viewnior - en to fi translation catalogue (136 entries)

en: Elegant Image Viewer
fi: Tyylikäs kuvannäyttäjä

en: Viewnior Preferences
fi: Viewnior asetukset

en: Open new image in:
fi: Avaa uudet kuvat:

en: Desktop:
fi: Työpöytäympäristö:

en: Confirm image deletion
fi: Varmista kuvan poistaminen

en: Show hidden images
fi: Näytä piilotetut kuvat

en: General
fi: Yleistä

en: Always expand images to fit screen
fi: Laajenna aina kuvat ruutuunsopiviksi.

en: Fullscreen
fi: Kokoruutu

en: On mouse wheel:
fi: Hiiren rulla:

en: On double click:
fi: Kaksoisnapsautus:

en: On image modification:
fi: Kuvaa muuttaessa:

en: <small>  (!) Navigating images with double click :
      Clicking on the left half of the window shows the
      previous image and on the right side - the next.</small>
fi: <small> (!) Kuvien selaaminen kaksoisnapsautuksella :
      Ikkunan vasemman puolen napsautus: edellinen kuva.
      Ikkunan oikean puolen napsautus: seuraava kuva.</small>

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Reload image on save
fi: Lataa kuva uudelleen tallentaessa

en: JPEG quality:
fi: JPEG-kuvanlaatu:

en: PNG compression:
fi: PNG-pakkausaste:

en: Saving
fi: Tallennetaan

en: Crop Image
fi: Rajaa kuva

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Crop
fi: Rajaa

en: The given locations contain no images.
fi: Annetuissa paikoissa ei ole kuvia.

en: Open the navigator window
fi: Avaa navigointi-ikkuna

en: Couldn't recognise the image file
    format for file '%s'
fi: Tiedoston '%s'
    kuvatiedostomuotoa ei voitu tunnistaa

en: Smart Mode
fi: Älykkäässä tilassa

en: 1:1 Mode
fi: 1:1 tilassa

en: Fit To Window Mode
fi: Ikkunaan sovitustilassa

en: Last Used Mode
fi: Viimeksi käytetyssä tilassa

en: Navigate images
fi: Selaa kuvia

en: Zoom image
fi: Suurenna kuvaa

en: Scroll image up/down
fi: Vieritä kuvaa ylös/alas

en: Switch zoom modes
fi: Muuta zomaustiloja

en: Enter fullscreen mode
fi: Siirry kokoruututilaan

en: Ask every time
fi: Kysy joka kerta

en: Autosave
fi: Tallenna automaattisesti

en: Ignore changes
fi: Hylkää muutokset

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: Image Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: <b>Location:</b>
fi: <b>Paikka:</b>

en: <b>Name:</b>
fi: <b>Nimi</b>

en: <b>Type:</b>
fi: <b>Tyyppi:</b>

en: <b>Size:</b>
fi: <b>Koko:</b>

en: <b>Width:</b>
fi: <b>Leveys:</b>

en: <b>Height:</b>
fi: <b>Korkeus:</b>

en: None
fi: Ei määritelty

en: Use "%s" to open the selected image
fi: Avaa valittu kuva komennolla ”%s”

en:  second |  seconds
fi[0]:  sekunti
fi[1]:  sekuntia

en: Not enough virtual memory.
fi: Riittämätön virtuaalimuisti

en: Save modifications?
    This will overwrite the image and may reduce its quality!
fi: Tallennetaanko muutokset?
    Tämä korvaa kuvan ja voi heikentää sen laatua!

en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: All Images
fi: Kaikki kuvat

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen, se häviää pysyvästi.

note: I18N: The '%s' is replaced with the name of the file to be deleted.
en: Are you sure you want to
    permanently delete "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa
    pysyvästi tiedoston "%s"?

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Image
fi: _Kuva

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Help
fi: _Ohje

en: Open _Image...
fi: Avaa _kuva...

en: Open an Image
fi: Avaa kuva

en: Open _Folder...
fi: Avaa _kansio...

en: Open a Folder
fi: Avaa kansio

en: _Close
fi: _Sulje

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: _About
fi: Tietoj_a

en: About this application
fi: Tietoja tästä sovelluksesta

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: User preferences for Viewnior
fi: Käyttäjäasetukset Viewniorille

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Set as _Wallpaper
fi: Aseta _taustakuvaksi

en: Set the selected image as the desktop background
fi: Aseta valittu kuva työpöydän taustakuvaksi

en: Open _With
fi: Avaa _sovelluksella

en: Open the selected image with a different application
fi: Avaa valittu kuva eri sovelluksella

en: _Delete
fi: _Poista

en: Delete the current file
fi: Poista nykyinen tiedosto

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: Show information about the current file
fi: Näytä tietoja nykyisestä tiedostosta

en: _Reload
fi: _Lataa uudelleen

en: Reload the current file
fi: Lataa nykyinen tiedosto uudelleen

en: _Zoom In
fi: _Lähennä

en: Enlarge the image
fi: Suurenna kuvaa

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Shrink the image
fi: Pienennä kuvaa

en: _Normal Size
fi: _Normaali koko

en: Show the image at its normal size
fi: Näytä kuva normaalikoossa

en: Best _Fit
fi: _Paras sovitus

en: Fit the image to the window
fi: Sovita kuva ikkunaan

en: Rotate _Clockwise
fi: Käännä _myötäpäivään

en: Rotate image clockwise
fi: Käännä kuvaa myötäpäivään

en: Rotate _Anti-clockwise
fi: Käännä _vastapäivään

en: Rotate image anti-clockwise
fi: Käännä kuvaa vastapäivään

en: Flip _Vertical
fi: Peilaa _pystysuunnassa

en: Flip image vertically
fi: Peilaa kuva pystysuunnassa

en: Flip _Horizontal
fi: Peilaa _vaakasuunnassa

en: Flip image horizontally
fi: Peilaa kuva vaakasuunnassa

en: Crop...
fi: Rajaa...

en: Full _Screen
fi: Koko_ruutu

en: Show in fullscreen mode
fi: Näytä kokoruututilassa

en: _Adjust window size
fi: Säädä ikkunan koko_a

en: Adjust window size to fit the image
fi: Säädä ikkunan koko sopimaan kuvaan

en: Menu Bar
fi: Valikkopalkki

en: Show Menu Bar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Show Toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Sli_deshow
fi: _Diaesitys

en: Show in slideshow mode
fi: Näytä diaesitystilassa

en: _Previous Image
fi: _Edellinen kuva

en: Go to the previous image of the collection
fi: Siirry kokoelman edelliseen kuvaan

en: _Next Image
fi: _Seuraava kuva

en: Go to the next image of the collection
fi: Siirry kokoelman seuraavaan kuvaan

en: _First Image
fi: _Ensimmäinen kuva

en: Go to the first image of the collection
fi: Siirry kokoelman ensimmäiseen kuvaan

en: _Last Image
fi: _Viimeinen kuva

en: Go to the last image of the collection
fi: Siirry kokoelman viimeiseen kuvaan

en: Camera make
fi: Kameran merkki

en: Camera model
fi: Kameran malli

en: Date Taken
fi: Ottopäivä

en: Exposure time
fi: Valotusaika

en: Exposure mode
fi: Valotustila

en: Aperture Value
fi: Aukkoarvo

en: ISO speed
fi: ISO-herkkyys

en: Flash
fi: Salama

en: Metering mode
fi: Mittaustapa

en: Focal length
fi: Polttoväli

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Description
fi: Kuvaus

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Author
fi: Tekijä
