viking - en to fi translation catalogue (615 entries)

en: Done.
fi: Valmis.

en: No data.
fi: Ei tietoja.

en: Error: acquisition failed.
fi: Virhe: hankinta epäonnistui.

en: Working...
fi: Työn alla...

en: Tracks
fi: Reitit

note: ***** PARAMETERS *****
en: Waypoints
fi: Välietapit

en: %d items
fi: %d alkiota

en: Job
fi: Työ

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Viking Background Jobs
fi: Viking-taustatyöt

note: VIK_GTK_WINDOW_FROM_WIDGET(vp)
en: Bing attribution Loading
fi: Bing-attribuuttilataus

en: paste failed
fi: liittäminen epäonnistui

en: wrong clipboard data size
fi: virheellinen leikepöytätietojen koko

en: The clipboard contains sublayer data for %s layers. You must select a layer of this type to paste the clipboard data.
fi: Leikepöytä sisältää alikerrostietoja %s:lle kerrokselle. Sinun on valittava tämän tyyppinen kerros leikepöytätietojen liittämiseksi.

en: In order to paste a waypoint, please select an appropriate layer to paste into.
fi: Välietapin liittämiseksi valitse sopiva kerros liittämiskohteeksi.

en: Go to Lat/Lon
fi: Siirry leveysp./pituusp.

en: Latitude:
fi: Leveyspiiri:

en: Longitude:
fi: Pituuspiiri:

en: Go to UTM
fi: Siirry UTM:ään

en: Northing:
fi: Pohjoista leveyttä:

en: Easting:
fi: Itäistä pituutta:

en: Zone:
fi: Vyöhyke:

en: Letter:
fi: Kirjain:

en: Nothing was selected
fi: Mitään ei ole valittu

en: Add Track
fi: Lisää reitti

en: Track Name:
fi: Reittinimi:

en: Please enter a name for the track.
fi: Kirjoita reitin nimi.

en: Zoom Factors...
fi: Loitonnus-/lähennystekijät...

en: Zoom factor (in meters per pixel):
fi: Loitonnus-/lähennystekijä (metreissä per pikseli):

en: X (easting):
fi: X (itäistä pituutta):

en: Y (northing):
fi: Y (pohjoista leveyttä):

en: X and Y zoom factors must be equal
fi: X- ja Y-loitonnus/lähennystekijöiden on oltava yhtä suuria

en: 1 min
fi: 1 min.

en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: 1 day
fi: 1 päivä

en: Custom (in minutes):
fi: Oma (minuuteissa):

en: GPS Data and Topo Analyzer, Explorer, and Manager.
fi: GPS-tieto- ja topologia-analysoija, -selain ja -hallintaohjelma

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA
fi: Tämä ohjelma on vapaaohjelmisto; voitte levittää edelleen ja/tai 
    muuttaa sitä Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public
    Licensen ehtojen mukaisesti; joko version 2, tai (valintanne mukaan)
    minkä tahansa myöhemmän version.
    
    Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen,
    mutta TAKUUTA EI OLE; ei edes KAUPALLISESTI HYVÄKSYTTÄVÄSTÄ LAADUSTA
    tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katsokaa lisätietoja GNU
    General Public Licensestä.
    
    "Olette saaneet kopion GNU General Public Licensestä tämän
    ohjelman mukana. Ellette saaneet, kirjoittakaa osoitteeseen
    Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Translation is coordinated on http://launchpad.net/viking
fi: Kotoistamiset koordinoi http://launchpad.net/viking

en: Download along track
fi: Lataa reittiä pitkin

en: Map type:
fi: Karttatyyppi:

en: Zoom level:
fi: Loitonnus-/lähennystaso:

en: The map data is licensed: %s.
fi: Karttatiedot on lisensoitu: %s.

en: Open license
fi: Avaa lisenssi

en: Expedia Street Maps
fi: Expedia Street-kartat

en: Invalid expedia altitude
fi: Virheellinen expedia-korkeus

en: Couldn't open EXPEDIA image file (right after successful download! Please report and delete image file!): %s
fi: EXPEDIA-kuvatiedoston avaus epäonnistui (heti onnistuneen latauksen jälkeen! Ilmoita ja poista kuvatiedosto!): %s

en: Couldn't save EXPEDIA image file (right after successful download! Please report and delete image file!): %s
fi: EXPEDIA-kuvatiedoston tallentaminen epäonnistui (heti onnistuneen latauksen jälkeen! Ilmoita ja poista kuvatiedosto!): %s

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: Search
fi: Etsi

en: No entries found!
fi: Kohteita ei löytynyt!

en: couldn't map temp file
fi: tilapäisen tiedoston kartoittaminen epäonnistui

en: failed to open temporary file: %s
fi: tilapäisen tiedoston avaaminen epäonnistui: %s

en: Degree format:
fi: Astemuoto:

en: Distance units:
fi: Etäisyysyksiköt:

en: Speed units:
fi: Nopeusyksiköt:

en: Height units:
fi: Korkeusyksiköt:

en: Use large waypoint icons:
fi: Käytä suurikokoisia välietappikuvakkeita:

en: Default latitude:
fi: Oletusleveysaste:

en: Default longitude:
fi: Oletuspituusaste:

en: KML File Export Units:
fi: KML-tiedostovientiyksiköt:

en: Image Viewer:
fi: Kuvaselain:

en: External GPX Program 1:
fi: Ulkoinen GPX-ohjelma 1:

en: External GPX Program 2:
fi: Ulkoinen GPX-ohjelma 2:

en: None
fi: Ei mitään

en: Show Scale:
fi: Näytä skaala

en: Show Center Mark:
fi: Näytä keskusmerkki

en: Show Highlight:
fi: Näytä korostus

note: gtk_notebook_append_page ( GTK_NOTEBOOK(tpwin->tabs), main_hbox, gtk_label_new(_("General")) );
en: General
fi: Yleistä

note: New Tab
en: Export/External
fi: Vie/Ulkoinen

en: Max number of points:
fi: Pisteiden enimmäismäärä:

en: Simplify All Tracks...
fi: Yksinkertaista kaikkia reittejä...

en: Simplified Tracks
fi: Yksinkertaistetut reitit

en: Remove Duplicate Waypoints
fi: Poista välietappien kaksoiskappaleet

en: Waypoints Inside This
fi: Poista välietapit tämän sisältä

en: Polygonized Layer
fi: Monikulmaistettu kerros

en: Waypoints Outside This
fi: Välietapit tämän ulkopuolella

en: Import file with GPSBabel
fi: Tuo tiedosto GPSBabel-ohjelmalla

en: Imported file
fi: Tuotu tiedosto

note: The file selector
en: File:
fi: Tiedosto:

en: File to import
fi: Tuotava tiedosto

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

note: The file format selector
en: File type:
fi: Tiedostotyyppi:

en: using babel args '%s' and file '%s'
fi: käytetään babel-argumentteja ’%s’ ja tiedostoa ’%s’

en: Download Geocaches
fi: Lataa geokätköt

en: Geocaching.com Caches
fi: Geocaching.com-kätköt

en: geocaching.com username:
fi: geocaching.com-käyttäjänimi:

en: geocaching.com password:
fi: geocaching.com-salasana:

en: Geocaching
fi: Geokätkyily

en: Can't find %s or %s in path! Check that you have installed it correctly.
fi: Kohteiden %s tai %s löytäminen polussa epäonnistui! Tarkista, että olet asentanut sen oikein.

en: Number geocaches:
fi: Geokätköjen lukumäärä:

en: Centered around:
fi: Keskitetty ympärille:

en: Broken input - using some defaults
fi: Rikkinäinen syöte - käytetään joitakin oletusarvoja

en: Create Waypoints from Geotagged Images
fi: Luo välietapit Geotagged-kuvista

en: Geotagged Images
fi: Geotagged-kuvat

en: All
fi: Kaikki

en: Unable to create waypoint from %s
fi: Välietapin luominen kohteesta %s epäonnistui

en: Acquire from GPS
fi: Hanki GPS:stä

en: Acquired from GPS
fi: Hankittu GPS:stä

en: Downloading %d waypoint... | Downloading %d waypoints...
fi[0]: Ladataan %d välietappi...
fi[1]: Ladataan %d välietappia...

en: Downloading %d trackpoint... | Downloading %d trackpoints...
fi[0]: Ladataan %d reittipiste...
fi[1]: Ladataan %d reittipisteet...

en: Downloaded %d out of %d %s...
fi: Ladattu %d / %d %s...

en: Downloaded %d %s.
fi: Ladattu %d %s.

en: GPS Device: %s
fi: GPS-laite: %s

note: NB gps_layer_inst_init() is performed after parameter registeration thus to give the protocols some potential values use the old static list TODO: find another way to use gps_layer_inst_init()?
en: GPS Protocol:
fi: GPS-yhteyskäytäntö:

note: List reassigned at runtime
en: Serial Port:
fi: Sarjaportti:

en: Turn Off After Transfer
    (Garmin/NAViLink Only)
fi: Käännä pois päältä siirron jälkeen
    (Vain Garmin/NAViLink)

en: Tracks:
fi: Reitit:

en: Waypoints:
fi: Välietapit:

en: GPS device: N/A
fi: GPS-laite: Ei saatavilla

en: OSM traces
fi: OSM-jäljet:

en: Page number:
fi: Sivunumero:

en: Password:
fi: Salasana:

note: From and To entries
en: From:
fi: Mistä:

en: To:
fi: Mihin:

en: Invalid DEM
fi: Virheellinen DEM

en: Invalid DEM header
fi: Virheellinen DEM-otsake

en: Incorrect DEM Class B record: expected 1
fi: Virheellinen DEM Class B-tietue, odotettiin 1

en: Couldn't map file %s: %s
fi: Tiedoston %s kartoittaminen epäonnistui: %s

en: Download error: %s
fi: Latausvirhe: %s

en: couldn't open temp file
fi: tilapäisen tiedoston avaaminen epäonnistui

en: Draw mode '%s' no more supported
fi: Piirrostilaa ’%s’ ei enää tueta

en: Not enough memory.
fi: Muisti ei riitä.

en: Setting a value for this tag is unsupported!
fi: Arvon asettamista tälle tunnisteelle ei tueta!

en: Too few components specified (need %d, found %d)
fi: Määritelty liian vähän komponentteja (tarvitaan %d, löytyi %d)

en: This shouldn't happen!
fi: Tätä ei pitäisi tapahtua!

en: Not yet implemented!
fi: Ei ole vielä toteutettu!

en: Warning; Too many components specified!
fi: Varoitus; Liian monta komponenttia määritelty!

en: Identifiable (public w/ timestamps)
fi: Tunnistettava (julkiset w/ aikaleimat)

en: Trackable (private w/ timestamps)
fi: Reititettävä (yksityiset w/ aikaleimat)

en: Public
fi: Julkinen

en: Private
fi: Yksityinen

en: OSM username:
fi: OSM-käyttäjänimi:

en: OSM password:
fi: OSM-salasana:

note: Preferences
en: OpenStreetMap Traces
fi: OpenStreetMap-jäljet

en: failed to upload data: HTTP response is %ld
fi: tietojen kopioiminen palvelimelle epäonnistui: HTTP-vastaus on %ld

en: curl_easy_getinfo failed: %d
fi: curl_easy_getinfo epäonnistui: %d

en: curl request failed: %s
fi: curl-pyyntö epäonnistui: %s

note: Success
en: Uploaded to OSM
fi: Kopioitu OSM-palvelimelle

en: FAILED TO UPLOAD DATA TO OSM - CURL PROBLEM
fi: TIETOJEN KOPIOIMINEN OSM-PALVELIMELLE EPÄONNISTUI - CURL-PULMA

en: FAILED TO UPLOAD DATA TO OSM
fi: TIETOJEN KOPIOIMINEN OSM-PALVELIMELLE EPÄONNISTUI

en: HTTP response code
fi: HTTP-vastauskoodi

en: failed to unlink temporary file: %s
fi: unlink-toiminto tilapäiselle tiedostolle epäonnistui: %s

en: OSM upload
fi: OSM-kopiointi palvelimelle

en: The password used to login
    <small>Enter the password you use to login into www.openstreetmap.org.</small>
fi: Salasanaa käytetty kirjautumiseen
    <small>Kirjoita salasana, jota käytät kirjautumiseen sivustolle www.openstreetmap.org.</small>

en: File's name:
fi: Tiedoston nimi:

en: The name of the file on OSM
    <small>This is the name of the file created on the server.This is not the name of the local file.</small>
fi: Tiedoston nimi OSM:ssä
    <small>Tämä on palvelimella luodun tiedoston nimi. Tämä ei ole paikallisen tiedoston nimi.</small>

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: The description of the trace
fi: Jäljen kuvaus

en: Tags:
fi: Tunnisteet:

en: The tags associated to the trace
fi: Jälkeen liitetyt tunnisteet

en: Uploading %s to OSM
fi: Kopioidaan %s OSM-palvelimelle

en: Horizontally
fi: Vaakasuoraan

en: Vertically
fi: Pystysuoraan

en: Both
fi: Molemmat

en: Image Settings
fi: Kuva-asetukset

en: done
fi: valmis

note: Page Size
en: _Adjust Page Size and Orientation
fi: _Säädä kuvakoko ja suuntaus

en: C_enter:
fi: K_eskitä:

note: ignore page margins
en: Ignore Page _Margins
fi: Ohita sivu_marginaalit

en: Image S_ize:
fi: _Kuvakoko:

en: Color:
fi: Väri:

en: Minutes Width:
fi: Minuuttipituus:

en: Line Thickness:
fi: Viivan paksuus:

en: Use alternate configuration directory DIR
fi: Käytä vaihtoehtoista asetuskansiota

en: Enable debug output
fi: Ota käyttöön vianjäljitystulostus

en: Enable verbose output
fi: Ota käyttöön lavea tulostus

en: Show version
fi: Näytä versio

en: OSM (view)
fi: OSM (näkymä)

en: OSM (edit)
fi: OSM (muokkaa)

note: Example: http://127.0.0.1:8111/load_and_zoom?left=8.19&right=8.20&top=48.605&bottom=48.590&select=node413602999 JOSM or merkaartor must already be running with remote interface enabled
en: Local port 8111 (eg JOSM)
fi: Paikallinen portti 8111 (esim.: JOSM)

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Take care that this password will be stored clearly in a plain file.
fi: Muista, että tämä salasana tallennetaan salaamattomaan tekstitiedostoon.

en: The file "%s" exists, do you wish to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%s” on olemassa, haluatko korvata sen?

en: Alpha:
fi: Alfa:

en: _File
fi: _Tiedosto

en: Absolute height
fi: Absoluuttinen korkeus

en: Height gradient
fi: Korkeuskaltevuus

en: DEM Files:
fi: DEM-tiedostot:

en: Download Source:
fi: Latauslähde:

en: Min Elev Color:
fi: Alimman korkeusaseman väri

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Min Elev:
fi: Alin korkeusasema:

en: Max Elev:
fi: Ylin korkeusasema:

en: Number of files: %d
fi: Tiedostojen lukumäärä: %d

en: DEM Loading
fi: DEM-lataus

en: No SRTM data available for %f, %f
fi: SRTM-tietoja ei ole käytettävissä kohteelle %f, %f

en: Downloading DEM %s
fi: Ladataan DEM %s

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Choose file
fi: Valitse tiedosto

en: Choose file(s)
fi: Valitse tiedostot

en: Add...
fi: Lisää...

en: Delete
fi: Poista

en: Recording tracks
fi: Tallennetaan reittejä

en: Jump to current position on start
fi: Hyppää alussa nykyiseen sijaintiin

en: Moving Map Method:
fi: Siirretään kartta-menetelmä:

en: Unexpected number of disconnected handlers: %d
fi: Odottamaton irtikytkettyjen käsittelijöiden lukumäärä: %d

en: Track
fi: Reitti

en: Georef Move Map
fi: Georef-siirtokartta

en: Georef Zoom Tool
fi: Georef-loitonnus-/lähennystyökalu

en: Couldn't open image file: %s
fi: Kuvatiedoston avaus epäonnistui: %s

en: Choose World file
fi: Valitse World-tiedosto

en: The World file you requested could not be opened for reading.
fi: Pyytämäsi World-tiedoston avaus lukemista varten epäonnistui.

en: Unexpected end of file reading World file.
fi: World-tiedoston lukemisen odottamaton loppu.

en: The file you requested could not be opened for writing.
fi: Pyytämäsi tiedoston avaus kirjoittamista varten epäonnistui.

en: Layer Properties
fi: Kerrosominaisuudet

en: World File Parameters:
fi: Loitonna/lähennä (metriä per pikseli):

en: Load From File...
fi: Lataa tiedostosta...

en: Corner pixel easting:
fi: Kulmapikselin itäinen pituusaste:

en: Corner pixel northing:
fi: Kulmapikselin pohjoinen leveysaste:

en: X (easting) scale (mpp):
fi: X (itäistä pituutta)-skaala (mpp):

en: Y (northing) scale (mpp):
fi: Y (pohjoista leveyttä)-skaala (mpp):

en: the scale of the map in the X direction (meters per pixel)
fi: karttaskaala X-suunnassa (metriä per pikseli)

en: the scale of the map in the Y direction (meters per pixel)
fi: karttaskaala Y-suunnassa (metriä per pikseli)

en: Map Image:
fi: Karttakuva:

note: Just a separator Now with icons
en: _Zoom to Fit Map
fi: _Loitonna/Lähennä sopimaan karttaan

en: _Goto Map Center
fi: _Siirry karttakeskustaan

en: _Export to World File
fi: _World-tiedoston vienti

en: No goto tool available.
fi: Siirtymistyökalua ei ole käytettävissä.

en: goto
fi: siirry

en: goto provider:
fi: siirtymistarjoaja:

en: Enter address or place name:
fi: Kirjoita osoite tai paikan nimi:

en: Download Tracks:
fi: Lataa reitit:

en: Upload Tracks:
fi: Kopioi reitit palvelimelle:

en: Download Waypoints:
fi: Lataa välietapit:

en: Upload Waypoints:
fi: Kopioi välietapit palvelimelle:

en: Gpsd Host:
fi: Gpsd-tietokone:

en: Gpsd Port:
fi: Gpsd-portti:

en: Gpsd Retry Interval (seconds):
fi: Gpsd-toistoväli (sekuntia):

en: GPS Download
fi: GPS-lataus

en: GPS Upload
fi: GPS-kopiointi palvelimelle

en: GPS Realtime Tracking
fi: GPS-tosiaikareititys

en: Unknown GPS Protocol
fi: Tuntematon GPS-yhteyskäytäntö

en: Unknown serial port device
fi: Tuntematon sarjaporttilaite

note: Just a separator Now with icons
en: _Upload to GPS
fi: Kopioi_daan GPS-palvelimelle

en: Download from _GPS
fi: Lataa _GPS:stä

note: Just a separator
en: Empty _Realtime
fi: Tyhje_nna tosiaika

en: E_mpty Upload
fi: Tyhjennä _kopioiminen palvelimelle

en: _Empty Download
fi: Ty_hjennä lataus

en: Empty _All
fi: Tyhjennä K_aikki

en: Uploading %d waypoint... | Uploading %d waypoints...
fi[0]: Kopioidaan %d välietappi palvelimelle...
fi[1]: Kopioidaan %d välietappia palvelimelle...

en: Uploading %d trackpoint... | Uploading %d trackpoints...
fi[0]: Kopioidaan %d reittipiste palvelimelle...
fi[1]: Kopioidaan %d reittipistettä palvelimelle...

en: Downloaded %d out of %d waypoint... | Downloaded %d out of %d waypoints...
fi[0]: Ladattu %d / %d välietappi...
fi[1]: Ladattu %d / %d välietappia...

en: Downloaded %d out of %d trackpoint... | Downloaded %d out of %d trackpoints...
fi[0]: Ladattu %d / %d reittipiste...
fi[1]: Ladattu %d / %d reittipistettä...

en: Uploaded %d out of %d waypoint... | Uploaded %d out of %d waypoints...
fi[0]: Kopioitu %d / %d välietappi palvelimelle...
fi[1]: Kopioitu %d / %d välietappia palvelimelle...

en: Uploaded %d out of %d trackpoint... | Uploaded %d out of %d trackpoints...
fi[0]: Kopioitu %d / %d reittipiste palvelimelle...
fi[1]: Kopioitu %d / %d reittipistettä palvelimelle...

en: Downloaded %d waypoint | Downloaded %d waypoints
fi[0]: Ladattiin %d välietappi
fi[1]: Ladattiin %d välietappia

en: Downloaded %d trackpoint | Downloaded %d trackpoints
fi[0]: Ladattiin %d reittipiste
fi[1]: Ladattiin %d reittipistettä

en: Uploaded %d waypoint | Uploaded %d waypoints
fi[0]: Kopioitu %d välietappi palvelimelle
fi[1]: Kopioitu %d välietappia palvelimelle

en: Uploaded %d trackpoint | Uploaded %d trackpoints
fi[0]: Kopioitu %d reittipiste palvelimelle
fi[1]: Kopioitu %d reittipistettä palvelimelle

en: Status: detecting gpsbabel
fi: Tila: havaittiin gpsbabel

en: Are you sure you want to delete GPS Upload data?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa palvelimelle kopioidut GPS-tiedot?

en: Are you sure you want to delete GPS Download data?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa GPS-ladatut tiedot?

en: Are you sure you want to delete GPS Realtime data?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa GPS-tosiaikatiedot?

en: Are you sure you want to delete All GPS data?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki GPS-tiedot?

en: _Copy
fi: Kop_ioi

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Delete
fi: _Poista

en: Top Layer
fi: Ylin kerros

en: Add new layer
fi: Lisää uusi kerros

en: Remove selected layer
fi: Siirrä valittu kerros

en: Move selected layer up
fi: Siirrä valittua kerrosta ylöspäin

en: Move selected layer down
fi: Siirrä valittua kerrosta alaspäin

en: Cut selected layer
fi: Leikkaa valittu kerros

en: Copy selected layer
fi: Kopioi valittu kerros

en: You cannot cut the Top Layer.
fi: Et voi leikata ylintä kerrosta.

en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kohteen %s?

en: You cannot delete the Top Layer.
fi: Et  voi poistaa ylintä kerrosta.

note: ******* MAPZOOMS ********
en: Use Viking Zoom Level
fi: Käytä Viking-loitonnus-/lähentämistasoa

note: NB mode => id - But can't break file format just to rename something better
en: Map Type:
fi: Karttatyyppi:

en: Maps Directory:
fi: Karttahakemisto:

en: Autodownload maps:
fi: Lataa kartat automaattisesti:

en: Zoom Level:
fi: Loitonnus-/lähentämistaso:

en: Maps Download
fi: Kartat ladattu

en: Map
fi: Kartta

en: %s: Unknown map type %d
fi: %s: Tuntematon karttatyyppi %d

en: Unknown Map Zoom
fi: Tuntematon karttaloitonnus/-lähennys

en: New map cannot be displayed in the current drawmode.
    Select "%s" from View menu to view it.
fi: Uutta karttaa ei voida näyttää nykyisessä piirrostilassa.
    Valitse ”%s” Näkymä-valikosta sen katsomiseksi.

en: Cowardly refusing to draw tiles or existence of tiles beyond %d zoom out factor
fi: Raukkamaisesti kieltäydytään tiilien piirtämisestä tai tiilien esiintyminen on loitonnus-/lähentämistekijän %d takana

en: Redownloading up to %d %s map... | Redownloading up to %d %s maps...
fi[0]: Ladataan uudelleen korkeintaan %d %s kartta...
fi[1]: Ladataan uudelleen kokeintaan %d %s karttaa...

en: Redownloading %d %s map... | Redownloading %d %s maps...
fi[0]: Ladataan uudelleen %d %s kartta...
fi[1]: Ladataan uudelleen %d %s karttaa...

en: Downloading %d %s map... | Downloading %d %s maps...
fi[0]: Ladataan %d %s kartta...
fi[1]: Ladataan %d %s karttaa...

en: Redownload _Bad Map(s)
fi: Lataa uu_delleen huonot kartat

en: Redownload _New Map(s)
fi: Lataa uudelleen _uudet kartat

en: Redownload _All Map(s)
fi: Lataa _uudelleen kaikki kartat

en: Wrong drawmode for this map.
    Select "%s" from View menu and try again.
fi: Väärä piirrostila tälle kartalle.
    Valitse ”%s” Näkymä-valikosta ja yritä uudelleen.

en: Wrong zoom level for this map.
fi: Väärä loitonnus-/lähennystaso tälle kartalle.

note: Now with icons
en: Download _Missing Onscreen Maps
fi: Lataa _puuttuva näytön kartat

en: Download _New Onscreen Maps
fi: Lataa uu_det näytön kartat

en: Reload _All Onscreen Maps
fi: Lat_aa uudelleen kaikki näytön kartat

en: Layer Name
fi: Kerrosnimi

en: Create Waypoint
fi: Luo välietappi

en: Route Finder
fi: Reittietsijä

en: Edit Waypoint
fi: Muokkaa välietappia

en: Edit Trackpoint
fi: Muokkaa reittipistettä

en: Show Picture
fi: Näytä kuva

en: Waypoint Images
fi: Välietappikuvat

en: Draw by Track
fi: Piirrä reitin mukaan

en: Filled Square
fi: Täytetty nelikulmio

en: Square
fi: Nelikulmio

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Draw Labels
fi: Piirrä nimiöt

en: Track Drawing Mode:
fi: Reittipiirrostila:

en: Draw Track Lines
fi: Piirrä reittiviivat

en: Track Thickness:
fi: Reittipaksuus:

en: Draw Trackpoints
fi: Piirrä reittipisteet

en: Draw Elevation
fi: Piirrä korkeusasema

en: Draw Elevation Height %:
fi: Piirrä korkeusaseman korkeus %:

en: Draw Stops
fi: Piirrä pysähdykset

en: Min Stop Length (seconds):
fi: Pienin pysähdyspituus (sekunteina):

en: Track BG Thickness:
fi: Reitin taustapaksuus:

en: Track Background Color
fi: Reitin taustaväri

en: Waypoint Color:
fi: Välietapin väri:

en: Waypoint Text:
fi: Välietappiteksti:

en: Background:
fi: Tausta:

en: Fake BG Color Translucency:
fi: Teeskennelty taustavärin ĺäpikuultavuus:

en: Waypoint Marker:
fi: Välietappimerkki:

en: Waypoint Size:
fi: Välietapin koko:

en: Draw Waypoint Symbols:
fi: Piirrä välietappisymbolit:

en: Draw Waypoint Images
fi: Piirrä välietappikuvat

en: Image Size (pixels):
fi: Kuvakoko (pikseliä):

en: Image Alpha:
fi: Kuva-alfa:

en: Image Memory Cache Size:
fi: Kuvamuistin välimuistikoko:

en:  in %d:%02d hrs:mins
fi:  ajassa %d:%02d tuntia:minuuttia

en: 
    %sTotal Length %.1f %s%s
fi: 
    %sKokonaispituus %.1f %s%s

en: - %d:%02d hrs:mins
fi: - %d:%02d tuntia:minuuttia

en: %s%.1f miles %s
fi: %s%.1f mailia %s

en: Wpt: Alt %dft
fi: Wpt: Korkeus %d jalkaa

note: VIK_UNITS_HEIGHT_METRES:
en: Wpt: Alt %dm
fi: Wpt: Korkeus %d m

note: Add comment if available
en: %s | %s %s | Comment: %s
fi: %s | %s %s | Kommentti: %s

en: This layer has no waypoints or trackpoints.
fi: Tässä kerroksessa ei ole välietappeja tai reittipisteitä.

en: Export Layer
fi: Vie kerros

en: Export Track as GPX
fi: Vie reitti GPX:nä

en: Find
fi: Etsi

en: Waypoint Name:
fi: Välietapin nimi:

en: Waypoint not found in this layer.
fi: Välietappia ei löytynyt tässä kerroksessa.

note: Now with icons
en: _View Layer
fi: _Näkymäkerros

en: _Goto
fi: _Siirry

en: _Goto Center of Layer
fi: Sii_rry kerroksen keskustaan

en: Goto _Waypoint...
fi: Siirry _välietappiin...

en: _Export Layer
fi: _Vie kerros

en: Export as GPS_Point...
fi: Vie tyyppinä GPS_Point...

en: Export as GPS_Mapper...
fi: Vie tyyppinä GPS_Mapper...

en: Export as _GPX...
fi: Vie tyyppinä _GPX...

en: Export as _KML...
fi: Vie tyyppinä _KML...

en: _New
fi: _Uusi

en: Geotag _Images...
fi: Geotag-_kuvat...

en: From _GPS...
fi: _GPS:stä...

en: From _OSM Traces...
fi: _OSM-jäljistä...

en: Within _Layer Bounds
fi: Kerr_osrajojen sisällä

en: From Geo_caching...
fi: Geo_kätköistä...

en: From Geotagged _Images...
fi: Geotagged-_kuvista...

en: Upload to _OSM...
fi: Kopioi _OSM-palvelimelle...

en: De_lete
fi: Po_ista

en: Delete All _Tracks
fi: Poista kaikki _reitit

en: Delete Tracks _From Selection...
fi: _Poista reitit valinnasta...

en: Delete All _Waypoints
fi: Poista _kaikki välietapit

en: Delete Waypoints From _Selection...
fi: Poista _välietapit valinnasta...

en: Are you sure you want to delete all tracks in %s?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki reitit kohteessa %s?

en: Are you sure you want to delete all waypoints in %s?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki välietapit kohteessa %s?

en: Failed. No other tracks with timestamps in this layer found
fi: Epäonnistui. Tästä kerroksesta ei löytynyt reittejä aikaleimoilla

en: Failed. No other tracks without timestamps in this layer found
fi: Epäonnistui. Tästä kerroksesta ei löytynyt muita reittejä ilman aikaleimoja

en: Merge with...
fi: Yhdistetty kohteeseen...

en: Select track to merge with
fi: Valitse reitti, joka yhdistetään

en: Failed. This track does not have timestamp
fi: Epäonnistui. Tällä reitillä ei ole aikaleimaa

en: Failed. No other track in this layer has timestamp
fi: Epäonnistui. Millään muulla reitillä tässä kerroksessa ei ole aikaleimaa

en: Merge Threshold...
fi: Yhdistämiskynnys...

en: Merge when time between tracks less than:
fi: Yhdistä, kun aika reittien välillä on pienempi kuin:

en: Split Threshold...
fi: Halkaise kynnys...

en: Split when time between trackpoints exceeds:
fi: Jaa kahtia kun reittipisteiden välinen aika ylittää:

en: Split Every Nth Point
fi: Jaa osiin joka N. piste

en: Split on every Nth point:
fi: Jaa osiin joka N. pisteellä:

en: Could not launch %s to open file.
fi: Kohteen %s käynnistäminen tiedoston avaamiseksi epäonnistui.

en: Could not launch %s
fi: Kohteen %s käynnistäminen epäonnistui

en: No tracks found
fi: Reittejä ei löytynyt

en: Delete Selection
fi: Poista valinta

en: Select tracks to delete
fi: Valitse poistettavat reitit

en: No waypoints found
fi: Välietappeja ei löytynyt

en: Select waypoints to delete
fi: Valitse poistettavat välietapit

en: _Visit Geocache Webpage
fi: _Vieraile Geocache-webbisivulla

note: Own icon - see stock_icons in vikwindow.c
en: _Show Picture...
fi: Näytä k_uva

en: Update Geotag on _Image
fi: Päivitä Geotag-tunnistetta _kuvassa

en: _Update
fi: _Päivitä

en: Update and _Keep File Timestamp
fi: Päivitä ja pidä tiedostoaikaleima

en: _New Waypoint...
fi: _Uusi välietappi...

en: _View All Waypoints
fi: Ka_tso kaikkia välietappeja

en: Delete _All Waypoints
fi: Poist_a kaikki välietapit

en: _Delete Waypoints From Selection...
fi: _Poista välietapit valinnasta...

en: _View All Tracks
fi: Katso kaikk_ia reittejä

en: Delete _All Tracks
fi: Poi_sta kaikki reitit

en: _Delete Tracks From Selection...
fi: _Poista reitit valinnasta...

en: _View Track
fi: Näkymä_reitti

en: _Startpoint
fi: _Alkupiste

en: "_Center"
fi: ”_Keskipiste”

en: _Endpoint
fi: L_oppupiste

en: _Highest Altitude
fi: Korkein ko_hta

en: _Lowest Altitude
fi: Ali_n kohta

en: _Maximum Speed
fi: _Enimmäisnopeus

en: _Merge By Time...
fi: Y_hdistä ajan perusteella...

en: Merge _With Other Tracks...
fi: Yhdistä _muiden reittien kanssa...

en: _Split By Time...
fi: _Jaa osiin ajan mukaan...

en: Split By _Number of Points...
fi: J_aa osiin pisteiden määrän mukaan...

en: _Apply DEM Data
fi: _Käytä DEM-tietoja

en: _Reverse Track
fi: Kään_teinen reitti

en: Down_load Maps Along Track...
fi: _Lataa kartat reitin varrelta...

en: E_xtend Track End
fi: Laaj_enna reitin loppu

en: Extend _Using Route Finder
fi: Laaj_enna käyttäen reittietsijää

en: _View Google Directions
fi: _Katso Google-ajo-ohjeita

en: Use with _Filter
fi: Käytä suo_dattimen kera

note: Just a separator
en: _Edit Trackpoint
fi: M_uokkaa reittipistettä

en:  - Gain %dm:Loss %dm
fi:  - Hyöty %d m:Tappio %d m

en:  - Gain %dft:Loss %dft
fi:  - Hyöty %d jalkaa:Tappio %d jalkaa

en: Creating %d Image Thumbnails...
fi: Luodaan %d pienoiskuvaa...

en: No map layer in use. Create one first
fi: Yhtään karttakerrosta ei ole käytössä. Luo ensin yksi

en: The filename you requested could not be opened for writing.
fi: Pyytämäsi tiedostonimen avaus kirjoittamista varten epäonnistui.

en: Could not create temporary file for export.
fi: Tilapäisen tiedoston luominen vientiä varten epäonnistui.

en: Statistics
fi: Tilastot

en: _Show
fi: _Näytä

note: Every graph has two value labels
en: No Data
fi: Ei tietoja

en: Failed splitting track. Track unchanged
fi: Reitin jakaminen osiin epäonnistui. Reitti on muuttumaton

en: Show D_EM
fi: Näytä D_EM

en: <b>Track Length:</b>
fi: <b>Reittipituus:</b>

en: <b>Trackpoints:</b>
fi: <b>Reittipisteet:</b>

en: <b>Segments:</b>
fi: <b>Segmentit:</b>

en: <b>Duplicate Points:</b>
fi: <b>Pisteiden kaksoiskappaleet:</b>

en: <b>Max Speed:</b>
fi: <b>Enimmäisnopeus:</b>

en: <b>Avg. Speed:</b>
fi: <b>Keskinopeus:</b>

en: <b>Moving Avg. Speed:</b>
fi: <b>Siirrytään keskinopeudella:</b>

en: <b>Avg. Dist. Between TPs:</b>
fi: <b>Keskimääräinen etäisyys reittipisteiden välillä</b>

en: <b>Elevation Range:</b>
fi: <b>Korkeusasema-alue:</b>

en: <b>Total Elevation Gain/Loss:</b>
fi: <b>Kokonaiskorkeusaseman hyöty/tappio:</b>

en: <b>Start:</b>
fi: <b>Alku:</b>

en: <b>End:</b>
fi: <b>Loppu:</b>

en: <b>Duration:</b>
fi: <b>Kesto:</b>

en: %s - Track Properties
fi: %s - Reittiominaisuudet

en: Split at _Marker
fi: Jaa osiin _merkitsijän kohdalta

en: Split _Segments
fi: Jaa osiin se_gmentit

en: _Reverse
fi: Kää_nteinen

en: _Delete Dupl.
fi: Po_ista kaksoiskappale

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: <b>Track Distance:</b>
fi: <b>Reittietäisyys:</b>

en: <b>Track Height:</b>
fi: <b>Reittikorkeus:</b>

en: Show _GPS Speed
fi: Näytä _GPS-nopeus

en: Elevation-distance
fi: Korkeusasema-etäisyys

en: <b>Track Time:</b>
fi: <b>Reittiaika:</b>

en: <b>Track Speed:</b>
fi: <b>Reittinopeus:</b>

en: Speed-time
fi: Nopeusaika

en: Show S_peed
fi: Näytä no_peus

en: Distance-time
fi: Etäisyysaika

en: Elevation-time
fi: Korkeusasema-aika

en: Speed-distance
fi: Nopeusetäisyys

en: <b>Latitude:</b>
fi: <b>Leveysaste:</b>

en: <b>Longitude:</b>
fi: <b>Pituusaste:</b>

en: <b>Altitude:</b>
fi: <b>Korkeus:</b>

en: <b>Timestamp:</b>
fi: <b>Aikaleima:</b>

en: <b>Time:</b>
fi: <b>Aika:</b>

en: <b>Distance Difference:</b>
fi: <b>Etäisyysero:</b>

en: <b>Time Difference:</b>
fi: <b>Aikaero:</b>

en: <b>"Speed" Between:</b>
fi: <b>”Nopeus” välillä:</b>

en: Trackpoint
fi: Reittipiste

en: _Insert After
fi: L_isää jälkeen

en: Split Here
fi: Jaa osiin tässä

note: (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_track_select), values ); ATM view auto selects, so don't bother with separate select menu entry (void)vu_menu_add_item ( menu, _("_Select"), GTK_STOCK_FIND, G_CALLBACK(trw_layer_waypoint_select), values ); AUTO SELECT 
en: _View
fi: _Näkymä

en: Waypoint Properties
fi: Välietappiominaisuudet

en: Name:
fi: Nimi:

en: Altitude:
fi: Korkeusasema:

en: Image:
fi: Kuva:

en: Symbol:
fi: Symboli:

en: Please enter a name for the waypoint.
fi: Kirjoita välietapin nimi.

en: Geotagging %d Images...
fi: Merkitään Geotageilla %d kuvaa...

en: Geotag Images
fi: Geotag-kuvat

en: Images
fi: Kuvat

en: Overwrite Existing GPS Information:
fi: Korvaa olemassa olevat GPS-tiedot:

en: Keep File Modification Timestamp:
fi: Säilytä tiedoston muokkausaikaleima:

en: Create Waypoints:
fi: Luo välietapit:

en: Write EXIF:
fi: Kirjoita EXIF:

en: Interpolate Between Track Segments:
fi: Interpoloidaan reittisegmenttien välillä:

en: Image Time Offset (Seconds):
fi: Kuva-aikasiirros (sekuntia):

en: The number of seconds to ADD to the photos time to make it match the GPS data. Calculate this with (GPS - Photo). Can be negative or positive. Useful to adjust times when a camera's timestamp was incorrect.
fi: Sekuntimäärä, joka täytyy LISÄTÄ valokuvan aikaa, jotta se täsmää GPS-tietoihin. Laske tämä (GPS-Photo)-ohjelmalla. Lukema voi olla negatiivinen tai positiivinen. Se on hyödyllinen säädettäessa aikoja, kun kameran aikaleima on virheellinen.

en: Image Timezone:
fi: Kuvan aikavyöhyke:

en: Using track: %s
fi: Käytetään reittiä: %s

en: Using all tracks in: %s
fi: Käytetään kaikki reitit kohteessa: %s

en: Please select a GPS data file to open.
fi: Valitse avattava GPS-datatiedosto.

en: Viking
fi: Viikinki

note: TODO get rid of this as this is unnecessary duplication...
en: Pan
fi: Vaakavieritä

en: Zoom
fi: Loitonna/lähennä

en: Ruler
fi: Viivotin

en: Select
fi: Valitse

en: Do you want to save the changes you made to the document "%s"?
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
fi: Haluatko tallentaa asiakirjaan ”%s” tehdyt muutokset?
    
    Muutoksesi katoavat, jos et tallenna niitä.

en: Don't Save
fi: Älä tallenna

en: pixelfact
fi: pikselitieto

en: %s %s %dm
fi: %s %s %d m

en: %s %s %dft
fi: %s %s %d jalkaa

en: _Ruler
fi: V_iivotin

en: Ruler Tool
fi: Viivotintyökalu

en: _Zoom
fi: _Loitonna/lähennä

en: Zoom Tool
fi: Suurennuslasi

en: _Pan
fi: _Vaakavieritä

en: Pan Tool
fi: Vaakavieritystyökalu

en: _Select
fi: Valit_se

en: Select Tool
fi: Valintatyökalu

en: You must select a layer to show its properties.
fi: Kerros on valittava sen ominaisuuksien näyttämiseksi.

en: You must select a layer to delete.
fi: Kerros on valittava poistamista varten.

en: Untitled
fi: Otsikoton

en: Unable to add '%s' to the list of recently used documents
fi: Asiakirjan ’%s’ lisääminen äskettäin käytettyjen asiakirjojen luetteloon epäonnistui

en: The file you requested could not be opened.
fi: Pyytämäsi tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: GPSBabel is required to load files of this type or GPSBabel encountered problems.
fi: GPSBabel tarvitaan tämän tyyppisten tiedostojen lataamiseen tai GPSBabel kohtasi pulmia.

en: Unsupported file type for %s
fi: Tukematon tiedostotyyppi kohteelle %s

en: Save as Viking File.
fi: Tallenna Viking-tiedostona.

en: Are you sure you wish to delete all layers?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki kerrokset?

en: Viewable region outside allowable pixel size bounds for image. Clipping width/height values.
fi: Katsottava alue kuvan sallittavan pikselikokorajojen ulkopuolella. Leikataan leveys/korkeus-arvoja.

en: Total area: %ldm x %ldm (%.3f sq. km)
fi: Kokonaisalue: %ldm x %ldm (%.3f neliökilometriä)

en: Total area: %ldm x %ldm (%.3f sq. miles)
fi: Kokonaisalue: %ldm x %ldm (%.3f neliömailia)

note: Single file
en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: You must be in UTM mode to use this feature
fi: Tätä ominaisuutta voi käyttää vain UTM-tilassa

en: Choose a directory to hold images
fi: Valitse hakemisto kuvien säilyttämiseen

note: todo: default for answers inside VikWindow or static (thruout instance)
en: Save to Image File
fi: Tallenna kuvatiedostoon

en: Width (pixels):
fi: Leveys (pikseliä):

en: Height (pixels):
fi: Korkeus (pikseliä):

en: Zoom (meters per pixel):
fi: Loitonna/lähennä (metriä per pikseli):

en: Area in current viewable window
fi: Alue nykyisin katsottavassa ikkunassa

en: Save as PNG
fi: Tallenna PNG-tiedostona

en: Save as JPEG
fi: Tallenna JPEG-tiedostona

en: East-west image tiles:
fi: Itä-länsi-kuvatiilit:

en: North-south image tiles:
fi: Pohjois-etelä-kuvatiilit:

en: Choose a background color
fi: Valitse taustaväri

en: Choose a track highlight color
fi: Valitse reitin korotustväri

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Layers
fi: _Kerrokset

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Webtools
fi: _Webbityökalut

en: _Help
fi: _Opaste

en: New file
fi: Uusi tiedosto

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Open _Recent File
fi: A_vaa äskeinen tiedosto

en: Append _File...
fi: Liitä tie_dosto...

en: Append data from a different file
fi: Liitä tietoja eri tiedostosta

en: A_cquire
fi: H_anki

en: _OSM Traces...
fi: _OSM-jäljet...

en: Get traces from OpenStreetMap
fi: Hae jäljet ohjelmasta OpenStreetMap

en: Geo_caches...
fi: Geo_kätköt...

en: Get Geocaches from geocaching.com
fi: Hae geokätköt osoitteesta geocaching.com

en: Create waypoints from geotagged images
fi: Luo välietapit geotagged-kuvista

en: _Save
fi: Talle_nna

en: Save the file
fi: Tallenna tiedosto

en: Save _As...
fi: Tall_enna nimellä...

en: Save the file under different name
fi: Tallenna tiedosto eri nimellä

en: _Generate Image File...
fi: T_uota kuvatiedosto...

en: Save a snapshot of the workspace into a file
fi: Tallenna työtilan kuvakaappaus tiedostoon

en: Generate _Directory of Images...
fi: Tuota ku_vahakemisto...

en: _Print...
fi: _Tulosta...

en: Print maps
fi: Tulosta karttoja

en: E_xit
fi: P_oistu

en: Exit the program
fi: Poistu ohjelmasta

en: Save and Exit
fi: Tallenna ja poistu

en: Save and Exit the program
fi: Tallenna ja poistu ohjelmasta

en: Go to the _Default Location
fi: Siirry _oletusijaintiin

en: Go to the default location
fi: Siirry oletussijaintiin

en: Go to _Location...
fi: _Siirry sijaintiin...

en: Go to address/place using text search
fi: Siirry osoitteesen/paikkaan käyttäen tekstihakua

en: _Go to Lat/Lon...
fi: _Siirry leveyspiirille/pituuspiirille...

en: Go to arbitrary lat/lon coordinate
fi: Siirry satunnaiseen leveysp./pituusp. koordinaattiin

en: Go to UTM...
fi: Siirry UTM:ään...

en: Go to arbitrary UTM coordinate
fi: Siirry satunnaiseen UTM-koordinaattiin

en: Set _Highlight Color...
fi: Aseta _korostusväri...

en: Set Bac_kground Color...
fi: Aseta tausta_väri...

en: Zoom _In
fi: Lä_hennä

en: Zoom _Out
fi: Loi_tonna

en: Zoom _To...
fi: Loitonna/lähennä _kohteeseen...

en: Pan _North
fi: V_ieritä pohjoiseen

en: Pan _East
fi: Vi_eritä itään

en: Pan _South
fi: Vieri_tä etelään

en: Pan _West
fi: Vieritä _länteen

en: Pan North
fi: Vieritä pohjoiseen

en: Pan East
fi: Vieritä itään

en: Pan South
fi: Vieritä etelään

en: Pan West
fi: Vieritä länteen

en: Background _Jobs
fi: Ta_ustatyöt

en: Cu_t
fi: Leikk_aa

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: _Flush Map Memory Cache
fi: _Tyhjennä karttavälimuisti

en: _Set the Default Location
fi: _Aseta oletussijainti

en: Set the Default Location to the current position
fi: Aseta oletussijainniksi nykyinen sijainti

en: Prefere_nces
fi: A_setukset

en: _Properties
fi: Ominaisuu_det

en: _About
fi: O_hjelmasta

en: Transfer data from a GPS device
fi: Siirrä tietoa GPS-laitteesta

en: Import File With GPS_Babel...
fi: Tuo tiedosto ohjelmalla GPS_Babel...

en: Import file via GPSBabel converter
fi: Tuo tiedosto GPSBabel-muuntimen kautta

en: _UTM Mode
fi: _UTM-tila

en: _Expedia Mode
fi: _Expedia-tila

en: _Mercator Mode
fi: _Mercator-tila

en: Lat_/Lon Mode
fi: Le_veysaste-/pituuastetila

en: Show _Scale
fi: Näytä _skaala

en: Show Scale
fi: Näytä skaala

en: Show _Center Mark
fi: Näytä k_eskusmerkki

en: Show Center Mark
fi: Näytä keskusmerkki

en: Show _Highlight
fi: Näytä _korostus

en: Show Highlight
fi: Näytä korostus

en: _Full Screen
fi: K_okonäyttö

en: Activate full screen mode
fi: Aktivoi kokonäyttötila

en: Show Side _Panel
fi: Näytä siv_upaneeli

en: Show Side Panel
fi: Näytä sivupaneeli

en: Show Status_bar
fi: Näytä tilapal_kki

en: Show Statusbar
fi: Näytä tilapalkki

en: Show _Toolbar
fi: Näytä _työkalupalkki

en: Show Toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Show _Menu
fi: Näytä _Valikko

en: Show Menu
fi: Näytä valikko

en: GPS Data Manager
fi: GPS-tietohallinta

en: Map Based GPS Data Manager (live data capable).
fi: Karttaperustaienn GPS-datahallinta (livetietokykyinen).

en: Data does not follow JPEG specification.
fi: Tiedot eivät noudata JPEF-määrittelyä.

en: Path '%s' invalid.
fi: Polku ’%s’ on virheellinen.

en: Could not read '%s'.
fi: Kohteen ’%s’ lukeminen epäonnistui.
