viewnior-0.7 - en to ja translation catalogue (129 entries)

en: Elegant Image Viewer
ja: エレガントな画像ビューア

en: Viewnior Preferences
ja: Viewnior 設定

en: Open new image in:
ja: 新しい画像を開く:

en: Desktop:
ja: デスクトップ:

en: Smooth images when zoomed
ja: 拡大したときに画像をなめらかにする

en: Confirm image deletion
ja: 画像の削除を確認する

en: Show hidden images
ja: 隠し画像を表示

en: General
ja: 全般

en: Show next image after (in seconds):
ja: 次の画像を表示するまでの時間 (秒):

en: Always expand images to fit screen
ja: 常に画面に合うように画像を拡大

en: Fullscreen
ja: 全画面

en: On mouse wheel:
ja: マウスホイール:

en: On double click:
ja: ダブルクリック:

en: On image modification:
ja: 画像修正:

en: <small>  (!) Navigating images with double click :
      Clicking on the left half of the window shows the
      previous image and on the right side - the next.</small>
ja: <small> (!) ダブルクリックで画像を移動:
      ウィンドウの左半分でクリックすると前の画像を表示し
      右半分でクリックすると次の画像を表示します。</small>

en: Behavior
ja: 動作

en: Reload image on save
ja: 保存時に画像を再読み込み

en: JPEG quality:
ja: JPEG品質:

en: PNG compression:
ja: PNG圧縮:

en: Saving
ja: 保存

en: Crop Image
ja: 画像の切り出し

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: Crop
ja: 切り出し

en: The given locations contain no images.
ja: 指定された場所には画像はありません。

en: Open the navigator window
ja: ナビゲータ ウィンドウ

en: Couldn't recognise the image file
    format for file '%s'
ja: 画像ファイル形式を認識できません。
    ファイル名： '%s'

en: Smart Mode
ja: スマートモード

en: 1:1 Mode
ja: 1:1 モード

en: Fit To Window Mode
ja: ウィンドウ モードに合わせる

en: Last Used Mode
ja: 最後に使用されたモード

en: Navigate images
ja: 画像を移動

en: Zoom image
ja: 画像をズーム

en: Scroll image up/down
ja: 画像を上下にスクロール

en: Switch zoom modes
ja: ズーム モードを切り替え

en: Enter fullscreen mode
ja: 全画面モードに移動

en: Ask every time
ja: 常に確認

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Ignore changes
ja: 変更を無視

en: _Next
ja: 次(_N)

en: _Previous
ja: 前(_P)

en: Image Properties
ja: 画像のプロパティ

en: <b>Location:</b>
ja: <b>場所:</b>

en: <b>Name:</b>
ja: <b>名前:</b>

en: <b>Type:</b>
ja: <b>形式:</b>

en: <b>Size:</b>
ja: <b>サイズ:</b>

en: <b>Width:</b>
ja: <b>幅:</b>

en: <b>Height:</b>
ja: <b>高さ:</b>

en: None
ja: なし

en: Use "%s" to open the selected image
ja: 選択画像を開くのに "%s" を使う

en: Show next image after:
ja: 後ろに次の画像を表示:

en:  second |  seconds
ja[0]:  秒

en: Not enough virtual memory.
ja: 仮想メモリが足りません。

en: Image modifications cannot be saved.
    Writing in this format is not supported.
ja: 画像の修正が保存できません。
    この形式への書き込みはサポートされていません。

en: Save modifications?
    This will overwrite the image and may reduce its quality!
ja: 変更を保存しますか？

en: Open Image
ja: 画像を開く

en: All Images
ja: すべての画像

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Open Folder
ja: フォルダを開く

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ja: アイテムを削除すると、永久に失われます。

note: I18N: The '%s' is replaced with the name of the file to be deleted.
en: Are you sure you want to
    permanently delete "%s"?
ja: 本当に次のファイル
     "%s" を永久に削除しますか？

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Image
ja: 画像(_I)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Open _Image...
ja: 画像を開く(_I)...

en: Open an Image
ja: 画像を開く

en: Open _Folder...
ja: フォルダを開く(_F)...

en: Open a Folder
ja: フォルダを開く

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: _About
ja: バージョン情報(_A)

en: About this application
ja: このアプリケーションについて

en: _Preferences...
ja: 設定(_P)...

en: User preferences for Viewnior
ja: Viewnior 用のユーザ設定

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Set as _Wallpaper
ja: 壁紙に設定(_W)

en: Set the selected image as the desktop background
ja: 選択画像をデスクトップ背景に設定

en: Open _With
ja: 次のプログラムで開く(_W)

en: Open the selected image with a different application
ja: 選択画像を別のアプリケーションで開く

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete the current file
ja: 現在のファイルを削除

en: _Properties...
ja: プロパティ(_P)...

en: Show information about the current file
ja: 現在のファイルの情報を表示

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Reload the current file
ja: 現在のファイルを再読み込み

en: _Zoom In
ja: 拡大(_Z)

en: Enlarge the image
ja: 画像を拡大

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Shrink the image
ja: 画像を縮小

en: _Normal Size
ja: 普通サイズ(_N)

en: Show the image at its normal size
ja: 画像をその普通サイズで表示

en: Best _Fit
ja: 最適(_F)

en: Fit the image to the window
ja: 画像をウィンドウに合わせる

en: Rotate _Clockwise
ja: 時計回りに回転(_C)

en: Rotate image clockwise
ja: 画像を時計回りに回転

en: Rotate _Anti-clockwise
ja: 反時計回りに回転(_A)

en: Rotate image anti-clockwise
ja: 画像を反時計回りに回転

en: Flip _Vertical
ja: 垂直に反転(_V)

en: Flip image vertically
ja: 画像を垂直方向に反転

en: Flip _Horizontal
ja: 水平に反転(_H)

en: Flip image horizontally
ja: 画像を水平方向に反転

en: Crop...
ja: トリミング...

en: Full _Screen
ja: 全画面(_S)

en: Show in fullscreen mode
ja: 全画面モードで表示

en: _Adjust window size
ja: ウィンドウサイズを調整(_A)

en: Adjust window size to fit the image
ja: ウィンドウサイズを画像に合わせて調整

en: Menu Bar
ja: メニューバー

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Show Toolbar
ja: ツールバーを表示

en: Sli_deshow
ja: スライドショー(_D)

en: Show in slideshow mode
ja: スライドショー モードで表示

en: _Previous Image
ja: 前の画像(_P)

en: Go to the previous image of the collection
ja: コレクションの前の画像に移動

en: _Next Image
ja: 次の画像(_N)

en: Go to the next image of the collection
ja: コレクションの次の画像に移動

en: _First Image
ja: 最初の画像(_F)

en: Go to the first image of the collection
ja: コレクションの最初の画像に移動

en: _Last Image
ja: 最後の画像(_L)

en: Go to the last image of the collection
ja: コレクションの最後の画像に移動

en: Camera model
ja: カメラの型式

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Description
ja: 説明

en: Copyright
ja: 著作権表示:

en: Author
ja: 作成者
