virt-manager - en to da translation catalogue (246 entries)

en: Virtual Machine Manager
da: Administration for virtuel maskine

en: Graphically manage KVM, Xen, or LXC via libvirt
da: Grafisk håndtering af KVM, Xen eller LXC via libvirt

en: Virtual Machine Manager provides a graphical tool for administering virtual machines for KVM, Xen, and LXC. Start, stop, add or remove virtual devices, connect to a graphical or serial console, and see resource usage statistics for existing VMs on local or remote machines. Uses libvirt as the backend management API.
da: Virtual Machine Manager giver et grafisk værktøj til at administrere virtuelle maskiner til KVM, Xen og LXC. Start, stop, tilføj eller fjern virtuelle enheder, opret forbindelse til en grafisk eller seriel konsol, og se ressourceforbrugsstatistikker for eksisterende VM'er på lokale eller eksterne maskiner. Bruger libvirt som backend management API.

en: Powered by libvirt
da: Køres med libvirt

en: Add New Virtual Hardware
da: Tilføj ny virtuel hardware

en: _Device type:
da: Enhedstype:

en: _MAC address:
da: _MAC-adresse:

en: Host _Device:
da: Værtsenhed:

en: _Path:
da: Sti:

en: Device _Type:
da: Enheds_type:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Cancel
da: Afbryd

en: _Finish
da: _Afslut

en: C_reate a disk image for the virtual machine
da: Op_ret et diskaftryk af den virtuelle maskine

en: _Manage...
da: Ad_ministrér...

en: Advanced _options
da: Avancerede _indstillinger

en: Operation in progress
da: Handling udføres

en: Please wait a few moments...
da: Vent venligst nogen øjeblikke...

en: Processing...
da: Udfører...

en: _Details
da: _Detaljer

en: Create a new disk (c_lone) for the virtual machine
da: Opret en ny disk (k_lon) til den virtuelle maskine

en: _Browse...
da: _Bladr...

en: Clone Virtual Machine
da: Klon virtuel maskine

en: Connection:
da: Forbindelse:

en: _Details...
da: _Detaljer...

en: C_lone
da: K_lon

en: <b>The console is currently unavailable</b>
da: <b>Konsollen er i øjeblikket ikke tilgængelig</b>

en: Serial
da: Seriel

en: _Password:
da: Kodeord:

en: _Username:
da: Br_ugernavn:

en: _Login
da: Log ind

en: _Save this password in your keyring
da: Gem dette kodeord i din nøglering

en: Check to save password, uncheck to forget password.
da: Marker for at huske kodeord, blank for at glemme kodeordet.

en: _Connect to console
da: _Opret forbindelse til konsol

en: Add Connection
da: Tilføj forbindelse

en: Co_nnect
da: _Tilslut

en: _Hypervisor:
da: Hypervisor:

en: Connect to _remote host over SSH
da: Forbind til fjernvært via SSH

en: _Autoconnect:
da: Auto-forbind:

en: H_ostname:
da: Værtsnavn:

en: Create a new virtual network
da: Opret et nyt virtuelt netværk

en: _Network:
da: _Netværk:

en: End:
da: Slut:

en: Enable DHCPv4
da: Aktivér DHCPv4

en: <b>IPv_4 configuration</b>
da: <b>IPv_4-konfiguration</b>

en: _Enable IPv6
da: Aktivér IPv6

en: Enable DHCPv6
da: Aktivér DHCPv6

en: <b>IPv_6 configuration</b>
da: <b>IPv_6-konfiguration</b>

en: Use net_work name
da: Anvend netværksnavn

en: Cust_om
da: Brugerdefineret

en: _Architecture:
da: _Arkitektur:

en: Name
da: Navn

en: Memory
da: Hukommelse

en: Storage
da: Lagring

en: Memory:
da: Hukommelse:

en: Shut down
da: Luk ned

en: Architecture:
da: Arkitektur:

en: <b>Applications</b>
da: <b>Programmer</b>

en: <b>CPU usage</b>
da: <b>CPU forbrug</b>

en: <b>Memory usage</b>
da: <b>Hukommelsesforbrug</b>

en: Logical host CPUs:
da: Fysiske værts CPU-er:

en: <b>CPUs</b>
da: <b>CPU'er</b>

en: Total host memory:
da: Total værts hukommelse:

en: <b>Memory</b>
da: <b>Hukommelse</b>

en: Enable boot me_nu
da: Aktiver bootme_nu

en: <b>Virtual Disk</b>
da: <b>Virtuel disk</b>

en: Source host:
da: Kilde-vært:

en: Target type:
da: Destinationstype:

en: Target name:
da: Destinationsnavn:

en: Source path:
da: Kilde-sti:

en: _File
da: _Fil

en: <b>Basic details</b>
da: <b>Basale detaljer</b>

en: Name:
da: Navn:

en: Active
da: Aktiv

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Preferences
da: Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: _Guest CPU Usage
da: _Gæste CPU forbrug

en: _Host CPU Usage
da: _Værts CPU forbrug

en: _Help
da: _Hjælp

en: Create a new virtual machine
da: Opret en ny virtuel maskine

en: Show the virtual machine console and details
da: Viser den virtuelle maskines konsol og oplysninger

en: _Run
da: _Kør

en: _Shut Down
da: _Luk ned

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Preferences
da: Præferencer

en: seconds
da: sekunder

en: _Force Poweroff:
da: Gennem_tving slukning:

en: Poweroff/_Reboot/Save:
da: Sluk/_Genstart/Gem:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: Adva_nced options
da: Ava_ncerede indstillinger

en: Virtual Machine
da: Virtuel maskine

en: Virtual _Machine
da: Virtuel _maskine

en: _Take Screenshot
da: _Tag skærmdump

en: Co_nsoles
da: _Konsoller

en: _Autoconnect
da: _Automatisk tilslutning

en: Show virtual hardware details
da: Vis virtuelle hardware oplysninger

en: Details
da: Detaljer

en: Run
da: Kør

en: Network
da: Netværk

en: Not supported for this guest type.
da: Ikke understøttet for denne gæstetype.

en: Graphics
da: Grafik

en: Sound
da: Lyd

en: Libvirt version does not support video devices.
da: Libvirt versionen understøtter ikke videoenheder.

en: USB Redirection
da: USB omdirigering

en: These changes will take effect after the next guest shutdown.
da: Disse ændringer vil gennemføres efter næste gæste nedlukning.

en: Forcefully reset the guest
da: Gennemtvang nulstilling af gæsten

en: Mouse
da: Mus

en: No Devices Available
da: Ingen enheder til rådighed

en: Video Device
da: Videoenhed

en: Watchdog Device
da: Watchdog enhed

en: Filesystem Passthrough
da: Filsystem videreførelse

en: %s Device
da: %s enhed

en: PCI Device
da: PCI-enhed

en: USB Device
da: USB-enhed

en: Are you sure you want to add this device?
da: Er du sikker på at du ønsker at tilføje denne enhed?

en: This device could not be attached to the running machine. Would you like to make the device available after the next guest shutdown?
da: Enheden kunne ikke tilknyttes til den kørende maskine. Ønsker du gøre enheden tilgængelig efter den næste gæste-nedlukning?

en: Unable to add device: %s
da: Kan ikke tilføje enheden: %s

en: Cancelling job...
da: Annullerer jobbet...

en: No storage to clone.
da: Intet lager der kan klones.

en: New path: %s
da: Ny sti: %s

en: No storage.
da: Intet lager.

en: Share disk with %s
da: Del disk med %s

en: Clone this disk
da: Klon denne disk

en: Cloning will overwrite the existing file
da: Kloning vil overskrive den eksisterende fil

en: Using an existing image will overwrite the path during the clone process. Are you sure you want to use this path?
da: Brug af eksisterende afbildning vil overskrive stien i kloningsprocessen. Er du sikker på at du ønsker at bruge denne sti?

en: The following disk devices will be shared with %(vmname)s:
    
    %(pathlist)s
    Running the new guest could overwrite data in these disk images.
da: Følgende diskenheder deles med %(vmname)s:
    
    %(pathlist)s
    Afvikling af den nye gæst vil kunne overskrive data i disse diskafbildninger.

en: Error creating virtual machine clone '%(vm)s': %(error)s
da: Fejl ved oprettelse af virtuel maskine klon '%(vm)s': %(error)s

en: Error with clone settings: %s
da: Fejl ved kloning af indstillinger: %s

en: Creating virtual machine clone '%s'
da: Opretter virtuel maskine klon '%s'

en: Creating virtual machine clone '%s' and selected storage (this may take a while)
da: Opretter virtuel maskine-klonen '%s' og valgte lager (det kan tage et øjeblik)

en: Locate or create storage volume
da: Find eller opret lager volumen

en: Locate existing storage
da: Find eksisterende lager

en: Locate ISO media volume
da: Find ISO medie volumen

en: Locate ISO media
da: Find ISO medie

en: Locate floppy media volume
da: Find floppy medie volumen

en: Locate floppy media
da: Find floppy medie

en: Locate directory volume
da: Find mappe volumen

en: Disconnected
da: Afbrudt

en: Connecting
da: Forbinder

en: A hostname is required for remote connections.
da: Et værtsnavn er påkrævet for fjernforbindelser.

en: _Source Path:
da: _Kilde sti:

en: Choose source path
da: Vælg kildesti

en: Choose target directory
da: Vælg destinationsmappe

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: This usually means that QEMU or KVM is not installed on your machine, or the KVM kernel modules are not loaded.
da: Dette betyder normalt at QEMU eller KVM ikke er installeret på din maskine, eller at KVM kernemodulerne ikke er indlæst.

en: Up to %(maxmem)s available on the host
da: Op til %(maxmem)s til rådighed på værten

en: Up to %(numcpus)d available | Up to %(numcpus)d available
da[0]: Op til %(numcpus)d til rådighed
da[1]: Op til %(numcpus)d til rådighed

en: No active connection to install on.
da: Ingen aktiv forbindelse at installere til.

en: None
da: Ingen

en: Local CDROM/ISO
da: Lokal CDROM/ISO

en: Import existing OS image
da: Importer eksisterende OS billede

en: Application container
da: Program container

en: Operating system container
da: Operativsystem container

en: Step %(current_page)d of %(max_page)d
da: Trin %(current_page)d af %(max_page)d

en: Error setting installer parameters.
da: Fejl ved indstilling af installations parametre.

en: Storage parameter error.
da: Lager parameterfejl.

en: Error starting installation: %s
da: Fejl ved start af installation: %s

en: Creating Virtual Machine
da: Opretter virtuel maskine

en: Error continuing install: %s
da: Fejl ved fortsættelse af installering: %s

en: Error deleting virtual machine '%(vm)s': %(error)s
da: Fejl ved sletning af virtuel maskine '%(vm)s': %(error)s

en: Deleting path '%s'
da: Sletter stien '%s'

en: Deleting virtual machine '%s'
da: Sletter virtuel maskine '%s'

en: Error Removing Device: %s
da: Fejl ved fjernelse af enheden: %s

en: This change will take effect after the next guest shutdown.
da: Denne ændring vil gennemføres efter næste gæste nedlukning.

en: Device could not be removed from the running machine
da: Enheden kunne ikke fjernes fra den kørende maskine

en: Target
da: Destination

en: Path does not exist.
da: Stien eksisterer ikke.

en: No write access to parent directory.
da: Ingen skriveadgang til overliggende mappe.

en: Send key combination
da: Send tastekombination

en: No text console available
da: Ingen tekstkonsol til rådighed

en: No graphical console available
da: Ingen grafisk konsol til rådighed

en: Error connecting to graphical console:
    %s
da: Fejl ved oprettelse af forbindelse til grafisk konsol:
    %s

en: Press %s to release pointer.
da: Tryk %s for at frigive markøren.

en: Display %s
da: Skærm %s

en: %(bus)s Redirector %(index)d
da: %(bus)s Omdirigering %(index)d

en: Filesystem %(path)s
da: Filsystem %(path)s

en: Unknown
da: Ukendt

en: Do you really want to use the disk?
da: Er du sikker på at du ønsker at bruge denne disk?

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: %(graphicstype)s Server
da: %(graphicstype)s server

en: Serial Device
da: Seriel-enhed

en: Parallel Device
da: Parallel-enhed

en: Console Device
da: Konsol-enhed

en: Primary Console
da: Primær konsol

en: Overview
da: Oversigt

en: A storage path must be specified.
da: Der skal angives en lager-sti.

en: Te_mplate:
da: Skabelon:

en: _Source path:
da: _Kilde sti:

en: Spice server
da: Spice-server

en: VNC server
da: VNC-server

en: Media Unknown
da: Ukendt medie

en: No media detected
da: Intet medie fundet

en: Virtual network
da: Virtuelt netværk

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Could not start virtual network '%(device)s': %(error)s
da: Kunne ikke starte virtuelt netværk '%(device)s': %(error)s

en: Input Error
da: Input-fejl

en: There are unapplied changes. Would you like to apply them now?
da: Der er uanvendte ændringer. Ønsker du at anvende dem nu?

en: Don't warn me again.
da: Advar mig ikke igen.

en: %(connection)s - Connection Details
da: %(connection)s - Forbindelsesdetaljer

en: On Boot
da: Ved boot

en: Create new volume
da: Opret en ny volumen

en: Virtual Machine Manager Connection Failure
da: Fejl ved forbindelse til virtuel maskinhåndtering

en: Running
da: Kører

en: Paused
da: Pauset

en: Shutting Down
da: Lukker ned

en: Saved
da: Gemt

en: Shutoff
da: Slukket

en: Crashed
da: Gået ned

en: Shut Down
da: Luk ned

en: CPU usage
da: CPU-brug

en: Host CPU usage
da: Vært CPU brug

en: Network I/O
da: Netværks I/O

en: %(uri)s (Double click to connect)
da: %(uri)s (dobbeltklik for at tilslutte)

en: %(connection)s - Not Connected
da: %(connection)s - Ikke tilsluttet

en: %(connection)s - Connecting...
da: %(connection)s - Tilslutter...

en: %(uri)s (Disconnected)
da: %(uri)s (Afbrudt)

en: Saving domain to disk
da: Gemmer domæne til disk

en: Migrating domain
da: Migrerer domæne

en: iSCSI Target
da: iSCSI destination

en: Never
da: Aldrig

en: _Show Virtual Machine Manager
da: _Vis virtuel maskine håndtering

en: Error starting Virtual Machine Manager
da: Fejl ved opstart af virtuel maskine håndtering

en: Error starting Virtual Machine Manager: %(error)s
da: Fejl ved opstart af virtuel maskine håndtering: %(error)s

en: _Reboot
da: _Genstart

en: F_orce Reset
da: G_ennemtving nulstilling

en: _Force Off
da: Gennem_tving slukning

en: Saving Virtual Machine
da: Gemmer virtuel maskine

en: Saving virtual machine memory to disk
da: Gemmer virtuel maskines hukommelse til disk

en: Are you sure you want to force poweroff '%s'?
da: Er du sikker på at du ønsker at gennemtvinge slukning af '%s'?

en: Error restoring domain: %s
da: Fejl ved gendannelse af domæne: %s

en: Restoring Virtual Machine
da: Genetablerer virtuel maskine

en: Restoring virtual machine memory from disk
da: Gendanner virtuel maskines hukommelse fra disk

en: Are you sure you want to reboot '%s'?
da: Er du sikker på at du ønsker at genstarte '%s'?

en: Are you sure you want to force reset '%s'?
da: Er du sikker på at du ønsker at gennemtvinge nulstilling af '%s'?

en: Save Virtual Machine Screenshot
da: Gem skærmdumper for virtuel maskine

en: Pass host directory to the guest. Ex: 
    --filesystem /my/source/dir,/dir/in/guest
    --filesystem template_name,/,type=template
da: Viderefør værts-mappe til gæst. F.eks.:
    --filesystem /my/source/dir,/dir/in/guest
    --filesystem template_name,/,type=template

en: Read Only
da: Kun læsbar

en: Default
da: Standard

en: Create a new virtual machine from specified install media.
da: Opret en ny virtuel maskine fra angivet installationsmedie.

en: The CPU architecture to simulate
da: Den CPU arkitektur der skal simuleres

en: Failed starting domain '%(domain)s': %(error)s
da: Kunne ikke starte domænet '%(domain)s': %(error)s

en: Error attempting device hotplug: %(error)s
da: Fejl ved forsøg på hotplug af enhed: %(error)s

en: Error attempting device hotunplug: %(error)s
da: Fejl ved forsøg på hotunplug af enhed: %(error)s

en: Error attempting device update: %(error)s
da: Fejl ved forsøg på opdatering af enhed: %(error)s
