vino - en to fi translation catalogue (133 entries)

en: There was an error showing the URL "%s"
fi: Virhe näytettäessä URL:ia ”%s”

en: There was an error displaying help:
    %s
fi: Ohjetta näytettäessä tapahtui virhe:
    %s

en: Checking the connectivity of this machine...
fi: Tarkistetaan tietokoneen yhteys…

en: Your desktop is only reachable over the local network.
fi: Työpöytääsi voi katsella vain lähiverkosta.

en:  or
fi:  tai

en: Others can access your computer using the address %s.
fi: Muut voivat katsella työpöytääsi osoitteessa ”%s”.

en: Nobody can access your desktop.
fi: Kukaan ei voi katsella työpöytääsi etänä.

en: Desktop Sharing
fi: Työpöydän jako

en: Choose how other users can remotely view your desktop
fi: Valitse kuinka muut käyttäjät voivat katsella työpöytääsi

en: Desktop Sharing Preferences
fi: Työpöydän jaon asetukset

en: Sharing
fi: Jakaminen

en: Some of these preferences are locked down
fi: Osa näistä asetuksista on lukittu

en: Allow other users to _view your desktop
fi: Salli muiden käyttäjien _katsella työpöytääsi

en: Your desktop will be shared
fi: Työpöytäsi jaetaan

en: _Allow other users to control your desktop
fi: _Salli toisten käyttäjien hallita työpöytääsi

en: Remote users are able to control your mouse and keyboard
fi: Etäkäyttäjät voivat ohjata hiirtä ja näppäimistöä

en: Security
fi: Turvallisuus

en: _You must confirm each access to this machine
fi: _Hyväksy jokainen yhteys tietokoneeseen erikseen

en: _Require the user to enter this password:
fi: _Vaadi käyttäjältä tämä salasana:

en: Automatically _configure UPnP router to open and forward ports
fi: Automaattisesti _ota käyttöön UPnP-reititin porttien avaamiseen ja uudelleenohjaamiseen

en: The router must have the UPnP feature enabled
fi: UPnp-ominaisuuden täytyy olla päällä reitittimessä

en: Show Notification Area Icon
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake

en: Al_ways
fi: _Aina

en: _Only when someone is connected
fi: _Vain mikäli joku on yhteydessä

en: _Never
fi: _Ei koskaan

en: Enable remote access to the desktop
fi: Salli työpöydän etäkäyttö

en: If true, allows remote access to the desktop via the RFB protocol. Users on remote machines may then connect to the desktop using a VNC viewer.
fi: Jos tosi, salli etäyhteys työpöydälle RFB-protokollaa käyttäen. Käyttäjät etäkoneissa voivat sitten ottaa yhteyden VNC-katselinta käyttämällä.

en: Prompt the user before completing a connection
fi: Kysy käyttäjältä ennen kuin yhteys luodaan lopullisesti

en: If true, remote users accessing the desktop are not allowed access until the user on the host machine approves the connection. Recommended especially when access is not password protected.
fi: Jos tosi, työpöydälle etäyhteyttä haluavat käyttäjät eivät saa yhteyttä ennenkuin työpöydän omistaja hyväksyy yhteyden. Suositeltavaa erityisesti kun yhteys ei ole salasanasuojattu.

en: Only allow remote users to view the desktop
fi: Salli etäkäyttäjiltä vain työpöydän katselu

en: If true, remote users accessing the desktop are only allowed to view the desktop. Remote users will not be able to use the mouse or keyboard.
fi: Jos tosi, työpöydälle etäyhteyttä haluavat käyttäjät saavat pelkästään katsella työpöytää. Etäkäyttäjät eivät voi käyttää hiirtä tai näppäimistöä.

en: Network interface for listening
fi: Kuunneltava verkkosovitin

en: If not set, the server will listen on all network interfaces.
    
    Set this if you want to accept connections only from some specific network interface. For example, eth0, wifi0, lo and so on.
fi: Jos ei asetettu, palvelin kuuntelee kaikki verkkosovittimia.
    
    Aseta tämä, jos haluat sallia yhteydet vain tietystä verkkosovittimesta, esim. eth0, wifi0, lo, …

en: Listen on an alternative port
fi: Kuuntele muuta porttia

en: If true, the server will listen on another port, instead of the default (5900). The port must be specified in the 'alternative-port' key.
fi: Jos tosi, palvelin kuuntelee muuta kuin oletusporttia (5900). Portti täytyy antaa avaimessa ”alternative-port”.

en: Alternative port number
fi: Vaihtoehtoinen portin numero

en: The port which the server will listen to if the 'use-alternative-port' key is set to true. Valid values are in the range of 5000 to 50000.
fi: Portti, jota palvelin kuuntelee, jos avain ”use-alternative-port” on tosi. Kelvolliset arvot ovat väliltä 5000-50000.

en: Require encryption
fi: Vaadi salausta

en: If true, remote users accessing the desktop are required to support encryption. It is highly recommended that you use a client which supports encryption unless the intervening network is trusted.
fi: Jos tosi, työpöydälle etäyhteyttä haluavien käyttäjien täytyy käyttää . On erittäin suositeltavaa, että käytetään salausta tukevia ohjelmia, ellei välissä oleva verkko ole luotettava.

en: Allowed authentication methods
fi: Sallitut todentamismenetelmät

en: Lists the authentication methods with which remote users may access the desktop.
    
    There are two possible authentication methods; "vnc" causes the remote user to be prompted for a password (the password is specified by the vnc-password key) before connecting and "none" which allows any remote user to connect.
fi: Luettelo etäkäyttäjien mahdollisista todentamismenetelmistä, mitkä mahdollistavat etäyhteyden työpöydälle.
    
    On kaksi mahdollista todentamismenetelmää; ”vnc” kysyy etäkäyttäjältä salasanaa (salasana määritellään avaimeen vnc-password) ennen yhteyden muodostusta ja ”none” mikä mahdollistaa minkä tahansa yhteyden.

en: Password required for "vnc" authentication
fi: ”vnc”-todentamiselle vaaditaan salasana

en: The password which the remote user will be prompted for if the "vnc" authentication method is used. The password specified by the key is base64 encoded.
    
    The special value of 'keyring' (which is not valid base64) means that the password is stored in the GNOME keyring.
fi: Etäkäyttäjän tarvitsema salasana ”vnc”-todennusmenetelmää käytettäessä. Avaimen määrittelemä salasana on base64-koodattu.
    
    Erityinen arvo ”keyring” (joka ei ole kelvollista base64-koodausta) tarkoittaa, että salasana on tallennettu GNOME-avainrenkaaseen.

en: E-mail address to which the remote desktop URL should be sent
fi: Sähköpostiosoite johon etäyhteyden URL lähetetään

en: This key specifies the e-mail address to which the remote desktop URL should be sent if the user clicks on the URL in the Desktop Sharing preferences dialog.
fi: Avain määrittelee sähköpostiosoitteen johon etätyöpöydän URL pitäisi lähettää jos käyttäjä napsauttaa URL:ia työpöydän jaon asetusikkunassa.

en: Lock the screen when last user disconnect
fi: Lukitse näyttö viimeisen käyttäjän katkaistua yhteys

en: If true, the screen will be locked after the last remote client disconnects.
fi: Jos tosi, näyttö lukitaan kun viimeinen etäkäyttäjä katkaisee yhteyden.

en: When the status icon should be shown
fi: Milloin tilakuvake tulisi näyttää

en: This key controls the behavior of the status icon. There are three options: "always" - the icon will always be present; "client" - the icon will only be present when someone is connected (this is the default behavior); "never" - the icon will not be present.
fi: Tämä avain ohjaa tilakuvakkeen käyttäytymistä. Sillä voi olla kolme eri arvoa: ”always” - näytä kuvake aina; ”client” - näet kuvakkeen vain, kun jollain on yhteys auki (tämä on oletustoiminto); ”never” - kuvaketta ei näytetä koskaan.

en: Whether to disable the desktop background when a user is connected
fi: Poistetaanko työpöydän taustakuva käytöstä, kun käyttäjä muodostaa yhteyden

en: When true, disable the desktop background and replace it with a single block of color when a user successfully connects.
fi: Jos tosi, poista työpöydän tausta käytöstä ja korvaa se yhdellä värillä käyttäjän muodostaessa yhteyden.

en: Whether a UPnP router should be used to forward and open ports
fi: Käytetäänkö UPnP-yhteensopivaa reititintä portin avaamiseen ja uudelleenohjaamiseen

en: If true, request that a UPnP-capable router should forward and open the port used by Vino.
fi: Jos tosi, pyydä UPnP-yhteensopivaa reititintä avata ja uudelleenohjata Vinon käyttämä portti.

en: Whether we should disable the XDamage extension of X.org
fi: Otetaanko X.orgin XDamage-laajennus pois käytöstä

en: If true, do not use the XDamage extension of X.org. This extension does not work properly on some video drivers when using 3D effects. Disabling it will make Vino work in these environments, with slower rendering as a side effect.
fi: Jos tosi, ei X.orgin XDamage-laajennusta käytetä. Tämä laajennus ei toimi oikein joillakin näyttöajureilla kun käytetään 3D-tehosteita. Laajennuksen ottaminen pois käytöstä mahdollistaa Vinon toiminnan tällaisissa ympäristöissä tosin tavallista hitaammin.

en: Notify on connect
fi: Ilmoita yhteyden muodostuessa

en: If true, show a notification when a user connects to the system.
fi: Jos tosi, näytä ilmoitus käyttäjän yhdistäessä järjestelmään.

en: Remote desktop sharing password
fi: Työpöydän jaon salasana

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

note: translators: 'Version' is from a desktop file, and * should not be translated. '%s' would probably be a * version number.
en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tunnistamaton työpöytätiedosto versiolla ”%s”

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tunnistamaton käynnistysvalitsin: %d

note: translators: The 'Type=Link' string is found in a * desktop file, and should not be translated.
en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Ei voida syöttää asiakirjan URIa työpöytäalkiolle, jonka tyyppi on ”linkki”

en: Not a launchable item
fi: Ei ole käynnistettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Katkaise yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Määritä tiedosto, joka sisältää tallennetut asetukset

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Määritä istunnonhallintatunniste

en: ID
fi: TUNNISTE

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinnan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinnan valitsimet

en: Your XServer does not support the XTest extension - remote desktop access will be view-only
fi: XServerisi ei tue XTest-laajennusta - etätyöpöytäyhteys sallii vain katselun

note: Tube mode uses Telepathy's Tubes to share a user's desktop directly * with another IM contact. http://telepathy.freedesktop.org/wiki/Tubes
en: Start in tube mode, for the ‘Share my Desktop’ feature
fi: Käynnistä "tube-tilassa" Jaa työpöytäni -ominaisuutta varten

en: - VNC Server for GNOME
fi: - VNC-palvelin Gnomelle

en: Run 'vino-server --help' to see a full list of available command line options
fi: Suorita ”vino-server --help” jos haluat nähdä kaikki mahdolliset valitsimet

en: GNOME Desktop Sharing
fi: GNOME-työpödän jako

note: * Translators: translate "vino-mdns:showusername" to * "1" if "%s's remote desktop" doesn't make sense in * your language.
en: vino-mdns:showusername
fi: 1

note: * Translators: this string is used ONLY if you * translated "vino-mdns:showusername" to anything * other than "1"
en: %s's remote desktop on %s
fi: Käyttäjän ”%s” etätyöpöytä koneella %s

en: Received signal %d, exiting.
fi: Saatiin signaali %d, lopetetaan.

en: Screen
fi: Näyttö

en: The screen on which to display the prompt
fi: Näyttö, jossa kehote näytetään

en: Error initializing libnotify
fi: Virhe alustettaessa libnotify-kirjastoa

en: A user on the computer '%s' is trying to remotely view or control your desktop.
fi: Käyttäjä tietokoneessa ”%s” yrittää etänä katsella tai hallita työpöytääsi.

en: Another user is trying to view your desktop.
fi: Toinen käyttäjä yrittää katsella työpöytääsi.

en: Refuse
fi: Kieltäydy

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Failed to open connection to bus: %s
fi: Väylään ei saatu avattua yhteyttä: %s

en: GNOME Desktop Sharing Server
fi: GNOME-työpöydänjakopalvelin

en: vnc;share;remote;
fi: vnc;share;remote;jako;etä;

en: Desktop sharing is enabled
fi: Työpöydän jako on käytössä

en: One person is viewing your desktop | %d people are viewing your desktop
fi[0]: Yksi käyttäjä katselee työpöytääsi
fi[1]: %d käyttäjää katselee työpöytääsi

en: Error displaying preferences
fi: Virhe näytettäessä asetuksia

en: Error displaying help
fi: Virhe näytettäessä ohjetta

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Vino is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Vino is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
fi: Lisensoitu GPL (GNU General Public License) -lisenssin versiolla 2.
    
    Vino on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen
    ja muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL lisenssin) ehtojen mukaan
     sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko
    lisenssin version 2, tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän
    version mukaisesti.
    
    Vinoa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, 
    mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti
    hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. 
    Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.
    
    Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin
    ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin
    St,Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Share your desktop with other users
fi: Jaa työpöytä muiden käyttäjien kanssa

en: Are you sure you want to disconnect '%s'?
fi: Haluatko varmasti katkaista yhteyden ”%s”?

en: The remote user from '%s' will be disconnected. Are you sure?
fi: Etäkäyttäjän ”%s” yhteys katkaistaan. Oletko varma?

en: Are you sure you want to disconnect all clients?
fi: Haluatko varmasti katkaista yhteyden kaikkiin asiakkaisiin?

en: All remote users will be disconnected. Are you sure?
fi: Kaikki etäkäyttäjien yhteydet katkaistaan. Oletko varma?

en: Disconnect
fi: Katkaise

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Disconnect all
fi: Katkaiset kaikki

note: Translators: %s is a hostname Translators: %s is the alias of the telepathy contact
en: Disconnect %s
fi: Katkaise %s

en: _Help
fi: O_hje

en: _About
fi: _Tietoja

note: Translators: %s is a hostname
en: Another user is viewing your desktop
fi: Toinen käyttäjä katselee työpöytääsi

en: A user on the computer '%s' is remotely viewing your desktop.
fi: Käyttäjä tietokoneella ”%s” katselee työpöytääsi.

note: Translators: %s is a hostname
en: Another user is controlling your desktop
fi: Toinen käyttäjä ohjaa työpöytääsi

en: A user on the computer '%s' is remotely controlling your desktop.
fi: Käyttäjä tietokoneella ”%s” ohjaa työpöytääsi.

en: Error while displaying notification bubble: %s
fi: Virhe näytettäessä huomautusikkunaa: %s

en: The remote user '%s' will be disconnected. Are you sure?
fi: Etäkäyttäjän ”%s” yhteys katkaistaan. Oletko varma?

en: Share my desktop information
fi: Jaa työpöytäni tiedot

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' rejected the desktop sharing invitation.
fi: ”%s” hylkäsi työpöydänjakokutsun

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' disconnected
fi: ”%s” katkaistu

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' is remotely controlling your desktop.
fi: ”%s” etäohjaa työpöytääsi.

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: Waiting for '%s' to connect to the screen.
fi: Odotetaan ”%s” yhdistämistä näyttöön.

en: _Allow
fi: _Salli

en: _Refuse
fi: _Kieltäydy

en: An error has occurred:
fi: Tapahtui virhe:

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: ERROR: Maximum length of password is %d character. Please, re-enter the password. | ERROR: Maximum length of password is %d characters. Please, re-enter the password.
fi[0]: VIRHE: salasanan enimmmäispituus on  %d merkki. Syötä uusi salasana.
fi[1]: VIRHE: salasanan enimmmäispituus on  %d merkkiä. Syötä uusi salasana.

en: Changing Vino password.
fi: Vaihdetaan vinon salasana.

en: Enter new Vino password:
fi: Syötä uusi vinon salasana:

en: Retype new Vino password:
fi: Toista uusi vinon salasana:

en: vino-passwd: password updated successfully.
fi: vino-passwd: salasanan vaihto onnistui.

en: Sorry, passwords do not match.
fi: Annetut salasanat eivät täsmää.

en: vino-passwd: password unchanged.
fi: vino-passwd: salasanaa ei vaihdettu.

en: Show Vino version
fi: Näytä vinon versio

en: - Updates Vino password
fi: - Päivittää vinon salasanan

en: Run 'vino-passwd --help' to see a full list of available command line options
fi: Suorita ”vino-passwd --help” jos haluat nähdä kaikki mahdolliset valitsimet

en: VINO Version %s
fi: VINO version %s

en: ERROR: You do not have enough permissions to change Vino password.
fi: VIRHE: oikeutesi eivät riitä vinon salasanan vaihtamiseen.
