video-downloader - en to it translation catalogue (48 entries)

en: Download videos from websites like YouTube and many others
it: Scarica video da siti Web come YouTube e molti altri

en: Download videos from websites with an easy-to-use interface. Provides the following features:
it: Scarica video da siti Web con un'interfaccia facile da usare. Fornisce leseguenti caratteristiche:

en: Convert videos to MP3
it: Converte video in MP3

en: Supports password-protected and private videos
it: Supporta video privati e protetti da password

en: Download single videos or whole playlists
it: Scarica singoli video o intere playlist

en: Automatically selects a video format based on your quality demands
it: Seleziona automaticamente un formato video in base alla risoluzione preferita

en: Based on yt-dlp.
it: Basato su yt-dlp.

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Authentication Required
it: Autenticazione richiesta

en: Cancel
it: Cancella

en: Sign in
it: Accedi

en: Skip
it: Salta

en: The video is not public.
it: Il video non è pubblico.

en: Username
it: Nome Utente

en: Prefill URL field
it: Campo URL precompilato

en: Best
it: Migliore

en: Invalid download folder
it: Cartella di scaricamento non valida

en: Not a directory
it: Non una directory

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Download Playlist?
it: Scaricare playlist?

en: The video is part of a playlist.
it: Il video fa parte di una playlist.

en: Single Video
it: Video Singolo

en: All Videos in Playlist
it: Tutti i video nella playlist

en: General
it: Generale

en: Open Menu
it: Apri il menù

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Quit
it: Esci

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Navigation
it: Navigazione

en: Go back
it: Va indietro

en: Switch to Audio
it: Passa ad Audio

en: Switch to Video
it: Passa aL Video

en: Downloading
it: Download in corso

en: {} of {}
it: {} di {}

en: unknown
it: sconosciuto

en: Download failed
it: Download fallito

en: Download finished
it: Download terminato

en: Open Download Location
it: Apri Percorso di Download

en: Reset to Default
it: Ripristina impostazioni predefinite

en: Change Download Location
it: Cambia posizione di download

en: Invalid folder selected
it: Cartella selezionata non valida

en: Select Folder
it: Seleziona cartella

en: About Video Downloader
it: Informazioni su Video Downloader

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Prefer MPEG format
it: Preferisci il formato MPEG

en: Back
it: Indietro

en: Details
it: Dettagli
