vinagre master - en to ms translation catalogue (58 entries)

en: _About
ms: _Mengenai

en: _Help
ms: _Bantuan

en: Authentication is required
ms: Pengesahan diperlukan

en: Connection
ms: Sambungan

en: Connection options
ms: Sambungan pilihan

en: Host:
ms: Hos:

en: Interface
ms: Antaramuka

en: Options
ms: Opsyen

en: Preferences
ms: Pilihan

en: Which machine do you want to connect to?
ms: Mesin yang mana anda ingin menyambung ke?

en: _Full screen
ms: _Skrin penuh

en: _Host:
ms: _Hos:

note: Translators: This is the name of a bookmark. It appears in the add/edit bookmark dialog.
en: _Name:
ms: _Nama:

en: _Password:
ms: _Katalaluan:

en: _Protocol:
ms: _Protokol:

en: _Username:
ms: _Nama pengguna:

en: Whether we should leave other clients connected
ms: Apakah kita harus meninggalkan pelanggan lain berhubung

en: Whether we should show tabs even when there is only one active connection
ms: Apakah kita harus menunjukkan tab bahkan ketika hanya ada satu sambungan aktif

en: Whether we should show the menu accelerators (shortcut keys)
ms: Apakah kita harus menunjukkan akselerator menu (shortcut keys)

en: RDP support
ms: Sokongan RDP

en: RDP Options
ms: Opysen RDP

note: Translators: This is the tooltip for the username field in a RDP connection Translators: This is the tooltip for the username field in a SSH connection
en: Optional. If blank, your username will be used. Also, it can be supplied in the Machine field above, in the form username@hostname.
ms: Pilihan. Jika kosong, nama pengguna anda akan digunakan. Selain itu, boleh diberikan di bidang Mesin di atas, dalam bentuk username@hostname.

en: Unknown error
ms: Ralat tidak diketahui

note: Translators: This is a description of the SSH protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Unix/Linux terminals
ms: Akses terminal Unix/Linux

en: SSH Options
ms: Opysen SSH

en: SSH support
ms: Sokongan SSH

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: VNC Options:
ms: Opysen VNC:

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Show VNC Options
ms: Tunjuk Opysen VNC

en: VNC Options
ms: Opysen VNC

note: View only check button
en: _View only
ms: _Lihat sahaja

en: _Depth Color:
ms: _Kedalaman Warna:

en: Use Server Settings
ms: Gunakan Tetapan Pelayan

en: True Color (24 bits)
ms: Warna Sebenar (24 bits)

en: High Color (16 bits)
ms: Warna Tinggi (16 bits)

en: Low Color (8 bits)
ms: Warna Rendah (8 bits)

note: Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: Use h_ost
ms: Guna h_os

en: hostname or user@hostname
ms: namahos atau pengguna@namahos

en: For instance: joe@example.com:5022
ms: Sebagai contoh: joe@example.com:5022

note: Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: as a SSH tunnel
ms: guna sebagai terowong SSH

note: Translators: this is a pattern to open *.vnc files in a open dialog.
en: VNC Files
ms: Fail-fail VNC

en: Dimensions:
ms: Dimensi:

en: Authentication error
ms: Ralat pengesahan

en: A username is required in order to access this machine.
ms: Nama pengguna diperlukan untuk mengakses mesin ini.

en: A password is required in order to access this machine.
ms: Katalaluan diperlukan untuk mengakses mesin ini.

en: _Original size
ms: _Saiz Asal

en: _Send Ctrl-Alt-Del
ms: _Hantar Ctrl-Alt-Del

en: Read only
ms: Baca sahaja

note: Send Ctrl-alt-del
en: Send Ctrl-Alt-Del
ms: Hantar Ctrl-Alt-Del

en: VNC support
ms: Sokongan VNC

en: Invalid name for this item
ms: Nama tidak sah untuk item ini

note: Translators: %s is a protocol name, like VNC or SSH
en: (Protocol: %s)
ms: (Protokol: %s)

note: Toplevel
en: _Machine
ms: _Mesin

en: _Edit
ms: _Sunting

en: _View
ms: _Pandangan

en: Open a .VNC file
ms: Buka fail .VNC

note: Help menu
en: _Contents
ms: _Kandungan

en: About this application
ms: Mengenai aplikasi ini

note: Translators: This is server:port, a statusbar tooltip when mouse is over a bookmark item on menu
en: Open %s:%d
ms: Buka %s:%d
