viking - en to ca translation catalogue (42 entries)

en: Done.
ca: Fet.

en: Working...
ca: Encara sense traducció

en: %d items
ca: %d elements

en: Job
ca: Tasca

en: Progress
ca: En procés

en: Viking Background Jobs
ca: Tasques en segon pla deViking

en: paste failed
ca: Enganxar ha fallat

en: In order to paste a waypoint, please select an appropriate layer to paste into.
ca: per tal d'enganxar un "waypoint", selecciona la capa adhient per enganxar-hi

en: Go to Lat/Lon
ca: Anar a Lan/Lon

en: Latitude:
ca: Latitud:

en: Longitude:
ca: Longitud:

en: Go to UTM
ca: Anar a UTM

en: Zone:
ca: Zona:

en: Nothing was selected
ca: No hi ha res seleccionat

en: Add Track
ca: Afegir "Track"

en: Track Name:
ca: Nom del "Track"

en: Please enter a name for the track.
ca: Si us plau, posa un nom per al "track"

en: Zoom Factors...
ca: Factors de zoom...

en: Zoom factor (in meters per pixel):
ca: Factor de zoom (en metres per pixel)

en: X (easting):
ca: X (al Est)

en: Y (northing):
ca: Y (al Nord)

en: X and Y zoom factors must be equal
ca: Els factors de zomm X i Y han de ser iguals

en: 1 hour
ca: 1 hora

en: 1 day
ca: 1 dia

en: Map type:
ca: Tipus de mapa:

en: Zoom level:
ca: Nivell de zoom

en: Search
ca: Cerca

en: Degree format:
ca: Format de graus;

en: Distance units:
ca: Unitats de distancia

en: Speed units:
ca: Unitats de velocitat

en: Height units:
ca: Unitats d'alçada

en: Use large waypoint icons:
ca: Fes servir icones grans per als  "waypoints"

en: Default latitude:
ca: Latitud inicial:

en: Default longitude:
ca: Longotud inicial:

en: Status: detecting gpsbabel
ca: Estat: Detectant gpsbabel

en: Waypoint Properties
ca: Propietats del "Waypoint"

en: Name:
ca: Nom:

en: Altitude:
ca: Altitud:

en: Comment:
ca: Comentari:

en: Image:
ca: Imatge:

en: Symbol:
ca: Símbol

en: Please enter a name for the waypoint.
ca: Si us plau, entra un nom per al "waypoint"
