Vinagre - en to tr translation catalogue (269 entries)

en: Whether we should leave other clients connected
tr: Diğer istemcilerin bağlı olarak bırakılması

en: When connecting to a host, the client can say to the server to leave other clients connected or to drop the existent connections. Set the value to true to share the desktop with the other clients.
tr: Bir makineye bağlanılırken, istemci sunucudan diğer istemcileri bağlı bırakmasını ya da mevcut bağlantıları kesmesini isteyebilir. Değeri true olarak atayarak diğer istemcilerle masaüstünün paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

en: Whether we should show tabs even when there is only one active connection
tr: Sadece bir etkin bağlantı olsa bile sekmelerin gösterilmesi

en: Set to "true" to always show the tabs. Set to "false" to only show the tabs when there is more than one active connection.
tr: Her zaman sekmeleri göstermek için "true" olarak atayın. Eğer sadece birden daha fazla etkin bağlantı varken sekmelerin gösterilmesi için "false" olarak atayın.

en: Whether we should show the menu accelerators (shortcut keys)
tr: Menü hızlandırıcılarının (kısayol tuşları) gösterilmesi

en: Set to "false" to disable menu shortcuts. Set to "true" to enable them. Note that if they are enabled, those keys will be intercepted by the menu and will not be sent to the remote host.
tr: Menü kısayollarını kapatmak için " false" olarak atayın. Etkinleştirmek için "true" atayın. Eğer etkinl olurlarda bu tuşlar menü tarafından algılanacak ve uzaktaki makineye gönderilmeyecekler.

en: Maximum number of history items in connect dialog
tr: Bağlantı penceresinde azami sayıdaki geçmiş girişi

en: Specifies the maximum number of items in the host dropdown entry.
tr: Makine açılan girişinde azami sayıdaki öğeleri belirler.

en: Whether we should start the program listening for reverse connections
tr: Programı, tersine bağlantıları dinleyecek şekilde başlatıp başlatmamamız gerektiği

en: Set to "true" to always start the program listening for reverse connections.
tr: Programın her açılışında tersine bağlantıları dinlemesi için "doğru" olarak ayarlayın.

note: Both taken from the desktop file.
en: Remote Desktop Viewer
tr: Uzak Masaüstü Görüntüleyici

en: Access remote desktops
tr: Uzak masaüstüne ulaş

en: Vinagre shows remote Windows, Mac OS X and Linux desktops.
tr: Vinagre uzak Windows, Mac OS X ve Linux masaüstlerini gösterir.

en: It uses the VNC, RDP and SPICE protocols, and can even be used to connect to SSH servers.
tr: VNC, RDP ve SPICE iletişim kurallarını kullanır ve SSH sunucularına bağlanmak için bile kullanılabilir.

en: Vinagre is a remote desktop viewer for the GNOME desktop
tr: Vinagre, GNOME masaüstü için bir uzak masaüstü görüntüleyicisidir

note: This is a button label, in the authentication dialog
en: _Authenticate
tr: Kimlik Doğrul_a

en: Authentication is required
tr: Kimlik denetimi gerekli

en: Host:
tr: Ana Bilgisayar:

en: _Username:
tr: K_ullanıcı Adı:

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Domain:
tr: _Etki Alanı:

en: _Remember this credential
tr: Bu bilgile_ri hatırla

en: Store the login credential in GNOME Keyring
tr: Giriş bilgilerini GNOME Anahtarlığına kaydet

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Connection
tr: Bağlantı

note: Translators: This is the name of a bookmark. It appears in the add/edit bookmark dialog.
en: _Name:
tr: _İsim:

en: _Host:
tr: _Ana Bilgisayar:

en: Options
tr: Seçenekler

en: _Full screen
tr: _Tam ekran

en: Folder
tr: Klasör

en: Bookmark Folder
tr: Yer İmleri Klasörü

en: Parent Folder
tr: Üst Klasör

en: Certificate Verification
tr: Sertifika Doğrulaması

en: The remote host has changed its certificate.
    Do you trust the new certificate?
tr: Uzak makine, sertifikasını değiştirdi.
    Yeni sertifikaya güveniyor musunuz?

note: Subject of the certificate.
en: Subject:
tr: Konu:

note: Issuer of the certificate.
en: Issuer:
tr: Veren:

note: Fingerprint of the new certificate.
en: New fingerprint:
tr: Yeni parmak izi:

note: Fingerprint of the old certificate.
en: Old fingerprint:
tr: Eski parmak izi:

en: The below certificate could not be verified.
    Do you trust the certificate?
tr: Aşağıdaki sertifika doğrulanamadı.
    Bu sertifikaya güveniyor musunuz?

note: Fingerprint of the certificate.
en: Fingerprint:
tr: Parmak izi:

en: Connect
tr: Bağlan

en: Choose a remote desktop to connect to
tr: Bağlanmak için bir uzak masaüstü seçin

en: _Protocol:
tr: _Protokol:

en: Select a remote desktop protocol for this connection
tr: Bu bağlantı için bir uzak masaüstü iletişim kuralı seçin

en: Search for remote hosts on the network
tr: Ağda uzak makineleri ara

en: Connection options
tr: Bağlantı seçenekleri

en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

en: Enable fullscreen mode for this connection
tr: Bu bağlantı için tam ekran kipini etkinleştir

en: Reverse Connections
tr: Ters Bağlantılar

en: By activating reverse connections you can access remote desktops that are behind a firewall. The remote side is supposed to initiate the connection with you. For further information, read the help.
tr: Ters bağlantıları etkinleştirerek, bir  güvenlik duvarının arkasındaki uzak masaüstlerine erişebilirsiniz. Uzaktaki bilgisayarın sizinle bağlantı başlatması gerekir. Daha fazla bilgi için, yardım'ı okuyun.

en: _Enable Reverse Connections
tr: Ters Bağlantıları _Etkinleştir

note: Translators: this is the reverse connection mode. "Always enabled" means it will be enabled by default in the program startup. You can see this string in the dialog Remote->Reverse connections.
en: _Always Enabled
tr: Her Z_aman Etkin

en: This desktop is reachable through the following IP address(es):
tr: Bu masaüstüne aşağıdaki IP adres(ler)inden ulaşılabilir:

en: Connectivity
tr: Bağlanabilirlik

en: Remote Desktop (VNC) file
tr: Uzak Masaüstü(VNC) dosyası

en: Remote Desktop Connection
tr: Uzak Masaüstü Bağlantısı

note: Translators: This is a description of the RDP protocol. It appears in the Connect dialog.
en: Access MS Windows remote desktops
tr: MS Windows uzak masaüstlerine erişin

en: RDP Options
tr: RDP Seçenekleri

note: Scaling check button
en: _Scaling
tr: _Ölçekleme

note: Translators: This is the tooltip for the username field in a RDP connection Translators: This is the tooltip for the username field in a SSH connection
en: Optional. If blank, your username will be used. Also, it can be supplied in the Host field above, in the form username@hostname.
tr: İsteğe bağlı. Eğer boşsa, kullanıcı adınız kullanılacaktır. kullaniciadi@makineadi biçiminde, yukarıdaki Makine alanına da girilebilir.

note: Translators: This is the tooltip for the domain field in a RDP connection
en: Optional.
tr: İsteğe bağlı.

note: Host width
en: _Width:
tr: _Genişlik:

note: Translators: This is the tooltip for the width field in a RDP connection
en: Set width of the remote desktop
tr: Uzak masaüstünün genişliğini ayarlayın

note: Host height
en: _Height:
tr: _Yükseklik:

note: Translators: This is the tooltip for the height field in a RDP connection
en: Set height of the remote desktop
tr: Uzak masaüstünün yüksekliğini ayarlayın

en: S_caling
tr: _Ölçekleme

en: Fit the remote screen into the current window size
tr: Uzaktaki ekranı mevcut pencere boyutuna sığdır

en: Scaling
tr: Ölçekleme

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: Error connecting to host.
tr: Ana bilgisayara bağlanırken hata.

note: Translators: This is a description of the SSH protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Unix/Linux terminals
tr: Unix/Linux Uçbirimlerine Erişim

en: SSH Options
tr: SSH Seçenekleri

note: Translators: 'shared' here is a VNC protocol specific flag. You can translate it, but I think it's better to let it untranslated
en: Bad value for 'shared' flag: %d. It is supposed to be 0 or 1. Ignoring it.
tr: 'shared' imi için geçersiz değer: %d. 0 veya 1 olmalıdır. Yok sayılıyor.

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Enable scaled mode
tr: Ölçekli kipi etkinleştir

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: VNC Options:
tr: VNC Seçenekler:

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Show VNC Options
tr: VNC Seçeneklerini Göster

en: Access Unix/Linux, Windows and other remote desktops.
tr: Unix/Linux, Windows ve diğer uzak masaüstlerine erişin.

en: Could not parse the file.
tr: Dosya ayrıştırılamadı.

note: Translators: Do not translate "Connection". It's the name of a group in the .vnc (.ini like) file.
en: The file is not a VNC one: Missing the group "Connection".
tr: Dosya bir VNC dosyası değil:  "Connection" grubu eksik.

note: Translators: Do not translate "Host". It's the name of a key in the .vnc (.ini like) file.
en: The file is not a VNC one: Missing the key "Host".
tr: Dosya bir VNC dosyası değil:  "Host" anahtarı eksik.

en: VNC Options
tr: VNC Seçenekleri

note: View only check button View only check button - not fully ready on spice-gtk side
en: _View only
tr: Sadece _görüntüleme

note: Keep ratio check button
en: _Keep aspect ratio
tr: En-Boy oranını _koru

note: JPEG Compression check button
en: _Use JPEG Compression
tr: JPEG Sıkıştırma algoritmasını k_ullan

en: This might not work on all VNC servers
tr: Bu, tüm VNC sunucularında çalışmayabilir

en: Color _Depth:
tr: Renk _Derinliği:

en: Use Server Settings
tr: Sunucu Ayarlarını Kullan

en: True Color (24 bits)
tr: Doğru Renk (24 bit)

en: High Color (16 bits)
tr: Yüksek Renk (16 Bit)

en: Low Color (8 bits)
tr: Düşük Renk (8 Bit)

en: Ultra Low Color (3 bits)
tr: Çok Düşük Renk(3 bit)

note: Translators: the whole sentence will be: Use Host <hostname> as a SSH tunnel Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: Use h_ost
tr: _Makineyi kullan

en: hostname or user@hostname
tr: makineadı veya kullanıcı@makineadı

en: Supply an alternative port using colon
tr: İki nokta üst üste kullanarak alternatif port sağlayın

en: For instance: joe@example.com:5022
tr: Örnek olarak: joe@example.com:5022

note: Translators: the whole sentence will be: Use host <hostname> as a SSH tunnel
en: as a SSH tunnel
tr: SSH tüneli olarak

note: Translators: this is a pattern to open *.vnc files in a open dialog.
en: VNC Files
tr: VNC Dosyaları

en: Desktop Name:
tr: Masaüstü İsmi:

en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

en: Error creating the SSH tunnel
tr: SSH tüneli oluşturma hatası

en: Unknown reason
tr: Bilinmeyen sebep

note: Translators: %s is a host name or IP address; %u is a code error (number).
en: Authentication method for host %s is unsupported. (%u)
tr: %s makinesinin kimlik doğrulama yöntemi desteklenmiyor. (%u)

en: Authentication unsupported
tr: Kimlik doğrulama desteklenmiyor

en: Authentication error
tr: Kimlik doğrulama hatası

en: A username is required in order to access this remote desktop.
tr: Bu uzak masaüstüne erişmek için bir kullanıcı adı gerekiyor.

en: A password is required in order to access this remote desktop.
tr: Bu uzak masaüstüne erişmek için bir parola gerekiyor.

en: _Keep Aspect Ratio
tr: En-Boy Oranını _Koru

en: Keep the screen aspect ratio when using scaling
tr: Ölçeklendirme kullanırken ekranın en-boy oranını koru

en: Do not send mouse and keyboard events
tr: Fare ve klavye olaylarını gönderme

en: _Original size
tr: Özgün b_oyut

en: Adjust the window to the size of the remote desktop
tr: Pencereyi uzaktaki masaüstünün boyutuna ayarla

en: _Refresh Screen
tr: Ek_ranı Tazele

en: Requests an update of the screen
tr: Ekranın güncellenmesi için sorgu

en: _Send Ctrl-Alt-Del
tr: Ctrl-Alt-Del _Gönder

en: Send Ctrl+Alt+Del to the remote desktop
tr: Uzaktaki masaüstüne Ctrl+Alt+Del gönder

en: Read only
tr: Salt okunur

note: Send Ctrl-alt-del
en: Send Ctrl-Alt-Del
tr: Ctrl-Alt-Del Gönder

en: Scaling is not supported on this installation.
    
    Read the README file (shipped with Vinagre) in order to know how to enable this feature.
tr: Bu kurulumda ölçekleme desteklenmiyor.
    
    Bu özelliği etkinleştirmek için README dosyasını (Vinagre ile gelen) okuyun.

en: Unable to find a free TCP port
tr: Ücretsiz bir TCP port bulunamadı

note: Translators: Do not translate "connection". It's the name of a group in the .spice (.ini like) file.
en: The file is not a Spice one: Missing the group "connection".
tr: Dosya bir Spice dosyası değil:  "connection" grubu eksik.

note: Translators: Do not translate "host". It's the name of a key in the .spice (.ini like) file.
en: The file is not a Spice one: Missing the key "host".
tr: Dosya bir Spice dosyası değil:  "host" anahtarı eksik.

note: Translators: This is a description of the SPICE protocol. It appears at Connect dialog.
en: Access Spice desktop server
tr: Spice masaüstü sunucusuna erişin

en: SPICE Options
tr: SPICE Seçenekleri

note: Resize guest check button
en: _Resize guest
tr: Misafir ek_ranı yeniden boyutlandır

note: Clipboard sharing check button
en: _Share clipboard
tr: Panoyu _Paylaş

note: Translators: This is the tooltip for the password field in a SPICE connection
en: Optional
tr: İsteğe bağlı

note: Translators: this is a pattern to open *.spice files in a open dialog.
en: Spice Files
tr: Spice Dosyaları

en: Resize the screen guest to best fit
tr: Misafir ekranı en iyi boyutlara getir

en: Automatically share clipboard between client and guest
tr: Panoyu istemci ve misafir arasında otomatik olarak paylaş

en: Error while initializing bookmarks: %s
tr: Yer imlerini başlatırken hata: %s

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Error while initializing bookmarks: The file seems to be empty
tr: Yer imleri başlatılırken hata: Dosya boş gibi görünüyor

en: Error while initializing bookmarks: The file is not a vinagre bookmarks file
tr: Yer imleri başlatılırken hata: Dosya vinagre yer imleri dosyası değil

en: Error while saving bookmarks: Failed to create the XML structure
tr: Yer imlerini kaydederken hata: XML yapısı oluşturulamadı

en: Error while saving bookmarks: Failed to initialize the XML structure
tr: Yer imlerini kaydederken hata: XML yapısı ilklendirilemedi

en: Error while saving bookmarks: Failed to finalize the XML structure
tr: Yer imlerini kaydederken hata: XML yapısı bitirilemedi

en: Error while saving bookmarks: %s
tr: Yer imlerini kaydederken hata: %s

en: Error while migrating bookmarks: Failed to create the XML structure
tr: Yer imleri aktarılırken hata: XML yapısı oluşturulamadı

en: Error while migrating bookmarks: Failed to initialize the XML structure
tr: Yer imleri aktarılırken hata: XML yapısı ilklendirilemedi

en: Error while migrating bookmarks: Failed to finalize the XML structure
tr: Yer imleri aktarılırken hata: XML yapısı bitirilemedi

en: Error while migrating bookmarks: %s
tr: Yer imleri aktarılırken hata: %s

en: Error while migrating bookmarks: VNC plugin is not activated
tr: Yer imleri aktarılırken hata: VNC eklentisi etkin değil

en: Failed to create the directory
tr: Dizin oluşturulamadı

en: Migrating the bookmarks file to the new format. This operation is only supposed to run once.
tr: Yer imleri yeni dosya biçimine aktarılıyor. Bu işlemin sadece bir kez çalıştırması gerekmektedir.

en: Error opening old bookmarks file: %s
tr: Eski yer imleri dosyası açarken hata: %s

en: Migration cancelled
tr: Aktarma iptal edildi

en: Could not remove the old bookmarks file
tr: Eski yer imleri dosyası silinemedi

en: Root Folder
tr: Başlangıç Klasörü

en: Invalid name for this folder
tr: Bu klasörü için geçersiz isim

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
tr: Bu isim "%s" zaten bu klasör içinde kullanılıyor. Lütfen farklı bir isim kullanın.

en: Invalid name for this item
tr: Bu öğe için geçersiz isim

note: Translators: %s is a protocol name, like VNC or SSH
en: (Protocol: %s)
tr: (Protokol: %s)

note: Translators: %s is a bookmark entry name
en: Are you sure you want to remove %s from bookmarks?
tr: Yer imlerinden %s kaldırmayı istediğinize emin misiniz?

en: Remove Folder?
tr: Klasör Silinsin mi?

en: Note that all its subfolders and bookmarks will be removed as well.
tr: Tüm alt klasörler ve öğelerin de silineceğini bilmelisiniz.

en: Remove Item?
tr: Öğe Silinsin mi?

en: Error removing bookmark: Entry not found
tr: Yer imi silinirken hata: Giriş bulunamadı

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: Error while saving preferences: %s
tr: Tercihleri kaydederken hata: %s

en: Choose the file
tr: Dosya seçin

en: There are no supported files
tr: Desteklenen hiçbir dosya yok

en: None of the active plugins support this action. Activate some plugins and try again.
tr: Etkin eklentilerin hiçbiri bu eylemi desteklemiyor. Başka eklentileri etkinleştirin ve yeniden deneyin.

en: The following file could not be opened: | The following files could not be opened:
tr[0]: Aşağıdaki dosya açılamadı.

en: Could not get the active protocol from the protocol list.
tr: İletişim kuralları listesinden etkin iletişim kuralı alınamadı.

en: Error while saving history file: %s
tr: Geçmiş dosyası kaydederken hata: %s

en: Choose a Remote Desktop
tr: Uzak Masaüstü Seçin

en: The protocol %s is not supported.
tr: Protokol %s desteklenmiyor

en: Could not open the file.
tr: Dosya açılamadı.

en: The file was not recognized by any of the plugins.
tr: Dosya hiçbir eklenti tarafından tanınmadı.

note: Setup command line options
en: - Remote Desktop Viewer
tr: - Uzak Masaüstü Görüntüleyici

en: Failed to resolve avahi hostname: %s
tr: Avahi makine ismi çözümü başarısız oldu: %s

en: The service %s was already registered by another plugin.
tr: %s hizmeti başka bir eklenti tarafından zaten kaydedilmiş.

en: Failed to add mDNS browser for service %s.
tr: %s servisi için mDNS tarayıcısı eklerken başarısız oldu.

note: Translators: "Browse for hosts" means the ability to find/locate some remote hosts [with the VNC service enabled] in the local network
en: Failed to browse for hosts: %s
tr: Makineler için göz atma başarısız oldu: %s

en: Failed to initialize mDNS browser: %s
tr: mDNS tarayıcısı başlatılırken başarısız oldu: %s

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Connection to host %s was closed.
tr: %s makinesine bağlantı kapatıldı.

en: Connection closed
tr: Bağlantı kapatıldı

note: Translators: %s is a host name or IP address.
en: Authentication for host %s has failed
tr: %s makinesine kimlik doğrulama başarılamadı

en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulama başarısız

en: Connecting…
tr: Bağlanıyor...

en: Close connection
tr: Bağlantıyı kapat

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Specify geometry of the main Vinagre window
tr: Vinagre ana penceresinin şeklini belirtin

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Open Vinagre in fullscreen mode
tr: Vinagre'yi  tam ekran kipinde aç

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Create a new toplevel window in an existing instance of Vinagre
tr: Mevcut vinagra örneği içinde yeni bir üst düzey pencere oluştur

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: Open a file recognized by Vinagre
tr: Vinagre tarafından tanınan bir dosya aç

en: filename
tr: dosyaismi

en: Show help
tr: Yardımı göster

note: Translators: this is a command line option (run vinagre --help)
en: [server:port]
tr: [sunucu:port]

en: Invalid argument %s for --geometry
tr: --geometry için geçersiz argüman %s

en: The following error has occurred: | The following errors have occurred:
tr[0]: Aşağıdaki hata oluştu:

en: Cannot initialize preferences manager.
tr: Tercihler yöneticisi başlatılamadı.

en: 
    
    IPv6:
tr: 
    
    IPv6

en: On the port %d
tr: %d portunda

en: Error activating reverse connections
tr: Ters bağlantılar etkinleştirilirken hata

en: The program could not find any available TCP ports starting at 5500. Is there any other running program consuming all your TCP ports?
tr: Program 5500 ile başlayan hiçbir uygun port bulamadı. Tüm portlarınızı etkileyen başka bir program çalışıyor olabilir.

en: Timed out when logging into SSH host
tr: SSH makinesine giriş yapılırken zaman aşımı

en: Unable to spawn ssh program
tr: SSH programı biçimlendirilemedi

en: Unable to spawn ssh program: %s
tr: Biçimlendirilemedi: %s

en: Timed out when logging in
tr: Giriş yapılırken zaman aşımı

en: Permission denied
tr: İzin verilmedi

en: Password dialog canceled
tr: Parola penceresi iptal edildi

en: Could not send password
tr: Parola gönderilemedi

en: Log In Anyway
tr: Yine de giriş yap

en: Cancel Login
tr: Girişi İptal Et

en: The identity of the remote host (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a host the first time.
    
    The identity sent by the remote host is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
tr: Uzaktaki bilgisayarın (%s) kimliği bilinmiyor.
    Bu, bir bilgisayara ilk kez giriş yaptığınızda olur.
    
    Uzaktaki bilgisayardan gelen kimlik %s. Eğer devam etmenin tamamen güvenli olduğundan emin olmak isterseniz, sistem yöneticinizle bağlantıya geçin.

en: Login dialog canceled
tr: Giriş penceresi iptal edildi

en: Can't send host identity confirmation
tr: Makine kimliği onayı gönderilemedi

note: Login succeed, save password in keyring
en: Secure shell password: %s
tr: Güvenli kabuk parolası: %s

en: Error saving the credentials on the keyring.
tr: Anahtarlık üzerine kimlik bilgileri kaydederken hata.

en: Hostname not known
tr: Makine adı bilinmiyor

en: No route to host
tr: Makineye rota yok

en: Connection refused by server
tr: Bağlantı sunucu tarafından reddedildi

en: Host key verification failed
tr: Makine anahtarının doğrulanması başarısız oldu

en: Unable to find a valid SSH program
tr: Geçerli bir SSH programı bulunamadı

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

note: Translators: Pressing this button will minimize Vinagre
en: Minimize window
tr: Simge durumuna küçült

en: Leave fullscreen
tr: Tam ekranı terket

en: Error saving recent connection.
tr: Son bağlantı kaydedilirken hata.

en: Remote desktop password for %s
tr: %s için uzak masaüstü parolası

en: Could not get a screenshot of the connection.
tr: Bağlantının ekran görüntüsü alınamadı.

en: Save Screenshot
tr: Ekran görüntülerini kaydet

en: Screenshot of %s at %s
tr: %s'nin %s'deki ekran görüntüsü

en: Error saving screenshot
tr: Ekran görüntüsü kaydedilirken hata.

en: Impossible to get service property: %s
tr: Servis mülkü almak imkansız: %s

en: Impossible to create the connection: %s
tr: Bağlantı oluşturmak mümkün değil: %s

en: Impossible to accept the stream tube: %s
tr: Akış tüpü kabul etmek imkansız: %s

note: Translators: this is an error message when we fail to get the name of an empathy/telepathy buddy. %s will be replaced by the actual error message.
en: Impossible to get the contact name: %s
tr: Bağlantı adını almak imkansız: %s

en: Impossible to get the avatar: %s
tr: Avatar almak imkansız: %s

en: %s wants to share their desktop with you.
tr: %s sizinle masaüstünü paylaşmak istiyor.

en: Desktop sharing invitation
tr: Masaüstü paylaşım daveti

note: Toplevel
en: _Remote
tr: _Uzak

en: _Edit
tr: Düz_enle

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Bookmarks
tr: _Yer imleri

en: _Help
tr: _Yardım

en: Connect to a remote desktop
tr: Uzak masaüstüne bağlan

en: Open a .VNC file
tr: Bir .VNC dosyası aç

note: Translators: "Reverse" here is an adjective, not a verb.
en: _Reverse Connections…
tr: Te_rs Bağlantılar...

en: Configure incoming VNC connections
tr: Gelen VNC bağlantılarını yapılandır

en: Quit the program
tr: Programdan çık

note: Help menu
en: _Contents
tr: _İçerikler

en: Open the Vinagre manual
tr: Vinagre el kitabını aç

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: _Keyboard shortcuts
tr: _Klavye kısayolları

en: Enable keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını etkinleştir

en: _Toolbar
tr: _Araç Çubuğu

en: Show or hide the toolbar
tr: Araç çubuğunu gizle ya da göster

en: _Statusbar
tr: _Durum Çubuğu

en: Show or hide the statusbar
tr: Durum çubuğunu gizle ya da göster

en: Disconnect the current connection
tr: Mevcut bağlantıyı kapat.

en: Disconnect All
tr: Tüm Bağlantıları Kapat

en: Disconnect all connections
tr: Bütün etkin bağlantıları kapat

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark
tr: Yer İmi _Ekle

en: Add the current connection to your bookmarks
tr: Mevcut bağlantıyı yer imlerinize ekleyin

note: Remote menu
en: _Take Screenshot
tr: Ekran Görün_tüsü Al

en: Take a screenshot of the current remote desktop
tr: Etkin uzak masaüstünün ekran görüntüsünü al

en: View the current remote desktop in fullscreen mode
tr: Etkin uzak masaüstünü tam ekran kipinde görüntüle

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: Vinagre failed to open a UI file, with the error message:
tr: Vinagre bir UI dosyasını açmakta başarısız oldu, hata mesajı:

en: Please check your installation.
tr: Lütfen kurulumunuzu kontrol edin.

en: Error loading UI file
tr: UI dosyası yüklenirken hata

note: Translators: %s is a protocol, like VNC or SSH
en: %s authentication is required
tr: %s kimlik denetimi gerekli

en: Error showing help
tr: Yardım gösterilirken hata

en: Could not merge UI XML file: %s
tr: UI XML dosyası birleştirilemedi: %s

en: _Recent Connections
tr: Son Bağlantıla_r

note: Translators: This is server:port, a statusbar tooltip when mouse is over a bookmark item on menu
en: Open %s:%d
tr: %s'yi Aç:%d

en: Vinagre disables keyboard shortcuts by default, so that any keyboard shortcuts are sent to the remote desktop.
    
    This message will appear only once.
tr: Vinagre, klavye kısayollarını öntanımlı olarak devre dışı bırakır, böylece bütün klavye kısayolları uzaktaki masaüstüne gönderilir.
    
    Bu ileti yalnızca bir kez gösterilir.

en: Enable shortcuts
tr: Kısayolları etkinleştir

en: Error while creating the file %s: %s
tr: %s dosyası oluşturulurken hata: %s
