vino - en to tr translation catalogue (92 entries)

en: Prompt the user before completing a connection
tr: Kullanıcıya bağlantıyı gerçekleştirmeden önce sor

en: If true, remote users accessing the desktop are not allowed access until the user on the host machine approves the connection. Recommended especially when access is not password protected.
tr: Eğer seçiliyse, uzaktaki kullanıcıların masaüstüne erişimine ana makinedeki kullanıcı bağlantıyı onaylamadan izin verilmeyecek. Bağlantı parola korumalı olmadığı zamanlar için tavsiye edilir.

en: Only allow remote users to view the desktop
tr: Uzaktaki kullanıcıların sadece görüntülemesine izin ver

en: If true, remote users accessing the desktop are only allowed to view the desktop. Remote users will not be able to use the mouse or keyboard.
tr: Eğer seçiliyse, uzaktaki kullanıcının sadece masaüstünü görüntülemesine izin verilecek. Uzaktaki kullanıcı fare ya da klavye kullanamayacak.

en: Network interface for listening
tr: Dinlemek için ağ arayüzü

en: If not set, the server will listen on all network interfaces.
    
    Set this if you want to accept connections only from some specific network interface. For example, eth0, wifi0, lo and so on.
tr: Eğer atanmamışsa, sunucu tüm ağ arayüzleri üzerinden dinler.
    
    Bunu eğer sadece bazı belirli ağ arayüzleri üzerinden bağlantı kabul etmek istiyorsanız atayın. Örn: eth0, wifi0, lo, ...

en: Listen on an alternative port
tr: Alternatif bir port üzerinden dinle

en: If true, the server will listen on another port, instead of the default (5900). The port must be specified in the 'alternative-port' key.
tr: Eğer seçiliyse, sunucu öntanımlı port (5900) yerine başka bir port üzerinde dinleyecek. Bu port, 'alternative-port' anahtarında belirtilmelidir.

en: Alternative port number
tr: Alternatif port numarası

en: The port which the server will listen to if the 'use-alternative-port' key is set to true. Valid values are in the range of 5000 to 50000.
tr: Eğer 'use-alternative-port' anahtarı seçiliyse sunucunun dinleyeceği port. Geçerli değerler 5000 ile 50000 arasındadır.

en: Require encryption
tr: Şifreleme gerektir

en: If true, remote users accessing the desktop are required to support encryption. It is highly recommended that you use a client which supports encryption unless the intervening network is trusted.
tr: Eğer seçiliyse, uzaktaki kullanıcının erişimi şifreleme desteği gerektirecek. Aradaki ağ güvenilir olmadığı müddetce şifreleme desteği olan bir istemci kullanmanız önemle tavsiye edilir.

en: Allowed authentication methods
tr: İzin verilen kimlik doğrulama metodları

en: Lists the authentication methods with which remote users may access the desktop.
    
    There are two possible authentication methods; "vnc" causes the remote user to be prompted for a password (the password is specified by the vnc-password key) before connecting and "none" which allows any remote user to connect.
tr: Uzaktaki kullanıcıların masaüstüne erişmek için kullanacakları kimlik doğrulama yöntemlerini listeler.
    Mümkün olan iki kimlik doğrulama yöntemi vardır; "vnc" uzaktaki kullanıcıya bağlanmadan önce parola sorulmasını sağlar (parola vnc-password anahtarı ile ayarlanır) ve "none" uzaktaki her kullanıcının bağlanmasına izin verir.

en: Password required for "vnc" authentication
tr: "vnc" kimlik doğrulaması için parola gerekli

en: The password which the remote user will be prompted for if the "vnc" authentication method is used. The password specified by the key is base64 encoded.
    
    The special value of 'keyring' (which is not valid base64) means that the password is stored in the GNOME keyring.
tr: Eğer "vnc" kimlik doğrulama yöntemi kullanılırsa uzaktaki kullanıcıya sorulacak parola. Anahtarda belirtilen parola base64 kodludur.
    
    'keyring' özel değeri (ki bu, geçerli bir base64 kodlaması değildir), parolanın GNOME anahtarlığında saklandığı anlamına gelir.

en: E-mail address to which the remote desktop URL should be sent
tr: Uzaktaki masaüstü URL'sinin gönderileceği e-posta adresi

en: This key specifies the e-mail address to which the remote desktop URL should be sent if the user clicks on the URL in the Desktop Sharing preferences dialog.
tr: Bu anahtar, eğer kullanıcı Masaüstü Paylaşımı tercihleri penceresindeki URL adresine tıklarsa uzak masaüstü URL adresinin gönderileceği e-posta adresini belirtir.

en: Lock the screen when last user disconnect
tr: Son kullanıcı bağlantıyı kestiğinde ekranı kilitle

en: If true, the screen will be locked after the last remote client disconnects.
tr: Eğer seçiliyse, uzaktaki son istemci bağlantıyı kestiğinde ekran kilitlenecek.

en: When the status icon should be shown
tr: Durum simgesinin ne zaman gösterileceği

en: This key controls the behavior of the status icon. There are three options: "always" - the icon will always be present; "client" - the icon will only be present when someone is connected (this is the default behavior); "never" - the icon will not be present.
tr: Bu anahtar durum simgesinin işleyişini kontrol eder. Üç seçenek vardır: "always" - simge her zaman gösterilir; "client" - simgeyi sadece birisi bağlandığında görebilirsiniz (bu öntanımlı işleyiştir); "never" - asla simge gösterilmez.

en: Whether to disable the desktop background when a user is connected
tr: Bir kullanıcı bağlandığında masaüstü arka planının devre dışı bırakılması

en: When true, disable the desktop background and replace it with a single block of color when a user successfully connects.
tr: Seçili olduğunda, bir kullanıcı başarıyla bağlandığında masaüstü arka planını devre dışı bırakır ve tek bir renk bloğu ile değiştirir.

en: Whether a UPnP router should be used to forward and open ports
tr: Portları yönlendirmek ve açmak için UPnP yönlendirici (router) kullanılması

en: If true, request that a UPnP-capable router should forward and open the port used by Vino.
tr: Eğer seçiliyse, Vino tarafından kullanılacak portu UPnP özellikli yönlendiricinin açması ve yönlendirilmesi talep edilir.

en: Whether we should disable the XDamage extension of X.org
tr: X.org'un XDamage eklentisinin kullanılması

en: If true, do not use the XDamage extension of X.org. This extension does not work properly on some video drivers when using 3D effects. Disabling it will make Vino work in these environments, with slower rendering as a side effect.
tr: Eğer seçiliyse, X.org'un XDamage eklentisini kullanmayacağız. Bu eklenti bazı video sürücülerinde 3B etkileri kullanıldığında doğru çalışmıyor. Bunu kapatmak Vino'nun bu ortamlarda daha yavaş tarama yan etkisiyle çalışmasını sağlayacak.

en: Notify on connect
tr: Bağlandığında bildir

en: If true, show a notification when a user connects to the system.
tr: Eğer seçiliyse, bir kullanıcı sisteme bağlandığında bildirim gösterilir.

en: File is not a valid .desktop file
tr: Dosya geçerli bir .desktop dosyası değil

note: translators: 'Version' is from a desktop file, and * should not be translated. '%s' would probably be a * version number.
en: Unrecognized desktop file Version '%s'
tr: Tanımlanamayan masaüstü dosyası Sürüm '%s'

en: Starting %s
tr: %s başlatılıyor

en: Application does not accept documents on command line
tr: Uygulama komut satırında belgeleri kabul etmez

en: Unrecognized launch option: %d
tr: Tanımlanamayan başlangıç seçeneği: %d

note: translators: The 'Type=Link' string is found in a * desktop file, and should not be translated.
en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
tr: Bir 'Type=Link' masaüstü girişine belge URI'leri geçilemez

en: Not a launchable item
tr: Başlatılabilir bir öğe değil

en: Disable connection to session manager
tr: Oturum yöneticisini devre dışı bırak

en: Specify file containing saved configuration
tr: Kayıtlı yapılandırmayı içeren dosyayı belirt

en: FILE
tr: DOSYA

en: Specify session management ID
tr: Oturum yöneticisi kimliğini belirtin

en: Session management options:
tr: Oturum yöneticisi seçenekleri:

en: Show session management options
tr: Oturum yönetimi seçeneklerini göster

en: Your XServer does not support the XTest extension - remote desktop access will be view-only
tr: XSunucunuz XTest eklentisini desteklemiyor - uzaktaki masaüstü erişimi sadece görünüm şeklinde olacak

note: Tube mode uses Telepathy's Tubes to share a user's desktop directly * with another IM contact. http://telepathy.freedesktop.org/wiki/Tubes
en: Start in tube mode, for the ‘Share my Desktop’ feature
tr: ‘Masaüstümü Paylaş’ özelliği için tüp kipinde başla

en: - VNC Server for GNOME
tr: - GNOME için VNC sunucusu

en: Run 'vino-server --help' to see a full list of available command line options
tr: Tüm geçerli komut satırı seçeneklerini tam listesini görmek için 'vino-server --help' çalıştırın

en: GNOME Desktop Sharing
tr: GNOME Masaüstü Paylaşımı

note: * Translators: translate "vino-mdns:showusername" to * "1" if "%s's remote desktop" doesn't make sense in * your language.
en: vino-mdns:showusername
tr: 0

note: * Translators: this string is used ONLY if you * translated "vino-mdns:showusername" to anything * other than "1"
en: %s's remote desktop on %s
tr: %s kullanıcısının %s üzerindeki masaüstü

en: Received signal %d, exiting.
tr: %d sinyali alındı, çıkılıyor.

en: Screen
tr: Ekran

en: The screen on which to display the prompt
tr: Belirtimin gösterileceği ekran

en: Error initializing libnotify
tr: libnotify başlatılırken hata

en: A user on the computer '%s' is trying to remotely view or control your desktop.
tr: '%s' bilgisayarındaki kullanıcı uzaktan masaüstünüzü kontrol etmek ya da görüntülemek istiyor.

en: Another user is trying to view your desktop.
tr: Başka bir kullanıcı masaüstünüzü görüntülemeye çalışıyor.

en: Refuse
tr: Reddet

en: Accept
tr: Kabul et

en: Failed to open connection to bus: %s
tr: Veri yoluna bağlantı açılamadı: %s

en: Desktop Sharing
tr: Masaüstü Paylaşımı

en: GNOME Desktop Sharing Server
tr: GNOME Masaüstü Paylaşım Sunucusu

en: vnc;share;remote;
tr: vnc;share;remote;paylaşım;uzakbağlantı;

en: Desktop sharing is enabled
tr: Masaüstü paylaşımı etkin

en: One person is viewing your desktop | %d people are viewing your desktop
tr[0]: %d kişi masaüstünüzü görüntülüyor

en: Error displaying preferences
tr: Tercihler görüntülenirken hata

en: Error displaying help
tr: Yardım görüntülenirken hata

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Vino is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Vino is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
tr: GNU Genel Kamu Lisansı Sürüm 2 altında lisanslanmıştır
    
    Vino özgür yazılımdır; Free Software Foundation tarafınca yayınlanmış GNU
    Genel Kamu Lisansı ikinci sürüm ya da (seçiminize istinaden) sonraki bir
    sürüm şartlarınca değiştirilebilir ve dağıtılabilir.
    
    Vino kullanışlı olması maksadıyla dağıtılmaktadır, ancak
    HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; aynı zamanda BİR AMACA UYGUNLUĞU ya da
    SATILABİLİRLİĞİ garanti etmez. Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu
    Lisansını inceleyin.
    
    GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyasını Vino ile almış
    olmalısınız; eğer almadıysanız Free Software Foundation, Inc., 59 Temple
    Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA adresine yazın

en: Share your desktop with other users
tr: Masaüstünüzü diğer kullanıcılar ile paylaşın

en: Are you sure you want to disconnect '%s'?
tr: '%s' bağlantısını kesmek istediğinizden emin misiniz?

en: The remote user from '%s' will be disconnected. Are you sure?
tr: '%s' konumundaki uzaktaki kullanıcının bağlantısı kesilecek. Emin misiniz?

en: Are you sure you want to disconnect all clients?
tr: Tüm istemcilerin bağlantılarını kesmek istediğinizden emin misiniz?

en: All remote users will be disconnected. Are you sure?
tr: Tüm uzaktaki kullanıcıların bağlantıları kesilecek. Emin misiniz?

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Disconnect all
tr: Tüm bağlantıları kes

note: Translators: %s is a hostname Translators: %s is the alias of the telepathy contact
en: Disconnect %s
tr: %s bağlantısını kes

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

note: Translators: %s is a hostname
en: Another user is viewing your desktop
tr: Masaüstünüzü başka bir kullanıcı görüntülüyor

en: A user on the computer '%s' is remotely viewing your desktop.
tr: '%s' bilgisayarındaki bir kullanıcı masaüstünüzü uzaktan görüntülüyor.

note: Translators: %s is a hostname
en: Another user is controlling your desktop
tr: Masaüstünüzü başka bir kullanıcı kontrol ediyor

en: A user on the computer '%s' is remotely controlling your desktop.
tr: '%s' bilgisayarındaki bir kullanıcı masaüstünüzü uzaktan kontrol ediyor.

en: Error while displaying notification bubble: %s
tr: Uyarı balonunu gösteriken hata: %s

en: The remote user '%s' will be disconnected. Are you sure?
tr: Uzaktaki kullanıcı '%s' bağlantısı kesilecek. Emin misiniz?

en: Share my desktop information
tr: Masaüstü bilgimi paylaş

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' rejected the desktop sharing invitation.
tr: '%s' masaüstü paylaşım davetlerini reddetti.

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' disconnected
tr: '%s' bağlantısı kesildi

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: '%s' is remotely controlling your desktop.
tr: '%s' uzaktan masaüstünüzü kontrol ediyor.

note: Translators: '%s' is the name of a contact, buddy coming from Empathy
en: Waiting for '%s' to connect to the screen.
tr: '%s' ekrana bağlanmak için bekliyor.

en: _Allow
tr: _İzin ver

en: _Refuse
tr: _Geri çevir

en: An error has occurred:
tr: Bir hata oluştu:
