video-downloader - en to pt translation catalogue (51 entries)

en: Download videos from websites like YouTube and many others
pt: Descarregue vídeos de websites como YouTube e outros

en: Download videos from websites with an easy-to-use interface. Provides the following features:
pt: Abaixe vídeos de websites com uma interface fácil de user. Contém as seguintes funções:

en: Convert videos to MP3
pt: Conversão de vídeos para mp3

en: Supports password-protected and private videos
pt: Suporte para vídeos privados e protegidos por senha

en: Download single videos or whole playlists
pt: Baixe apenas um vídeo ou playlists inteiras

en: Automatically selects a video format based on your quality demands
pt: Automaticamente seleciona um formato de arquivo baseado nas suas escolhas

en: Based on yt-dlp.
pt: Baseado no yt-dlp

en: New Window
pt: Nova Janela

en: Authentication Required
pt: Autenticação Requirida

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Sign in
pt: Entrar

en: Skip
pt: Pular

en: The video is not public.
pt: Esse vídeo não é público.

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Password
pt: Senha

en: Prefill URL field
pt: Preencha o campo de URL

en: Best
pt: Melhor

en: Invalid download folder
pt: Diretório de download inválido

en: Not a directory
pt: Não é um diretório

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Download Playlist?
pt: Baixar playlist?

en: The video is part of a playlist.
pt: Esse vídeo é parte de uma playlist.

en: Single Video
pt: Único vídeo

en: All Videos in Playlist
pt: Todos os vídeos da playlist

en: General
pt: Geral

en: Open Menu
pt: Abrir menu

en: Close Window
pt: Fecha a janela

en: Quit
pt: Sair

en: Keyboard Shortcuts
pt: Teclas de atalho

en: Navigation
pt: Navegação

en: Go back
pt: Recuar

en: Switch to Audio
pt: Alternar para áudio

en: Switch to Video
pt: Alternar para vídeo

en: Downloading
pt: Baixando

en: {} of {}
pt: {} de {}

en: unknown
pt: desconhecido

en: Download failed
pt: Falha no download

en: Download finished
pt: Download terminado

en: Open Download Location
pt: Abrir Diretório de Download

en: Reset to Default
pt: Restaurar para o padrão

en: Change Download Location
pt: Mudar diretório de Download

en: Invalid folder selected
pt: Diretório inválido detectado

en: Select Folder
pt: Selecionar diretório

en: About Video Downloader
pt: Sobre o Video Downloader

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Download
pt: Baixar

en: Video
pt: Vídeo

en: Resolution
pt: Resolução

en: Prefer MPEG format
pt: Preferir formato MPEG

en: Back
pt: Voltar

en: Details
pt: Detalhes
