viking - en to tr translation catalogue (263 entries)

en: Done.
tr: Bitti.

en: No data.
tr: Veri yok.

en: Working...
tr: Çalışılıyor...

note: ***** PARAMETERS *****
en: Waypoints
tr: Yol işareti

en: %d items
tr: %d parça

en: Job
tr: Görev

en: Progress
tr: İlerleme

en: paste failed
tr: yapıştırma başarısız

en: Go to Lat/Lon
tr: Enlem/Boylama git

en: Latitude:
tr: Enlem:

en: Longitude:
tr: Boylam:

en: Go to UTM
tr: UTM Git

en: Northing:
tr: Kuzeye:

en: Easting:
tr: Doğuya:

en: Zone:
tr: Bölge:

en: Nothing was selected
tr: Hiçbir şey seçilmedi

en: Add Track
tr: İz ekle

en: Track Name:
tr: İz Adı:

en: Please enter a name for the track.
tr: İz için bir ad girin

en: X (easting):
tr: X (doğuya):

en: Y (northing):
tr: Y (kuzeye):

en: 1 min
tr: 1 dk

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 1 day
tr: 1 gün

en: Custom (in minutes):
tr: Özel(dakika)

en: GPS Data and Topo Analyzer, Explorer, and Manager.
tr: GPS Veri ve Topo Analizi, Gezgin ve Yöneticisi

en: Translation is coordinated on http://launchpad.net/viking
tr: Çeviri  http: http://launchpad.net/viking/ den koordine edilir

en: Map type:
tr: Harita türü:

en: Zoom level:
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: The map data is licensed: %s.
tr: Harita verileri lisanslanmıştır:  %s.

en: Open license
tr: Lisansı aç

en: Expedia Street Maps
tr: Expedia Sokak Haritaları

en: (none)
tr: (yok)

en: Search
tr: Ara

en: No entries found!
tr: Hiçbir kayıt bulunamadı!

en: Distance units:
tr: Mesafe birimleri:

en: Speed units:
tr: Hız birimleri:

en: Height units:
tr: Yükseklik birimleri:

en: Use large waypoint icons:
tr: Yol işaretleri için büyük simge kullan:

en: Default latitude:
tr: Varsayılan enlem:

en: Default longitude:
tr: Varsayılan boylam:

en: None
tr: Hiçbiri

en: Geocaching.com Caches
tr: Geocaching.com Önbellekleri

en: geocaching.com username:
tr: geocaching.com kullanıcı adı:

en: geocaching.com password:
tr: geocaching.com parola:

en: Acquire from GPS
tr: GPS den elde et

en: Acquired from GPS
tr: GPS den elde edildi

en: Downloaded %d %s.
tr: İndirilen  %d %s.

en: GPS Device: %s
tr: GPS Cihazı: %s

note: NB gps_layer_inst_init() is performed after parameter registeration thus to give the protocols some potential values use the old static list TODO: find another way to use gps_layer_inst_init()?
en: GPS Protocol:
tr: GPS Protokolü:

note: List reassigned at runtime
en: Serial Port:
tr: Seri Port:

en: GPS device: N/A
tr: GPS cihazı: yok

en: Password:
tr: Parola :

note: From and To entries
en: From:
tr: Nereden:

en: To:
tr: Nereye:

en: Invalid DEM
tr: Geçersiz DEM

en: Download error: %s
tr: İndirme hatası: %s

en: couldn't open temp file
tr: Geçici dosya açılamadı

en: Public
tr: Genel

en: Private
tr: Özel

en: OSM username:
tr: OSM kullanıcı adı:

en: OSM password:
tr: OSM parola:

en: OSM upload
tr: OSM yükle

en: The password used to login
    <small>Enter the password you use to login into www.openstreetmap.org.</small>
tr: Giriş parola
    <small>www.openstreetmap.org a giriş için kullandığınız parolayı yazın.</small>

en: File's name:
tr: Dosya adı:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Uploading %s to OSM
tr: OSM den %s  yükleniyor

en: Horizontally
tr: Yatay olarak

en: Vertically
tr: Dikey olarak

en: Both
tr: Her ikisi de

en: Image Settings
tr: Görüntü Ayarları

en: done
tr: bitti

en: C_enter:
tr: _Merkez:

note: ignore page margins
en: Ignore Page _Margins
tr: Sayfa _Kenarlarını Yoksay

en: Image S_ize:
tr: Resim B_oyutu

en: Color:
tr: Renk :

en: Enable debug output
tr: Hata ayıklama çıktısını etkinleştir

en: Enable verbose output
tr: Detaylı çıktıyı etkinleştir

en: Show version
tr: Sürümü göster

en: OSM (view)
tr: OSM (görünüm)

en: OSM (edit)
tr: OSM (düzenle)

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Alpha:
tr: Alfa:

en: _File
tr: _Dosya

en: Absolute height
tr: Mutlak yükseklik

en: DEM Files:
tr: DEM Dosyalar:

en: Download Source:
tr: İndirme Kaynağı

en: Type:
tr: Tür:

en: DEM Loading
tr: DEM Yükleniyor

en: Downloading DEM %s
tr: DEM %s indiriliyor

en: Browse...
tr: Göz at...

en: Choose file
tr: Dosya seç

en: Choose file(s)
tr: Dosya seçin

en: Add...
tr: Ekle...

en: Delete
tr: Sil

en: Track
tr: İz

en: Choose World file
tr: Dünya dosyası seçin

en: Layer Properties
tr: Katman Özellikleri

en: World File Parameters:
tr: Dünya Dosya Parametreleri:

en: Load From File...
tr: Dosyadan Yükle...

en: Map Image:
tr: Harita Görüntüsü:

en: _Goto Map Center
tr: _Harite Merkezine Git

en: goto
tr: git

en: goto provider:
tr: sağlayıcıya git:

en: Enter address or place name:
tr: Adres veya yer adı girin:

en: Gpsd Retry Interval (seconds):
tr: Gpsd Yeniden Deneme Aralığı (saniye):

en: GPS Download
tr: GPS İndir

en: GPS Upload
tr: GPS Yükle

en: GPS Realtime Tracking
tr: GPS Gerçek zamanlı izleme

en: Unknown GPS Protocol
tr: Bilinmeyen GPS Protokolü

en: Downloaded %d waypoint | Downloaded %d waypoints
tr[0]: Yol işaretleri Yükleniyor %d

en: Uploaded %d waypoint | Uploaded %d waypoints
tr[0]: Yol işaretleri Yükleniyor %d

en: Uploaded %d trackpoint | Uploaded %d trackpoints
tr[0]: Güzergah Yükleniyor %d

en: Status: detecting gpsbabel
tr: Durum: gpsbabel tespit ediliyor

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Delete
tr: _Sil

en: Top Layer
tr: Üst Katman

en: Add new layer
tr: Yeni katman ekle

en: Remove selected layer
tr: Seçilen katmanı kaldır

en: Cut selected layer
tr: Seçilen katmanı kes

en: Copy selected layer
tr: Seçilen katmanı kopyala

note: NB mode => id - But can't break file format just to rename something better
en: Map Type:
tr: Harita Türü:

en: Maps Directory:
tr: Haritalar Dizini:

en: Autodownload maps:
tr: Haritaları otomatik indir:

en: Zoom Level:
tr: Yakınlaştırma Seviyesi

en: Maps Download
tr: Harita İndir

en: Map
tr: Harita

en: %s: Unknown map type %d
tr: %s: Bilinmeyen harita türü: %d

en: Redownloading up to %d %s map... | Redownloading up to %d %s maps...
tr[0]: %d %s Harita yeniden indiriliyor...

en: Redownloading %d %s map... | Redownloading %d %s maps...
tr[0]: %d %s Harita yeniden indiriliyor...

en: Downloading %d %s map... | Downloading %d %s maps...
tr[0]: Harita %d %s indiriliyor...

en: Layer Name
tr: Katman Adı

en: delete data from %s
tr: veri %s silindi

en: Create Waypoint
tr: Yol işareti oluştur

en: Edit Waypoint
tr: Yol işaretini düzenle

en: Show Picture
tr: Resim Göster

en: Waypoint Images
tr: Yol işareti Görüntüleri

en: Waypoint Color:
tr: Yol işareti Rengi:

en: Waypoint Text:
tr: Yol işareti metni:

en: Background:
tr: Arka Plan:

en: Waypoint size:
tr: Yol işareti boyutu:

en: Draw Waypoint Symbols:
tr: Yol işareti simgesi çiz

en: Image Size (pixels):
tr: Görüntü boyutu (piksel):

en: Image Alpha:
tr: Alfa Görüntü:

en: - %d:%02d hrs:mins
tr: - %d:%02d saat:dak

en: %s%.1f miles %s
tr: %s%.1f  %s mil

en: Export Layer
tr: Katmanı Dışa Ver

en: Find
tr: Bul

en: Waypoint Name:
tr: Yol işareti Adı:

en: _Goto
tr: _Git

en: _New
tr: _Yeni

en: _Visit Geocache Webpage
tr: _Geocache Web sayfasını ziyaret et

en: _Startpoint
tr: _Başlangıç noktası

en: "_Center"
tr: "_Merkez"

en: _Endpoint
tr: _Son nokta

en: _Highest Altitude
tr: _En yüksek Rakım

en: _Lowest Altitude
tr: _En düşük Rakım

en: _Maximum Speed
tr: _Azami Hız

en: Use with _Filter
tr: _Filtre kullan

en: Creating %d Image Thumbnails...
tr: önizleme resmi oluşturuluyor... %d

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: _Show
tr: _Göster

note: Every graph has two value labels
en: No Data
tr: Veri Yok

en: <b>Segments:</b>
tr: <b>Bölümler:</b>

en: <b>Max Speed:</b>
tr: <b>Azami Hız:</b>

en: <b>Avg. Speed:</b>
tr: <b>Ort. Hız:</b>

en: <b>Start:</b>
tr: <b>Başlangıç:</b>

en: <b>End:</b>
tr: <b>Son:</b>

en: <b>Duration:</b>
tr: <b>Süre:</b>

en: %s - Track Properties
tr: %s - İz Özellikleri

en: <b>Comment:</b>
tr: <b>Açıklama:</b>

en: Speed-time
tr: Hız-zaman

en: <b>Latitude:</b>
tr: <b>Enlem:</b>

en: <b>Longitude:</b>
tr: <b>Boylam:</b>

en: <b>Altitude:</b>
tr: <b>Rakım:</b>

en: <b>Time:</b>
tr: <b>Zaman:</b>

en: <b>Time Difference:</b>
tr: <b>Saat Farkı:</b>

note: (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_track_select), values ); ATM view auto selects, so don't bother with separate select menu entry (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_waypoint_select), values ); AUTO SELECT 
en: _View
tr: _Görünüm

en: Waypoint Properties
tr: Yol işareti Özellikleri

en: Name:
tr: Adı:

en: Altitude:
tr: Rakım:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Image:
tr: Görüntü:

en: Symbol:
tr: Sembol:

en: Please enter a name for the waypoint.
tr: Yol işareti için bir ad girin.

note: TODO get rid of this as this is unnecessary duplication...
en: Pan
tr: Kaydırma

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Ruler
tr: Cetvel

en: Don't Save
tr: Kaydetme

en: pixelfact
tr: piksel durumu

en: _Ruler
tr: _Cetvel

en: Ruler Tool
tr: Cetvel Aracı

en: _Zoom
tr: _Yakınlaş

en: Zoom Tool
tr: Yakınlaştırma Aracı

en: _Pan
tr: _Kaydırma

en: Pan Tool
tr: Kaydırma

en: You must select a layer to show its properties.
tr: Özelliklerini görüntülemek için bir katman seçmelisiniz.

en: Untitled
tr: İsimsiz

note: Single file
en: Save Image
tr: Resmi Kaydet

en: Choose a directory to hold images
tr: Görüntüleri kaydetmek için dizin seç

note: todo: default for answers inside VikWindow or static (thruout instance)
en: Save to Image File
tr: Görüntü dosyasını kaydet.

en: Width (pixels):
tr: Genişlik (piksel) :

en: Height (pixels):
tr: Yükseklik (piksel) :

en: Save as PNG
tr: PNG olarak kaydet

en: Save as JPEG
tr: JPEG olarak kaydet

en: Choose a background color
tr: Bir arka plan rengi seçiniz

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Layers
tr: _Katmanlar

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Webtools
tr: _Web araçları

en: _Help
tr: _Yardım

en: New file
tr: Yeni dosya

en: _Open...
tr: _Aç...

en: Open a file
tr: Bir dosya aç

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save the file
tr: Dosyayı kaydet

en: Save _As...
tr: Farklı Kaydet...

en: _Generate Image File...
tr: _Görüntü dosyası oluştur...

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: Print maps
tr: Haritaları yazdır

en: E_xit
tr: _Çıkış

en: Exit the program
tr: Programdan çık

en: Save and Exit
tr: Kaydet ve Çık

en: Save and Exit the program
tr: Programdan çık ve kaydet

en: Go to the _Default Location
tr: _Varsayılan konuma git

en: Go to the default location
tr: Varsayılan konuma git

en: Go to _Location...
tr: Bulunduğum yere git...

en: _Go to Lat/Lon...
tr: _Enlem/Boylama git...

en: Go to UTM...
tr: UTM ye git...

en: Set Bac_kground Color...
tr: Arkaplan rengini seç...

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaş

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaş

en: Pan _North
tr: Kuzeye _Kaydır

en: Pan _East
tr: Doğuya _Kaydır

en: Pan _South
tr: Güneye _Kaydır

en: Pan _West
tr: Batıya _Kaydır

en: Cu_t
tr: _Kes

en: Delete All
tr: Tümünü Sil

en: _Set the Default Location
tr: _Varsayılan konumu ayarla

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: _About
tr: _Hakkında

en: Transfer data from a GPS device
tr: Bir GPS cihazından veri transferi

en: _UTM Mode
tr: _UTM Modu

en: _Expedia Mode
tr: _Expedia Modu

en: _Mercator Mode
tr: _Mercator Modu

en: Lat_/Lon Mode
tr: Enlem_/Boylam Modu

en: Show _Scale
tr: Ölçeği _Göster

en: Show Scale
tr: Ölçeği Göster

en: _Full Screen
tr: _Tam Ekran

en: Activate full screen mode
tr: Tam ekran modunu etkinleştir

en: Show Side _Panel
tr: Yan Paneli _Göster

en: Show Side Panel
tr: Yan Paneli Göster

en: Show Status_bar
tr: Durum çubuğunu göster

en: Show Statusbar
tr: Durum çubuğunu Göster

en: Show _Toolbar
tr: _Araç Çubuğunu Göster

en: Show Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Göster

en: Show _Menu
tr: _Menü Göster

en: Show Menu
tr: Menü Göster

en: GPS Data Manager
tr: GPS Veri Yöneticisi

en: Map Based GPS Data Manager (live data capable).
tr: Harita Tabanlı GPS Veri Yöneticisi (canlı veri kapasiteli).
