vino - en to sv translation catalogue (92 entries)

en: Prompt the user before completing a connection
sv: Fråga användaren innan en anslutning färdigställs

en: If true, remote users accessing the desktop are not allowed access until the user on the host machine approves the connection. Recommended especially when access is not password protected.
sv: Om detta är sant tillåts inte fjärranvändare ansluta till skrivbordet innan användaren på värddatorn godkänner anslutningen. Rekommenderas särskilt om åtkomsten inte skyddas av ett lösenord.

en: Only allow remote users to view the desktop
sv: Tillåt endast fjärranvändare att se skrivbordet

en: If true, remote users accessing the desktop are only allowed to view the desktop. Remote users will not be able to use the mouse or keyboard.
sv: Om detta är sant tillåts fjärranvändare endast att se skrivbordet. Fjärranvändare kommer inte att kunna använda musen eller tangentbordet.

en: Network interface for listening
sv: Nätverksgränssnitt att lyssna på

en: If not set, the server will listen on all network interfaces.
    
    Set this if you want to accept connections only from some specific network interface. For example, eth0, wifi0, lo and so on.
sv: Om inte inställd kommer servern att lyssna på alla nätverksgränssnitt.
    
    Ställ in detta om du endast vill acceptera anslutningar på specifika nätverksgränssnitt, t.ex: eth0, wifi0, lo och så vidare.

en: Listen on an alternative port
sv: Lyssna på en alternativ port

en: If true, the server will listen on another port, instead of the default (5900). The port must be specified in the 'alternative-port' key.
sv: Om sant kommer servern att lyssna på en annan port istället för standardporten (5900). Porten måste anges i nyckeln "alternative-port".

en: Alternative port number
sv: Alternativt portnummer

en: The port which the server will listen to if the 'use-alternative-port' key is set to true. Valid values are in the range of 5000 to 50000.
sv: Porten som servern kommer att lyssna på om nyckeln "use-alternative-port" är inställd till sant. Giltiga värden är i intervallet 5000 upp till 50000.

en: Require encryption
sv: Kräv kryptering

en: If true, remote users accessing the desktop are required to support encryption. It is highly recommended that you use a client which supports encryption unless the intervening network is trusted.
sv: Om detta är sant krävs det att fjärranvändare som vill komma åt skrivbordet har stöd för kryptering. Det rekommenderas varmt att du använder en klient som har stöd för kryptering såvida du inte litar på det mellanliggande nätverket.

en: Allowed authentication methods
sv: Tillåtna autentiseringsmetoder

en: Lists the authentication methods with which remote users may access the desktop.
    
    There are two possible authentication methods; "vnc" causes the remote user to be prompted for a password (the password is specified by the vnc-password key) before connecting and "none" which allows any remote user to connect.
sv: Listar de autentiseringsmetoder som fjärranvändare kan använda för att komma åt skrivbordet.
    
    Det finns två möjliga autentiseringsmetoder; "vnc" gör att fjärranvändaren tillfrågas om ett lösenord (lösenordet anges av nyckeln vnc-password) innan anslutning, och "none" som tillåter vilken fjärranvändare som helst att ansluta.

en: Password required for "vnc" authentication
sv: Lösenord krävs för "vnc"-autentisering

en: The password which the remote user will be prompted for if the "vnc" authentication method is used. The password specified by the key is base64 encoded.
    
    The special value of 'keyring' (which is not valid base64) means that the password is stored in the GNOME keyring.
sv: Det lösenord som fjärranvändaren kommer att efterfrågas om autentiseringsmetoden "vnc" används. Lösenordet som anges av nyckeln är base64-kodat.
    
    Det speciella värdet "keyring" (som inte är giltig base64) betyder att lösenordet är lagrat i GNOME-nyckelringen.

en: E-mail address to which the remote desktop URL should be sent
sv: E-postadress till vilken fjärrskrivbords-URL:en ska skickas

en: This key specifies the e-mail address to which the remote desktop URL should be sent if the user clicks on the URL in the Desktop Sharing preferences dialog.
sv: Denna nyckel anger e-postadressen till vilken URL:en till fjärrskrivbordet ska skickas om användaren klickar på URL:en i inställningsdialogen för skrivbordsdelning.

en: Lock the screen when last user disconnect
sv: Lås skärmen när sista användaren kopplar från

en: If true, the screen will be locked after the last remote client disconnects.
sv: Om sant kommer skärmen att låsas efter att den sista fjärrklienten kopplar från.

en: When the status icon should be shown
sv: När statusikonen ska visas

en: This key controls the behavior of the status icon. There are three options: "always" - the icon will always be present; "client" - the icon will only be present when someone is connected (this is the default behavior); "never" - the icon will not be present.
sv: Denna nyckel bestämmer beteendet för statusikonen. Det finns tre alternativ: "always" - Ikonen kommer alltid att visas; "client" - Ikonen visas endast när någon är ansluten (detta är standardbeteendet); "never" - Ikonen visas aldrig.

en: Whether to disable the desktop background when a user is connected
sv: Huruvida skrivbordsbakgrunden ska inaktiveras när en användare är ansluten

en: When true, disable the desktop background and replace it with a single block of color when a user successfully connects.
sv: Då detta är sant inaktiveras skrivbordsbakgrunden och ersätts med en enfärgad bakgrund då en användare ansluter.

en: Whether a UPnP router should be used to forward and open ports
sv: Huruvida en UPnP-router ska användas för att vidarebefordra och öppna portar

en: If true, request that a UPnP-capable router should forward and open the port used by Vino.
sv: Om sant begärs att en UPnP-kapabel router ska vidarebefordra och öppna porten som används av Vino.

en: Whether we should disable the XDamage extension of X.org
sv: Huruvida vi ska inaktivera X.org-utökningen XDamage

en: If true, do not use the XDamage extension of X.org. This extension does not work properly on some video drivers when using 3D effects. Disabling it will make Vino work in these environments, with slower rendering as a side effect.
sv: Om sant används inte X.org-utökningen XDamage. Denna utökning fungerar inte korrekt med vissa grafikdrivrutiner när 3D-effekter används. Att inaktivera den kommer att göra att Vino fungerar i dessa miljöer med långsammare rendering som en sidoeffekt.

en: Notify on connect
sv: Avisera vid anslutning

en: If true, show a notification when a user connects to the system.
sv: Om sant visas en avisering när en användare ansluter till systemet.

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

note: translators: 'Version' is from a desktop file, and * should not be translated. '%s' would probably be a * version number.
en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version ”%s” i skrivbordsfil

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet accepterar inte dokument på kommandoraden

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänd startflagga: %d

note: translators: The 'Type=Link' string is found in a * desktop file, and should not be translated.
en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till ett ”Type=Link”-skrivbordsobjekt

en: Not a launchable item
sv: Inte ett startbart objekt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange ID för sessionshantering

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Your XServer does not support the XTest extension - remote desktop access will be view-only
sv: Din X-server stöder inte XTest-tillägget -- åtkomst till fjärrskrivbord kommer att vara endast med visning

note: Tube mode uses Telepathy's Tubes to share a user's desktop directly * with another IM contact. http://telepathy.freedesktop.org/wiki/Tubes
en: Start in tube mode, for the ‘Share my Desktop’ feature
sv: Starta i tubläge, för funktionen ”Dela mitt skrivbord”

en: - VNC Server for GNOME
sv: - VNC-server för GNOME

en: Run 'vino-server --help' to see a full list of available command line options
sv: Kör ”vino-server --help” för en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor

en: GNOME Desktop Sharing
sv: GNOME-skrivbordsdelning

note: * Translators: translate "vino-mdns:showusername" to * "1" if "%s's remote desktop" doesn't make sense in * your language.
en: vino-mdns:showusername
sv: 1

note: * Translators: this string is used ONLY if you * translated "vino-mdns:showusername" to anything * other than "1"
en: %s's remote desktop on %s
sv: Fjärrskrivbord för %s på %s

en: Received signal %d, exiting.
sv: Tog emot signal %d, avslutar.

en: Screen
sv: Skärm

en: The screen on which to display the prompt
sv: Skärmen på vilken frågan ska visas

en: Error initializing libnotify
sv: Fel vid initiering av libnotify

en: A user on the computer '%s' is trying to remotely view or control your desktop.
sv: En användare på datorn ”%s” försöker att se eller fjärrstyra ditt skrivbord över nätverket.

en: Another user is trying to view your desktop.
sv: En annan användare försöker att se ditt skrivbord.

en: Refuse
sv: Neka

en: Accept
sv: Acceptera

en: Failed to open connection to bus: %s
sv: Misslyckades med att öppna anslutning mot bussen: %s

en: Desktop Sharing
sv: Skrivbordsdelning

en: GNOME Desktop Sharing Server
sv: GNOME-skrivbordsdelningsserver

en: vnc;share;remote;
sv: vnc;delning;fjärrskrivbord;

en: Desktop sharing is enabled
sv: Skrivbordsdelning är aktiverat

en: One person is viewing your desktop | %d people are viewing your desktop
sv[0]: En person ser på ditt skrivbord
sv[1]: %d personer ser på ditt skrivbord

en: Error displaying preferences
sv: Fel vid visning av inställningarna

en: Error displaying help
sv: Fel vid visning av hjälp

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Vino is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Vino is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
sv: Licensierad under GNU General Public License version 2
    
    Vino är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.
    
    Vino distribueras i hopp om att det ska vara användbart,
    men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti
    om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU
    General Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans
    med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation,
    Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Share your desktop with other users
sv: Dela ditt skrivbord med andra användare

en: Are you sure you want to disconnect '%s'?
sv: Är du säker på att du vill koppla från ”%s”?

en: The remote user from '%s' will be disconnected. Are you sure?
sv: Fjärranvändaren från ”%s” kommer att kopplas från. Är du säker?

en: Are you sure you want to disconnect all clients?
sv: Är du säker på att du vill koppla från alla klienter?

en: All remote users will be disconnected. Are you sure?
sv: Alla fjärranvändare kommer att kopplas från. Är du säker?

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Disconnect all
sv: Koppla från alla

note: Translators: %s is a hostname Translators: %s is the alias of the telepathy contact
en: Disconnect %s
sv: Koppla från %s

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

note: Translators: %s is a hostname
en: Another user is viewing your desktop
sv: En annan användare ser på ditt skrivbord

en: A user on the computer '%s' is remotely viewing your desktop.
sv: En fjärranvändare på datorn ”%s” ser på ditt skrivbord.

note: Translators: %s is a hostname
en: Another user is controlling your desktop
sv: En annan användare fjärrstyr ditt skrivbord

en: A user on the computer '%s' is remotely controlling your desktop.
sv: En användare på datorn ”%s” fjärrstyr ditt skrivbord.

en: Error while displaying notification bubble: %s
sv: Fel vid visning av aviseringsbubbla: %s

en: The remote user '%s' will be disconnected. Are you sure?
sv: Fjärranvändaren ”%s” kommer att kopplas från. Är du säker?

en: Share my desktop information
sv: Dela min skrivbordsinformation

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' rejected the desktop sharing invitation.
sv: ”%s” avvisade inbjudan om skrivbordsdelning.

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' disconnected
sv: ”%s” kopplade från

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' is remotely controlling your desktop.
sv: ”%s” fjärrstyr ditt skrivbord.

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: Waiting for '%s' to connect to the screen.
sv: Väntar på att ”%s” ska ansluta till skärmen.

en: _Allow
sv: _Tillåt

en: _Refuse
sv: _Neka

en: An error has occurred:
sv: Ett fel har inträffat:
