viking - en to id translation catalogue (195 entries)

en: Done.
id: Selesai.

en: No data.
id: Tidak ada data

en: Error: acquisition failed.
id: Galat: akuisisi gagal.

en: Working...
id: Sedang Bekerja...

en: %d items
id: %d objek

en: Job
id: Tugas

en: Progress
id: Kemajuan

en: paste failed
id: tempel gagal

en: wrong clipboard data size
id: ukuran data papan tempel salah

en: Go to Lat/Lon
id: Ke Lintang/Bujur

en: Latitude:
id: Lintang:

en: Longitude:
id: Bujur:

en: Go to UTM
id: Ke UTM

en: Zone:
id: Zona:

en: Letter:
id: Huruf:

en: Nothing was selected
id: Tak ada yang dipilih

en: Add Track
id: Tambah Trek

en: Track Name:
id: Nama Trek:

en: Please enter a name for the track.
id: Silahkan masukkan nama bagi trek.

en: Zoom Factors...
id: Faktor Pembesaran...

en: X and Y zoom factors must be equal
id: Faktor pembesaran X dan Y mesti sama

en: 1 min
id: 1 menit

en: 1 hour
id: 1 jam

en: 1 day
id: 1 hari

en: Custom (in minutes):
id: Kustom (dalam menit):

en: GPS Data and Topo Analyzer, Explorer, and Manager.
id: Penganalisis, Penjelajah, dan Pengelola Data dan Topo GPS.

en: Map type:
id: Tipe peta:

en: Zoom level:
id: Tingkat pembesaran:

en: Expedia Street Maps
id: Peta Jalan Expedia

en: Invalid expedia altitude
id: Ketinggian expedia tak valid

en: Couldn't open EXPEDIA image file (right after successful download! Please report and delete image file!): %s
id: Tak bisa membuka berkas citra EXPEDIA (tepat setelah pengunduhan yang sukses! Silahkan laporkan dan hapus berkas citra!): %s

en: Couldn't save EXPEDIA image file (right after successful download! Please report and delete image file!): %s
id: Tak bisa menyimpan berkas citra EXPEDIA (tepat setelah pengunduhan yang sukses! Silahkan laporkan dan hapus berkas citra!): %s

en: (none)
id: (tak ada)

en: Search
id: Cari

en: No entries found!
id: Tak ada entri ditemukan!

en: couldn't map temp file
id: tak bisa memetakan berkas temp

en: Degree format:
id: Format derajat:

en: Distance units:
id: Jarak unit:

en: Speed units:
id: Kecepatan unit:

en: Height units:
id: Tinggi unit:

en: None
id: Tak Satupun

en: Show Scale:
id: Tampilkan Skala

en: Show Center Mark:
id: Tampilkan Tanda Pusat

en: Simplified Tracks
id: Lintasan Yang Disederhanakan

en: geocaching.com username:
id: nama pengguna geocaching.com:

en: geocaching.com password:
id: kata sandi geocaching.com:

en: Centered around:
id: Berpusat di sekitar:

en: Acquire from GPS
id: Ambil dari GPS

en: Acquired from GPS
id: Diperoleh dari GPS

en: Downloading %d waypoint... | Downloading %d waypoints...
id[0]: Mengunduh %d waypoint...

en: Downloading %d trackpoint... | Downloading %d trackpoints...
id[0]: Mengunduh %d trackpoint...

en: Downloaded %d out of %d %s...
id: Diunduh %d dari %d %s...

en: Downloaded %d %s.
id: Diunduh %d %s.

en: GPS Device: %s
id: Perangkat GPS: %s

note: NB gps_layer_inst_init() is performed after parameter registeration thus to give the protocols some potential values use the old static list TODO: find another way to use gps_layer_inst_init()?
en: GPS Protocol:
id: Protokol GPS:

note: List reassigned at runtime
en: Serial Port:
id: Port Serial:

en: GPS device: N/A
id: Perangkat GPS: N/A

en: Password:
id: Kata sandi:

note: From and To entries
en: From:
id: Dari:

en: To:
id: Ke:

en: Download error: %s
id: Galat pengunduhan: %s

en: couldn't open temp file
id: tak bisa membuka berkas temp

en: Public
id: Publik

en: OSM username:
id: Nama pengguna OSM:

en: OSM password:
id: Kata sandi OSM:

en: failed to upload data: HTTP response is %ld
id: gagal mengunggah data: jawaban HTTP adalah %ld

en: OSM upload
id: Unggah OSM

en: File's name:
id: Nama berkas:

en: Description:
id: Keterangan:

en: Tags:
id: Tag:

en: Horizontally
id: Arah Datar

en: Vertically
id: Arah Tegak

en: Both
id: Keduanya

en: Image Settings
id: Tatanan Citra

en: done
id: beres

en: C_enter:
id: Pusa_t:

en: Image S_ize:
id: U_kuran Citra:

en: Color:
id: Warna:

en: Line Thickness:
id: Tebal Garis:

en: Show version
id: Tampilkan versi

en: OSM (view)
id: OSM (tilik)

en: OSM (edit)
id: OSM (sunting)

en: _File
id: Berkas

en: Download Source:
id: Sumber Unduh:

en: Min Elev:
id: Tinggi Min:

en: Max Elev:
id: Tinggi Maks:

en: Browse...
id: Ramban...

en: Choose file
id: Pilih berkas

en: Choose file(s)
id: Pilih berkas-berkas

en: Add...
id: Tambah...

en: Delete
id: Hapus

en: Recording tracks
id: Mencatat jejak

en: Load From File...
id: Muat Dari Berkas...

en: Map Image:
id: Citra Peta:

en: Enter address or place name:
id: Masukkan alamat atau nama tempat:

en: Gpsd Host:
id: Host Gpsd:

en: Gpsd Port:
id: Port Gpsd:

en: Gpsd Retry Interval (seconds):
id: Selang Coba Ulang Gpsd (detik):

en: GPS Download
id: Unduhan GPS

en: GPS Upload
id: Unggahan GPS

en: Unknown GPS Protocol
id: Protokol GPS Tak Dikenal

en: Unknown serial port device
id: Perangkat port serial tak dikenal

en: Status: detecting gpsbabel
id: Status: mendeteksi gpsbabel

en: _Copy
id: Salin

en: _Paste
id: Tempel

en: _Delete
id: Hapus

en: Top Layer
id: Lapis Puncak

note: NB mode => id - But can't break file format just to rename something better
en: Map Type:
id: Tipe Peta:

en: Zoom Level:
id: Tingkat Zum:

en: Map
id: Peta

en: Layer Name
id: Nama Lapisan

en: Square
id: Kotak

en: Circle
id: Bulat

en: _New
id: Baru

en: From _GPS...
id: Dari _GPS...

en: Statistics
id: Statistik

note: Every graph has two value labels
en: No Data
id: Tiada Data

en: <b>Track Length:</b>
id: <b>Panjang Lintasan:</b>

en: <b>Max Speed:</b>
id: <b>Laju Maks:</b>

en: <b>Avg. Speed:</b>
id: <b>Laju Rerata:</b>

en: <b>Start:</b>
id: <b>Awal:</b>

en: <b>End:</b>
id: <b>Akhir:</b>

en: <b>Duration:</b>
id: <b>Durasi:</b>

en: <b>Comment:</b>
id: <b>Komentar:</b>

en: <b>Track Distance:</b>
id: <b>Jarak Lintasan:</b>

en: <b>Latitude:</b>
id: <b>Lintang:</b>

en: <b>Longitude:</b>
id: <b>Bujur:</b>

en: <b>Altitude:</b>
id: <b>Ketinggian:</b>

en: <b>Time:</b>
id: <b>Waktu:</b>

en: <b>Distance Difference:</b>
id: <b>Beda Jarak:</b>

en: <b>Time Difference:</b>
id: <b>Beda Waktu:</b>

note: (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_track_select), values ); ATM view auto selects, so don't bother with separate select menu entry (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_waypoint_select), values ); AUTO SELECT 
en: _View
id: _Tilik

en: Waypoint Properties
id: Sifat Waypoint

en: Name:
id: Nama:

en: Altitude:
id: Ketinggian:

en: Comment:
id: Komentar:

en: Image:
id: Citra:

en: Symbol:
id: Simbol:

en: Please enter a name for the waypoint.
id: Silahkan masukkan nama bagi waypoint.

en: Zoom
id: Zum

en: Don't Save
id: Jangan Simpan

en: _Ruler
id: Pengga_ris

en: Ruler Tool
id: Penggaris

en: _Zoom
id: _Zum

en: Zoom Tool
id: Pembesaran

en: Pan Tool
id: Penggeseran

note: Single file
en: Save Image
id: Simpan Citra

note: todo: default for answers inside VikWindow or static (thruout instance)
en: Save to Image File
id: Simpan ke Berkas Citra

en: Width (pixels):
id: Lebar (piksel):

en: Height (pixels):
id: Tinggi (piksel):

en: Zoom (meters per pixel):
id: Zum (meter per piksel):

en: Area in current viewable window
id: Wilayah di jendela yang kini terlihat

en: Save as PNG
id: Simpan sebagai PNG

en: Save as JPEG
id: Simpan sebagai JPEG

en: _Layers
id: _Lapisan

en: _Tools
id: _Perkakas

en: _Help
id: Bantuan

en: New file
id: Berkas baru

en: _Open...
id: Buka...

en: Open a file
id: Buka berkas

en: Append _File...
id: Tambahi Berkas...

en: Append data from a different file
id: Tambahkan data dari berkas berbeda

en: _Save
id: _Simpan

en: Save the file
id: Simpan berkas

en: Save _As...
id: Simpan Seb_agai...

en: Save the file under different name
id: Simpan berkas dengan nama berbeda

en: _Print...
id: Cetak...

en: Print maps
id: Cetak peta

en: E_xit
id: Keluar

en: Exit the program
id: Keluar dari program

en: Save and Exit
id: Simpan dan Keluar

en: Save and Exit the program
id: Simpan lalu keluar dari program

en: Go to address/place using text search
id: Ke alamat/tempat memakai pencarian teks

en: _Go to Lat/Lon...
id: Pergi ke Lintang/Bujur...

en: Go to arbitrary lat/lon coordinate
id: Pergi ke sebarang koordinat lintang/bujur

en: Go to UTM...
id: Pergi ke UTM...

en: Go to arbitrary UTM coordinate
id: Pergi ke sebarang koordinat UTM

en: Zoom _In
id: Perbesar

en: Zoom _Out
id: Perkecil

en: Zoom _To...
id: Pembesaran Ke...

en: Cu_t
id: Potong

en: Delete All
id: Hapus Semua

en: _Properties
id: _Properti

en: _About
id: Ihw_al

en: Transfer data from a GPS device
id: Ambil data dari perangkat GPS

en: _UTM Mode
id: Mode _UTM

en: _Expedia Mode
id: Mode _Expedia

en: _Mercator Mode
id: Mode _Mercator

en: Show Scale
id: Tampilkan Skala

en: Show Center Mark
id: Tampilkan Tanda Pusat

en: _Full Screen
id: Layar Penuh

en: Activate full screen mode
id: Aktifkan mode layar penuh

en: Show Side Panel
id: Tampilkan Panel Sisi

en: GPS Data Manager
id: Pengelola Data GPS

en: Map Based GPS Data Manager (live data capable).
id: Pengelola Data GPS Berbasis Peta (mampu menangani data live).
