VDR 2.6.0 - en to mk translation catalogue (507 entries)

en: *** Invalid Channel ***
mk: *** Невалиден Канал ***

en: CAM activated!
mk: CAM активиран!

en: Channel not available!
mk: Каналот е недостапен!

en: Can't start Transfer Mode!
mk: Невозможно е да се започне пренос!!

en: off
mk: исклучи

en: on
mk: вклучи

en: auto
mk: автоматски

en: none
mk: ништо

en: Polarization
mk: Поларизација

en: System
mk: Систем

en: Inversion
mk: Инверзија

en: Modulation
mk: Модулација

en: Bandwidth
mk: Пропусност

en: Transmission
mk: Пренос

en: Guard
mk: Заштита

en: Hierarchy
mk: Хиерархија

en: Rolloff
mk: Рол-оф

en: Pilot
mk: Пилот

en: T2SystemId
mk: Т2СистемИд

en: SISO/MISO
mk: СИСО/МИСО

en: Starting EPG scan
mk: Започнувам скенирање на EPG

en: Content$Movie/Drama
mk: Филм/Драма

en: Content$Detective/Thriller
mk: Детективски/Трилер

en: Content$Adventure/Western/War
mk: Авантура/Вестерн/Воен

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
mk: Научна фантастика/Фантазија/Хорор

en: Content$Comedy
mk: Комедија

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
mk: Сапуница/Мелодрама/Фолклорен

en: Content$Romance
mk: Романса

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
mk: Сериозен/Класичен/Религиозен/Историски/Драма

en: Content$Adult Movie/Drama
mk: Филм за возрасни/Драма

en: Content$News/Current Affairs
mk: Вести/Тековни настани

en: Content$News/Weather Report
mk: Вести/Временска прогноза

en: Content$News Magazine
mk: Магазин

en: Content$Documentary
mk: Документарен

en: Content$Discussion/Inverview/Debate
mk: Дискусија/Интервју/Дебата

en: Content$Show/Game Show
mk: Шоу/Забавно шоу

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
mk: Забавно шоу/Квиз/Натпревар

en: Content$Variety Show
mk: Разнолико шоу

en: Content$Talk Show
mk: Разговорно шоу

en: Content$Sports
mk: Спорт

en: Content$Special Event
mk: Специјален настан

en: Content$Sport Magazine
mk: Спортски магазин

en: Content$Football/Soccer
mk: Фудбал

en: Content$Tennis/Squash
mk: Тенис/Сквош

en: Content$Team Sports
mk: Тимски спортови

en: Content$Athletics
mk: Атлетика

en: Content$Motor Sport
mk: Мото спорт

en: Content$Water Sport
mk: Воден спорт

en: Content$Winter Sports
mk: Зимски спорт

en: Content$Equestrian
mk: Коњички

en: Content$Martial Sports
mk: Борилачки спорт

en: Content$Children's/Youth Programme
mk: Детски/Младински програм

en: Content$Pre-school Children's Programme
mk: Предшколски програм

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
mk: Забавна програма од 6 до 14

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
mk: Забавна програма од 10 до 16

en: Content$Informational/Educational/School Programme
mk: Информативен/Образовен/Училишен програм

en: Content$Cartoons/Puppets
mk: Цртани/Куклени

en: Content$Music/Ballet/Dance
mk: Музика/Балет/Танц

en: Content$Rock/Pop
mk: Рок/Поп

en: Content$Serious/Classical Music
mk: Сериозна/Класична музика

en: Content$Folk/Tradional Music
mk: Фолк/Народна музика

en: Content$Jazz
mk: Џез

en: Content$Musical/Opera
mk: Музички/Опера

en: Content$Ballet
mk: Балет

en: Content$Arts/Culture
mk: Уметност/Култура

en: Content$Performing Arts
mk: Сценска уметност

en: Content$Fine Arts
mk: Применета уметност

en: Content$Religion
mk: Религија

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
mk: Популарна култура/Традиционална уметност

en: Content$Literature
mk: Литература

en: Content$Film/Cinema
mk: Филм/Кино

en: Content$Experimental Film/Video
mk: Експериментален филм/Видео

en: Content$Broadcasting/Press
mk: Радиодифузно/Печат

en: Content$New Media
mk: Нов медиум

en: Content$Arts/Culture Magazine
mk: Уметност/Културен магазин

en: Content$Fashion
mk: Мода

en: Content$Social/Political/Economics
mk: Социјален/Политички/Економски

en: Content$Magazine/Report/Documentary
mk: Магазин/Извештај/Докуметарец

en: Content$Economics/Social Advisory
mk: Економија/Социјален совети

en: Content$Remarkable People
mk: Исклучителни луѓе

en: Content$Education/Science/Factual
mk: Образовен/Научен/Фактички

en: Content$Nature/Animals/Environment
mk: Природа/Животни/Околина

en: Content$Technology/Natural Sciences
mk: Технологија/Природни науки

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
mk: Медицина/Физиологија/Психологија

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
mk: Странски земји/Експедиции

en: Content$Social/Spiritual Sciences
mk: Социален/Духовни науки

en: Content$Further Education
mk: Понатамошно образование

en: Content$Languages
mk: Јазици

en: Content$Leisure/Hobbies
mk: Одмор/Хоби

en: Content$Tourism/Travel
mk: Туризам/Патувања

en: Content$Handicraft
mk: Ракотворби

en: Content$Motoring
mk: Возење

en: Content$Fitness & Health
mk: Фитнес и здравје

en: Content$Cooking
mk: Готвење

en: Content$Advertisement/Shopping
mk: Рекламирање/Шопинг

en: Content$Gardening
mk: Градинарство

en: Content$Original Language
mk: Оригинален јазик

en: Content$Black & White
mk: Црно бело

en: Content$Unpublished
mk: Необјавено

en: Content$Live Broadcast
mk: Емитување во живо

en: ParentalRating$from %d
mk: Препорачливо од %d год

en: No title
mk: Без наслов

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
mk: Македонски

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
mk: mkd

en: Phase 1: Detecting RC code type
mk: Фаза 1: Детекција на типот на далечински управувач

en: Press any key on the RC unit
mk: Притиснете копче на далечинскиот управувач

en: RC code detected!
mk: Кодот е детектиран!

en: Do not press any key...
mk: Не притискај никое копче...

en: Phase 2: Learning specific key codes
mk: Фаза 2: Учење на специфични кодови

en: Press key for '%s'
mk: Притисни копче за '%s'

en: Press 'Up' to confirm
mk: Притисни 'Горе' за потврда

en: Press 'Down' to continue
mk: Притисни 'Доле' за да продолжиш

en: (press 'Up' to go back)
mk: (притисни 'Горе' за назад)

en: (press 'Down' to end key definition)
mk: (притисни'Доле' за крај)

en: (press 'Menu' to skip this key)
mk: (притисни 'Мени' за прескокнување на ова копче)

en: Learning Remote Control Keys
mk: Учење на коппчињата на далечинскиот управувач

en: Phase 3: Saving key codes
mk: Фаза 3: Зачувување на кодовите

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
mk: Притисни 'Горе' за потврда, 'Доле' за откажување

en: Key$Up
mk: Горе

en: Key$Down
mk: Доле

en: Key$Menu
mk: Мени

en: Key$Ok
mk: Ок

en: Key$Back
mk: Назад

en: Key$Left
mk: Лево

en: Key$Right
mk: Десно

en: Key$Red
mk: Црвено

en: Key$Green
mk: Зелено

en: Key$Yellow
mk: Жолто

en: Key$Blue
mk: Сино

en: Key$Info
mk: Инфо

en: Key$Play/Pause
mk: Старт/Пауза

en: Key$Play
mk: Старт

en: Key$Pause
mk: Пауза

en: Key$Stop
mk: Стоп

en: Key$Record
mk: Снимај

en: Key$FastFwd
mk: Напред

en: Key$FastRew
mk: Назад

en: Key$Next
mk: Следно

en: Key$Prev
mk: Претходно

en: Key$Power
mk: Исклучи

en: Key$Channel+
mk: Канал+

en: Key$Channel-
mk: Канал-

en: Key$PrevChannel
mk: ПретходенКанал

en: Key$Volume+
mk: Глас+

en: Key$Volume-
mk: Глас-

en: Key$Mute
mk: Без звук

en: Key$Audio
mk: Аудио

en: Key$Subtitles
mk: Титл

en: Key$Schedule
mk: Распоред

en: Key$Channels
mk: Канали

en: Key$Timers
mk: Тајмери

en: Key$Recordings
mk: Снимки

en: Key$Setup
mk: Уредување

en: Key$Commands
mk: Наредби

en: Key$User0
mk: Корисник0

en: Key$User1
mk: Корисник1

en: Key$User2
mk: Корисник2

en: Key$User3
mk: Корисник3

en: Key$User4
mk: Корисник4

en: Key$User5
mk: Корисник5

en: Key$User6
mk: Корисник6

en: Key$User7
mk: Корисник7

en: Key$User8
mk: Корисник8

en: Key$User9
mk: Корисник9

en: Free To Air
mk: Слободно

en: encrypted
mk: енкриптиран

en: Edit channel
mk: Уреди канал

en: Name
mk: Име

en: Source
mk: Извор

en: Frequency
mk: Фрекфенција

en: CA
mk: Кодирање (CA)

en: Channel settings are not unique!
mk: Уредбите на каналот не се уникатни!

en: Channels
mk: Канали

en: Button$Edit
mk: Измени

en: Button$New
mk: Нов

en: Button$Delete
mk: Избриши

en: Button$Mark
mk: Обележи

en: Channel is being used by a timer!
mk: Каналот е мометално зафатен од тајмер!

en: Delete channel?
mk: Избриши канал?

en: Edit folder
mk: Уреди директориум

en: New folder
mk: Нов директориум

en: Folder name already exists!
mk: Името веќе постои

en: Folder name must not contain '%c'!
mk: Името на директориумот не смее да содржи '%c'

en: Button$Open
mk: Отвори

en: Delete folder and all sub folders?
mk: Избриши директориум со сите поддиректориуми?

en: Delete folder?
mk: Избриши директориум?

en: Edit timer
mk: Уреди тајмер

en: Active
mk: Активен

en: Channel
mk: Канал

en: Day
mk: Ден

en: Start
mk: Почеток

en: Stop
mk: Крај

en: Priority
mk: Приоритет

en: Lifetime
mk: Траење

en: File
mk: Датотека

en: Record on
mk: Вклучена снимка

en: Button$Folder
mk: Директориум

en: Button$Single
mk: Единчен

en: Button$Repeating
mk: Периодичен

en: First day
mk: Прв ден

en: Error while accessing remote timer
mk: Грешка при пристап на далечен тајмер

en: Timer has been deleted!
mk: Тајмерот е избришан!

en: Select folder
mk: Избери директориум

en: Timers
mk: Тајмери

en: Button$On/Off
mk: Де/Активирај

en: Button$Info
mk: Инфо

en: Delete timer?
mk: Избриши тајмер?

en: Timer still recording - really delete?
mk: Тајмерот сеуште снима - бриши?

en: Event
mk: Емисија

en: Button$Timer
mk: Тајмер

en: Button$Record
mk: Сними

en: Button$Switch
mk: Смени

en: What's on now?
mk: Што е моментално на програмата?

en: What's on next?
mk: Што следи?

en: Button$Next
mk: Следи

en: Button$Now
mk: Моментално

en: Button$Schedule
mk: Распоред

en: Can't switch channel!
mk: Невозможно е да се смени канал!

en: Schedule
mk: Распоред

en: Schedule - %s
mk: Распоред - %s

en: This event - %s
mk: Овој настан - %s

en: This event - all channels
mk: Овој настан - сите канали

en: All events - all channels
mk: Сите настани - сите канали

en: Please enter %d digits!
mk: Внеси %d цифри!

en: CAM not responding!
mk: CAM не одговара!

en: Edit path
mk: Уреди патека

en: Folder
mk: Папка

en: This folder is currently in use - no changes are possible!
mk: Оваа папка е моментално во употреба - промени не се возможни!

en: Move entire folder containing %d recordings?
mk: Помести цела папка со %d снимки?

en: Error while moving folder!
mk: Грешка при поместување папка!

en: Edit recording
mk: Уреди снимка

en: This recording is currently in use - no changes are possible!
mk: Оваа снимка е моментално во употреба - промени не се возможни!

en: Button$Cancel cutting
mk: Откажи сечење

en: Button$Stop cutting
mk: Запри сечење

en: Button$Cancel moving
mk: Откажи преместување

en: Button$Stop moving
mk: Запри преместување

en: Button$Cancel copying
mk: Откажи копирање

en: Button$Stop copying
mk: Запри копирање

en: Button$Cut
mk: Сечи

en: Button$Delete marks
mk: Избриши ознаки

en: Recording vanished!
mk: Снимката исчезна!

en: Edited version already exists - overwrite?
mk: Уредена верзија веќе постои - пребриши?

en: Error while queueing recording for cutting!
mk: Грешка при редење на снимка за сечење!

en: Rename recording to folder name?
mk: Преименувај ја снимката како името на папката?

en: Delete editing marks for this recording?
mk: Бриши ознаки за уредување за оваа снимка?

en: Error while deleting editing marks!
mk: Грешка при бришење на ознака за уредување!

en: Error while changing priority/lifetime!
mk: Грешка при промена на приоритет/траење!

en: Error while changing folder/name!
mk: Грешка при промена на папка/име!

en: Recording info
mk: Детали на снимката

en: Button$Play
mk: Старт

en: Button$Rewind
mk: Премотај

en: Recordings
mk: Снимки

en: Commands
mk: Наредби

en: Delete recording?
mk: Избриши снимка?

en: Recording is being edited - really delete?
mk: Снимката се уредува - бриши?

en: Error while deleting recording!
mk: Грешка при бришење на снимката!

en: Recording commands
mk: Наредби за снимање

en: never
mk: никогаш

en: skin dependent
mk: зависно од фасада

en: always
mk: секогаш

en: by name
mk: по име

en: by time
mk: по време

en: ascending
mk: растечки

en: descending
mk: опаѓачки

en: Setup.OSD$Language
mk: Јазик

en: Setup.OSD$Skin
mk: Фасада

en: Setup.OSD$Theme
mk: Тема

en: Setup.OSD$Left (%)
mk: Лево (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
mk: Горе (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
mk: Ширина (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
mk: Висина (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
mk: Време за приказ на пораките (сек)

en: Setup.OSD$Use small font
mk: Користи мал фонт

en: Setup.OSD$Anti-alias
mk: Anti-alias

en: Setup.OSD$Default font
mk: Основен фонт

en: Setup.OSD$Small font
mk: Мал фонт

en: Setup.OSD$Fixed font
mk: Непроменлив фонт

en: Setup.OSD$Default font size (%)
mk: Големина на основниот фонт (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
mk: Големина на малиот фонт (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
mk: Големина на непроменливиот фонт (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
mk: Позиција на информациите за каналот

en: bottom
mk: дно

en: top
mk: врв

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
mk: Време за приказ на информациите за каналот (сек)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
mk: Информации при промена на канал

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
mk: Прекин на приказ на информации за каналот

en: Setup.OSD$Scroll pages
mk: Листај по страници

en: Setup.OSD$Scroll wraps
mk: Скокни од крај на почеток

en: Setup.OSD$Menu key closes
mk: Копчето Мени затвара

en: Setup.OSD$Recording directories
mk: Директориум за снимки

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
mk: Директориуми во менито за тајмер

en: Setup.OSD$Always sort folders first
mk: Секогаш сортирај прво папки

en: Setup.OSD$Default sort mode for recordings
mk: Начин на сортирање на снимки

en: Setup.OSD$Sorting direction for recordings
mk: Насока на сортирање на снимки

en: Setup.OSD$Number keys for characters
mk: Нумерички копчиња за букви

en: Setup.OSD$Color key 0
mk: Копче во боја 0

en: Setup.OSD$Color key 1
mk: Копче во боја 1

en: Setup.OSD$Color key 2
mk: Копче во боја 2

en: Setup.OSD$Color key 3
mk: Копче во боја 3

en: EPG
mk: EPG (електронски водич на програми)

en: Button$Scan
mk: Барај

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
mk: Време до барање на EPG (ч)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
mk: Ниво на поправка на EPG грешки

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
mk: Време на задржување на EPG (мин)

en: Setup.EPG$Set system time
mk: Намести системско време

en: Setup.EPG$Use time from transponder
mk: Користи време од транспондер

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
mk: Омилени јазици

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
mk: Омилен јазик

en: pan&scan
mk: прошири и барај

en: letterbox
mk: плико

en: center cut out
mk: исечи средина

en: no
mk: не

en: names only
mk: само имиња

en: PIDs only
mk: Само PID-ови

en: names and PIDs
mk: имиња и идентификатори (PIDs)

en: add new channels
mk: додај нови канали

en: add new transponders
mk: додај нови транспондери

en: Button$Audio
mk: Аудио

en: Button$Subtitles
mk: Титл

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
mk: Примарен DVB уред

en: Setup.DVB$Standard compliance
mk: Согласност со стандард

en: Setup.DVB$Video format
mk: Видео формат

en: Setup.DVB$Video display format
mk: Формат на видeo приказ

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
mk: Користи Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
mk: Ажурирај канали

en: Setup.DVB$Audio languages
mk: Аудио јазици

en: Setup.DVB$Audio language
mk: Аудио јазик

en: Setup.DVB$Display subtitles
mk: Прикажи титл

en: Setup.DVB$Subtitle languages
mk: Јазици на титл

en: Setup.DVB$Subtitle language
mk: Јазик на титл

en: Setup.DVB$Subtitle offset
mk: Поместување на титл

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
mk: Провидност на титлот

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
mk: Провидност на позадината на титлот

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
mk: Користи DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
mk: Фрекфенција на преклоп SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
mk: Долна LNB фрекфенција (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
mk: Форна LNB фрекфенција (MHz)

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
mk: Уред %d поврзан со сателитски кабел

en: Setup.LNB$own
mk: свој

en: Setup.LNB$Use dish positioner
mk: Користи позиционер за чинија

en: Setup.LNB$Site latitude (degrees)
mk: Латидута на локацијата (степени)

en: South
mk: Југ

en: North
mk: Север

en: Setup.LNB$Site longitude (degrees)
mk: Лонгитуда на локацијата (степени)

en: West
mk: Запад

en: East
mk: Исток

en: Setup.LNB$Max. positioner swing (degrees)
mk: Максимален од на позиционерот (степени)

en: Setup.LNB$Positioner speed (degrees/s)
mk: Брзина на позиционерот (степени/сек)

en: CAM reset
mk: Рестартирај CAM

en: CAM present
mk: CAM присутен

en: CAM ready
mk: CAM спремен

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  (activating)
mk:  (активирање)

en: @ device
mk: @ уред

en: Button$Cancel activation
mk: Откажи активација

en: Button$Activate
mk: Активирај

en: Button$Menu
mk: Мени

en: Button$Reset
mk: Ресетирај

en: Opening CAM menu...
mk: Отварам CAM мени...

en: Can't open CAM menu!
mk: Неуспешно отварање на CAM менито!

en: Can't activate CAM!
mk: Неуспешно активирање на CAM!

en: CAM is in use - really reset?
mk: CAM е во употреба - рестартирај?

en: Can't reset CAM!
mk: Неуспешно рестартирање на CAM-от!

en: no instant recording
mk: иклучено инстантно снимање

en: confirm instant recording
mk: потврди инстантно снимање

en: record instantly
mk: снимај инстантно

en: do not pause live video
mk: не паузирај пренос во живо

en: confirm pause live video
mk: потврди пауза на пренос во живо

en: pause live video
mk: пауза на пренос во живо

en: confirm
mk: потврди

en: yes
mk: да

en: Recording
mk: Снимање

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
mk: Резерва на почеток на снимање (мин)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
mk: Резерва на крајот на снимање (мин)

en: Setup.Recording$Default priority
mk: Зададен приоритет

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
mk: Стандардно веметраење (денови)

en: Setup.Recording$Record key handling
mk: Уредување на копче за снимање

en: Setup.Recording$Pause key handling
mk: Подесување на копчето пауза

en: Setup.Recording$Pause priority
mk: Приоритет на пауза

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
mk: Траење на пауза (денови)

en: Setup.Recording$Use episode name
mk: Користи име на епизода

en: Setup.Recording$Use VPS
mk: Користи VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
mk: Временска резерва на VPS (сек)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
mk: Означи директно снимање

en: Setup.Recording$Name instant recording
mk: Име на директно снимање

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
mk: Траење на директно снимање (мин)

en: Setup.Recording$present event
mk: сегашен настан

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
mk: Максимална големина на датотека (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
mk: Раздвои уредени датотеки

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
mk: Избриши временски поместена снимка

en: Replay
mk: Репродукција

en: Setup.Replay$Multi speed mode
mk: Повеќебрзински режим

en: Setup.Replay$Show replay mode
mk: Прикажи начин на пуштање

en: Setup.Replay$Show remaining time
mk: Прикажи преостанато време

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
mk: Време на прикажување на прогрес (сек)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
mk: Паузирај репродукција кога се внесува ознака

en: Setup.Replay$Pause replay when jumping to a mark
mk: Паузирај репродукција кога се скока до ознака

en: Setup.Replay$Skip edited parts
mk: Прескокни ги уредуваните делови

en: Setup.Replay$Pause replay at last mark
mk: Паузирај репродукција на последанта ознака

en: Setup.Replay$Initial duration for adaptive skipping (s)
mk: Почетно траење на адаптабилно скокање (сек)

en: Setup.Replay$Reset timeout for adaptive skipping (s)
mk: Време на ресетирање за адаптабилно скокање (сек)

en: Setup.Replay$Alternate behavior for adaptive skipping
mk: Алтернативно однесување за адаптабилно скокање

en: Setup.Replay$Use Prev/Next keys for adaptive skipping
mk: Користи копчиња Претходно/Следно за адаптабилно скокање

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys (s)
mk: Дистанца на скокање со Зелено/Жолто копче (сек)

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys in repeat (s)
mk: Дистанца на скокање со Зелено/Жолто копче при повторување (сек)

en: Setup.Replay$Resume ID
mk: ID на продолжеток

en: any hosts
mk: сите хостови

en: only default host
mk: само стандарден хост

en: type
mk: тип

en: full
mk: полно

en: Miscellaneous
mk: Разно

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
mk: Минимално време на тајмаут (мин)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
mk: Минимум неактивност на корисникот (мин)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
mk: SVDRP тајмаут (сек)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP peering
mk: SVDRP врска

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP host name
mk: SVDRP хост

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP default host
mk: SVDRP основен хост

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
mk: Зап тајмаут (сек)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
mk: Тајмаут за внес на канал (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
mk: Оддолжување на повторување на даљинско (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
mk: Делта на повторување на даљинско (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
mk: Почетен канал

en: Setup.Miscellaneous$as before
mk: како претходно

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
mk: Почетна јачина на звук

en: Setup.Miscellaneous$Volume steps
mk: Чекори на јачина на звук

en: Setup.Miscellaneous$Volume linearize
mk: Линеаризациај на јачина на звук

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
mk: Премотување канали

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
mk: Прикажи имиња на канали со извор

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
mk: Итен излез

en: Plugins
mk: Додатоци

en: This plugin has no setup parameters!
mk: Овој додаток нема параметри!

en: Setup
mk: Уредување

en: Restart
mk: Рестартирање

en: Really restart?
mk: Рестартирање?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
mk:  Запри снимање

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
mk:  Запри пуштање

en: Button$Pause
mk: Пауза

en: Button$Stop
mk: Стоп

en: Button$Resume
mk: Продолжи

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
mk:  Откажи уредување

en: Stop recording?
mk: Запри снимање?

en: Cancel editing?
mk: Запри уредување?

en: No audio available!
mk: Аудио недостапно!

en: No subtitles
mk: Без титл

en: No subtitles available!
mk: Титлови недостапни!

en: Not enough disk space to start recording!
mk: Нема доволно празен простор за снимање!

en: No free DVB device to record!
mk: Нема слободни DVB уреди за снимање!

en: Pausing live video...
mk: Пауза на пренос во живо...

en: Delete timeshift recording?
mk: Избриши временски поместена снимка?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
mk: Скокни:

en: No editing marks defined!
mk: Нема одредено ознаки за сечење!

en: No editing sequences defined!
mk: Нема одредено секвенци за уредување!

en: Can't start editing process!
mk: Не може да почне уредување!

en: Editing process started
mk: Уредувањето започна

en: Editing process already active!
mk: Уредувањето е веќе во тек!!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
mk:  абвгдѓежзѕијклљмнњопрстќуфхцчџш0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
mk:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abcабвг2	defдѓеж3	ghiзѕиј4	jklклљм5	mnoнњоп6	pqrsрстќ7	tuvуфхц8	wxyzчџш9

en: Button$ABC/abc
mk: АБВ/абв

en: Button$Overwrite
mk: Препиши

en: Button$Insert
mk: Вметни

en: Plugin
mk: Додаток

en: Up/Dn for new location - OK to move
mk: Горе/Доле за нова позиција - OK за потврда

en: Channel locked (recording)!
mk: Каналот е заклучен (снимање)!

en: Low disk space!
mk: Малку простор на дискот!

en: Regenerating index file
mk: Регенерирање на индекс датотека

en: Index file regeneration complete
mk: Регенерирањето на индексот заврши

en: Index file regeneration failed!
mk: Регенерирањето на индексот е неуспешен!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
mk: Невозможно гаснење - недостасува опцијата '-s'!

en: Editing - shut down anyway?
mk: Уредување во тек - исклучи?

en: Recording - shut down anyway?
mk: Снимање во тек - исклучи?

en: Recording in %ld minutes, shut down anyway?
mk: Снимање уште %ld минути - исклучи?

en: shut down anyway?
mk: сеедно исклучи?

en: Plugin %s wakes up in %ld min, continue?
mk: Додатокот %s се подига за %ld мин, продолжи?

en: Editing - restart anyway?
mk: Уредување во тек - рестартирај?

en: Recording - restart anyway?
mk: Снимање во тек - рестартирај?

en: restart anyway?
mk: сеедно рестартирај?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
mk: Глас

en: Classic VDR
mk: Класичен VDR

en: DISK
mk: ДИСК

en: LOAD
mk: ТОВАР

en: TIMERS
mk: ТАЈМЕР

en: DEVICES
mk: УРЕДИ

en: LIVE
mk: ЖИВО

en: PLAY
mk: ПУШТИ

en: Moving dish to %.1f...
mk: Движење на чинијата кон %.1f...

en: ST:TNG Panels
mk: ST:TNG Панели

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
mk: ПВСЧПСН

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
mk: ПонВтоСреЧетПетСабНед

en: Monday
mk: Понеделник

en: Tuesday
mk: Вторник

en: Wednesday
mk: Среда

en: Thursday
mk: Четврток

en: Friday
mk: Петок

en: Saturday
mk: Сабота

en: Sunday
mk: Недела

en: Upcoming recording!
mk: Претстои снимање!

en: Pause live video?
mk: Паузирај пренос во живо?

en: Start recording?
mk: Почни снимање?

en: Recording started
mk: Снимањето почна

en: VDR will shut down later - press Power to force
mk: VDR ќе се исклучи подоцна - притиснете Исклучи за присилно исклучување

en: Press any key to cancel shutdown
mk: Притиснете копче за отказ на исклучување

en: Editing process failed!
mk: Сечењето е неуспешно!

en: Editing process finished
mk: Сечењето заврши

en: Switching primary DVB...
mk: Промена на примарниот DVB уред...

en: Press any key to cancel restart
mk: Притиснете копче за откажување на рестарт

en: VDR will shut down in %s minutes
mk: VDR ќе се исклучи за %s минути

en: Disk
mk: Диск

en: free
mk: слободен
