viewnior - en to da translation catalogue (139 entries)

en: Elegant Image Viewer
da: Elegant billedfremviser

en: Viewnior Preferences
da: Viwenior-indstillinger

en: Open new image in:
da: Åbn nyt billede i:

en: Desktop:
da: Skrivebord:

en: Smooth images when zoomed
da: Udjævn billeder når der zoomes

en: Confirm image deletion
da: Bekræft sletning af billede

en: Show hidden images
da: Vis skjulte billeder

en: General
da: Generelt

en: Show next image after (in seconds):
da: Vis næste billede efter (i sekunder):

en: Always expand images to fit screen
da: Udvid altid billeder så de passer til skærmen

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: On mouse wheel:
da: Ved musehjul:

en: On double click:
da: Ved dobbeltklik:

en: On image modification:
da: Ved ændring af billede:

en: <small>  (!) Navigating images with double click :
      Clicking on the left half of the window shows the
      previous image and on the right side - the next.</small>
da: <small>  (!) Naviger blandt billeder med dobbeltklik:
      Et klik på venstre side af vinduet viser det forrige
      billede og på højre side - det næste.</small>

en: Behavior
da: Opførsel

en: Reload image on save
da: Genindlæs billeder når der gemmes

en: JPEG quality:
da: JPEG-kvalitet:

en: PNG compression:
da: PNG-komprimering:

en: Saving
da: Gemmer

en: Crop Image
da: Beskær billede

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: Crop
da: Beskær

en: The given locations contain no images.
da: De angivne steder indeholder ikke billeder.

en: Open the navigator window
da: Åbn navigatorvindue

en: Couldn't recognise the image file
    format for file '%s'
da: Kunne ikke genkende billedfilen
    format for filen »%s«

en: Smart Mode
da: Smart-tilstand

en: 1:1 Mode
da: 1:1-tilstand

en: Fit To Window Mode
da: Tilpas til vindue-tilstand

en: Last Used Mode
da: Sidst anvendte tilstand

en: Navigate images
da: Naviger blandt billederne

en: Zoom image
da: Zoom billede

en: Scroll image up/down
da: Rul billede op/ned

en: Switch zoom modes
da: Skift zoom-tilstande

en: Enter fullscreen mode
da: Brug fuldskærm

en: Ask every time
da: Spørg hver gang

en: Autosave
da: Gem automatisk

en: Ignore changes
da: Ignorer ændringer

en: _Next
da: _Næste

en: _Previous
da: _Forrige

en: Image Properties
da: Billedegenskaber

en: <b>Location:</b>
da: <b>Placering:</b>

en: <b>Name:</b>
da: <b>Navn:</b>

en: <b>Size:</b>
da: <b>Størrelse:</b>

en: <b>Width:</b>
da: <b>Bredde:</b>

en: <b>Height:</b>
da: <b>Højde:</b>

en: None
da: Ingen

en: Use "%s" to open the selected image
da: Brug »%s« til at åbne det valgte billede

en: Show next image after:
da: Vis næste billede efter:

en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

en: Not enough virtual memory.
da: Ikke nok virtuel hukommelse.

en: Image modifications cannot be saved.
    Writing in this format is not supported.
da: Billedændringer kan ikke gemmes.
    Skrivning i dette format er ikke understøttet.

en: Save modifications?
    This will overwrite the image and may reduce its quality!
da: Gem ændringer?
    Dette vil overskrive billedet og kan reducere kvaliteten!

en: Open Image
da: Åbn billede

en: All Images
da: Alle billeder

en: All Files
da: Alle filer

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter et objekt, vil det være permanent tabt.

note: I18N: The '%s' is replaced with the name of the file to be deleted.
en: Are you sure you want to
    permanently delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil
    slette »%s« permanent?

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: _Image
da: _Billede

en: _Go
da: _Start

en: _Help
da: _Hjælp

en: Open _Image...
da: Åbn _billede ...

en: Open an Image
da: Åbn et billede

en: Open _Folder...
da: Åbn _mappe ...

en: Open a Folder
da: Åbn en mappe

en: _Close
da: _Luk

en: Close window
da: Luk vinduet

en: _About
da: _Om

en: About this application
da: Om dette program

en: _Preferences...
da: _Indstillinger ...

en: User preferences for Viewnior
da: Brugerindstillinger for Viewnior

en: _Save
da: _Gem

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Properties
da: Egenskaber

en: Set as _Wallpaper
da: Brug som _baggrundsbillede

en: Set the selected image as the desktop background
da: Gør det valgte billede til skrivebordsbaggrund

en: Open _With
da: Åbn _med

en: Open the selected image with a different application
da: Åbn det valgte billede med et andet program

en: _Delete
da: _Slet

en: Delete the current file
da: Slet den nuværende fil

en: _Properties...
da: _Egenskaber ...

en: Show information about the current file
da: Vis oplysninger om den aktuelle fil

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Reload the current file
da: Genindlæs den nuværende fil

en: _Zoom In
da: _Zoom Ind

en: Enlarge the image
da: Forstør billedet

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Shrink the image
da: Formindsk billedet

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: Show the image at its normal size
da: Vis billedet i sin normale størrelse

en: Best _Fit
da: _Tilpas

en: Fit the image to the window
da: Tilpas billedet til vinduet

en: Rotate _Clockwise
da: Roter _med uret

en: Rotate image clockwise
da: Roter billedet med uret

en: Rotate _Anti-clockwise
da: Roter m_od uret

en: Rotate image anti-clockwise
da: Roter billedet mod uret

en: Flip _Vertical
da: Vend _lodret

en: Flip image vertically
da: Vend billedet lodret

en: Flip _Horizontal
da: Vend _vandret

en: Flip image horizontally
da: Vend billedet vandret

en: Crop...
da: Beskær ...

en: Full _Screen
da: Fuld_skærm

en: Show in fullscreen mode
da: Vis i fuld skærm

en: _Adjust window size
da: _Juster vinduesstørrelse

en: Adjust window size to fit the image
da: Juster vinduestørrelse, så det passer til billedet

en: Menu Bar
da: Menulinje

en: Show Menu Bar
da: Vis menulinje

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Show Toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: Sli_deshow
da: _Diasshow

en: Show in slideshow mode
da: Vis i diasshow-tilstand

en: _Previous Image
da: _Forrige billede

en: Go to the previous image of the collection
da: Gå til det forrige billede i samlingen

en: _Next Image
da: _Næste billede

en: Go to the next image of the collection
da: Gå til det næste billede i samlingen

en: _First Image
da: _Første billede

en: Go to the first image of the collection
da: Gå til det første billede i samlingen

en: _Last Image
da: _Sidste billede

en: Go to the last image of the collection
da: Gå til det sidste billede i samlingen

en: Camera make
da: Kameramærke

en: Camera model
da: Kameramodel

en: Date Taken
da: Dato taget

en: Exposure time
da: Belysningstid

en: Exposure mode
da: Belysningstilstand

en: Aperture Value
da: Blændetal

en: ISO speed
da: ISO-hastighed

en: Flash
da: Blitz

en: Metering mode
da: Måletilstand

en: Focal length
da: Brændvidde

en: Software
da: Program

en: Description
da: Beskrivelse

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Author
da: Forfatter
