viking - en to sv translation catalogue (255 entries)

en: Done.
sv: Färdig.

en: No data.
sv: Ingen data.

en: Working...
sv: Arbetar...

en: Tracks
sv: Spår

en: %d items
sv: %d föremål

en: Job
sv: Jobb

en: Progress
sv: Förlopp

en: paste failed
sv: inklistring misslyckades

en: Go to Lat/Lon
sv: Gå till Lat/Lon

en: Latitude:
sv: Latitud:

en: Longitude:
sv: Longitud:

en: Northing:
sv: Norrvärde

en: Easting:
sv: Östvärde

en: Zone:
sv: Zon:

en: Nothing was selected
sv: Inget markerat

en: Add Track
sv: Lägg till spår

en: Track Name:
sv: Spårnamn:

en: Please enter a name for the track.
sv: Vänligen skriv in ett namn för spåret

en: Zoom factor (in meters per pixel):
sv: Zoomfaktor (i meter per pixlar)

en: X (easting):
sv: X (östvärde):

en: Y (northing):
sv: Y (norrvärde):

en: X and Y zoom factors must be equal
sv: X och Y zoomfaktorerna måste vara unika

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 1 day
sv: 1 dag

en: Custom (in minutes):
sv: Anpassad (i minuter):

en: Download along track
sv: Ladda ned längsmed spår

en: Map type:
sv: Karttyp:

en: Zoom level:
sv: Zoomnivå:

en: Invalid expedia altitude
sv: Ogiltig expedia altitud

en: Couldn't open EXPEDIA image file (right after successful download! Please report and delete image file!): %s
sv: Kunde inte öppna EXPEDIA-bildfil (Direkt efter lyckad nedladdning! Vänligen rapportera och ta bort bildfil!): %s

en: Couldn't save EXPEDIA image file (right after successful download! Please report and delete image file!): %s
sv: Kunde inte spara EXPEDIA-bildfil (Direkt efter lyckad nedladdning! Vänligen rapportera och ta bort bildfil!): %s

en: (none)
sv: (ingen)

en: Search
sv: Sök

en: No entries found!
sv: Inga inlägg hittades!

en: failed to open temporary file: %s
sv: kunde inte öppna temporär fil: %s

en: Degree format:
sv: Gradformat:

en: None
sv: Ingen

en: Max number of points:
sv: Max antal punkter:

en: Simplified Tracks
sv: Förenklade spår

en: Remove Duplicate Waypoints
sv: Ta bort dubbla Waypoints

en: Download Geocaches
sv: Ladda ned Geocachar

en: Geocaching.com Caches
sv: Geocaching.com Cachar

en: geocaching.com username:
sv: geocaching.com användarnamn:

en: geocaching.com password:
sv: geocaching.com lösenord:

en: Number geocaches:
sv: Antal cahar:

en: Centered around:
sv: Centrera runt:

en: Acquire from GPS
sv: Hämta från GPS

en: Downloading %d waypoint... | Downloading %d waypoints...
sv[0]: Laddar ned %d waypoint...
sv[1]: Laddar ned %d waypoints...

en: Downloading %d trackpoint... | Downloading %d trackpoints...
sv[0]: Laddar ned %d trackpoint...
sv[1]: Laddar ned %d trackpoints...

en: Downloaded %d out of %d %s...
sv: Laddade ned %d av %d %s...

en: Downloaded %d %s.
sv: Laddade ned %d %s.

en: GPS Device: %s
sv: GPS enhet: %s

note: NB gps_layer_inst_init() is performed after parameter registeration thus to give the protocols some potential values use the old static list TODO: find another way to use gps_layer_inst_init()?
en: GPS Protocol:
sv: GPS protokoll

note: List reassigned at runtime
en: Serial Port:
sv: Seriell Port:

en: GPS device: N/A
sv: GPS-enhet: Inte tillgänglig

en: Password:
sv: Lösenord:

note: From and To entries
en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Invalid DEM
sv: Ogiltig DEM

en: Download error: %s
sv: Nedladdningsfel: %s

en: couldn't open temp file
sv: kunde inte öppna temp fil

en: Identifiable (public w/ timestamps)
sv: Indentifierbar (publik med tidsstämpel)

en: Trackable (private w/ timestamps)
sv: Spårbar (privat med tidsstämpel)

en: Public
sv: Publik

en: Private
sv: Privat

en: OSM username:
sv: OSM användarnamn:

en: OSM password:
sv: OSM lösenord:

en: failed to upload data: HTTP response is %ld
sv: kunde inte ladda upp data: HTTP svar är %ld

en: curl_easy_getinfo failed: %d
sv: curl_easy_getinfo misslyckades: %d

en: curl request failed: %s
sv: curlförfrågan misslyckades: %s

en: OSM upload
sv: OSM-uppladdning

en: The password used to login
    <small>Enter the password you use to login into www.openstreetmap.org.</small>
sv: Lösenord för att logga in
    <small>Skriv in lösenordet du använder för att logga in till www.openstreetmap.org.</small>

en: File's name:
sv: Filnamn:

en: The name of the file on OSM
    <small>This is the name of the file created on the server.This is not the name of the local file.</small>
sv: Namnet på filen hos OSM
    <small>Namnet på filen hos servern. Det är inte samma som namnet på den lokala filen.</small>

en: Description:
sv: Beskrivning :

en: The description of the trace
sv: Beskrivningen utav spåret

en: Tags:
sv: Märken:

en: Uploading %s to OSM
sv: Laddar upp %s till OSM

en: Horizontally
sv: Horisontell

en: Vertically
sv: Vertikal

en: Both
sv: Båda

en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: done
sv: färdig

note: Page Size
en: _Adjust Page Size and Orientation
sv: _Justera sidstorlek och orientering

en: C_enter:
sv: C_entrum:

note: ignore page margins
en: Ignore Page _Margins
sv: Ignorera sid_marginaler

en: Image S_ize:
sv: Bild S_torlek

en: Color:
sv: Färg:

en: Line Thickness:
sv: Linjens tjocklek:

en: Use alternate configuration directory DIR
sv: Använd en alternativ sökväg till mappen MAPP

en: DIR
sv: MAPP

en: Enable debug output
sv: Aktivera felsökningsutskrifter

en: Enable verbose output
sv: Aktivera utförlig utskrift

en: Show version
sv: Visa version

en: OSM (view)
sv: OSM (vy)

en: OSM (edit)
sv: OSM (redigera)

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Take care that this password will be stored clearly in a plain file.
sv: Notera att detta lösenord kommer sparas i klartext.

en: The file "%s" exists, do you wish to overwrite it?
sv: Filen "%s" finns redan, vill du skriva över den?

en: Alpha:
sv: Alfa:

en: _File
sv: _Fil

en: Absolute height
sv: Absolut höjd

en: DEM Files:
sv: DEM Filer:

en: Download Source:
sv: Ladda ned källa:

en: Type:
sv: Typ:

en: Min Elev:
sv: Min höjd:

en: Max Elev:
sv: Max höjd:

en: Downloading DEM %s
sv: Laddar ned DEM %s

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Choose file
sv: Välj fil

en: Choose file(s)
sv: Välj fil(er)

en: Add...
sv: Lägg till…

en: Delete
sv: Ta bort

en: Recording tracks
sv: Spelar in spår

en: Jump to current position on start
sv: Hoppa till nuvarande position vid start

en: Moving Map Method:
sv: Kartflyttningsläge:

en: Couldn't open image file: %s
sv: Kunde inte öppna bildfil: %s

en: Choose World file
sv: Välj World fil

en: The World file you requested could not be opened for reading.
sv: Den Word fil du har valt kunde inte öppnas för läsning.

en: Unexpected end of file reading World file.
sv: Oväntat slut på filen vid läsning av World-filen.

en: The file you requested could not be opened for writing.
sv: Den fil du valt kunde inte öppnas för skrivning.

en: Layer Properties
sv: Lageregenskaper

en: World File Parameters:
sv: World Fil Parametrar:

en: Load From File...
sv: Ladda från fil...

en: Map Image:
sv: Kartbild:

en: Enter address or place name:
sv: Ange adress eller platsnamn:

en: Gpsd Host:
sv: Gpsd Värd:

en: GPS Download
sv: GPS nedladdning

en: GPS Upload
sv: GPS uppladdning

en: GPS Realtime Tracking
sv: GPS Realtidsspårning

en: Unknown GPS Protocol
sv: Okänt GPS Protokoll

en: Unknown serial port device
sv: Okänd serialportsenhet

en: Download from _GPS
sv: Ladda ned från _GPS

en: Uploading %d waypoint... | Uploading %d waypoints...
sv[0]: Laddar upp %d waypoint...
sv[1]: Laddar upp %d waypoints...

en: Uploading %d trackpoint... | Uploading %d trackpoints...
sv[0]: Laddar upp %d trackpoint...
sv[1]: Laddar upp %d trackpoints...

en: Downloaded %d out of %d waypoint... | Downloaded %d out of %d waypoints...
sv[0]: Laddade ned %d av %d waypoint...
sv[1]: Laddade ned %d av %d waypoints...

en: Downloaded %d out of %d trackpoint... | Downloaded %d out of %d trackpoints...
sv[0]: Laddade ned %d av %d trackpoint...
sv[1]: Laddade ned %d av %d trackpoints...

en: Uploaded %d out of %d waypoint... | Uploaded %d out of %d waypoints...
sv[0]: Laddade upp %d av %d waypoint...
sv[1]: Laddade upp %d av %d waypoints...

en: Uploaded %d out of %d trackpoint... | Uploaded %d out of %d trackpoints...
sv[0]: Laddade upp %d av %d trackpoint...
sv[1]: Laddade upp %d av %d trackpoints...

en: Downloaded %d waypoint | Downloaded %d waypoints
sv[0]: Laddade ned %d waypoint
sv[1]: Laddade ned %d waypoints

en: Downloaded %d trackpoint | Downloaded %d trackpoints
sv[0]: Laddade ned %d trackpoint
sv[1]: Laddade ned %d trackpoints

en: Uploaded %d waypoint | Uploaded %d waypoints
sv[0]: Laddade upp %d waypoint
sv[1]: Laddade upp %d waypoints

en: Uploaded %d trackpoint | Uploaded %d trackpoints
sv[0]: Laddade upp %d trackpoint
sv[1]: Laddade upp %d trackpoints

en: Status: detecting gpsbabel
sv: Status: letar efter gpsbabel

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Add new layer
sv: Lägg till ett nytt lager

en: Remove selected layer
sv: Ta bort valt lager

en: Move selected layer up
sv: Flytta upp valt lager

en: Move selected layer down
sv: Flytta ned valt lager

en: Cut selected layer
sv: Skär valt lager

en: Copy selected layer
sv: Kopiera valt lager

note: NB mode => id - But can't break file format just to rename something better
en: Map Type:
sv: Karttyp:

en: Map
sv: Karta

en: %s: Unknown map type %d
sv: %s: Okänd karttyp %d

en: Layer Name
sv: Lagernamn

en: Create Waypoint
sv: Skapa waypoint

en: Edit Waypoint
sv: Redigera waypoint

en: Edit Trackpoint
sv: Redigera trackpoint

en: Show Picture
sv: Visa Bild

en: Waypoint Images
sv: Waypoint bilder

en: Filled Square
sv: Fylld ruta

en: Square
sv: Kvadrat

en: Circle
sv: Cirkel

en: Waypoint Color:
sv: Waypoint färg:

en: Waypoint Text:
sv: Waypoint text:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Waypoint Marker:
sv: Waypoint markör:

en: Waypoint Size:
sv: Waypoint storlek:

en: Image Size (pixels):
sv: Bildstorlek (pixlar):

en: This layer has no waypoints or trackpoints.
sv: Detta lager har inga waypoints eller trackpoints.

en: Export Layer
sv: Exportera lager

en: Waypoint Name:
sv: Waypoint namn:

en: Waypoint not found in this layer.
sv: Waypoint hittades inte i detta lager.

en: _New
sv: _Ny

en: From _GPS...
sv: Från _GPS...

en: Statistics
sv: Statistik

note: Every graph has two value labels
en: No Data
sv: Ingen data

en: <b>Segments:</b>
sv: <b>Segment:</b>

en: <b>Max Speed:</b>
sv: <b>Max hastighet:</b>

en: <b>Avg. Speed:</b>
sv: <b>Medelhastighet:</b>

en: <b>Total Elevation Gain/Loss:</b>
sv: <b>Total höjdskillnad:</b>

en: <b>End:</b>
sv: <b>Slut:</b>

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: <b>Latitude:</b>
sv: <b>Latitud:</b>

en: <b>Longitude:</b>
sv: <b>Longitud:</b>

en: <b>Altitude:</b>
sv: <b>Altitud:</b>

en: <b>Timestamp:</b>
sv: <b>Tidsstämpel:</b>

en: <b>Time:</b>
sv: <b>Tid:</b>

en: <b>Time Difference:</b>
sv: <b>Tidsskillnad:</b>

en: Split Here
sv: Dela här

note: (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_track_select), values ); ATM view auto selects, so don't bother with separate select menu entry (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_waypoint_select), values ); AUTO SELECT 
en: _View
sv: _Visa

en: Waypoint Properties
sv: Waypoint Egenskaper

en: Name:
sv: Namn:

en: Altitude:
sv: Höjd:

en: Image:
sv: Bild:

en: Please enter a name for the waypoint.
sv: Ange ett namn för waypointen

note: TODO get rid of this as this is unnecessary duplication...
en: Pan
sv: Panorera

en: Ruler
sv: Linjal

en: Do you want to save the changes you made to the document "%s"?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sv: Vill du spara de ändringar du gjort i dokumentet "%s"?
    
    Dina ändringar kommer försvinna om du inte sparar dem.

en: Don't Save
sv: Spara inte

en: _Ruler
sv: _Linjal

en: Ruler Tool
sv: Linjalverktyg

en: Zoom Tool
sv: Zoomverktyg

en: Pan Tool
sv: Panoreringsverktyg

en: You must select a layer to show its properties.
sv: Du måste välja ett lager för att kuna se dess egenskaper.

en: You must select a layer to delete.
sv: Du måste välja ett lager för borttagning.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: The file you requested could not be opened.
sv: Filen du valt kan inte öppnas.

en: Save as Viking File.
sv: Spara som Viking fil.

en: Are you sure you wish to delete all layers?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla lager?

en: Total area: %ldm x %ldm (%.3f sq. km)
sv: Total area: %ldm x %ldm (%.3f kvadrat kilometer)

note: Single file
en: Save Image
sv: Spara bild

en: You must be in UTM mode to use this feature
sv: Du måste vara i UTM läge för att använda denna funktion

en: Width (pixels):
sv: Bredd (bildpunkter):

en: Height (pixels):
sv: Höjd (bildpunkter):

en: Save as PNG
sv: Spara som PNG

en: Save as JPEG
sv: Spara som JPEG

en: Choose a background color
sv: Välj en bakgrundsfärg

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Layers
sv: _Lager

en: _Tools
sv: Verk -tyg

en: _Help
sv: _Hjälp

en: New file
sv: Ny fil

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Geo_caches...
sv: Geo_cachar...

en: Get Geocaches from geocaching.com
sv: Hämta Geocachar från geocaching.com

en: _Save
sv: _Spara

en: Save the file
sv: Spara filen

en: Save _As...
sv: Sp_ara som...

en: Save the file under different name
sv: Spara filen under ett annat namn

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: Print maps
sv: Skriv ut kartor

en: E_xit
sv: _Avsluta

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: Save and Exit
sv: Spara och avsluta

en: Save and Exit the program
sv: Spara och avsluta programmet

en: Go to UTM...
sv: Gå till UTM...

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom _To...
sv: Zooma _till...

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Prefere_nces
sv: _Inställningar

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _About
sv: _Om

en: Transfer data from a GPS device
sv: Överför data till en GPS enhet

en: _UTM Mode
sv: _UTM läge

en: _Expedia Mode
sv: _Expedia läge

en: _Mercator Mode
sv: _Mercator läge

en: Show Scale
sv: Visa skala

en: _Full Screen
sv: Fullskärm

en: Activate full screen mode
sv: Aktivera fullskärmsläge
