vinagre - en to da translation catalogue (267 entries)

en: Whether we should leave other clients connected
da: Om vi skal lade andre klienter forblive tilsluttet

en: When connecting to a host, the client can say to the server to leave other clients connected or to drop the existent connections. Set the value to true to share the desktop with the other clients.
da: Når der forbindes til en vært, kan klienten sige til serveren at denne skal lade andre klienter være forbundet stadig, eller at den skal afbryde eksisterende forbindelser. Sæt værdien til "true" for at dele skrivebord med andre klienter.

en: Whether we should show tabs even when there is only one active connection
da: Om vi skal vise faneblade selv når der kun er én aktiv forbindelse

en: Set to "true" to always show the tabs. Set to "false" to only show the tabs when there is more than one active connection.
da: Sæt til "true" for altid at vise fanebladende. Sæt til "false" for kun at vise fanebladende, når der er mere end én aktiv forbindelse.

en: Whether we should show the menu accelerators (shortcut keys)
da: Om vi skal vise menugenvejene (genvejstaster)

en: Set to "false" to disable menu shortcuts. Set to "true" to enable them. Note that if they are enabled, those keys will be intercepted by the menu and will not be sent to the remote host.
da: Sæt til "false" for at deaktivere menugenveje. Sæt til "true" for at aktivere dem. Bemærk at hvis de aktiveres, vil disse taster indfanges af menuen og vil ikke blive afsendt til den fjerne vært.

en: Maximum number of history items in connect dialog
da: Maksimalt antal historikelementer i forbindelsesdialog

en: Specifies the maximum number of items in the host dropdown entry.
da: Angiver det maksimale antal elementer i værtsrullegardin-feltet.

en: Whether we should start the program listening for reverse connections
da: Om vi skal starte programmet, der lytter efter omvendte forbindelser

en: Set to "true" to always start the program listening for reverse connections.
da: Sæt til "true" for altid at starte programmet, der lytter efter omvendte forbindelser.

note: Both taken from the desktop file.
en: Remote Desktop Viewer
da: Fjernskrivebordsviser

en: Access remote desktops
da: Tilgå fjernskriveborde

en: Vinagre shows remote Windows, Mac OS X and Linux desktops.
da: Vinagre viser Windows- Mac OS X- og Linuxskriveborde over netværket.

en: It uses the VNC, RDP and SPICE protocols, and can even be used to connect to SSH servers.
da: Det bruger protokollerne VNC, RDP og SPICE, og kan endda bruges til at forbinde til SSH-servere.

en: Vinagre is a remote desktop viewer for the GNOME desktop
da: Vinagre er en fjernskrivebordsklient til GNOME-skrivebordet

note: This is a button label, in the authentication dialog
en: _Authenticate
da: _Godkend

en: Authentication is required
da: Godkendelse påkræves

en: Host:
da: Vært:

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: _Kodeord:

en: _Domain:
da: _Domæne:

en: _Remember this credential
da: _Husk dette akkreditiv

en: Store the login credential in GNOME Keyring
da: Gem logind-akkreditiverne i GNOME-nøgleringen

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Connection
da: Forbindelse

note: Translators: This is the name of a bookmark. It appears in the add/edit bookmark dialog.
en: _Name:
da: _Navn:

en: _Host:
da: _Vært:

en: Options
da: Indstillinger

en: _Full screen
da: _Fuldskærm

en: Folder
da: Mappe

en: Bookmark Folder
da: Bogmærkemappe

en: Parent Folder
da: Ophavsmappe

en: Certificate Verification
da: Verifikation af certifikat

en: The remote host has changed its certificate.
    Do you trust the new certificate?
da: Fjernværten har ændret sit certifikat.
    Stoler du på det nye certifikat?

note: Subject of the certificate.
en: Subject:
da: Subjekt:

note: Issuer of the certificate.
en: Issuer:
da: Udsteder:

note: Fingerprint of the new certificate.
en: New fingerprint:
da: Nyt fingeraftryk:

note: Fingerprint of the old certificate.
en: Old fingerprint:
da: Gammelt fingeraftryk:

en: The below certificate could not be verified.
    Do you trust the certificate?
da: Certifikatet herunder kunne ikke verificeres.
    Stoler du på certifikatet?

note: Fingerprint of the certificate.
en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

en: Connect
da: Tilslut

en: Choose a remote desktop to connect to
da: Vælg et fjernskrivebord, der skal forbindes til

en: _Protocol:
da: _Protokol:

en: Select a remote desktop protocol for this connection
da: Vælg en protokol for fjernskrivebord for denne forbindelse

en: Search for remote hosts on the network
da: Søg efter eksterne værter på netværket

en: Connection options
da: Forbindelsesindstillinger

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Enable fullscreen mode for this connection
da: Aktiver fuldskærmstilstand for denne forbindelse

en: Reverse Connections
da: Omvendte forbindelser

en: By activating reverse connections you can access remote desktops that are behind a firewall. The remote side is supposed to initiate the connection with you. For further information, read the help.
da: Ved at aktivere omvendte forbindelser, kan du tilgå fjerneskriveborde, der befinder sig bag en firewall. Fjerncomputeren skal etablere forbindelsen med dig. Yderligere information kan findes i hjælp.

en: _Enable Reverse Connections
da: _Aktivér omvendte forbindelser

note: Translators: this is the reverse connection mode. "Always enabled" means it will be enabled by default in the program startup. You can see this string in the dialog Remote->Reverse connections.
en: _Always Enabled
da: _Altid aktiveret

en: This desktop is reachable through the following IP address(es):
da: Denne maskine kan nås gennem følgende IP-adresse(r):

en: Connectivity
da: Forbindelsesegenskaber

en: Remote Desktop (VNC) file
da: Fjernskrivebordsfil (VNC)

en: Remote Desktop Connection
da: Fjernskrivebordsforbindelse

note: Translators: This is a description of the RDP protocol. It appears in the Connect dialog.
en: Access MS Windows remote desktops
da: Tilgå MS Windows-fjernskriveborde

en: RDP Options
da: RDP-indstillinger

note: Scaling check button
en: _Scaling
da: _Skalering

note: Translators: This is the tooltip for the username field in a RDP connection Translators: This is the tooltip for the username field in a SSH connection
en: Optional. If blank, your username will be used. Also, it can be supplied in the Host field above, in the form username@hostname.
da: Valgfri. Hvis denne ikke angives, vil dit brugernavn blive brugt. Kan desuden angives i feltet med Vært ovenfor, på formen brugernavn@værtsnavn.

note: Translators: This is the tooltip for the domain field in a RDP connection
en: Optional.
da: Valgfri.

note: Host width
en: _Width:
da: _Bredde:

note: Translators: This is the tooltip for the width field in a RDP connection
en: Set width of the remote desktop
da: Angiv bredden af fjernskrivebordet

note: Host height
en: _Height:
da: _Højde:

note: Translators: This is the tooltip for the height field in a RDP connection
en: Set height of the remote desktop
da: Angiv højden af fjernskrivebordet

en: S_caling
da: S_kalering

en: Fit the remote screen into the current window size
da: Tilpas den fjerne skærm til den aktuelle vinduesstørrelse

en: Scaling
da: Skalerer

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Error connecting to host.
da: Fejl under forbindelse til vært.

note: Translators: This is a description of the SSH protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Unix/Linux terminals
da: Tilgå Unix/Linux-terminaler

en: SSH Options
da: SSH-indstillinger

note: Translators: 'shared' here is a VNC protocol specific flag. You can translate it, but I think it's better to let it untranslated
en: Bad value for 'shared' flag: %d. It is supposed to be 0 or 1. Ignoring it.
da: Ugyldig værdi for "shared"-flaget: %d. Den bør være 0 eller 1. Ignorerer den.

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Enable scaled mode
da: Aktivér skaleret tilstand

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: VNC Options:
da: VNC-indstillinger:

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Show VNC Options
da: Vis VNC-indstillinger

en: Access Unix/Linux, Windows and other remote desktops.
da: Tilgå Unix-/Linux-, Windows- og andre fjernskriveborde.

en: Could not parse the file.
da: Kunne ikke fortolke filen.

note: Translators: Do not translate "Connection". It's the name of a group in the .vnc (.ini like) file.
en: The file is not a VNC one: Missing the group "Connection".
da: Filen er ikke en VNC-fil: Mangler gruppen "Connection".

note: Translators: Do not translate "Host". It's the name of a key in the .vnc (.ini like) file.
en: The file is not a VNC one: Missing the key "Host".
da: Filen er ikke en VNC-fil: Mangler nøglen "Host".

en: VNC Options
da: VNC-indstillinger

note: View only check button View only check button - not fully ready on spice-gtk side
en: _View only
da: _Vis kun

note: Keep ratio check button
en: _Keep aspect ratio
da: _Bevar højde-/breddeforhold

note: JPEG Compression check button
en: _Use JPEG Compression
da: _Brug JPEG-komprimering

en: This might not work on all VNC servers
da: Dette vil måske ikke fungere på alle VNC-servere

en: Color _Depth:
da: Farve_dybde:

en: Use Server Settings
da: Brug serverindstillinger

en: True Color (24 bits)
da: Sand farve (24 bit)

en: High Color (16 bits)
da: Høj farve (16 bit)

en: Low Color (8 bits)
da: Lav farve (8 bit)

en: Ultra Low Color (3 bits)
da: Ultralav farve (3 bit)

note: Translators: the whole sentence will be: Use Host <hostname> as a SSH tunnel Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: Use h_ost
da: Brug v_ærten

en: hostname or user@hostname
da: værtsnavn eller bruger@værtsnavn

en: Supply an alternative port using colon
da: Angiv en alternativ port ved brug af kolon

en: For instance: joe@example.com:5022
da: F.eks: jens@domæne.dk:5022

note: Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: as a SSH tunnel
da: som en SSH-tunnel

note: Translators: this is a pattern to open *.vnc files in a open dialog.
en: VNC Files
da: VNC-filer

en: Desktop Name:
da: Skrivebordsnavn:

en: Dimensions:
da: Dimensioner:

en: Error creating the SSH tunnel
da: Fejl under etablering af SSH-tunnel

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

note: Translators: %s is a host name or IP address; %u is a code error (number).
en: Authentication method for host %s is unsupported. (%u)
da: Godkendelsesmetoden for værten %s understøttes ikke. (%u)

en: Authentication unsupported
da: Godkendelse understøttes ikke

en: Authentication error
da: Godkendelsesfejl

en: A username is required in order to access this remote desktop.
da: Der kræves et brugernavn for at tilgå dette fjerneskrivebord.

en: A password is required in order to access this remote desktop.
da: Der kræves en adgangskode for at tilgå dette fjernskrivebord.

en: _Keep Aspect Ratio
da: _Bevar højde-/breddeforhold

en: Keep the screen aspect ratio when using scaling
da: Bevar forholdet mellem skærmens højde og bredde ved skalering

en: Do not send mouse and keyboard events
da: Send ikke muse- og tastaturbegivenheder

en: _Original size
da: _Original størrelse

en: Adjust the window to the size of the remote desktop
da: Tilpas vinduet til størrelsen af fjernskrivebordet

en: _Refresh Screen
da: _Opdatér skærmen

en: Requests an update of the screen
da: Forespørger om en opdatering af skærmen

en: _Send Ctrl-Alt-Del
da: _Send Ctrl+Alt+Del

en: Send Ctrl+Alt+Del to the remote desktop
da: Send Ctrl+Alt+Del til fjernskrivebordet

en: Read only
da: Skrivebeskyttet

note: Send Ctrl-alt-del
en: Send Ctrl-Alt-Del
da: Send Ctrl+Alt+Del

en: Scaling is not supported on this installation.
    
    Read the README file (shipped with Vinagre) in order to know how to enable this feature.
da: Skalering understøttes ikke på denne installation.
    
    Læs README-filen (som distribueres med Vinagre) for at finde ud af hvordan denne funktionalitet aktiveres.

en: Unable to find a free TCP port
da: Kan ikke finde en fri TCP-port

note: Translators: Do not translate "connection". It's the name of a group in the .spice (.ini like) file.
en: The file is not a Spice one: Missing the group "connection".
da: Filen er ikke en Spice-fil: Mangler gruppen "connection".

note: Translators: Do not translate "host". It's the name of a key in the .spice (.ini like) file.
en: The file is not a Spice one: Missing the key "host".
da: Filen er ikke en Spice-fil: Mangler nøglen "host".

note: Translators: This is a description of the SPICE protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Spice desktop server
da: Tilgå Spice-skrivebordsserver

en: SPICE Options
da: SPICE-indstillinger

note: Resize guest check button
en: _Resize guest
da: _Redigér størrelse på gæst

note: Clipboard sharing check button
en: _Share clipboard
da: _Del klippebord

note: Translators: This is the tooltip for the password field in a SPICE connection
en: Optional
da: Valgfri

note: Translators: this is a pattern to open *.spice files in a open dialog.
en: Spice Files
da: Spice-filer

en: Resize the screen guest to best fit
da: Redigér størrelse på gæsteskærmen til bedste tilpasning

en: Automatically share clipboard between client and guest
da: Del automatisk klippebord mellem klient og gæst

en: Error while initializing bookmarks: %s
da: Fejl under initiering af bogmærker: %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Error while initializing bookmarks: The file seems to be empty
da: Fejl under initiering af bogmærker: Filen synes at være tom

en: Error while initializing bookmarks: The file is not a vinagre bookmarks file
da: Fejl under initiering af bogmærker: Filen er ikke en vinagre-bogmærkefil

en: Error while saving bookmarks: Failed to create the XML structure
da: Fejl ved gemning af bogmærker: Kunne ikke oprette XML-strukturen

en: Error while saving bookmarks: Failed to initialize the XML structure
da: Fejl ved gemning af bogmærker: Kunne ikke initiere XML-strukturen

en: Error while saving bookmarks: Failed to finalize the XML structure
da: Fejl ved gemning af bogmærker: Kunne ikke færdigbehandle XML-strukturen

en: Error while saving bookmarks: %s
da: Fejl ved gemning af bogmærker: %s

en: Error while migrating bookmarks: Failed to create the XML structure
da: Fejl ved overflytning af bogmærker: Kunne ikke oprette XML-strukturen

en: Error while migrating bookmarks: Failed to initialize the XML structure
da: Fejl ved overflytning af bogmærker: Kunne ikke initiere XML-strukturen

en: Error while migrating bookmarks: Failed to finalize the XML structure
da: Fejl ved overflytning af bogmærker: Kunne ikke færdigbehandle XML-strukturen

en: Error while migrating bookmarks: %s
da: Fejl ved overflytning af bogmærker: %s

en: Error while migrating bookmarks: VNC plugin is not activated
da: Fejl ved overflytning af bogmærker: VNC-udvidelsesmodulet er ikke aktiveret

en: Failed to create the directory
da: Kunne ikke oprette mappen

en: Migrating the bookmarks file to the new format. This operation is only supposed to run once.
da: Overflytter bogmærkefilen til det nye format. Denne operation bør kun køre én gang.

en: Error opening old bookmarks file: %s
da: Fejl under åbning af gammel bogmærkefil: %s

en: Migration cancelled
da: Overflytning annulleret

en: Could not remove the old bookmarks file
da: Kunne ikke fjerne den gamle bogmærkefil

en: Root Folder
da: Rodmappe

en: Invalid name for this folder
da: Ugyldigt navn for denne mappe

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
da: Navnet "%s" er allerede brugt i denne mappe. Brug venligst et andet navn.

en: Invalid name for this item
da: Ugyldigt navn for dette objekt

note: Translators: %s is a protocol name, like VNC or SSH
en: (Protocol: %s)
da: (Protokol: %s)

note: Translators: %s is a bookmark entry name
en: Are you sure you want to remove %s from bookmarks?
da: Er du sikker på at du vil fjerne %s fra bogmærker?

en: Remove Folder?
da: Fjern mappe?

en: Note that all its subfolders and bookmarks will be removed as well.
da: Bemærk at alle dens undermapper og bogmærker ligeledes vil blive fjernet.

en: Remove Item?
da: Fjern element?

en: Error removing bookmark: Entry not found
da: Fejl ved fjernelse af bogmærke: Post blev ikke fundet

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Error while saving preferences: %s
da: Fejl ved gemning af indstillinger: %s

en: Choose the file
da: Vælg filen

en: There are no supported files
da: Der er ingen understøttede filer

en: None of the active plugins support this action. Activate some plugins and try again.
da: Ingen af de aktive udvidelsesmoduler understøtter denne handling. Aktivér nogle udvidelsesmoduler og prøv igen.

en: The following file could not be opened: | The following files could not be opened:
da[0]: Den følgende fil kunne ikke åbnes:
da[1]: De følgende filer kunne ikke åbnes:

en: Could not get the active protocol from the protocol list.
da: Kunne ikke hente den aktive protokol fra protokollisten.

en: Error while saving history file: %s
da: Fejl under gemning af historikfil: %s

en: Choose a Remote Desktop
da: Vælg et fjernskrivebord

en: The protocol %s is not supported.
da: Protokollen %s understøttes ikke.

en: Could not open the file.
da: Kunne ikke åbne filen.

en: The file was not recognized by any of the plugins.
da: Filen blev ikke genkendt af noget udvidelsesmodul.

note: Setup command line options
en: - Remote Desktop Viewer
da: - Fjernskrivebordsviser

en: Failed to resolve avahi hostname: %s
da: Kunne ikke fortolke avahi-værtsnavn: %s

en: The service %s was already registered by another plugin.
da: Tjenesten %s er allerede registreret af et andet udvidelsesmodul.

en: Failed to add mDNS browser for service %s.
da: Kunne ikke tilføje mDNS-browser til tjenesten %s.

note: Translators: "Browse for hosts" means the ability to find/locate some remote hosts [with the VNC service enabled] in the local network
en: Failed to browse for hosts: %s
da: Kunne ikke gennemsøge efter værter: %s

en: Failed to initialize mDNS browser: %s
da: Kunne ikke initialisere mDNS-læser: %s

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Connection to host %s was closed.
da: Forbindelsen til værten %s blev lukket.

en: Connection closed
da: Forbindelsen lukket

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Authentication for host %s has failed
da: Godkendelse for værten %s mislykkedes

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Connecting…
da: Tilslutter…

en: Close connection
da: Afbryd forbindelse

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Specify geometry of the main Vinagre window
da: Angiv geometri for det primære Vinagre-vindue

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Open Vinagre in fullscreen mode
da: Åbn Vinagre i fuldskærmstilstand

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Create a new toplevel window in an existing instance of Vinagre
da: Opret et nyt topniveau-vindue i en eksisterende instans af Vinagre

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Open a file recognized by Vinagre
da: Åbn en fil, der genkendes af Vinagre

en: filename
da: filnavn

en: Show help
da: Vis hjælp

en: Invalid argument %s for --geometry
da: Ugyldigt argument %s for --geometry

en: The following error has occurred: | The following errors have occurred:
da[0]: Den følgende fejl er opstået:
da[1]: Følgende fejl er opstået:

en: Cannot initialize preferences manager.
da: Kan ikke initiere indstillingshåndtering.

en: On the port %d
da: På port %d

en: Error activating reverse connections
da: Fejl under aktivering af omvendte forbindelser

en: The program could not find any available TCP ports starting at 5500. Is there any other running program consuming all your TCP ports?
da: Programmet kunne ikke finde nogen tilgængelige TCP-porte som starter ved 5500. Er der et andet kørende program som optager alle dine TCP-porte?

en: Timed out when logging into SSH host
da: Tidsudløb ved indlogning til SSH-vært

en: Unable to spawn ssh program
da: Kan ikke starte ssh-program

en: Unable to spawn ssh program: %s
da: Kan ikke starte ssh-program: %s

en: Timed out when logging in
da: Tidsudløb ved indlogning

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

en: Password dialog canceled
da: Dialog for adgangskode afbrudt

en: Could not send password
da: Kunne ikke sende adgangskode

en: Log In Anyway
da: Log ind alligevel

en: Cancel Login
da: Afbryd indlogning

en: The identity of the remote host (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a host the first time.
    
    The identity sent by the remote host is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
da: Identiteten på den fjerne vært (%s) kendes ikke.
    Dette sker, når du logger ind på en vært første gang.
    
    Identiteten som blev sendt af den fjerne vært er %s. Hvis du vil være helt sikker på at det er sikkert at fortsætte, så kontakt systemadministratoren.

en: Login dialog canceled
da: Indlogningsdialog afbrudt

en: Can't send host identity confirmation
da: Kan ikke sende værtsidentitetsbekræftelse

note: Login succeed, save password in keyring
en: Secure shell password: %s
da: Adgangskode til secure shell: %s

en: Error saving the credentials on the keyring.
da: Fejl under gemning af akkreditiver til nøgleringen.

en: Hostname not known
da: Værtsnavn kendes ikke

en: No route to host
da: Ingen rute til vært

en: Connection refused by server
da: Forbindelse nægtet af server

en: Host key verification failed
da: Godkendelse af værtsnøgle mislykkedes

en: Unable to find a valid SSH program
da: Kan ikke finde et gyldigt SSH-program

en: Disconnect
da: Afbryd

note: Translators: Pressing this button will minimize Vinagre
en: Minimize window
da: Minimér vindue

en: Leave fullscreen
da: Forlad fuldskærm

en: Error saving recent connection.
da: Fejl under gemning af seneste forbindelse.

en: Remote desktop password for %s
da: Adgangskode til fjernskrivebord for %s

en: Could not get a screenshot of the connection.
da: Kunne ikke tage et skærmbillede af forbindelsen.

en: Save Screenshot
da: Gem skærmbillede

en: Screenshot of %s at %s
da: Skærmbillede af %s klokken %s

en: Error saving screenshot
da: Fejl under gemning af skærmbillede

en: Impossible to get service property: %s
da: Umuligt at hente tjenesteegenskab: %s

en: Impossible to create the connection: %s
da: Umuligt at oprette forbindelsen: %s

en: Impossible to accept the stream tube: %s
da: Umuligt at acceptere stream-tube: %s

note: Translators: this is an error message when we fail to get the name of an empathy/telepathy buddy. %s will be replaced by the actual error message.
en: Impossible to get the contact name: %s
da: Umuligt at hente kontaktnavn: %s

en: Impossible to get the avatar: %s
da: Umuligt at hente profilbillede: %s

en: %s wants to share their desktop with you.
da: %s vil godt dele sit skrivebord med dig.

en: Desktop sharing invitation
da: Invitation til deling af skrivebord

note: Toplevel
en: _Remote
da: Fje_rn

en: _Edit
da: _Redigér

en: _View
da: _Vis

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Help
da: _Hjælp

en: Connect to a remote desktop
da: Forbind til et fjernskrivebord

en: Open a .VNC file
da: Åbn en .VNC-fil

note: Translators: "Reverse" here is an adjective, not a verb.
en: _Reverse Connections…
da: Omvendte forbindelse_r…

en: Configure incoming VNC connections
da: Indstil indgående VNC-forbindelser

en: Quit the program
da: Afslut programmet

note: Help menu
en: _Contents
da: _Indhold

en: Open the Vinagre manual
da: Åbn Vinagre-manualen

en: About this application
da: Om dette program

en: _Keyboard shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: Enable keyboard shortcuts
da: Aktivér tastaturgenveje

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: Show or hide the toolbar
da: Vis eller skjul værktøjslinjen

en: _Statusbar
da: _Statusbjælke

en: Show or hide the statusbar
da: Vis eller skjul statusbjælken

en: Disconnect the current connection
da: Afbryd den nuværende forbindelse

en: Disconnect All
da: Afbryd alle

en: Disconnect all connections
da: Afbryd alle forbindelser

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: Add the current connection to your bookmarks
da: Føj nuværende forbindelse til dine bogmærker

note: Remote menu
en: _Take Screenshot
da: _Tag skærmbillede

en: Take a screenshot of the current remote desktop
da: Tag et skærmbillede af det aktuelle fjernskrivebord

en: View the current remote desktop in fullscreen mode
da: Vis det nuværende fjernskrivebord i fuldskærmstilstand

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Vinagre failed to open a UI file, with the error message:
da: Vinagre kunne ikke åbne en UI-fil og gav følgende fejlmeddelelse:

en: Please check your installation.
da: Kontrollér venligst din installation.

en: Error loading UI file
da: Fejl ved indlæsning af UI-fil

note: Translators: %s is a protocol, like VNC or SSH
en: %s authentication is required
da: %s-godkendelse påkræves

en: Error showing help
da: Fejl ved visning af hjælp

en: Could not merge UI XML file: %s
da: Kunne ikke flette UI-XML-fil: %s

en: _Recent Connections
da: _Seneste forbindelser

note: Translators: This is server:port, a statusbar tooltip when mouse is over a bookmark item on menu
en: Open %s:%d
da: Åbn %s:%d

en: Vinagre disables keyboard shortcuts by default, so that any keyboard shortcuts are sent to the remote desktop.
    
    This message will appear only once.
da: Vinagre deaktiverer tastaturgenveje som standard, så eventuelle tastaturgenveje sendes til fjernskrivebordet.
    
    Denne meddelelse vises kun én gang.

en: Enable shortcuts
da: Aktivér genveje

en: Error while creating the file %s: %s
da: Fejl under oprettelse af filen %s: %s
