vinagre - en to ro translation catalogue (238 entries)

en: Whether we should leave other clients connected
ro: Dacă ar trebui să fie lasați conectați alți clienți

en: When connecting to a host, the client can say to the server to leave other clients connected or to drop the existent connections. Set the value to true to share the desktop with the other clients.
ro: Când se conectează la o gazdă, clientul poate spune serverului să lase alți clienți conectați sau să închidă conexiunile existente. Definiți ca „true” pentru a partaja desktopul cu alți clienți.

en: Whether we should show tabs even when there is only one active connection
ro: Dacă trebuie afișate taburile chiar și atunci când există doar o conexiune activă.

en: Set to "true" to always show the tabs. Set to "false" to only show the tabs when there is more than one active connection.
ro: Definiți ca „true” pentru a afișa întotdeauna taburile. Definiți ca „false” pentru a afișa taburile doar când sunt mai mult de o conexiune activă.

en: Whether we should show the menu accelerators (shortcut keys)
ro: Dacă trebuie afișați acceleratorii din meniuri (scurtăturile)

en: Set to "false" to disable menu shortcuts. Set to "true" to enable them. Note that if they are enabled, those keys will be intercepted by the menu and will not be sent to the remote host.
ro: Definiți ca „false” pentru a dezactiva scurtăturile meniului. Definiți ca „true” pentru a le activa. Dacă ele sunt activate, acele taste vor fi interceptate de meniu și nu vor fi trimise către gazda de la distanță.

en: Maximum number of history items in connect dialog
ro: Numărul maxim de elemente de istoric din dialogul de conexiune

en: Specifies the maximum number of items in the host dropdown entry.
ro: Specifică numărum maxim de elemente din câmpul de introducere a gazdei.

en: Whether we should start the program listening for reverse connections
ro: Dacă programul ar trebui pornit întotdeauna de acceptare a conexiunilor inverse.

en: Set to "true" to always start the program listening for reverse connections.
ro: Definit ca „true” pentru a porni întotdeauna programul de primire a conexiunilor inverse.

note: Both taken from the desktop file.
en: Remote Desktop Viewer
ro: Vizualizare desktop la distanță

en: Access remote desktops
ro: Accesați desktopuri la distanță

en: Vinagre is a remote desktop viewer for the GNOME desktop
ro: Vinagre este o aplicație GNOME de vizualizare la distanță a desktopului altor mașini

note: This is a button label, in the authentication dialog
en: _Authenticate
ro: _Autentifică

en: Authentication is required
ro: Se cere autentificare

en: Host:
ro: Gazdă:

en: _Username:
ro: Nume _utilizator:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Remember this credential
ro: Memo_rează această certificare

en: Store the login credential in GNOME Keyring
ro: Salvează credențialele de autentificare în inelul de chei GNOME.

en: Bookmarks
ro: Favorite

en: Connection
ro: Conexiune

note: Translators: This is the name of a bookmark. It appears in the add/edit bookmark dialog.
en: _Name:
ro: _Nume:

en: _Host:
ro: _Gazdă:

en: Options
ro: Opțiuni

en: _Full screen
ro: _Pe tot ecranul

en: Folder
ro: Dosar

en: Bookmark Folder
ro: Dosar favorite

en: Parent Folder
ro: Dosar părinte

en: Connect
ro: Conectează

en: Choose a remote desktop to connect to
ro: Alegeți un desktop la distanță

en: Select a remote desktop protocol for this connection
ro: Selectați un protocol pentru această conexiune

en: Search for remote hosts on the network
ro: Caută gazde la distanță în rețea

en: Connection options
ro: Opțiuni conexiune

en: _Fullscreen
ro: P_e tot ecranul

en: Enable fullscreen mode for this connection
ro: Fă o captură de ecran pentru conexiunea curentă

en: Reverse Connections
ro: Conexiuni inverse

en: By activating reverse connections you can access remote desktops that are behind a firewall. The remote side is supposed to initiate the connection with you. For further information, read the help.
ro: Activând conexiunile inverse puteți accesa mașini care sunt sub protecția unui firewall. Calculatorul la distanță trebuie să inițieze conexiunea cu acest calculator. Pentru mai multe informații consultați documentele de ajutor.

en: _Enable Reverse Connections
ro: Activ_ează conexiunile inverse

note: Translators: this is the reverse connection mode. "Always enabled" means it will be enabled by default in the program startup. You can see this string in the dialog Remote->Reverse connections.
en: _Always Enabled
ro: Întotdeauna _activat

en: This desktop is reachable through the following IP address(es):
ro: Această mașină poate fi contactată prin următoarele adrese IP:

en: Connectivity
ro: Conectivitate

en: Remote Desktop (VNC) file
ro: Fișier desktop la distanță (VNC)

en: Remote Desktop Connection
ro: Conexiune desktop la distanță

note: Translators: This is a description of the RDP protocol. It appears in the Connect dialog.
en: Access MS Windows remote desktops
ro: Accesați desktopuri Windows la distanță

en: RDP Options
ro: Opțiuni RDP

note: Translators: This is the tooltip for the username field in a RDP connection Translators: This is the tooltip for the username field in a SSH connection
en: Optional. If blank, your username will be used. Also, it can be supplied in the Host field above, in the form username@hostname.
ro: Opțional. Dacă este gol, numele dumneavoastră de utilizator va fi folosit. De asemenea, poate fi introdus în câmpul de mai sus care specifică numele gazdei în forma nume_utilizator@nume_gazdă.

en: Error connecting to host.
ro: Eroare la conectarea la gazdă.

note: Translators: This is a description of the SSH protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Unix/Linux terminals
ro: Accesați terminale Unix/Linux

en: SSH Options
ro: Opțiuni SSH

note: Translators: 'shared' here is a VNC protocol specific flag. You can translate it, but I think it's better to let it untranslated
en: Bad value for 'shared' flag: %d. It is supposed to be 0 or 1. Ignoring it.
ro: Valoare greșită pentru fanionul „shared”: %d. Trebuie să fie 0 sau 1. Se ignoră.

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Enable scaled mode
ro: Activează modul scalat

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: VNC Options:
ro: Preferințe VNC:

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Show VNC Options
ro: Afișează opțiunile VNC

en: Access Unix/Linux, Windows and other remote desktops.
ro: Accesați mașini Unix/Linux, Windows și alte desktopuri la distanță.

en: Could not parse the file.
ro: Nu s-a putut analiza fișierul.

note: Translators: Do not translate "Connection". It's the name of a group in the .vnc (.ini like) file.
en: The file is not a VNC one: Missing the group "Connection".
ro: Fișierul nu este unul VNC: Lipsește grupul „connection”.

note: Translators: Do not translate "Host". It's the name of a key in the .vnc (.ini like) file.
en: The file is not a VNC one: Missing the key "Host".
ro: Fișierul nu este unul VNC: Lipsește cheia „host”.

en: VNC Options
ro: Preferințe VNC

note: View only check button View only check button - not fully ready on spice-gtk side
en: _View only
ro: Doar _vizualizare

note: Scaling check button
en: _Scaling
ro: _Scalare

note: Keep ratio check button
en: _Keep aspect ratio
ro: Păstrea_ză raportul aspectului

note: JPEG Compression check button
en: _Use JPEG Compression
ro: Folosește compres_ie JPEG

en: This might not work on all VNC servers
ro: Aceasta s-ar putea să nu funcționeze cu toate tipurile de servere VNC

en: Color _Depth:
ro: A_dâncimea culorii:

en: Use Server Settings
ro: Folosește configurările serverului

en: True Color (24 bits)
ro: Culori reale (24 de biți)

en: High Color (16 bits)
ro: Mai multe culori (16 biți)

en: Low Color (8 bits)
ro: Puține culori (8 biți)

en: Ultra Low Color (3 bits)
ro: Culori foarte puține (3 biți)

note: Translators: the whole sentence will be: Use Host <hostname> as a SSH tunnel Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: Use h_ost
ro: F_olosește gazda

en: hostname or user@hostname
ro: nume gazdă sau nume_utilizator@nume_gazdă

en: Supply an alternative port using colon
ro: Oferă port alternativ folosind simbolul două puncte

note: Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: as a SSH tunnel
ro: ca un tunel SSH

note: Translators: this is a pattern to open *.vnc files in a open dialog.
en: VNC Files
ro: Fișiere VNC

en: Desktop Name:
ro: Nume desktop:

en: Dimensions:
ro: Dimensiuni:

en: Error creating the SSH tunnel
ro: Eroare la crearea tunelului SSH

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

note: Translators: %s is a host name or IP address; %u is a code error (number).
en: Authentication method for host %s is unsupported. (%u)
ro: Metoda de autentificare la gazda %s nu este suportată. (%u)

en: Authentication unsupported
ro: Autentificare nesuportată

en: Authentication error
ro: Eroare la autentificare

en: A username is required in order to access this remote desktop.
ro: Este nevoie de un nume de utilizator pentru a accesa acest desktop.

en: A password is required in order to access this remote desktop.
ro: Este nevoie de o parolă pentru a accesa acest desktop.

en: S_caling
ro: S_calare

en: _Keep Aspect Ratio
ro: Păstrea_ză raportul aspectului

en: _Original size
ro: Dimensiune _originală

en: _Refresh Screen
ro: _Reîmprospătează ecranul

en: Requests an update of the screen
ro: Pune în coadă o actualizare de ecran

en: _Send Ctrl-Alt-Del
ro: _Trimite Ctrl-Alt-Del

en: Scaling
ro: Scalare

en: Read only
ro: Doar citire

note: Send Ctrl-alt-del
en: Send Ctrl-Alt-Del
ro: Trimite Ctrl-Alt-Del

en: Scaling is not supported on this installation.
    
    Read the README file (shipped with Vinagre) in order to know how to enable this feature.
ro: Scalarea nu este suportată în acestă instalare.
    
    Pentru a afla cum să activați această facilitate, citiți fișierul README (distribuit cu Vinagre).

en: Unable to find a free TCP port
ro: Nu s-a putut găsi un port TCP liber

note: Translators: Do not translate "connection". It's the name of a group in the .spice (.ini like) file.
en: The file is not a Spice one: Missing the group "connection".
ro: Fișierul nu este unul Spice: Lipsește grupul „connection”.

note: Translators: Do not translate "host". It's the name of a key in the .spice (.ini like) file.
en: The file is not a Spice one: Missing the key "host".
ro: Fișierul nu este unul Spice: Lipsește cheia „host”.

note: Translators: This is a description of the SPICE protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Spice desktop server
ro: Accesați desktopuri Spice la distanță

en: SPICE Options
ro: Opțiuni Spice

note: Resize guest check button
en: _Resize guest
ro: _Redimensionează afișajul oaspetelui

note: Clipboard sharing check button
en: _Share clipboard
ro: Partajează _clipboardul

note: Translators: This is the tooltip for the password field in a SPICE connection
en: Optional
ro: Opțional

note: Translators: this is a pattern to open *.spice files in a open dialog.
en: Spice Files
ro: Fișiere Spice

en: Resize the screen guest to best fit
ro: Redimensionează afișajul oaspetelui la cea mai bună potrivire

en: Automatically share clipboard between client and guest
ro: Partajează automat clipboardul între client și oaspete

en: Error while initializing bookmarks: %s
ro: Eroare la inițializare favorite: %s

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Error while initializing bookmarks: The file seems to be empty
ro: Eroare la inițializare favorite: Acest fișier pare a fi gol

en: Error while initializing bookmarks: The file is not a vinagre bookmarks file
ro: Eroare la inițializare favorite: Acest fișier nu este un fișier favorit vinagre

en: Error while saving bookmarks: Failed to create the XML structure
ro: Eroare la salvarea favoritelor: Crearea structurii XML a eșuat

en: Error while saving bookmarks: Failed to initialize the XML structure
ro: Eroare la salvarea favoritelor: Inițializarea structurii XML a eșuat

en: Error while saving bookmarks: Failed to finalize the XML structure
ro: Eroare la salvarea favoritelor: Finalizarea structurii XML a eșuat

en: Error while saving bookmarks: %s
ro: Eroare la salvarea favoritelor: %s

en: Error while migrating bookmarks: Failed to create the XML structure
ro: Eroare la migrarea favoritelor: Creearea structurii XML a eșuat

en: Error while migrating bookmarks: Failed to initialize the XML structure
ro: Eroare la migrarea favoritelor: Inițializarea structurii XML a eșuat

en: Error while migrating bookmarks: Failed to finalize the XML structure
ro: Eroare la migrarea favoritelor: Finalizarea structurii XML a eșuat

en: Error while migrating bookmarks: %s
ro: Eroare la migrarea favoritelor: %s

en: Error while migrating bookmarks: VNC plugin is not activated
ro: Eroare la migrarea favoritelor: modulul VNC nu este activat

en: Failed to create the directory
ro: Eroare la crearea dosarului

en: Migrating the bookmarks file to the new format. This operation is only supposed to run once.
ro: Se migrează fișierul favoritelor în noua locație. Se presupune că această operație este rulată doar o singură dată.

en: Error opening old bookmarks file: %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului favorit vechi: %s

en: Migration cancelled
ro: Migrare anulată

en: Could not remove the old bookmarks file
ro: Nu s-a putut șterge fișierul vechi al favoritelor

en: Root Folder
ro: Dosar rădăcină

en: Invalid name for this folder
ro: Nume nevalid pentru acest dosar

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ro: Numele „%s” este deja folosit în acest dosar. Alegeți alt nume.

en: Invalid name for this item
ro: Nume nevalid pentru acest element

note: Translators: %s is a bookmark entry name
en: Are you sure you want to remove %s from bookmarks?
ro: Doriți să ștergeți %s din lista de favorite?

en: Remove Folder?
ro: Ștergeți dosarul?

en: Note that all its subfolders and bookmarks will be removed as well.
ro: Atenție! Toate subdosarele și elementele favorite vor fi de asemenea șterse.

en: Remove Item?
ro: Ștergeți elementul?

en: Error removing bookmark: Entry not found
ro: Eroare la ștergerea favoritului: Intrarea nu a fost găsită

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Error while saving preferences: %s
ro: Eroare la salvarea preferințelor: %s

en: Choose the file
ro: Alegeți fișierul

en: There are no supported files
ro: Nu există niciun fișier suportat

en: None of the active plugins support this action. Activate some plugins and try again.
ro: Niciunul dintre modulele active nu suportă această acțiune. Activați câteva module și reîncercați.

en: The following file could not be opened: | The following files could not be opened:
ro[0]: Următorul fișier nu a putut fi deschis:
ro[1]: Următoarele fișiere nu au putut fi deschise:
ro[2]: Următoarele fișiere nu au putut fi deschise:

en: Could not get the active protocol from the protocol list.
ro: Nu s-a putut găsi protocolul activ din lista de protocoale.

en: Error while saving history file: %s
ro: Eroare la salvarea fișierului istoric: %s

en: Choose a Remote Desktop
ro: Alegeți un desktop la distanță

en: The protocol %s is not supported.
ro: Protocolul %s nu este suportat.

en: Could not open the file.
ro: Nu s-a putut deschide fișierul.

en: The file was not recognized by any of the plugins.
ro: Fișierul nu a fost recunoscut de niciunul dintre module.

note: Setup command line options
en: - Remote Desktop Viewer
ro: - Vizualizator desktop la distanță

en: Failed to resolve avahi hostname: %s
ro: Rezolvarea numelui gazdă avahi a eșuat: %s

en: The service %s was already registered by another plugin.
ro: Serviciul %s a fost deja înregistrat de un alt modul.

en: Failed to add mDNS browser for service %s.
ro: Adăugarea navigatoarelor mDNS pentru serviciul %s a eșuat.

note: Translators: "Browse for hosts" means the ability to find/locate some remote hosts [with the VNC service enabled] in the local network
en: Failed to browse for hosts: %s
ro: Navigarea gazdelor a eșuat: %s

en: Failed to initialize mDNS browser: %s
ro: Inițializarea navigatorului mDNS a eșuat: %s

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Connection to host %s was closed.
ro: Conexiunea la gazda %s a fost închisă.

en: Connection closed
ro: Conexiunea a fost închisă

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Authentication for host %s has failed
ro: Autentificarea la gazda %s a eșuat

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: Connecting…
ro: Se conectează…

en: Close connection
ro: Închide conexiune

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Specify geometry of the main Vinagre window
ro: Specifică geometria ferestrei principale Vinagre

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Open Vinagre in fullscreen mode
ro: Deschide vinagre în modul pe tot ecranul

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Create a new toplevel window in an existing instance of Vinagre
ro: Creează o nouă fereastră principală într-o instanță existentă de Vinagre

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Open a file recognized by Vinagre
ro: Deschide un fișier recunocut de Vinagre

en: filename
ro: nume fișier

en: Invalid argument %s for --geometry
ro: Argument nevalid %s pentru --geometry

en: The following error has occurred: | The following errors have occurred:
ro[0]: A intervenit următoarea eroare:
ro[1]: Au intervenit următoarele erori:
ro[2]: Au intervenit următoarele erori:

en: Cannot initialize preferences manager.
ro: Nu s-a putut inițializa managerul de preferințe.

en: On the port %d
ro: Pe portul %d

en: Error activating reverse connections
ro: Eroare la activarea conexiunilor inverse

en: The program could not find any available TCP ports starting at 5500. Is there any other running program consuming all your TCP ports?
ro: Programul nu a putut găsi niciun port TCP disponibil începând de la 5500. Rulează un program care consumă toate porturile TCP?

en: Timed out when logging into SSH host
ro: Limită de timp la autentificarea în gazde SSH

en: Unable to spawn ssh program
ro: Nu s-a putut lansa programul ssh

en: Unable to spawn ssh program: %s
ro: Nu s-a putut lansa programul ssh: %s

en: Timed out when logging in
ro: A expirat limita de timp la autentificare

en: Permission denied
ro: Nu aveți acces

en: Password dialog canceled
ro: Dialogul de parolă a fost anulat

en: Could not send password
ro: Nu s-a putut trimite parola

en: Log In Anyway
ro: Autentifică oricum

en: Cancel Login
ro: Anulează autentificarea

en: The identity of the remote host (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a host the first time.
    
    The identity sent by the remote host is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
ro: Identitatea calculatorului aflat la distanță (%s) este necunoscută.
    Aceasta se întâmplă când vă autentificați pentru prima dată pe acest calculator.
    
    Identitatea trimisă de calculatorul aflat la distanță este %s. Dacă doriți să fiți absolut siguri că este în regulă să continuați consultați un administrator.

en: Login dialog canceled
ro: Dialogul de autentificare a fost anulat

en: Can't send host identity confirmation
ro: Nu se pot trimite informațiile de identificare a gazdei

en: Error saving the credentials on the keyring.
ro: Eroare la salvarea credențialelor în inelul de chei.

en: Hostname not known
ro: Numele gazdei este necunoscut

en: No route to host
ro: Nicio rută către gazdă

en: Connection refused by server
ro: Conexiunea a fost refuzată de server

en: Host key verification failed
ro: Verificarea cheii gazdei a eșuat

en: Unable to find a valid SSH program
ro: Nu s-a găsit un program SSH valid

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Leave fullscreen
ro: Ieși din modul pe tot ecranul

en: Error saving recent connection.
ro: Eroare la salvarea conexiunii recente.

en: Could not get a screenshot of the connection.
ro: Nu s-a putut obține o captură de ecran pentru conexiune.

en: Save Screenshot
ro: Salvează captura de ecran

en: Screenshot of %s at %s
ro: Captură de ecran pentru %s la %s

en: Error saving screenshot
ro: Eroare la salvarea capturii de ecran

en: Impossible to get service property: %s
ro: Nu s-a putut obține proprietatea de serviciu: %s

en: Impossible to create the connection: %s
ro: Nu se poate realiza conexiunea: %s

en: Impossible to accept the stream tube: %s
ro: Nu s-a putut accepta fișierul flux: %s

note: Translators: this is an error message when we fail to get the name of an empathy/telepathy buddy. %s will be replaced by the actual error message.
en: Impossible to get the contact name: %s
ro: Nu s-a putut obține numele de contact: %s

en: Impossible to get the avatar: %s
ro: Nu s-a putut obține avatarul: %s

en: %s wants to share their desktop with you.
ro: %s dorește să partajeze propriul desktop.

en: Desktop sharing invitation
ro: Invitație partajare desktop

note: Toplevel
en: _Remote
ro: La di_stanță

en: _Edit
ro: _Editare

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Bookmarks
ro: Favo_rite

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Connect to a remote desktop
ro: Conectare la un desktop la distanță

en: Open a .VNC file
ro: Deschide un fișier .VNC

note: Translators: "Reverse" here is an adjective, not a verb.
en: _Reverse Connections…
ro: Conexiuni inve_rse…

en: Configure incoming VNC connections
ro: Configurează conexiunile VNC către acest calculator

en: Quit the program
ro: Închide aplicația

note: Help menu
en: _Contents
ro: _Conținut

en: Open the Vinagre manual
ro: Deschide manualul Vinagre

en: About this application
ro: Despre această aplicație

en: _Keyboard shortcuts
ro: _Scurtături de tastatură

en: Enable keyboard shurtcuts
ro: Activează scurtăturile de tastatură

en: _Toolbar
ro: Bară de unel_te

en: Show or hide the toolbar
ro: Afișează sau ascunde bara de unelte

en: _Statusbar
ro: Bară de _stare

en: Show or hide the statusbar
ro: Afișează sau ascunde bara de stare

en: Disconnect the current connection
ro: Închide conexiunea curentă

en: Disconnect All
ro: Deconectează tot

en: Disconnect all connections
ro: Închide toate conexiunile active

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă la favorite

en: Add the current connection to your bookmarks
ro: Adaugă conexiunea curentă la favorite

note: Remote menu
en: _Take Screenshot
ro: Realizează o cap_tură de ecran

en: Take a screenshot of the current remote desktop
ro: Realizează o captură de ecran a ferestrei curente.

en: View the current remote desktop in fullscreen mode
ro: Vizualizează desktopul partajat curent pe tot ecranul

en: An error occurred
ro: A intervenit o eroare

en: Vinagre failed to open a UI file, with the error message:
ro: Vinagre a eșuat să deschidă un fișier UI, afișând următorul mesaj de eroare:

en: Please check your installation.
ro: Verificați instalarea.

en: Error loading UI file
ro: Eroare la încărcarea fișierului UI

note: Translators: %s is a protocol, like VNC or SSH
en: %s authentication is required
ro: Este necesară autentificarea %s

en: Error showing help
ro: Eroare la afișarea ferestrei de ajutor

en: Could not merge UI XML file: %s
ro: Nu s-a putut combina fișierul XML UI: %s

en: _Recent Connections
ro: Conexiuni _recente

note: Translators: This is server:port, a statusbar tooltip when mouse is over a bookmark item on menu
en: Open %s:%d
ro: Deschide %s:%d

en: Vinagre disables keyboard shortcuts by default, so that any keyboard shortcuts are sent to the remote desktop.
    
    This message will appear only once.
ro: Vinagre dezactivează scurtăturile de tastatură implicit, astfel orice scurtătură de tastatură este trimisă desktopului la distanță. 
    Acest mesaj va apărea doar o singură dată.

en: Enable shortcuts
ro: Activează scurtături

en: Error while creating the file %s: %s
ro: Eroare la crearea fișierului %s: %s
