VDR 2.6.0 - en to tr translation catalogue (296 entries)

en: *** Invalid Channel ***
tr: *** Geçersiz kanal ***

en: Channel not available!
tr: Kanal kullanılamıyor!

en: Can't start Transfer Mode!
tr: Transfer modu başlatılamıyor!

en: off
tr: kapalı

en: auto
tr: otomatik

en: none
tr: hiç

en: Polarization
tr: Kutuplaşma

en: Inversion
tr: İnversiyon

en: Modulation
tr: Modülasyon

en: Bandwidth
tr: Bant genişliği

en: Transmission
tr: İletim

en: Guard
tr: Koruma

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Starting EPG scan
tr: EPG tarama başlıyor

en: No title
tr: İsim yok

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
tr: Türkçe

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
tr: tur

en: Phase 1: Detecting RC code type
tr: Faz 1: Kumandanın kodu aranıyor

en: Press any key on the RC unit
tr: Kumandada herhangi bir tuşa bas

en: RC code detected!
tr: Kumandanın kodu bulundu!

en: Do not press any key...
tr: Tuşlara basma...

en: Phase 2: Learning specific key codes
tr: Faz 2: Belirli tuş kodu eğitiliyor

en: Press key for '%s'
tr: '%s' için tuş seç

en: Press 'Up' to confirm
tr: Onaylamak için 'Yukarı' bas

en: Press 'Down' to continue
tr: Devam etmek için 'Aşağı' bas

en: (press 'Up' to go back)
tr: (Geri dönmek için 'Yukarı' bas)

en: (press 'Down' to end key definition)
tr: (Bitirmek için 'Aşağı' bas)

en: (press 'Menu' to skip this key)
tr: (Tuşu atlamak için 'Menü' bas)

en: Learning Remote Control Keys
tr: Uzaktan kumandanın tuşları eğitiliyor

en: Phase 3: Saving key codes
tr: Faz 3: Tuş ayarlarını kesinleştir

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
tr: Kesinleştirmek için 'Yukarı', Iptal etmek için 'Aşağı' bas

en: Key$Up
tr: Yukarı

en: Key$Down
tr: Aşağı

en: Key$Menu
tr: Menü

en: Key$Ok
tr: Tamam

en: Key$Back
tr: Geri

en: Key$Left
tr: Sol

en: Key$Right
tr: Sağ

en: Key$Red
tr: Kırmızı

en: Key$Green
tr: Yeşil

en: Key$Yellow
tr: Sarı

en: Key$Blue
tr: Mavi

en: Key$Info
tr: Bilgi

en: Key$Play
tr: Göster

en: Key$Pause
tr: Durakla

en: Key$Stop
tr: Durdur

en: Key$Record
tr: Kayıt et

en: Key$FastFwd
tr: İleri sar

en: Key$FastRew
tr: Geri sar

en: Key$Next
tr: Sonraki

en: Key$Prev
tr: Önceki

en: Key$Power
tr: Kapat

en: Key$Channel+
tr: Kanal+

en: Key$Channel-
tr: Kanal-

en: Key$PrevChannel
tr: Önceki kanal

en: Key$Volume+
tr: Volüm+

en: Key$Volume-
tr: Volüm-

en: Key$Mute
tr: Sessiz

en: Key$Audio
tr: Audio

en: Key$Subtitles
tr: Altyazı

en: Key$Schedule
tr: Program

en: Key$Channels
tr: Kanallar

en: Key$Timers
tr: Zamanlayıcı

en: Key$Recordings
tr: Kayıtlar

en: Key$Setup
tr: Ayarlar

en: Key$Commands
tr: Komutlar

en: Key$User0
tr: Kullanıcı0

en: Key$User1
tr: Kullanıcı1

en: Key$User2
tr: Kullanıcı2

en: Key$User3
tr: Kullanıcı3

en: Key$User4
tr: Kullanıcı4

en: Key$User5
tr: Kullanıcı5

en: Key$User6
tr: Kullanıcı6

en: Key$User7
tr: Kullanıcı7

en: Key$User8
tr: Kullanıcı8

en: Key$User9
tr: Kullanıcı9

en: Free To Air
tr: Şifresiz

en: encrypted
tr: Şifreli

en: Edit channel
tr: Kanal ayarlarını değiştir

en: Name
tr: İsim

en: Source
tr: Kaynak

en: Frequency
tr: Frekans

en: Channel settings are not unique!
tr: Kanal ayarları belli değıl!

en: Channels
tr: Kanallar

en: Button$Edit
tr: Değiştir

en: Button$New
tr: Yeni

en: Button$Delete
tr: Sil

en: Button$Mark
tr: İşaretle

en: Channel is being used by a timer!
tr: Kanal zamanlayıcıdan kullanılıyor!

en: Delete channel?
tr: Kanalı sil?

en: Button$Open
tr: Aç

en: Edit timer
tr: Zamanlayıcıyı ayarla

en: Active
tr: Aktif

en: Channel
tr: Kanal

en: Day
tr: Gün

en: Start
tr: Başlangıç

en: Stop
tr: Bitiş

en: Priority
tr: Öncelik

en: Lifetime
tr: Ömrü

en: File
tr: Kütük

en: First day
tr: İlk gün

en: Timers
tr: Zamanlayıcı

en: Button$On/Off
tr: Aç/Kapat

en: Button$Info
tr: Bilgi

en: Delete timer?
tr: Zamanlayıcıyı sil

en: Timer still recording - really delete?
tr: Zamanlayıcı kayıt ediyor - buna rağmen sil?

en: Event
tr: Yayın

en: Button$Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Button$Record
tr: Kayıt et

en: Button$Switch
tr: Değiştir

en: What's on now?
tr: Şimdiki yayınlar

en: What's on next?
tr: Gelecek yayınlar

en: Button$Next
tr: Sonra

en: Button$Now
tr: Şimdi

en: Button$Schedule
tr: Program

en: Can't switch channel!
tr: Kanala değiştirelemiyor!

en: Schedule
tr: Program

en: Schedule - %s
tr: Program - %s

en: This event - %s
tr: Bu yayın - %s

en: This event - all channels
tr: Bu yayın - tüm kanallar

en: All events - all channels
tr: Tüm yayınlar - tüm kanallar

en: Please enter %d digits!
tr: Lütfen %d rakam veriniz!

en: CAM not responding!
tr: CAM yanıt vermiyor!

en: Recording info
tr: Kayıt bilgisi

en: Button$Play
tr: Göster

en: Button$Rewind
tr: Baslangıç

en: Recordings
tr: Kayıtlar

en: Commands
tr: Komutlar

en: Delete recording?
tr: Kayıtı sil?

en: Error while deleting recording!
tr: Kayıt silme hatası!

en: Recording commands
tr: Kayıt komutları

en: never
tr: hiç

en: skin dependent
tr: yüzeye bağimli

en: always
tr: hep

en: Setup.OSD$Language
tr: Dil

en: Setup.OSD$Skin
tr: Yüzey

en: Setup.OSD$Theme
tr: Tema

en: Setup.OSD$Left (%)
tr: Sol (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
tr: Üst (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
tr: Genişlik (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
tr: Yükseklik (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
tr: Mesaj gösterme zamanı (sn)

en: Setup.OSD$Use small font
tr: Küçük font kullan

en: Setup.OSD$Anti-alias
tr: Anti-alias

en: Setup.OSD$Default font
tr: Olağan font

en: Setup.OSD$Small font
tr: Küçük font

en: Setup.OSD$Fixed font
tr: Çakılı font

en: Setup.OSD$Default font size (%)
tr: Olağan font boyutu (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
tr: Küçük font boyutu (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
tr: Çakılı font boyutu (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
tr: Kanal bilgi pozisyonu

en: bottom
tr: alt

en: top
tr: üst

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
tr: Kanal bilgi gösterme zamanı (sn)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
tr: Kanal değiştirme bilgisi

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
tr: Kanal bilginin zaman aşımı

en: Setup.OSD$Scroll pages
tr: Sayfa kaydırma

en: Setup.OSD$Scroll wraps
tr: Sarım kaydırma

en: Setup.OSD$Menu key closes
tr: Menü düğmesi kapatıyor

en: Setup.OSD$Recording directories
tr: Kayıt dizinleri

en: Button$Scan
tr: Tara

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
tr: EPG tarama zaman aşımı (sa)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
tr: EPG hata çözümleme ölçüsü

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
tr: Eski EPG göster (dak)

en: Setup.EPG$Set system time
tr: Bilgisayar saatini ayarla

en: Setup.EPG$Use time from transponder
tr: Bilgisayar saati için uydu alıcı-verici

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
tr: Dil tercihleri

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
tr: Dil tercihi

en: no
tr: hayır

en: names only
tr: sırf isimler

en: PIDs only
tr: sırf PID'ler

en: names and PIDs
tr: İsimler ve PID'ler

en: add new channels
tr: yeni kanallar ekle

en: add new transponders
tr: yeni uydu alıcı-verici ekle

en: Button$Audio
tr: Audio

en: Button$Subtitles
tr: Altyazı

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
tr: Primer DVB arayüzü

en: Setup.DVB$Video format
tr: Video formatı

en: Setup.DVB$Video display format
tr: Video görüntü biçimi

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
tr: Dolby Dijital ses kullan

en: Setup.DVB$Update channels
tr: Kanalları yenile

en: Setup.DVB$Audio languages
tr: Audio dilleri

en: Setup.DVB$Audio language
tr: Audio dili

en: Setup.DVB$Display subtitles
tr: Altyazı gÃster

en: Setup.DVB$Subtitle languages
tr: Altyazı dilleri

en: Setup.DVB$Subtitle language
tr: Altyazı dili

en: Setup.DVB$Subtitle offset
tr: Altyazı ofset

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
tr: Altyazı Ãn şeffaflık

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
tr: Altyazı arka şeffaflık

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
tr: DiSEqC kullan

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
tr: SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
tr: Alt LNB frekansı (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
tr: Üst LNB frekansı (MHz)

en: CAM reset
tr: CAM sıfırlandı

en: CAM present
tr: CAM mevcut

en: CAM ready
tr: CAM hazır

en: Button$Menu
tr: Menü

en: Button$Reset
tr: Sıfırla

en: Opening CAM menu...
tr: CAM menüsü açılıyor...

en: Can't open CAM menu!
tr: CAM menüsü açılamıyor!

en: CAM is in use - really reset?
tr: CAM kullanılıyor - gerçekden sıfırla?

en: Can't reset CAM!
tr: CAM sıfırlanamadı!

en: yes
tr: evet

en: Recording
tr: Kayıt

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
tr: Başında tolerans (dak)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
tr: Sonunda tolerans (dak)

en: Setup.Recording$Default priority
tr: Olağan priorite

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
tr: Olağan çekim ömrü (gün)

en: Setup.Recording$Pause priority
tr: Duraklama prioritesi

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
tr: Duraklama ömrü (gün)

en: Setup.Recording$Use episode name
tr: Episod ismini kullan

en: Setup.Recording$Use VPS
tr: VPS kullan

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
tr: VPS tolerans (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
tr: Derhal çekimi işaretle

en: Setup.Recording$Name instant recording
tr: Derhal çekimi isimlendir

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
tr: Derhal çekim süresi (dak)

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
tr: Maksimum Video kütük büyüklügü (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
tr: Düzenlenmiş kütükleri ayır

en: Replay
tr: Tekrar

en: Setup.Replay$Multi speed mode
tr: Katlı hız sarma

en: Setup.Replay$Show replay mode
tr: Gösteriş bilgisi

en: Setup.Replay$Resume ID
tr: Gösteriş ID'si

en: Miscellaneous
tr: Diğerler

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
tr: Minimum olay zaman aşımı (dak)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
tr: Minimum kullanıcı hareketsizliği (dak)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
tr: SVDRP zaman aşımı (sn)

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
tr: Zaping zaman aşımı (sn)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
tr: Kanal giriş zaman aşımı (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
tr: Açılışdaki kanal

en: Setup.Miscellaneous$as before
tr: önceki gibi

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
tr: Açılışdaki ses

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
tr: Acil cıkış

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: This plugin has no setup parameters!
tr: Bu eklentinin düzenek parametresi yok!

en: Setup
tr: Ayarlar

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Really restart?
tr: Gerçekten yeniden başlat?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
tr:  Çekimi bitir

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
tr:  Gösterişi bitir

en: Button$Pause
tr: Durakla

en: Button$Stop
tr: Durdur

en: Button$Resume
tr: Sürdür

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
tr:  Kesimi iptal et

en: Stop recording?
tr: Kayıtı durdur?

en: Cancel editing?
tr: Kesimi iptal et?

en: No audio available!
tr: Audio yok!

en: No subtitles
tr: Altyazı yok

en: No subtitles available!
tr: Altyazı bulunamadı

en: Not enough disk space to start recording!
tr: Kayıt için yeterince kapasite yok!

en: No free DVB device to record!
tr: Kullanılmayan DVB kartı bulunmadı!

en: Pausing live video...
tr: Naklen yayın duraklatılıyor...

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
tr: Atla:

en: No editing marks defined!
tr: Kesim işaretleri belirtilmemiş!

en: Can't start editing process!
tr: Kesim başlatılamıyor!

en: Editing process started
tr: Kesim başlandı

en: Editing process already active!
tr: Kesim henüz aktif!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
tr:  abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
tr:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abcç2	def3	gğhıi4	jkl5	mnoö6	prsş7	tuüv8	yz9

en: Button$ABC/abc
tr: ABC/abc

en: Button$Overwrite
tr: Üstüne yaz

en: Button$Insert
tr: Ekle

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Up/Dn for new location - OK to move
tr: 'Yukarı/Aşağı' yeni posizyon seç - 'Tamam' taşı

en: Channel locked (recording)!
tr: Kanal geçersiz (kayıt ediliyor)!

en: Low disk space!
tr: Kayıt kapasitesi az!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
tr: Kapatılamıyor - '-s' seçeneği verilmemiş!

en: Editing - shut down anyway?
tr: Kesim aktif - buna rağmen kapat?

en: Recording - shut down anyway?
tr: Kayıt ediliyor - buna rağmen kapat?

en: Recording in %ld minutes, shut down anyway?
tr: Kayıt %ld dakikada başlıyor - buna rağmen kapat?

en: shut down anyway?
tr: buna rağmen kapat?

en: Plugin %s wakes up in %ld min, continue?
tr: Eklenti %s %ld dakikada açılıyor, devam et?

en: Editing - restart anyway?
tr: Kesim aktif - buna rağmen yeniden başlat?

en: Recording - restart anyway?
tr: Kayıt ediliyor - buna rağmen yeniden başlat?

en: restart anyway?
tr: buna rağmen yeniden başlat?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
tr: Volüm

en: Classic VDR
tr: Klasik VDR

en: ST:TNG Panels
tr: ST:TNG paneli

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
tr: PSÇPCCP

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
tr: PztSalÇarPerCumCmtPaz

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Upcoming recording!
tr: Çekim yakında başlıyor!

en: Recording started
tr: Kayıt başlandı

en: VDR will shut down later - press Power to force
tr: VDR daha sonra kapanacak - zorlamak için Kapat'a bas

en: Press any key to cancel shutdown
tr: Kapatmayı iptal etmek için herhangi bir tuşa bas

en: Editing process failed!
tr: Kesim başarısız!

en: Editing process finished
tr: Kesim bitti

en: Switching primary DVB...
tr: Primer DVB arayüzü değiştiriliyor...

en: Press any key to cancel restart
tr: Yeniden başlatmayı iptal etmek için herhangi bir tuşa bas

en: VDR will shut down in %s minutes
tr: VDR %s dakikada kapanacak

en: free
tr: boş
