viewnior - en to ar translation catalogue (143 entries)

en: Viewnior
ar: فيونيور

en: Elegant Image Viewer
ar: عارض صور خفيف .

en: Viewnior Preferences
ar: تفضيلات فيونيور

en: Open new image in:
ar: فتح الصورة الجديدة في :

en: Desktop:
ar: سطح المكتب

en: Smooth images when zoomed
ar: تنعيم الصورة عندما تُكبّر

en: Confirm image deletion
ar: تأكيد حذف الصورة

en: Show hidden images
ar: عرض الصور المخفية

en: General
ar: عام

en: Show next image after (in seconds):
ar: عرض الصورة التالية بعد (بالثواني) :

en: Always expand images to fit screen
ar: دائمًا مدد الصور لتناسب الشاشة

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: On mouse wheel:
ar: عند لف الفأرة :

en: On double click:
ar: عند الضغط المزدوج :

en: On image modification:
ar: عند تعديل الصورة :

en: <small>  (!) Navigating images with double click :
      Clicking on the left half of the window shows the
      previous image and on the right side - the next.</small>
ar: <small> (!) التنقل بين الصور بالضغط المزدوج :
      الضغط على النصف الأيسر من النافذة لعرض
      الصورة السابقة والجزء الأيمن للصورة التالية</small>

en: Behavior
ar: سلوك

en: Reload image on save
ar: أعد تحميل الصورة عند الحفظ

en: JPEG quality:
ar: جودة JPEG :

en: PNG compression:
ar: ضغط PNG :

en: Saving
ar: جاري الحفظ

en: Crop Image
ar: إقتصاص الصورة

en: X:
ar: س :

en: Y:
ar: ص :

en: Width:
ar: العرض :

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: Crop
ar: إقتصاص

en: The given locations contain no images.
ar: الأمكنة المعطاة لا تحتوي على أية صور.

en: Open the navigator window
ar: فتح نافذة المتصفح

en: Couldn't recognise the image file
    format for file '%s'
ar: لا يمكن التعرف على نوع صورة
    الملف  '%s'

en: Smart Mode
ar: الوضع الأنيق

en: 1:1 Mode
ar: وضع 1:1

en: Fit To Window Mode
ar: تناسب لوضع النافذة

en: Last Used Mode
ar: أخر وضع مستعمل

en: Navigate images
ar: التنقل بين الصور

en: Zoom image
ar: تكبير الصورة

en: Scroll image up/down
ar: إزاحة الصورة أعلى وأسفل

en: Switch zoom modes
ar: تبديل وضع التكبير

en: Enter fullscreen mode
ar: ادخل لوضع ملء الشاشة

en: Ask every time
ar: اسأل كل مرة

en: Autosave
ar: حفظ تلقائى

en: Ignore changes
ar: تجاهل التغييرات

en: _Next
ar: ال_تالي

en: _Previous
ar: ال_سابق

en: Image Properties
ar: خصائص الصورة

en: <b>Location:</b>
ar: <b>الموقع:</b>

en: <b>Name:</b>
ar: <b>الاسم:</b>

en: <b>Type:</b>
ar: <b>النوع:</b>

en: <b>Size:</b>
ar: <b>الحجم:</b>

en: <b>Width:</b>
ar: <b>العرض:</b>

en: <b>Height:</b>
ar: <b>الارتفاع:</b>

en: None
ar: بدون

en: Use "%s" to open the selected image
ar: استعمل "%s" لفتح الصورة المحددة

en: Show next image after:
ar: عرض الصورة التالية بعد:

en:  second |  seconds
ar[0]:  ثانية
ar[1]:  ثانية
ar[2]:  ثانيتين
ar[3]:  ثواني
ar[4]:  ثانية
ar[5]:  ثانية

en: Not enough virtual memory.
ar: لا يوجد ذاكرة وهمية كافية.

en: Image modifications cannot be saved.
    Writing in this format is not supported.
ar: لايمكن حفظ التعديلات على الصورة .
    الكتابة على هذه الصيغة غير مدعومة .

en: Save modifications?
    This will overwrite the image and may reduce its quality!
ar: حفظ التعديلات

en: Open Image
ar: فتح صورة

en: All Images
ar: كلّ الصّور

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Open Folder
ar: فتح مجلّد

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ar: إذا حذفت عنصر، سيُفقد للأبد.

note: I18N: The '%s' is replaced with the name of the file to be deleted.
en: Are you sure you want to
    permanently delete "%s"?
ar: هل أنت متأكد من حذف 
    الملف "%s" نهائيا ؟

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: ت_حرير

en: _View
ar: _عرض

en: _Image
ar: _صورة

en: _Go
ar: ا_ذهب

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: Open _Image...
ar: فتح ص_ورة ...

en: Open an Image
ar: فتح صورة

en: Open _Folder...
ar: فتح _مجلد...

en: Open a Folder
ar: فتح مجلد

en: _Close
ar: إ_غلاق

en: Close window
ar: إغلاق النافذة

en: _About
ar: عن البرنامج

en: About this application
ar: عنْ هذا البرنامج

en: _Preferences...
ar: _تفضيلات...

en: User preferences for Viewnior
ar: تفضيلات المستخدم لفيونيور

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: _Properties
ar: _خصائص

en: Properties
ar: الخصائص

en: Set as _Wallpaper
ar: تعيين ك_خلفية

en: Set the selected image as the desktop background
ar: ضبط الصورة المحددة كخلفية سطح المكتب

en: Open _With
ar: _فتح باستخدام

en: Open the selected image with a different application
ar: افتح الصورة المحددة بتطبيق آخر

en: _Delete
ar: _حذف

en: Delete the current file
ar: حذف الملف الحالي

en: _Properties...
ar: _خصائص...

en: Show information about the current file
ar: عرض معلومات عن الملف الحالي

en: _Reload
ar: _إعادة التحميل

en: Reload the current file
ar: إعادة تحميل الملف الحالي

en: _Zoom In
ar: ت_كبير

en: Enlarge the image
ar: كبّر الصورة

en: Zoom _Out
ar: ت_صغير

en: Shrink the image
ar: تقليص الصورة

en: _Normal Size
ar: ال_حجم العادي

en: Show the image at its normal size
ar: عرض الصورة في حجمها العادي

en: Best _Fit
ar: أفضل ملا_ئمة

en: Fit the image to the window
ar: ملائمة الصورة مع النافذة

en: Rotate _Clockwise
ar: دوران باتجاه _عقارب الساعة

en: Rotate image clockwise
ar: تدوير الصورة باتجاه عقارب الساعة

en: Rotate _Anti-clockwise
ar: دوران باتجاه ع_كس عقارب الساعة

en: Rotate image anti-clockwise
ar: تدوير الصورة باتجاه عكس عقارب الساعة

en: Flip _Vertical
ar: قلب _عمودي

en: Flip image vertically
ar: اقلب الصورة عاموديا

en: Flip _Horizontal
ar: قلب أ_فقي

en: Flip image horizontally
ar: اقلب الصورة افقيا

en: Crop...
ar: اقتصاص

en: Full _Screen
ar: ملء الش_اشة

en: Show in fullscreen mode
ar: عرض بوضع ملء الشاشة

en: _Adjust window size
ar: ضبط حجم النافذة

en: Adjust window size to fit the image
ar: ضبط حجم النافذة لتناسب الصورة

en: Menu Bar
ar: شريط القوائم

en: Show Menu Bar
ar: أظهر شريط القوائم

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Show Toolbar
ar: إظهار شريط الأدوات

en: Sli_deshow
ar: عرض المصغرات

en: Show in slideshow mode
ar: عرض بوضع المصغرات

en: _Previous Image
ar: الصّ_ورة السّابقة

en: Go to the previous image of the collection
ar: اذهب للصّورة السّابقة في المجموعة

en: _Next Image
ar: الصّورة ال_تّالية

en: Go to the next image of the collection
ar: اذهب للصورة التالية في المجموعة

en: _First Image
ar: الصّورة ال_أولى

en: Go to the first image of the collection
ar: اذهب للصورة الأولى في المجموعة

en: _Last Image
ar: الصّورة الأ_خيرة

en: Go to the last image of the collection
ar: اذهب للصورة الأخيرة في المجموعة

en: Camera make
ar: مصنّع الكاميرا

en: Camera model
ar: طراز الكاميرا

en: Date Taken
ar: تاريخ أخذ الصورة

en: Exposure time
ar: زمن التعرض

en: Exposure mode
ar: نمط التعرض

en: Aperture Value
ar: قيمة الفتحة

en: ISO speed
ar: السرعة القياسية

en: Flash
ar: الوميض

en: Metering mode
ar: نمط القياس

en: Focal length
ar: الطول ا لبؤرى

en: Software
ar: البرنامج

en: Description
ar: الوصف

en: Copyright
ar: حقوق النسخ

en: Author
ar: المؤلف
