viking - en to da translation catalogue (248 entries)

en: Done.
da: Færdig.

en: No data.
da: Ingen data

en: Error: acquisition failed.
da: Fejl: erhvervelse mislykkedes

en: Working...
da: Arbejder...

note: This shouldn't happen...
en: Unable to create command
    Acquire method failed.
da: Kan ikke oprette kommando
    erhvervelse metode mislykkedes.

en: Filter with %s
da: Filtrer med %s

en: Filter
da: Filtrer

en: Allow setting the specific instance of GPSBabel. You must restart Viking for this value to take effect.
da: Tillad at indstille det specifikke eksempel af GPSBabel. Du skal genstarte Viking for at denne værdi kan har effekt.

en: Select a file format
da: Vælg et filformat

en: Tracks
da: Spor

en: Routes
da: Ruter

en: %d items
da: %d emner

en: Threads:
da: Tråde:

en: Number of threads to use for Mapnik tasks. You need to restart Viking for a change to this value to be used
da: Antal tråde til brug for Mapnik opgaver. Du skal genstarte Viking for at dette har effekt.

en: Job
da: Opgave

en: Progress
da: Fremdrift

en: Viking Background Jobs
da: Viking baggrundsjob

en: Bing Aerial
da: Bing Antenne

note: VIK_GTK_WINDOW_FROM_WIDGET(vp)
en: Bing attribution Loading
da: Bing attribution indlæser

en: paste failed
da: Indsæt mislykkedes

en: wrong clipboard data size
da: Forkert udklipsholderdata størrelse

en: The clipboard contains sublayer data for %s layers. You must select a layer of this type to paste the clipboard data.
da: Udklipsholderen indeholder Underlags-data for %s lag. Du skal vælge et lag af denne type for at indsætte udklipsholderens data.

en: In order to paste a waypoint, please select an appropriate layer to paste into.
da: For at indsætte et waypoint, venligst vælg et passende lag at indsætte ind i.

en: Go to Lat/Lon
da: Gå til Lat/Lon

en: Latitude:
da: Breddegrad:

en: This can accept extended lat/lon formats
da: Dette kan acceptere udviddet lat/lon formater

en: Longitude:
da: Længdegrad:

en: Go to UTM
da: Gå til UTM

en: Northing:
da: Nordpå:

en: Easting:
da: Østpå:

en: Letter:
da: Brev:

en: Nothing was selected
da: Ingenting er vælgt

en: Add Route
da: Tilføj rute

en: Add Track
da: Tilføj spor

en: Route Name:
da: Rutenavn

en: Track Name:
da: Spornavn:

en: Please enter a name for the track.
da: Indtast venligst et navn for sporet.

en: Today
da: I dag

en: Question
da: Spørgsmål

en: Do not show this message again
da: Vis ikke meddelelsen igen

en: "Yes" will be applied automatically in the future
da: "Ja" vil blive tilføjet automatisk i fremtiden

en: Zoom Factors...
da: Zoom faktor...

en: Zoom factor (in meters per pixel):
da: Zoom factor (i meter per pixel):

en: X (easting):
da: X (østpå):

en: Y (northing):
da: Y (nordpå):

en: X and Y zoom factors must be equal
da: X og Y zoomfaktor skal være lige

en: 1 hour
da: 1 time

en: 6 hours
da: 6 timer

en: 1 day
da: 1 dag

en: Custom (in minutes):
da: Tilfældig ( i minutter):

en: GPS Data and Topo Analyzer, Explorer, and Manager.
da: GPS Data og Topo Analyzer, Explorer, and Manager.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA
da: Dette program er fri software; du kan redistribuere det og/eller modificere det under betingelserne i GNU General Public License som er publiceret af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (efter dit valg) enhver senere version deraf.
    
    Dette program er distribueret i håb om at det vil gøre nytte, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden den Stiltiende garanti i købeloven eller tilpasning til noget bestemt formål. Læs GNU General Public License for yderligere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program, hvis ikke så skriv til Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA

en: Translation is coordinated on http://launchpad.net/viking
da: Oversættelse er koordineret på http://launchpad.net/viking

en: Download along track
da: Download langs spor

en: Map type:
da: Korttype:

en: Zoom level:
da: Zoom niveau:

en: The map data is licensed: %s.
da: Kortdataene er licenseret: %s

en: The data provided by '<b>%s</b>' are licensed under the following license: <b>%s</b>.
da: Data givet af '<b>%s</b>er udgivet under den følgende licens: <b>%s</b>

en: Open license
da: Åben licens

en: Expedia Street Maps
da: Expedia vejkort

en: Invalid expedia altitude
da: Ugyldig expedia højde

en: Couldn't open EXPEDIA image file (right after successful download! Please report and delete image file!): %s
da: Kunne ikke åbne EXPEDIA billedefil (lige efter succesfuld download! Venligst rapporter og slet billedefil!): %s

en: Couldn't save EXPEDIA image file (right after successful download! Please report and delete image file!): %s
da: Kunne ikke gemme EXPEDIA billedefil (lige efter succesfuld download! Venligst rapporter og slet billedefil!): %s

en: (none)
da: (ingen)

en: Search
da: Søg

en: No entries found!
da: Ingen poster fundet!

note: NB could allow columns to be shifted around by doing this after each new gtk_tree_view_column_set_reorderable ( column, TRUE ); However I don't think is that useful, so I haven't put it in
en: Name
da: Navn

en: Feature
da: Funktioner

en: couldn't map temp file
da: Kunne ikke kortlægge tempfil

en: Select articles
da: Vælg artikler

en: Select the articles you want to add.
da: Vælg de artiker du ønsker at tilføje.

en: city
da: by

en: airport
da: lufthavn

en: mountain
da: bjerg

en: forest
da: skov

en: church
da: kirke

en: %s command failed: %s
da: %s kommando fejlede: %s

en: failed to open temporary file: %s
da: det mislykkedes at åbne midlertidig fil: %s

note: Potentially could try to be more clever with the name...
en: OSRM Route
da: OSRM Rute

en: Raw
da: Rå

en: Kilometres
da: Kilometer

en: Miles
da: Mil

en: Nautical Miles
da: Sømil

note: VIK_UNITS_SPEED_KILOMETRES_PER_HOUR:
en: km/h
da: km/t

en: knots
da: knob

en: Metres
da: Meter

en: Feet
da: Fod

en: Locale
da: National

en: World
da: Verden

en: Degree format:
da: Gradformatt:

en: Distance units:
da: Distanceenheder:

en: Speed units:
da: Hastighedsenheder:

en: Height units:
da: Højdeenheder:

en: Temperature units:
da: Temperaturenheder:

en: Use large waypoint icons:
da: Brug store waypoint ikoner:

en: Default latitude:
da: Standard breddegrad:

en: Default longitude:
da: Standard længdegrad:

en: Time Display:
da: Tidsvisning:

en: Display times according to the reference frame. Locale is the user's system setting. World is relative to the location of the object.
da: Skærmtider ifølge referencerammen. Lokal er brugerens systemindstilling. Verden er relativ for lokationen af objektet.

en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Time
da: Tidspunkt

en: Creation
da: Oprettelse

en: Title Case
da: Titel STORE/små bogstaver

en: Lowercase
da: Små bogstaver

en: KML File Export Units:
da: KML Fil Eksportenheder:

en: KML File Export Track:
da: KML fileksport spor:

en: Controls whether the <Track> tag is created
da: Kontroller om <spor> mærket er oprettet

en: KML File Export Points:
da: KML fileksportpoint:

en: None
da: Ingen

en: Download Geocaches
da: Download Geocashes

en: Acquire from GPS
da: Hent fra GPS

en: Acquired from GPS
da: Hentet fra GPS

en: Downloaded %d out of %d %s...
da: Downloadet %d ud af %d %s...

en: GPS Device: %s
da: GPS udstyr: %s

note: NB gps_layer_inst_init() is performed after parameter registeration thus to give the protocols some potential values use the old static list TODO: find another way to use gps_layer_inst_init()?
en: GPS Protocol:
da: GPS protekol:

en: GPS device: N/A
da: GPS udstyr: N/A

en: Password:
da: Adgangskode:

note: From and To entries
en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: couldn't open temp file
da: kunne ikke åbne midlertidig fil

en: Public
da: Offentlig

en: File's name:
da: Filens navn:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Tags:
da: Mærker:

en: Horizontally
da: Vandret

en: Vertically
da: Lodret

en: Both
da: Begge

en: Image Settings
da: Billedindstillinger

en: done
da: færdig

en: C_enter:
da: C_entrum:

en: Image S_ize:
da: B_illed størrelse:

en: Color:
da: Farve:

en: Line Thickness:
da: Linjetykkelse:

en: The file "%s" exists, do you wish to overwrite it?
da: Filen "%s" eksisterer, ønsker du at overskrive den?

en: Alpha:
da: Alfa:

en: _File
da: _Fil

en: Download Source:
da: Download kilde:

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Choose file
da: Vælg fil

en: Choose file(s)
da: Vælg fil(er)

en: Add...
da: Tilføj...

en: Delete
da: Slet

en: Couldn't open image file: %s
da: Kunne ikke åbne billedfil: %s

en: Choose World file
da: Vælg World fil

en: The World file you requested could not be opened for reading.
da: Den World fil som du valgte kunne ikke åbnes og læses.

en: The file you requested could not be opened for writing.
da: Den World fil som du valgte kunne ider ikke skives til.

en: Layer Properties
da: Lag-egenskaber

en: World File Parameters:
da: World fil parametre:

en: Load From File...
da: Indlæs fra fil...

en: Map Image:
da: Kort billed:

en: Enter address or place name:
da: Angiv adresse eller stedets navn:

en: Gpsd Port:
da: Gpsd port:

en: GPS Download
da: GPS download

en: GPS Upload
da: GPS upload

en: Unknown GPS Protocol
da: Ukendt GPS protekol

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: _Sæt ind

en: _Delete
da: _Slet

en: Top Layer
da: Øverste lag

en: You cannot delete the Top Layer.
da: Du kan ikke slette øverste lag

note: NB mode => id - But can't break file format just to rename something better
en: Map Type:
da: Kort type:

en: Autodownload maps:
da: Autodownload kort:

en: Zoom Level:
da: Zoom niveau:

en: Maps Download
da: Kort downloaded

en: Map
da: Kort

en: %s: Unknown map type %d
da: %s: Ukendt korttype %d

en: Unknown Map Zoom
da: Ukendt kort zoom

en: Downloading %d %s map... | Downloading %d %s maps...
da[0]: Downloader %d %s kort...

en: Wrong zoom level for this map.
da: Forkert zoom niveau for dette kort.

en: Layer Name
da: Navn på lag

en: delete data from %s
da: slet data fra %s

en: Show Picture
da: Vis billed

en: Square
da: Kvadrat

en: Circle
da: Cirkel

en: Track Thickness:
da: Spor tykkelse:

en: Track Background Color
da: Spor baggrundsfarve

en: Background:
da: Baggrund:

en: Image Size (pixels):
da: Billed størrelse (pixels):Alfa billed:

en: Export Layer
da: Eksportér lag

en: _New
da: _Ny

en: From _GPS...
da: Fra _GPS...

en: No map layer in use. Create one first
da: Ingen kortlag i brug. Skab en først

en: The filename you requested could not be opened for writing.
da: Filnavnet du anmodede om kunne ikke åbnes til skrivning.

note: Every graph has two value labels
en: No Data
da: Ingen data

en: <b>Track Length:</b>
da: <b>Spor længde:</b>

en: <b>Max Speed:</b>
da: <b>Max hastighed:</b>

en: <b>Avg. Speed:</b>
da: <b>Gennemsnitlig hastighed:</b>

en: <b>End:</b>
da: <b>Slut:</b>

en: <b>Duration:</b>
da: <b>Varighed:</b>

en: <b>Comment:</b>
da: <b>Kommentar:</b>

en: Speed-time
da: Hastighed-tid

en: <b>Timestamp:</b>
da: <b>Tidsstempel:</b>

en: <b>Time:</b>
da: <b>Tid:</b>

en: <b>Distance Difference:</b>
da: <b>Afstandsforskel:</b>

en: <b>Time Difference:</b>
da: <b>Tidsforskel:</b>

en: <b>"Speed" Between:</b>
da: <b>"Hastighed" mellem:</b>

en: Split Here
da: Opdel her

note: (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_track_select), values ); ATM view auto selects, so don't bother with separate select menu entry (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_waypoint_select), values ); AUTO SELECT 
en: _View
da: _Vis

en: Name:
da: Navn:

en: Altitude:
da: Højde:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Image:
da: Billede:

en: Please select a GPS data file to open.
da: Vælg venligst en GPS data fil.

en: Ruler
da: Lineal

en: Don't Save
da: Gem ikke

en: Zoom Tool
da: Zoomværktøj

en: Untitled
da: Uden navn

en: The file you requested could not be opened.
da: Den fil du anmodede om kunne ikke åbnes.

en: Save as Viking File.
da: Gem som Viking fil.

en: Are you sure you wish to delete all layers?
da: er du sikker på at du vil slette alle lag?

note: Single file
en: Save Image
da: Gem billede

en: You must be in UTM mode to use this feature
da: Du skal være i UTM mode for at bruge denne facilitet

note: todo: default for answers inside VikWindow or static (thruout instance)
en: Save to Image File
da: Gem til billedfil

en: Width (pixels):
da: Bredde (pixels):

en: Height (pixels):
da: Højde (pixels):

en: Zoom (meters per pixel):
da: Zoom (meter pr pixel):

en: Save as PNG
da: Gem som PNG

en: Save as JPEG
da: Gem som JPEG

en: Choose a background color
da: Vælg en baggrundsfarve

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Layers
da: _Lag

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Help
da: _Hjælp

en: New file
da: Ny fil

en: _Open...
da: _Åbn...

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Get Geocaches from geocaching.com
da: Få Geocaches fra geocaching.com

en: _Save
da: _Gem

en: Save the file
da: Gem filen

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save the file under different name
da: Gem filen under et andet navn

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: Print maps
da: Udskriv kort

en: E_xit
da: A_fslut

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: Save and Exit
da: Gem og afslut

en: Save and Exit the program
da: Gem og afslut programmet

en: Go to UTM...
da: Gå til UTM...

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom _To...
da: Zoom _til...

en: Background _Jobs
da: Baggrunds_job

en: Cu_t
da: K_lip

en: Delete All
da: Slet alle

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _About
da: _Om

en: Transfer data from a GPS device
da: Overfør data fra GPS udstyr

en: Show Scale
da: Vis skala
