viewnior - en to sv translation catalogue (139 entries)

en: Elegant Image Viewer
sv: Elegant bildvisare

en: Viewnior Preferences
sv: Inställningar för Viewnior

en: Open new image in:
sv: Öppna ny bild i:

en: Desktop:
sv: Skrivbord:

en: Smooth images when zoomed
sv: Mjuka upp bilder vid zoomning

en: Confirm image deletion
sv: Bekräfta bildborttagning

en: Show hidden images
sv: Visa dolda bilder

en: General
sv: Allmänt

en: Show next image after (in seconds):
sv: Visa nästa bild efter (i sekunder):

en: Always expand images to fit screen
sv: Förstora alltid bilder för att passa skärmen

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: On mouse wheel:
sv: Vid musrullning:

en: On double click:
sv: Vid dubbelklick:

en: On image modification:
sv: Vid bildändringar:

en: <small>  (!) Navigating images with double click :
      Clicking on the left half of the window shows the
      previous image and on the right side - the next.</small>
sv: <small>  (!) Navigera bland bilder med dubbelklick :
      Klicka på vänstra delen av fönstret för att visa föregående
      bild och på den högra sidan för nästa bild.</small>

en: Behavior
sv: Beteende

en: Reload image on save
sv: Läs om bild vid sparande

en: JPEG quality:
sv: JPEG-kvalitet:

en: PNG compression:
sv: PNG-komprimering:

en: Saving
sv: Sparar

en: Crop Image
sv: Beskär bild

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Crop
sv: Beskär

en: The given locations contain no images.
sv: De angivna platserna innehåller inga bilder.

en: Open the navigator window
sv: Öppna navigatorfönstret

en: Couldn't recognise the image file
    format for file '%s'
sv: Kunde inte känna igen bildfilens
    format för filen "%s"

en: Smart Mode
sv: Smart läge

en: 1:1 Mode
sv: 1:1-läge

en: Fit To Window Mode
sv: Anpassa till fönster

en: Last Used Mode
sv: Senast använt läge

en: Navigate images
sv: Navigera bland bilder

en: Zoom image
sv: Zooma bild

en: Scroll image up/down
sv: Rulla bilden upp/ned

en: Switch zoom modes
sv: Växla zoomlägen

en: Enter fullscreen mode
sv: Gå in i helskärmsläge

en: Ask every time
sv: Fråga varje gång

en: Autosave
sv: Spara automatiskt

en: Ignore changes
sv: Ignorera ändringar

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Previous
sv: _Föregående

en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

en: <b>Location:</b>
sv: <b>Plats:</b>

en: <b>Name:</b>
sv: <b>Namn:</b>

en: <b>Type:</b>
sv: <b>Typ:</b>

en: <b>Size:</b>
sv: <b>Storlek:</b>

en: <b>Width:</b>
sv: <b>Bredd:</b>

en: <b>Height:</b>
sv: <b>Höjd:</b>

en: None
sv: Ingen

en: Use "%s" to open the selected image
sv: Använd "%s" för att öppna den markerade bilden

en: Show next image after:
sv: Visa nästa bild efter:

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

en: Not enough virtual memory.
sv: Det finns inte tillräckligt mycket virtuellt minne.

en: Image modifications cannot be saved.
    Writing in this format is not supported.
sv: Bildändringar kan inte sparas.
    Skrivning i detta format stöds inte.

en: Save modifications?
    This will overwrite the image and may reduce its quality!
sv: Spara ändringar?
    Detta kommer att skriva över bilden och kan reducera dess kvalitet!

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: All Images
sv: Alla bilder

en: All Files
sv: Alla filer

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort ett objekt kommer det att försvinna för alltid.

note: I18N: The '%s' is replaced with the name of the file to be deleted.
en: Are you sure you want to
    permanently delete "%s"?
sv: Är du säker på att du vill
    permanent ta bort "%s"?

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Image
sv: _Bild

en: _Go
sv: _Gå

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Open _Image...
sv: Öppna _bild...

en: Open an Image
sv: Öppna en bild

en: Open _Folder...
sv: Öppna ma_pp...

en: Open a Folder
sv: Öppna en mapp

en: _Close
sv: S_täng

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: _About
sv: _Om

en: About this application
sv: Om detta program

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: User preferences for Viewnior
sv: Användarinställningar för Viewnior

en: _Save
sv: _Spara

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: _Properties
sv: Egenska_per

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Set as _Wallpaper
sv: Ställ in som skrivbordsbak_grund

en: Set the selected image as the desktop background
sv: Ange markerad bild som skrivbordsbakgrund

en: Open _With
sv: Öppna _med

en: Open the selected image with a different application
sv: Öppna markerad bild med ett annat program

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete the current file
sv: Ta bort den aktuella filen

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: Show information about the current file
sv: Visa information om den aktuella filen

en: _Reload
sv: _Uppdatera

en: Reload the current file
sv: Läs om den aktuella filen

en: _Zoom In
sv: _Zooma in

en: Enlarge the image
sv: Förstora bilden

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Shrink the image
sv: Förminska bilden

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: Show the image at its normal size
sv: Visa bilden i sin normala storlek

en: Best _Fit
sv: Bästa _passning

en: Fit the image to the window
sv: Anpassa bilden till fönstret

en: Rotate _Clockwise
sv: Rotera _medsols

en: Rotate image clockwise
sv: Rotera bilden medsols

en: Rotate _Anti-clockwise
sv: Rotera m_otsols

en: Rotate image anti-clockwise
sv: Rotera bilden motsols

en: Flip _Vertical
sv: Vänd _vertikalt

en: Flip image vertically
sv: Vänd bilden vertikalt

en: Flip _Horizontal
sv: Vänd _horisontellt

en: Flip image horizontally
sv: Vänd bilden horisontellt

en: Crop...
sv: Beskär...

en: Full _Screen
sv: Hel_skärm

en: Show in fullscreen mode
sv: Visa i helskärmsläge

en: _Adjust window size
sv: _Justera fönsterstorleken

en: Adjust window size to fit the image
sv: Justera fönsterstorleken för att passa bilden

en: Menu Bar
sv: Menyrad

en: Show Menu Bar
sv: Visa menyrad

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Show Toolbar
sv: Visa verktygsrad

en: Sli_deshow
sv: _Bildspel

en: Show in slideshow mode
sv: Visa i bildspelsläge

en: _Previous Image
sv: Fö_regående bild

en: Go to the previous image of the collection
sv: Gå till föregående bild i samlingen

en: _Next Image
sv: _Nästa bild

en: Go to the next image of the collection
sv: Gå till nästa bild i samlingen

en: _First Image
sv: _Första bilden

en: Go to the first image of the collection
sv: Gå till första bilden i samlingen

en: _Last Image
sv: _Sista bilden

en: Go to the last image of the collection
sv: Gå till sista bilden i samlingen

en: Camera make
sv: Kameramärke

en: Camera model
sv: Kameramodell

en: Date Taken
sv: Taget datum

en: Exposure time
sv: Expineringstid

en: Exposure mode
sv: Exponeringssätt

en: Aperture Value
sv: Bländarvärde

en: ISO speed
sv: ISO-hastighet

en: Flash
sv: Blixt

en: Metering mode
sv: Mätläge

en: Focal length
sv: Bränmnvidd

en: Software
sv: Mjukvara

en: Description
sv: Beskrivning

en: Author
sv: Författare
