VDR 2.6.0 - en to el translation catalogue (240 entries)

en: *** Invalid Channel ***
el: *** Ακυρο κανάλη ***

en: Channel not available!
el: Το κανάλη δέν είναι διαθέσιμο!

en: Can't start Transfer Mode!
el: Αδυναμία εκκίνησης κατάστασης μεταφοράς!

en: off
el: κλειστό

en: auto
el: αυτόματο

en: none
el: κανένα

en: Polarization
el: Πόλωση

en: Inversion
el: Αντιστροφή

en: CoderateH
el: Ρυθμός Κώδικα H

en: CoderateL
el: Ρυθμός Κώδικα L

en: Modulation
el: Διαμόρφωση

en: Bandwidth
el: Εύρος Συχνοτήτων

en: Transmission
el: Μετάδοση

en: Guard
el: Προστασία

en: Hierarchy
el: Ιεραρχεία

en: Starting EPG scan
el: Αρχή σάρωση EPG

en: No title
el: Χωρίς Τίτλο

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
el: Ελληνικά

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
el: ell

en: Phase 1: Detecting RC code type
el: Φάση 1: Ανίχνευση κώδικα RC

en: Press any key on the RC unit
el: Πίεσε ένα πλήκτρο στο τηλεχειριστήριο

en: RC code detected!
el: Βρέθηκε κώδικας RC!

en: Do not press any key...
el: Μήν πατάς πλήκτρα...

en: Phase 2: Learning specific key codes
el: Φαση 2: Εκμάθηση μεμονομένων πλήκτρων

en: Press key for '%s'
el: Πίεσε το πλήκτρο γιά '%s'

en: Press 'Up' to confirm
el: Πίεσε 'πάνω' γιά αποδοχή

en: Press 'Down' to continue
el: Πίεσε 'κάτω' γιά συνέχεια

en: (press 'Up' to go back)
el: (Πίεσε 'πάνω' γιά επιστροφή

en: (press 'Down' to end key definition)
el: (Πίεσε 'κάτω' γιά τερματισμό δηλώσεων πλήκτρων)

en: (press 'Menu' to skip this key)
el: Πίεσε 'μενού' για προσπέραση αυτού τού πλήκτρου

en: Learning Remote Control Keys
el: Εκμάθηση πλήκτρων τηλεχειρισμού

en: Phase 3: Saving key codes
el: Φαση 3: Αποθήκευση κωδικών

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
el: Πίεσε 'Πάνω' για αποθήκευση, 'Κάτω' για ακύρωση

en: Key$Up
el: Πάνω

en: Key$Down
el: Κάτω

en: Key$Menu
el: Μενού

en: Key$Ok
el: Οκ

en: Key$Back
el: Πίσω

en: Key$Left
el: Αριστερά

en: Key$Right
el: Δεξιά

en: Key$Red
el: Κόκκινο

en: Key$Green
el: Πράσινο

en: Key$Yellow
el: Κίτρινο

en: Key$Blue
el: Μπλέ

en: Key$Info
el: Πληροφορίες

en: Key$Play
el: Αναπαραγωγή

en: Key$Pause
el: Παύση

en: Key$Stop
el: Tέρμα

en: Key$Record
el: Eγγραφή

en: Key$FastFwd
el: Προώθηση εμπρός

en: Key$FastRew
el: Προώθηση πίσω

en: Key$Power
el: Kλείσιμο

en: Key$Channel+
el: Κανάλι+

en: Key$Channel-
el: Κανάλι-

en: Key$Volume+
el: Ένταση+

en: Key$Volume-
el: Ένταση-

en: Key$Mute
el: Σιωπηλό

en: Key$Audio
el: Ήχος

en: Key$Schedule
el: Πρόγραμμα

en: Key$Channels
el: Κανάλια

en: Key$Timers
el: Χρονοπρογραμματισμοί

en: Key$Recordings
el: Εγγραφές

en: Key$Setup
el: Ρυθμισεις

en: Key$Commands
el: Εντολές

en: Edit channel
el: Τροποποίηση Καναλιού

en: Name
el: Όνομα

en: Source
el: Πηγή

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Vpid
el: Bίντεο PID

en: Channel settings are not unique!
el: Οι ριθμύσεις τον καναλιών αλλυλοσυμπίπτουν!

en: Channels
el: Κανάλια

en: Button$Edit
el: Προσαρμογή

en: Button$New
el: Nέο

en: Button$Delete
el: Διαγραφή

en: Button$Mark
el: Επιλογή

en: Channel is being used by a timer!
el: Το κανάλη χρισιμοποιείται από χρονοπρογραμματισμό!

en: Delete channel?
el: Διαγραφή καναλιού?

en: Button$Open
el: Ανοιγμα

en: Edit timer
el: Τροποποίηση χρονοπρογραμματισμού

en: Active
el: Ενεργό

en: Channel
el: Κανάλι

en: Day
el: Ημέρα

en: Start
el: Αρχή

en: Stop
el: Τέλος

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Lifetime
el: Διέρκεια Παραμονής

en: File
el: Αρχείο

en: First day
el: Πρώτη μέρα

en: Timers
el: Χρονοπρογραμματισμοί

en: Button$On/Off
el: Aνοιχ/Kλειστό

en: Button$Info
el: Πληροφορίες

en: Delete timer?
el: Διαγραφή χρονοπρογραμματισμού;?

en: Timer still recording - really delete?
el: Χρονοπρογραμματισμός σέ εξέλιξη - Διαγραφή σίγουρα?

en: Event
el: Εκπομπή

en: Button$Record
el: Εγγραφή

en: Button$Switch
el: Aλλαγή

en: What's on now?
el: Τρέχον πρόγραμμα

en: What's on next?
el: Επόμενο πρόγραμμα

en: Button$Next
el: Επόμενο

en: Button$Now
el: Τώρα

en: Button$Schedule
el: Πρόγραμμα

en: Can't switch channel!
el: Αλλαγή καναλιού αδύνατη!

en: Schedule
el: Πρόγραμμα

en: Schedule - %s
el: Πρόγραμμα - %s

en: Recording info
el: Πληροφορίες Eγγραφής

en: Button$Play
el: Αναπαραγωγή

en: Button$Rewind
el: Μεταφορά στην Αρχή

en: Recordings
el: Εγγραφές

en: Commands
el: Εντολές

en: Delete recording?
el: Διαγραφή εγγραφής?

en: Error while deleting recording!
el: Λάθος κατά τήν διαγραφή του αρχείου!

en: Recording commands
el: Εντολές γιά εγγραφές

en: never
el: Ποτέ

en: skin dependent
el: Εξαρτάτε από τήν επιφάνεια

en: always
el: πάντα

en: Setup.OSD$Language
el: Γλώσσα

en: Setup.OSD$Skin
el: Επιφάνεια

en: Setup.OSD$Theme
el: Θέμα

en: Setup.OSD$Left (%)
el: Αριστερά (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
el: Επάνω (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
el: Μάκρος (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
el: Ύψος (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
el: Χρόνος ένδειξης μυνημάτων (δ)

en: Setup.OSD$Use small font
el: Χρισημοποίηση μικρόν γραμματοσειρών

en: Setup.OSD$Channel info position
el: Θέση πληροφορίας καναλιών

en: bottom
el: κάτω

en: top
el: πάνω

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
el: χρόνος ένδεικσης πληροφορίων καναλιού σε (δ)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
el: Πληροφορίες στήν αλλαγή καναλιού

en: Setup.OSD$Scroll pages
el: Κύλιση σελίδας

en: Setup.OSD$Scroll wraps
el: Κύλιση γύρω-γύρω

en: Setup.OSD$Recording directories
el: Φάκελοι εγγραφών

en: EPG
el: Ηλεκτρονικός οδηγός προγράμματος

en: Button$Scan
el: Σάρωση

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
el: Χρόνος διάρκειας εξέτασης EPG σε ώρες

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
el: Βαθμός διόρθωσης οδηγού EPG

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
el: Ένδειξη ξεπερασμένων πληροφοριών (λεπτά)

en: Setup.EPG$Set system time
el: Συντονισμός ώρας υπολογιστή

en: Setup.EPG$Use time from transponder
el: Αναμεταδότης συντονισμού ώρας

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
el: Προτεινόμενες γλώσσες

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
el: Προτεινόμενη γλώσσα

en: no
el: όχι

en: names only
el: μόνο ονόματα

en: names and PIDs
el: Ονόματα καί PIDs

en: add new channels
el: προσθήκη νέων καναλιών

en: add new transponders
el: προσθήκη νέου αναμεταδότη

en: Button$Audio
el: Ήχος

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
el: Κύρια DVB κάρτα

en: Setup.DVB$Video format
el: Μορφή οθόνης

en: Setup.DVB$Video display format
el: Μορφή απεικόνισης Βίντεο

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
el: Χρήση ήχου Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
el: Ενημέρωση καναλιών

en: Setup.DVB$Audio languages
el: Γλώσσες ήχου

en: Setup.DVB$Audio language
el: Γλώσσα ήχου

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
el: Ενεργοποίηση DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
el: SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
el: Κάτω LNB-Συχνότητα (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
el: ’νω LNB-Συχνότητα (MHz)

en: Button$Menu
el: Mενού

en: Button$Reset
el: Επαναφορά

en: Can't open CAM menu!
el: Αδύνατη η πρόσβαση στό CAM μενού!

en: Can't reset CAM!
el: Αδύνατη η επαναφορά στό CAM

en: yes
el: ναί

en: Recording
el: Εγγραφή

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
el: Πρόσθετος χρόνος στην αρχή (λεπτά)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
el: Πρόσθετος χρόνος στό τέλος (λεπτά)

en: Setup.Recording$Default priority
el: Προκαθορισμένη προτεραιότητα

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
el: Προκαθορισμένη διάρκεια παραμονής (Ημέρες)

en: Setup.Recording$Pause priority
el: Προτεραιότητα διαλείμματος

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
el: Διάρκεια διαλείματος

en: Setup.Recording$Use episode name
el: Χρήση ονόματος επεισοδίου

en: Setup.Recording$Use VPS
el: Χρήση VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
el: Περιθώριο VPS (δ)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
el: Επιλογή τρέχουσας εγγραφής

en: Setup.Recording$Name instant recording
el: Ονομασία τρέχουσας εγγραφής

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
el: Διάρκεια στγμιαίας εγγραφής (λεπτά)

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
el: Μέγιστο μέγεθος αρχείου (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
el: Διαμέλισμός επεξεργασμένων αρχείων

en: Replay
el: Αναπαραγωγή

en: Setup.Replay$Multi speed mode
el: Μεθοδος πολλαπλής ταχύτητας

en: Setup.Replay$Show replay mode
el: Ένδειξη κατάστασης αναμετάδοσης

en: Setup.Replay$Resume ID
el: ID αναμετάδοσης

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
el: Ελάχιστος χράνος παρεμβολής (λεπτά)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
el: Ελάχιστος χρόνος αναμονής (λεπτά)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
el: SVDRP διακοπή (δ)

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
el: Ζάπινγκ διακοπή (δ)

en: Plugins
el: Επεκτάσεις

en: This plugin has no setup parameters!
el: Αυτή η επέκταση δεν έχει παράμετρους!

en: Setup
el: Ρυθμισεις

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Really restart?
el: Nα γίνει σίγουρα επανεκκίνηση?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
el:  Τέλος εγγαφής

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
el:  Τέλος αναπαραγωγής

en: Button$Pause
el: Παύση

en: Button$Stop
el: Τέρμα

en: Button$Resume
el: Επαναφορά

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
el:  Ακύρωση επεξεργασίας

en: Stop recording?
el: Ακύρωση εγγραφής?

en: Cancel editing?
el: Aκύρωση επεξεργασίας?

en: No audio available!
el: Μη διαθέσιμος ήχος

en: No free DVB device to record!
el: Ανεπάρκεια DVB Κάρτας γιά εγγραφή!

en: Pausing live video...
el: Πάγωμα ζωντανού σήματος

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
el: Τοποθέτηση:

en: No editing marks defined!
el: Δέν έχουν οριστεί σημεία επεξεργασίας

en: Can't start editing process!
el: Αδυναμία εκκίνησης της επεξεργασίας!

en: Editing process started
el: Αρχισε η επεξεργασία

en: Editing process already active!
el: Επεξεργασία βρίσκεται σέ εξέλιξη!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
el:  αάβγδεέζηήθιίκλμνξοόπρσςτυύφχψωώ0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

en: Button$ABC/abc
el: ABΓ/αβγ

en: Button$Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Button$Insert
el: Εισαγωγή

en: Plugin
el: Επέκταση

en: Up/Dn for new location - OK to move
el: Πάνω/Κάτω γιά νέα θέση. Μετά ΟΚ

en: Channel locked (recording)!
el: Το κανάλι είναι αποσχολιμένο (Γίνετε εγγραφή)!

en: Low disk space!
el: Ο σκληρός κοντεύει νά γεμίσει!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
el: Αδύνατον να γίνει τερματισμός. Ανύπαρκτη η παράμετρος '-s'!

en: Recording - shut down anyway?
el: Γίνεται εγγραφή - Τελικά να γίνει τερματισμός?

en: Recording in %jd minutes, shut down anyway?
el: Αναμένεται εγγραφή σέ %jd λεπτά - Τελικά να τερματιστεί?

en: shut down anyway?
el: Τελικά να γίνει τερματισμός?

en: Recording - restart anyway?
el: Γίνεται εγγραφή - Τελικά να γίνει επανεκκίνηση?

en: restart anyway?
el: Τελικά να γίνει επανεκκίνηση?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
el: Ένταση

en: Classic VDR
el: Κλασικό VDR

en: ST:TNG Panels
el: Μορφές ST:TNG

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
el: ΔΤΤΠΠΣΚ

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
el: ΔευΤρίΤετΠέμΠαρΣάβKυρ

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Press any key to cancel shutdown
el: Πίεσε ένα πλήκτρο γιά ακύρωδη τερματισμού

en: Editing process failed!
el: Η επεξεργασία απέτυχε!

en: Editing process finished
el: Η επεξεργασία τελείωσε

en: Switching primary DVB...
el: Η κύρια DVB κάρτα αλλάζει...

en: Disk
el: Δίσκος

en: free
el: Ελεύθερος
