Vim 9.2 - en to ja translation catalogue (3023 entries)

en: ERROR:
ja: エラー:

en: 
    [bytes] total alloc-freed %lu-%lu, in use %lu, peak use %lu
ja: 
    [メモリ(バイト)] 総割当-解放量 %lu-%lu, 使用量 %lu, ピーク時 %lu

en: [calls] total re/malloc()'s %lu, total free()'s %lu
ja: [呼出] 総 re/malloc() 回数 %lu, 総 free() 回数 %lu

en: --Deleted--
ja: --削除済--

en: auto-removing autocommand: %s <buffer=%d>
ja: 自動コマンド: %s <バッファ=%d> が自動的に削除されます

en: W19: Deleting augroup that is still in use
ja: W19: 使用中の augroup を消そうとしています

en: 
    --- Autocommands ---
ja: 
    --- 自動コマンド ---

en: No matching autocommands: %s
ja: 該当する自動コマンドは存在しません: %s

en: Executing %s
ja: %s を実行しています

en: add() argument
ja: add() の引数

en: insert() argument
ja: insert() の引数

en: [Location List]
ja: [ロケーションリスト]

en: [Quickfix List]
ja: [Quickfixリスト]

en: %d buffer unloaded | %d buffers unloaded
ja[0]: %d 個のバッファが解放されました

en: %d buffer deleted | %d buffers deleted
ja[0]: %d 個のバッファが削除されました

en: %d buffer wiped out | %d buffers wiped out
ja[0]: %d 個のバッファが破棄されました

en: W14: Warning: List of file names overflow
ja: W14: 警告: ファイル名のリストが長過ぎます

en: line %ld
ja: 行 %ld

en:  [Modified]
ja:  [変更あり]

en: [Not edited]
ja: [未編集]

en: [Read errors]
ja: [読込エラー]

en: [RO]
ja: [読専]

en: [readonly]
ja: [読込専用]

en: %ld line --%d%%-- | %ld lines --%d%%--
ja[0]: %ld 行 --%d%%--

en: line %ld of %ld --%d%%-- col
ja: 行 %ld (全体 %ld) --%d%%-- col

en: [No Name]
ja: [無名]

en: help
ja: ヘルプ

en: [Help]
ja: [ヘルプ]

en: [Preview]
ja: [プレビュー]

en: All
ja: 全て

en: Bot
ja: 末尾

en: Top
ja: 先頭

en: [Command Line]
ja: [コマンドライン]

en: [Prompt]
ja: [プロンプト]

en: [Popup]
ja: [ポップアップ]

en: [Scratch]
ja: [下書き]

en: WARNING: The file has been changed since reading it!!!
ja: 警告: 読込んだ後にファイルに変更がありました!!!

en: Do you really want to write to it
ja: 本当に上書きしますか

en: [New]
ja: [新]

en: [New File]
ja: [新ファイル]

en:  CONVERSION ERROR
ja:  変換エラー

en:  in line %ld;
ja:  行 %ld;

en: [NOT converted]
ja: [未変換]

en: [converted]
ja: [変換済]

en: [Device]
ja: [デバイス]

en:  appended
ja:  追加

en:  written
ja:  書込み

en: 
    WARNING: Original file may be lost or damaged
ja: 
    警告: 原本ファイルが失われたか変更されました

en: don't quit the editor until the file is successfully written!
ja: ファイルの保存に成功するまでエディタを終了しないでください!

en: W10: Warning: Changing a readonly file
ja: W10: 警告: 読込専用ファイルを変更します

en: No display
ja: ディスプレイが見つかりません

en: : Send failed.
ja: : 送信に失敗しました.

en: : Send failed. Trying to execute locally
ja: : 送信に失敗しました。ローカルでの実行を試みています

en: %d of %d edited
ja: %d 個 (%d 個中) のファイルを編集しました

en: Socket server not online:Send expression failed
ja: ソケットサーバーがありません: 式の送信に失敗しました

en: No display: Send expression failed.
ja: ディスプレイがありません: 式の送信に失敗しました.

en: : Send expression failed.
ja: : 式の送信に失敗しました.

en: Used CUT_BUFFER0 instead of empty selection
ja: 空の選択領域のかわりにCUT_BUFFER0が使用されました

en: Could not find a way to access the clipboard.
ja: クリップボードにアクセスする方式が見つけられません。

en: Switched to clipboard method '%s'.
ja: クリップボードの方式を '%s' へ切り替えました。

en: tagname
ja: タグ名

en:  kind file
ja:  種別 ファイル

en: 'history' option is zero
ja: オプション 'history' がゼロです

en: Warning: Using a weak encryption method; see :help 'cm'
ja: 警告: 弱い暗号方法を使っています; :help 'cm' を参照してください

en: Note: Encryption of swapfile not supported, disabling swap file
ja: 注意: スワップファイルの暗号化はサポートされていません。スワップファイルを無効化します

en: Enter encryption key:
ja: 暗号化用のキーを入力してください:

en: Enter same key again:
ja: もう一度同じキーを入力してください:

en: Keys don't match!
ja: キーが一致しません

en: [crypted]
ja: [暗号化]

en: xchacha20v2: using custom opslimit "%llu" for Key derivation.
ja: xchacha20v2: キーの導出にカスタムopslimit "%llu"を使用しています。

en: xchacha20v2: using default opslimit "%llu" for Key derivation.
ja: xchacha20v2: キーの導出にデフォルトopslimit "%llu"を使用しています。

en: xchacha20v2: using custom memlimit "%lu" for Key derivation.
ja: xchacha20v2: キーの導出にカスタムmemlimit "%lu"を使用しています。

en: xchacha20v2: using default memlimit "%lu" for Key derivation.
ja: xchacha20v2: キーの導出にデフォルトmemlimit "%lu"を使用しています。

en: xchacha20v2: using custom algorithm "%d" for Key derivation.
ja: xchacha20v2: キーの導出にカスタムアルゴリズム "%d"を使用しています。

en: xchacha20v2: using default algorithm "%d" for Key derivation.
ja: xchacha20v2: キーの導出にデフォルトアルゴリズム "%d"を使用しています。

en: Entering Debug mode.  Type "cont" to continue.
ja: デバッグモードに入ります。続けるには "cont" と入力してください。

en: Oldval = "%s"
ja: 古い値 = "%s"

en: Newval = "%s"
ja: 新しい値 = "%s"

en: line %ld: %s
ja: 行 %ld: %s

en: cmd: %s
ja: コマンド: %s

en: frame is zero
ja: フレームが 0 です

en: frame at highest level: %d
ja: 最高レベルのフレーム: %d

en: Breakpoint in "%s%s" line %ld
ja: ブレークポイント "%s%s" 行 %ld

en: No breakpoints defined
ja: ブレークポイントが定義されていません

en: %3d  %s %s  line %ld
ja: %3d  %s %s  行 %ld

en: extend() argument
ja: extend() の引数

en: Not enough memory to use internal diff for buffer "%s"
ja: バッファ "%s" 用に内部diffを使うためのメモリが不足しています

en: Patch file
ja: パッチファイル

en: Custom
ja: カスタム

en: Latin supplement
ja: ラテン補助

en: Greek and Coptic
ja: ギリシャとコプト

en: Cyrillic
ja: キリル

en: Hebrew
ja: ヘブライ

en: Arabic
ja: アラビア

en: Latin extended
ja: ラテン拡張

en: Greek extended
ja: ギリシャ拡張

en: Punctuation
ja: 句読点

en: Super- and subscripts
ja: 上付き・下付き

en: Currency
ja: 通貨記号

en: Other
ja: その他

en: Roman numbers
ja: ローマ数字

en: Arrows
ja: 矢印

en: Mathematical operators
ja: 数学記号

en: Technical
ja: 技術用記号

en: Box drawing
ja: 罫線素片

en: Block elements
ja: ブロック要素

en: Geometric shapes
ja: 幾何学模様

en: Symbols
ja: 記号

en: Dingbats
ja: 装飾記号

en: CJK symbols and punctuation
ja: CJK記号及び句読点

en: Hiragana
ja: 平仮名

en: Katakana
ja: 片仮名

en: Bopomofo
ja: 注音字母

en: 
    	Last set from
ja: 
    	最後にセットしたスクリプト:

en: &OK
    &Cancel
ja: 決定(&O)
    キャンセル(&C)

en: called inputrestore() more often than inputsave()
ja: inputrestore() が inputsave() よりも多く呼ばれました

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Oct %03o, Digr %s
ja: <%s>%s%s  %d,  16進数 %02x,  8進数 %03o, ダイグラフ %s

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Octal %03o
ja: <%s>%s%s  %d,  16進数 %02x,  8進数 %03o

en: > %d, Hex %04x, Oct %o, Digr %s
ja: > %d, 16進数 %04x, 8進数 %o, ダイグラフ %s

en: > %d, Hex %08x, Oct %o, Digr %s
ja: > %d, 16進数 %08x, 8進数 %o, ダイグラフ %s

en: > %d, Hex %04x, Octal %o
ja: > %d, 16進数 %04x, 8進数 %o

en: > %d, Hex %08x, Octal %o
ja: > %d, 16進数 %08x, 8進数 %o

en: %ld line moved | %ld lines moved
ja[0]: %ld 行が移動されました

en: %ld lines filtered
ja: %ld 行がフィルタ処理されました

en: [No write since last change]
ja: [最後の変更が保存されていません]

en: Save As
ja: 別名で保存

en: Write partial file?
ja: ファイルを部分的に保存しますか?

en: Overwrite existing file "%s"?
ja: 既存のファイル "%s" を上書きしますか?

en: Swap file "%s" exists, overwrite anyway?
ja: スワップファイル "%s" が存在します。上書きを強制しますか?

en: 'readonly' option is set for "%s".
    Do you wish to write anyway?
ja: "%s" には 'readonly' オプションが設定されています.
    上書き強制をしますか?

en: File permissions of "%s" are read-only.
    It may still be possible to write it.
    Do you wish to try?
ja: ファイル "%s" のパーミッションが読込専用です.
    それでも恐らく書込むことは可能です.
    継続しますか?

en: Edit File
ja: ファイルを編集

en: replace with %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?
ja: %s に置換しますか? (y/n/a/q/l/^E/^Y)

en: (Interrupted)
ja: (割込まれました)

en: %ld match on %ld line | %ld matches on %ld line
ja[0]: %ld 箇所該当しました (計 %ld 行内)

en: %ld substitution on %ld line | %ld substitutions on %ld line
ja[0]: %ld 箇所置換しました (計 %ld 行内)

en: %ld match on %ld lines | %ld matches on %ld lines
ja[0]: %ld 箇所該当しました (計 %ld 行内)

en: %ld substitution on %ld lines | %ld substitutions on %ld lines
ja[0]: %ld 箇所置換しました (計 %ld 行内)

en: Pattern found in every line: %s
ja: パターンが全ての行で見つかりました: %s

en: Pattern not found: %s
ja: パターンは見つかりませんでした: %s

en: No old files
ja: 古いファイルはありません

en: Save changes to "%s"?
ja: 変更を "%s" に保存しますか?

en: Warning: Entered other buffer unexpectedly (check autocommands)
ja: 警告: 予期せず他バッファへ移動しました (自動コマンドを調べてください)

en: W20: Required python version 2.x not supported, ignoring file: %s
ja: W20: 要求されたpython 2.xは対応していません、ファイルを無視します: %s

en: W21: Required python version 3.x not supported, ignoring file: %s
ja: W21: 要求されたpython 3.xは対応していません、ファイルを無視します: %s

en: Entering Ex mode.  Type "visual" to go to Normal mode.
ja: Exモードに入ります。ノーマルモードに戻るには "visual" と入力してください。

en: Executing: %s
ja: 実行中: %s

en: End of sourced file
ja: 取込みファイルの最後です

en: End of function
ja: 関数の最後です

en: Backwards range given, OK to swap
ja: 逆さまの範囲が指定されました、入替えますか?

en: %d more file to edit.  Quit anyway? | %d more files to edit.  Quit anyway?
ja[0]: 編集すべきファイルがあと %d 個ありますが、終了しますか?

en: unknown
ja: 不明

en: Greetings, Vim user!
ja: Vim 使いさん、やあ!

en: Already only one tab page
ja: 既にタブページは1つしかありません

en: Edit File in new tab page
ja: 新しいタブページでファイルを編集します

en: Edit File in new window
ja: 新しいウィンドウでファイルを編集します

en: Tab page %d
ja: タブページ %d

en: No swap file
ja: スワップファイルがありません

en: Append File
ja: 追加ファイル

en: Window position: X %d, Y %d
ja: ウィンドウ位置: X %d, Y %d

en: Save Redirection
ja: リダイレクトを保存します

en: Untitled
ja: 無題

en: Exception thrown: %s
ja: 例外が発生しました: %s

en: Exception finished: %s
ja: 例外が収束しました: %s

en: Exception discarded: %s
ja: 例外が破棄されました: %s

en: %s, line %ld
ja: %s, 行 %ld

en: Exception caught: %s
ja: 例外が捕捉されました: %s

en: %s made pending
ja: %s により未決定状態が生じました

en: %s resumed
ja: %s が再開しました

en: %s discarded
ja: %s が破棄されました

en: Exception
ja: 例外

en: Error and interrupt
ja: エラーと割込み

en: Error
ja: エラー

en: Interrupt
ja: 割込み

en: is a directory
ja: はディレクトリです

en: Illegal file name
ja: 不正なファイル名

en: is not a file
ja: はファイルではありません

en: is a device (disabled with 'opendevice' option)
ja: はデバイスです ('opendevice' オプションで回避できます)

en: [New DIRECTORY]
ja: [新規ディレクトリ]

en: [File too big]
ja: [ファイル過大]

en: [Permission Denied]
ja: [権限がありません]

en: Vim: Reading from stdin...
ja: Vim: 標準入力から読込み中...

en: Reading from stdin...
ja: 標準入力から読込み中...

en: [fifo]
ja: [FIFO]

en: [socket]
ja: [ソケット]

en: [character special]
ja: [キャラクタ・デバイス]

en: [CR missing]
ja: [CR無]

en: [long lines split]
ja: [長行分割]

en: [CONVERSION ERROR in line %ld]
ja: [%ld 行目で変換エラー]

en: [ILLEGAL BYTE in line %ld]
ja: [%ld 行目の不正なバイト]

en: [READ ERRORS]
ja: [読込エラー]

en: Can't find temp file for conversion
ja: 変換に必要な一時ファイルが見つかりません

en: Conversion with 'charconvert' failed
ja: 'charconvert' による変換が失敗しました

en: can't read output of 'charconvert'
ja: 'charconvert' の出力を読込めませんでした

en: [dos format]
ja: [dosフォーマット]

en: [mac format]
ja: [macフォーマット]

en: [unix format]
ja: [unixフォーマット]

en: %s%ld line,  | %s%ld lines,
ja[0]: %s%ld 行,

en: %lld byte | %lld bytes
ja[0]: %lld バイト

en: [Incomplete last line]
ja: [最終行が不完全]

en: W12: Warning: File "%s" has changed and the buffer was changed in Vim as well
ja: W12: 警告: ファイル "%s" が変更されVimのバッファも変更されました

en: See ":help W12" for more info.
ja: 詳細は ":help W12" を参照してください

en: W11: Warning: File "%s" has changed since editing started
ja: W11: 警告: ファイル "%s" は編集開始後に変更されました

en: See ":help W11" for more info.
ja: 詳細は ":help W11" を参照してください

en: W16: Warning: Mode of file "%s" has changed since editing started
ja: W16: 警告: ファイル "%s" のモードが編集開始後に変更されました

en: See ":help W16" for more info.
ja: 詳細は ":help W16" を参照してください

en: W13: Warning: File "%s" has been created after editing started
ja: W13: 警告: ファイル "%s" は編集開始後に作成されました

en: Warning
ja: 警告

en: &OK
    &Load File
    Load File &and Options
ja: &OK
    ファイル読込(&L)
    ファイルとオプションを読込(&A)

en: <empty>
ja: <空>

en: writefile() first argument must be a List or a Blob
ja: writefile() の第1引数はリスト型またはBlob型でなければなりません

en: Select Directory dialog
ja: ディレクトリ選択ダイアログ

en: Save File dialog
ja: ファイル保存ダイアログ

en: Open File dialog
ja: ファイル読込ダイアログ

en: no matches
ja: 該当なし

en: +--%3ld line folded  | +--%3ld lines folded
ja[0]: +--%3ld 行が折畳まれました

en: +-%s%3ld line:  | +-%s%3ld lines:
ja[0]: +-%s%3ld 行:

en: Not enough memory to set references, garbage collection aborted!
ja: ガーベッジコレクションを中止しました! 参照を作成するのにメモリが不足しました

en: No match at cursor, finding next
ja: カーソルの位置にマッチはありません、次を検索しています

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: &Yes
    &No
    &Cancel
ja: はい(&Y)
    いいえ(&N)
    キャンセル(&C)

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Input _Methods
ja: インプットメソッド

en: VIM - Search and Replace...
ja: VIM - 検索と置換...

en: VIM - Search...
ja: VIM - 検索...

en: Find what:
ja: 検索文字列:

en: Replace with:
ja: 置換文字列:

en: Match whole word only
ja: 正確に該当するものだけ

en: Match case
ja: 大文字/小文字を区別する

en: Direction
ja: 方向

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Replace
ja: 置換

en: Replace All
ja: 全て置換

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Vim: Received "die" request from session manager
ja: Vim: セッションマネージャから "die" 要求を受け取りました

en: Close tab
ja: タブページを閉じる

en: New tab
ja: 新規タブページ

en: Open Tab...
ja: タブページを開く...

en: Vim: Main window unexpectedly destroyed
ja: Vim: メインウィンドウが不意に破壊されました

en: &Filter
ja: フィルタ(&F)

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Filter
ja: フィルタ

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Files
ja: ファイル

en: Selection
ja: 選択

en: Vim dialog
ja: Vim ダイアログ

en: Find &Next
ja: 次を検索(&N)

en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: Replace &All
ja: 全て置換(&A)

en: &Undo
ja: アンドゥ(&U)

en: Open tab...
ja: タブページを開く

en: Find string
ja: 検索文字列

en: Find & Replace
ja: 検索・置換

en: Not Used
ja: 使われません

en: Directory	*.nothing
ja: ディレクトリ	*.nothing

en: Font0: %s
ja: フォント0: %s

en: Font%d: %s
ja: フォント%d: %s

en: Font%d width is not twice that of font0
ja: フォント%d の幅がフォント0の2倍ではありません

en: Font0 width: %d
ja: フォント0の幅: %d

en: Font%d width: %d
ja: フォント%dの幅: %d

en: Invalid font specification
ja: 無効なフォント指定です

en: &Dismiss
ja: 却下する(&D)

en: no specific match
ja: マッチするものがありません

en: Vim - Font Selector
ja: Vim - フォント選択

en: Name:
ja: 名前:

en: Show size in Points
ja: サイズをポイントで表示する

en: Encoding:
ja: エンコード:

en: Font:
ja: フォント:

en: Style:
ja: スタイル:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Page %d
ja: %d ページ

en: No text to be printed
ja: 印刷するテキストがありません

en: Printing page %d (%d%%)
ja: 印刷中: ページ %d (%d%%)

en:  Copy %d of %d
ja:  コピー %d (全 %d 中)

en: Printed: %s
ja: 印刷しました: %s

en: Printing aborted
ja: 印刷が中止されました

en: Sending to printer...
ja: プリンタに送信中...

en: Print job sent.
ja: 印刷ジョブを送信しました。

en: Sorry, help file "%s" not found
ja: 残念ですがヘルプファイル "%s" が見つかりません

en: W18: Invalid character in group name
ja: W18: グループ名に不正な文字があります

en: Add a new database
ja: 新データベースを追加

en: Query for a pattern
ja: パターンのクエリーを追加

en: Show this message
ja: このメッセージを表示する

en: Kill a connection
ja: 接続を終了する

en: Reinit all connections
ja: 全ての接続を再初期化する

en: Show connections
ja: 接続を表示する

en: This cscope command does not support splitting the window.
ja: このcscopeコマンドは分割ウィンドウではサポートされません.

en: Added cscope database %s
ja: cscopeデータベース %s を追加

en: cs_create_connection setpgid failed
ja: cs_create_connection への setpgid に失敗しました

en: cs_create_connection exec failed
ja: cs_create_connection の実行に失敗しました

en: cs_create_connection: fdopen for to_fp failed
ja: cs_create_connection: to_fp の fdopen に失敗しました

en: cs_create_connection: fdopen for fr_fp failed
ja: cs_create_connection: fr_fp の fdopen に失敗しました

en: cscope commands:
ja: cscopeコマンド:

en: %-5s: %s%*s (Usage: %s)
ja: %-5s: %s%*s (使用法: %s)

en: 
           a: Find assignments to this symbol
           c: Find functions calling this function
           d: Find functions called by this function
           e: Find this egrep pattern
           f: Find this file
           g: Find this definition
           i: Find files #including this file
           s: Find this C symbol
           t: Find this text string
ja: 
           a: このシンボルに対する代入を探す
           c: この関数を呼んでいる関数を探す
           d: この関数から呼んでいる関数を探す
           e: このegrepパターンを探す
           f: このファイルを探す
           g: この定義を探す
           i: このファイルを#includeしているファイルを探す
           s: このCシンボルを探す
           t: このテキスト文字列を探す

en: cscope connection %s closed
ja: cscope接続 %s が閉じられました

en: Cscope tag: %s
ja: Cscope タグ: %s

en: 
       #   line
ja: 
       #   行番号

en: filename / context / line
ja: ファイル名 / 文脈 / 行

en: All cscope databases reset
ja: 全てのcscopeデータベースをリセットします

en: no cscope connections
ja: cscope接続がありません

en:  # pid    database name                       prepend path
ja:  # pid    データベース名                      prepend パス

en: Lua library cannot be loaded.
ja: Luaライブラリをロードできません。

en: cannot save undo information
ja: アンドゥ情報が保存できません

en: invalid expression
ja: 無効な式です

en: expressions disabled at compile time
ja: 式はコンパイル時に無効にされています

en: hidden option
ja: 隠しオプション

en: unknown option
ja: 未知のオプションです

en: window index is out of range
ja: 範囲外のウィンドウ番号です

en: couldn't open buffer
ja: バッファを開けません

en: cannot delete line
ja: 行を消せません

en: cannot replace line
ja: 行を置換できません

en: cannot insert line
ja: 行を挿入できません

en: string cannot contain newlines
ja: 文字列には改行文字を含められません

en: error converting Scheme values to Vim
ja: Scheme値のVimへの変換エラー

en: Vim error: ~a
ja: Vim エラー: ~a

en: Vim error
ja: Vim エラー

en: buffer is invalid
ja: バッファは無効です

en: window is invalid
ja: ウィンドウは無効です

en: linenr out of range
ja: 範囲外の行番号です

en: not allowed in the Vim sandbox
ja: サンドボックスでは許されません

en: invalid buffer number
ja: 無効なバッファ番号です

en: not implemented yet
ja: まだ実装されていません

en: cannot set line(s)
ja: 行を設定できません

en: invalid mark name
ja: 無効なマーク名です

en: mark not set
ja: マークは設定されていません

en: row %d column %d
ja: 行 %d 列 %d

en: cannot insert/append line
ja: 行の挿入/追加をできません

en: line number out of range
ja: 範囲外の行番号です

en: unknown flag:
ja: 未知のフラグ:

en: unknown vimOption
ja: 未知の vimOption です

en: keyboard interrupt
ja: キーボード割込み

en: cannot create buffer/window command: object is being deleted
ja: バッファ/ウィンドウ作成コマンドを作成できません: オブジェクトが消去されていました

en: cannot register callback command: buffer/window is already being deleted
ja: コールバックコマンドを登録できません: バッファ/ウィンドウが既に消去されました

en: cannot register callback command: buffer/window reference not found
ja: コールバックコマンドを登録できません: バッファ/ウィンドウの参照が見つかりません

en: cannot get line
ja: 行を取得できません

en: Unable to register a command server name
ja: 命令サーバーの名前を登録できません

en: %ld lines to indent...
ja: %ld 行がインデントされます...

en: %ld line indented  | %ld lines indented
ja[0]: %ld 行をインデントしました

en:  Keyword completion (^N^P)
ja:  キーワード補完 (^N^P)

en:  ^X mode (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^P^Rs^U^V^Y)
ja:  ^X モード (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^P^Rs^U^V^Y)

en:  Whole line completion (^L^N^P)
ja:  行(全体)補完 (^L^N^P)

en:  File name completion (^F^N^P)
ja:  ファイル名補完 (^F^N^P)

en:  Tag completion (^]^N^P)
ja:  タグ補完 (^]^N^P)

en:  Path pattern completion (^N^P)
ja:  パスパターン補完 (^N^P)

en:  Definition completion (^D^N^P)
ja:  定義補完 (^D^N^P)

en:  Dictionary completion (^K^N^P)
ja:  辞書補完 (^K^N^P)

en:  Thesaurus completion (^T^N^P)
ja:  シソーラス補完 (^T^N^P)

en:  Command-line completion (^V^N^P)
ja:  コマンドライン補完 (^V^N^P)

en:  User defined completion (^U^N^P)
ja:  ユーザー定義補完 (^U^N^P)

en:  Omni completion (^O^N^P)
ja:  オムニ補完 (^O^N^P)

en:  Spelling suggestion (^S^N^P)
ja:  綴り修正候補 (^S^N^P)

en:  Keyword Local completion (^N^P)
ja:  局所キーワード補完 (^N^P)

en:  Register completion (^N^P)
ja:  レジスタ補完 (^N^P)

en: 'dictionary' option is empty
ja: 'dictionary' オプションが空です

en: 'thesaurus' option is empty
ja: 'thesaurus' オプションが空です

en: Scanning dictionary: %s
ja: 辞書をスキャン中: %s

en:  (insert) Scroll (^E/^Y)
ja:  (挿入) スクロール(^E/^Y)

en:  (replace) Scroll (^E/^Y)
ja:  (置換) スクロール (^E/^Y)

en: Scanning: %s
ja: スキャン中: %s

en: Scanning tags.
ja: タグをスキャン中。

en: match in file
ja: ファイル内のマッチ

en:  Adding
ja:  追加中

en: -- Searching...
ja: -- 検索中...

en: Hit end of paragraph
ja: 段落の最後にヒット

en: Pattern not found
ja: パターンは見つかりませんでした

en: Back at original
ja: 始めに戻る

en: Word from other line
ja: 他の行の単語

en: The only match
ja: 唯一の該当

en: match %d of %d
ja: %d 番目の該当 (全該当 %d 個中)

en: match %d
ja: %d 番目の該当

en: flatten() argument
ja: flatten() の引数

en: sort() argument
ja: sort() の引数

en: uniq() argument
ja: uniq() の引数

en: map() argument
ja: map() の引数

en: mapnew() argument
ja: mapnew() の引数

en: filter() argument
ja: filter() の引数

en: foreach() argument
ja: foreach() の引数

en: extendnew() argument
ja: extendnew() の引数

en: remove() argument
ja: remove() の引数

en: reverse() argument
ja: reverse() の引数

en: Current %slanguage: "%s"
ja: 現在の %s言語: "%s"

en: Unknown option argument
ja: 未知のオプション引数です

en: Too many edit arguments
ja: 編集引数が多過ぎます

en: Argument missing after
ja: 引数がありません

en: Garbage after option argument
ja: オプション引数の後にゴミがあります

en: Too many "+command", "-c command" or "--cmd command" arguments
ja: "+command", "-c command", "--cmd command" の引数が多過ぎます

en: Invalid argument for
ja: 無効な引数です:

en: %d files to edit
ja: %d 個のファイルが編集を控えています

en: netbeans is not supported with this GUI
ja: netbeans はこのGUIでは利用できません

en: '-nb' cannot be used: not enabled at compile time
ja: '-nb' 使用不可能です: コンパイル時に無効にされています

en: This Vim was not compiled with the diff feature.
ja: このVimにはdiff機能がありません(コンパイル時設定)。

en: Attempt to open script file again: "
ja: スクリプトファイルを再び開こうとしました: "

en: Cannot open for reading: "
ja: 読込み用として開けません: "

en: Cannot open for script output: "
ja: スクリプト出力用として開けません: "

en: Vim: Error: Failure to start gvim from NetBeans
ja: Vim: エラー: NetBeansからgvimをスタートできません

en: Vim: Warning: Output is not to a terminal
ja: Vim: 警告: 端末への出力ではありません

en: Vim: Warning: Input is not from a terminal
ja: Vim: 警告: 端末からの入力ではありません

en: pre-vimrc command line
ja: vimrc前のコマンドライン

en: 
    More info with: "vim -h"
ja: 
    より詳細な情報は: "vim -h"

en: [file ..]       edit specified file(s)
ja: [ファイル..]    指定されたファイルを編集する

en: -               read text from stdin
ja: -               標準入力からテキストを読込む

en: -t tag          edit file where tag is defined
ja: -t タグ         タグが定義されたところから編集する

en: -q [errorfile]  edit file with first error
ja: -q [errorfile]  最初のエラーで編集する

en: 
    
    Usage:
ja: 
    
    使用法:

en:  vim [arguments]
ja:  vim [引数]

en: 
       or:
ja: 
       もしくは:

en: 
    Where command is down-cased, prepend / (like: -/R) to treat flag as upper-case.
ja: 
    コマンドが小文字の場合、フラグを大文字として取り扱うために / を前置してください(例: -/R)。

en: 
    Or, where supported, SET PROC/PARSE=EXT, or else quote upper-case material.
ja: 
    または、サポートされている場合は SET PROC/PARSE=EXT を設定するか、そうでない場合は大文字の内容を引用符で囲んでください。

en: 
    
    Arguments:
ja: 
    
    引数:

en: --			Only file names after this
ja: --			このあとにはファイル名だけ

en: --literal		Don't expand wildcards
ja: --literal		ワイルドカードを展開しない

en: -register		Register this gvim for OLE
ja: -register		このgvimをOLEとして登録する

en: -unregister		Unregister gvim for OLE
ja: -unregister		gvimのOLE登録を解除する

en: -g			Run using GUI (like "gvim")
ja: -g			GUIで起動する ("gvim" と同じ)

en: -f  or  --nofork	Foreground: Don't fork when starting GUI
ja: -f  or  --nofork	フォアグラウンド: GUIを始めるときにforkしない

en: -v			Vi mode (like "vi")
ja: -v			Viモード ("vi" と同じ)

en: -e			Ex mode (like "ex")
ja: -e			Exモード ("ex" と同じ)

en: -E			Improved Ex mode
ja: -E			改良Exモード

en: -s			Silent (batch) mode (only for "ex")
ja: -s			サイレント(バッチ)モード ("ex" 専用)

en: -d			Diff mode (like "vimdiff")
ja: -d			差分モード ("vidiff" と同じ)

en: -y			Easy mode (like "evim", modeless)
ja: -y			イージーモード ("evim" と同じ、モード無)

en: -R			Readonly mode (like "view")
ja: -R			読込専用モード ("view" と同じ)

en: -Z			Restricted mode (like "rvim")
ja: -Z			制限モード ("rvim" と同じ)

en: -m			Modifications (writing files) not allowed
ja: -m			変更 (ファイル保存時) をできないようにする

en: -M			Modifications in text not allowed
ja: -M			テキストの編集を行なえないようにする

en: -b			Binary mode
ja: -b			バイナリモード

en: -l			Lisp mode
ja: -l			Lispモード

en: -C			Compatible with Vi: 'compatible'
ja: -C			Vi互換モード: 'compatible'

en: -N			Not fully Vi compatible: 'nocompatible'
ja: -N			Vi非互換モード: 'nocompatible'

en: -V[N][fname]		Be verbose [level N] [log messages to fname]
ja: -V[N][fname]		ログ出力設定 [レベル N] [ログファイル名 fname]

en: -D			Debugging mode
ja: -D			デバッグモード

en: -n			No swap file, use memory only
ja: -n			スワップファイルを使用せずメモリだけ

en: -r			List swap files and exit
ja: -r			スワップファイルを列挙し終了

en: -r (with file name)	Recover crashed session
ja: -r (ファイル名)	クラッシュしたセッションを復帰

en: -L			Same as -r
ja: -L			-rと同じ

en: -f			Don't use newcli to open window
ja: -f			ウィンドウを開くのに newcli を使用しない

en: -dev <device>		Use <device> for I/O
ja: -dev <device>		I/Oに <device> を使用する

en: -A			Start in Arabic mode
ja: -A			アラビア語モードで起動する

en: -H			Start in Hebrew mode
ja: -H			ヘブライ語モードで起動する

en: -T <terminal>	Set terminal type to <terminal>
ja: -T <terminal>	端末を <terminal> に設定する

en: --not-a-term		Skip warning for input/output not being a terminal
ja: --not-a-term		入出力が端末でないとの警告をスキップする

en: --gui-dialog-file {fname}  For testing: write dialog text
ja: --gui-dialog-file {fname}  テスト用: ダイアログテキストを書く

en: --ttyfail		Exit if input or output is not a terminal
ja: --ttyfail		入出力が端末でなければ終了する

en: -u <vimrc>		Use <vimrc> instead of any .vimrc
ja: -u <vimrc>		.vimrcの代わりに <vimrc> を使う

en: -U <gvimrc>		Use <gvimrc> instead of any .gvimrc
ja: -U <gvimrc>		.gvimrcの代わりに <gvimrc> を使う

en: --noplugin		Don't load plugin scripts
ja: --noplugin		プラグインスクリプトをロードしない

en: -p[N]		Open N tab pages (default: one for each file)
ja: -p[N]		N 個タブページを開く(省略値: ファイルにつき1個)

en: -o[N]		Open N windows (default: one for each file)
ja: -o[N]		N 個ウィンドウを開く(省略値: ファイルにつき1個)

en: -O[N]		Like -o but split vertically
ja: -O[N]		-oと同じだが垂直分割

en: +			Start at end of file
ja: +			ファイルの最後からはじめる

en: +<lnum>		Start at line <lnum>
ja: +<lnum>		<lnum> 行からはじめる

en: --cmd <command>	Execute <command> before loading any vimrc file
ja: --cmd <command>	vimrcをロードする前に <command> を実行する

en: -c <command>		Execute <command> after loading the first file
ja: -c <command>		最初のファイルをロード後 <command> を実行する

en: -S <session>		Source file <session> after loading the first file
ja: -S <session>		最初のファイルをロード後ファイル <session> を取込む

en: -s <scriptin>	Read Normal mode commands from file <scriptin>
ja: -s <scriptin>	ファイル <scriptin> からノーマルコマンドを読込む

en: -w <scriptout>	Append all typed commands to file <scriptout>
ja: -w <scriptout>	入力した全コマンドをファイル <scriptout> に追加する

en: -W <scriptout>	Write all typed commands to file <scriptout>
ja: -W <scriptout>	入力した全コマンドをファイル <scriptout> に保存する

en: -x			Edit encrypted files
ja: -x			暗号化されたファイルを編集する

en: -display <display>	Connect Vim to this particular X-server
ja: -display <display>	Vimを指定した X サーバーに接続する

en: -X			Do not connect to X server
ja: -X			Xサーバーに接続しない

en: -Y			Do not connect to Wayland compositor
ja: -Y			Wayland コンポジタに接続しない

en: --clientserver <socket|x11> Backend for clientserver communication
ja: --clientserver <socket|x11> clientserver 通信のバックエンド

en: --remote <files>	Edit <files> in a Vim server if possible
ja: --remote <files>	可能ならばVimサーバーで <files> を編集する

en: --remote-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
ja: --remote-silent <files>  同上、サーバーが無くても警告文を出力しない

en: --remote-wait <files>  As --remote but wait for files to have been edited
ja: --remote-wait <files>  --remote後 ファイルの編集が終わるのを待つ

en: --remote-wait-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
ja: --remote-wait-silent <files>  同上、サーバーが無くても警告文を出力しない

en: --remote-tab[-wait][-silent] <files>  As --remote but use tab page per file
ja: --remote-tab[-wait][-silent] <files>  --remoteでファイル1つにつき1つのタブページを開く

en: --remote-send <keys>	Send <keys> to a Vim server and exit
ja: --remote-send <keys>	Vimサーバーに <keys> を送信して終了する

en: --remote-expr <expr>	Evaluate <expr> in a Vim server and print result
ja: --remote-expr <expr>	サーバーで <expr> を実行して結果を表示する

en: --serverlist		List available Vim server names and exit
ja: --serverlist		Vimサーバー名の一覧を表示して終了する

en: --servername <name>	Send to/become the Vim server <name>
ja: --servername <name>	Vimサーバー <name> に送信/名前設定する

en: --startuptime <file>	Write startup timing messages to <file>
ja: --startuptime <file>	起動にかかった時間の詳細を <file> へ出力する

en: --log <file>		Start logging to <file> early
ja: --log <file>		早期に <file> へのロギングを開始する

en: -i <viminfo>		Use <viminfo> instead of .viminfo
ja: -i <viminfo>		.viminfoの代わりに <viminfo> を使う

en: --clean		'nocompatible', Vim defaults, no plugins, no viminfo
ja: --clean		'nocompatible'、Vimの既定、プラグインなし、viminfoなし

en: -h  or  --help	Print Help (this message) and exit
ja: -h  or  --help	ヘルプ(このメッセージ)を表示し終了する

en: --version		Print version information and exit
ja: --version		バージョン情報を表示し終了する

en: 
    Arguments recognised by gvim (Motif version):
ja: 
    gvimによって解釈される引数(Motifバージョン):

en: -display <display>	Run Vim on <display>
ja: -display <display>	<display> でVimを実行する

en: -iconic		Start Vim iconified
ja: -iconic		最小化した状態でVimを起動する

en: -background <color>	Use <color> for the background (also: -bg)
ja: -background <color>	背景色に <color> を使う(同義: -bg)

en: -foreground <color>	Use <color> for normal text (also: -fg)
ja: -foreground <color>	前景色に <color> を使う(同義: -fg)

en: -font <font>		Use <font> for normal text (also: -fn)
ja: -font <font>		テキスト表示に <font> を使う(同義: -fn)

en: -boldfont <font>	Use <font> for bold text
ja: -boldfont <font>	太字に <font> を使う

en: -italicfont <font>	Use <font> for italic text
ja: -italicfont <for>	斜体字に <font> を使う

en: -geometry <geom>	Use <geom> for initial geometry (also: -geom)
ja: -geometry <geom>	初期配置に <geom> を使う(同義: -geom)

en: -borderwidth <width>	Use a border width of <width> (also: -bw)
ja: -borderwidth <width>	境界の幅を <width> にする(同義: -bw)

en: -scrollbarwidth <width>  Use a scrollbar width of <width> (also: -sw)
ja: -scrollbarwidth <width>  スクロールバーの幅を <width> にする(同義: -sw)

en: -reverse		Use reverse video (also: -rv)
ja: -reverse		反転映像を使用する(同義: -rv)

en: +reverse		Don't use reverse video (also: +rv)
ja: +reverse		反転映像を使用しない(同義: +rv)

en: -xrm <resource>	Set the specified resource
ja: -xrm <resource>	特定のリソースを使用する

en: 
    Arguments recognised by gvim (GTK+ version):
ja: 
    gvimによって解釈される引数(GTK+バージョン):

en: -display <display>	Run Vim on <display> (also: --display)
ja: -display <display>	<display> でVimを実行する(同義: --display)

en: --role <role>	Set a unique role to identify the main window
ja: --role <role>	メインウィンドウを識別する一意な役割(role)を設定する

en: --socketid <xid>	Open Vim inside another GTK widget
ja: --socketid <xid>	異なるGTK widgetの内部にVimを開く

en: --echo-wid		Make gvim echo the Window ID on stdout
ja: --echo-wid		ウィンドウIDを標準出力に出力する

en: -P <parent title>	Open Vim inside parent application
ja: -P <親のタイトル>	Vimを親アプリケーションの中で起動する

en: --windowid <HWND>	Open Vim inside another win32 widget
ja: --windowid <HWND>	異なるWin32 widgetの内部にVimを開く

en: Seen modifyOtherKeys: true
ja: modifyOtherKeys が検出されました: true

en: Unknown
ja: 不明

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: Disabled
ja: 無効化

en: Cleared
ja: クリア

en: modifyOtherKeys detected: %s
ja: modifyOtherKeys が検出されました: %s

en: Kitty keyboard protocol: %s
ja: Kitty キーボードプロトコル: %s

en: No abbreviation found
ja: 短縮入力は見つかりませんでした

en: No mapping found
ja: マッピングは見つかりませんでした

en: No marks set
ja: マークが設定されていません

en: 
    mark line  col file/text
ja: 
    mark   行   列 ファイル/テキスト

en: 
     jump line  col file/text
ja: 
     jump   行   列 ファイル/テキスト

en: 
    change line  col text
ja: 
    変更     行   列 テキスト

en: Enter number of swap file to use (0 to quit):
ja: 使用するスワップファイルの番号を入力してください(0 で終了):

en: Unable to read block 0 from
ja: ブロック 0 を読込めません

en: 
    Maybe no changes were made or Vim did not update the swap file.
ja: 
    恐らく変更がされていないかVimがスワップファイルを更新していません。

en:  cannot be used with this version of Vim.
ja:  Vimのこのバージョンでは使用できません.

en: Use Vim version 3.0.
ja: Vimのバージョン3.0を使用してください.

en:  cannot be used on this computer.
ja:  このコンピュータでは使用できません.

en: The file was created on
ja: このファイルは次の場所で作られました

en: ,
    or the file has been damaged.
ja: ,
    もしくはファイルが損傷しています。

en:  has been damaged (page size is smaller than minimum value).
ja:  は損傷しています (ページサイズが最小値を下回っています).

en: Using swap file "%s"
ja: スワップファイル "%s" を使用中

en: Original file "%s"
ja: 原本ファイル "%s"

en: Swap file is encrypted: "%s"
ja: スワップファイルは暗号化されています: "%s"

en: 
    If you entered a new crypt key but did not write the text file,
ja: 
    新しい暗号キーを入力したあとにテキストファイルを保存していない場合は、

en: 
    enter the new crypt key.
ja: 
    新しい暗号キーを入力してください。

en: 
    If you wrote the text file after changing the crypt key press enter
ja: 
    暗号キーを変えたあとにテキストファイルを保存した場合は、テキストファイルと

en: 
    to use the same key for text file and swap file
ja: 
    スワップファイルに同じ暗号キーを使うためにenterだけを押してください。

en: ???MANY LINES MISSING
ja: ???多くの行が失われています

en: ???LINE COUNT WRONG
ja: ???行数が間違っています

en: ???EMPTY BLOCK
ja: ???ブロックが空です

en: ???LINES MISSING
ja: ???行が失われています

en: ???BLOCK MISSING
ja: ???ブロックがありません

en: ??? from here until ???END lines may be messed up
ja: ??? ここから ???END までの行が破壊されているようです

en: ??? from here until ???END lines may have been inserted/deleted
ja: ??? ここから ???END までの行が挿入か削除されたようです

en: ??? lines may be missing
ja: ???行がないようです

en: See ":help E312" for more information.
ja: 詳細は ":help E312" を参照してください

en: Recovery completed. You should check if everything is OK.
ja: リカバリが終了しました。全てが正しいかチェックしてください。

en: 
    (You might want to write out this file under another name
ja: 
    (変更をチェックするために、このファイルを別の名前で保存した上で

en: and run diff with the original file to check for changes)
ja: 原本ファイルとの diff を実行すると良いでしょう)

en: Recovery completed. Buffer contents equals file contents.
ja: 復元完了。バッファの内容はファイルと同じになりました。

en: 
    You may want to delete the .swp file now.
ja: 
    元の.swpファイルは削除しても構いません。

en: 
    Note: process STILL RUNNING:
ja: 
    注意: プロセスはまだ実行中です:

en: Using crypt key from swap file for the text file.
ja: スワップファイルから取得した暗号キーをテキストファイルに使います。

en: Swap files found:
ja: スワップファイルが複数見つかりました:

en:    In current directory:
ja:    現在のディレクトリ:

en:    Using specified name:
ja:    以下の名前を使用中:

en:    In directory
ja:    ディレクトリ

en:       -- none --
ja:       -- なし --

en:           owned by:
ja:             所有者:

en:    dated:
ja:    日付:

en:              dated:
ja:              日付:

en:          [does not look like a Vim swap file]
ja:          [Vimのスワップファイルではないようです]

en:          file name:
ja:         ファイル名:

en: 
              modified:
ja: 
              変更状態:

en: YES
ja: あり

en: no
ja: なし

en: 
             user name:
ja: 
            ユーザー名:

en:    host name:
ja:    ホスト名:

en: 
             host name:
ja: 
              ホスト名:

en: 
            process ID:
ja: 
            プロセスID:

en:  (STILL RUNNING)
ja:  (まだ実行中)

en: 
             [not usable with this version of Vim]
ja: 
             [このVimバージョンでは使用できません]

en: 
             [not usable on this computer]
ja: 
             [このコンピュータでは使用できません]

en:          [cannot be read]
ja:          [読込めません]

en:          [cannot be opened]
ja:          [開けません]

en: File preserved
ja: ファイルが維持されます

en: stack_idx should be 0
ja: stack_idx は 0 であるべきです

en: deleted block 1?
ja: ブロック 1 は消された?

en: pe_line_count is zero
ja: pe_line_count がゼロです

en: Stack size increases
ja: スタックサイズが増えます

en: 
    Found a swap file by the name "
ja: 
    次の名前でスワップファイルを見つけました "

en: While opening file "
ja: 次のファイルを開いている最中 "

en:       CANNOT BE FOUND
ja:       見つかりません

en:       NEWER than swap file!
ja:       スワップファイルよりも新しいです!

en: 
    (1) Another program may be editing the same file.  If this is the case,
        be careful not to end up with two different instances of the same
        file when making changes.  Quit, or continue with caution.
ja: 
    (1) 別のプログラムが同じファイルを編集しているかもしれません。
        この場合には、変更をしてしまうと1つのファイルに対して異なる2つの
        インスタンスができてしまうので、そうしないように気をつけてください。
        終了するか、注意しながら続けてください。

en: (2) An edit session for this file crashed.
ja: (2) このファイルの編集セッションがクラッシュした.

en:     If this is the case, use ":recover" or "vim -r
ja:     この場合には ":recover" か "vim -r

en: "
        to recover the changes (see ":help recovery").
ja: "
        を使用して変更をリカバーします(":help recovery" を参照).

en:     If you did this already, delete the swap file "
ja:     既にこれを行なったのならば、スワップファイル "

en: "
        to avoid this message.
ja: "
        を消せばこのメッセージを回避できます.

en: Found a swap file that is not useful, deleting it
ja: 不要なスワップファイルが見つかりました。削除します

en: Swap file "
ja: スワップファイル "

en: " already exists!
ja: " が既にあります!

en: VIM - ATTENTION
ja: VIM - 注意

en: Swap file already exists!
ja: スワップファイルが既に存在します!

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Quit
    &Abort
ja: 読込専用で開く(&O)
    とにかく編集する(&E)
    復活させる(&R)
    終了する(&Q)
    中止する(&A)

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Delete it
    &Quit
    &Abort
ja: 読込専用で開く(&O)
    とにかく編集する(&E)
    復活させる(&R)
    削除する(&D)
    終了する(&Q)
    中止する(&A)

en: 
    --- Menus ---
ja: 
    --- メニュー ---

en: Tear off this menu
ja: このメニューを切り取る

en: Error detected while compiling %s:
ja: %s のコンパイル中にエラーが検出されました:

en: Error detected while processing %s:
ja: %s の処理中にエラーが検出されました:

en: line %4ld:
ja: 行 %4ld:

en: Messages maintainer: The Vim Project
ja: 日本語メッセージ翻訳/監修: 村岡 太郎 <koron.kaoriya@gmail.com>

en: Interrupt:
ja: 割込み:

en: Press ENTER or type command to continue
ja: 続けるにはENTERを押すかコマンドを入力してください

en: %s line %ld
ja: %s 行 %ld

en: -- More --
ja: -- 継続 --

en:  SPACE/d/j: screen/page/line down, b/u/k: up, q: quit
ja:  SPACE/d/j: 画面/ページ/行 下, b/u/k: 上, q: 終了

en: W23: Clipboard register not available, using register 0
ja: W23: クリップボードレジスタが使えません、レジスタ 0 を使用します

en: W24: Clipboard register not available. See :h W24
ja: W24: クリップボードレジスタが使えません、:h W24 を参照してください

en: Question
ja: 質問

en: &Yes
    &No
ja: はい(&Y)
    いいえ(&N)

en: &Yes
    &No
    Save &All
    &Discard All
    &Cancel
ja: はい(&Y)
    いいえ(&N)
    全て保存(&A)
    全て放棄(&D)
    キャンセル(&C)

en: Type number and <Enter> or click with the mouse (q or empty cancels):
ja: 番号と<Enter>を入力するかマウスでクリックしてください (q か空でキャンセル):

en: Type number and <Enter> (q or empty cancels):
ja: 番号と<Enter>を入力してください (q か空でキャンセル):

en: %ld more line | %ld more lines
ja[0]: %ld 行 追加しました

en: %ld line less | %ld fewer lines
ja[0]: %ld 行 削除しました

en:  (Interrupted)
ja:  (割込まれました)

en: Beep!
ja: ビーッ!

en: Calling shell to execute: "%s"
ja: 実行のためにシェルを呼出し中: "%s"

en: Warning: terminal cannot highlight
ja: 警告: 使用している端末はハイライトできません

en: Type  :qa!  and press <Enter> to abandon all changes and exit Vim
ja: すべての変更を破棄し、Vimを終了するには  :qa!  と入力し <Enter> を押してください

en: Type  :qa  and press <Enter> to exit Vim
ja: Vimを終了するには  :qa  と入力し <Enter> を押してください

en: %ld line %sed %d time | %ld line %sed %d times
ja[0]: %ld 行が %s で %d 回処理されました

en: %ld lines %sed %d time | %ld lines %sed %d times
ja[0]: %ld 行が %s で %d 回処理されました

en: cannot yank; delete anyway
ja: ヤンクできません; とにかく消去

en: %ld line changed | %ld lines changed
ja[0]: %ld 行が変更されました

en: %d line changed | %d lines changed
ja[0]: %d 行が変更されました

en: %ld Cols;
ja: %ld 列;

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Bytes
ja: 選択 %s%ld / %ld 行; %lld / %lld 単語; %lld / %lld バイト

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Chars; %lld of %lld Bytes
ja: 選択 %s%ld / %ld 行; %lld / %lld 単語; %lld / %lld 文字; %lld / %lld バイト

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Byte %lld of %lld
ja: 列 %s / %s; 行 %ld of %ld; 単語 %lld / %lld; バイト %lld / %lld

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Char %lld of %lld; Byte %lld of %lld
ja: 列 %s / %s; 行 %ld / %ld; 単語 %lld / %lld; 文字 %lld / %lld; バイト %lld of %lld

en: W17: Arabic requires UTF-8, do ':set encoding=utf-8'
ja: W17: アラビア文字にはUTF-8が必要なので、':set encoding=utf-8' してください

en: 
    --- Terminal codes ---
ja: 
    --- 端末コード ---

en: 
    --- Global option values ---
ja: 
    --- グローバルオプション値 ---

en: 
    --- Local option values ---
ja: 
    --- ローカルオプション値 ---

en: 
    --- Options ---
ja: 
    --- オプション ---

en: cannot open
ja: 開けません

en: VIM: Can't open window!
ja: VIM: ウィンドウを開けません!

en: Need Amigados version 2.04 or later
ja: Amigadosのバージョン 2.04かそれ以降が必要です

en: Need %s version %ld
ja: %s のバージョン %ld が必要です

en: Cannot open NIL:
ja: NILを開けません:

en: Cannot create
ja: 作成できません

en: Vim exiting with %d
ja: Vimは %d で終了します

en: cannot change console mode ?!
ja: コンソールモードを変更できません?!

en: mch_get_shellsize: not a console??
ja: mch_get_shellsize: コンソールではない??

en: Cannot execute
ja: 実行できません

en: shell
ja: シェル

en:  returned
ja:  戻りました

en: ANCHOR_BUF_SIZE too small.
ja: ANCHOR_BUF_SIZE が小さ過ぎます。

en: I/O ERROR
ja: 入出力エラー

en: Message
ja: メッセージ

en: to %s on %s
ja: %s へ (%s 上の)

en: Printing '%s'
ja: 印刷しています: '%s'

en: DefaultFontNameForWindows
ja: MS_Gothic

en: Opening the X display took %ld msec
ja: Xサーバーへの接続に %ld ミリ秒かかりました

en: 
    Vim: Got X error
ja: 
    Vim: X のエラーを検出しましたr

en: restoring X11 display %s
ja: X11 ディスプレイ %s を復元しています

en: Testing the X display failed
ja: X display のチェックに失敗しました

en: Opening the X display timed out
ja: X display の open がタイムアウトしました

en: 
    Could not get security context for
ja: 
    セキュリティコンテキストを取得できません

en: 
    Could not set security context for
ja: 
    セキュリティコンテキストを設定できません

en: Could not set security context %s for %s
ja: セキュリティコンテキスト %s を %s に設定できません

en: Could not get security context %s for %s. Removing it!
ja: セキュリティコンテキスト %s を %s から取得できません。削除します!

en: 
    Cannot execute shell sh
ja: 
    sh シェルを実行できません

en: 
    shell returned
ja: 
    シェルが値を返しました

en: 
    Cannot create pipes
ja: 
    パイプを作成できません

en: 
    Cannot fork
ja: 
    fork できません

en: 
    Cannot execute shell
ja: 
    シェルを実行できません

en: 
    Command terminated
ja: 
    コマンドを中断しました

en: XSMP lost ICE connection
ja: XSMP がICE接続を失いました

en: Could not load gpm library: %s
ja: gpm ライブラリをロードできませんでした: %s

en: Opening the X display failed
ja: X display の open に失敗しました

en: XSMP handling save-yourself request
ja: XSMP がsave-yourself要求を処理しています

en: XSMP opening connection
ja: XSMP が接続を開始しています

en: XSMP ICE connection watch failed
ja: XSMP ICE接続が失敗したようです

en: XSMP SmcOpenConnection failed: %s
ja: XSMP SmcOpenConnectionが失敗しました: %s

en: Failed creating socket directory: %s
ja: ソケット用ディレクトリの作成に失敗しました: %s

en: At line
ja: 行

en: Vim: Caught %s event
ja: Vim: イベント %s を検知

en: close
ja: 閉じる

en: logoff
ja: ログオフ

en: shutdown
ja: シャットダウン

en: VIMRUN.EXE not found in your $PATH.
    External commands will not pause after completion.
    See  :help win32-vimrun  for more information.
ja: VIMRUN.EXEが $PATH の中に見つかりません.
    外部コマンドの終了後に一時停止をしません.
    詳細は  :help win32-vimrun  を参照してください。

en: Vim Warning
ja: Vimの警告

en: shell returned %d
ja: シェルがコード %d で終了しました

en:  (line deleted)
ja:  (行が削除されました)

en: %serror list %d of %d; %d errors
ja: %s エラー一覧 %d of %d; %d 個エラー

en: No entries
ja: エントリがありません

en: Error file
ja: エラーファイル

en: Cannot open file "%s"
ja: ファイル "%s" を開けません

en: cannot have both a list and a "what" argument
ja: リストと "what" 引数の両方を指定することはできません

en: Switching to backtracking RE engine for pattern:
ja: 次のパターンにバックトラッキング RE エンジンを適用します:

en: External submatches:
ja: 外部の部分該当:

en: Could not open temporary log file for writing, displaying on stderr...
ja: NFA正規表現エンジン用のログファイルを書込み用として開けません。ログは標準エラー出力に出力します。

en:  into "%c
ja:  "%c に

en: block of %ld line yanked%s | block of %ld lines yanked%s
ja[0]: %ld 行のブロックが%sヤンクされました

en: %ld line yanked%s | %ld lines yanked%s
ja[0]: %ld 行が%sヤンクされました

en: 
    Type Name Content
ja: 
    型式 名前 内容

en:  VREPLACE
ja:  仮想置換

en:  REPLACE
ja:  置換

en:  REVERSE
ja:  反転

en:  INSERT
ja:  挿入

en:  (insert)
ja:  (挿入)

en:  (replace)
ja:  (置換)

en:  (vreplace)
ja:  (仮想置換)

en:  Hebrew
ja:  ヘブライ

en:  Arabic
ja:  アラビア

en:  (paste)
ja:  (貼り付け)

en:  VISUAL
ja:  ビジュアル

en:  VISUAL LINE
ja:  ビジュアル 行

en:  VISUAL BLOCK
ja:  ビジュアル 矩形

en:  SELECT
ja:  セレクト

en:  SELECT LINE
ja:  行指向選択

en:  SELECT BLOCK
ja:  矩形選択

en: recording
ja: 記録中

en: Searching for "%s" under "%s" in "%s"
ja: "%s" を "%s" 以下の "%s" から検索中

en: Searching for "%s" in "%s"
ja: "%s" を "%s" から検索中

en: Searching for "%s"
ja: "%s" を検索中

en: not found in '%s': "%s"
ja: '%s' の中にはありません: "%s"

en: Source Vim script
ja: Vimスクリプトの取込み

en: Cannot source a directory: "%s"
ja: ディレクトリは取込めません: "%s"

en: could not source "%s"
ja: "%s" を取込めません

en: line %ld: could not source "%s"
ja: 行 %ld: "%s" を取込めません

en: sourcing "%s"
ja: "%s" を取込み中

en: line %ld: sourcing "%s"
ja: 行 %ld: %s を取込み中

en: finished sourcing %s
ja: %s の取込みを完了

en: continuing in %s
ja: %s の実行を継続中です

en: modeline
ja: モード行

en: --cmd argument
ja: --cmd 引数

en: -c argument
ja: -c 引数

en: environment variable
ja: 環境変数

en: error handler
ja: エラーハンドラ

en: changed window size
ja: ウィンドウサイズが変更されました

en: W15: Warning: Wrong line separator, ^M may be missing
ja: W15: 警告: 行区切が不正です。^M がないのでしょう

en:  (includes previously listed match)
ja:  (前に列挙した該当箇所を含む)

en: --- Included files
ja: --- インクルードされたファイル

en: not found
ja: 見つかりません

en: in path ---
ja: パスに ---

en:   (Already listed)
ja:   (既に列挙)

en:   NOT FOUND
ja:   見つかりません

en: Scanning included file: %s
ja: インクルードされたファイルをスキャン中: %s

en: Searching included file %s
ja: インクルードされたファイルを検索中 %s

en: All included files were found
ja: 全てのインクルードされたファイルが見つかりました

en: No included files
ja: インクルードファイルはありません

en: Save View
ja: ビューを保存します

en: Save Session
ja: セッション情報を保存します

en: Save Setup
ja: 設定を保存します

en: [Deleted]
ja: [削除済]

en: 
    --- Signs ---
ja: 
    --- サイン ---

en: Signs for %s:
ja: %s のサイン:

en:   group=%s
ja:   グループ=%s

en:     line=%ld  id=%d%s  name=%s  priority=%d
ja:     行=%ld  識別子=%d%s  名前=%s  優先度=%d

en:  (NOT FOUND)
ja:  (見つかりません)

en:  (not supported)
ja:  (非サポート)

en: Warning: Cannot find word list "%s_%s.spl" or "%s_ascii.spl"
ja: 警告: 単語リスト "%s_%s.spl" および "%s_ascii.spl" は見つかりません

en: Warning: Cannot find word list "%s.%s.spl" or "%s.ascii.spl"
ja: 警告: 単語リスト "%s.%s.spl" および "%s.ascii.spl" は見つかりません

en: Warning: region %s not supported
ja: 警告9: %s という範囲はサポートされていません

en: Trailing text in %s line %d: %s
ja: %s (%d 行目) に続くテキスト: %s

en: Affix name too long in %s line %d: %s
ja: %s (%d 行目) の affix 名が長過ぎます: %s

en: Compressing word tree...
ja: 単語ツリーを圧縮しています...

en: Reading spell file "%s"
ja: スペルファイル "%s" を読込み中

en: Reading affix file %s...
ja: affix ファイル %s を読込み中...

en: Conversion failure for word in %s line %d: %s
ja: %s (%d 行目) の単語を変換できませんでした: %s

en: Conversion in %s not supported: from %s to %s
ja: %s 内の次の変換はサポートされていません: %s から %s へ

en: Invalid value for FLAG in %s line %d: %s
ja: %s 内の %d 行目の FLAG に無効な値があります: %s

en: FLAG after using flags in %s line %d: %s
ja: %s 内の %d 行目にフラグの二重使用があります: %s

en: Defining COMPOUNDFORBIDFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
ja: %s の %d 行目の PFX 項目の後の COMPOUNDFORBIDFLAG の定義は誤った結果を生じることがあります

en: Defining COMPOUNDPERMITFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
ja: %s の %d 行目の PFX 項目の後の COMPOUNDPERMITFLAG の定義は誤った結果を生じることがあります

en: Wrong COMPOUNDRULES value in %s line %d: %s
ja: COMPOUNDRULES の値に誤りがあります。ファイル %s の %d 行目: %s

en: Wrong COMPOUNDWORDMAX value in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目の COMPOUNDWORDMAX の値に誤りがあります: %s

en: Wrong COMPOUNDMIN value in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目の COMPOUNDMIN の値に誤りがあります: %s

en: Wrong COMPOUNDSYLMAX value in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目の COMPOUNDSYLMAX の値に誤りがあります: %s

en: Wrong CHECKCOMPOUNDPATTERN value in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目の CHECKCOMPOUNDPATTERN の値に誤りがあります: %s

en: Different combining flag in continued affix block in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目の 連続 affix ブロックのフラグの組合せに違いがあります: %s

en: Duplicate affix in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目に 重複した affix を検出しました: %s

en: Affix also used for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目の affix は BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST に使用してください: %s

en: Expected Y or N in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目では Y か N が必要です: %s

en: Broken condition in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目の 条件は壊れています: %s

en: Expected REP(SAL) count in %s line %d
ja: %s の %d 行目には REP(SAL) の回数が必要です

en: Expected MAP count in %s line %d
ja: %s の %d 行目には MAP の回数が必要です

en: Duplicate character in MAP in %s line %d
ja: %s の %d 行目の MAP に重複した文字があります

en: Unrecognized or duplicate item in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目に 認識できないか重複した項目があります: %s

en: Missing FOL/LOW/UPP line in %s
ja: %s 行目に FOL/LOW/UPP がありません

en: COMPOUNDSYLMAX used without SYLLABLE
ja: SYLLABLE が指定されない COMPOUNDSYLMAX

en: Too many postponed prefixes
ja: 遅延後置子が多過ぎます

en: Too many compound flags
ja: 複合フラグが多過ぎます

en: Too many postponed prefixes and/or compound flags
ja: 遅延後置子 と/もしくは 複合フラグが多過ぎます

en: Missing SOFO%s line in %s
ja: SOFO%s 行が %s にありません

en: Both SAL and SOFO lines in %s
ja: SAL行 と SOFO行 が %s で両方指定されています

en: Flag is not a number in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行の フラグが数値ではありません: %s

en: Illegal flag in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目の フラグが不正です: %s

en: %s value differs from what is used in another .aff file
ja: 値 %s は他の .aff ファイルで使用されたのと異なります

en: Reading dictionary file %s...
ja: 辞書ファイル %s を読込み中...

en: line %6d, word %6ld - %s
ja: 行 %6d, 単語 %6ld - %s

en: Duplicate word in %s line %d: %s
ja: %s の %d 行目で 重複単語が見つかりました: %s

en: First duplicate word in %s line %d: %s
ja: 重複のうち最初の単語は %s の %d 行目です: %s

en: %d duplicate word(s) in %s
ja: %d 個の単語が見つかりました (%s 内)

en: Ignored %d word(s) with non-ASCII characters in %s
ja: 非ASCII文字を含む %d 個の単語を無視しました (%s 内)

en: Reading word file %s...
ja: 単語ファイル %s を読込み中...

en: Conversion failure for word in %s line %ld: %s
ja: %s (%ld 行目) の単語を変換できませんでした: %s

en: Duplicate /encoding= line ignored in %s line %ld: %s
ja: %s の %ld 行目の 重複した /encoding= 行を無視しました: %s

en: /encoding= line after word ignored in %s line %ld: %s
ja: %s の %ld 行目の 単語の後の /encoding= 行を無視しました: %s

en: Duplicate /regions= line ignored in %s line %ld: %s
ja: %s の %ld 行目の 重複した /regions= 行を無視しました: %s

en: Too many regions in %s line %ld: %s
ja: %s の %ld 行目、範囲指定が多過ぎます: %s

en: / line ignored in %s line %ld: %s
ja: %s の %ld 行目の 重複した / 行を無視しました: %s

en: Invalid region nr in %s line %ld: %s
ja: %s の %ld 行目 無効な nr 領域です: %s

en: Unrecognized flags in %s line %ld: %s
ja: %s の %ld 行目 認識不能なフラグです: %s

en: Ignored %d words with non-ASCII characters
ja: 非ASCII文字を含む %d 個の単語を無視しました

en: Compressed %s: %ld of %ld nodes; %ld (%ld%%) remaining
ja: %s を圧縮: ノード %ld 個(全 %ld 個中); 残り %ld (%ld%%)

en: Reading back spell file...
ja: スペルファイルを逆読込み中

en: Performing soundfolding...
ja: 音声畳込みを実行中...

en: Number of words after soundfolding: %ld
ja: 音声畳込み後の総単語数: %ld

en: Total number of words: %d
ja: 総単語数: %d

en: Writing suggestion file %s...
ja: 修正候補ファイル "%s" を書込み中...

en: Estimated runtime memory use: %d bytes
ja: 推定メモリ使用量: %d バイト

en: Warning: both compounding and NOBREAK specified
ja: 警告: 複合フラグと NOBREAK が両方とも指定されました

en: Writing spell file %s...
ja: スペルファイル %s を書込み中...

en: Done!
ja: 実行しました!

en: Word '%.*s' removed from %s
ja: 単語 '%.*s' が %s から削除されました

en: Seek error in spellfile
ja: スワップファイルでシークエラーです

en: Word '%.*s' added to %s
ja: 単語 '%.*s' が %s へ追加されました

en: Sorry, no suggestions
ja: 残念ですが、修正候補はありません

en: Sorry, only %ld suggestions
ja: 残念ですが、修正候補は %ld 個しかありません

en: Change "%.*s" to:
ja: "%.*s" を次へ変換:

en: No Syntax items defined for this buffer
ja: このバッファに定義された構文要素はありません

en: 'redrawtime' exceeded, syntax highlighting disabled
ja: 'redrawtime' を超過したため、構文ハイライトは無効化されます

en: syntax iskeyword not set
ja: 構文用 iskeyword はセットされていません

en: syncing on C-style comments
ja: C言語風コメントから同期中

en: no syncing
ja: 非同期

en: syncing starts at the first line
ja: 最初の行で同期開始

en: syncing starts
ja: 同期開始

en:  lines before top line
ja:  行前(トップ行よりも)

en: 
    --- Syntax sync items ---
ja: 
    --- 構文同期要素 ---

en: 
    syncing on items
ja: 
    要素上で同期中

en: 
    --- Syntax items ---
ja: 
    --- 構文要素 ---

en: from the first line
ja: (最初の行から)

en: minimal
ja: 最小

en: maximal
ja: 最大

en: ; match
ja: ; 該当

en:  line breaks
ja:  個の改行

en: File "%s" does not exist
ja: ファイル "%s" がありません

en: tag %d of %d%s
ja: タグ %d (全%d%s)

en:  or more
ja:  かそれ以上

en:   Using tag with different case!
ja:   タグを異なるcaseで使用します!

en: file
ja: ファイル

en: 
      # TO tag         FROM line  in file/text
ja: 
      # TO タグ        FROM 行    in file/text

en: Ignoring long line in tags file
ja: タグファイル内の長い行を無視します

en: Before byte %ld
ja: 直前の %ld バイト

en: Searching tags file %s
ja: タグファイル %s を検索中

en: Duplicate field name: %s
ja: 重複したフィールド名: %s

en: ' not known. Available builtin terminals are:
ja: ' は未知です。現行の組込み端末は次のとおりです:

en: defaulting to '
ja: 省略値を次のように設定します '

en: 
    --- Terminal keys ---
ja: 
    --- 端末キー ---

en: Kill job in "%s"?
ja: "%s" 内のジョブを終了しますか?

en: Terminal
ja: 端末

en: Terminal-finished
ja: 端末 (終了)

en: active
ja: アクティブ

en: running
ja: 実行中

en: finished
ja: 終了

en: (Invalid)
ja: (無効)

en: %a %b %d %H:%M:%S %Y
ja: %Y/%m/%d (%a) %H:%M:%S

en: %ld second ago | %ld seconds ago
ja[0]: %ld 秒経過しています

en: new shell started
ja: 新しいシェルを起動します

en: Vim: Error reading input, exiting...
ja: Vim: 入力を読込み中のエラーにより終了します...

en: No undo possible; continue anyway
ja: 可能なアンドゥはありません: とりあえず続けます

en: Cannot write undo file in any directory in 'undodir'
ja: 'undodir'のディレクトリにアンドゥファイルを書込めません

en: Will not overwrite with undo file, cannot read: %s
ja: アンドゥファイルとして読込めないので上書きしません: %s

en: Will not overwrite, this is not an undo file: %s
ja: アンドゥファイルではないので上書きしません: %s

en: Skipping undo file write, nothing to undo
ja: 対象がないのでアンドゥファイルの書込みをスキップします

en: Writing undo file: %s
ja: アンドゥファイル書込み中: %s

en: Not reading undo file, owner differs: %s
ja: オーナーが異なるのでアンドゥファイルを読込みません: %s

en: Reading undo file: %s
ja: アンドゥファイル読込み中: %s

en: File contents changed, cannot use undo info
ja: ファイルの内容が変わっているため、アンドゥ情報を利用できません

en: Finished reading undo file %s
ja: アンドゥファイル %s の取込みを完了

en: Already at oldest change
ja: 既に一番古い変更です

en: Already at newest change
ja: 既に一番新しい変更です

en: more line
ja: 行 追加しました

en: more lines
ja: 行 追加しました

en: line less
ja: 行 削除しました

en: fewer lines
ja: 行 削除しました

en: change
ja: 箇所変更しました

en: changes
ja: 箇所変更しました

en: before
ja: 前方

en: after
ja: 後方

en: Nothing to undo
ja: アンドゥ対象がありません

en: number changes  when               saved
ja: 通番   変更数   変更時期           保存済

en: 
        Name              Args Address Complete    Definition
ja: 
        名前              引数 アドレス 補完       定義

en: No user-defined commands found
ja: ユーザー定義コマンドが見つかりませんでした

en: W22: Text found after :endfunction: %s
ja: W22: :endfunction の後に文字があります: %s

en: calling %s
ja: %s を実行中です

en: %s aborted
ja: %s が中断されました

en: %s returning #%ld
ja: %s が #%ld を返しました

en: %s returning %s
ja: %s が %s を返しました

en: Function %s%s%s does not need compiling
ja: 関数 %s%s%s はコンパイルの必要がありません

en: 
    MS-Windows ARM64 GUI/console version
ja: 
    MS-Windows ARM64 GUI/コンソール 版

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI/console version
ja: 
    MS-Windows 64 ビット GUI/コンソール 版

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI/console version
ja: 
    MS-Windows 32 ビット GUI/コンソール 版

en: 
    MS-Windows ARM64 GUI version
ja: 
    MS-Windows ARM64 GUI 版

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI version
ja: 
    MS-Windows 64 ビット GUI 版

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI version
ja: 
    MS-Windows 32 ビット GUI 版

en:  with OLE support
ja:  with OLE サポート

en: 
    MS-Windows ARM64 console version
ja: 
    MS-Windows ARM64 コンソール 版

en: 
    MS-Windows 64-bit console version
ja: 
    MS-Windows 64 ビット コンソール 版

en: 
    MS-Windows 32-bit console version
ja: 
    MS-Windows 32 ビット コンソール 版

en: 
    macOS version
ja: 
    macOS 版

en: 
    macOS version w/o darwin feat.
ja: 
    macOS 版 (darwin 無し)

en: 
    OpenVMS (build) arch, version
ja: 
    OpenVMS (ビルド) アーキテクチャ、バージョン

en: 
    Included patches:
ja: 
    適用済パッチ:

en: 
    Extra patches:
ja: 
    追加拡張パッチ:

en: 
    Huge version
ja: 
    Huge 版

en: 
    Normal version
ja: 
    通常 版

en: 
    Tiny version
ja: 
    Tiny 版

en:   Features included (+) or not (-):
ja:   機能の一覧 有効(+)/無効(-)

en:    system vimrc file: "
ja:       システム vimrc: "

en:      user vimrc file: "
ja:       ユーザー vimrc: "

en:  2nd user vimrc file: "
ja:    第2ユーザー vimrc: "

en:  3rd user vimrc file: "
ja:    第3ユーザー vimrc: "

en:  4th user vimrc file: "
ja:    第4ユーザー vimrc: "

en:       user exrc file: "
ja:        ユーザー exrc: "

en:   2nd user exrc file: "
ja:     第2ユーザー exrc: "

en:   system gvimrc file: "
ja:      システム gvimrc: "

en:     user gvimrc file: "
ja:      ユーザー gvimrc: "

en: 2nd user gvimrc file: "
ja:   第2ユーザー gvimrc: "

en: 3rd user gvimrc file: "
ja:   第3ユーザー gvimrc: "

en:        defaults file: "
ja:   デフォルトファイル: "

en:     system menu file: "
ja:     システムメニュー: "

en:   fall-back for $VIM: "
ja:        省略時の $VIM: "

en:  f-b for $VIMRUNTIME: "
ja: 省略時の $VIMRUNTIME: "

en: Compilation:
ja: コンパイル:

en: Compiler:
ja: コンパイラ:

en: Linking:
ja: リンク:

en:   DEBUG BUILD
ja: デバッグビルド

en: by Bram Moolenaar et al.
ja: by Bram Moolenaar 他.

en: Vim is open source and freely distributable
ja: Vim はオープンソースであり自由に配布可能です

en: Help poor children in Uganda!
ja: ウガンダの恵まれない子供たちに援助を!

en: type  :help Kuwasha<Enter>    for information
ja: 詳細な情報は           :help Kuwasha<Enter>

en: type  :q<Enter>               to exit
ja: 終了するには           :q<Enter>

en: type  :help<Enter>  or  <F1>  for on-line help
ja: オンラインヘルプは     :help<Enter> か <F1>

en: type  :help version9<Enter>   for version info
ja: バージョン情報は       :help version9<Enter>

en: Running in Vi compatible mode
ja: Vi互換モードで動作中

en: type  :set nocp<Enter>        for Vim defaults
ja: Vim推奨値にするには    :set nocp<Enter>

en: type  :help cp-default<Enter> for info on this
ja: 詳細な情報は           :help cp-default<Enter>

en: menu  Help->Orphans           for information
ja: 詳細はメニューの ヘルプ->孤児 を参照して下さい

en: Running modeless, typed text is inserted
ja: モード無で実行中。タイプした文字が挿入されます

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Insert Mode
ja: メニューの 編集->全体設定->挿入(初心者)モード切替

en:                               for two modes
ja:                               でモード有に

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Vi Compatible
ja: メニューの 編集->全体設定->Vi互換モード切替

en:                               for Vim defaults
ja:                               でVimとして動作

en: Sponsor Vim development!
ja: Vimの開発を応援してください!

en: type  :help sponsor<Enter>    for information
ja: 詳細な情報は           :help sponsor<Enter>

en: menu  Help->Sponsor           for information
ja: 詳細はメニューの ヘルプ->スポンサー を参照して下さい

en: global
ja: グローバル

en: buffer
ja: バッファ

en: window
ja: ウィンドウ

en: tab
ja: タブ

en: [end of lines]
ja: [最終行]

en: 
    # Buffer list:
ja: 
    # バッファリスト:

en: 
    # %s History (newest to oldest):
ja: 
    # %s 項目の履歴 (新しいものから古いものへ):

en: Command Line
ja: コマンドライン

en: Search String
ja: 検索文字列

en: Expression
ja: 式

en: Input Line
ja: 入力行

en: Debug Line
ja: デバッグ行

en: 
    # Bar lines, copied verbatim:
ja: 
    # '|' で始まる行の、文字通りのコピー:

en: %sviminfo: %s in line:
ja: %sviminfo: %s 行目:

en: 
    # global variables:
ja: 
    # グローバル変数:

en: 
    # Last Substitute String:
    $
ja: 
    # 最後に置換された文字列:
    $

en: 
    # Last %sSearch Pattern:
    ~
ja: 
    # 最後の %s検索パターン:
    ~

en: 
    # Registers:
ja: 
    # レジスタ:

en: 
    # History of marks within files (newest to oldest):
ja: 
    # ファイル内マークの履歴 (新しいものから古いもの):

en: 
    # File marks:
ja: 
    # ファイルマーク:

en: 
    # Jumplist (newest first):
ja: 
    # ジャンプリスト (新しいものが先):

en: # This viminfo file was generated by Vim %s.
ja: # この viminfo ファイルは Vim %s によって生成されました.

en: # You may edit it if you're careful!
ja: # 変更する際には十分注意してください!

en: # Value of 'encoding' when this file was written
ja: # このファイルが書かれた時の 'encoding' の値

en: Reading viminfo file "%s"%s%s%s%s
ja: viminfoファイル "%s"%s%s%s%s を読込み中

en:  info
ja:  情報

en:  marks
ja:  マーク

en:  oldfiles
ja:  旧ファイル群

en:  FAILED
ja:  失敗

en: Writing viminfo file "%s"
ja: viminfoファイル "%s" を書込み中

en: wayland protocol error ->
ja: wayland プロトコルエラー ->

en: restoring Wayland display %s
ja: Waylandのディスプレイ %s を復元しています

en: failed restoring, lost connection to Wayland display
ja: 復元に失敗し、Waylandのディスプレイへの接続が失われました

en: Already only one window
ja: 既にウィンドウは1つしかありません

en: E370: Could not load library %s
ja: E370: ライブラリ %s をロードできませんでした

en: Sorry, this command is disabled: the Perl library could not be loaded.
ja: このコマンドは無効です、ごめんなさい: Perlライブラリをロードできませんでした。

en: Edit with Vim using &tabpages
ja: Vimでタブページを使って編集する (&T)

en: Edit with single &Vim
ja: 単一のVimで編集する (&V)

en: Diff with Vim
ja: Vimで差分を表示する

en: Edit with &Vim
ja: Vimで編集する (&V)

en: Edit with existing Vim
ja: 起動済のVimで編集する

en: Edit with existing Vim -
ja: 起動済のVimで編集する -

en: Edits the selected file(s) with Vim
ja: 選択したファイルをVimで編集する

en: Error creating process: Check if gvim is in your path!
ja: プロセスの作成に失敗: gvimが環境変数PATH上にあるか確認してください!

en: gvimext.dll error
ja: gvimext.dll エラー

en: Interrupted
ja: 割込まれました

en: E10: \ should be followed by /, ? or &
ja: E10: \ の後は / か ? か & でなければなりません

en: E11: Invalid in command-line window; :q<CR> closes the window
ja: E11: コマンドラインウィンドウでは無効です; :q<CR> でウィンドウを閉じる

en: E12: Command not allowed from exrc/vimrc in current dir or tag search
ja: E12: 現在のディレクトリやタグ検索ではexrc/vimrcのコマンドは許可されません

en: E13: File exists (add ! to override)
ja: E13: ファイルが存在します (! を追加で上書)

en: E15: Invalid expression: "%s"
ja: E15: 無効な式です: "%s"

en: E16: Invalid range
ja: E16: 無効な範囲です

en: E17: "%s" is a directory
ja: E17: "%s" はディレクトリです

en: E18: Unexpected characters in :let
ja: E18: 予期せぬ文字が :let にありました

en: E18: Unexpected characters in assignment
ja: E18: 予期せぬ文字が代入にありました

en: E19: Mark has invalid line number
ja: E19: マークに無効な行番号が指定されていました

en: E20: Mark not set
ja: E20: マークは設定されていません

en: E21: Cannot make changes, 'modifiable' is off
ja: E21: 'modifiable' がオフなので、変更できません

en: E22: Scripts nested too deep
ja: E22: スクリプトの入れ子が深過ぎます

en: E23: No alternate file
ja: E23: 副ファイルはありません

en: E24: No such abbreviation
ja: E24: そのような短縮入力はありません

en: E25: GUI cannot be used: Not enabled at compile time
ja: E25: GUIは使用不可能です: コンパイル時に無効にされています

en: E26: Hebrew cannot be used: Not enabled at compile time
ja: E26: ヘブライ語は使用不可能です: コンパイル時に無効にされています

en: E27: Farsi support has been removed
ja: E27: ペルシア語サポートは削除されました

en: E28: No such highlight group name: %s
ja: E28: そのような名のハイライトグループはありません: %s

en: E29: No inserted text yet
ja: E29: まだテキストが挿入されていません

en: E30: No previous command line
ja: E30: 以前にコマンド行がありません

en: E31: No such mapping
ja: E31: そのようなマッピングはありません

en: E32: No file name
ja: E32: ファイル名がありません

en: E33: No previous substitute regular expression
ja: E33: 正規表現置換がまだ実行されていません

en: E34: No previous command
ja: E34: コマンドがまだ実行されていません

en: E35: No previous regular expression
ja: E35: 正規表現がまだ実行されていません

en: E36: Not enough room
ja: E36: ウィンドウに十分な高さもしくは幅がありません

en: E37: No write since last change
ja: E37: 最後の変更が保存されていません

en: E37: No write since last change (add ! to override)
ja: E37: 最後の変更が保存されていません (! を追加で変更を破棄)

en: E39: Number expected
ja: E39: 数値が要求されています

en: E40: Can't open errorfile %s
ja: E40: エラーファイル %s を開けません

en: E41: Out of memory!
ja: E41: メモリが尽き果てました!

en: E42: No Errors
ja: E42: エラーはありません

en: E45: 'readonly' option is set (add ! to override)
ja: E45: 'readonly' オプションが設定されています (! を追加で上書き)

en: E46: Cannot change read-only variable
ja: E46: 読取専用変数には値を設定できません

en: E46: Cannot change read-only variable "%s"
ja: E46: 読取専用変数 "%s" には値を設定できません

en: E47: Error while reading errorfile
ja: E47: エラーファイルの読込み中にエラーが発生しました

en: E48: Not allowed in sandbox
ja: E48: サンドボックスでは許されません

en: E49: Invalid scroll size
ja: E49: 無効なスクロール量です

en: E50: Too many \z(
ja: E50: \z( が多過ぎます

en: E51: Too many %s(
ja: E51: %s( が多過ぎます

en: E52: Unmatched \z(
ja: E52: \z( が釣り合っていません

en: E53: Unmatched %s%%(
ja: E53: %s%%( が釣り合っていません

en: E54: Unmatched %s(
ja: E54: %s( が釣り合っていません

en: E55: Unmatched %s)
ja: E55: %s) が釣り合っていません

en: E59: Invalid character after %s@
ja: E59: %s@ の後に不正な文字がありました

en: E60: Too many complex %s{...}s
ja: E60: 複雑な %s{...} が多過ぎます

en: E61: Nested %s*
ja: E61:%s* が入れ子になっています

en: E62: Nested %s%c
ja: E62:%s%c が入れ子になっています

en: E63: Invalid use of \_
ja: E63: \_ の無効な使用方法です

en: E64: %s%c follows nothing
ja: E64:%s%c の後になにもありません

en: E65: Illegal back reference
ja: E65: 不正な後方参照です

en: E66: \z( not allowed here
ja: E66: \z( はココでは許可されていません

en: E67: \z1 - \z9 not allowed here
ja: E67: \z1 - \z9 はココでは許可されていません

en: E68: Invalid character after \z
ja: E68: \z の後に不正な文字がありました

en: E69: Missing ] after %s%%[
ja: E69: %s%%[ の後に ] がありません

en: E70: Empty %s%%[]
ja: E70: %s%%[] が空です

en: E71: Invalid character after %s%%
ja: E71: %s%% の後に不正な文字がありました

en: E72: Close error on swap file
ja: E72: スワップファイルのクローズ時エラーです

en: E73: Tag stack empty
ja: E73: タグスタックが空です

en: E74: Command too complex
ja: E74: コマンドが複雑過ぎます

en: E75: Name too long
ja: E75: 名前が長過ぎます

en: E76: Too many [
ja: E76: [ が多過ぎます

en: E77: Too many file names
ja: E77: ファイル名が多過ぎます

en: E78: Unknown mark
ja: E78: 未知のマーク

en: E79: Cannot expand wildcards
ja: E79: ワイルドカードを展開できません

en: E80: Error while writing
ja: E80: 書込み中のエラー

en: E81: Using <SID> not in a script context
ja: E81: スクリプト以外で<SID>が使われました

en: E82: Cannot allocate any buffer, exiting...
ja: E82: バッファを1つも作成できないので、終了します...

en: E83: Cannot allocate buffer, using other one...
ja: E83: バッファを作成できないので、他のを使用します...

en: E84: No modified buffer found
ja: E84: 変更されたバッファはありません

en: E85: There is no listed buffer
ja: E85: リスト表示されるバッファはありません

en: E86: Buffer %ld does not exist
ja: E86: バッファ %ld はありません

en: E87: Cannot go beyond last buffer
ja: E87: 最後のバッファを越えて移動はできません

en: E88: Cannot go before first buffer
ja: E88: 最初のバッファより前へは移動できません

en: E89: No write since last change for buffer %d (add ! to override)
ja: E89: バッファ %d の変更は保存されていません (! で変更を破棄)

en: E90: Cannot unload last buffer
ja: E90: 最後のバッファは解放できません

en: E91: 'shell' option is empty
ja: E91: 'shell' オプションが空です

en: E92: Buffer %d not found
ja: E92: バッファ %d が見つかりません

en: E93: More than one match for %s
ja: E93: %s に複数の該当がありました

en: E94: No matching buffer for %s
ja: E94: %s に該当するバッファはありませんでした

en: E95: Buffer with this name already exists
ja: E95: この名前のバッファは既にあります

en: E96: Cannot diff more than %d buffers
ja: E96: %d 以上のバッファはdiffできません

en: E97: Cannot create diffs
ja: E97: 差分を作成できません

en: E98: Cannot read diff output
ja: E98: diffの出力を読込めません

en: E99: Current buffer is not in diff mode
ja: E99: 現在のバッファは差分モードではありません

en: E100: No other buffer in diff mode
ja: E100: 差分モードである他のバッファはありません

en: E101: More than two buffers in diff mode, don't know which one to use
ja: E101: 差分モードのバッファが2個以上あるので、どれを使うか特定できません

en: E102: Can't find buffer "%s"
ja: E102: バッファ "%s" が見つかりません

en: E103: Buffer "%s" is not in diff mode
ja: E103: バッファ "%s" は差分モードではありません

en: E104: Escape not allowed in digraph
ja: E104: 合字にEscapeは使用できません

en: E105: Using :loadkeymap not in a sourced file
ja: E105: :source で取込むファイル以外では :loadkeymap を使えません

en: E106: Unsupported diff output format: %s
ja: E106: サポートしていないdiff出力フォーマットです: %s

en: E107: Missing parentheses: %s
ja: E107: カッコ '(' がありません: %s

en: E108: No such variable: "%s"
ja: E108: その変数はありません: "%s"

en: E109: Missing ':' after '?'
ja: E109: '?' の後に ':' がありません

en: E110: Missing ')'
ja: E110: ')' が見つかりません

en: E111: Missing ']'
ja: E111: ']' が見つかりません

en: E112: Option name missing: %s
ja: E112: オプション名がありません: %s

en: E113: Unknown option: %s
ja: E113: 未知のオプションです: %s

en: E114: Missing double quote: %s
ja: E114: ダブルクォートがありません: %s

en: E115: Missing single quote: %s
ja: E115: シングルクォートがありません: %s

en: E116: Invalid arguments for function %s
ja: E116: 関数の無効な引数です: %s

en: E117: Unknown function: %s
ja: E117: 未知の関数です: %s

en: E118: Too many arguments for function: %s
ja: E118: 関数の引数が多過ぎます: %s

en: E119: Not enough arguments for function: %s
ja: E119: 関数の引数が足りません: %s

en: E120: Using <SID> not in a script context: %s
ja: E120: スクリプト以外で<SID>が使われました: %s

en: E121: Undefined variable: %s
ja: E121: 未定義の変数です: %s

en: E121: Undefined variable: %c:%s
ja: E121: 未定義の変数です: %c:%s

en: E122: Function %s already exists, add ! to replace it
ja: E122: 関数 %s は定義済です、再定義するには ! を追加してください

en: E123: Undefined function: %s
ja: E123: 未定義の関数です: %s

en: E124: Missing '(': %s
ja: E124: '(' がありません: %s

en: E125: Illegal argument: %s
ja: E125: 不正な引数です: %s

en: E126: Missing :endfunction
ja: E126: :endfunction がありません

en: E127: Cannot redefine function %s: It is in use
ja: E127: 関数 %s を再定義できません: 使用中です

en: E128: Function name must start with a capital or "s:": %s
ja: E128: 関数名は大文字か "s:" で始まらなければなりません: %s

en: E129: Function name required
ja: E129: 関数名が要求されます

en: E131: Cannot delete function %s: It is in use
ja: E131: 関数 %s を削除できません: 使用中です

en: E132: Function call depth is higher than 'maxfuncdepth'
ja: E132: 関数呼出しの入れ子数が 'maxfuncdepth' を超えました

en: E133: :return not inside a function
ja: E133: 関数外に :return がありました

en: E134: Cannot move a range of lines into itself
ja: E134: 行の範囲をそれ自身には移動できません

en: E135: *Filter* Autocommands must not change current buffer
ja: E135: *Filter* 自動コマンドは現在のバッファを変更してはいけません

en: E136: viminfo: Too many errors, skipping rest of file
ja: E136: viminfo: エラーが多過ぎるので、以降はスキップします

en: E137: Viminfo file is not writable: %s
ja: E137: viminfoファイルが書込みできません: %s

en: E138: Can't write viminfo file %s!
ja: E138: viminfoファイル %s を保存できません!

en: E139: File is loaded in another buffer
ja: E139: 同じ名前のファイルが他のバッファで読込まれています

en: E140: Use ! to write partial buffer
ja: E140: バッファを部分的に保存するには ! を使ってください

en: E141: No file name for buffer %ld
ja: E141: バッファ %ld には名前がありません

en: E142: File not written: Writing is disabled by 'write' option
ja: E142: ファイルは保存されませんでした: 'write' オプションにより無効です

en: E143: Autocommands unexpectedly deleted new buffer %s
ja: E143: 自動コマンドが予期せず新しいバッファ %s を削除しました

en: E144: Non-numeric argument to :z
ja: E144: 数ではない引数が :z に渡されました

en: E145: Shell commands and some functionality not allowed in rvim
ja: E145: rvimではシェルコマンドと一部の機能を使えません

en: E146: Regular expressions can't be delimited by letters
ja: E146: 正規表現は文字で区切ることができません

en: E147: Cannot do :global recursive with a range
ja: E147: :global を範囲付きで再帰的には使えません

en: E148: Regular expression missing from :global
ja: E148: :global に正規表現が指定されていません

en: E149: Sorry, no help for %s
ja: E149: 残念ですが %s にはヘルプがありません

en: E150: Not a directory: %s
ja: E150: ディレクトリではありません: %s

en: E151: No match: %s
ja: E151: マッチはありません: %s

en: E152: Cannot open %s for writing
ja: E152: 書込み用に %s を開けません

en: E153: Unable to open %s for reading
ja: E153: 読込み用に %s を開けません

en: E154: Duplicate tag "%s" in file %s/%s
ja: E154: タグ "%s" がファイル %s/%s に重複しています

en: E155: Unknown sign: %s
ja: E155: 未知のsignです: %s

en: E156: Missing sign name
ja: E156: sign名がありません

en: E157: Invalid sign ID: %d
ja: E157: 無効なsign識別子です: %d

en: E158: Invalid buffer name: %s
ja: E158: 無効なバッファ名です: %s

en: E159: Missing sign number
ja: E159: signの番号がありません

en: E160: Unknown sign command: %s
ja: E160: 未知のsignコマンドです: %s

en: E161: Breakpoint not found: %s
ja: E161: ブレークポイントが見つかりません: %s

en: E162: No write since last change for buffer "%s"
ja: E162: バッファ "%s" の変更は保存されていません

en: E163: There is only one file to edit
ja: E163: 編集するファイルは1つしかありません

en: E164: Cannot go before first file
ja: E164: 最初のファイルより前には行けません

en: E165: Cannot go beyond last file
ja: E165: 最後のファイルを越えて後には行けません

en: E166: Can't open linked file for writing
ja: E166: リンクされたファイルに書込めません

en: E167: :scriptencoding used outside of a sourced file
ja: E167: :scriptencoding が取込みスクリプト以外で使用されました

en: E168: :finish used outside of a sourced file
ja: E168: :finish が取込みスクリプト以外で使用されました

en: E169: Command too recursive
ja: E169: コマンドが再帰的過ぎます

en: E170: Missing :endwhile
ja: E170: :endwhile がありません

en: E170: Missing :endfor
ja: E170: :endfor がありません

en: E171: Missing :endif
ja: E171: :endif がありません

en: E172: Missing marker
ja: E172: マーカーがありません

en: E173: %d more file to edit | E173: %d more files to edit
ja[0]: E173: 編集すべきファイルがあと %d 個あります

en: E174: Command already exists: add ! to replace it: %s
ja: E174: コマンドが既にあります: 再定義するには ! を追加してください: %s

en: E175: No attribute specified
ja: E175: 属性は定義されていません

en: E176: Invalid number of arguments
ja: E176: 引数の数が無効です

en: E177: Count cannot be specified twice
ja: E177: カウントを2重指定することはできません

en: E178: Invalid default value for count
ja: E178: カウントの省略値が無効です

en: E179: Argument required for %s
ja: E179: %s には引数が必要です

en: E180: Invalid complete value: %s
ja: E180: 無効な補完指定です: %s

en: E180: Invalid address type value: %s
ja: E180: 無効なアドレスタイプ値です: %s

en: E181: Invalid attribute: %s
ja: E181: 無効な属性です: %s

en: E182: Invalid command name
ja: E182: 無効なコマンド名です

en: E183: User defined commands must start with an uppercase letter
ja: E183: ユーザー定義コマンドは英大文字で始まらなければなりません

en: E184: No such user-defined command: %s
ja: E184: そのユーザー定義コマンドはありません: %s

en: E185: Cannot find color scheme '%s'
ja: E185: カラースキーム '%s' が見つかりません

en: E186: No previous directory
ja: E186: 前のディレクトリはありません

en: E187: Directory unknown
ja: E187: 未知のディレクトリ

en: E188: Obtaining window position not implemented for this platform
ja: E188: このプラットホームにはウィンドウ位置の取得機能は実装されていません

en: E189: "%s" exists (add ! to override)
ja: E189: "%s" が存在します (上書するには ! を追加してください)

en: E190: Cannot open "%s" for writing
ja: E190: "%s" を書込み用として開けません

en: E191: Argument must be a letter or forward/backward quote
ja: E191: 引数は1文字の英字か引用符 (' か `) でなければいけません

en: E192: Recursive use of :normal too deep
ja: E192: :normal の再帰利用が深くなり過ぎました

en: E193: %s not inside a function
ja: E193: 関数の外に %s がありました

en: E194: No alternate file name to substitute for '#'
ja: E194: '#'を置き換える副ファイルの名前がありません

en: E195: Cannot open viminfo file for reading
ja: E195: viminfoファイルを読込み用として開けません

en: E196: No digraphs in this version
ja: E196: このバージョンに合字はありません

en: E197: Cannot set language to "%s"
ja: E197: 言語を "%s" に設定できません

en: E199: Active window or buffer changed or deleted
ja: E199: アクティブなウィンドウかバッファが変更または削除されました

en: E200: *ReadPre autocommands made the file unreadable
ja: E200: *ReadPre 自動コマンド がファイルを読込不可にしました

en: E201: *ReadPre autocommands must not change current buffer
ja: E201: *ReadPre 自動コマンド は現在のバッファを変えられません

en: E202: Conversion made file unreadable!
ja: E202: 変換がファイルを読込不可にしました

en: E203: Autocommands deleted or unloaded buffer to be written
ja: E203: 保存するバッファを自動コマンドが削除か解放しました

en: E204: Autocommand changed number of lines in unexpected way
ja: E204: 自動コマンドが予期せぬ方法で行数を変更しました

en: E205: Patchmode: can't save original file
ja: E205: patchmode: 原本ファイルを保存できません

en: E206: Patchmode: can't touch empty original file
ja: E206: Patchmode: 空の原本ファイルをtouchできません

en: E207: Can't delete backup file
ja: E207: バックアップファイルを消せません

en: E208: Error writing to "%s"
ja: E208: "%s" を書込み中のエラーです

en: E209: Error closing "%s"
ja: E209: "%s" を閉じる時にエラーです

en: E210: Error reading "%s"
ja: E210: "%s" を読込み中のエラーです

en: E211: File "%s" no longer available
ja: E211: ファイル "%s" は既に存在しません

en: E212: Can't open file for writing
ja: E212: 書込み用にファイルを開けません

en: E213: Cannot convert (add ! to write without conversion)
ja: E213: 変換できません (! を追加で変換せずに保存)

en: E214: Can't find temp file for writing
ja: E214: 保存用一時ファイルが見つかりません

en: E215: Illegal character after *: %s
ja: E215: * の後に不正な文字がありました: %s

en: E216: No such event: %s
ja: E216: そのようなイベントはありません: %s

en: E216: No such group or event: %s
ja: E216: そのようなグループもしくはイベントはありません: %s

en: E217: Can't execute autocommands for ALL events
ja: E217: 全てのイベントに対しての自動コマンドは実行できません

en: E218: Autocommand nesting too deep
ja: E218: 自動コマンドの入れ子が深過ぎます

en: E219: Missing {.
ja: E219: { がありません。

en: E220: Missing }.
ja: E220: } がありません。

en: E221: Marker cannot start with lower case letter
ja: E221: マーカーは英小文字で始まってはいけません

en: E223: Recursive mapping
ja: E223: 再帰的マッピング

en: E224: Global abbreviation already exists for %s
ja: E224: %s というグローバル短縮入力は既に存在します

en: E225: Global mapping already exists for %s
ja: E225: %s というグローバルマッピングは既に存在します

en: E226: Abbreviation already exists for %s
ja: E226: %s という短縮入力は既に存在します

en: E227: Mapping already exists for %s
ja: E227: %s というマッピングは既に存在します

en: E229: Cannot start the GUI
ja: E229: GUIを開始できません

en: E230: Cannot read from "%s"
ja: E230: "%s"から読込むことができません

en: E231: 'guifontwide' invalid
ja: E231: 'guifontwide' が無効です

en: E233: Cannot open display
ja: E233: ディスプレイを開けません

en: E234: Unknown fontset: %s
ja: E234: 未知のフォントセット: %s

en: E235: Unknown font: %s
ja: E235: 未知のフォント: %s

en: E236: Font "%s" is not fixed-width
ja: E236: フォント "%s" は固定幅ではありません

en: E237: Printer selection failed
ja: E237: プリンタの選択に失敗しました

en: E238: Print error: %s
ja: E238: 印刷エラー: %s

en: E239: Invalid sign text: %s
ja: E239: 無効なsignのテキストです: %s

en: E240: No connection to the X server
ja: E240: X サーバーへの接続がありません

en: E241: Unable to send to %s
ja: E241: %s へ送ることができません

en: E242: Can't split a window while closing another
ja: E242: 別のウィンドウを閉じている間に分割することはできません

en: E243: Argument not supported: "-%s"; Use the OLE version.
ja: E243: 引数はサポートされません: "-%s"; OLE版を使用してください。

en: E244: Illegal %s name "%s" in font name "%s"
ja: E244: 不正な%s名 "%s" です (フォント名 "%s")

en: E245: Illegal char '%c' in font name "%s"
ja: E245: '%c' は不正な文字です (フォント名 "%s")

en: E246: FileChangedShell autocommand deleted buffer
ja: E246: FileChangedShell 自動コマンドがバッファを削除しました

en: E247: No registered server named "%s"
ja: E247: "%s" という名前の登録されたサーバーはありません

en: E248: Failed to send command to the destination program
ja: E248: 目的のプログラムへのコマンド送信に失敗しました

en: E249: Window layout changed unexpectedly
ja: E249: 予期せずウィンドウの配置が変わりました

en: E250: Fonts for the following charsets are missing in fontset %s:
ja: E250: 以下の文字セットのフォントがありません %s:

en: E251: VIM instance registry property is badly formed.  Deleted!
ja: E251: VIM 実体の登録プロパティが不正です。消去しました!

en: E252: Fontset name: %s - Font '%s' is not fixed-width
ja: E252: フォントセット名: %s - フォント '%s' は固定幅ではありません

en: E253: Fontset name: %s
ja: E253: フォントセット名: %s

en: E254: Cannot allocate color %s
ja: E254: %s の色を割り当てられません

en: E255: Couldn't read in sign data
ja: E255: sign のデータを読込めませんでした

en: E257: cstag: Tag not found
ja: E257: cstag: タグが見つかりません

en: E258: Unable to send to client
ja: E258: クライアントへ送ることができません

en: E259: No matches found for cscope query %s of %s
ja: E259: cscopeクエリー %s of %s に該当がありませんでした

en: E260: Missing name after ->
ja: E260: -> の後に名前がありません

en: E261: Cscope connection %s not found
ja: E261: cscope接続 %s が見つかりませんでした

en: E262: Error reading cscope connection %d
ja: E262: cscopeの接続 %d を読込み中のエラーです

en: E263: Sorry, this command is disabled, the Python library could not be loaded.
ja: E263: このコマンドは無効です、ごめんなさい: Pythonライブラリをロードできませんでした。

en: E264: Python: Error initialising I/O objects
ja: E264: Python: I/Oオブジェクトの初期化エラー

en: E265: $_ must be an instance of String
ja: E265: $_ は文字列のインスタンスでなければなりません

en: E266: Sorry, this command is disabled, the Ruby library could not be loaded.
ja: E266: このコマンドは無効です、ごめんなさい: Rubyライブラリをロードできませんでした。

en: E267: Unexpected return
ja: E267: 予期せぬ return です

en: E268: Unexpected next
ja: E268: 予期せぬ next です

en: E269: Unexpected break
ja: E269: 予期せぬ break です

en: E270: Unexpected redo
ja: E270: 予期せぬ redo です

en: E271: Retry outside of rescue clause
ja: E271: rescue の外の retry です

en: E272: Unhandled exception
ja: E272: 取り扱われなかった例外があります

en: E273: Unknown longjmp status %d
ja: E273: 未知のlongjmp状態: %d

en: E274: No white space allowed before parenthesis
ja: E274: 丸括弧の前にスペースは許されません

en: E275: Cannot add text property to unloaded buffer
ja: E275: 解放されたバッファにはテキストプロパティを追加できません

en: E276: Cannot use function as a method: %s
ja: E276: 関数をメソッドとして使用できません: %s

en: E277: Unable to read a server reply
ja: E277: サーバーの応答がありません

en: E279: Sorry, ++shell is not supported on this system
ja: E279: ごめんなさい、++shell はこのシステムではサポートされていません

en: E282: Cannot read from "%s"
ja: E282: "%s" から読込むことができません

en: E283: No marks matching "%s"
ja: E283: "%s" に該当するマークがありません

en: E284: Cannot set IC values
ja: E284: ICの値を設定できません

en: E285: Failed to create input context
ja: E285: インプットコンテキストの作成に失敗しました

en: E286: Failed to open input method
ja: E286: インプットメソッドのオープンに失敗しました

en: E287: Warning: Could not set destroy callback to IM
ja: E287: 警告: IMの破壊コールバックを設定できませんでした

en: E288: Input method doesn't support any style
ja: E288: インプットメソッドはどんなスタイルもサポートしません

en: E289: Input method doesn't support my preedit type
ja: E289: インプットメソッドは my preedit type をサポートしません

en: E290: List or number required
ja: E290: リストか数値が必要です

en: E294: Seek error in swap file read
ja: E294: スワップファイル読込み時にシークエラーです

en: E295: Read error in swap file
ja: E295: スワップファイルの読込みエラーです

en: E296: Seek error in swap file write
ja: E296: スワップファイル書込み時にシークエラーです

en: E297: Write error in swap file
ja: E297: スワップファイルの書込みエラーです

en: E299: Perl evaluation forbidden in sandbox without the Safe module
ja: E299: サンドボックスでは Safe モジュールを使用しないPerlスクリプトは禁じられています

en: E300: Swap file already exists (symlink attack?)
ja: E300: スワップファイルが既に存在します (symlinkによる攻撃?)

en: E301: Oops, lost the swap file!!!
ja: E301: おっと、スワップファイルが失われました!!!

en: E302: Could not rename swap file
ja: E302: スワップファイルの名前を変えられません

en: E303: Unable to open swap file for "%s", recovery impossible
ja: E303: "%s" のスワップファイルを開けないのでリカバリは不可能です

en: E305: No swap file found for %s
ja: E305: %s にはスワップファイルが見つかりません

en: E306: Cannot open %s
ja: E306: %s を開けません

en: E307: %s does not look like a Vim swap file
ja: E307: %s はVimのスワップファイルではないようです

en: E308: Warning: Original file may have been changed
ja: E308: 警告: 原本ファイルが変更されています

en: E309: Unable to read block 1 from %s
ja: E309: %s からブロック 1 を読込めません

en: E310: Block 1 ID wrong (%s not a .swp file?)
ja: E310: ブロック 1 のIDが間違っています(%s が.swpファイルでない?)

en: E311: Recovery Interrupted
ja: E311: リカバリが割込まれました

en: E312: Errors detected while recovering; look for lines starting with ???
ja: E312: リカバリの最中にエラーが検出されました; ???で始まる行を参照してください

en: E313: Cannot preserve, there is no swap file
ja: E313: スワップファイルが無いので維持できません

en: E314: Preserve failed
ja: E314: 維持に失敗しました

en: E319: Sorry, the command is not available in this version
ja: E319: このバージョンではこのコマンドは利用できません、ごめんなさい

en: E321: Could not reload "%s"
ja: E321: "%s" はリロードできませんでした

en: E324: Can't open PostScript output file
ja: E324: PostScript出力用のファイルを開けません

en: E325: ATTENTION
ja: E325: 注意

en: E326: Too many swap files found
ja: E326: スワップファイルが多数見つかりました

en: E327: Part of menu-item path is not sub-menu
ja: E327: メニューアイテムのパスの部分がサブメニューではありません

en: E328: Menu only exists in another mode
ja: E328: メニューは他のモードにだけあります

en: E329: No menu "%s"
ja: E329: "%s" というメニューはありません

en: E330: Menu path must not lead to a sub-menu
ja: E330: メニューパスはサブメニューを生じるべきではありません

en: E331: Must not add menu items directly to menu bar
ja: E331: メニューバーには直接メニューアイテムを追加できません

en: E332: Separator cannot be part of a menu path
ja: E332: 区切りはメニューパスの一部ではありません

en: E333: Menu path must lead to a menu item
ja: E333: メニューパスはメニューアイテムを生じなければいけません

en: E334: Menu not found: %s
ja: E334: メニューが見つかりません: %s

en: E335: Menu not defined for %s mode
ja: E335: %s にはメニューが定義されていません

en: E336: Menu path must lead to a sub-menu
ja: E336: メニューパスはサブメニューを生じなければいけません

en: E337: Menu not found - check menu names
ja: E337: メニューが見つかりません - メニュー名を確認してください

en: E338: Sorry, no file browser in console mode
ja: E338: コンソールモードではファイルブラウザを使えません、ごめんなさい

en: E339: Pattern too long
ja: E339: パターンが長過ぎます

en: E340: Internal error; if you can reproduce please report a bug
ja: E340: 内部エラー; 再現できる場合はバグ報告をお願いします

en: E342: Out of memory!  (allocating %lu bytes)
ja: E342: メモリが足りません!  (%lu バイトを割当要求)

en: E343: Invalid path: '**[number]' must be at the end of the path or be followed by '%s'.
ja: E343: 無効なパスです: '**[数値]' はpathの最後か '%s' が続いてないといけません。

en: E344: Can't find directory "%s" in cdpath
ja: E344: cdpathには "%s" というディレクトリがありません

en: E345: Can't find file "%s" in path
ja: E345: pathには "%s" というファイルがありません

en: E346: No more directory "%s" found in cdpath
ja: E346: cdpathにはこれ以上 "%s" というディレクトリがありません

en: E347: No more file "%s" found in path
ja: E347: パスにはこれ以上 "%s" というファイルがありません

en: E348: No string under cursor
ja: E348: カーソルの位置には文字列がありません

en: E349: No identifier under cursor
ja: E349: カーソルの位置には識別子がありません

en: E350: Cannot create fold with current 'foldmethod'
ja: E350: 現在の 'foldmethod' では折畳みを作成できません

en: E351: Cannot delete fold with current 'foldmethod'
ja: E351: 現在の 'foldmethod' では折畳みを削除できません

en: E352: Cannot erase folds with current 'foldmethod'
ja: E352: 現在の 'foldmethod' では折畳みを消去できません

en: E353: Nothing in register %s
ja: E353: レジスタ %s には何もありません

en: E354: Invalid register name: '%s'
ja: E354: 無効なレジスタ名: '%s'

en: E355: Unknown option: %s
ja: E355: 未知のオプションです: %s

en: E357: 'langmap': Matching character missing for %s
ja: E357: 'langmap': %s に対応する文字がありません

en: E358: 'langmap': Extra characters after semicolon: %s
ja: E358: 'langmap': セミコロンの後に余分な文字があります: %s

en: E359: Screen mode setting not supported
ja: E359: スクリーンモードの設定には対応していません

en: E360: Cannot execute shell with -f option
ja: E360: -f オプションでシェルを実行できません

en: E362: Using a boolean value as a Float
ja: E362: ブール値を浮動小数点数として扱っています

en: E363: Pattern uses more memory than 'maxmempattern'
ja: E363: パターンが 'maxmempattern' 以上のメモリを使用します

en: E364: Library call failed for "%s()"
ja: E364: "%s()" のライブラリ呼出しに失敗しました

en: E365: Failed to print PostScript file
ja: E365: PostScriptファイルの印刷に失敗しました

en: E366: Not allowed to enter a popup window
ja: E366: ポップアップウィンドウに入ることは許されません

en: E367: No such group: "%s"
ja: E367: そのグループはありません: "%s"

en: E368: Got SIG%s in libcall()
ja: E368: libcall() で　SIG%s を受け取りました

en: E369: Invalid item in %s%%[]
ja: E369: 無効な項目です: %s%%[]

en: E370: Could not load library %s: %s
ja: E370: ライブラリ %s をロードできませんでした: %s

en: E371: Command not found
ja: E371: コマンドがありません

en: E372: Too many %%%c in format string
ja: E372: フォーマット文字列に %%%c が多過ぎます

en: E373: Unexpected %%%c in format string
ja: E373: フォーマット文字列に予期せぬ %%%c がありました

en: E374: Missing ] in format string
ja: E374: フォーマット文字列に ] がありません

en: E375: Unsupported %%%c in format string
ja: E375: フォーマット文字列では %%%c はサポートされません

en: E376: Invalid %%%c in format string prefix
ja: E376: フォーマット文字列の前置に無効な %%%c があります

en: E377: Invalid %%%c in format string
ja: E377: フォーマット文字列に無効な %%%c があります

en: E378: 'errorformat' contains no pattern
ja: E378: 'errorformat' にパターンが指定されていません

en: E379: Missing or empty directory name
ja: E379: ディレクトリ名が無いか空です

en: E380: At bottom of quickfix stack
ja: E380: quickfix スタックの末尾です

en: E381: At top of quickfix stack
ja: E381: quickfix スタックの先頭です

en: E382: Cannot write, 'buftype' option is set
ja: E382: 'buftype' オプションが設定されているので書込めません

en: E383: Invalid search string: %s
ja: E383: 無効な検索文字列です: %s

en: E384: Search hit TOP without match for: %s
ja: E384: 上まで検索しましたが該当箇所はありません: %s

en: E385: Search hit BOTTOM without match for: %s
ja: E385: 下まで検索しましたが該当箇所はありません: %s

en: E386: Expected '?' or '/'  after ';'
ja: E386: ';' のあとには '?' か '/' が期待されている

en: E387: Match is on current line
ja: E387: 現在行に該当があります

en: E388: Couldn't find definition
ja: E388: 定義を見つけられません

en: E389: Couldn't find pattern
ja: E389: パターンを見つけられません

en: E390: Illegal argument: %s
ja: E390: 不正な引数です: %s

en: E391: No such syntax cluster: %s
ja: E391: そのような構文クラスタはありません: %s

en: E392: No such syntax cluster: %s
ja: E392: そのような構文クラスタはありません: %s

en: E393: group[t]here not accepted here
ja: E393: ここではグループは許可されません

en: E394: Didn't find region item for %s
ja: E394: %s の範囲要素が見つかりません

en: E395: Contains argument not accepted here
ja: E395: この場所では引数containsは許可されていません

en: E397: Filename required
ja: E397: ファイル名が必要です

en: E398: Missing '=': %s
ja: E398: '=' がありません: %s

en: E399: Not enough arguments: syntax region %s
ja: E399: 引数が足りません: 構文範囲 %s

en: E400: No cluster specified
ja: E400: クラスタが指定されていません

en: E401: Pattern delimiter not found: %s
ja: E401: パターン区切りが見つかりません: %s

en: E402: Garbage after pattern: %s
ja: E402: パターンのあとにゴミがあります: %s

en: E403: syntax sync: Line continuations pattern specified twice
ja: E403: 構文同期: 連続行パターンが2度指定されました

en: E404: Illegal arguments: %s
ja: E404: 不正な引数です: %s

en: E405: Missing equal sign: %s
ja: E405: 等号がありません: %s

en: E406: Empty argument: %s
ja: E406: 空の引数: %s

en: E407: %s not allowed here
ja: E407: %s はココでは許可されていません

en: E408: %s must be first in contains list
ja: E408: %s は内容リストの先頭でなければならない

en: E409: Unknown group name: %s
ja: E409: 未知のグループ名: %s

en: E410: Invalid :syntax subcommand: %s
ja: E410: 無効な :syntax のサブコマンドです: %s

en: E411: Highlight group not found: %s
ja: E411: ハイライトグループが見つかりません: %s

en: E412: Not enough arguments: ":highlight link %s"
ja: E412: 引数が充分ではない: ":highlight link %s"

en: E413: Too many arguments: ":highlight link %s"
ja: E413: 引数が多過ぎます: ":highlight link %s"

en: E414: Group has settings, highlight link ignored
ja: E414: グループが設定されているのでハイライトリンクは無視されます

en: E415: Unexpected equal sign: %s
ja: E415: 予期せぬ等号です: %s

en: E416: Missing equal sign: %s
ja: E416: 等号がありません: %s

en: E417: Missing argument: %s
ja: E417: 引数がありません: %s

en: E418: Illegal value: %s
ja: E418: 不正な値です: %s

en: E418: I'm a teapot
ja: E418: 私はティーポットです

en: E419: FG color unknown
ja: E419: 未知の前景色です

en: E420: BG color unknown
ja: E420: 未知の背景色です

en: E421: Color name or number not recognized: %s
ja: E421: カラー名や番号を認識できません: %s

en: E422: Terminal code too long: %s
ja: E422: 終端コードが長過ぎます: %s

en: E423: Illegal argument: %s
ja: E423: 不正な引数です: %s

en: E424: Too many different highlighting attributes in use
ja: E424: 多くの異なるハイライト属性が使われ過ぎています

en: E425: Cannot go before first matching tag
ja: E425: 最初の該当タグを越えて戻ることはできません

en: E426: Tag not found: %s
ja: E426: タグが見つかりません: %s

en: E427: There is only one matching tag
ja: E427: 該当タグが1つだけしかありません

en: E428: Cannot go beyond last matching tag
ja: E428: 最後の該当タグを越えて進むことはできません

en: E429: File "%s" does not exist
ja: E429: ファイル "%s" がありません

en: E430: Tag file path truncated for %s
ja: E430: タグファイルのパスが %s に切り捨てられました

en: E431: Format error in tags file "%s"
ja: E431: タグファイル "%s" のフォーマットにエラーがあります

en: E432: Tags file not sorted: %s
ja: E432: タグファイルがソートされていません: %s

en: E433: No tags file
ja: E433: タグファイルがありません

en: E434: Can't find tag pattern
ja: E434: タグパターンを見つけられません

en: E435: Couldn't find tag, just guessing!
ja: E435: タグを見つけられないので単に推測します!

en: E436: No "%s" entry in termcap
ja: E436: termcapに "%s" のエントリがありません

en: E437: Terminal capability "cm" required
ja: E437: 端末に "cm" 機能が必要です

en: E441: There is no preview window
ja: E441: プレビューウィンドウがありません

en: E442: Can't split topleft and botright at the same time
ja: E442: 左上と右下を同時に分割することはできません

en: E443: Cannot rotate when another window is split
ja: E443: 他のウィンドウが分割されている時には順回できません

en: E444: Cannot close last window
ja: E444: 最後のウィンドウを閉じることはできません

en: E445: Other window contains changes
ja: E445: 他のウィンドウには変更があります

en: E446: No file name under cursor
ja: E446: カーソルの下にファイル名がありません

en: E447: Can't find file "%s" in path
ja: E447: pathには "%s" というファイルがありません

en: E448: Could not load library function %s
ja: E448: ライブラリの関数 %s をロードできませんでした

en: E449: Invalid expression received
ja: E449: 無効な式を受け取りました

en: E450: Buffer number, text or a list required
ja: E450: バッファ番号、テキストまたはリストが必要です

en: E451: Expected }: %s
ja: E451: } が必要です: %s

en: E452: Double ; in list of variables
ja: E452: リスト型の値に2つ以上の ; が検出されました

en: E453: UL color unknown
ja: E453: 未知の下線色です

en: E454: Function list was modified
ja: E454: 関数リストが変更されました

en: E455: Error writing to PostScript output file
ja: E455: PostScript出力ファイルの書込みエラーです

en: E456: Can't open file "%s"
ja: E456: ファイル "%s" を開けません

en: E456: Can't find PostScript resource file "%s.ps"
ja: E456: PostScriptのリソースファイル "%s.ps" が見つかりません

en: E457: Can't read PostScript resource file "%s"
ja: E457: PostScriptのリソースファイル "%s" を読込めません

en: E458: Cannot allocate colormap entry, some colors may be incorrect
ja: E458: 色指定が正しくないのでカラーマップのエントリを割り当てられません

en: E459: Cannot go back to previous directory
ja: E459: 前のディレクトリに戻れません

en: E460: Entries missing in mapset() dict argument
ja: E460: mapset() の辞書引数の要素が足りません

en: E461: Illegal variable name: %s
ja: E461: 不正な変数名です: %s

en: E462: Could not prepare for reloading "%s"
ja: E462: "%s" をリロードする準備ができませんでした

en: E463: Region is guarded, cannot modify
ja: E463: 領域が保護されているので、変更できません

en: E464: Ambiguous use of user-defined command
ja: E464: ユーザー定義コマンドのあいまいな使用です

en: E464: Ambiguous use of user-defined command: %s
ja: E464: ユーザー定義コマンドのあいまいな使用です: %s

en: E465: :winsize requires two number arguments
ja: E465: :winsize には2つの数値の引数が必要です

en: E466: :winpos requires two number arguments
ja: E466: :winpos には2つの数値の引数が必要です

en: E467: Custom completion requires a function argument
ja: E467: カスタム補完には引数として関数が必要です

en: E468: Completion argument only allowed for custom completion
ja: E468: 補完引数はカスタム補完でしか使用できません

en: E469: Invalid cscopequickfix flag %c for %c
ja: E469: 無効な cscopequickfix フラグ %c の %c です

en: E470: Command aborted
ja: E470: コマンドが中断されました

en: E471: Argument required
ja: E471: 引数が必要です

en: E472: Command failed
ja: E472: コマンドが失敗しました

en: E474: Invalid argument
ja: E474: 無効な引数です

en: E475: Invalid argument: %s
ja: E475: 無効な引数です: %s

en: E475: Invalid value for argument %s
ja: E475: 引数 %s に対して無効な値です

en: E475: Invalid value for argument %s: %s
ja: E475: 引数 %s に対して無効な値です: %s

en: E476: Invalid command
ja: E476: 無効なコマンドです

en: E476: Invalid command: %s
ja: E476: 無効なコマンドです: %s

en: E476: Invalid command: %s, expected %s
ja: E476: 無効なコマンドです: %s, %s を期待していました

en: E477: No ! allowed
ja: E477: ! は許可されていません

en: E478: Don't panic!
ja: E478: 慌てないでください

en: E479: No match
ja: E479: 該当はありません

en: E480: No match: %s
ja: E480: 該当はありません: %s

en: E481: No range allowed
ja: E481: 範囲指定は許可されていません

en: E482: Can't create file %s
ja: E482: ファイル %s を作成できません

en: E483: Can't get temp file name
ja: E483: 一時ファイルの名前を取得できません

en: E484: Can't open file %s
ja: E484: ファイル %s を開けません

en: E485: Can't read file %s
ja: E485: ファイル %s を読込めません

en: E486: Pattern not found
ja: E486: パターンは見つかりませんでした

en: E486: Pattern not found: %s
ja: E486: パターンは見つかりませんでした: %s

en: E487: Argument must be positive
ja: E487: 引数は正の値でなければなりません

en: E487: Argument must be positive: %s
ja: E487: 引数は正の値でなければなりません: %s

en: E488: Trailing characters
ja: E488: 余分な文字が後ろにあります

en: E488: Trailing characters: %s
ja: E488: 余分な文字が後ろにあります: %s

en: E489: No call stack to substitute for "<stack>"
ja: E489: "<stack>" を置き換えるコールスタックがありません

en: E490: No fold found
ja: E490: 折畳みがありません

en: E491: JSON decode error at '%s'
ja: E491: '%s' でJSONデコードエラー

en: E492: Not an editor command
ja: E492: エディタのコマンドではありません

en: E493: Backwards range given
ja: E493: 逆さまの範囲が指定されました

en: E494: Use w or w>>
ja: E494: w もしくは w>> を使用してください

en: E495: No autocommand file name to substitute for "<afile>"
ja: E495: "<afile>" を置き換える自動コマンドのファイル名がありません

en: E496: No autocommand buffer number to substitute for "<abuf>"
ja: E496: "<abuf>" を置き換える自動コマンドバッファ番号がありません

en: E497: No autocommand match name to substitute for "<amatch>"
ja: E497: "<amatch>" を置き換える自動コマンドの該当名がありません

en: E498: No :source file name to substitute for "<sfile>"
ja: E498: "<sfile>" を置き換える :source 対象ファイル名がありません

en: E499: Empty file name for '%' or '#', only works with ":p:h"
ja: E499: '%' や '#' が無名ファイルなので ":p:h" を伴わない使い方はできません

en: E500: Evaluates to an empty string
ja: E500: 空文字列として評価されました

en: E501: At end-of-file
ja: E501: ファイルの終了位置

en: is not a file or writable device
ja: はファイルでも書込み可能デバイスでもありません

en: E503: "%s" is not a file or writable device
ja: E503: "%s" はファイルでも書込み可能デバイスでもありません

en: E503: Coffee is currently not available
ja: E503: コーヒーは現在のところ提供されません

en: is read-only (cannot override: "W" in 'cpoptions')
ja: は読込専用です ("W" が 'cpoptions' にあるため、強制書込できません)

en: is read-only (add ! to override)
ja: は読込専用です (強制書込には ! を追加)

en: E505: "%s" is read-only (add ! to override)
ja: E505: "%s" は読込専用です (強制書込には ! を追加)

en: E506: Can't write to backup file (add ! to override)
ja: E506: バックアップファイルを保存できません (! を追加で強制書込)

en: E507: Close error for backup file (add ! to write anyway)
ja: E507: バックアップファイルを閉じる際にエラーが発生しました (! を追加で構わず書込)

en: E508: Can't read file for backup (add ! to write anyway)
ja: E508: バックアップ用ファイルを読込めません (! を追加で構わず書込)

en: E509: Cannot create backup file (add ! to override)
ja: E509: バックアップファイルを作れません (! を追加で強制書込)

en: E510: Can't make backup file (add ! to write anyway)
ja: E510: バックアップファイルを作れません (! を追加で構わず書込)

en: E511: NetBeans already connected
ja: E511: NetBeansは既に接続しています

en: E512: Close failed
ja: E512: 閉じることに失敗

en: E513: Write error, conversion failed (make 'fenc' empty to override)
ja: E513: 書込みエラー、変換失敗 (上書するには 'fenc' を空にしてください)

en: E513: Write error, conversion failed in line %ld (make 'fenc' empty to override)
ja: E513: 書込みエラー、変換失敗、行数 %ld (上書するには 'fenc' を空にしてください)

en: E514: Write error (file system full?)
ja: E514: 書込みエラー (ファイルシステムが満杯?)

en: E515: No buffers were unloaded
ja: E515: 解放されたバッファはありません

en: E516: No buffers were deleted
ja: E516: 削除されたバッファはありません

en: E517: No buffers were wiped out
ja: E517: 破棄されたバッファはありません

en: E518: Unknown option
ja: E518: 未知のオプションです

en: E519: Option not supported
ja: E519: オプションはサポートされていません

en: E520: Not allowed in a modeline
ja: E520: modeline では許可されません

en: E521: Number required after =
ja: E521: = の後には数字が必要です

en: E521: Number required: &%s = '%s'
ja: E521: 数字が必要です: &%s = '%s'

en: E522: Not found in termcap
ja: E522: termcap 内に見つかりません

en: E523: Not allowed here
ja: E523: ここでは許可されません

en: E524: Missing colon
ja: E524: コロンがありません

en: E525: Zero length string
ja: E525: 文字列の長さがゼロです

en: E526: Missing number after <%s>
ja: E526: <%s> の後に数字がありません

en: E527: Missing comma
ja: E527: コンマがありません

en: E528: Must specify a ' value
ja: E528: ' の値を指定しなければなりません

en: E529: Cannot set 'term' to empty string
ja: E529: 'term' には空文字列を設定できません

en: E530: Cannot change 'term' in the GUI
ja: E530: GUIでは 'term' を変更できません

en: E531: Use ":gui" to start the GUI
ja: E531: GUIをスタートするには ":gui" を使用してください

en: E532: Highlighting color name too long in defineAnnoType
ja: E532: defineAnnoType内のハイライト色名が長すぎます

en: E533: Can't select wide font
ja: E533: ワイドフォントを選択できません

en: E534: Invalid wide font
ja: E534: 無効なワイドフォントです

en: E535: Illegal character after <%c>
ja: E535: <%c> の後に不正な文字があります

en: E536: Comma required
ja: E536: コンマが必要です

en: E537: 'commentstring' must be empty or contain %s
ja: E537: 'commentstring' は空であるか %s を含む必要があります

en: E538: Pattern found in every line: %s
ja: E538: パターンが全ての行で見つかりました: %s

en: E539: Illegal character <%s>
ja: E539: 不正な文字です <%s>

en: E540: Unclosed expression sequence
ja: E540: 式が終了していません

en: E542: Unbalanced groups
ja: E542: グループが釣合いません

en: E543: Not a valid codepage
ja: E543: 無効なコードページです

en: E544: Keymap file not found
ja: E544: キーマップファイルが見つかりません

en: E545: Missing colon
ja: E545: コロンがありません

en: E546: Illegal mode
ja: E546: 不正なモードです

en: E547: Illegal mouseshape
ja: E547: 不正な 'mouseshape' です

en: E548: Digit expected
ja: E548: 数値が必要です

en: E549: Illegal percentage
ja: E549: 不正なパーセンテージです

en: E550: Missing colon
ja: E550: コロンがありません

en: E551: Illegal component
ja: E551: 不正な構文要素です

en: E552: Digit expected
ja: E552: 数値が必要です

en: E553: No more items
ja: E553: 要素がもうありません

en: E554: Syntax error in %s{...}
ja: E554: %s{...} 内に文法エラーがあります

en: E555: At bottom of tag stack
ja: E555: タグスタックの末尾です

en: E556: At top of tag stack
ja: E556: タグスタックの先頭です

en: E557: Cannot open termcap file
ja: E557: termcapファイルを開けません

en: E558: Terminal entry not found in terminfo
ja: E558: terminfoに端末エントリを見つけられません

en: E559: Terminal entry not found in termcap
ja: E559: termcapに端末エントリを見つけられません

en: E560: Usage: cs[cope] %s
ja: E560: 使用方法: cs[cope] %s

en: E561: Unknown cscope search type
ja: E561: 未知のcscope検索型です

en: E562: Usage: cstag <ident>
ja: E562: 使用法: cstag <ident>

en: E563: stat(%s) error: %d
ja: E563: stat(%s) エラー: %d

en: E564: %s is not a directory or a valid cscope database
ja: E564: %s はディレクトリ及び有効なcscopeのデータベースではありません

en: E565: Not allowed to change text or change window
ja: E565: テキストを変更したりウィンドウを変更することは許可されません

en: E566: Could not create cscope pipes
ja: E566: cscopeパイプを作成できませんでした

en: E567: No cscope connections
ja: E567: cscope接続に失敗しました

en: E568: Duplicate cscope database not added
ja: E568: 重複するcscopeデータベースは追加されませんでした

en: E571: Sorry, this command is disabled: the Tcl library could not be loaded.
ja: E571: このコマンドは無効です、ごめんなさい: Tclライブラリをロードできませんでした。

en: E572: Exit code %d
ja: E572: 終了コード %d

en: E573: Invalid server id used: %s
ja: E573: 無効なサーバーIDが使われました: %s

en: E574: Unknown register type %d
ja: E574: 未知のレジスタ型 %d です

en: Illegal starting char
ja: 不正な先頭文字です

en: Missing '>'
ja: '>' が見つかりません

en: Illegal register name
ja: 不正なレジスタ名

en: E579: :if nesting too deep
ja: E579: :if の入れ子が深過ぎます

en: E579: Block nesting too deep
ja: E579: ブロックの入れ子が深過ぎます

en: E580: :endif without :if
ja: E580: :if のない :endif があります

en: E581: :else without :if
ja: E581: :if のない :else があります

en: E582: :elseif without :if
ja: E582: :if のない :elseif があります

en: E583: Multiple :else
ja: E583: 複数の :else があります

en: E584: :elseif after :else
ja: E584: :else の後に :elseif があります

en: E585: :while/:for nesting too deep
ja: E585: :while や :for の入れ子が深過ぎます

en: E586: :continue without :while or :for
ja: E586: :while や :for のない :continue があります

en: E587: :break without :while or :for
ja: E587: :while や :for のない :break があります

en: E588: :endwhile without :while
ja: E588: :while のない :endwhile があります

en: E588: :endfor without :for
ja: E588: :endfor のない :for があります

en: E589: 'backupext' and 'patchmode' are equal
ja: E589: 'backupext' と 'patchmode' が同じです

en: E590: A preview window already exists
ja: E590: プレビューウィンドウが既に存在します

en: E591: 'winheight' cannot be smaller than 'winminheight'
ja: E591: 'winheight' は 'winminheight' より小さくできません

en: E592: 'winwidth' cannot be smaller than 'winminwidth'
ja: E592: 'winwidth' は 'winminwidth' より小さくできません

en: E593: Need at least %d lines
ja: E593: 最低 %d の行数が必要です

en: E594: Need at least %d columns
ja: E594: 最低 %d のカラム幅が必要です

en: E595: 'showbreak' contains unprintable or wide character
ja: E595: 'showbreak' は表示できない文字かワイド文字を含んでいます

en: E596: Invalid font(s)
ja: E596: 無効なフォントです

en: E597: Can't select fontset
ja: E597: フォントセットを選択できません

en: E598: Invalid fontset
ja: E598: 無効なフォントセットです

en: E599: Value of 'imactivatekey' is invalid
ja: E599: 'imactivatekey' に設定された値が無効です

en: E600: Missing :endtry
ja: E600: :endtry がありません

en: E601: :try nesting too deep
ja: E601: :try の入れ子が深過ぎます

en: E602: :endtry without :try
ja: E602: :try のない :endtry です

en: E603: :catch without :try
ja: E603: :try のない :catch があります

en: E604: :catch after :finally
ja: E604: :finally の後に :catch があります

en: E605: Exception not caught: %s
ja: E605: 例外が捕捉されませんでした: %s

en: E606: :finally without :try
ja: E606: :try のない :finally があります

en: E607: Multiple :finally
ja: E607: 複数の :finally があります

en: E608: Cannot :throw exceptions with 'Vim' prefix
ja: E608: 'Vim' で始まる例外は :throw できません

en: E609: Cscope error: %s
ja: E609: cscopeエラー: %s

en: E610: No argument to delete
ja: E610: 削除する引数がありません

en: E611: Using a Special as a Number
ja: E611: 特殊値型を数値として扱っています

en: E612: Too many signs defined
ja: E612: signの定義が多過ぎます

en: E613: Unknown printer font: %s
ja: E613: 未知のプリンタオプションです: %s

en: E616: Object required for argument %d
ja: E616: 引数 %d には Object が必要です

en: E617: Cannot be changed in the GTK GUI
ja: E617: GTK GUIでは変更できません

en: E618: File "%s" is not a PostScript resource file
ja: E618: ファイル "%s" は PostScript リソースファイルではありません

en: E619: File "%s" is not a supported PostScript resource file
ja: E619: ファイル "%s" は対応していない PostScript リソースファイルです

en: E620: Unable to convert to print encoding "%s"
ja: E620: 印刷エンコード "%s" へ変換できません

en: E621: "%s" resource file has wrong version
ja: E621: リソースファイル "%s" はバージョンが異なります

en: E622: Could not fork for cscope
ja: E622: cscopeの起動準備(fork)に失敗しました

en: E623: Could not spawn cscope process
ja: E623: cscopeプロセスを起動できませんでした

en: E624: Can't open file "%s"
ja: E624: ファイル "%s" を開けません

en: E625: Cannot open cscope database: %s
ja: E625: cscopeデータベース: %s を開くことができません

en: E626: Cannot get cscope database information
ja: E626: cscopeデータベースの情報を取得できません

en: E627: Missing colon: %s
ja: E627: コロンがありません: %s

en: E628: Missing ! or / in: %s
ja: E628: ! または / がありません: %s

en: E630: %s(): Write while not connected
ja: E630: %s(): 非接続状態で書込みました

en: E631: %s(): Write failed
ja: E631: %s(): 書込みに失敗しました

en: E632: Invalid buffer identifier in getLength
ja: E632: getLength に無効なバッファ識別子があります

en: E633: Invalid buffer identifier in getText
ja: E633: getText に無効なバッファ識別子があります

en: E634: Invalid buffer identifier in remove
ja: E634: remove に無効なバッファ識別子があります

en: E635: Invalid buffer identifier in insert
ja: E635: insert に無効なバッファ識別子があります

en: E636: Invalid buffer identifier in create
ja: E636: create に無効なバッファ識別子があります

en: E637: Invalid buffer identifier in startDocumentListen
ja: E637: startDocumentListen に無効なバッファ識別子があります

en: E638: Invalid buffer identifier in stopDocumentListen
ja: E638: stopDocumentListen に無効なバッファ識別子があります

en: E639: Invalid buffer identifier in setTitle
ja: E639: setTitle に無効なバッファ識別子があります

en: E640: Invalid buffer identifier in initDone
ja: E640: initDone に無効なバッファ識別子があります

en: E641: Invalid buffer identifier in setBufferNumber
ja: E641: setBufferNumber に無効なバッファ識別子があります

en: E642: File %s not found in setBufferNumber
ja: E642: setBufferNumber のファイル %s が見つかりません

en: E643: Invalid buffer identifier in setFullName
ja: E643: setFullName に無効なバッファ識別子があります

en: E644: Invalid buffer identifier in editFile
ja: E644: editFile に無効なバッファ識別子があります

en: E645: Invalid buffer identifier in setVisible
ja: E645: setVisible に無効なバッファ識別子があります

en: E646: Invalid buffer identifier in setModified
ja: E646: setModified に無効なバッファ識別子があります

en: E647: Invalid buffer identifier in setDot
ja: E647: setDot に無効なバッファ識別子があります

en: E648: Invalid buffer identifier in close
ja: E648: close に無効なバッファ識別子があります

en: E650: Invalid buffer identifier in defineAnnoType
ja: E650: defineAnnoType に無効なバッファ識別子があります

en: E651: Invalid buffer identifier in addAnno
ja: E651: addAnno に無効なバッファ識別子があります

en: E652: Invalid buffer identifier in getAnno
ja: E652: getAnno に無効なバッファ識別子があります

en: E654: Missing delimiter after search pattern: %s
ja: E654: 検索パターンのあとに区切りがありません: %s

en: E655: Too many symbolic links (cycle?)
ja: E655: シンボリックリンクが多過ぎます (循環している可能性があります)

en: NetBeans disallows writes of unmodified buffers
ja: NetBeansは未変更のバッファを上書することは許可していません

en: Partial writes disallowed for NetBeans buffers
ja: NetBeansバッファの一部を書き出すことはできません

en: E658: NetBeans connection lost for buffer %d
ja: E658: バッファ %d の NetBeans 接続が失われました

en: E659: Cannot invoke Python recursively
ja: E659: Python を再帰的に実行することはできません

en: E661: Sorry, no '%s' help for %s
ja: E661: 残念ですが '%s' のヘルプが %s にはありません

en: E662: At start of changelist
ja: E662: 変更リストの先頭

en: E663: At end of changelist
ja: E663: 変更リストの末尾

en: E664: Changelist is empty
ja: E664: 変更リストが空です

en: E665: Cannot start GUI, no valid font found
ja: E665: 有効なフォントが見つからないので、GUIを開始できません

en: E666: Compiler not supported: %s
ja: E666: そのコンパイラには対応していません: %s

en: E667: Fsync failed
ja: E667: fsync に失敗しました

en: E668: Wrong access mode for NetBeans connection info file: "%s"
ja: E668: NetBeansの接続情報ファイルのアクセスモードに問題があります: "%s"

en: E669: Unprintable character in group name
ja: E669: グループ名に印刷不可能な文字があります

en: E670: Mix of help file encodings within a language: %s
ja: E670: 1つの言語のヘルプファイルに複数のエンコードが混在しています: %s

en: E671: Cannot find window title "%s"
ja: E671: タイトルが "%s" のウィンドウは見つかりません

en: E672: Unable to open window inside MDI application
ja: E672: MDIアプリの中ではウィンドウを開けません

en: E673: Incompatible multi-byte encoding and character set
ja: E673: 互換性の無いマルチバイトエンコーディングと文字セットです

en: E674: printmbcharset cannot be empty with multi-byte encoding.
ja: E674: マルチバイトエンコーディングでは printmbcharset を空にできません。

en: E675: No default font specified for multi-byte printing.
ja: E675: マルチバイト文字を印刷するためのデフォルトフォントが指定されていません。

en: E676: No matching autocommands for buftype=%s buffer
ja: E676: buftype=%s バッファの該当する自動コマンドは存在しません

en: E677: Error writing temp file
ja: E677: 一時ファイル書込み中にエラーが発生しました

en: E678: Invalid character after %s%%[dxouU]
ja: E678: %s%%[dxouU] の後に不正な文字がありました

en: E679: Recursive loop loading syncolor.vim
ja: E679: syncolor.vim の再帰呼出しを検出しました

en: E680: <buffer=%d>: invalid buffer number
ja: E680: <バッファ=%d>: 無効なバッファ番号です

en: E681: Buffer is not loaded
ja: E681: バッファは読込まれませんでした

en: E682: Invalid search pattern or delimiter
ja: E682: 検索パターンか区切り記号が不正です

en: E683: File name missing or invalid pattern
ja: E683: ファイル名が無いか無効なパターンです

en: E684: List index out of range: %ld
ja: E684: リストのインデックスが範囲外です: %ld

en: E685: Internal error: %s
ja: E685: 内部エラーです: %s

en: E686: Argument of %s must be a List
ja: E686: %s の引数はリスト型でなければなりません

en: E687: Less targets than List items
ja: E687: ターゲットがリスト型内の要素よりも少ないです

en: E688: More targets than List items
ja: E688: ターゲットがリスト型内の要素よりも多いです

en: E689: Index not allowed after a %s: %s
ja: E689: %s の後にインデックスは許されません: %s

en: E690: Missing "in" after :for
ja: E690: :for の後に "in" がありません

en: E691: Can only compare List with List
ja: E691: リスト型はリスト型としか比較できません

en: E692: Invalid operation for List
ja: E692: リスト型には無効な操作です

en: E693: Class or class typealias required for argument %d
ja: E693: 引数 %d にはクラスまたはクラスの型エイリアスが必要です

en: E694: Invalid operation for Funcrefs
ja: E694: 関数参照型には無効な操作です

en: E695: Cannot index a Funcref
ja: E695: 関数参照型はインデックスできません

en: E696: Missing comma in List: %s
ja: E696: リスト型にコンマがありません: %s

en: E697: Missing end of List ']': %s
ja: E697: リスト型の最後に ']' がありません: %s

en: E698: Variable nested too deep for making a copy
ja: E698: コピーを取るには変数の入れ子が深過ぎます

en: E699: Too many arguments
ja: E699: 引数が多過ぎます

en: E700: Unknown function: %s
ja: E700: 未知の関数です: %s

en: E701: Invalid type for len()
ja: E701: len() には無効な型です

en: E702: Sort compare function failed
ja: E702: ソートの比較関数が失敗しました

en: E703: Using a Funcref as a Number
ja: E703: 関数参照型を数値として扱っています

en: E704: Funcref variable name must start with a capital: %s
ja: E704: 関数参照型変数名は大文字で始まらなければなりません: %s

en: E705: Variable name conflicts with existing function: %s
ja: E705: 変数名が既存の関数名と衝突します: %s

en: E706: Argument of %s must be a List, String or Dictionary
ja: E706: %s の引数はリスト型、文字列または辞書型でなければなりません

en: E707: Function name conflicts with variable: %s
ja: E707: 関数名が変数名と衝突します: %s

en: E708: [:] must come last
ja: E708: [:] は最後でなければいけません

en: E709: [:] requires a List or Blob value
ja: E709: [:] にはリスト型かBlob型の値が必要です

en: E710: List value has more items than targets
ja: E710: リスト型変数にターゲットよりも多い要素があります

en: E711: List value does not have enough items
ja: E711: リスト型変数に十分な数の要素がありません

en: E712: Argument of %s must be a List or Dictionary
ja: E712: %s の引数はリスト型または辞書型でなければなりません

en: E713: Cannot use empty key for Dictionary
ja: E713: 辞書型に空のキーを使うことはできません

en: E714: List required
ja: E714: リスト型が必要です

en: E715: Dictionary required
ja: E715: 辞書型が必要です

en: E716: Key not present in Dictionary: "%s"
ja: E716: 辞書型にキーが存在しません: "%s"

en: E717: Dictionary entry already exists
ja: E717: 辞書型内にエントリが既に存在します

en: E718: Funcref required
ja: E718: 関数参照型が要求されます

en: E719: Cannot slice a Dictionary
ja: E719: 辞書型はスライスできません

en: E720: Missing colon in Dictionary: %s
ja: E720: 辞書型にコロンがありません: %s

en: E721: Duplicate key in Dictionary: "%s"
ja: E721: 辞書型に重複キーがあります: "%s"

en: E722: Missing comma in Dictionary: %s
ja: E722: 辞書型にコンマがありません: %s

en: E723: Missing end of Dictionary '}': %s
ja: E723: 辞書型の最後に '}' がありません: %s

en: E724: Variable nested too deep for displaying
ja: E724: 表示するには変数の入れ子が深過ぎます

en: E725: Calling dict function without Dictionary: %s
ja: E725: 辞書用関数が呼ばれましたが辞書がありません: %s

en: E726: Stride is zero
ja: E726: ストライド(前進量)が 0 です

en: E727: Start past end
ja: E727: 開始位置が終了位置を越えました

en: E728: Using a Dictionary as a Number
ja: E728: 辞書型を数値として扱っています

en: E729: Using a Funcref as a String
ja: E729: 関数参照型を文字列として扱っています

en: E730: Using a List as a String
ja: E730: リスト型を文字列として扱っています

en: E731: Using a Dictionary as a String
ja: E731: 辞書型を文字列として扱っています

en: E732: Using :endfor with :while
ja: E732: :endfor を :while と組み合わせています

en: E733: Using :endwhile with :for
ja: E733: :endwhile を :for と組み合わせています

en: E734: Wrong variable type for %s=
ja: E734: 異なった型の変数です %s=

en: E735: Can only compare Dictionary with Dictionary
ja: E735: 辞書型は辞書型としか比較できません

en: E736: Invalid operation for Dictionary
ja: E736: 辞書型には無効な操作です

en: E737: Key already exists: %s
ja: E737: キーは既に存在します: %s

en: E738: Can't list variables for %s
ja: E738: %s の値を一覧表示できません

en: E739: Cannot create directory: %s
ja: E739: ディレクトリを作成できません: %s

en: E740: Too many arguments for function %s
ja: E740: 関数の引数が多過ぎます: %s

en: E741: Value is locked
ja: E741: 値がロックされています

en: E741: Value is locked: %s
ja: E741: 値がロックされています: %s

en: E742: Cannot change value
ja: E742: 値を変更できません

en: E742: Cannot change value of %s
ja: E742: %s の値を変更できません

en: E743: Variable nested too deep for (un)lock
ja: E743: (アン)ロックするには変数の入れ子が深過ぎます

en: E744: NetBeans does not allow changes in read-only files
ja: E744: NetBeans は読込専用ファイルを変更することを許しません

en: E745: Using a List as a Number
ja: E745: リスト型を数値として扱っています

en: E746: Function name does not match script file name: %s
ja: E746: 関数名がスクリプトのファイル名と一致しません: %s

en: E747: Cannot change directory, buffer is modified (add ! to override)
ja: E747: バッファが修正されているので、ディレクトリを変更できません (! を追加で上書)

en: E748: No previously used register
ja: E748: まだレジスタを使用していません

en: E749: Empty buffer
ja: E749: バッファが空です

en: E750: First use ":profile start {fname}"
ja: E750: 初めに ":profile start {fname}" を実行してください

en: E751: Output file name must not have region name
ja: E751: 出力ファイル名には範囲名を含められません

en: E752: No previous spell replacement
ja: E752: スペル置換がまだ実行されていません

en: E753: Not found: %s
ja: E753: 見つかりません: %s

en: E754: Only up to %d regions supported
ja: E754: 範囲は %d 個までしかサポートされていません

en: E755: Invalid region in %s
ja: E755: 無効な範囲です: %s

en: E756: Spell checking is not possible
ja: E756: スペルチェックは使用できません

en: E757: This does not look like a spell file
ja: E757: スペルファイルではないようです

en: E758: Truncated spell file
ja: E758: スペルファイルが切取られているようです

en: E759: Format error in spell file
ja: E759: スペルファイルのフォーマットエラーです

en: E760: No word count in %s
ja: E760: %s には単語数がありません

en: E761: Format error in affix file FOL, LOW or UPP
ja: E761: affixファイルの FOL, LOW もしくは UPP のフォーマットにエラーがあります

en: E762: Character in FOL, LOW or UPP is out of range
ja: E762: FOL, LOW もしくは UPP の文字が範囲外です

en: E763: Word characters differ between spell files
ja: E763: 単語の文字がスペルファイルと異なります

en: E764: Option '%s' is not set
ja: E764: オプション '%s' は設定されていません

en: E765: 'spellfile' does not have %d entries
ja: E765: 'spellfile' には %d 個のエントリはありません

en: E766: Insufficient arguments for printf()
ja: E766: printf() の引数が不十分です

en: E767: Too many arguments for printf()
ja: E767: printf() の引数が多過ぎます

en: E768: Swap file exists: %s (:silent! overrides)
ja: E768: スワップファイルが存在します: %s (:silent! を追加で上書)

en: E769: Missing ] after %s[
ja: E769: %s[ の後に ] がありません

en: E770: Unsupported section in spell file
ja: E770: スペルファイルにサポートしていないセクションがあります

en: E771: Old spell file, needs to be updated
ja: E771: 古いスペルファイルなので、アップデートしてください

en: E772: Spell file is for newer version of Vim
ja: E772: より新しいバージョンの Vim 用のスペルファイルです

en: E773: Symlink loop for "%s"
ja: E773: "%s" のシンボリックリンクがループになっています

en: E774: 'operatorfunc' is empty
ja: E774: 'operatorfunc' オプションが空です

en: E775: Eval feature not available
ja: E775: 式評価機能が無効になっています

en: E776: No location list
ja: E776: ロケーションリストはありません

en: E777: String or List expected
ja: E777: 文字列かリストが必要です

en: E778: This does not look like a .sug file: %s
ja: E778: .sug ファイルではないようです: %s

en: E779: Old .sug file, needs to be updated: %s
ja: E779: 古い .sug ファイルなので、アップデートしてください: %s

en: E780: .sug file is for newer version of Vim: %s
ja: E780: より新しいバージョンの Vim 用の .sug ファイルです: %s

en: E781: .sug file doesn't match .spl file: %s
ja: E781: .sug ファイルが .spl ファイルと一致しません: %s

en: E782: Error while reading .sug file: %s
ja: E782: .sug ファイルの読込み中にエラーが発生しました: %s

en: E783: Duplicate char in MAP entry
ja: E783: MAP エントリに重複文字が存在します

en: E784: Cannot close last tab page
ja: E784: 最後のタブページを閉じることはできません

en: E785: complete() can only be used in Insert mode
ja: E785: complete() は挿入モードでしか利用できません

en: E786: Range not allowed
ja: E786: 範囲指定は許可されていません

en: E787: Buffer changed unexpectedly
ja: E787: 予期せずバッファが変更されました

en: E788: Not allowed to edit another buffer now
ja: E788: 現在は他のバッファを編集することは許されません

en: E789: Missing ']': %s
ja: E789: ']' がありません: %s

en: E790: undojoin is not allowed after undo
ja: E790: undo の直後に undojoin はできません

en: E791: Empty keymap entry
ja: E791: 空のキーマップエントリ

en: E792: Empty menu name
ja: E792: メニュー名が空です

en: E793: No other buffer in diff mode is modifiable
ja: E793: 差分モードである他のバッファは変更できません

en: E794: Cannot set variable in the sandbox
ja: E794: サンドボックスでは変数に値を設定できません

en: E794: Cannot set variable in the sandbox: "%s"
ja: E794: サンドボックスでは変数 "%s" に値を設定できません

en: E795: Cannot delete variable
ja: E795: 変数を削除できません

en: E795: Cannot delete variable %s
ja: E795: 変数 %s を削除できません

en: writing to device disabled with 'opendevice' option
ja: 'opendevice' オプションによりデバイスへの書込みはできません

en: E797: SpellFileMissing autocommand deleted buffer
ja: E797: SpellFileMissing 自動コマンドがバッファを削除しました

en: E798: ID is reserved for ":match": %d
ja: E798: ID は ":match" のために予約されています: %d

en: E799: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
ja: E799: 無効な ID: %d (1 以上でなければなりません)

en: E800: Arabic cannot be used: Not enabled at compile time
ja: E800: アラビア語は使用不可能です: コンパイル時に無効にされています

en: E801: ID already taken: %d
ja: E801: ID は既に利用中です: %d

en: E802: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
ja: E802: 無効な ID: %d (1 以上でなければなりません)

en: E803: ID not found: %d
ja: E803: ID はありません: %d

en: E804: Cannot use '%' with Float
ja: E804: '%' を浮動小数点数と組み合わせては使えません

en: E805: Using a Float as a Number
ja: E805: 浮動小数点数を数値として扱っています

en: E806: Using a Float as a String
ja: E806: 浮動小数点数を文字列として扱っています

en: E807: Expected Float argument for printf()
ja: E807: printf() の引数には浮動小数点数が期待されています

en: E808: Number or Float required
ja: E808: 数値か浮動小数点数が必要です

en: E809: #< is not available without the +eval feature
ja: E809: #< は +eval 機能が無いと利用できません

en: E810: Cannot read or write temp files
ja: E810: 一時ファイルの読込みもしくは書込みができません

en: E811: Not allowed to change buffer information now
ja: E811: 現在はバッファ情報を変更することは許されません

en: E812: Autocommands changed buffer or buffer name
ja: E812: 自動コマンドがバッファかバッファ名を変更しました

en: E813: Cannot close autocmd or popup window
ja: E813: autocmdウィンドウまたはポップアップウィンドウは閉じられません

en: E814: Cannot close window, only autocmd window would remain
ja: E814: autocmdウィンドウしか残らないため、ウィンドウは閉じられません

en: E815: Sorry, this command is disabled, the MzScheme libraries could not be loaded.
ja: E815: このコマンドは無効です。MzScheme ライブラリをロードできません。

en: E816: Cannot read patch output
ja: E816: patchの出力を読込めません

en: E817: Blowfish big/little endian use wrong
ja: E817: Blowfish暗号のビッグ/リトルエンディアンが間違っています

en: E818: sha256 test failed
ja: E818: sha256のテストに失敗しました

en: E819: Blowfish test failed
ja: E819: Blowfish暗号のテストに失敗しました

en: E821: File is encrypted with unknown method
ja: E821: ファイルが未知の方法で暗号化されています

en: E822: Cannot open undo file for reading: %s
ja: E822: アンドゥファイルを読込み用として開けません: %s

en: E823: Not an undo file: %s
ja: E823: アンドゥファイルではありません: %s

en: E824: Incompatible undo file: %s
ja: E824: 互換性の無いアンドゥファイルです: %s

en: E825: Corrupted undo file (%s): %s
ja: E825: アンドゥファイルが壊れています (%s): %s

en: E826: Undo file decryption failed: %s
ja: E826: 暗号化されたアンドゥファイルの解読に失敗しました: %s

en: E827: Undo file is encrypted: %s
ja: E827: アンドゥファイルが暗号化されています: %s

en: E828: Cannot open undo file for writing: %s
ja: E828: 書込み用にアンドゥファイルを開けません: %s

en: E829: Write error in undo file: %s
ja: E829: アンドゥファイルの書込みエラーです: %s

en: E830: Undo number %ld not found
ja: E830: アンドゥ番号 %ld は見つかりません

en: E832: Non-encrypted file has encrypted undo file: %s
ja: E832: 非暗号化ファイルが暗号化されたアンドゥファイルを使ってます: %s

en: E833: %s is encrypted and this version of Vim does not support encryption
ja: E833: %s はこのバージョンのVimでサポートしていない形式で暗号化されています

en: E834: Conflicts with value of 'listchars'
ja: E834: 'listchars'の値に矛盾があります

en: E835: Conflicts with value of 'fillchars'
ja: E835: 'fillchars'の値に矛盾があります

en: E836: This Vim cannot execute :python after using :py3
ja: E836: このVimでは :py3 を使った後に :python を使えません

en: E837: This Vim cannot execute :py3 after using :python
ja: E837: このVimでは :python を使った後に :py3 を使えません

en: E838: NetBeans is not supported with this GUI
ja: E838: NetBeansはこのGUIには対応していません

en: E840: Completion function deleted text
ja: E840: 補完関数がテキストを削除しました

en: E841: Reserved name, cannot be used for user defined command
ja: E841: 予約名なので、ユーザー定義コマンドに利用できません

en: E842: No line number to use for "<slnum>"
ja: E842: "<slnum>" を置き換える行番号がありません

en: E843: Error while updating swap file crypt
ja: E843: スワップファイルの暗号を更新中にエラーが発生しました

en: E844: Invalid cchar value
ja: E844: 無効なccharの値です

en: E845: Insufficient memory, word list will be incomplete
ja: E845: メモリが足りないので、単語リストは不完全です

en: E846: Key code not set
ja: E846: キーコードが設定されていません

en: E847: Too many syntax includes
ja: E847: 構文の取込み(include)が多過ぎます

en: E848: Too many syntax clusters
ja: E848: 構文クラスタが多過ぎます

en: E849: Too many highlight and syntax groups
ja: E849: ハイライトと構文グループが多過ぎます

en: E850: Invalid register name
ja: E850: 無効なレジスタ名です

en: E851: Failed to create a new process for the GUI
ja: E851: GUI用のプロセスの起動に失敗しました

en: E852: The child process failed to start the GUI
ja: E852: 子プロセスがGUIの起動に失敗しました

en: E853: Duplicate argument name: %s
ja: E853: 引数名が重複しています: %s

en: E854: Path too long for completion
ja: E854: パスが長過ぎて補完できません

en: E855: Autocommands caused command to abort
ja: E855: 自動コマンドがコマンドの停止を引き起こしました

en: E856: "assert_fails()" second argument must be a string or a list with one or two strings
ja: E856: "assert_fails()" の第2引数は文字列または1個か2個の文字列のリストでなければなりません

en: E857: Dictionary key "%s" required
ja: E857: 辞書のキー "%s" が必要です

en: E858: Eval did not return a valid python object
ja: E858: 式評価は有効なpythonオブジェクトを返しませんでした

en: E859: Failed to convert returned python object to a Vim value
ja: E859: 返されたpythonオブジェクトをVimの値に変換できませんでした

en: E860: Need 'id' and 'type' or 'types' with 'both'
ja: E860: 'both' には 'id' と 'type' または 'types' が必要です

en: E861: Cannot open a second popup with a terminal
ja: E861: 2つ目の端末付きポップアップを開くことはできません

en: E862: Cannot use g: here
ja: E862: ここでは g: は使えません

en: E863: Not allowed for a terminal in a popup window
ja: E863: ポップアップウィンドウ内の端末では許されません

en: E864: \%#= can only be followed by 0, 1, or 2. The automatic engine will be used
ja: E864: \%#= には 0, 1 もしくは 2 のみが続けられます。正規表現エンジンは自動選択されます

en: E865: (NFA) Regexp end encountered prematurely
ja: E865: (NFA) 期待より早く正規表現の終端に到達しました

en: E866: (NFA regexp) Misplaced %c
ja: E866: (NFA 正規表現) 位置が誤っています: %c

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\z%c'
ja: E867: (NFA 正規表現) 未知のオペレータです: '\z%c'

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\%%%c'
ja: E867: (NFA 正規表現) 未知のオペレータです: '\%%%c'

en: E868: Error building NFA with equivalence class!
ja: E868: 等価クラスを含むNFA構築に失敗しました!

en: E869: (NFA regexp) Unknown operator '\@%c'
ja: E869: (NFA 正規表現) 未知のオペレータです: '\@%c'

en: E870: (NFA regexp) Error reading repetition limits
ja: E870: (NFA 正規表現) 繰り返しの制限回数を読込み中にエラー

en: E871: (NFA regexp) Can't have a multi follow a multi
ja: E871: (NFA 正規表現) 繰り返し の後に 繰り返し はできません

en: E872: (NFA regexp) Too many '('
ja: E872: (NFA 正規表現) '(' が多過ぎます

en: E873: (NFA regexp) proper termination error
ja: E873: (NFA 正規表現) 終端記号がありません

en: E874: (NFA regexp) Could not pop the stack!
ja: E874: (NFA 正規表現) スタックをポップできません!

en: E875: (NFA regexp) (While converting from postfix to NFA), too many states left on stack
ja: E875: (NFA 正規表現) (後置文字列をNFAに変換中に) スタックに残されたステートが多過ぎます

en: E876: (NFA regexp) Not enough space to store the whole NFA
ja: E876: (NFA 正規表現) NFA全体を保存するには空きスペースが足りません

en: E877: (NFA regexp) Invalid character class: %d
ja: E877: (NFA 正規表現) 無効な文字クラスです: %d

en: E878: (NFA regexp) Could not allocate memory for branch traversal!
ja: E878: (NFA 正規表現) 現在横断中のブランチに十分なメモリを割り当てられません!

en: E879: (NFA regexp) Too many \z(
ja: E879: (NFA 正規表現) \z( が多過ぎます

en: E880: Can't handle SystemExit of python exception in vim
ja: E880: vimでpythonのSystemExit例外を扱うことができません

en: E881: Line count changed unexpectedly
ja: E881: 予期せず行カウントが変わりました

en: E882: Uniq compare function failed
ja: E882: Uniq の比較関数が失敗しました

en: E883: Search pattern and expression register may not contain two or more lines
ja: E883: 検索パターンと式レジスタには2行以上を含められません

en: E884: Function name cannot contain a colon: %s
ja: E884: 関数名にはコロンは含められません: %s

en: E885: Not possible to change sign %s
ja: E885: 変更できない sign です: %s

en: E886: Can't rename viminfo file to %s!
ja: E886: viminfoファイルを %s へ名前変更できません!

en: E887: Sorry, this command is disabled, the Python's site module could not be loaded.
ja: E887: このコマンドは無効です、ごめんなさい。Python の site モジュールをロードできませんでした。

en: E888: (NFA regexp) cannot repeat %s
ja: E888: (NFA 正規表現) 繰り返せません %s

en: E889: Number required
ja: E889: 数値が必要です

en: E890: Trailing char after ']': %s]%s
ja: E890: ']' の後ろに余分な文字があります: %s]%s

en: E891: Using a Funcref as a Float
ja: E891: 関数参照型を浮動小数点数として扱っています

en: E892: Using a String as a Float
ja: E892: 文字列を浮動小数点数として扱っています

en: E893: Using a List as a Float
ja: E893: リスト型を浮動小数点数として扱っています

en: E894: Using a Dictionary as a Float
ja: E894: 辞書型を浮動小数点数として扱っています

en: E895: Sorry, this command is disabled, the MzScheme's racket/base module could not be loaded.
ja: E895: このコマンドは無効です、ごめんなさい。MzScheme の racket/base モジュールがロードできませんでした。

en: E896: Argument of %s must be a List, Dictionary or Blob
ja: E896: %s の引数はリスト型、辞書型またはBlob型でなければなりません

en: E897: List or Blob required
ja: E897: リスト型またはBlob型が必要です

en: E898: socket() in channel_connect()
ja: E898: channel_connect() 内の socket() が失敗しました

en: E899: Argument of %s must be a List or Blob
ja: E899: %s の引数はリスト型またはBlob型でなければなりません

en: E900: maxdepth must be non-negative number
ja: E900: maxdepth は非負数でなければなりません

en: E901: getaddrinfo() in channel_open(): %s
ja: E901: channel_open() 内の getaddrinfo(): %s

en: E901: gethostbyname() in channel_open()
ja: E901: channel_open() 内の gethostbyname() が失敗しました

en: E902: Cannot connect to port
ja: E902: ポートに接続できません

en: E903: Received command with non-string argument
ja: E903: 非文字列の引数のコマンドを受信しました

en: E904: Last argument for expr/call must be a number
ja: E904: expr/call の最後の引数は数字でなければなりません

en: E904: Third argument for call must be a list
ja: E904: call の3番目の引数はリスト型でなければなりません

en: E905: Received unknown command: %s
ja: E905: 未知のコマンドを受信しました: %s

en: E906: Not an open channel
ja: E906: 開いていないチャネルです

en: E907: Using a special value as a Float
ja: E907: 特殊値を浮動小数点数として扱っています

en: E908: Using an invalid value as a String: %s
ja: E908: 無効な値を文字列として扱っています: %s

en: E909: Cannot index a special variable
ja: E909: 特殊変数はインデックスできません

en: E910: Using a Job as a Number
ja: E910: ジョブを数値として扱っています

en: E911: Using a Job as a Float
ja: E911: ジョブを浮動小数点数として扱っています

en: E912: Cannot use ch_evalexpr()/ch_sendexpr() with a raw or nl channel
ja: E912: raw や nl モードのチャネルに ch_evalexpr()/ch_sendexpr() は使えません

en: E913: Using a Channel as a Number
ja: E913: チャネルを数値として扱っています

en: E914: Using a Channel as a Float
ja: E914: チャネルを浮動小数点数として扱っています

en: E915: in_io buffer requires in_buf or in_name to be set
ja: E915: in_io バッファは in_buf か in_name の設定が必要です

en: E916: Not a valid job
ja: E916: 有効なジョブではありません

en: E917: Cannot use a callback with %s()
ja: E917: %s() にコールバックは使えません

en: E918: Buffer must be loaded: %s
ja: E918: バッファがロードされてなければなりません: %s

en: E919: Directory not found in '%s': "%s"
ja: E919: ディレクトリが '%s' の中にありません: "%s"

en: E920: _io file requires _name to be set
ja: E920: _io ファイルは _name の設定が必要です

en: E921: Invalid callback argument
ja: E921: 無効なコールバック引数です

en: E923: Second argument of function() must be a list or a dict
ja: E923: function() の第 2 引数はリスト型または辞書型でなければなりません

en: E924: Current window was closed
ja: E924: 現在のウィンドウが閉じられました

en: E925: Current quickfix list was changed
ja: E925: 現在の quickfix リストが変更されました

en: E926: Current location list was changed
ja: E926: 現在のロケーションリストが変更されました

en: E927: Invalid action: '%s'
ja: E927: 無効な操作です: '%s'

en: E928: String required
ja: E928: 文字列が必要です

en: E929: Too many viminfo temp files, like %s!
ja: E929: 一時viminfoファイルが多過ぎます! 例: %s

en: E930: Cannot use :redir inside execute()
ja: E930: execute() の中では :redir は使えません

en: E931: Buffer cannot be registered
ja: E931: バッファを登録できません

en: E932: Closure function should not be at top level: %s
ja: E932: クロージャー関数はトップレベルに記述できません: %s

en: E933: Function was deleted: %s
ja: E933: 関数は削除されました: %s

en: E934: Cannot jump to a buffer that does not have a name
ja: E934: 名前の無いバッファへはジャンプできません

en: E935: Invalid submatch number: %d
ja: E935: 無効なサブマッチ番号です: %d

en: E936: Cannot delete the current group
ja: E936: 現在のグループは削除できません

en: E937: Attempt to delete a buffer that is in use: %s
ja: E937: 使用中のバッファを削除しようと試みました: %s

en: E938: Duplicate key in JSON: "%s"
ja: E938: JSONに重複キーがあります: "%s"

en: E939: Positive count required
ja: E939: 正のカウントが必要です

en: E940: Cannot lock or unlock variable %s
ja: E940: 変数 %s はロックまたはアンロックできません

en: E941: Already started a server
ja: E941: サーバーは既に開始しています

en: E942: +clientserver feature not available
ja: E942: +clientserver 機能が無効になっています

en: E944: Reverse range in character class
ja: E944: 文字クラスの範囲が逆です

en: E945: Range too large in character class
ja: E945: 文字クラスの範囲が大きすぎます

en: E946: Cannot make a terminal with running job modifiable
ja: E946: 実行中のジョブがある端末は変更可能にできません

en: E947: Job still running in buffer "%s"
ja: E947: ジョブはバッファ "%s" でまだ実行中です

en: E948: Job still running
ja: E948: ジョブはまだ実行中です

en: E948: Job still running (add ! to end the job)
ja: E948: ジョブはまだ実行中です (! を追加でジョブを終了)

en: E949: File changed while writing
ja: E949: 書込み中にファイルが変更されました

en: E950: Cannot convert between %s and %s
ja: E950: %s と %s の間で変換できません

en: E951: \% value too large
ja: E951: \% 値が大き過ぎます

en: E952: Autocommand caused recursive behavior
ja: E952: 自動コマンドが再帰を引き起こしました

en: E953: File exists: %s
ja: E953: ファイルは既に存在します: %s

en: E954: 24-bit colors are not supported on this environment
ja: E954: 24bit色はこの環境ではサポートされていません

en: E955: Not a terminal buffer
ja: E955: 端末バッファではありません

en: E956: Cannot use pattern recursively
ja: E956: パターンを再帰的に使うことはできません

en: E957: Invalid window number
ja: E957: 無効なウィンドウ番号です

en: E958: Job already finished
ja: E958: ジョブは既に終了しています

en: E959: Invalid diff format.
ja: E959: 無効なdiff形式です

en: E960: Problem creating the internal diff
ja: E960: 内部diff作成時に問題が発生しました

en: E961: No line number to use for "<sflnum>"
ja: E961: "<sflnum>" を置き換える行番号がありません

en: E962: Invalid action: '%s'
ja: E962: 無効な操作です: '%s'

en: E963: Setting v:%s to value with wrong type
ja: E963: v:%s を間違った型の値で設定しています

en: E964: Invalid column number: %ld
ja: E964: 無効な列番号です: %ld

en: E965: Missing property type name
ja: E965: プロパティタイプ名がありません

en: E966: Invalid line number: %ld
ja: E966: 無効な行番号です: %ld

en: E968: Need at least one of 'id' or 'type'
ja: E968: 最低 1 個の 'id' または 'type' が必要です

en: E969: Property type %s already defined
ja: E969: プロパティタイプ %s は既に定義されています

en: E970: Unknown highlight group name: '%s'
ja: E970: 未知のハイライトグループ名: '%s'

en: E971: Property type %s does not exist
ja: E971: プロパティタイプ %s がありません

en: E972: Blob value does not have the right number of bytes
ja: E972: Blob値のバイト数が正しくありません

en: E973: Blob literal should have an even number of hex characters
ja: E973: Blobリテラルは偶数個の16進数文字でなければなりません

en: E974: Using a Blob as a Number
ja: E974: Blob型を数値として扱っています

en: E975: Using a Blob as a Float
ja: E975: Blob型を浮動小数点数として扱っています

en: E976: Using a Blob as a String
ja: E976: Blob型を文字列として扱っています

en: E977: Can only compare Blob with Blob
ja: E977: Blob型はBlob型としか比較できません

en: E978: Invalid operation for Blob
ja: E978: Blob型には無効な操作です

en: E979: Blob index out of range: %ld
ja: E979: Blobのインデックスが範囲外です: %ld

en: E980: Lowlevel input not supported
ja: E980: 低レベル入力はサポートされていません

en: E981: Command not allowed in rvim
ja: E981: rvimではこのコマンドを使えません

en: E982: ConPTY is not available
ja: E982: ConPTY が無効です

en: E983: Duplicate argument: %s
ja: E983: 引数が重複しています: %s

en: E984: :scriptversion used outside of a sourced file
ja: E984: :scriptversion が取込みスクリプト以外で使用されました

en: E985: .= is not supported with script version >= 2
ja: E985: .= はスクリプトバージョン 2 以上では対応していません

en: E986: Cannot modify the tag stack within tagfunc
ja: E986: tagfunc内のタグスタックを変更できません

en: E987: Invalid return value from tagfunc
ja: E987: tagfuncからの戻り値が無効です

en: E988: GUI cannot be used. Cannot execute gvim.exe.
ja: E988: GUIは使用不可能です。gvim.exeを起動できません。

en: E989: Non-default argument follows default argument
ja: E989: 非デフォルト引数がデフォルト引数の後にあります

en: E990: Missing end marker '%s'
ja: E990: 終端マーカーがありません '%s'

en: E991: Cannot use =<< here
ja: E991: ここでは =<< は使えません

en: E992: Not allowed in a modeline when 'modelineexpr' is off
ja: E992: 'modelineexpr' がオフの時 modeline では許可されません

en: E993: Window %d is not a popup window
ja: E993: ウィンドウ %d はポップアップウィンドウではありません

en: E994: Not allowed in a popup window
ja: E994: ポップアップウィンドウでは許されません

en: E995: Cannot modify existing variable
ja: E995: 既存の変数を変更できません

en: E996: Cannot lock a range
ja: E996: 範囲はロックできません

en: E996: Cannot lock an option
ja: E996: オプションはロックできません

en: E996: Cannot lock a list or dict
ja: E996: リストあるいは辞書はロックできません

en: E996: Cannot lock an environment variable
ja: E996: 環境変数はロックできません

en: E996: Cannot lock a register
ja: E996: レジスタはロックできません

en: E997: Tabpage not found: %d
ja: E997: タブページが見つかりません: %d

en: E998: Reduce of an empty %s with no initial value
ja: E998: reduce が初期値無しで空の %s で呼ばれました

en: E999: scriptversion not supported: %d
ja: E999: scriptversion はサポートされていません: %d

en: E1001: Variable not found: %s
ja: E1001: 変数が見つかりません: %s

en: E1002: Syntax error at %s
ja: E1002: %s に文法エラーがあります

en: E1003: Missing return value
ja: E1003: 戻り値がありません

en: E1004: White space required before and after '%s' at "%s"
ja: E1004: '%s' の前後にスペースが必要です ("%s")

en: E1005: Too many argument types
ja: E1005: 引数の型が多過ぎます

en: E1006: %s is used as an argument
ja: E1006: %s が引数として使われています

en: E1007: Mandatory argument after optional argument
ja: E1007: オプション引数の後に必須引数があります

en: E1008: Missing <type> after %s
ja: E1008: 後に <type> がありません: %s

en: E1009: Missing > after type: %s
ja: E1009: 型の後に > がありません: %s

en: E1010: Type not recognized: %s
ja: E1010: 型を認識できません: %s

en: E1011: Name too long: %s
ja: E1011: 名前が長過ぎます: %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s
ja: E1012: 型が不一致です。%s が必要ですが %s でした

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s in %s
ja: E1012: 型が不一致です。%s が必要ですが %s でした (%s 内)

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s
ja: E1013: 引数 %d: 型が不一致です。%s が必要ですが %s でした

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
ja: E1013: 引数 %d: 型が不一致です。%s が必要ですが %s でした (%s 内)

en: E1014: Invalid key: %s
ja: E1014: 無効なキーです: %s

en: E1015: Name expected: %s
ja: E1015: 名前が要求されています: %s

en: E1016: Cannot declare a %s variable: %s
ja: E1016: %s変数は宣言できません: %s

en: E1016: Cannot declare an environment variable: %s
ja: E1016: 環境変数は宣言できません: %s

en: E1017: Variable already declared: %s
ja: E1017: 変数は既に宣言されています: %s

en: E1018: Cannot assign to a constant: %s
ja: E1018: 定数には代入できません: %s

en: E1019: Can only concatenate to string
ja: E1019: 文字列としか結合できません

en: E1020: Cannot use an operator on a new variable: %s
ja: E1020: 新規の変数に対して演算子を使用できません: %s

en: E1021: Const requires a value
ja: E1021: const には値が必要です

en: E1022: Type or initialization required
ja: E1022: 型か初期化が必要です

en: E1023: Using a Number as a Bool: %lld
ja: E1023: 数値をBoolとして扱っています: %lld

en: E1024: Using a Number as a String
ja: E1024: 数値を文字列として扱っています

en: E1025: Using } outside of a block scope
ja: E1025: ブロックスコープの外側で } が使用されました

en: E1026: Missing }
ja: E1026: } がありません

en: E1027: Missing return statement
ja: E1027: return 文がありません

en: E1028: Compiling :def function failed
ja: E1028: :def 関数のコンパイルに失敗しました

en: E1029: Expected %s but got %s
ja: E1029: %s が期待されていますが %s でした

en: E1030: Using a String as a Number: "%s"
ja: E1030: 文字列を数値として扱っています: "%s"

en: E1031: Cannot use void value
ja: E1031: void 値は使用できません

en: E1032: Missing :catch or :finally
ja: E1032: :catch または :finally がありません

en: E1033: Catch unreachable after catch-all
ja: E1033: 全てをcatchした後のcatchには到達しません

en: E1034: Cannot use reserved name %s
ja: E1034: 予約名 %s は使用できません

en: E1035: % requires number arguments
ja: E1035: % には数値の引数が必要です

en: E1036: %c requires number or float arguments
ja: E1036: %c には数値または浮動小数点数の引数が必要です

en: E1037: Cannot use "%s" with %s
ja: E1037: "%s" を %s と組み合わせては使えません

en: E1038: "vim9script" can only be used in a script
ja: E1038: "vim9script" はスクリプトの中でのみ使用できます

en: E1039: "vim9script" must be the first command in a script
ja: E1039: "vim9script" はスクリプトの中の最初のコマンドでなければなりません

en: E1040: Cannot use :scriptversion after :vim9script
ja: E1040: :vim9script の後に :scriptversion は使用できません

en: E1041: Redefining script item: "%s"
ja: E1041: スクリプト要素を再定義しています: "%s"

en: E1042: Export can only be used in vim9script
ja: E1042: export は vim9script の中でのみ使用できます

en: E1043: Invalid command after :export
ja: E1043: :export の後に無効なコマンドがあります

en: E1044: Export with invalid argument
ja: E1044: export に無効な引数が渡されました

en: E1047: Syntax error in import: %s
ja: E1047: import 内に文法エラーがあります: %s

en: E1048: Item not found in script: %s
ja: E1048: 要素がスクリプト内で見つかりません: %s

en: E1049: Item not exported in script: %s
ja: E1049: 要素がスクリプト内でエクスポートされていません: %s

en: E1050: Colon required before a range: %s
ja: E1050: 範囲の前にはコロンが必要です: %s

en: E1051: Wrong argument type for +
ja: E1051: + の引数の型が違います

en: E1052: Cannot declare an option: %s
ja: E1052: オプションは宣言できません: %s

en: E1053: Could not import "%s"
ja: E1053: "%s" をインポートできませんでした

en: E1054: Variable already declared in the script: %s
ja: E1054: 変数は既にスクリプト内で宣言されています: %s

en: E1055: Missing name after ...
ja: E1055: ... の後に名前がありません

en: E1056: Expected a type: %s
ja: E1056: 以下の型が必要です: %s

en: E1057: Missing :enddef
ja: E1057: :enddef がありません

en: E1058: Function nesting too deep
ja: E1058: 関数の入れ子が深過ぎます

en: E1059: No white space allowed before colon: %s
ja: E1059: コロンの前にスペースは許されません: %s

en: E1060: Expected dot after name: %s
ja: E1060: 名前の後にドットが必要です: %s

en: E1061: Cannot find function %s
ja: E1061: 関数 %s が見つかりません

en: E1062: Cannot index a Number
ja: E1062: 数値はインデックスできません

en: E1063: Type mismatch for v: variable
ja: E1063: v: 変数の型が一致しません

en: E1064: Yank register changed while using it
ja: E1064: ヤンクレジスタが使用中に変更されました

en: E1065: Command cannot be shortened: %s
ja: E1065: コマンドを短縮できません: %s

en: E1066: Cannot declare a register: %s
ja: E1066: レジスタは宣言できません: %s

en: E1067: Separator mismatch: %s
ja: E1067: 区切りが一致しません: %s

en: E1068: No white space allowed before '%s': %s
ja: E1068: '%s' の前にスペースは許されません: %s

en: E1069: White space required after '%s': %s
ja: E1069: '%s' の後にスペースが必要です: %s

en: E1071: Invalid string for :import: %s
ja: E1071: :import に不正な文字列があります: %s

en: E1072: Cannot compare %s with %s
ja: E1072: %s と %s を比較できません

en: E1073: Name already defined: %s
ja: E1073: 名前は既に定義されています: %s

en: E1074: No white space allowed after dot
ja: E1074: ドットの後にスペースは許されません

en: E1075: Namespace not supported: %s
ja: E1075: ネームスペースには対応していません: %s

en: E1077: Missing argument type for %s
ja: E1077: %s の引数の型がありません

en: E1078: Invalid command "nested", did you mean "++nested"?
ja: E1078: 不正なコマンド "nested"。"++nested" を意味していますか?

en: E1079: Cannot declare a variable on the command line
ja: E1079: コマンドラインで変数は宣言できません

en: E1080: Invalid assignment
ja: E1080: 無効な代入です

en: E1081: Cannot unlet %s
ja: E1081: %s を unlet できません

en: E1082: Command modifier without command
ja: E1082: コマンドなしのコマンド修飾子です

en: E1083: Missing backtick
ja: E1083: バッククォートがありません

en: E1084: Cannot delete Vim9 script function %s
ja: E1084: Vim9 script 関数は削除できません: %s

en: E1085: Not a callable type: %s
ja: E1085: 呼出し可能な型ではありません: %s

en: E1087: Cannot use an index when declaring a variable
ja: E1087: 変数を宣言する際にインデックスは使用できません

en: E1088: Script cannot import itself
ja: E1088: スクリプト自身をインポートできません

en: E1089: Unknown variable: %s
ja: E1089: 不明な変数: %s

en: E1090: Cannot assign to argument %s
ja: E1090: 引数 %s に対して代入できません

en: E1091: Function is not compiled: %s
ja: E1091: 関数はコンパイルされていません: %s

en: E1092: Cannot nest :redir
ja: E1092: :redir は入れ子にできません

en: E1093: Expected %d items but got %d
ja: E1093: %d 個の要素が期待されていますが %d 個でした

en: E1094: Import can only be used in a script
ja: E1094: import はスクリプトの中でのみ使用できます

en: E1095: Unreachable code after :%s
ja: E1095: :%s の後に到達不能なコードがあります

en: E1096: Returning a value in a function without a return type
ja: E1096: 戻り値の型がない関数で値を返しています

en: E1097: Line incomplete
ja: E1097: 行が不完全です

en: E1098: String, List or Blob required
ja: E1098: 文字列型、リスト型またはBlob型が必要です

en: E1099: Unknown error while executing %s
ja: E1099: %s を実行中に未知のエラーです

en: E1100: Command not supported in Vim9 script (missing :var?): %s
ja: E1100: コマンドが Vim9 script でサポートされていません (:var がない?): %s

en: E1101: Cannot declare a script variable in a function: %s
ja: E1101: 関数内でスクリプト変数は宣言できません: %s

en: E1102: Lambda function not found: %s
ja: E1102: ラムダ関数が見つかりません: %s

en: E1103: Dictionary not set
ja: E1103: 辞書は設定されていません

en: E1104: Missing >
ja: E1104: > が見つかりません

en: E1105: Cannot convert %s to string
ja: E1105: %s を文字列に変換できません

en: E1106: One argument too many | E1106: %d arguments too many
ja[0]: E1106: 引数が %d 個多いです

en: E1107: String, List, Dict or Blob required
ja: E1107: 文字列型、リスト型、辞書型またはBlob型が必要です

en: E1109: List item %d is not a List
ja: E1109: リストの要素 %d はリストではありません

en: E1110: List item %d does not contain 3 numbers
ja: E1110: リストの要素 %d は数値を 3 個含んでいません

en: E1111: List item %d range invalid
ja: E1111: リストの要素 %d の範囲が不正です

en: E1112: List item %d cell width invalid
ja: E1112: リストの要素 %d のセル幅が不正です

en: E1113: Overlapping ranges for 0x%lx
ja: E1113: 0x%lx の範囲が重複しています

en: E1114: Only values of 0x80 and higher supported
ja: E1114: 0x80 以上の値しかサポートされていません

en: E1115: "assert_fails()" fourth argument must be a number
ja: E1115: "assert_fails()" の第4引数は数字でなければなりません

en: E1116: "assert_fails()" fifth argument must be a string
ja: E1116: "assert_fails()" の第5引数は文字列でなければなりません

en: E1117: Cannot use ! with nested %s
ja: E1117: ! を入れ子になった %s と組み合わせては使えません

en: E1118: Cannot change locked list
ja: E1118: ロックされたリストを変更できません

en: E1119: Cannot change locked list item
ja: E1119: ロックされたリストの要素を変更できません

en: E1120: Cannot change dict
ja: E1120: 辞書を変更できません

en: E1121: Cannot change dict item
ja: E1121: 辞書の要素を変更できません

en: E1122: Variable is locked: %s
ja: E1122: 変数がロックされています: %s

en: E1123: Missing comma before argument: %s
ja: E1123: 引数の前にコンマがありません: %s

en: E1124: "%s" cannot be used in legacy Vim script
ja: E1124: "%s" は旧来の Vim スクリプトの中では使用できません

en: E1125: Final requires a value
ja: E1125: final には値が必要です

en: E1126: Cannot use :let in Vim9 script
ja: E1126: Vim9 script では :let は使用できません

en: E1127: Missing name after dot
ja: E1127: ドットの後に名前がありません

en: E1128: } without {
ja: E1128: { のない } があります

en: E1129: Throw with empty string
ja: E1129: 空文字列が throw されています

en: E1130: Cannot add to null list
ja: E1130: null リストには追加できません

en: E1131: Cannot add to null blob
ja: E1131: null blob には追加できません

en: E1132: Missing function argument
ja: E1132: 引数に関数がありません

en: E1133: Cannot extend a null dict
ja: E1133: null 辞書は拡張できません

en: E1134: Cannot extend a null list
ja: E1134: null リストは拡張できません

en: E1135: Using a String as a Bool: "%s"
ja: E1135: 文字列をBoolとして扱っています: "%s"

en: E1136: <Cmd> mapping must end with <CR> before second <Cmd>
ja: E1136: <Cmd> マッピングは次の <Cmd> の前に <CR> で終わらなければなりません

en: E1138: Using a Bool as a Number
ja: E1138: Boolを数値として扱っています

en: E1139: Missing matching bracket after dict key
ja: E1139: 辞書のキーの後に一致する角括弧がありません

en: E1140: :for argument must be a sequence of lists or tuples
ja: E1140: :for の引数はリストかタプルのシーケンスでなければなりません

en: E1141: Indexable type required
ja: E1141: インデックス可能な型が必要です

en: E1142: Calling test_garbagecollect_now() while v:testing is not set
ja: E1142: v:testing が設定されていない状態で test_garbagecollect_now() を呼んでいます

en: E1143: Empty expression: "%s"
ja: E1143: 空の式です: "%s"

en: E1144: Command "%s" is not followed by white space: %s
ja: E1144: コマンド "%s" の後に空白がありません: %s

en: E1145: Missing heredoc end marker: %s
ja: E1145: heredocの終端マーカーがありません '%s'

en: E1146: Command not recognized: %s
ja: E1146: コマンドを認識できません: %s

en: E1147: List not set
ja: E1147: リストは設定されていません

en: E1148: Cannot index a %s
ja: E1148: %s をインデックスできません

en: E1149: Script variable is invalid after reload in function %s
ja: E1149: 関数 %s 内でリロード後のスクリプト変数は無効です

en: E1150: Script variable type changed
ja: E1150: スクリプト変数の型が変更されました

en: E1151: Mismatched endfunction
ja: E1151: endfunction が一致しません

en: E1152: Mismatched enddef
ja: E1152: enddef が一致しません

en: E1153: Invalid operation for %s
ja: E1153: %s には無効な操作です

en: E1154: Divide by zero
ja: E1154: ゼロ除算

en: E1155: Cannot define autocommands for ALL events
ja: E1155: 全てのイベントに対しての自動コマンドは定義できません

en: E1156: Cannot change the argument list recursively
ja: E1156: 引数リストを再帰的に変更することはできません

en: E1157: Missing return type
ja: E1157: 戻り値の型がありません

en: E1158: Cannot use flatten() in Vim9 script, use flattennew()
ja: E1158: Vim9 script では flatten() は使用できません、flattennew() を使ってください

en: E1159: Cannot split a window when closing the buffer
ja: E1159: バッファを閉じている間にウィンドウを分割することはできません

en: E1160: Cannot use a default for variable arguments
ja: E1160: 可変引数に対してデフォルトを使用できません

en: E1161: Cannot json encode a %s
ja: E1161: %s を json エンコードできません

en: E1162: Register name must be one character: %s
ja: E1162: レジスタ名は1文字でなければなりません: %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s
ja: E1163: 変数 %d: 型が不一致です。%s が必要ですが %s でした

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
ja: E1163: 変数 %d: 型が不一致です。%s が必要ですが %s でした (%s 内)

en: E1164: vim9cmd must be followed by a command
ja: E1164: vim9cmd は後ろにコマンドが必要です

en: E1165: Cannot use a range with an assignment: %s
ja: E1165: 代入で範囲は使用できません: %s

en: E1166: Cannot use a range with a dictionary
ja: E1166: 辞書で範囲は使用できません

en: E1167: Argument name shadows existing variable: %s
ja: E1167: 引数名が既存の変数を隠しています: %s

en: E1168: Argument already declared in the script: %s
ja: E1168: 引数は既にスクリプト内で宣言されています: %s

en: E1169: Expression too recursive: %s
ja: E1169: 式の再帰が深すぎます: %s

en: E1170: Cannot use #{ to start a comment
ja: E1170: コメントの開始に #{ は使用できません

en: E1171: Missing } after inline function
ja: E1171: インライン関数の後に } がありません

en: E1172: Cannot use default values in a lambda
ja: E1172: ラムダではデフォルト値を使用できません

en: E1173: Text found after %s: %s
ja: E1173: %s の後に文字があります: %s

en: E1174: String required for argument %d
ja: E1174: 引数 %d には文字列が必要です

en: E1175: Non-empty string required for argument %d
ja: E1175: 引数 %d には空ではない文字列が必要です

en: E1176: Misplaced command modifier
ja: E1176: 間違ったコマンド修飾子です

en: E1177: For loop on %s not supported
ja: E1177: %s に対する for ループはサポートされていません

en: E1178: Cannot lock or unlock a local variable
ja: E1178: ローカル変数はロックまたはアンロックできません

en: E1179: Failed to extract PWD from %s, check your shell's config related to OSC 7
ja: E1179: %s から PWD を抽出するのに失敗しました。OSC 7 関連のシェルの設定を確認してください

en: E1180: Variable arguments type must be a list: %s
ja: E1180: 可変引数の型はリストでなければなりません: %s

en: E1181: Cannot use an underscore here
ja: E1181: ここではアンダースコアは使えません

en: E1182: Cannot define a dict function in Vim9 script: %s
ja: E1182: Vim9 script では辞書用関数は定義できません: %s

en: E1183: Cannot use a range with an assignment operator: %s
ja: E1183: 代入演算子で範囲は使用できません: %s

en: E1184: Blob not set
ja: E1184: Blob は設定されていません

en: E1185: Missing :redir END
ja: E1185: :redir END がありません

en: E1186: Expression does not result in a value: %s
ja: E1186: 式が値を返しませんでした: %s

en: E1187: Failed to source defaults.vim
ja: E1187: defaults.vim の読込みに失敗しました

en: E1188: Cannot open a terminal from the command line window
ja: E1188: コマンドラインウィンドウから端末を開くことはできません

en: E1189: Cannot use :legacy with this command: %s
ja: E1189: このコマンドには :legacy を使用できません: %s

en: E1190: One argument too few | E1190: %d arguments too few
ja[0]: E1190: 引数が %d 個少ないです

en: E1191: Call to function that failed to compile: %s
ja: E1191: コンパイルに失敗した関数を呼出そうとしています: %s

en: E1192: Empty function name
ja: E1192: 関数名が空です

en: E1193: cryptmethod xchacha20 not built into this Vim
ja: E1193: この Vim には暗号化メソッド xchacha20 が組込まれていません

en: E1194: Cannot encrypt header, not enough space
ja: E1194: ヘッダを暗号化できません、スペースが足りません

en: E1195: Cannot encrypt buffer, not enough space
ja: E1195: バッファを暗号化できません、スペースが足りません

en: E1196: Cannot decrypt header, not enough space
ja: E1196: ヘッダを復号できません、スペースが足りません

en: E1197: Cannot allocate_buffer for encryption
ja: E1197: 暗号化用のバッファを確保できません

en: E1198: Decryption failed: Header incomplete!
ja: E1198: 復号に失敗: ヘッダが不完全です!

en: E1199: Cannot decrypt buffer, not enough space
ja: E1199: バッファを復号できません、スペースが足りません

en: E1200: Decryption failed!
ja: E1200: 復号に失敗!

en: E1201: Decryption failed: pre-mature end of file!
ja: E1201: 復号に失敗: 予期せぬファイルの終わりです!

en: E1202: No white space allowed after '%s': %s
ja: E1202: '%s' の後にスペースは許されません: %s

en: E1203: Dot not allowed after a %s: %s
ja: E1203: %s の後にドットは許されません: %s

en: E1204: No Number allowed after .: '\%%%c'
ja: E1204: . の後に数字は許されません: '\%%%c'

en: E1205: No white space allowed between option and
ja: E1205: オプションとの間にスペースは許されません

en: E1206: Dictionary required for argument %d
ja: E1206: 引数 %d には辞書が必要です

en: E1207: Expression without an effect: %s
ja: E1207: 効果のない式です: %s

en: E1208: -complete used without allowing arguments
ja: E1208: -complete が引数を許可されずに使われています

en: E1209: Invalid value for a line number: "%s"
ja: E1209: 行番号として無効な値です: "%s"

en: E1210: Number required for argument %d
ja: E1210: 引数 %d には数値が必要です

en: E1211: List required for argument %d
ja: E1211: 引数 %d にはリストが必要です

en: E1212: Bool required for argument %d
ja: E1212: 引数 %d にはBoolが必要です

en: E1213: Redefining imported item "%s"
ja: E1213: インポートされた要素 "%s" を再定義しています

en: E1214: Digraph must be just two characters: %s
ja: E1214: ダイグラフはちょうど2文字でなければなりません: %s

en: E1215: Digraph must be one character: %s
ja: E1215: ダイグラフは1文字でなければなりません: %s

en: E1216: digraph_setlist() argument must be a list of lists with two items
ja: E1216: digraph_setlist() の引数は2要素のリストのリストでなければなりません

en: E1217: Channel or Job required for argument %d
ja: E1217: 引数 %d にはチャネルまたはジョブが必要です

en: E1218: Job required for argument %d
ja: E1218: 引数 %d にはジョブが必要です

en: E1219: Float or Number required for argument %d
ja: E1219: 引数 %d には浮動小数点数または数値が必要です

en: E1220: String or Number required for argument %d
ja: E1220: 引数 %d には文字列または数値が必要です

en: E1221: String or Blob required for argument %d
ja: E1221: 引数 %d には文字列またはBlobが必要です

en: E1222: String or List required for argument %d
ja: E1222: 引数 %d には文字列またはリストが必要です

en: E1223: String or Dictionary required for argument %d
ja: E1223: 引数 %d には文字列または辞書が必要です

en: E1224: String, Number or List required for argument %d
ja: E1224: 引数 %d には文字列、数値またはリストが必要です

en: E1225: String, List, Tuple or Dictionary required for argument %d
ja: E1225: 引数 %d には文字列、リスト、タプルまたは辞書が必要です

en: E1226: List or Blob required for argument %d
ja: E1226: 引数 %d にはリストまたはBlobが必要です

en: E1227: List or Dictionary required for argument %d
ja: E1227: 引数 %d にはリストまたは辞書が必要です

en: E1228: List, Dictionary or Blob required for argument %d
ja: E1228: 引数 %d にはリスト、辞書またはBlobが必要です

en: E1229: Expected dictionary for using key "%s", but got %s
ja: E1229: 辞書のキーに "%s" が期待されていますが %s でした

en: E1230: Encryption: sodium_mlock() failed
ja: E1230: 暗号化: sodium_mlock() に失敗

en: E1231: Cannot use a bar to separate commands here: %s
ja: E1231: ここでコマンドを区切るために '|' を使用できません: %s

en: E1232: Argument of exists_compiled() must be a literal string
ja: E1232: exists_compiled() の引数はリテラル文字列でなければなりません

en: E1233: exists_compiled() can only be used in a :def function
ja: E1233: exists_compiled() は :def 関数の中でのみ使用できます

en: E1234: legacy must be followed by a command
ja: E1234: legacy は後ろにコマンドが必要です

en: E1235: Bool or Number required for argument %d
ja: E1235: 引数 %d にはBoolまたは数値が必要です

en: E1236: Cannot use %s itself, it is imported
ja: E1236: %s 自身を使うことはできません、インポートされています

en: E1237: No such user-defined command in current buffer: %s
ja: E1237: 現在のバッファにそのユーザー定義コマンドはありません: %s

en: E1238: Blob required for argument %d
ja: E1238: 引数 %d にはBlobが必要です

en: E1239: Invalid value for blob: 0x%lX
ja: E1239: blobとして無効な値です: 0x%lX

en: E1240: Resulting text too long
ja: E1240: テキストが長くなりすぎました

en: E1241: Separator not supported: %s
ja: E1241: そのセパレータには対応していません: %s

en: E1242: No white space allowed before separator: %s
ja: E1242: セパレータの前にスペースは許されません: %s

en: E1243: ASCII code not in 32-127 range
ja: E1243: ASCIIコードが32-127の範囲にありません

en: E1244: Bad color string: %s
ja: E1244: 無効なカラー名文字列です: %s

en: E1245: Cannot expand <sfile> in a Vim9 function
ja: E1245: Vim9 関数では <sfile> は展開できません

en: E1246: Cannot find variable to (un)lock: %s
ja: E1246: (アン)ロックする変数が見つかりません: %s

en: E1247: Line number out of range
ja: E1247: 範囲外の行番号です

en: E1248: Closure called from invalid context
ja: E1248: 不正な文脈でクロージャが呼ばれました

en: E1249: Highlight group name too long
ja: E1249: ハイライトグループ名が長すぎます

en: E1250: Argument of %s must be a List, String, Dictionary or Blob
ja: E1250: %s の引数はリスト、文字列、辞書またはBlobでなければなりません

en: E1251: List, Tuple, Dictionary, Blob or String required for argument %d
ja: E1251: 引数 %d にはリスト、タプル、辞書、Blobまたは文字列が必要です

en: E1252: String, List or Blob required for argument %d
ja: E1252: 引数 %d には文字列、リストまたはBlobが必要です

en: E1253: String, List, Tuple or Blob required for argument %d
ja: E1253: 引数 %d には文字列、リスト、タプル、またはBlobが必要です

en: E1254: Cannot use script variable in for loop
ja: E1254: forループ内でスクリプト変数は使用できません

en: E1255: <Cmd> mapping must end with <CR>
ja: E1255: <Cmd> マッピングは <CR> で終わらなければなりません

en: E1256: String or function required for argument %d
ja: E1256: 引数 %d には文字列または関数が必要です

en: E1257: Imported script must use "as" or end in .vim: %s
ja: E1257: インポートされたスクリプトは "as" を使うか .vim で終わらなければなりません: %s

en: E1258: No '.' after imported name: %s
ja: E1258: インポート名の後に '.' がありません: %s

en: E1259: Missing name after imported name: %s
ja: E1259: インポート名の後に名前がありません: %s

en: E1260: Cannot unlet an imported item: %s
ja: E1260: インポートされた要素はunletできません: %s

en: E1261: Cannot import .vim without using "as"
ja: E1261: "as" を使わずに .vim をインポートすることはできません

en: E1262: Cannot import the same script twice: %s
ja: E1262: 同じスクリプトを2回インポートすることはできません: %s

en: E1263: Cannot use name with # in Vim9 script, use export instead
ja: E1263: Vim9 script では # 入りの名前は使用できません、代わりに export を使用してください

en: E1264: Autoload import cannot use absolute or relative path: %s
ja: E1264: autoloadインポートで絶対または相対パスを使うことはできません: %s

en: E1265: Cannot use a partial here
ja: E1265: ここでは部分適用は使えません

en: E1266: Critical error in python3 initialization, check your python3 installation
ja: E1266: python3初期化中に重大なエラーが起きました。python3のインストール状況を確認してください

en: E1267: Function name must start with a capital: %s
ja: E1267: 関数名は大文字で始まらなければなりません: %s

en: E1268: Cannot use s: in Vim9 script: %s
ja: E1268: Vim9 script では s: は使用できません: %s

en: E1269: Cannot create a Vim9 script variable in a function: %s
ja: E1269: 関数内で Vim9 script 変数は作成できません: %s

en: E1270: Cannot use :s\/sub/ in Vim9 script
ja: E1270: Vim9 script では :s\/sub/ は使用できません

en: E1271: Compiling closure without context: %s
ja: E1271: 文脈無しのクロージャをコンパイルしようとしています: %s

en: E1272: Using type not in a script context: %s
ja: E1272: スクリプト以外で型が使われました: %s

en: E1273: (NFA regexp) missing value in '\%%%c'
ja: E1273: (NFA 正規表現) '\%%%c' に値がありません

en: E1274: No script file name to substitute for "<script>"
ja: E1274: "<script>" を置き換えるスクリプトファイル名がありません

en: E1275: String or function required for ->(expr)
ja: E1275: ->(expr) には文字列または関数が必要です

en: E1276: Illegal map mode string: '%s'
ja: E1276: 不正なマップモード文字列です: '%s'

en: E1277: Channel and job feature is not available
ja: E1277: チャネルとジョブ機能が無効になっています

en: E1278: Stray '}' without a matching '{': %s
ja: E1278: 対応する '{' がないはぐれた '}' です: %s

en: E1279: Missing '}': %s
ja: E1279: '}' がありません: %s

en: E1280: Illegal character in word
ja: E1280: 単語内に不正な文字があります

en: E1281: Atom '\%%#=%c' must be at the start of the pattern
ja: E1281: アトム '\%%#=%c' はパターンの先頭になければなりません

en: E1282: Bitshift operands must be numbers
ja: E1282: ビットシフトの引数は数値でなければなりません

en: E1283: Bitshift amount must be a positive number
ja: E1283: ビットシフトの量は正の値でなければなりません

en: E1284: Argument 1, list item %d: Dictionary required
ja: E1284: 引数 1、リスト要素 %d: 辞書型が必要です

en: E1285: Could not clear timeout: %s
ja: E1285: タイムアウトをクリアできません: %s

en: E1286: Could not set timeout: %s
ja: E1286: タイムアウトをセットできません: %s

en: E1287: Could not set handler for timeout: %s
ja: E1287: タイムアウトハンドラをセットできません: %s

en: E1288: Could not reset handler for timeout: %s
ja: E1288: タイムアウトハンドラをリセットできません: %s

en: E1289: Could not check for pending SIGALRM: %s
ja: E1289: 保留中の SIGALRM をチェックできません: %s

en: E1290: substitute nesting too deep
ja: E1290: 置換の入れ子が深過ぎます

en: E1291: Invalid argument: %ld
ja: E1291: 無効な引数です: %ld

en: E1292: Command-line window is already open
ja: E1292: コマンドラインウィンドウは既に開かれています

en: E1293: Cannot use a negative id after adding a textprop with text
ja: E1293: テキスト付きのテキストプロパティを付加したあと負の id を使うことはできません

en: E1294: Can only use text_align when column is zero
ja: E1294: 桁がゼロのときのみ text_align を使えます

en: E1295: Cannot specify both 'type' and 'types'
ja: E1295: 'type' と 'types' を両方指定することはできません

en: E1296: Can only use left padding when column is zero
ja: E1296: 桁がゼロのときのみ左パディングを使えます

en: E1297: Non-NULL Dictionary required for argument %d
ja: E1297: 引数 %d には非NULLの辞書が必要です

en: E1298: Non-NULL List required for argument %d
ja: E1298: 引数 %d には非NULLのリストが必要です

en: E1299: Window unexpectedly closed while searching for tags
ja: E1299: タグを検索中に予期せずウィンドウが閉じられました

en: E1300: Cannot use a partial with dictionary for :defer
ja: E1300: :defer で辞書付き部分適用は使用できません

en: E1301: String, Number, List, Tuple or Blob required for argument %d
ja: E1301: 引数 %d には文字列、数値、リスト、タプルまたはBlobが必要です

en: E1302: Script variable was deleted
ja: E1302: スクリプト変数が削除されました

en: E1303: Custom list completion function does not return a List but a %s
ja: E1303: カスタムリスト補完関数がリストではなく %s を返しました

en: E1304: Cannot use type with this variable: %s
ja: E1304: この変数で型は使用できません: %s

en: E1305: Cannot use "length", "end_col" and "end_lnum" with "text"
ja: E1305: "text" と一緒に "length", "end_col", "end_lnum" は使えません

en: E1306: Loop nesting too deep
ja: E1306: ループの入れ子が深過ぎます

en: E1307: Argument %d: Trying to modify a const %s
ja: E1307: 引数 %d: const %s を変更しようとしています

en: E1308: Cannot resize a window in another tab page
ja: E1308: 別のタブページのウィンドウをリサイズできません

en: E1309: Cannot change mappings while listing
ja: E1309: マッピングを列挙中に変更できません

en: E1310: Cannot change menus while listing
ja: E1310: メニューを列挙中に変更できません

en: E1311: Cannot change user commands while listing
ja: E1311: ユーザーコマンドを列挙中に変更できません

en: E1312: Not allowed to change the window layout in this autocmd
ja: E1312: この自動コマンドでウィンドウ配置を変更することは許されません

en: E1313: Not allowed to add or remove entries (%s)
ja: E1313: 要素を追加・削除することは許されません (%s)

en: E1314: Class name must start with an uppercase letter: %s
ja: E1314: クラス名は英大文字で始まらなければなりません: %s

en: E1315: White space required after name: %s
ja: E1315: 名前の後にスペースが必要です: %s

en: E1316: Class can only be defined in Vim9 script
ja: E1316: クラスは Vim9 script の中でのみ定義できます

en: E1317: Invalid object variable declaration: %s
ja: E1317: 不正なオブジェクト変数の宣言です: %s

en: E1318: Not a valid command in a class: %s
ja: E1318: クラス内では使えないコマンドです: %s

en: E1320: Using an Object as a Number
ja: E1320: Object を数値として扱っています

en: E1322: Using an Object as a Float
ja: E1322: Object を浮動小数点数として扱っています

en: E1324: Using an Object as a String
ja: E1324: Object を文字列として扱っています

en: E1325: Method "%s" not found in class "%s"
ja: E1325: メソッド "%s" がクラス "%s" 内で見つかりません

en: E1326: Variable "%s" not found in object "%s"
ja: E1326: 変数 "%s" がオブジェクト "%s" 内で見つかりません

en: E1327: Object required, found %s
ja: E1327: Object が必要ですが、%s が見つかりました

en: E1328: Constructor default value must be v:none: %s
ja: E1328: コンストラクタのデフォルト値は v:none でなければなりません: %s

en: E1329: Invalid class variable declaration: %s
ja: E1329: 不正なクラス変数の宣言です: %s

en: E1330: Invalid type used in variable declaration: %s
ja: E1330: 変数宣言に無効な型が使用されました: %s

en: E1331: public must be followed by "var" or "static" or "final" or "const"
ja: E1331: public の後ろに "var", "static", "final" または "const" が必要です

en: E1332: public variable name cannot start with underscore: %s
ja: E1332: パブリック変数名はアンダースコアで始めることはできません: %s

en: E1333: Cannot access protected variable "%s" in class "%s"
ja: E1333: クラス "%2$s" 内のプロテクト変数 "%1$s" にアクセスできません

en: E1335: Variable "%s" in class "%s" is not writable
ja: E1335: クラス "%2$s" 内の変数 "%1$s" は書込み可能ではありません

en: E1337: Class variable "%s" not found in class "%s"
ja: E1337: クラス変数 "%s" がクラス "%s" 内に見つかりません

en: E1339: Cannot add a textprop with text after using a textprop with a negative id
ja: E1339: 負の id 付きのテキストプロパティを使ったあとテキスト付きのテキストプロパティを付加することはできません

en: E1340: Argument already declared in the class: %s
ja: E1340: 引数は既にクラス内で宣言されています: %s

en: E1341: Variable already declared in the class: %s
ja: E1341: 変数は既にクラス内で宣言されています: %s

en: E1342: Interface can only be defined in Vim9 script
ja: E1342: インターフェイスは Vim9 script の中でのみ使用できます

en: E1343: Interface name must start with an uppercase letter: %s
ja: E1343: インターフェイス名は英大文字で始まらなければなりません: %s

en: E1344: Cannot initialize a variable in an interface
ja: E1344: インターフェイス内の変数を初期化できません

en: E1345: Not a valid command in an interface: %s
ja: E1345: インターフェイス内では使えないコマンドです: %s

en: E1346: Interface name not found: %s
ja: E1346: インターフェイス名が見つかりませんでした: %s

en: E1347: Not a valid interface: %s
ja: E1347: 無効なインターフェイスです: %s

en: E1348: Variable "%s" of interface "%s" is not implemented
ja: E1348: インターフェイス "%2$s" 内の変数 "%1$s" は実装されていません

en: E1349: Method "%s" of interface "%s" is not implemented
ja: E1349: インターフェイス "%2$s" 内のメソッド "%1$s" は実装されていません

en: E1350: Duplicate "implements"
ja: E1350: "implements" が重複しています

en: E1351: Duplicate interface after "implements": %s
ja: E1351: "implements" の後のインターフェイスが重複しています: %s

en: E1352: Duplicate "extends"
ja: E1352: "extends" が重複しています

en: E1353: Class name not found: %s
ja: E1353: クラス名が見つかりません: %s

en: E1354: Cannot extend %s
ja: E1354: %s を継承できません

en: E1355: Duplicate function: %s
ja: E1355: 関数が重複しています: %s

en: E1356: "super" must be followed by a dot
ja: E1356: "super" は後ろにドットが必要です

en: E1357: Using "super" not in a class method
ja: E1357: クラスメソッドの外で "super" が使われました

en: E1358: Using "super" not in a child class
ja: E1358: 子クラス以外で "super" が使われました

en: E1359: Cannot define a "new" method in an abstract class
ja: E1359: 抽象クラス内では "new" メソッドは定義できません

en: E1360: Using a null object
ja: E1360: nullを数値として扱っています

en: E1361: Cannot use color "none", did you mean "NONE"?
ja: E1361: 色名として "none" は使えません, "NONE" を意味していますか?

en: E1362: Cannot use a non-null object
ja: E1362: 非nullオブジェクトは使えません

en: E1363: Incomplete type
ja: E1363: 不完全な型です

en: E1364: Warning: Pointer block corrupted
ja: E1364: 警告: ポインタブロックが壊れています

en: E1365: Cannot use a return type with the "new" method
ja: E1365: "new" メソッドでは戻り値の型は使用できません

en: E1366: Cannot access protected method: %s
ja: E1366: プロテクトメソッドにアクセスできません: %s

en: E1367: Access level of variable "%s" of interface "%s" is different
ja: E1367: インターフェイス "%2$s" 内の変数 "%1$s" のアクセスレベルが異なっています

en: E1368: Static must be followed by "var" or "def" or "final" or "const"
ja: E1368: static の後ろに "var", "def", "final" または "const" が必要です

en: E1369: Duplicate variable: %s
ja: E1369: 変数が重複しています: %s

en: E1370: Cannot define a "new" method as static
ja: E1370: "new" メソッドは static として定義できません

en: E1371: Abstract must be followed by "def"
ja: E1371: abstract の後ろに "def" が必要です

en: E1372: Abstract method "%s" cannot be defined in a concrete class
ja: E1372: 抽象メソッド "%s" は具象クラスの中では定義できません

en: E1373: Abstract method "%s" is not implemented
ja: E1373: 抽象メソッド "%s" は実装されていません

en: E1374: Class variable "%s" accessible only inside class "%s"
ja: E1374: クラス変数 "%s" はクラス "%s" 内のみでアクセスできます

en: E1375: Class variable "%s" accessible only using class "%s"
ja: E1375: クラス変数 "%s" はクラス "%s" を使うことのみでアクセスできます

en: E1376: Object variable "%s" accessible only using class "%s" object
ja: E1376: オブジェクト変数 "%s" はクラス "%s" のオブジェクトを使うことのみでアクセスできます

en: E1377: Access level of method "%s" is different in class "%s"
ja: E1377: クラス "%2$s" 内のメソッド "%1$s" のアクセスレベルが異なっています

en: E1378: Static member not supported in an interface
ja: E1378: インターフェイス内でスタティックメンバーはサポートされていません

en: E1379: Protected variable not supported in an interface
ja: E1379: インターフェイス内でプロテクト変数はサポートされていません

en: E1380: Protected method not supported in an interface
ja: E1380: インターフェイス内でプロテクトメソッドはサポートされていません

en: E1381: Interface cannot use "implements"
ja: E1381: インターフェイスには "implements" は使えません

en: E1382: Variable "%s": type mismatch, expected %s but got %s
ja: E1382: 変数 "%s": 型が不一致です。%s が必要ですが %s でした

en: E1383: Method "%s": type mismatch, expected %s but got %s
ja: E1383: メソッド "%s": 型が不一致です。%s が必要ですが %s でした

en: E1384: Class method "%s" accessible only inside class "%s"
ja: E1384: クラスメソッド "%s" はクラス "%s" 内のみでアクセスできます

en: E1385: Class method "%s" accessible only using class "%s"
ja: E1385: クラスメソッド "%s" はクラス "%s" を使うことのみでアクセスできます

en: E1386: Object method "%s" accessible only using class "%s" object
ja: E1386: オブジェクトメソッド "%s" はクラス "%s" のオブジェクトを使うことのみでアクセスできます

en: E1387: public variable not supported in an interface
ja: E1387: インターフェイス内でパブリック変数はサポートされていません

en: E1388: public keyword not supported for a method
ja: E1388: インターフェイス内で public キーワードはサポートされていません

en: E1389: Missing name after implements
ja: E1389: implements の後に名前がありません

en: E1390: Cannot use an object variable "this.%s" except with the "new" method
ja: E1390: オブジェクト変数 "this.%s" は "new" メソッド以外では使用できません

en: E1391: Cannot (un)lock variable "%s" in class "%s"
ja: E1391: クラス "%2$s" 内の変数 "%1$s" を(アン)ロックできません

en: E1392: Cannot (un)lock class variable "%s" in class "%s"
ja: E1392: クラス "%2$s" 内のクラス変数 "%1$s" を(アン)ロックできません

en: E1393: Type can only be defined in Vim9 script
ja: E1393: 型は Vim9 script の中でのみ定義できます

en: E1394: Type name must start with an uppercase letter: %s
ja: E1394: 型の名前は英大文字で始まらなければなりません: %s

en: E1395: Using a null class
ja: E1395: nullをクラスとして扱っています

en: E1396: Type alias "%s" already exists
ja: E1396: 型エイリアス "%s" は既に存在します

en: E1397: Missing type alias name
ja: E1397: 型エイリアス名がありません

en: E1398: Missing type alias type
ja: E1398: 型エイリアスの型がありません

en: E1399: Type can only be used in a script
ja: E1399: 型はスクリプトの中でのみ使用できます

en: E1403: Type alias "%s" cannot be used as a value
ja: E1403: 型エイリアス "%s" を値として使うことはできません

en: E1404: Abstract cannot be used in an interface
ja: E1404: abstract をインターフェイス内で使うことはできません

en: E1405: Class "%s" cannot be used as a value
ja: E1405: クラス "%s" を値として使うことはできません

en: E1407: Cannot use a Typealias as a variable or value
ja: E1407: 型エイリアスを変数や値として使うことはできません

en: E1408: Final variable not supported in an interface
ja: E1408: インターフェイス内で final 変数はサポートされていません

en: E1409: Cannot change read-only variable "%s" in class "%s"
ja: E1409: クラス "%2$s" 内の読取専用変数 "%1$s" には値を設定できません

en: E1410: Const variable not supported in an interface
ja: E1410: インターフェイス内で const 変数はサポートされていません

en: E1411: Missing dot after object "%s"
ja: E1411: オブジェクト "%s" の後にドットがありません

en: E1412: Builtin object method "%s" not supported
ja: E1412: 組み込みオブジェクトメソッド "%s" はサポートされていません

en: E1413: Builtin class method not supported
ja: E1413: 組み込みクラスメソッドはサポートされていません

en: E1414: Enum can only be defined in Vim9 script
ja: E1414: 列挙型は Vim9 script の中でのみ定義できます

en: E1415: Enum name must start with an uppercase letter: %s
ja: E1415: 列挙型の名前は英大文字で始まらなければなりません: %s

en: E1416: Enum cannot extend a class or enum
ja: E1416: 列挙型はクラスや列挙型を拡張できません

en: E1417: Abstract cannot be used in an Enum
ja: E1417: abstract を列挙型内で使うことはできません

en: E1418: Invalid enum value declaration: %s
ja: E1418: 不正な列挙値の宣言です: %s

en: E1419: Not a valid command in an Enum: %s
ja: E1419: 列挙型内では使えないコマンドです: %s

en: E1420: Missing :endenum
ja: E1420: :endenum がありません

en: E1421: Enum "%s" cannot be used as a value
ja: E1421: 列挙型 "%s" を値として使うことはできません

en: E1422: Enum value "%s" not found in enum "%s"
ja: E1422: 列挙値 "%s" が列挙型 "%s" 内で見つかりません

en: E1423: Enum value "%s.%s" cannot be modified
ja: E1423: 列挙値 "%s.%s" は変更できません

en: E1424: Using an Enum "%s" as a Number
ja: E1424: 列挙型 "%s" を数値として扱っています

en: E1425: Using an Enum "%s" as a String
ja: E1425: 列挙型 "%s" を文字列として扱っています

en: E1426: Enum "%s" ordinal value cannot be modified
ja: E1426: 列挙型 "%s" の順序値は変更できません

en: E1427: Enum "%s" name cannot be modified
ja: E1427: 列挙型 "%s" の名前は変更できません

en: E1428: Duplicate enum value: %s
ja: E1428: 列挙値が重複しています: %s

en: E1429: Class can only be used in a script
ja: E1429: クラスはスクリプトの中でのみ使用できます

en: E1430: Uninitialized object variable '%s' referenced
ja: E1430: 初期化されていないオブジェクト変数 '%s' が参照されました

en: E1431: Abstract method "%s" in class "%s" cannot be accessed directly
ja: E1431: 抽象メソッド "%s" ("%s" クラス内) は直接アクセスできません

en: E1432: Overriding generic method "%s" in class "%s" with a concrete method
ja: E1432: ジェネリックメソッド "%s" ("%s" クラス内) を具象メソッドでオーバーライドしようとしました

en: E1433: Overriding concrete method "%s" in class "%s" with a generic method
ja: E1433: 具象メソッド "%s" ("%s" クラス内) をジェネリックメソッドでオーバーライドしようとしました

en: E1434: Mismatched number of type variables for generic method  "%s" in class "%s"
ja: E1434: ジェネリックメソッド "%s" ("%s" クラス内) の型変数の数が一致しません

en: E1435: Enum can only be used in a script
ja: E1435: 列挙型はスクリプトの中でのみ使用できます

en: E1436: Interface can only be used in a script
ja: E1436: インターフェイスはスクリプトの中でのみ使用できます

en: E1437: Can only compare Object with Object
ja: E1437: Object は Object としか比較できません

en: E1500: Cannot mix positional and non-positional arguments: %s
ja: E1500: 位置引数と非位置引数を混ぜることはできません: %s

en: E1501: format argument %d unused in $-style format: %s
ja: E1501: フォーマット引数 %d は $ スタイルフォーマットで使われていません: %s

en: E1502: Positional argument %d used as field width reused as different type: %s/%s
ja: E1502: フィールド幅として使われている位置引数 %d が異なる型に再利用されています: %s/%s

en: E1503: Positional argument %d out of bounds: %s
ja: E1503: 位置引数 %d が範囲外です: %s

en: E1504: Positional argument %d type used inconsistently: %s/%s
ja: E1504: 位置引数 %d の型が一貫していません: %s/%s

en: E1505: Invalid format specifier: %s
ja: E1505: 無効なフォーマット指示子です: %s

en: E1506: Buffer too small to copy xattr value or key
ja: E1506: xattr値またはキーをコピーするのにバッファが小さすぎます

en: E1508: Size of the extended attribute value is larger than the maximum size allowed
ja: E1508: 拡張属性値のサイズが許可されている最大サイズを超えています

en: E1509: Error occurred when reading or writing extended attribute
ja: E1509: 拡張属性の読込みまたは書込みでエラーが起きました

en: E1510: Value too large: %s
ja: E1510: 値が大き過ぎます: %s

en: E1511: Wrong number of characters for field "%s"
ja: E1511: フィールド "%s" の文字数が間違っています

en: E1512: Wrong character width for field "%s"
ja: E1512: フィールド "%s" の文字幅が間違っています

en: E1513: Cannot switch buffer. 'winfixbuf' is enabled
ja: E1513: バッファを切り替えられません。'winfixbuf' が有効化されています

en: E1514: 'findfunc' did not return a List type
ja: E1514: 'findfunc' が List 型を返しませんでした

en: E1515: Unable to convert from '%s' encoding
ja: E1515: エンコード '%s' から変換できません

en: E1516: Unable to convert to '%s' encoding
ja: E1516: エンコード '%s' へ変換できません

en: E1517: Can only compare Tuple with Tuple
ja: E1517: タプル型はタプル型としか比較できません

en: E1518: Invalid operation for Tuple
ja: E1518: タプル型には無効な操作です

en: E1519: Tuple index out of range: %ld
ja: E1519: タプルのインデックスが範囲外です: %ld

en: E1520: Using a Tuple as a Number
ja: E1520: タプルを数値として扱っています

en: E1521: Using a Tuple as a Float
ja: E1521: タプルを浮動小数点数として扱っています

en: E1522: Using a Tuple as a String
ja: E1522: タプルを文字列として扱っています

en: E1523: String, List, Tuple or Blob required
ja: E1523: 文字列型、リスト型、タプル型またはBlob型が必要です

en: E1524: Cannot use a tuple with function %s
ja: E1524: タプルには関数 %s を適用できません

en: E1525: Argument of %s must be a List, Tuple, String, Dictionary or Blob
ja: E1525: %s の引数はリスト、タプル、文字列、辞書またはBlobでなければなりません

en: E1526: Missing end of Tuple ')': %s
ja: E1526: タプルの最後に ')' がありません: %s

en: E1527: Missing comma in Tuple: %s
ja: E1527: タプルにコンマがありません: %s

en: E1528: List or Tuple or Blob required for argument %d
ja: E1528: 引数 %d にはリスト、タプルまたはBlobが必要です

en: E1529: List or Tuple required for argument %d
ja: E1529: 引数 %d にはリストまたはタプルが必要です

en: E1530: List or Tuple or Dictionary required for argument %d
ja: E1530: 引数 %d にはリスト、タプルまたは辞書が必要です

en: E1531: Argument of %s must be a List, Tuple, Dictionary or Blob
ja: E1531: %s の引数はリスト、タプル、辞書またはBlobでなければなりません

en: E1532: Cannot modify a tuple
ja: E1532: 既存のタプルを変更できません

en: E1533: Cannot slice a tuple
ja: E1533: タプルはスライスできません

en: E1534: Tuple required for argument %d
ja: E1534: 引数 %d にはタプルが必要です

en: E1535: List or Tuple required
ja: E1535: リストかタプルが必要です

en: E1536: Tuple required
ja: E1536: タプルが必要です

en: E1537: Less targets than Tuple items
ja: E1537: ターゲットがタプル内の要素よりも少ないです

en: E1538: More targets than Tuple items
ja: E1538: ターゲットがタプル内の要素よりも多いです

en: E1539: Variadic tuple must end with a list type: %s
ja: E1539: 可変タプルの最後の要素はリスト型でなければなりません: %s

en: E1540: Cannot use a variadic tuple in concatenation
ja: E1540: 可変タプルには連結できません

en: E1541: Value too large, max Unicode codepoint is U+10FFFF
ja: E1541: 値が大きすぎます。Unicodeのコードポイントの最大は U+10FFFF です。

en: E1542: Cannot have a negative or zero number of quickfix/location lists
ja: E1542: quickfixとロケーションのリストの長さは1以上である必要があります

en: E1543: Cannot have more than a hundred quickfix/location lists
ja: E1543: quickfixとロケーションのリストの長さは100を超えられません

en: E1544: Failed resizing the quickfix/location list stack
ja: E1544: quickfixとロケーションのリスト(スタック)のサイズ変更に失敗しました

en: E1545: Quickfix list stack unavailable
ja: E1545: quickfixのリスト(スタック)が利用できません

en: E1546: Cannot switch to a closing buffer
ja: E1546: 閉じようとしているバッファへは切り替えられません

en: E1547: This version of Vim does support :redrawtabpanel
ja: E1547: このバージョンのVimは :redrawtabpanel をサポートしていません

en: E1548: Wayland connection is unavailable
ja: E1548: Wayland 接続が利用できません

en: E1549: Cannot have more than %d diff anchors
ja: E1549: %d 以上の diff アンカーは持てません

en: E1550: Failed to find all diff anchors
ja: E1550: 全ての diff アンカーを見つけるのに失敗しました

en: E1551: Cannot open a popup window to a closing buffer
ja: E1551: 閉じてるバッファへのポップアップウィンドウは開けません

en: E1552: Type variable name must start with an uppercase letter: %s
ja: E1552: 型変数の名前は英大文字で始まらなければなりません: %s

en: E1553: Missing comma after type in generic function: %s
ja: E1553: 総称関数の型の後にカンマがありません: %s

en: E1554: Missing '>' in generic function: %s
ja: E1554: 総称関数で '>' がありません: %s

en: E1555: Empty type list specified for generic function '%s'
ja: E1555: 総称関数 '%s' に空の型リストが指定されました

en: E1556: Too many types specified for generic function '%s'
ja: E1556: 総称関数 '%s' に指定された型が多すぎます

en: E1557: Not enough types specified for generic function '%s'
ja: E1557: 総称関数 '%s' に指定された型が少なすぎます

en: E1558: Unknown generic function: %s
ja: E1558: 未知の総称関数です: %s

en: E1559: Type arguments missing for generic function '%s'
ja: E1559: 総称関数 '%s' に型引数がありません

en: E1560: Not a generic function: %s
ja: E1560: 総称関数ではありません: %s

en: E1561: Duplicate type variable name: %s
ja: E1561: 型変数の名前が重複しています: %s

en: E1562: Diff anchors cannot be used with hidden diff windows
ja: E1562: diff アンカーは隠された diff ウィンドウでは使えません

en: E1563: Socket path is too big
ja: E1563: ソケットのパスが大きすぎます

en: E1564: Socket name cannot have slashes in it without being a path
ja: E1564: ソケット名にはパス以外ではスラッシュを含められません

en: E1565: Socket server is not online, call remote_startserver() first
ja: E1565: ソケットサーバがオフラインです。先に remote_startserver() を呼んでください

en: E1566: Failed connecting to socket %s: %s
ja: E1566: ソケット %s への接続に失敗しました: %s

en: E1567: Cannot start socket server, socket path is unavailable
ja: E1567: ソケットパスが利用できないため、ソケットサーバを開始できません

en: E1568: OSC command response timed out: %.*s
ja: E1568: OSCコマンドの応答がタイムアウトしました: %.*s

en: E1569: Cannot use listener_add in a listener callback
ja: E1569: リスナーのコールバックでは listener_add を利用できません

en: E1570: Cannot use redraw_listener_add in a redraw listener callback
ja: E1570: redraw リスナーコールバックでは redraw_listener_add を利用できません

en: E1571: Must specify at least one callback for redraw_listener_add
ja: E1571: redraw_listener_add には少なくとも1つのコールバックを指定してください

en: --No lines in buffer--
ja: --バッファに行がありません--

en: search hit TOP, continuing at BOTTOM
ja: 上まで検索したので下に戻ります

en: search hit BOTTOM, continuing at TOP
ja: 下まで検索したので上に戻ります

en:  line
ja:  行

en: Need encryption key for "%s"
ja: 暗号キーが必要です: "%s"

en: empty keys are not allowed
ja: 空のキーは許可されていません

en: dictionary is locked
ja: 辞書はロックされています

en: list is locked
ja: リストはロックされています

en: failed to add key '%s' to dictionary
ja: 辞書にキー '%s' を追加するのに失敗しました

en: index must be int or slice, not %s
ja: インデックスは %s ではなく整数かスライスにしてください

en: expected str() or unicode() instance, but got %s
ja: str() もしくは unicode() のインスタンスが期待されているのに %s でした

en: expected bytes() or str() instance, but got %s
ja: bytes() もしくは str() のインスタンスが期待されているのに %s でした

en: expected int(), long() or something supporting coercing to long(), but got %s
ja: int(), long() かそれへ変換可能なものが期待されているのに %s でした

en: expected int() or something supporting coercing to int(), but got %s
ja: int() かそれへ変換可能なものが期待されているのに %s でした

en: value is too large to fit into C int type
ja: C言語の int 型としては値が大き過ぎます

en: value is too small to fit into C int type
ja: C言語の int 型としては値が小さ過ぎます

en: number must be greater than zero
ja: 数値は 0 より大きくなければなりません

en: number must be greater or equal to zero
ja: 数値は 0 かそれ以上でなければなりません

en: can't delete OutputObject attributes
ja: OutputObject属性を消せません

en: invalid attribute: %s
ja: 無効な属性です: %s

en: failed to change directory
ja: 辞書の変更に失敗しました

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got %s
ja: imp.find_module() が %s を返しました (期待値: 3 要素のタプル)

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got tuple of size %d
ja: imp.find_module() が %d 要素のタプルを返しました (期待値: 3)

en: internal error: imp.find_module returned tuple with NULL
ja: 内部エラー: imp.find_module が NULL を含むタプルを返しました

en: cannot delete vim.Dictionary attributes
ja: vim.Dictionary属性は消せません

en: cannot modify fixed dictionary
ja: 固定された辞書は変更できません

en: cannot set attribute %s
ja: 属性 %s は設定できません

en: hashtab changed during iteration
ja: イテレーション中に hashtab が変更されました

en: expected sequence element of size 2, but got sequence of size %d
ja: シーケンスの要素数には 2 が期待されていましたが %d でした

en: list constructor does not accept keyword arguments
ja: リストのコンストラクタはキーワード引数を受け付けません

en: list index out of range
ja: リスト範囲外のインデックスです

en: internal error: failed to get Vim list item %d
ja: 内部エラー: Vimのリスト要素 %d の取得に失敗しました

en: slice step cannot be zero
ja: スライスのステップに 0 は指定できません

en: attempt to assign sequence of size greater than %d to extended slice
ja: 長さ %d の拡張スライスに、より長いスライスを割り当てようとしました

en: internal error: no Vim list item %d
ja: 内部エラー: Vimのリスト要素 %d はありません

en: internal error: not enough list items
ja: 内部エラー: リストに十分な要素がありません

en: internal error: failed to add item to list
ja: 内部エラー: リストへの要素追加に失敗しました

en: attempt to assign sequence of size %d to extended slice of size %d
ja: 長さ %d のスライスを %d の拡張スライスに割り当てようとしました

en: failed to add item to list
ja: リストへの要素追加に失敗しました

en: cannot delete vim.List attributes
ja: vim.List 属性は消せません

en: cannot modify fixed list
ja: 固定されたリストは変更できません

en: tuple constructor does not accept keyword arguments
ja: タプルのコンストラクタはキーワード引数を受け付けません

en: tuple index out of range
ja: タプルの範囲外のインデックスです

en: cannot delete vim.Tuple attributes
ja: vim.Tuple 属性は消せません

en: cannot modify fixed tuple
ja: 固定されたタプルは変更できません

en: unnamed function %s does not exist
ja: 無名関数 %s は存在しません

en: function %s does not exist
ja: 関数 %s がありません

en: failed to run function %s
ja: 関数 %s の実行に失敗しました

en: unable to get option value
ja: オプションの値は取得できません

en: internal error: unknown option type
ja: 内部エラー: 未知のオプション型です

en: problem while switching windows
ja: ウィンドウを切換中に問題が発生しました

en: unable to unset global option %s
ja: グローバルオプション %s の設定解除はできません

en: unable to unset option %s which does not have global value
ja: グローバルな値の無いオプション %s の設定解除はできません

en: attempt to refer to deleted tab page
ja: 削除されたタブを参照しようとしました

en: no such tab page
ja: そのようなタブページはありません

en: attempt to refer to deleted window
ja: 削除されたウィンドウを参照しようとしました

en: readonly attribute: buffer
ja: 読込専用属性: バッファ

en: cursor position outside buffer
ja: カーソル位置がバッファの外側です

en: no such window
ja: そのようなウィンドウはありません

en: attempt to refer to deleted buffer
ja: 削除されたバッファを参照しようとしました

en: failed to rename buffer
ja: バッファ名の変更に失敗しました

en: mark name must be a single character
ja: マーク名は1文字のアルファベットでなければなりません

en: expected vim.Buffer object, but got %s
ja: vim.Bufferオブジェクトが期待されているのに %s でした

en: failed to switch to buffer %d
ja: 指定されたバッファ %d への切り替えに失敗しました

en: expected vim.Window object, but got %s
ja: vim.Windowオブジェクトが期待されているのに %s でした

en: failed to find window in the current tab page
ja: 現在のタブには指定されたウィンドウがありませんでした

en: did not switch to the specified window
ja: 指定されたウィンドウに切り替えませんでした

en: expected vim.TabPage object, but got %s
ja: vim.TabPageオブジェクトが期待されているのに %s でした

en: did not switch to the specified tab page
ja: 指定されたタブページに切り替えませんでした

en: failed to run the code
ja: コードの実行に失敗しました

en: unable to convert %s to a Vim dictionary
ja: %s をVimの辞書に変換できません

en: unable to convert %s to a Vim list
ja: %s をVimのリストに変換できません

en: unable to convert %s to a Vim structure
ja: %s をVimの構造体に変換できません

en: internal error: NULL reference passed
ja: 内部エラー: NULL参照が渡されました

en: internal error: invalid value type
ja: 内部エラー: 無効な値型です

en: Failed to set path hook: sys.path_hooks is not a list
    You should now do the following:
    - append vim.path_hook to sys.path_hooks
    - append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
ja: パスフックの設定に失敗しました: sys.path_hooks がリストではありません
    すぐに下記を実施してください:
    - vim.path_hooks を sys.path_hooks へ追加
    - vim.VIM_SPECIAL_PATH を sys.path へ追加

en: Failed to set path: sys.path is not a list
    You should now append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
ja: パスの設定に失敗しました: sys.path がリストではありません
    すぐに vim.VIM_SPECIAL_PATH を sys.path に追加してください

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*.*)	*.*
ja: Vimマクロファイル (*.vim)	*.vim
    すべてのファイル (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
ja: すべてのファイル (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB code (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
ja: すべてのファイル (*.*)	*.*
    Cソース (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ソース (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VBコード (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vimファイル (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*)	*
ja: Vim マクロファイル (*.vim)	*.vim
    すべてのファイル (*)	*

en: All Files (*)	*
ja: すべてのファイル (*)	*

en: All Files (*)	*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
ja: すべてのファイル (*)	*
    Cソース (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ソース (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vimファイル (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: Text Editor
ja: テキストエディタ

en: Edit text files
ja: テキストファイルを編集します

en: Text;editor;
ja: テキスト;エディタ;

en: (local to window)
ja: (ウィンドウについてローカル)

en: (local to buffer)
ja: (バッファについてローカル)

en: (global or local to buffer)
ja: (グローバル／バッファについてローカル)

en: " Each "set" line shows the current value of an option (on the left).
ja: " それぞれの "set" 行はオプションの現在の値を(左側に)示しています。

en: " Hit <Enter> on a "set" line to execute it.
ja: " "set" 行で <Enter> を打つとそれが実行されます。

en: "            A boolean option will be toggled.
ja: "            切替オプションは切り替えられます。

en: "            For other options you can edit the value before hitting <Enter>.
ja: "            その他のオプションは <Enter> を打つ前に値を編集することができます。

en: " Hit <Enter> on a help line to open a help window on this option.
ja: " ヘルプ行で <Enter> を打つと、このオプションのへルプウィンドウが開きます。

en: " Hit <Enter> on an index line to jump there.
ja: " インデックス行で <Enter> を打つと、そこにジャンプします。

en: " Hit <Space> on a "set" line to refresh it.
ja: " "set" 行で <Space> を打つと、最新の値が読込まれます。

en: important
ja: 重要

en: behave very Vi compatible (not advisable)
ja: Vi との互換性を非常に高くする (望ましくない)

en: list of flags to specify Vi compatibility
ja: Vi との互換性を指定するフラグのリスト

en: use Insert mode as the default mode
ja: 挿入モードを既定のモードとして使う

en: paste mode, insert typed text literally
ja: paste モード、タイプされたテキストをそのまま挿入する

en: key sequence to toggle paste mode
ja: paste モードを切り替えるためのキー列

en: list of directories used for runtime files and plugins
ja: ランタイムファイルとプラグインに使われるディレクトリのリスト

en: list of directories used for plugin packages
ja: プラグインパッケージに使われるディレクトリのリスト

en: name of the main help file
ja: メインのヘルプファイルの名前

en: moving around, searching and patterns
ja: 移動、検索とパターン

en: list of flags specifying which commands wrap to another line
ja: どのコマンドが行をまたぐかを指定するフラグのリスト

en: many jump commands move the cursor to the first non-blank
    character of a line
ja: 多くのジャンプ命令で、カーソルが行内の最初の非空白文字に移動する

en: nroff macro names that separate paragraphs
ja: 段落を分けるための nroff マクロの名前

en: nroff macro names that separate sections
ja: 章を分けるための nroff マクロの名前

en: list of directory names used for file searching
ja: ファイルの検索に用いられるディレクトリ名のリスト

en: :cd without argument goes to the home directory
ja: 引数無しの :cd でホームディレクトリに移動する

en: list of directory names used for :cd
ja: :cd に用いられるディレクトリ名のリスト

en: change to directory of file in buffer
ja: バッファ内のファイルのディレクトリに変更する

en: change to pwd of shell in terminal buffer
ja: 端末バッファ内のシェルの pwd に変更する

en: search commands wrap around the end of the buffer
ja: 検索コマンドがバッファの末尾/先頭をまたぐ

en: show match for partly typed search command
ja: 部分的に入力された検索コマンドのマッチを表示する

en: change the way backslashes are used in search patterns
ja: 検索パターン内のバックスラッシュの扱いを変更する

en: select the default regexp engine used
ja: 既定で使われる正規表現エンジンを選択する

en: ignore case when using a search pattern
ja: 検索パターンにおいて大文字と小文字を区別しない

en: override 'ignorecase' when pattern has upper case characters
ja: 検索パターンが大文字を含んでいたら 'ignorecase' を上書きする

en: maximum number for the search count feature
ja: 検索カウント機能の最大数

en: what method to use for changing case of letters
ja: 大文字・小文字を変更する際にどの方法を使うか

en: maximum amount of memory in Kbyte used for pattern matching
ja: パターンマッチングに使う最大メモリ量 (Kbyte)

en: pattern for a macro definition line
ja: マクロ定義行のためのパターン

en: pattern for an include-file line
ja: include 行のためのパターン

en: expression used to transform an include line to a file name
ja: include 行をファイル名に変換するために使われる式

en: tags
ja: タグ

en: use binary searching in tags files
ja: tags ファイル内で二分探索を使う

en: number of significant characters in a tag name or zero
ja: タグ名で有効になる文字数、あるいはゼロ

en: list of file names to search for tags
ja: tags を検索するファイル名のリスト

en: how to handle case when searching in tags files:
    "followic" to follow 'ignorecase', "ignore" or "match"
ja: タグファイル内を検索するときに大文字小文字をどう扱うか:
    'ignorecase' に従うなら "followic"、あるいは "ignore" か "match"

en: file names in a tags file are relative to the tags file
ja: tags ファイル内のファイル名は tags ファイルからの相対パス

en: a :tag command will use the tagstack
ja: :tag コマンドはタグスタックを使う

en: when completing tags in Insert mode show more info
ja: 挿入モードでタグを補完するときにより多くの情報を表示する

en: a function to be used to perform tag searches
ja: タグの検索を実行する際に使われる関数

en: command for executing cscope
ja: cscope を実行するコマンド

en: use cscope for tag commands
ja: tag コマンドに cscope を使う

en: 0 or 1; the order in which ":cstag" performs a search
ja: 0 か 1; ":cstag" が検索を実行する際の順序

en: give messages when adding a cscope database
ja: cscope のデータベースに追加する際にメッセージを表示

en: how many components of the path to show
ja: パスの要素を何個まで表示するか

en: when to open a quickfix window for cscope
ja: cscope のために quickfix ウィンドウをいつ開くか

en: file names in a cscope file are relative to that file
ja: cscope ファイル内のファイル名はそのファイルからの相対パス

en: displaying text
ja: テキストの表示

en: number of lines to scroll for CTRL-U and CTRL-D
ja: CTRL-U と CTRL-D でスクロールする行数

en: scroll by screen line
ja: スクリーン行でスクロールする

en: number of screen lines to show around the cursor
ja: カーソルの上下に表示されるスクリーン行数

en: long lines wrap
ja: 長い行を折り返して表示する

en: wrap long lines at a character in 'breakat'
ja: 'breakat' の文字で長い行を折り返す

en: preserve indentation in wrapped text
ja: 折り返されたテキストでインデントを保持する

en: adjust breakindent behaviour
ja: breakindent の挙動を調整する

en: which characters might cause a line break
ja: どの文字のところで行が折り返されるか

en: string to put before wrapped screen lines
ja: 折り返されたスクリーン行の前に表示される文字列

en: minimal number of columns to scroll horizontally
ja: 水平スクロールの最小桁数

en: minimal number of columns to keep left and right of the cursor
ja: カーソルの左右に表示する最小桁数

en: include "lastline" to show the last line even if it doesn't fit
    include "uhex" to show unprintable characters as a hex number
ja: 最後の行が収まらない場合でも表示するには "lastline" を含めること
    表示できない文字を 16 進数で表示するには "uhex" を含めること

en: characters to use for the status line, folds, diffs,
    buffer text, filler lines and truncation in the completion menu
ja: ステータス行、折り畳み、diff、バッファーテキスト、フィラー行、
    および補完メニューの切り詰めに使われる文字

en: number of lines used for the command-line
ja: コマンドラインに使われる行数

en: width of the display
ja: 画面の幅

en: number of lines in the display
ja: 画面の行数

en: number of lines to scroll for CTRL-F and CTRL-B
ja: CTRL-F と CTRL-B でスクロールする行数

en: don't redraw while executing macros
ja: マクロを実行中に再描画しない

en: timeout for 'hlsearch' and :match highlighting in msec
ja: 'hlsearch' と :match のハイライト処理のタイムアウト (ミリ秒)

en: delay in msec for each char written to the display
    (for debugging)
ja: それぞれの文字が画面に描かれるまでの遅延時間 (ミリ秒)
    (デバッグ用)

en: show <Tab> as ^I and end-of-line as $
ja: <Tab> を ^I として表示し、改行を $ として表示する

en: list of strings used for list mode
ja: リストモードで使われる文字列のリスト

en: show the line number for each line
ja: それぞれの行に行番号を表示する

en: show the relative line number for each line
ja: それぞれの行に相対行番号を表示する

en: number of columns to use for the line number
ja: 行番号に使われる桁数

en: maximum number of quickfix lists that can be stored in history
ja: 履歴に保持可能な quickfix リストの最大数

en: maximum number of location lists that can be stored in history
ja: 履歴に保持可能なロケーションリストの最大数

en: controls whether concealable text is hidden
ja: conceal 可能なテキストを隠すかどうかを制御する

en: modes in which text in the cursor line can be concealed
ja: カーソル行のテキストを conceal 表示するモード

en: syntax, highlighting and spelling
ja: 構文ハイライトとスペルチェック

en: "dark" or "light"; the background color brightness
ja: "dark" か "light"; 背景色の明るさ

en: type of file; triggers the FileType event when set
ja: ファイルのタイプ; セットされると FileType イベントが発生する

en: name of syntax highlighting used
ja: 使用される構文ハイライトの名前

en: maximum column to look for syntax items
ja: 構文アイテムを検索する最大桁数

en: which highlighting to use for various occasions
ja: 様々な対象に対してどのハイライト表示を使うか

en: highlight all matches for the last used search pattern
ja: 最後の検索パターンに対する全てのマッチをハイライト表示する

en: highlight group to use for the window
ja: このウィンドウに使うハイライトグループ

en: use GUI colors for the terminal
ja: 端末で GUI カラーを使う

en: highlight the screen column of the cursor
ja: カーソルのある画面上の桁をハイライト表示する

en: highlight the screen line of the cursor
ja: カーソルのある画面上の行をハイライト表示する

en: specifies which area 'cursorline' highlights
ja: 'cursorline' がどの領域をハイライト表示するか指定する

en: columns to highlight
ja: ハイライト表示する桁

en: highlight spelling mistakes
ja: スペルミスをハイライト表示する

en: list of accepted languages
ja: 受け付ける言語のリスト

en: file that "zg" adds good words to
ja: "zg" で正しい単語を追加するファイル

en: pattern to locate the end of a sentence
ja: 文の末尾を見つけるのに使うパターン

en: flags to change how spell checking works
ja: どのようにスペルチェックが動作するかを変更するフラグ

en: methods used to suggest corrections
ja: 修正を提案する際に使われる方法

en: amount of memory used by :mkspell before compressing
ja: 圧縮の前に :mkspell で使われるメモリ量

en: multiple windows
ja: 複数ウィンドウ

en: 0, 1 or 2; when to use a status line for the last window
ja: 0, 1 または 2; 最後のウィンドウのステータス行がいつ使われるか

en: alternate format to be used for a status line
ja: ステータス行に使われる書式

en: make all windows the same size when adding/removing windows
ja: ウィンドウを追加/削除するときに全ウィンドウのサイズを等しくする

en: in which direction 'equalalways' works: "ver", "hor" or "both"
ja: どの方向に 'equalalways' が働くか: "ver", "hor" または "both"

en: minimal number of lines used for the current window
ja: 現在のウィンドウに使われる最小行数

en: minimal number of lines used for any window
ja: 任意のウィンドウに使われる最小行数

en: keep window focused on a single buffer
ja: ウィンドウが別のバッファに切り替わらないようにする

en: keep the height of the window
ja: ウィンドウの高さを保つ

en: keep the width of the window
ja: ウィンドウの幅を保つ

en: minimal number of columns used for the current window
ja: 現在のウィンドウに使われる最小桁数

en: minimal number of columns used for any window
ja: 任意のウィンドウに使われる最小桁数

en: initial height of the help window
ja: ヘルプウィンドウの開始時の高さ

en: use a popup window for preview
ja: プレビューにポップアップウィンドウを使用する

en: default height for the preview window
ja: プレビューウィンドウの既定の高さ

en: identifies the preview window
ja: プレビューウィンドウを識別する

en: don't unload a buffer when no longer shown in a window
ja: バッファがウィンドウに表示されていないときにアンロードしない

en: "useopen" and/or "split"; which window to use when jumping
    to a buffer
ja: "useopen" かつ/または "split"; バッファにジャンプするときに
    どのウィンドウを使うか

en: a new window is put below the current one
ja: 新しいウィンドウは現在のものの下に置かれる

en: determines scroll behavior for split windows
ja: ウィンドウ分割のスクロール動作を決める

en: a new window is put right of the current one
ja: 新しいウィンドウは現在のものの右に置かれる

en: this window scrolls together with other bound windows
ja: このウィンドウは他の同調ウィンドウと一緒にスクロールする

en: "ver", "hor" and/or "jump"; list of options for 'scrollbind'
ja: "ver", "hor" かつ/または "jump"; 'scrollbind' のオプションの
    リスト

en: this window's cursor moves together with other bound windows
ja: このウィンドウのカーソルは他の同調ウィンドウと一緒に動く

en: size of a terminal window
ja: 端末ウィンドウのサイズ

en: key that precedes Vim commands in a terminal window
ja: 端末ウィンドウで Vim のコマンドの前に入力するキー

en: max number of lines to keep for scrollback in a terminal window
ja: 端末ウィンドウでスクロールバックのために保持する最大行数

en: type of pty to use for a terminal window
ja: 端末ウィンドウで使う pty の種類

en: name of the winpty dynamic library
ja: winpty 動的ライブラリの名前

en: multiple tab pages
ja: 複数タブページ

en: 0, 1 or 2; when to use a tab pages line
ja: 0, 1 または 2; タブページ行をいつ使うか

en: behaviour when closing tab pages: left, uselast or empty
ja: タブページを閉じるときの挙動: left, uselast または empty

en: maximum number of tab pages to open for -p and "tab all"
ja: -p と "tab all" で開かれるタブページの最大数

en: custom tab pages line
ja: カスタムのタブページ行

en: custom tab page label for the GUI
ja: カスタムの GUI のタブページラベル

en: custom tab page tooltip for the GUI
ja: カスタムの GUI のタブページツールチップ

en: terminal
ja: 端末

en: name of the used terminal
ja: 使用されている端末の名前

en: alias for 'term'
ja: 'term' の別名

en: check built-in termcaps first
ja: 組込みの termcap を最初にチェックする

en: terminal connection is fast
ja: 端末の接続が高速である

en: request terminal key codes when an xterm is detected
ja: xtermを検出したときに端末のキーコードを要求する

en: terminal that requires extra redrawing
ja: 追加の再描画が必要な端末

en: what keyboard protocol to use for which terminal
ja: どの端末に何のキーボードプロトコルを使うか

en: recognize keys that start with <Esc> in Insert mode
ja: 挿入モードで <Esc> で始まるキーを認識する

en: minimal number of lines to scroll at a time
ja: 一度にスクロールする最小行数

en: maximum number of lines to use scrolling instead of redrawing
ja: 再描画ではなくスクロールを使う最大行数

en: specifies what the cursor looks like in different modes
ja: それぞれのモード内でのカーソルの外観を指定

en: show info in the window title
ja: ウィンドウタイトルに情報を表示

en: percentage of 'columns' used for the window title
ja: ウィンドウタイトルに使われる 'columns' の割合 (パーセント単位)

en: when not empty, string to be used for the window title
ja: 空でないとき、ウィンドウタイトルに使われる文字列

en: string to restore the title to when exiting Vim
ja: Vim の終了時にタイトルに復元する文字列

en: set the text of the icon for this window
ja: このウィンドウのアイコンのテキストを設定

en: when not empty, text for the icon of this window
ja: 空でないとき、このウィンドウのアイコンに使われるテキスト

en: restore the screen contents when exiting Vim
ja: Vim の終了時に画面の内容を復元する

en: timeout used for terminal OSC responses
ja: 端末のOSC応答のタイムアウト

en: using the mouse
ja: マウスの使用

en: list of flags for using the mouse
ja: マウスを使うためのフラグのリスト

en: the window with the mouse pointer becomes the current one
ja: マウスポインタのあるウィンドウがアクティブになる

en: the window with the mouse pointer scrolls with the mouse wheel
ja: マウスポインタのあるウィンドウがマウスホイールでスクロールする

en: hide the mouse pointer while typing
ja: 文字の入力中にマウスポインタを隠す

en: report mouse movement events
ja: マウスの移動イベントを報告する

en: "extend", "popup" or "popup_setpos"; what the right
    mouse button is used for
ja: "extend", "popup" あるいは "popup_setpos"; マウスの右ボタンを
    何に使うか

en: maximum time in msec to recognize a double-click
ja: ダブルクリックとして認識する最大時間 (ミリ秒)

en: "xterm", "xterm2", "sgr", etc.; type of mouse
ja: "xterm", "xterm2", "sgr" など; マウスの種類

en: what the mouse pointer looks like in different modes
ja: それぞれのモード内でのマウスポインタの外観を指定

en: list of font names to be used in the GUI
ja: GUI で使われるフォント名のリスト

en: pair of fonts to be used, for multibyte editing
ja: マルチバイトの編集で使われるフォントのペア

en: list of font names to be used for double-wide characters
ja: 全角文字に使われるフォント名のリスト

en: use smooth, antialiased fonts
ja: なめらかでアンチエイリアスされたフォントを使う

en: list of flags that specify how the GUI works
ja: GUI がどう動くかを指定するフラグのリスト

en: "icons", "text" and/or "tooltips"; how to show the toolbar
ja: "icons", "text" かつ/あるいは "tooltips"; どのように
    ツールバーを表示するか

en: size of toolbar icons
ja: ツールバーアイコンのサイズ

en: room (in pixels) left above/below the window
ja: ウィンドウの上下の余白 (ピクセル単位)

en: list of ASCII characters that can be combined into complex
    shapes
ja: 複雑な形状に組み合わせ可能な ASCII 文字のリスト

en: options for text rendering
ja: テキストレンダリングのためのオプション

en: use a pseudo-tty for I/O to external commands
ja: 外部コマンドの I/O に疑似 tty を使う

en: "last", "buffer" or "current": which directory used for
    the file browser
ja: "last", "buffer" あるいは "current": ファイルブラウザで
    どのディレクトリを使うか

en: language to be used for the menus
ja: メニューで使われる言語

en: maximum number of items in one menu
ja: 1 個のメニューの最大項目数

en: "no", "yes" or "menu"; how to use the ALT key
ja: "no", "yes" または "menu"; ALT キーをどう使うか

en: number of pixel lines to use between characters
ja: 行間の幅のピクセル数

en: delay in milliseconds before a balloon may pop up
ja: バルーン表示が出るまでの時間 (ミリ秒)

en: use balloon evaluation in the GUI
ja: GUI でバルーン評価を使う

en:  
    use balloon evaluation in the terminal
ja:  
    端末でバルーン評価を使う

en: expression to show in balloon eval
ja: バルーン評価に表示する式

en: printing
ja: 印刷

en: list of items that control the format of :hardcopy output
ja: :hardcopy 出力の書式を制御する要素のリスト

en: name of the printer to be used for :hardcopy
ja: :hardcopy で使われるプリンタの名前

en: expression used to print the PostScript file for :hardcopy
ja: :hardcopy で PostScript ファイルの印刷に使われる式

en: name of the font to be used for :hardcopy
ja: :hardcopy で使われるフォントの名前

en: format of the header used for :hardcopy
ja: :hardcopy のヘッダで使われる書式

en: encoding used to print the PostScript file for :hardcopy
ja: :hardcopy で PostScript ファイルの印刷に使われるエンコーディング

en: the CJK character set to be used for CJK output from :hardcopy
ja: :hardcopy の出力の中の CJK 文字に使われる文字集合

en: list of font names to be used for CJK output from :hardcopy
ja: :hardcopy の出力の中の CJK 文字に使われるフォント名のリスト

en: messages and info
ja: メッセージと情報

en: add 's' flag in 'shortmess' (don't show search message)
ja: 's' フラグを 'shortmess' に追加 (検索メッセージを表示しない)

en: list of flags to make messages shorter
ja: メッセージを短くするためのフラグのリスト

en: options for outputting messages
ja: メッセージを出力するためのオプション

en: show (partial) command keys in location given by 'showcmdloc'
ja: コマンド (の一部) を 'showcmdloc' で指定された場所に表示

en: location where to show the (partial) command keys for 'showcmd'
ja: 'showcmd' でコマンド (の一部) を表示する場所

en: display the current mode in the status line
ja: 現在のモードをステータス行に表示

en: show cursor position below each window
ja: カーソル位置をそれぞれのウィンドウの下に表示

en: alternate format to be used for the ruler
ja: ルーラーに使われる代替書式

en: threshold for reporting number of changed lines
ja: 変更された行の数の報告が出る閾値

en: the higher the more messages are given
ja: 値が大きいほど詳細なメッセージが表示される

en: file to write messages in
ja: メッセージを書込むファイル

en: pause listings when the screen is full
ja: 画面が一杯になったとき一覧表示を一時停止

en: start a dialog when a command fails
ja: コマンドが失敗したときにダイアログを開く

en: ring the bell for error messages
ja: エラーメッセージでベルを鳴らす

en: use a visual bell instead of beeping
ja: ビープ音の代わりにビジュアルベルを使う

en: do not ring the bell for these reasons
ja: これらの理由にはベルを鳴らさない

en: list of preferred languages for finding help
ja: ヘルプを見つける際の望ましい言語のリスト

en: selecting text
ja: テキスト選択

en: "old", "inclusive" or "exclusive"; how selecting text behaves
ja: "old", "inclusive" または "exclusive"; テキスト選択がどう
    振舞うか

en: "mouse", "key" and/or "cmd"; when to start Select mode
    instead of Visual mode
ja: "mouse", "key" かつ/または "cmd"; いつビジュアルモードでは
    なく選択モードを開始するか

en: "unnamed" to use the * register like unnamed register
    "autoselect" to always put selected text on the clipboard
ja: "unnamed"; * レジスタを無名レジスタと同じように使う
    "autoselect"; 常に選択されたテキストをクリップボードにコピー

en: Ordered list of possible methods for accessing the clipboard
ja: クリップボードにアクセスする可能な方式の順序付きリスト

en: Timeout to use when polling for data to read or write in wayland
ja: waylandで読み書きするデータをポーリングする際のタイムアウト

en: Wayland seat to use
ja: 使用する wayland シート

en: Enable wayland focus stealing functionality in order to access the clipboard
ja: クリップボードにアクセスするために wayland のフォーカス奪取機能を有効化する

en: "startsel" and/or "stopsel"; what special keys can do
ja: "startsel" かつ/または "stopsel"; 特別なキーが何をするか

en: editing text
ja: テキスト編集

en: maximum number of changes that can be undone
ja: アンドゥ可能な変更の最大値

en: automatically save and restore undo history
ja: アンドゥ履歴を自動で保存・復元

en: list of directories for undo files
ja: アンドゥファイル用のディレクトリのリスト

en: maximum number lines to save for undo on a buffer reload
ja: バッファのリロード時にアンドゥのために保存する最大行数

en: changes have been made and not written to a file
ja: 変更が行われたがファイルに書込まれていない

en: buffer is not to be written
ja: バッファは書込まれない

en: changes to the text are possible
ja: テキストの変更が可能

en: line length above which to break a line
ja: これより長い行は改行される

en: margin from the right in which to break a line
ja: 改行する際の右からのマージン

en: specifies what <BS>, CTRL-W, etc. can do in Insert mode
ja: 挿入モードで <BS>, CTRL-W 等が何をできるかを指定

en: definition of what comment lines look like
ja: コメント行がどうなっているかの定義

en: template for comments; used to put the marker in
ja: コメント用のテンプレート; マーカーを中に置くために使われる

en: list of flags that tell how automatic formatting works
ja: 自動整形がどのように動作するかを決めるフラグのリスト

en: pattern to recognize a numbered list
ja: 数字付きの箇条書きを認識するパターン

en: expression used for "gq" to format lines
ja: "gq" で行を整形するときに使われる式

en: specifies how Insert mode completion works for CTRL-N and CTRL-P
ja: 挿入モード補完が CTRL-N と CTRL-P でどう動作するかを指定

en: automatic completion in insert mode
ja: 挿入モードでの自動補完

en:  
    initial decay timeout for 'autocomplete' algorithm
ja:  
    'autocomplete' アルゴリズムの初期減衰タイムアウト

en:  
    initial decay timeout for CTRL-N and CTRL-P completion
ja:  
    CTRL-N 及び CTRL-P 補完の初期減衰タイムアウト

en:  
    delay in msec before menu appears after typing
ja:  
    タイプ後にメニューが現れるまでの猶予(ミリ秒)

en: whether to use a popup menu for Insert mode completion
ja: 挿入モード補完でポップアップメニューを使うかどうか

en:  
    popup menu item align order
ja:  
    ポップアップメニューの項目の配置順序

en: options for the Insert mode completion info popup
ja: 挿入モード補完の情報ポップアップ用のオプション

en: maximum height of the popup menu
ja: ポップアップメニューの最大高

en: minimum width of the popup menu
ja: ポップアップメニューの最大幅

en: maximum width of the popup menu
ja: ポップアップメニューの最大幅

en: popup border style
ja: ポップアップの境界のスタイル

en: user defined function for Insert mode completion
ja: 挿入モード補完用のユーザー定義関数

en: function for filetype-specific Insert mode completion
ja: ファイルタイプ固有の挿入モード補完用関数

en: list of dictionary files for keyword completion
ja: キーワード補完用の辞書ファイルのリスト

en: list of thesaurus files for keyword completion
ja: キーワード補完用の同義語ファイルのリスト

en: function used for thesaurus completion
ja: 同義語補完で使われる関数

en: adjust case of a keyword completion match
ja: キーワード補完のマッチで大文字小文字を調整

en: enable entering digraphs with c1 <BS> c2
ja: c1 <BS> c2 でダイグラフを入力可能にする

en: the "~" command behaves like an operator
ja: "~" コマンドがオペレータのようにふるまう

en: function called for the "g@" operator
ja: "g@" オペレータで呼ばれる関数

en: when inserting a bracket, briefly jump to its match
ja: 括弧を入力したときに、対応する括弧にわずかの間ジャンプ

en: tenth of a second to show a match for 'showmatch'
ja: 'showmatch' で対応を表示する時間 (0.1秒単位)

en: list of pairs that match for the "%" command
ja: "%" コマンドでマッチするペアのリスト

en: use two spaces after '.' when joining a line
ja: 行を連結するときに '.' の後に空白を 2 個入れる

en: "alpha", "octal", "hex", "bin" and/or "unsigned"; number formats
    recognized for CTRL-A and CTRL-X commands
ja: "alpha", "octal", "hex", "bin" かつ/または "unsigned";
    CTRL-A と CTRL-X コマンドで認識する数字の書式

en: tabs and indenting
ja: タブとインデント

en: number of spaces a <Tab> in the text stands for
ja: 1 つの <Tab> に対応する空白の数

en: number of spaces used for each step of (auto)indent
ja: (自動)インデントの各段階に使われる空白の数

en: list of number of spaces a tab counts for
ja: 1 つのタブが相当する空白の数のリスト

en: list of number of spaces a soft tabsstop counts for
ja: 1 つのソフトタブストップに相当する空白の数のリスト

en: a <Tab> in an indent inserts 'shiftwidth' spaces
ja: インデント内での <Tab> は 'shiftwidth' 個の空白を挿入

en: if non-zero, number of spaces to insert for a <Tab>
ja: 0 でないとき、1 つの <Tab> で挿入される空白の数

en: round to 'shiftwidth' for "<<" and ">>"
ja: "<<" と ">>" で 'shiftwidth' に丸める

en: expand <Tab> to spaces in Insert mode
ja: 挿入モードで <Tab> を空白に展開

en: automatically set the indent of a new line
ja: 新しい行のインデントを自動的に設定

en: do clever autoindenting
ja: 賢い自動インデントを行う

en: enable specific indenting for C code
ja: C コードに特有のインデントを有効にする

en: options for C-indenting
ja: C インデント処理用のオプション

en: keys that trigger C-indenting in Insert mode
ja: 挿入モードで C インデント処理を引き起こすキー

en: list of words that cause more C-indent
ja: さらなる C インデントを発生させる単語のリスト

en: list of scope declaration names used by cino-g
ja: cino-g に用いられるスコープ宣言名のリスト

en: expression used to obtain the indent of a line
ja: 行のインデントを得るために使われる式

en: keys that trigger indenting with 'indentexpr' in Insert mode
ja: 挿入モードで 'indentexpr' によるインデントを引き起こすキー

en: copy whitespace for indenting from previous line
ja: 前の行からインデントの空白をコピー

en: preserve kind of whitespace when changing indent
ja: インデントを変更するときに空白の種類を保持

en: enable lisp mode
ja: lisp モードを有効化

en: words that change how lisp indenting works
ja: lisp インデント処理の動作を変更する単語のリスト

en: options for Lisp indenting
ja: list インデント処理用のオプション

en: folding
ja: 折畳み

en: unset to display all folds open
ja: 全ての折畳みを開いて表示するにはオフにする

en: folds with a level higher than this number will be closed
ja: この数値よりもレベルの高い折畳みは閉じられる

en: value for 'foldlevel' when starting to edit a file
ja: ファイルを編集開始する際の 'foldlevel' の値

en: width of the column used to indicate folds
ja: 折畳みを表示するのに使われる列幅

en: expression used to display the text of a closed fold
ja: 閉じられた折畳みのテキストを表示するのに使われる式

en: set to "all" to close a fold when the cursor leaves it
ja: カーソルが折畳みを離れたときに閉じるには "all" に設定

en: specifies for which commands a fold will be opened
ja: どのコマンドが折畳みを開くかを指定

en: minimum number of screen lines for a fold to be closed
ja: 折畳みが閉じられる画面上の最小行数

en: folding type: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" or "diff"
ja: 折畳みの種類: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" または "diff"

en: expression used when 'foldmethod' is "expr"
ja: 'foldmethod' が "expr" の際に使われる式

en: used to ignore lines when 'foldmethod' is "indent"
ja: 'foldmethod' が "indent" の際に行を無視するために使われる

en: markers used when 'foldmethod' is "marker"
ja: 'foldmethod' が "marker" の際に使われるマーカー

en: maximum fold depth for when 'foldmethod' is "indent" or "syntax"
ja: 'foldmethod' が "indent" または "syntax" の際の折畳みの
    最大の深さ

en: diff mode
ja: 差分モード

en: use diff mode for the current window
ja: 現在のウィンドウで差分モードを使う

en: options for using diff mode
ja: 差分モードを使うためのオプション

en: expression used to obtain a diff file
ja: 差分ファイルを取得するために使われる式

en: list of addresses for anchoring a diff
ja: diffアンカーの位置一覧

en: expression used to patch a file
ja: ファイルにパッチを当てるために使われる式

en: mapping
ja: マッピング

en: maximum depth of mapping
ja: マッピングの最大の深さ

en: recognize mappings in mapped keys
ja: マップされたキーに対するマッピングを認識する

en: allow timing out halfway into a mapping
ja: マッピングの途中でのタイムアウトを許可

en: allow timing out halfway into a key code
ja: キーコードの途中でのタイムアウトを許可

en: time in msec for 'timeout'
ja: 'timeout' の時間 (ミリ秒)

en: time in msec for 'ttimeout'
ja: 'ttimeout' の時間 (ミリ秒)

en: reading and writing files
ja: ファイルの読み書き

en: enable using settings from modelines when reading a file
ja: ファイル読込み時にモードラインからの設定の使用を有効にする

en: allow setting expression options from a modeline
ja: モードラインから式であるオプションを設定することを許可する

en: number of lines to check for modelines
ja: モードライン用にチェックする行数

en: binary file editing
ja: バイナリファイルの編集

en: last line in the file has an end-of-line
ja: ファイルの最終行に改行がある

en: last line in the file followed by CTRL-Z
ja: ファイルの最終行が CTRL-Z で終わる

en: fixes missing end-of-line at end of text file
ja: テキストファイルの末尾に改行がない場合に修正する

en: prepend a Byte Order Mark to the file
ja: バイト順マーク (BOM) をファイル先頭につける

en: end-of-line format: "dos", "unix" or "mac"
ja: 改行の形式: "dos", "unix" または "mac"

en: list of file formats to look for when editing a file
ja: ファイル編集時に調べる改行形式のリスト

en: obsolete, use 'fileformat'
ja: 廃止、'fileformat' を使うこと

en: obsolete, use 'fileformats'
ja: 廃止、'fileformats' を使うこと

en: writing files is allowed
ja: ファイルの書込みが許可されている

en: write a backup file before overwriting a file
ja: ファイルを上書きする前にバックアップに書込む

en: keep a backup after overwriting a file
ja: ファイルの上書き後にバックアップを保持

en: patterns that specify for which files a backup is not made
ja: どのファイルでバックアックが作られないかを指定するパターン

en: whether to make the backup as a copy or rename the existing file
ja: バックアップを既存のファイルのコピーとするかリネームするか

en: list of directories to put backup files in
ja: バックアップファイルを置くディレクトリのリスト

en: file name extension for the backup file
ja: バックアップファイルの拡張子

en: automatically write a file when leaving a modified buffer
ja: 変更されたバッファを離れる際に自動的にファイルに書込む

en: as 'autowrite', but works with more commands
ja: 'autowrite' と同様だが、より多くのコマンドで動作する

en: always write without asking for confirmation
ja: 常に確認無しに書込む

en: automatically read a file when it was modified outside of Vim
ja: Vim の外でファイルが変更された際に自動的に読込む

en: keep oldest version of a file; specifies file name extension
ja: ファイルの最古のバージョンを保持; ファイルの拡張子を指定

en: forcibly sync the file to disk after writing it
ja: ファイルを書込んだ後に強制的にディスクに同期させる

en: use 8.3 file names
ja: 8.3 形式のファイル名を使う

en: encryption method for file writing: zip, blowfish or blowfish2
ja: ファイル書込みのための暗号化方式: zip, blowfish または blowfish2

en: the swap file
ja: スワップファイル

en: list of directories for the swap file
ja: スワップファイル用のディレクトリのリスト

en: use a swap file for this buffer
ja: このバッファでスワップファイルを使う

en: "sync", "fsync" or empty; how to flush a swap file to disk
ja: "sync", "fsync" または空; どのようにスワップファイルを
    ディスクに掃き出すか

en: number of characters typed to cause a swap file update
ja: 何文字入力したらスワップファイルを更新するか

en: time in msec after which the swap file will be updated
ja: スワップファイルを更新するまでの時間 (ミリ秒)

en: maximum amount of memory in Kbyte used for one buffer
ja: 1 つのバッファ当たりの最大メモリ量 (Kbyte)

en: maximum amount of memory in Kbyte used for all buffers
ja: 全てのバッファで使われる最大メモリ量 (Kbyte)

en: command line editing
ja: コマンドライン編集

en: how many command lines are remembered
ja: コマンドラインを何個まで記憶するか

en: key that triggers command-line expansion
ja: コマンドライン展開を引き起こすキー

en: like 'wildchar' but can also be used in a mapping
ja: 'wildchar' と同様だがマッピング内でも使用できる

en: specifies how command line completion works
ja: どのようにコマンドライン補完が動作するかを指定

en: empty or "tagfile" to list file name of matching tags
ja: 空、またはマッチしたファイル名を一覧表示するなら "tagfile"

en: list of file name extensions that have a lower priority
ja: 低い優先度を持つ拡張子のリスト

en: list of file name extensions added when searching for a file
ja: ファイル検索時に追加される拡張子のリスト

en: list of patterns to ignore files for file name completion
ja: ファイル名補完の際に無視するファイルパターンのリスト

en: ignore case when using file names
ja: ファイル名を使う際に大文字小文字の違いを無視

en: ignore case when completing file names
ja: ファイル名補完の際に大文字小文字の違いを無視

en: command-line completion shows a list of matches
ja: コマンドライン補完はマッチの一覧を表示する

en: key used to open the command-line window
ja: コマンドラインウィンドウを開くためのキー

en: height of the command-line window
ja: コマンドラインウィンドウの高さ

en: executing external commands
ja: 外部コマンドの実行

en: name of the shell program used for external commands
ja: 外部コマンドに使われるシェルプログラムの名前

en: when to use the shell or directly execute a command
ja: いつシェルを使うかそれとも直接外部コマンドを実行するか

en: character(s) to enclose a shell command in
ja: シェルコマンドを囲む引用符

en: like 'shellquote' but include the redirection
ja: 'shellquote' と同様だがリダイレクトを含む

en: characters to escape when 'shellxquote' is (
ja: 'shellxquote' が ( の時にエスケープされる文字

en: argument for 'shell' to execute a command
ja: コマンドを実行する際の 'shell' の引数

en: used to redirect command output to a file
ja: コマンドの出力をファイルにリダイレクトする際に使われる

en: use a temp file for shell commands instead of using a pipe
ja: シェルコマンドにパイプを使わずに一時ファイルを使う

en: program used for "=" command
ja: "=" コマンドに使われるプログラム

en: program used to format lines with "gq" command
ja: "gq" コマンドで行を整形する際に使われるプログラム

en: program used for the "K" command
ja: "K" コマンドに使われるプログラム

en: warn when using a shell command and a buffer has changes
ja: バッファに変更がありシェルコマンドが実行された際に警告する

en: running make and jumping to errors (quickfix)
ja: make の実行とエラーへのジャンプ (quickfix)

en: name of the file that contains error messages
ja: エラーメッセージが入っているファイルの名前

en: list of formats for error messages
ja: エラーメッセージの書式のリスト

en: program used for the ":make" command
ja: ":make" コマンドに使われるプログラム

en: string used to put the output of ":make" in the error file
ja: ":make" の出力をエラーファイルに書込むために使われる文字列

en: name of the errorfile for the 'makeprg' command
ja: 'makeprg' コマンド用のエラーファイルの名前

en: program used for the ":grep" command
ja: ":grep" コマンドに使われるプログラム

en: list of formats for output of 'grepprg'
ja: 'grepprg' の出力用の書式のリスト

en: encoding of the ":make" and ":grep" output
ja: ":make" と ":grep" の出力のエンコーディング

en:  
    function to display text in the quickfix window
ja:  
    quickfix ウィンドウにテキストを表示するための関数

en: system specific
ja: システム固有

en: use forward slashes in file names; for Unix-like shells
ja: ファイル名でスラッシュを使う; Unix ライクなシェル用

en: specifies slash/backslash used for completion
ja: 補完に salsh/backslash のどちらを使うか指定

en: language specific
ja: 言語固有

en: specifies the characters in a file name
ja: ファイル名に使われる文字を指定

en: specifies the characters in an identifier
ja: 識別子に使われる文字を指定

en: specifies the characters in a keyword
ja: キーワードに使われる文字を指定

en: specifies printable characters
ja: 表示可能な文字を指定

en: specifies escape characters in a string
ja: 文字列内のエスケープ文字を指定

en: display the buffer right-to-left
ja: バッファを右から左に表示

en: when to edit the command-line right-to-left
ja: いつコマンドラインを右から左に編集するか

en: insert characters backwards
ja: 文字を逆方向に挿入

en: allow CTRL-_ in Insert and Command-line mode to toggle 'revins'
ja: 挿入・コマンドラインモードで CTRL-_ で 'revins' の切り替えを許可

en: the ASCII code for the first letter of the Hebrew alphabet
ja: ヘブライ語アルファベットの最初の文字を表す ASCII コード

en: use Hebrew keyboard mapping
ja: ヘブライキーボードのマッピングを使用

en: use phonetic Hebrew keyboard mapping
ja: 音声ヘブライキーボードのマッピングを使用

en: prepare for editing Arabic text
ja: アラビア語のテキストを編集する準備

en: perform shaping of Arabic characters
ja: アラビア文字の字形処理を行う

en: terminal will perform bidi handling
ja: 端末が双方向 (bidi) の処理を行う

en: name of a keyboard mapping
ja: キーボードマッピングの名前

en: list of characters that are translated in Normal mode
ja: ノーマルモードで変換される文字のリスト

en: apply 'langmap' to mapped characters
ja: 'langmap' をマップされた文字に適用

en: when set never use IM; overrules following IM options
ja: オンのとき IM を全く使わない; 以下の IM 関連オプションに優先する

en: in Insert mode: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
ja: 挿入モード時: 1: :lmap を使用; 2: IM を使用; 0: どちらも不使用

en: input method style, 0: on-the-spot, 1: over-the-spot
ja: IM のスタイル、0: on-the-spot, 1: over-the-spot

en: entering a search pattern: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
ja: 検索パターン入力時: 1: :lmap を使用; 2: IM を使用;
    0: どちらも不使用

en: when set always use IM when starting to edit a command line
ja: オンのときはコマンドライン編集開始時に常に IM を使用

en: function to obtain IME status
ja: IME の状態を取得するための関数

en: function to enable/disable IME
ja: IME を有効化/無効化するための関数

en: multi-byte characters
ja: マルチバイト文字

en: character encoding used in Vim: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5", etc.
ja: Vim で使用する文字エンコーディング: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5" など

en: character encoding for the current file
ja: 現在のファイルの文字エンコーディング

en: automatically detected character encodings
ja: 文字エンコーディングを自動検出

en: character encoding used by the terminal
ja: 端末で使われる文字エンコーディング

en: expression used for character encoding conversion
ja: 文字エンコーディング変換に使われる式

en: delete combining (composing) characters on their own
ja: 結合文字そのものを削除

en: maximum number of combining (composing) characters displayed
ja: 表示の際の結合文字の最大数

en: key that activates the X input method
ja: X インプットメソッドを起動するためのキー

en: width of ambiguous width characters
ja: あいまい幅文字の幅

en: emoji characters are full width
ja: 絵文字の幅は全角

en: various
ja: その他

en: when to use virtual editing: "block", "insert", "all"
    and/or "onemore"
ja: いつ仮想編集を使うか: "block", "insert", "all"
    かつ/または "onemore"

en: list of autocommand events which are to be ignored
ja: 自動コマンドイベントで無視するもののリスト

en: list of autocommand events which are to be ignored in a window
ja: ウィンドウの自動コマンドイベントで無視するもののリスト

en: load plugin scripts when starting up
ja: 起動時にプラグインスクリプトを読込む

en: enable reading .vimrc/.exrc/.gvimrc in the current directory
ja: カレントディレクトリにある .vimrc/.exrc/.gvimrc の読込みを
    有効化

en: safer working with script files in the current directory
ja: カレントディレクトリのスクリプトファイルを安全に扱う

en: use the 'g' flag for ":substitute"
ja: ":substitute" に 'g' フラグを使う

en: 'g' and 'c' flags of ":substitute" toggle
ja: ":substitute" の 'g' と 'c' フラグを切り替える

en: allow reading/writing devices
ja: デバイスからの読み書きを許可する

en: maximum depth of function calls
ja: 関数呼出しの最大の深さ

en: list of words that specifies what to put in a session file
ja: セッションファイルに何を保存するかを指定する単語のリスト

en: list of words that specifies what to save for :mkview
ja: :mkview で何を保存するかを指定する単語のリスト

en: directory where to store files with :mkview
ja: :mkview でファイルを保存するディレクトリ

en: list that specifies what to write in the viminfo file
ja: viminfo ファイルに何を書くかを指定するリスト

en: file name used for the viminfo file
ja: viminfo ファイルに使われるファイル名

en: what happens with a buffer when it's no longer in a window
ja: バッファがウィンドウに表示されなくなった時の挙動

en: empty, "nofile", "nowrite", "quickfix", etc.: type of buffer
ja: 空, "nofile", "nowrite", "quickfix" など: バッファの種別

en: whether the buffer shows up in the buffer list
ja: バッファをバッファ一覧に表示するかどうか

en: set to "msg" to see all error messages
ja: 全てのエラーメッセージを見るには "msg" に設定

en: whether to show the signcolumn
ja: 目印桁を表示するかどうか

en: interval in milliseconds between polls for MzScheme threads
ja: MzScheme のスレッドを切り替える間隔 (ミリ秒)

en: name of the Lua dynamic library
ja: Lua 動的ライブラリの名前

en: name of the Perl dynamic library
ja: Perl 動的ライブラリの名前

en: whether to use Python 2 or 3
ja: Python 2 と 3 のどちらを使うか

en: name of the Python 2 dynamic library
ja: Python 2 動的ライブラリの名前

en: name of the Python 2 home directory
ja: Python 2 ホームディレクトリの名前

en: name of the Python 3 dynamic library
ja: Python 3 動的ライブラリの名前

en:  
    name of the Python 3 home directory
ja:  
    Python 3 ホームディレクトリの名前

en: name of the Ruby dynamic library
ja: Ruby 動的ライブラリの名前

en: name of the Tcl dynamic library
ja: Tcl 動的ライブラリの名前

en: name of the MzScheme dynamic library
ja: MzScheme 動的ライブラリの名前

en: name of the MzScheme GC dynamic library
ja: MzScheme GC 動的ライブラリの名前

en: 0, 1 or 2; when to use the tabpanel
ja: 0, 1 または 2; タブパネルをいつ使うか

en: custom tab pages in tabpanel
ja: タブパネル内のカスタムのタブページ行

en: options for using tabpanel
ja: タブパネルを使うためのオプション

en: You discovered the command-line window! You can close it with ":q".
ja: コマンドラインウィンドウを見つけましたね! ":q" でクローズできます。
