viking - en to el translation catalogue (126 entries)

en: Done.
el: Ολοκληρώθηκε.

en: No data.
el: Χωρίς δεδομένα

en: Working...
el: Εργασία...

en: Job
el: Εργασία

en: Progress
el: Πρόοδος

en: paste failed
el: η επικόλληση απέτυχε

en: Latitude:
el: Γεωγραφικό πλάτος:

en: Longitude:
el: Γεωγραφικό μήκος:

en: Zone:
el: Ζώνη:

en: Letter:
el: Επιστολή:

en: Nothing was selected
el: Δεν επιλέχθηκε τίποτα

en: Add Track
el: Προσθήκη Ίχνους

en: Track Name:
el: Όνομα Ίχνους

en: Please enter a name for the track.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα για το ίχνος

en: 1 hour
el: 1 ώρα

en: 1 day
el: 1 ημέρα

en: Map type:
el: Τύπος χάρτη:

en: Zoom level:
el: Επίπεδο εστίασης:

en: Expedia Street Maps
el: Χάρτες Δρόμων Expedia

en: (none)
el: (κανένα)

en: Search
el: Αναζήτηση

en: No entries found!
el: Δεν βρέθηκαν εγγραφές

en: couldn't map temp file
el: Δεν μπορεί να χαρτογραφηθεί το αρχείο temp

en: None
el: Κανένα

en: Max number of points:
el: Μέγιστος αριθμός σημείων:

en: geocaching.com username:
el: geocachiing.com όνομα χρήστη:

en: geocaching.com password:
el: geocaching.com κωδικός:

note: NB gps_layer_inst_init() is performed after parameter registeration thus to give the protocols some potential values use the old static list TODO: find another way to use gps_layer_inst_init()?
en: GPS Protocol:
el: Πρωτόκολλο GPS:

note: List reassigned at runtime
en: Serial Port:
el: Σειριακή Θύρα:

en: Password:
el: Κωδικός:

note: From and To entries
en: From:
el: Από:

en: To:
el: Προς:

en: Invalid DEM
el: Λανθασμένο DEM

en: couldn't open temp file
el: Δεν μπορεί να ανοιχτεί το αρχείο temp

en: OSM username:
el: OSM όνομα χρήστη:

en: OSM password:
el: OSM κωδικός:

en: File's name:
el: Όνομα αρχείου:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Horizontally
el: Οριζόντια

en: Vertically
el: Κατακόρυφα

en: Both
el: Και τα δύο

en: Image Settings
el: Ρυθμίσεις εικόνας

en: done
el: ολοκληρώθηκε

en: C_enter:
el: Κ_έντρο

en: Image S_ize:
el: Μ_έγεθος Εικόνας:

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Line Thickness:
el: Πάχος γραμμής:

en: Show version
el: Προβολή έκδοσης

en: Alpha:
el: Άλφα:

en: _File
el: _Αρχείο

en: DEM Files:
el: Αρχεία DEM

en: Type:
el: Τύπος:

en: Choose file
el: Επιλογή αρχείου

en: Choose file(s)
el: Επιλογή αρχείου(ων)

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Choose World file
el: Διαλέξτε αρχείο Κόσμου

en: The World file you requested could not be opened for reading.
el: Το αρχείο Κόσμου που επιλέξατε δεν μπορεί να διαβαστεί.

en: The file you requested could not be opened for writing.
el: Το αρχείο που επιλέξατε δεν μπορεί να διαβαστεί.

en: Layer Properties
el: Ιδιότητες επιπέδου

en: Map Image:
el: Εικόνα Χάρτη:

en: goto
el: Μετάβαση

en: Enter address or place name:
el: Εισάγετε διεύθυνση ή όνομα μέρους:

en: Gpsd Port:
el: Gpsd θύρα:

en: Unknown GPS Protocol
el: Άγνωστο Πρωτόκολλο GPS

en: Unknown serial port device
el: Άγνωστη συσκευή στην σειριακή θύρα

en: Status: detecting gpsbabel
el: Κατάσταση: εντοπισμός gpsbabel

en: _Copy
el: Αντι_γραφή

en: _Paste
el: Ε_πικόλληση

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Add new layer
el: Προσθήκη νέου επιπέδου

en: Remove selected layer
el: Αφαίρεση επιλεγμένου επιπέδου

note: NB mode => id - But can't break file format just to rename something better
en: Map Type:
el: Τύπος Χάρτη:

en: Maps Directory:
el: Κατάλογος Χαρτών:

en: Map
el: Χάρτης

en: %s: Unknown map type %d
el: %s: Αγνωστος τύπος χάρτη %d

en: Layer Name
el: Ονομα επιπέδου

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Circle
el: Κύκλος

en: Draw Labels
el: Σχεδιασμός ετικετών

en: Background:
el: Φόντο:

en: Image Size (pixels):
el: Μέγεθος Εικόνας (pixels):

en: Export Layer
el: Εξαγωγή Επιπέδου

en: _New
el: _Νέο

en: Statistics
el: Στατιστικά

note: Every graph has two value labels
en: No Data
el: Χωρίς δεδομένα

en: <b>Duration:</b>
el: <b>Διάρκεια:</b>

en: <b>Comment:</b>
el: <b>Σχόλιο:</b>

en: Split Here
el: Διαίρεση εδώ

note: (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_track_select), values ); ATM view auto selects, so don't bother with separate select menu entry (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_waypoint_select), values ); AUTO SELECT 
en: _View
el: Π_ροβολή

en: Name:
el: Όνομα:

en: Altitude:
el: Υψόμετρο:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Image:
el: Εικόνα:

en: Symbol:
el: Σύμβολο:

en: Zoom
el: Εστίαση

en: Ruler
el: Χάρακας

en: Don't Save
el: Να μη γίνει αποθήκευση

en: _Zoom
el: _Εστίαση

en: Zoom Tool
el: Εργαλείο Εστίασης

en: Untitled
el: Ανώνυμο

note: Single file
en: Save Image
el: Αποθήκευση Εικόνας

en: Width (pixels):
el: Πλάτος (εικονοστοιχεία):

en: Height (pixels):
el: Ύψος (εικονοστοιχεία):

en: Save as PNG
el: Αποθήκευση ως PNG

en: Save as JPEG
el: Αποθήκευση ως JPEG

en: _Edit
el: Επε_ξεργασία

en: _Layers
el: Ε_πίπεδα

en: _Tools
el: Εργα_λεία

en: _Help
el: Βο_ηθεια

en: New file
el: Νέο αρχείο

en: _Open...
el: Άν_οιγμα...

en: Open a file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: _Save
el: Αποθή_κευση

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _Ως...

en: _Print...
el: _Εκτύπωση...

en: E_xit
el: Έ_ξοδος

en: Exit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: Save and Exit
el: Αποθήκευση και Έξοδος

en: Zoom _In
el: Μεγέ_θυνση

en: Zoom _Out
el: Σ_μίκρυνση

en: Cu_t
el: Απ_οκοπή

en: Delete All
el: Διαγραφή όλων

en: _Properties
el: _Ιδιότητες

en: _About
el: _Περί
