vinagre master - en to hu translation catalogue (268 entries)

en: Whether we should leave other clients connected
hu: Más kliensek maradjanak-e kapcsolódva

en: When connecting to a host, the client can say to the server to leave other clients connected or to drop the existent connections. Set the value to true to share the desktop with the other clients.
hu: Egy géphez való kapcsolódáskor a kliens megadhatja, hogy a kiszolgálóhoz kapcsolódó többi kliens kapcsolata meghagyandó vagy bontandó. Állítsa igazra, ha meg szeretné osztani az asztalt a többi klienssel.

en: Whether we should show tabs even when there is only one active connection
hu: Akkor is megjelenjenek-e a fülek, ha csak egy aktív kapcsolat van

en: Set to "true" to always show the tabs. Set to "false" to only show the tabs when there is more than one active connection.
hu: Állítsa igazra a fülek állandó mutatásához. Állítsa hamisra, ha csak akkor szeretné látni a füleket, ha több aktív kapcsolat van.

en: Whether we should show the menu accelerators (shortcut keys)
hu: Megjelenjenek-e a hívóbetűk

en: Set to "false" to disable menu shortcuts. Set to "true" to enable them. Note that if they are enabled, those keys will be intercepted by the menu and will not be sent to the remote host.
hu: Állítsa hamisra a menügyorsítók kikapcsolásához. Állítsa igazra az engedélyezésükhöz. Megjegyzés: ha engedélyezi őket, ezeket elkapja a menü, és nem kerülnek továbbításra a távoli gépre.

en: Maximum number of history items in connect dialog
hu: A megjegyzett elemek maximális száma a kapcsolódási ablakban

en: Specifies the maximum number of items in the host dropdown entry.
hu: Megadja a gépnév mező javaslatainak maximumát.

en: Whether we should start the program listening for reverse connections
hu: A program figyelje-e indítás után a fordított kapcsolatokat

en: Set to "true" to always start the program listening for reverse connections.
hu: Állítsa igazra a fordított kapcsolatok indítás utáni folyamatos figyeléséhez.

note: Both taken from the desktop file.
en: Remote Desktop Viewer
hu: Távoli asztalok megjelenítése

en: Access remote desktops
hu: Távoli asztalok elérése

en: Vinagre shows remote Windows, Mac OS X and Linux desktops.
hu: A Vinagre távoli Windows, Mac OS X és Linux asztalokat jelenít meg.

en: It uses the VNC, RDP and SPICE protocols, and can even be used to connect to SSH servers.
hu: VNC, RDP és SPICE protokollokat használ, és még SSH kiszolgálókhoz való csatlakozásra is használható.

en: Vinagre is a remote desktop viewer for the GNOME desktop
hu: A Vinagre egy távoliasztal-megjelenítő a GNOME asztali környezethez

note: This is a button label, in the authentication dialog
en: _Authenticate
hu: _Hitelesítés

en: Authentication is required
hu: Hitelesítés szükséges

en: Host:
hu: Gépnév:

en: _Username:
hu: _Felhasználónév:

en: _Password:
hu: _Jelszó:

en: _Domain:
hu: _Tartomány:

en: _Remember this credential
hu: _Emlékezzen a hitelesítési adatokra

en: Store the login credential in GNOME Keyring
hu: Hitelesítési adatok tárolása a GNOME kulcstartón

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Connection
hu: Kapcsolat

note: Translators: This is the name of a bookmark. It appears in the add/edit bookmark dialog.
en: _Name:
hu: _Név:

en: _Host:
hu: _Gép:

en: Options
hu: Beállítások

en: _Full screen
hu: _Teljes képernyő

en: Folder
hu: Mappa

en: Bookmark Folder
hu: Könyvjelzőmappa

en: Parent Folder
hu: Szülőmappa

en: Certificate Verification
hu: Tanúsítvány ellenőrzés

en: The remote host has changed its certificate.
    Do you trust the new certificate?
hu: A távoli gép megváltoztatta a tanúsítványát.
    Megbízik az új tanúsítványban?

note: Subject of the certificate.
en: Subject:
hu: Tárgy:

note: Issuer of the certificate.
en: Issuer:
hu: Kibocsátó:

note: Fingerprint of the new certificate.
en: New fingerprint:
hu: Új ujjlenyomat:

note: Fingerprint of the old certificate.
en: Old fingerprint:
hu: Régi ujjlenyomat:

en: The below certificate could not be verified.
    Do you trust the certificate?
hu: A lenti tanúsítványt nem sikerült ellenőrizni.
    Megbízik a tanúsítványban?

note: Fingerprint of the certificate.
en: Fingerprint:
hu: Ujjlenyomat:

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Choose a remote desktop to connect to
hu: Válasszon egy távoli asztalt a kapcsolódáshoz

en: _Protocol:
hu: _Protokoll:

en: Select a remote desktop protocol for this connection
hu: Válasszon egy távoli asztal protokollt a kapcsolódáshoz

en: Search for remote hosts on the network
hu: Asztalokat megosztó gépek keresése a hálózaton

en: Connection options
hu: Kapcsolat beállításai

en: _Fullscreen
hu: _Teljes képernyő

en: Enable fullscreen mode for this connection
hu: Teljes képernyős mód engedélyezése ehhez a kapcsolathoz

en: Reverse Connections
hu: Fordított kapcsolatok

en: By activating reverse connections you can access remote desktops that are behind a firewall. The remote side is supposed to initiate the connection with you. For further information, read the help.
hu: A kapcsolat megfordításakor a távoli számítógép tűzfal mögül is elérhető. A kapcsolatot a távoli gépnek kell kezdeményeznie az Ön gépével. További részletekért nézze meg a súgót.

en: _Enable Reverse Connections
hu: _Fordított kapcsolatok engedélyezése

note: Translators: this is the reverse connection mode. "Always enabled" means it will be enabled by default in the program startup. You can see this string in the dialog Remote->Reverse connections.
en: _Always Enabled
hu: _Mindig engedélyezve

en: This desktop is reachable through the following IP address(es):
hu: Ez az asztal a következő IP-címeken érhető el:

en: Connectivity
hu: Összekapcsolhatóság

en: Remote Desktop (VNC) file
hu: Távoli asztal (VNC) fájl

en: Remote Desktop Connection
hu: Távoli asztali kapcsolat

note: Translators: This is a description of the RDP protocol. It appears in the Connect dialog.
en: Access MS Windows remote desktops
hu: Távoli MS Windows asztalok elérése

en: RDP Options
hu: RDP-beállítások

note: Scaling check button
en: _Scaling
hu: _Méretezés

note: Translators: This is the tooltip for the username field in a RDP connection Translators: This is the tooltip for the username field in a SSH connection
en: Optional. If blank, your username will be used. Also, it can be supplied in the Host field above, in the form username@hostname.
hu: Elhagyható. Ha üres, akkor az Ön felhasználóneve kerül használatra. Megadható a fenti Kiszolgáló mezőben is, felhasználó@gépnév formában

note: Translators: This is the tooltip for the domain field in a RDP connection
en: Optional.
hu: Elhagyható.

note: Host width
en: _Width:
hu: _Szélesség:

note: Translators: This is the tooltip for the width field in a RDP connection
en: Set width of the remote desktop
hu: Távoli asztal szélességének beállítása

note: Host height
en: _Height:
hu: _Magasság:

note: Translators: This is the tooltip for the height field in a RDP connection
en: Set height of the remote desktop
hu: Távoli asztal magasságának beállítása

en: S_caling
hu: _Méretezés

en: Fit the remote screen into the current window size
hu: A távoli képernyő nyújtása a jelenlegi ablak méretére

en: Scaling
hu: Méretezés

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: Error connecting to host.
hu: Hiba a géphez csatlakozás közben.

note: Translators: This is a description of the SSH protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Unix/Linux terminals
hu: Unix/Linux terminálok elérése

en: SSH Options
hu: SSH-beállítások

note: Translators: 'shared' here is a VNC protocol specific flag. You can translate it, but I think it's better to let it untranslated
en: Bad value for 'shared' flag: %d. It is supposed to be 0 or 1. Ignoring it.
hu: A „shared” jelző értéke hibás: %d. Az értéke 0 vagy 1 lehetne, figyelmen kívül marad.

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Enable scaled mode
hu: Méretezett mód engedélyezése

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: VNC Options:
hu: VNC kapcsolói:

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Show VNC Options
hu: VNC kapcsolóinak megjelenítése

en: Access Unix/Linux, Windows and other remote desktops.
hu: Unix/Linux, Windows és más távoli asztalok elérése.

en: Could not parse the file.
hu: A fájl nem dolgozható fel.

note: Translators: Do not translate "Connection". It's the name of a group in the .vnc (.ini like) file.
en: The file is not a VNC one: Missing the group "Connection".
hu: A fájl nem VNC-fájl: hiányzik a „Connection” csoport.

note: Translators: Do not translate "Host". It's the name of a key in the .vnc (.ini like) file.
en: The file is not a VNC one: Missing the key "Host".
hu: A fájl nem VNC-fájl: hiányzik a „Host” kulcs.

en: VNC Options
hu: VNC-beállítások

note: View only check button View only check button - not fully ready on spice-gtk side
en: _View only
hu: _Csak megtekintés

note: Keep ratio check button
en: _Keep aspect ratio
hu: _Méretarány megtartása

note: JPEG Compression check button
en: _Use JPEG Compression
hu: _JPEG tömörítés használata

en: This might not work on all VNC servers
hu: Ez nem biztos, hogy működik minden VNC-kiszolgálón

en: Color _Depth:
hu: Szín_mélység:

en: Use Server Settings
hu: Kiszolgáló beállításainak használata

en: True Color (24 bits)
hu: True Color (24 bit)

en: High Color (16 bits)
hu: High Color (16 bit)

en: Low Color (8 bits)
hu: Low Color (8 bit)

en: Ultra Low Color (3 bits)
hu: Ultra Low Color (3 bit)

note: Translators: the whole sentence will be: Use Host <hostname> as a SSH tunnel Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: Use h_ost
hu: Ezen gé_p használata:

en: hostname or user@hostname
hu: gépnév vagy felhasználó@gépnév

en: Supply an alternative port using colon
hu: Alternatív portot kettősponttal adhat meg

en: For instance: joe@example.com:5022
hu: Például: geza@példa.hu:5022

note: Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: as a SSH tunnel
hu: SSH-alagútként

note: Translators: this is a pattern to open *.vnc files in a open dialog.
en: VNC Files
hu: VNC-fájlok

en: Desktop Name:
hu: Asztal neve:

en: Dimensions:
hu: Dimenziók:

en: Error creating the SSH tunnel
hu: Hiba az SSH-alagút létrehozásakor

en: Unknown reason
hu: Ismeretlen ok

note: Translators: %s is a host name or IP address; %u is a code error (number).
en: Authentication method for host %s is unsupported. (%u)
hu: A hitelesítési módszer a géphez (%s) nem támogatott. (%u)

en: Authentication unsupported
hu: A hitelesítés nem támogatott

en: Authentication error
hu: Hitelesítési hiba

en: A username is required in order to access this remote desktop.
hu: A távoli számítógép eléréséhez felhasználónév szükséges.

en: A password is required in order to access this remote desktop.
hu: A távoli számítógép eléréséhez jelszó szükséges.

en: _Keep Aspect Ratio
hu: _Méretarány megtartása

en: Keep the screen aspect ratio when using scaling
hu: A képernyő méretarányának megtartása méretezés használatakor

en: Do not send mouse and keyboard events
hu: Ne küldjön egér- és billentyűzeteseményeket

en: _Original size
hu: Ere_deti méret

en: Adjust the window to the size of the remote desktop
hu: Az ablak igazítása a távoli asztal méretéhez

en: _Refresh Screen
hu: Képernyő _frissítése

en: Requests an update of the screen
hu: A képernyő frissítésének kérése

en: _Send Ctrl-Alt-Del
hu: _Ctrl+Alt+Del küldése

en: Send Ctrl+Alt+Del to the remote desktop
hu: Ctrl+Alt+Del küldése a távoli asztalnak

en: Read only
hu: Csak olvasható

note: Send Ctrl-alt-del
en: Send Ctrl-Alt-Del
hu: Ctrl+Alt+Del küldése

en: Scaling is not supported on this installation.
    
    Read the README file (shipped with Vinagre) in order to know how to enable this feature.
hu: A méretezés nincs támogatva a jelenlegi telepítésen.
    
    További információkért az engedélyezés módjáról olvassa el a Vinagre alkalmazással szállított README fájlt.

en: Unable to find a free TCP port
hu: Nem található szabad TCP port

note: Translators: Do not translate "connection". It's the name of a group in the .spice (.ini like) file.
en: The file is not a Spice one: Missing the group "connection".
hu: A fájl nem Spice-fájl: hiányzik a „connection” csoport.

note: Translators: Do not translate "host". It's the name of a key in the .spice (.ini like) file.
en: The file is not a Spice one: Missing the key "host".
hu: A fájl nem Spice-fájl: hiányzik a „host” kulcs.

note: Translators: This is a description of the SPICE protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Spice desktop server
hu: Spice asztalkiszolgáló elérése

en: SPICE Options
hu: SPICE beállításai

note: Resize guest check button
en: _Resize guest
hu: _Vendég átméretezése

note: Clipboard sharing check button
en: _Share clipboard
hu: _Vágólap megosztása

note: Translators: This is the tooltip for the password field in a SPICE connection
en: Optional
hu: Elhagyható

note: Translators: this is a pattern to open *.spice files in a open dialog.
en: Spice Files
hu: Spice fájlok

en: Resize the screen guest to best fit
hu: A vendég képernyőjének átméretezése a legjobb illeszkedés érdekében

en: Automatically share clipboard between client and guest
hu: Vágólap automatikus megosztása a kliens és a vendég közt

en: Error while initializing bookmarks: %s
hu: Hiba a könyvjelzők előkészítésekor: %s

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Error while initializing bookmarks: The file seems to be empty
hu: Hiba a könyvjelzők előkészítésekor: A fájl üresnek tűnik

en: Error while initializing bookmarks: The file is not a vinagre bookmarks file
hu: Hiba a könyvjelzők előkészítésekor: A fájl nem egy vinagre könyvjelzőfájl

en: Error while saving bookmarks: Failed to create the XML structure
hu: Hiba a könyvjelzők mentése közben: Az XML-struktúra létrehozása meghiúsult

en: Error while saving bookmarks: Failed to initialize the XML structure
hu: Hiba a könyvjelzők mentése közben: Az XML-struktúra előkészítése meghiúsult

en: Error while saving bookmarks: Failed to finalize the XML structure
hu: Hiba a könyvjelzők mentése közben: Az XML-struktúra befejezése meghiúsult

en: Error while saving bookmarks: %s
hu: Hiba a könyvjelzők mentése közben: %s

en: Error while migrating bookmarks: Failed to create the XML structure
hu: Hiba a könyvjelzők átköltöztetése közben: Az XML-struktúra létrehozása meghiúsult

en: Error while migrating bookmarks: Failed to initialize the XML structure
hu: Hiba a könyvjelzők átköltöztetése közben: Az XML-struktúra előkészítése meghiúsult

en: Error while migrating bookmarks: Failed to finalize the XML structure
hu: Hiba a könyvjelzők átköltöztetése közben: Az XML-struktúra befejezése meghiúsult

en: Error while migrating bookmarks: %s
hu: Hiba a könyvjelzők átköltöztetése közben: %s

en: Error while migrating bookmarks: VNC plugin is not activated
hu: Hiba a könyvjelzők átköltöztetése közben: a VNC bővítmény nincs aktiválva

en: Failed to create the directory
hu: A könyvtár létrehozása meghiúsult

en: Migrating the bookmarks file to the new format. This operation is only supposed to run once.
hu: A könyvjelzőfájl új formátumra alakítása. Ez a művelet csak egyszer fog lefutni.

en: Error opening old bookmarks file: %s
hu: Hiba a régi könyvjelzőfájl megnyitása közben: %s

en: Migration cancelled
hu: Az átköltöztetés megszakítva

en: Could not remove the old bookmarks file
hu: A régi könyvjelzőfájl nem távolítható el

en: Root Folder
hu: Gyökérmappa

en: Invalid name for this folder
hu: A mappanév érvénytelen

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
hu: Ez a név („%s”) már használatban van a mappában. Használjon másik nevet.

en: Invalid name for this item
hu: Az elem neve érvénytelen

note: Translators: %s is a protocol name, like VNC or SSH
en: (Protocol: %s)
hu: (Protokoll: %s)

note: Translators: %s is a bookmark entry name
en: Are you sure you want to remove %s from bookmarks?
hu: Biztosan törölni akarja a következőt a könyvjelzők közül: %s?

en: Remove Folder?
hu: Eltávolítja a mappát?

en: Note that all its subfolders and bookmarks will be removed as well.
hu: Ne feledje, hogy az almappák és könyvjelzők is eltávolításra kerülnek.

en: Remove Item?
hu: Eltávolítja az elemet?

en: Error removing bookmark: Entry not found
hu: Hiba a könyvjelző eltávolítása közben: A bejegyzés nem található

en: New Folder
hu: Új mappa

en: Error while saving preferences: %s
hu: Hiba a beállítások mentése közben: %s

en: Choose the file
hu: Válassza ki a fájlt

en: There are no supported files
hu: Nincsenek támogatott fájlok

en: None of the active plugins support this action. Activate some plugins and try again.
hu: Az aktív bővítmények egyike sem támogatja a műveletet. Aktiváljon néhány bővítményt, és próbálja újra.

en: The following file could not be opened: | The following files could not be opened:
hu[0]: A következő fájl nem nyitható meg:
hu[1]: A következő fájlok nem nyithatók meg:

en: Could not get the active protocol from the protocol list.
hu: Nem kérhető le az aktív protokoll a protokoll-listából.

en: Error while saving history file: %s
hu: Hiba a történet mentése közben: %s

en: Choose a Remote Desktop
hu: Válasszon távoli asztalt

en: The protocol %s is not supported.
hu: A(z) %s protokoll nem támogatott.

en: Could not open the file.
hu: A fájl nem nyitható meg.

en: The file was not recognized by any of the plugins.
hu: A fájlt egyik bővítmény sem ismerte fel.

note: Setup command line options
en: - Remote Desktop Viewer
hu: – Távoli asztalok megjelenítése

en: Failed to resolve avahi hostname: %s
hu: Avahi gépnév feloldása sikertelen: %s

en: The service %s was already registered by another plugin.
hu: A szolgáltatást (%s) már regisztrálta egy másik bővítmény.

en: Failed to add mDNS browser for service %s.
hu: Az mDNS böngésző hozzáadása sikertelen a(z) %s szolgáltatáshoz.

note: Translators: "Browse for hosts" means the ability to find/locate some remote hosts [with the VNC service enabled] in the local network
en: Failed to browse for hosts: %s
hu: Gépek böngészése sikertelen: %s

en: Failed to initialize mDNS browser: %s
hu: Az mDNS böngésző előkészítése sikertelen: %s

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Connection to host %s was closed.
hu: A kapcsolat lezárva következő géphez: %s.

en: Connection closed
hu: A kapcsolat lezárva

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Authentication for host %s has failed
hu: A hitelesítés meghiúsult a következő géphez: %s

en: Authentication failed
hu: A hitelesítés meghiúsult

en: Connecting…
hu: Kapcsolódás…

en: Close connection
hu: Kapcsolat lezárása

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Specify geometry of the main Vinagre window
hu: A Vinagre fő ablakának geometriája

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Open Vinagre in fullscreen mode
hu: A Vinagre megnyitása teljes képernyős módban

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Create a new toplevel window in an existing instance of Vinagre
hu: Egy új főablak nyitása a Vinagre létező példányában

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Open a file recognized by Vinagre
hu: Egy elfogadott fájl megnyitása Vinagre-vel

en: filename
hu: fájlnév

en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: [server:port]
hu: [kiszolgáló:port]

en: Invalid argument %s for --geometry
hu: Érvénytelen argumentum (%s) a --geometry kapcsolóhoz

en: The following error has occurred: | The following errors have occurred:
hu[0]: A következő hiba keletkezett:
hu[1]: A következő hibák keletkeztek:

en: Cannot initialize preferences manager.
hu: A beállításkezelő nem indítható el.

en: On the port %d
hu: Ezen a porton: %d

en: Error activating reverse connections
hu: Hiba a fordított kapcsolatok aktiválásakor

en: The program could not find any available TCP ports starting at 5500. Is there any other running program consuming all your TCP ports?
hu: A program nem talál elérhető TCP-portokat az 5500-as fölött. Fut olyan program, amely elfogyasztja az összes TCP-portot?

en: Timed out when logging into SSH host
hu: Időtúllépés az SSH-kiszolgálóra belépéskor

en: Unable to spawn ssh program
hu: Nem indítható SSH program

en: Unable to spawn ssh program: %s
hu: Nem indítható SSH program: %s

en: Timed out when logging in
hu: Időtúllépés bejelentkezéskor

en: Permission denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Password dialog canceled
hu: Jelszóablak megszakítva

en: Could not send password
hu: A jelszó elküldése meghiúsult

en: Log In Anyway
hu: Bejelentkezés mindenképp

en: Cancel Login
hu: Bejelentkezés megszakítása

en: The identity of the remote host (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a host the first time.
    
    The identity sent by the remote host is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
hu: A távoli kiszolgáló (%s) azonossága ismeretlen.
    Ez a kiszolgálóra való első bejelentkezéskor fordulhat elő.
    
    A távoli kiszolgáló által küldött azonosság: %s. Ha teljesen meg akar bizonyosodni róla, hogy biztonságos folytatni, akkor keresse meg a rendszergazdát.

en: Login dialog canceled
hu: Bejelentkezési ablak megszakítva

en: Can't send host identity confirmation
hu: Nem küldhető el a gép azonosságának megerősítése

note: Login succeed, save password in keyring
en: Secure shell password: %s
hu: Biztonságos parancsértelmező jelszava: %s

en: Error saving the credentials on the keyring.
hu: Hiba a hitelesítési adatok kulcstartóra mentésekor.

en: Hostname not known
hu: A gépnév ismeretlen

en: No route to host
hu: Nincs út a géphez

en: Connection refused by server
hu: A kapcsolatot visszautasította a kiszolgáló

en: Host key verification failed
hu: A kiszolgáló kulcsának ellenőrzése meghiúsult

en: Unable to find a valid SSH program
hu: Nem található érvényes SSH program

en: Disconnect
hu: Kapcsolat bontása

note: Translators: Pressing this button will minimize Vinagre
en: Minimize window
hu: Ablak minimalizálása

en: Leave fullscreen
hu: Teljes képernyő elhagyása

en: Error saving recent connection.
hu: Hiba a legutóbbi kapcsolat mentésekor.

en: Remote desktop password for %s
hu: Távoli asztal jelszava: %s

en: Could not get a screenshot of the connection.
hu: Nem készíthető képernyőkép az aktív kapcsolatról.

en: Save Screenshot
hu: Képernyőkép mentése

en: Screenshot of %s at %s
hu: %s képernyőképe ezen: %s

en: Error saving screenshot
hu: Hiba a képernyőkép mentésekor

en: Impossible to get service property: %s
hu: Nem lehet lekérni a szolgáltatás tulajdonságát: %s

en: Impossible to create the connection: %s
hu: A kapcsolat létrehozása meghiúsult: %s

en: Impossible to accept the stream tube: %s
hu: Nem fogadható el az adatfolyam-csatorna: %s

note: Translators: this is an error message when we fail to get the name of an empathy/telepathy buddy. %s will be replaced by the actual error message.
en: Impossible to get the contact name: %s
hu: Nem kérhető le a partner neve: %s

en: Impossible to get the avatar: %s
hu: Nem kérhető le az avatar: %s

en: %s wants to share their desktop with you.
hu: %s meg szeretné Önnel osztani az asztalát.

en: Desktop sharing invitation
hu: Felkérés asztal megosztására

note: Toplevel
en: _Remote
hu: _Gép

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _View
hu: _Nézet

en: _Bookmarks
hu: _Könyvjelzők

en: _Help
hu: _Súgó

en: Connect to a remote desktop
hu: Kapcsolódás távoli asztalhoz

en: Open a .VNC file
hu: Egy .VNC fájl megnyitása

note: Translators: "Reverse" here is an adjective, not a verb.
en: _Reverse Connections…
hu: _Fordított kapcsolatok…

en: Configure incoming VNC connections
hu: Bejövő VNC-kapcsolatok beállítása

en: Quit the program
hu: Kilépés a programból

note: Help menu
en: _Contents
hu: _Tartalom

en: Open the Vinagre manual
hu: A Vinagre kézikönyvének megnyitása

en: About this application
hu: Az alkalmazás névjegye

en: _Keyboard shortcuts
hu: Gy_orsbillentyűk

en: Enable keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk engedélyezése

en: _Toolbar
hu: _Eszköztár

en: Show or hide the toolbar
hu: Eszköztár megjelenítése vagy elrejtése

en: _Statusbar
hu: Áll_apotsor

en: Show or hide the statusbar
hu: Állapotsor megjelenítése vagy elrejtése

en: Disconnect the current connection
hu: A jelenlegi kapcsolat bontása

en: Disconnect All
hu: Minden kapcsolat bontása

en: Disconnect all connections
hu: Az összes kapcsolat bontása

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark
hu: _Hozzáadás a könyvjelzőkhöz

en: Add the current connection to your bookmarks
hu: A jelenlegi kapcsolat hozzáadása a könyvjelzőkhöz

note: Remote menu
en: _Take Screenshot
hu: _Képernyőkép készítése

en: Take a screenshot of the current remote desktop
hu: Képernyőkép készítése az aktuális távoli asztalról

en: View the current remote desktop in fullscreen mode
hu: Az aktuális távoli asztal megjelenítése teljes képernyős módban

en: An error occurred
hu: Hiba történt

en: Vinagre failed to open a UI file, with the error message:
hu: Hiba az UI fájl megnyitásakor, a hibaüzenet:

en: Please check your installation.
hu: Ellenőrizze a telepítést.

en: Error loading UI file
hu: Hiba a felhasználóifelület-fájlt betöltésekor

note: Translators: %s is a protocol, like VNC or SSH
en: %s authentication is required
hu: %s hitelesítés szükséges

en: Error showing help
hu: Hiba a súgó megjelenítésekor

en: Could not merge UI XML file: %s
hu: Az XML felületfájl nem fésülhető össze: %s

en: _Recent Connections
hu: _Legutóbbi kapcsolatok

note: Translators: This is server:port, a statusbar tooltip when mouse is over a bookmark item on menu
en: Open %s:%d
hu: %s:%d megnyitása

en: Vinagre disables keyboard shortcuts by default, so that any keyboard shortcuts are sent to the remote desktop.
    
    This message will appear only once.
hu: A Vinagre alapesetben letiltja a gyorsbillentyűket, így minden gyorsbillentyű elküldésre kerül a távoli asztalnak.
    
    Ez az üzenet csak egyszer jelenik meg.

en: Enable shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk engedélyezése

en: Error while creating the file %s: %s
hu: Hiba a fájl (%s) mentése közben: %s
