vinagre - en to eo translation catalogue (102 entries)

en: Access remote desktops
eo: Aliro al foraj labortabloj

en: Remote Desktop Viewer
eo: Vidigilo de foraj labortabloj

en: Authentication is required
eo: Aŭtentokontrolo estas bezonata

en: Bookmark Folder
eo: Legosigno-dosierujo

en: Bookmarks
eo: Legosignoj

en: Choose a remote desktop to connect to
eo: Elekti foran labortablon al kiu konekti

en: Connect
eo: Konekti

en: Connection
eo: Konekto

en: Connection options
eo: Konektagordoj

en: Connectivity
eo: Konekteco

en: Enable fullscreen mode for this connection
eo: Enŝalti tutekranan reĝimon por tiu konekto

en: Folder
eo: Dosierujo

en: Host:
eo: Gastiganto:

en: Options
eo: Agordoj

en: Parent Folder
eo: Gepatra dosierujo

note: Translators: this is the reverse connection mode. "Always enabled" means it will be enabled by default in the program startup. You can see this string in the dialog Remote->Reverse connections.
en: _Always Enabled
eo: Ĉi_am enŝaltite

note: This is a button label, in the authentication dialog
en: _Authenticate
eo: _Aŭtentigi

en: _Full screen
eo: _Tuta ekrano

en: _Fullscreen
eo: _Tutekrane

en: _Host:
eo: _Gastiganto:

note: Translators: This is the name of a bookmark. It appears in the add/edit bookmark dialog.
en: _Name:
eo: _Nomo:

en: _Password:
eo: _Pasvorto:

en: _Protocol:
eo: _Protokolo:

en: _Username:
eo: _Uzantonomo:

en: RDP Options
eo: RDP-agordoj

en: Port:
eo: Pordo:

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

en: SSH Options
eo: SSH-opcioj

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: VNC Options:
eo: VNC-opcioj

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Show VNC Options
eo: Montri VNC-opciojn

en: Could not parse the file.
eo: Ne eblis analizi la dosieron.

en: VNC Options
eo: VNC-opcioj

note: Scaling check button
en: _Scaling
eo: _Skalado

note: Translators: this is a pattern to open *.vnc files in a open dialog.
en: VNC Files
eo: VNC-dosieroj

en: Desktop Name:
eo: Labortabla nomo

en: Dimensions:
eo: Dimensioj:

en: Unknown reason
eo: Nekonata kialo

en: Authentication error
eo: Aŭtentig-eraro

en: S_caling
eo: S_kalado

en: Scaling
eo: Skalado

en: Read only
eo: Nurlege

note: Translators: This is the tooltip for the password field in a SPICE connection
en: Optional
eo: Nedevige

en: Could not remove the old bookmarks file
eo: Ne eblas forigi la malnovan legosigno-dosieron

en: Root Folder
eo: Radika dosierujo

en: Invalid name for this folder
eo: Nevalida nomo por tiu dosierujo

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
eo: La nomo "%s" jam estas uzata en ĉi tiu dosierujo. Bonvolu uzi alian nomon.

en: Invalid name for this item
eo: Nevalida nomo por tiu elemento

note: Translators: %s is a protocol name, like VNC or SSH
en: (Protocol: %s)
eo: (Protokolo: %s)

note: Translators: %s is a bookmark entry name
en: Are you sure you want to remove %s from bookmarks?
eo: Ĉu vi certe volas forigi na %s de legosignoj?

en: Remove Folder?
eo: Ĉu forigi dosierujon?

en: Remove Item?
eo: Ĉu forigi eron?

en: New Folder
eo: Nova dosierujo

en: Choose the file
eo: Elektu la dosieron

en: Choose a Remote Desktop
eo: Elektu foran labortablon

en: The protocol %s is not supported.
eo: La protokolo '%s' ne estas subtenata.

en: Could not open the file.
eo: Ne eblis malfermi la dosieron.

note: Setup command line options
en: - Remote Desktop Viewer
eo: - Vidigilo de foraj labortabloj

en: Connection closed
eo: Konekto fermiĝis

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Authentication for host %s has failed
eo: Aŭtentokontrolo por gastiganto %s fiaskis

en: Authentication failed
eo: Aŭtentokontrolo fiaskis

en: Connecting…
eo: Konektado…

en: Close connection
eo: Fermi konekton

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Create a new toplevel window in an existing instance of Vinagre
eo: Krei novan supranivelan fenestron en ekzistanta ekzemplo de Vinagreo

en: filename
eo: dosiernomo

en: The following error has occurred: | The following errors have occurred:
eo[0]: La jena eraro okazis:
eo[1]: La jenaj eraroj okazis:

en: Cannot initialize preferences manager.
eo: Ne eblas pravalorizi agordoadministrilon.

en: Permission denied
eo: Permeso rifuzita

en: Log In Anyway
eo: Ensaluti malgraŭe

en: Cancel Login
eo: Ĉesi ensaluton

en: Disconnect
eo: Malkonekti

en: Leave fullscreen
eo: Forlasi tutekranan reĝimon

en: Save Screenshot
eo: Konservi ekrankopion

en: Screenshot of %s at %s
eo: Ekrankopio de %s sur %s

en: Error saving screenshot
eo: Eraro dum konservado de ekrankopio

note: Toplevel
en: _Remote
eo: De_fore

en: _Edit
eo: R_edakti

en: _View
eo: _Vido

en: _Bookmarks
eo: _Legosignoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: Connect to a remote desktop
eo: Konekti al fora labortablo

en: Open a .VNC file
eo: Malfermi .VNC-dosieron

en: Quit the program
eo: Ĉesi la programon

note: Help menu
en: _Contents
eo: _Enhavoj

en: Open the Vinagre manual
eo: Malfermi la manlibron de Vinagreo

en: About this application
eo: Pri ĉi tiu aplikaĵo

en: _Keyboard shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: Enable keyboard shurtcuts
eo: Enŝalti klavkombinojn

en: _Toolbar
eo: Ilobre_to

en: Show or hide the toolbar
eo: Montri aŭ kaŝi la ilobreton

en: _Statusbar
eo: _Statobreto

en: Show or hide the statusbar
eo: Montri aŭ kaŝi la statobreton

en: Disconnect the current connection
eo: Malkonekti la aktualan konekton

en: Disconnect All
eo: Malkonekti ĉiujn

en: Disconnect all connections
eo: Malkonekti ĉiujn konektojn

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark
eo: _Aldoni legosignon

en: Add the current connection to your bookmarks
eo: Aldoni la aktualan konekton al viaj legosignoj

note: Remote menu
en: _Take Screenshot
eo: _Fari ekrankopion

en: An error occurred
eo: Eraro okazis

en: Please check your installation.
eo: Bonvolu kontroli vian instalaĵon.

note: Translators: This is server:port, a statusbar tooltip when mouse is over a bookmark item on menu
en: Open %s:%d
eo: Malfermi %s:%d

en: Enable shortcuts
eo: Enŝalti klavkombinojn

en: Error while creating the file %s: %s
eo: Eraro dum kreado de la dosiero %s: %s
