vino - en to it translation catalogue (131 entries)

en: There was an error showing the URL "%s"
it: Si è verificato un errore nel visualizzare l'URL «%s»

en: There was an error displaying help:
    %s
it: Si è verificato un errore nel visualizzare l'aiuto:
    %s

en: Checking the connectivity of this machine...
it: Controllo della connettività di questo sistema...

en: Your desktop is only reachable over the local network.
it: Questo desktop è raggiungibile solamente dalla rete locale.

en:  or
it:  oppure

en: Others can access your computer using the address %s.
it: Altre persone possono accedere a questo computer usando l'indirizzo %s.

en: Nobody can access your desktop.
it: Nessuno può accedere a questo desktop.

en: Desktop Sharing
it: Condivisione desktop

en: Choose how other users can remotely view your desktop
it: Indica come gli altri utenti possano visualizzare questo desktop da remoto

en: Desktop Sharing Preferences
it: Preferenze di Condivisione desktop

en: Sharing
it: Condivisione

en: Some of these preferences are locked down
it: Alcune di queste preferenze sono bloccate

en: Allow other users to _view your desktop
it: C_onsentire agli altri utenti di visualizzare questo desktop

en: Your desktop will be shared
it: Se selezionata, questo desktop sarà condiviso

en: _Allow other users to control your desktop
it: Co_nsentire agli altri utenti di controllare questo desktop

en: Remote users are able to control your mouse and keyboard
it: Se selezionata, gli utenti remoti possono controllare il mouse e la tastiera locali

en: Security
it: Sicurezza

en: _You must confirm each access to this machine
it: Con_fermare ogni accesso alla macchina

en: _Require the user to enter this password:
it: _Richiedere all'utente di inserire questa password:

en: Automatically _configure UPnP router to open and forward ports
it: _Configurare automaticamente il router UPnP per aprire e instradare le porte

en: The router must have the UPnP feature enabled
it: Il router deve avere la funzionalità UPnP abilitata

en: Show Notification Area Icon
it: Mostra icona nell'area di notifica

en: Al_ways
it: Sem_pre

en: _Only when someone is connected
it: S_olo quando qualcuno è connesso

en: _Never
it: _Mai

en: Enable remote access to the desktop
it: Abilita l'accesso remoto al desktop

en: If true, allows remote access to the desktop via the RFB protocol. Users on remote machines may then connect to the desktop using a VNC viewer.
it: Se impostata a VERO, permette l'accesso remoto al desktop attraverso il protocollo RFB. Gli utenti su macchine remote possono connettersi tramite un visualizzatore VNC.

en: Prompt the user before completing a connection
it: Chiede all'utente prima di completare una connessione

en: If true, remote users accessing the desktop are not allowed access until the user on the host machine approves the connection. Recommended especially when access is not password protected.
it: Se impostata a VERO, gli utenti che tentano di accedere al desktop non possono farlo finché l'utente sull'host non approva la connessione. Raccomandato in special modo quando l'accesso non è protetto da password.

en: Only allow remote users to view the desktop
it: Consente agli utenti remoti solamente di vedere il desktop

en: If true, remote users accessing the desktop are only allowed to view the desktop. Remote users will not be able to use the mouse or keyboard.
it: Se impostata a VERO, agli utenti remoti che accedono al desktop è consentita solo la visualizzazione del desktop. Tali utenti non potranno usare il mouse o la tastiera.

en: Network interface for listening
it: Interfaccia di rete per l'ascolto

en: If not set, the server will listen on all network interfaces.
    
    Set this if you want to accept connections only from some specific network interface. For example, eth0, wifi0, lo and so on.
it: Se non impostata, il server resta in ascolto su tutte le interfacce di rete.
    
    Impostare per accettare le connessioni solo da alcune interfacce specifiche come: eth0, wifi0, lo e così via

en: Listen on an alternative port
it: Ascolta su una porta alternativa

en: If true, the server will listen on another port, instead of the default (5900). The port must be specified in the 'alternative-port' key.
it: Se impostata a VERO, il server resta in ascolto su una porta diversa da quella predefinita (5900). La porta deve essere specificata nella chiave "alternative-port".

en: Alternative port number
it: Numero porta alternativo

en: The port which the server will listen to if the 'use-alternative-port' key is set to true. Valid values are in the range of 5000 to 50000.
it: La porta su cui il server starà in ascolto se la chiave "use-alternative-port" è impostata a VERO. I valori ammessi vanno da 5000 a 50000.

en: Require encryption
it: Richiedi cifratura

en: If true, remote users accessing the desktop are required to support encryption. It is highly recommended that you use a client which supports encryption unless the intervening network is trusted.
it: Se impostata a VERO, gli utenti remoti che accedono al desktop devono supportare la cifratura. È caldamente consigliato usare un client che supporti la cifratura, a meno che non ci si trovi su una rete fidata.

en: Allowed authentication methods
it: Metodi d'autenticazione consentiti

en: Lists the authentication methods with which remote users may access the desktop.
    
    There are two possible authentication methods; "vnc" causes the remote user to be prompted for a password (the password is specified by the vnc-password key) before connecting and "none" which allows any remote user to connect.
it: Elenca i metodi di autenticazione tramite i quali gli utenti remoti possono accedere al desktop.
    
    Ci sono due possibili metodi: "vnc" che chiede una password all'utente remoto (la password è specificata dalla chiave vnc-password) prima di connettersi e "none" che permette a ogni utente remoto di connettersi.

en: Password required for "vnc" authentication
it: Password richiesta per l'autenticazione "vnc"

en: The password which the remote user will be prompted for if the "vnc" authentication method is used. The password specified by the key is base64 encoded.
    
    The special value of 'keyring' (which is not valid base64) means that the password is stored in the GNOME keyring.
it: La password che verrà richiesta all'utente remoto se viene usato il metodo di autenticazione "vnc". La password specificata dalla chiave è codificata in base64.
    
    Il valore speciale di "keyring" (che non è codificato in base64 valido) indica che la password è archiviata nel portachiavi di GNOME.

en: E-mail address to which the remote desktop URL should be sent
it: Indirizzo email al quale inviare l'URL del desktop remoto

en: This key specifies the e-mail address to which the remote desktop URL should be sent if the user clicks on the URL in the Desktop Sharing preferences dialog.
it: Questa chiave specifica l'indirizzo email al quale verrà mandato l'URL del desktop remoto se l'utente fa clic sull'URL nel dialogo delle preferenze di condivisione del desktop.

en: Lock the screen when last user disconnect
it: Blocca lo schermo alla disconnessione dell'ultimo utente

en: If true, the screen will be locked after the last remote client disconnects.
it: Se impostata a VERO, lo schermo viene bloccato dopo la disconnessione dell'ultimo client remoto.

en: When the status icon should be shown
it: Quando mostrare l'icona di stato

en: This key controls the behavior of the status icon. There are three options: "always" - the icon will always be present; "client" - the icon will only be present when someone is connected (this is the default behavior); "never" - the icon will not be present.
it: Questa chiave controlla il comportamento dell'icona di stato. Sono disponibili tre opzioni: "always" (l'icona è sempre presente), "client" (l'icona è visibile solo se qualcuno è connesso; questo è il comportamento predefinito), "never" (l'icona non è mai mostrata).

en: Whether to disable the desktop background when a user is connected
it: Indica se disabilitare lo sfondo della scrivania quando un utente è connesso

en: When true, disable the desktop background and replace it with a single block of color when a user successfully connects.
it: Se VERO, disabilita lo sfondo della scrivania e lo sostituisce con un singolo blocco di colore quando quando un utente si connette con successo.

en: Whether a UPnP router should be used to forward and open ports
it: Indica se usare un router UPNP per inoltrare e aprire la porta

en: If true, request that a UPnP-capable router should forward and open the port used by Vino.
it: Se VERO, richiede che un router con funzionalità UPnP inoltri e apra la porta usata da Vino.

en: Whether we should disable the XDamage extension of X.org
it: Indica se disabilitare l'estensione XDamage di X.org

en: If true, do not use the XDamage extension of X.org. This extension does not work properly on some video drivers when using 3D effects. Disabling it will make Vino work in these environments, with slower rendering as a side effect.
it: Se impostata a VERO, non viene utilizzata l'estensione XDamage di X.org. Questa estensione non funziona correttamente con alcuni driver video quando si usano gli effetti 3D. Disabilitandola è possibile far funzionare Vino in tali ambienti, anche se con un rendering più lento.

en: Notify on connect
it: Notifica alla connessione

en: If true, show a notification when a user connects to the system.
it: Se impostata a VERO, mostra una notifica quando un utente si connette al sistema.

en: Remote desktop sharing password
it: Password condivisione desktop remoto

en: File is not a valid .desktop file
it: Il file non è un file .desktop valido

note: translators: 'Version' is from a desktop file, and * should not be translated. '%s' would probably be a * version number.
en: Unrecognized desktop file Version '%s'
it: Versione "%s" del file .desktop non riconosciuta

en: Starting %s
it: Avvio di «%s»

en: Application does not accept documents on command line
it: L'applicazione non accetta documenti sulla riga di comando

en: Unrecognized launch option: %d
it: Opzione di lancio non riconosciuta: %d

note: translators: The 'Type=Link' string is found in a * desktop file, and should not be translated.
en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
it: Impossibile passare URI di documenti a una desktop entry con "Type=Link"

en: Not a launchable item
it: Non è un oggetto lanciabile

en: Disable connection to session manager
it: Disabilita la connessione al gestore di sessione

en: Specify file containing saved configuration
it: Specifica il file contenente la configurazione salvata

en: Specify session management ID
it: Specifica l'ID di gestione sessione

en: Session management options:
it: Opzioni di gestione sessione:

en: Show session management options
it: Mostra le opzioni di gestione sessione

en: Your XServer does not support the XTest extension - remote desktop access will be view-only
it: Lo XServer in uso non supporta l'estensione XTest - l'accesso remoto al desktop è in sola visualizzazione

note: Tube mode uses Telepathy's Tubes to share a user's desktop directly * with another IM contact. http://telepathy.freedesktop.org/wiki/Tubes
en: Start in tube mode, for the ‘Share my Desktop’ feature
it: Avvia in modalità "tube" per la funzionalità di condivisione del desktop

en: - VNC Server for GNOME
it: - Server VNC per GNOME

en: Run 'vino-server --help' to see a full list of available command line options
it: Eseguire "vino-server --help" per visualizzare un elenco completo di tutte le opzioni disponibili a riga di comando

en: GNOME Desktop Sharing
it: Condivisione desktop per GNOME

note: * Translators: translate "vino-mdns:showusername" to * "1" if "%s's remote desktop" doesn't make sense in * your language.
en: vino-mdns:showusername
it: 0

note: * Translators: this string is used ONLY if you * translated "vino-mdns:showusername" to anything * other than "1"
en: %s's remote desktop on %s
it: Desktop remoto di %s su %s

en: Received signal %d, exiting.
it: Ricevuto il segnale %d, uscita.

en: Screen
it: Schermo

en: The screen on which to display the prompt
it: Lo schermo su cui visualizzare la richiesta

en: Error initializing libnotify
it: Errore nell'inizializzare libnotify

en: A user on the computer '%s' is trying to remotely view or control your desktop.
it: Un utente del computer «%s» sta tentando di visualizzare o controllare da remoto questo desktop.

en: Another user is trying to view your desktop.
it: Un altro utente sta tentando di visualizzare questo desktop

en: Refuse
it: Rifiuta

en: Accept
it: Accetta

en: Failed to open connection to bus: %s
it: Apertura connessione al bus non riuscita: %s

en: GNOME Desktop Sharing Server
it: Server di condivisione desktop per GNOME

en: vnc;share;remote;
it: vnc;condivisione;remoto;

en: Desktop sharing is enabled
it: La condivisione del desktop è abilitata

en: One person is viewing your desktop | %d people are viewing your desktop
it[0]: Un utente sta visualizzando questo desktop
it[1]: %d utenti stanno visualizzando questo desktop

en: Error displaying preferences
it: Errore nel visualizzare le preferenze

en: Error displaying help
it: Errore nel visualizzare l'aiuto

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Vino is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Vino is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
it: Rilasciato sotto la licenza GNU General Public License versione 2
    
    Vino è software libero; è possibile ridistribuirlo o modificarlo
    secondo i termini della licenza GNU General Public License, come
    pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 della licenza, o
    (a scelta) una versione più recente.
    
    Vino è distribuito nella speranza che possa risultare utile, ma SENZA
    ALCUNA GARANZIA, nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o
    APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Per maggiori dettagli
    consultare la GNU General Public License.
    
    Una copia della GNU General Public License dovrebbe essere stata fornita
    con questo programma. In caso contrario scrivere a:
      Free Software Foundation, Inc.
      51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
      02111-1301  USA

en: Share your desktop with other users
it: Condivide il proprio desktop con altri utenti

en: Are you sure you want to disconnect '%s'?
it: Disconnettere veramente «%s»?

en: The remote user from '%s' will be disconnected. Are you sure?
it: L'utente remoto da «%s» sarà disconnesso. Disconnettere?

en: Are you sure you want to disconnect all clients?
it: Disconnettere veramente tutti i client?

en: All remote users will be disconnected. Are you sure?
it: Tutti gli utenti remoti saranno disconnessi. Disconnettere?

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: _Preferences
it: Preferen_ze

en: Disconnect all
it: Disconnetti tutti

note: Translators: %s is a hostname Translators: %s is the alias of the telepathy contact
en: Disconnect %s
it: Disconnetti %s

en: _Help
it: A_iuto

en: _About
it: I_nformazioni

note: Translators: %s is a hostname
en: Another user is viewing your desktop
it: Un altro utente sta visualizzando questo desktop

en: A user on the computer '%s' is remotely viewing your desktop.
it: Un utente del computer «%s» sta visualizzando da remoto questo desktop.

note: Translators: %s is a hostname
en: Another user is controlling your desktop
it: Un altro utente sta controllando questo desktop

en: A user on the computer '%s' is remotely controlling your desktop.
it: Un utente del computer «%s» sta controllando da remoto questo desktop.

en: Error while displaying notification bubble: %s
it: Errore nel visualizzare la notifica: %s

en: The remote user '%s' will be disconnected. Are you sure?
it: L'utente remoto «%s» sarà disconnesso. Continuare?

en: Share my desktop information
it: Informazioni sulla condivisione desktop

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' rejected the desktop sharing invitation.
it: «%s» ha rifiutato l'invito alla condivisione del desktop.

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' disconnected
it: «%s» ha chiuso la connessione

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' is remotely controlling your desktop.
it: «%s» sta controllando questo desktop da remoto.

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: Waiting for '%s' to connect to the screen.
it: In attesa che «%s» si connetta allo schermo.

en: _Allow
it: _Consenti

en: _Refuse
it: _Rifiuta

en: An error has occurred:
it: Si è verificato un errore:

en: Cancelled
it: Annullato

en: ERROR: Maximum length of password is %d character. Please, re-enter the password. | ERROR: Maximum length of password is %d characters. Please, re-enter the password.
it[0]: Errore: la lunghezza massima della password è di %d carattere. Inserire nuovamente la password.
it[1]: Errore: la lunghezza massima della password è di %d caratteri. Inserire nuovamente la password.

en: Changing Vino password.
it: Modifica password di Vino.

en: Enter new Vino password:
it: Inserire la nuova password:

en: Retype new Vino password:
it: Inserire nuovamente la password:

en: vino-passwd: password updated successfully.
it: vino-passwd: password aggiornata con successo.

en: Sorry, passwords do not match.
it: Le password non coincidono.

en: vino-passwd: password unchanged.
it: vino-passwd: password non modificata.

en: Show Vino version
it: Mostra la versione di Vino

en: - Updates Vino password
it: - Aggiorna la password di Vino

en: Run 'vino-passwd --help' to see a full list of available command line options
it: Eseguire "vino-passwd --help" per visualizzare un elenco completo di tutte le opzioni disponibili a riga di comando.

en: VINO Version %s
it: Vino versione %s

en: ERROR: You do not have enough permissions to change Vino password.
it: Errore: permessi non sufficienti per modificare la password di Vino.
