualsiasi sistema

en: only default host
it: solo sistema predefinito

en: type
it: tipo

en: full
it: tutto

en: Miscellaneous
it: Generici

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
it: Scadenza min. evento (min)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
it: Periodo min. inattività (min)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
it: Scadenza SVDRP (s)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP peering
it: Punto SVDRP

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP host name
it: Nome sistema SVDRP

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP default host
it: Sistema predefinito SVDRP

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
it: Scadenza Zapping (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
it: Scadenza voce canale (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
it: Ritardo ripetizione controllo remoto (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
it: Intervallo ripetizione controllo remoto (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
it: Canale iniziale

en: Setup.Miscellaneous$as before
it: come prima

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
it: Volume iniziale

en: Setup.Miscellaneous$Volume steps
it: Volume a tacche

en: Setup.Miscellaneous$Volume linearize
it: Volume lineare

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
it: Riavvolgimento canali

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
it: Mostra nomi canali con la sorgente

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
it: Uscita di emergenza

en: This plugin has no setup parameters!
it: Il plugin non ha parametri di configurazione!

en: Setup
it: Opzioni

en: Restart
it: Riavvio

en: Really restart?
it: Eseguire un riavvio?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
it:  Ferma registrazione

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
it:  Ferma riproduzione

en: Button$Pause
it: Pausa

en: Button$Stop
it: Ferma

en: Button$Resume
it: Riprendi

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
it:  Annulla modifiche

en: Stop recording?
it: Fermare la registrazione?

en: Cancel editing?
it: Annullare le modifiche?

en: No audio available!
it: Nessun audio disponibile!

en: No subtitles
it: Nessun sottotitolo

en: No subtitles available!
it: Nessun sottotitolo disponibile!

en: Not enough disk space to start recording!
it: Spazio su disco insufficiente per registrare!

en: No free DVB device to record!
it: Nessuna periferica DVB disponibile per registrare!

en: Pausing live video...
it: Pausa del canale in visione...

en: Delete timeshift recording?
it: Eliminare registrazione timeshift?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
it: Vai a:

en: No editing marks defined!
it: Nessun marcatore di modifica definito!

en: No editing sequences defined!
it: Nessuna sequenza di modifica definita!

en: Can't start editing process!
it: Impossibile avviare il processo di modifica!

en: Editing process started
it: Processo di modifica avviato

en: Editing process already active!
it: Processo di modifica già attivo!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
it:  aáàbcdeéèfghiíìjklmnoóòpqrstuúùvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&°

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
it:  0	-.,1#~\^$[]|()*+°?{}/:%@&	aáàbc2	deéèf3	ghiíì4	jkl5	mnoóò6	pqrs7	tuúùv8	wxyz9

en: Button$ABC/abc
it: ABC/abc

en: Button$Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Button$Insert
it: Inserisci

en: Up/Dn for new location - OK to move
it: Su/Giù per nuova posizione - OK per spostare

en: Channel locked (recording)!
it: Canale bloccato (in registrazione)!

en: Low disk space!
it: Poco spazio su disco!

en: Regenerating index file
it: Rigenerazione file indice

en: Index file regeneration complete
it: Rigenerazione file indice completata

en: Index file regeneration failed!
it: Rigenerazione file indice fallita!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
it: Impossibile spegnere - parametro '-s' non assegnato!

en: Editing - shut down anyway?
it: Modifica in corso - spegnere comunque?

en: Recording - shut down anyway?
it: Registrazione in corso - spegnere comunque?

en: Recording in %ld minutes, shut down anyway?
it: Registrazione tra %ld minuti - spegnere comunque?

en: shut down anyway?
it: spegnere comunque?

en: Plugin %s wakes up in %ld min, continue?
it: Il plugin %s si ripristina tra %ld min, continuare?

en: Editing - restart anyway?
it: Modifica in corso - riavviare comunque?

en: Recording - restart anyway?
it: Registrazione in corso - riavviare comunque?

en: restart anyway?
it: riavviare comunque?

en: Classic VDR
it: VDR Classico

en: DISK
it: DISCO

en: LOAD
it: USO

en: DEVICES
it: SCHEDE

en: LIVE
it: DAL VIVO

en: PLAY
it: RIPRODUCI

en: Moving dish to %.1f...
it: Spostamento antenna verso %.1f...

en: ST:TNG Panels
it: Consolle ST:TNG

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
it: LMMGVSD

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
it: LunMarMerGioVenSabDom

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Upcoming recording!
it: Registrazione imminente!

en: Pause live video?
it: Pausare video dal vivo?

en: Start recording?
it: Avviare registrazione?

en: Recording started
it: Registrazione avviata

en: VDR will shut down later - press Power to force
it: VDR si spegnerà più tardi - premi Power per forzare

en: Press any key to cancel shutdown
it: Premi un tasto per annullare lo spegnimento

en: Editing process failed!
it: Processo di modifica fallito!

en: Editing process finished
it: Processo di modifica terminato

en: Switching primary DVB...
it: Cambio della scheda DVB primaria...

en: Press any key to cancel restart
it: Premi un tasto per annullare il riavvio

en: VDR will shut down in %s minutes
it: VDR si spegnerà tra %s minuti

en: Disk
it: Disco

en: free
it: disponibili
