video-downloader - en to ja translation catalogue (53 entries)

en: Download web videos
ja: Web 動画をダウンロードします

en: Download videos from websites with an easy-to-use interface. Provides the following features:
ja: 使いやすいインターフェースでウェブサイトから動画をダウンロードします。以下の機能があります:

en: Convert videos to MP3
ja: 動画を MP3 に変換

en: Supports password-protected and private videos
ja: パスワードで保護された閲覧制限動画のサポート

en: Download single videos or whole playlists
ja: 単一の動画または再生リストに含まれる動画のダウンロード

en: Automatically selects a video format based on your quality demands
ja: 指定した画質に最適な動画形式を自動で選択

en: Based on yt-dlp.
ja: yt-dlp を利用しています。

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: YouTube;Download;
ja: YouTube;Download;ダウンロード;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Sign in
ja: サインイン

en: Skip
ja: スキップ

en: The video is not public.
ja: 閲覧が制限されている動画です。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Prefill URL field
ja: URL フィールドに事前入力する

en: Best
ja: 最高

en: Invalid download folder
ja: 無効なダウンロードフォルダー

en: Not a directory
ja: ディレクトリではありません

en: Permission denied
ja: 許可がありません

en: Download Playlist?
ja: 再生リストからダウンロードしますか?

en: The video is part of a playlist.
ja: 動画は再生リストに含まれています。

en: Single Video
ja: 単一の動画

en: All Videos in Playlist
ja: 再生リスト内のすべての動画

en: General
ja: 全般

en: Open Menu
ja: メニューを開く

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Quit
ja: 終了する

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

en: Navigation
ja: 移動

en: Go back
ja: 左へ移動する

en: Switch to Audio
ja: 音声画面に切り替え

en: Switch to Video
ja: 動画画面に切り替え

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: {} of {}
ja: {} / {}

en: unknown
ja: 不明

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Download finished
ja: ダウンロード完了

en: Open Download Location
ja: ダウンロード先を開く

en: Reset to Default
ja: デフォルトにリセット

en: Change Download Location
ja: ダウンロード先を変更

en: Invalid folder selected
ja: 選択したフォルダーは無効です

en: Select Folder
ja: フォルダーを選択

en: About Video Downloader
ja: Video Downloader について

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Audio
ja: 音声

en: Download
ja: ダウンロード

en: Video
ja: 動画

en: Resolution
ja: 解像度

en: Prefer MPEG format
ja: MPEG 形式で取得

en: Back
ja: 戻る

en: Details
ja: 詳細
