virt-manager - en to fi translation catalogue (1386 entries)

en: Virtual Machine Manager
fi: Virtuaalikoneiden hallitsin

en: Graphically manage KVM, Xen, or LXC via libvirt
fi: Hallitse graafisesti KVM:ää, Xeniä tai LXC:tä libvirtin välityksellä

en: Virtual Machine Manager provides a graphical tool for administering virtual machines for KVM, Xen, and LXC. Start, stop, add or remove virtual devices, connect to a graphical or serial console, and see resource usage statistics for existing VMs on local or remote machines. Uses libvirt as the backend management API.
fi: Virtuaalikoneiden hallitsin tarjoaa graafisen käyttöliittymän KVM-, Xen- ja LXC-virtuaalikoneiden hallintaan. Käynnistä, pysäytä, lisää tai poista virtuaalikoneita, yhdistä graafiseen tai sarjakonsoliin ja tarkastele olemassa olevien virtuaalikoneiden resurssinkäyttötilastoja. Taustalla hallintaan tarkoitetun rajapinnan tarjoaa libvirt.

en: Main manager window
fi: Pääikkuna

en: Virtual machine configuration screen
fi: Virtuaalikoneen asetusnäkymä

en: Graphical console connection for a virtual machine
fi: Graafinen konsoliyhteys virtuaalikoneeseen

en: Manage virtual machines
fi: Hallitse virtuaalikoneita

en: Copyright (C) 2006-2020 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2006–2020 Red Hat Inc.

en: Powered by libvirt
fi: Toimii libvirtillä

en: Add New Virtual Hardware
fi: Lisää uusi virtuaalinen laite

en: _Device type:
fi: _Laitetyyppi:

en: _Bus type:
fi: _Väylätyyppi:

en: _Type:
fi: T_yyppi:

en: _Model:
fi: _Malli:

en: _MAC address:
fi: _MAC-osoite:

en: Device mode_l:
fi: Lai_tteen malli:

en: Host _Device:
fi: I_säntälaite:

en: _Path:
fi: Po_lku:

en: Device _Type:
fi: Laitteen t_yyppi:

en: T_ype:
fi: Tyy_ppi:

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Channel:
fi: _Kanava:

en: Ac_tion:
fi: T_oiminto:

en: _Mode:
fi: T_ila:

en: panic
fi: paniikki

en: _Cancel
fi: _Peruuta

en: _Finish
fi: _Valmis

en: C_reate a disk image for the virtual machine
fi: L_uo levykuva virtuaalikoneelle

en: 0.0
fi: 0,0

en: _GiB
fi: _Git

en: _Select or create custom storage
fi: _Valitse tai luo mukautettu tallennustila

en: _Manage...
fi: _Hallitse...

en: Cac_he mode:
fi: Cac_he-tila:

en: Discard mod_e:
fi: Hylkää _tila:

en: R_eadonly:
fi: _Luku-vain:

en: Sharea_ble:
fi: _Jaettavissa:

en: Removab_le:
fi: Irrotettavissa:

en: Seria_l:
fi: Sarja_:

en: Advanced _options
fi: _Lisävalinnat

en: Operation in progress
fi: Toiminto käynnissä

en: Please wait a few moments...
fi: Odota hetki...

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: _Details
fi: _Yksityiskohdat

en: Change storage path
fi: Muuta tallennustilapolku

en: Size:
fi: Koko:

en: Target:
fi: Kohde:

en: Path:
fi: Polku:

en: Existing disk
fi: Olemassa oleva levy

en: Create a new disk (c_lone) for the virtual machine
fi: Luo uusi levy (k_looni) virtuaalikoneelle

en: _Browse...
fi: _Selaa...

en: New _Path:
fi: Uusi _polku:

en: Clone Virtual Machine
fi: Kloonaa virtuaalikone

en: <span size='large'>Clone virtual machine</span>
fi: <span size='large'>Kloonaa virtuaalikone</span>

en: Original VM:
fi: Alkuperäinen virtuaalikone:

en: Connection:
fi: Yhteys:

en: Storage:
fi: Tallennustila:

en: _Details...
fi: _Yksityiskohdat...

en: <span size='small'>Cloning does <u>not</u> alter the guest OS contents. If you need to do things
    like change passwords or static IPs, please see the virt-sysprep(1) tool.</span>
fi: <span size='small'>Kloonaaminen <u>ei</u> muuta vierasjärjestelmän käyttöjärjestelmän sisältöä. Jos tarpeisiisi liittyy esimerkiksi
    salasanojen tai kiinteiden verkko-osoitteiden muuttamista, lue lisää työkalusta virt-sysprep(1).</span>

en: C_lone
fi: _Kloonaa

en: <b>The console is currently unavailable</b>
fi: <b>Konsoli ei ole käytettävissä</b>

en: Serial
fi: Sarja

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Login
fi: _Kirjaudu

en: _Save this password in your keyring
fi: _Tallenna tämä salasana avainnippuusi

en: Check to save password, uncheck to forget password.
fi: Valitse tallentaaksesi salasanan, poista valinta unohtaaksesi salasanan.

en: _Connect to console
fi: _Yhdistä konsoliin

en: Add Connection
fi: Lisää yhteys

en: Co_nnect
fi: _Yhdistä

en: _Hypervisor:
fi: _Hypervisori:

en: Connect to _remote host over SSH
fi: Yhdistä _etäisäntään SSH: n välityksellä

en: _Autoconnect:
fi: _Yhdistä automaattisesti:

en: H_ostname:
fi: K_onenimi:

en: <small>QEMU usermode session is not the virt-manager
    default. It is likely that any pre-existing QEMU/KVM
    guests will not be available. Networking options
    are very limited. </small>
fi: <small>QEMU-käyttäjätilan istunto ei ole virt-manager:n oletuksena
    Todennäköisesti olemassa olevia QEMU/KVM-vieraita ei ole saatavilla.
    Verkkovaihtoehdot ovat hyvin rajalliset.</small>

en: Cu_stom URI:
fi: _Muokattu URI:

en: Generated URI:
fi: Luotu URI:

en: Create a new virtual network
fi: Luo uusi virtuaaliverkko

en: <span size='large'>Create virtual network</span>
fi: <span size='large'>Luo virtuaaliverkko</span>

en: Fo_rward to:
fi: Lähetä _eteenpäin:

en: Device _List:
fi: _Laiteluettelo:

en: De_vice:
fi: Laite:

en: _Enable IPv4
fi: _Ota IPv4 käyttöön

en: _Network:
fi: _Verkko:

en: Start:
fi: Käynnistä:

en: End:
fi: Loppu:

en: Enable DHCPv4
fi: Käytä DHCPv4:ää

en: <b>IPv_4 configuration</b>
fi: <b>IPv_4-määritykset</b>

en: _Enable IPv6
fi: _Ota IPv6 käyttöön

en: Enable DHCPv6
fi: Käytä DHCPv6:tta

en: <b>IPv_6 configuration</b>
fi: <b>IPv_6-määritykset</b>

en: Use net_work name
fi: Käytä _verkon nimeä

en: Cust_om
fi: _Muokattu

en: <b>DNS domain name</b>
fi: <b>DNS-toimialueen nimi</b>

en: Add a New Storage Pool
fi: Lisää uusi tallennustilavaranto

en: <span size='large'>Create storage pool</span>
fi: <span size='large'>Luo tallennustilan varanto</span>

en: Tar_get Path:
fi: _Kohteen polku:

en: F_ormat:
fi: _Muoto:

en: Host Na_me:
fi: _Isäntänimi:

en: Initiator _IQN:
fi: Aloittaja _IQN:

en: B_rowse
fi: _Selaa

en: Bro_wse
fi: S_elaa

en: New VM
fi: Uusi virtuaalikone

en: <span size='large'>Create a new virtual machine</span>
fi: <span size='large'>Luo uusi virtuaalikone</span>

en: Choose virtualization type
fi: Valitse virtualisointityyppi

en: _Virtual machine
fi: _Virtuaalikone

en: _Container
fi: _Kontti

en: Choose how you would like to install the operating system
fi: Valitse kuinka haluat asentaa käyttöjärjestelmän

en: _Local install media (ISO image or CDROM)
fi: _Paikallinen asennusmedia (ISO-levykuva tai CDROM)

en: Network _Install (HTTP, HTTPS, or FTP)
fi: Verkko_asennus (HTTPS, HTTP tai FTP)

en: Import _existing disk image
fi: Tuo olemas_sa oleva levykuva

en: Ma_nual install
fi: _Manuaalinen asennus

en: Choose the container type
fi: Valitse säiliön tyyppi

en: _Application container
fi: _Sovellussäiliö

en: O_perating system container
fi: _Käyttöjärjestelmäsäiliö

en: C_onnection:
fi: _Yhteys:

en: _Xen Type:
fi: _Xen-tyyppi:

en: _Architecture:
fi: _Arkkitehtuuri:

en: _Machine Type:
fi: K_oneen tyyppi:

en: _Virt Type:
fi: _Virtualisoinnin tyyppi:

en: Architecture options
fi: Arkkitehtuurivalinnat

en: Name
fi: Nimi

en: Choose _ISO or CDROM install media:
fi: Valitse _ISO- tai CDROM-asennusväline:

en: Bro_wse...
fi: S_elaa...

en: Provide the operating system install U_RL:
fi: Anna käyttöjärjestelmän _URL-asennus:

en: Kerne_l options:
fi: _Kernel-valinnat:

en: URL _Options
fi: Osoi_tteen valinnat

en: URL
fi: Osoite

en: Provide the existing stora_ge path:
fi: Anna olemassa olevan talle_nnustilan polku:

en: B_rowse...
fi: Se_laa...

en: <small>Kernel/initrd settings can be configured with 'Customize before install' on the final page.</small>
fi: <small>Ytimen/initrd-asetukset voidaan määrittää valitsemalla "Muokkaa ennen asennusta" viimeisellä sivulla.</small>

en: Provide the _application path:
fi: Anna _sovelluspolku:

en: Provide the existing OS root _directory:
fi: Anna nykyinen käyttöjärjestelmän juuri_hakemisto:

en: <small>The OS directory tree must already exist. To enable OS directory tree creation,
    please install <a href="https://github.com/virt-manager/virt-bootstrap">virt-bootstrap</a></small>
fi: <small>Käyttöjärjestelmän hakemistopuun on jo oltava olemassa. Asentaaksesi
    käyttöjärjestelmän hakemistopuun luomisen, ota käyttöön <a href="https://github.com/virt-manager/virt-bootstrap">virt-bootstrap</a></small>

en: <small>The OS directory tree must already exist. Creating an OS directory tree for remote
    connections is not yet supported.</small>
fi: <small>Käyttöjärjestelmän hakemistopuun on jo oltava olemassa. Käyttöjärjestelmän
    hakemistopuun luominen etäyhteyksiä varten ei vielä tueta.</small>

en: Create OS directory tree from container image
fi: Luo käyttöjärjestelmän hakemistopuu konttikuvasta

en: Source URI:
fi: Lähde URI:

en: Possible URL formats:
     * file:///path/to/rootfs.tar
     * docker://registry:port/image:tag
     * virt-builder://template
fi: Mahdolliset URL-muodot:
     * file:///path/to/rootfs.tar
     * docker://registry:port/image:tag
     * virt-builder://template

en: Do not verify TLS certificates of registry
fi: Älä tarkista TLS-rekisterivarmenteita

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Credentials for accessing the source registry
fi: Lähderekisterin käyttöoikeustiedot

en: Root password:
fi: Root:n salasana:

en: Select _container template:
fi: Valitse _konttimalli:

en: VZ templates
fi: VZ-mallit

en: C_hoose the operating system you are installing:
fi: _Valitse asennettava käyttöjärjestelmä:

en: A_utomatically detect from the installation media / source
fi: Tunnista _automaattisesti asennusvälineestä / lähteestä

en: Install
fi: Asenna

en: Choose Memory and CPU settings:
fi: Valitse muistin ja suorittimen asetukset:

en: _Memory:
fi: _Muisti:

en: C_PUs:
fi: Suo_rittimet:

en: (Insert host mem)
fi: (Syötä isäntämuisti)

en: Memory
fi: Muisti

en: _Enable storage for this virtual machine
fi: _Ota käyttöön tallennustila tälle virtuaalikoneelle

en: Storage
fi: Tallennustila

en: Ready to begin the installation
fi: Valmiina asennukseen

en: C_ustomize configuration before install
fi: _Mukauta määrityksiä ennen asennusta

en: Install:
fi: Asennus:

en: Memory:
fi: Muisti:

en: CPUs:
fi: Suorittimet:

en: OS:
fi: Käyttöjärjestelmä:

en: N_etwork selection
fi: Ver_kon valinta

en: Finish
fi: Valmis

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Forward
fi: _Seuraava

en: Add a Storage Volume
fi: Lisää tallennustilan taltio

en: <span size='large'>Create storage volume</span>
fi: <span size='large'>Luo tallennustilan taltio</span>

en: Create a storage unit to be used directly by a virtual machine.
fi: Luo tallennustilan yksikkö, jota virtuaalikone tulee käyttämään suoraan.

en: <b>Storage Volume Quota</b>
fi: <b>Tallennustaltion kiintiö</b>

en: GiB
fi: Git

en: Ca_pacity:
fi: _Kapasiteetti:

en: _Allocate entire volume now
fi: _Varaa kokonainen taltio nyt

en: Pa_th:
fi: _Polku:

en: _Backing store
fi: _Tausta myymälä

en: Delete Virtual Machine
fi: Poista virtuaalikone

en: <small>This VM is currently running and will be forced off before being deleted</small>
fi: <small>Tämä virtuaalikone on käynnissä, ja se pakotetaan sulkeutumaan ennen poistamista.</small>

en: Delete _associated storage files
fi: _Poista liittyvät tallennustilatiedostot

en: _Delete
fi: P_oista

en: A_dd Hardware
fi: Lis_ää laitteisto

en: Status:
fi: Tila:

en: T_itle:
fi: Ot_sikko:

en: Shut down
fi: Sammuta

en: D_escription:
fi: _Kuvaus:

en: <b>Basic Details</b>
fi: <b>Perustiedot</b>

en: Hypervisor:
fi: Hypervisori:

en: Architecture:
fi: Arkkitehtuuri:

en: Emulator:
fi: Emulaattori:

en: Machine _Type:
fi: Kone_tyyppi:

en: Chipse_t:
fi: P_iirisarja:

en: Firm_ware:
fi: Laite_ohjelmistp:

en: <b>Hypervisor Details</b>
fi: <b>Hypervisorin tiedot</b>

en: <b>Operating Sys_tem</b>
fi: <b>Käyttö_järjestelmä</b>

en: <b>Applications</b>
fi: <b>Sovellukset</b>

en: Refresh
fi: Päivitä

en: <b>CPU usage</b>
fi: <b>Suoritinkäyttö</b>

en: <b>Memory usage</b>
fi: <b>Muistin käyttö</b>

en: 0 KiBytes/s 0 KiBytes/s
fi: 0 KiTavua/s 0 KiTavua/s

en: <b>Disk I/O</b>
fi: <b>Levyn I/O</b>

en: <b>Network I/O</b>
fi: <b>Verkon I/O</b>

en: Logical host CPUs:
fi: Loogisen isännän suorittimet:

en: vCPU a_llocation:
fi: vCPU:n _varaus:

en: <small>Overcommitting vCPUs can hurt performance</small>
fi: <small>VCPU-laitteiden ylikäyttö voi vahingoittaa suorituskykyä</small>

en: <b>CPUs</b>
fi: <b>Suorittimet</b>

en: M_odel:
fi: _Malli:

en: Copy host CP_U configuration
fi: Kopioi isäntäkoneen suoritinmäärit_ykset

en: Enable available CPU security flaw mitigations
fi: Ota käytettävissä oleva keskusyksikkö käyttöön turvallisuusvirheiden lieventämiset

en: <b>Configu_ration</b>
fi: <b>M_ääritykset</b>

en: Manuall_y set CPU topology
fi: Aseta suoritintopologia _manuaalisesti

en: Thread_s:
fi: S_äikeet:

en: Cor_es:
fi: _Ytimet:

en: Socke_ts:
fi: P_istokkeet:

en: <b>To_pology</b>
fi: <b>Topolo_gia</b>

en: Current a_llocation:
fi: Nyky_varaus:

en: Ma_ximum allocation:
fi: Maksimi_varaus:

en: Total host memory:
fi: Isäntäkoneen muisti yhteensä:

en: MiB
fi: Mit

en: Enable shared _memory
fi: Ota jaettu _muisti käyttöön

en: <b>Memory</b>
fi: <b>Muisti</b>

en: Start virt_ual machine on host boot up
fi: Käy_nnistä virtuaalikone isäntäkoneen käynnistyessä

en: <b>Autostart</b>
fi: <b>Automaattinen käynnistys</b>

en: Init _path:
fi: Init-_polku:

en: Init ar_gs:
fi: Init _args:

en: <b>Container init</b>
fi: <b>Kontin init</b>

en: Ena_ble direct kernel boot
fi: Käy_tä suoraa kernel-käynnistystä

en: Ke_rnel path:
fi: Ke_rnel-polku:

en: _Initrd path:
fi: _Initrd-polku:

en: Browse
fi: Selaa

en: Kernel ar_gs:
fi: Ytimen _args:

en: D_TB path:
fi: D_TB-polku:

en: <b>Dir_ect kernel boot</b>
fi: <b>Suora kern_el-käynnistys</b>

en: Enable boot me_nu
fi: Käytä käynnistysvalikkoa

en: <b>Boot device order</b>
fi: <b>Käynnistyslaitteiden järjestys</b>

en: Storage size:
fi: Tallennustilan koko:

en: Source _path:
fi: Lähde_polku:

en: _Browse
fi: _Selaa

en: Device type:
fi: Laitetyyppi:

en: Disk b_us:
fi: Levyn väy_lä:

en: disk-bus-label
fi: levyväylän nimiö

en: <b>Virtual Disk</b>
fi: <b>Virtuaaliinen levy</b>

en: Link _state:
fi: Linkin tila:

en: active
fi: aktiivinen

en: label
fi: nimiö

en: I_P address:
fi: IP-_osoite:

en: <b>Virtual Network Interface</b>
fi: <b>Virtuaalinen verkkoliitäntä</b>

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Mode:
fi: Tila:

en: <b>Virtual Input Device</b>
fi: <b>Virtuaalinen syötelaite</b>

en: <b>Sound Device</b>
fi: <b>Äänilaite</b>

en: Source host:
fi: Isäntälähde:

en: Bind host:
fi: Sitova isäntä:

en: Target type:
fi: Kohdetyyppi:

en: Target name:
fi: Kohteen nimi:

en: State:
fi: Tila:

en: Source path:
fi: Lähteen polku:

en: <b>insert type</b>
fi: <b>Syötä tyyppi</b>

en: Device:
fi: Laite:

en: _3D acceleration:
fi: _3D-kiihdytys:

en: Devices:
fi: Laitteet:

en: <b>Controller</b>
fi: <b>Ohjain</b>

en: <b>Filesystem</b>
fi: <b>Tiedostojärjestelmä</b>

en: M_ode:
fi: _Tila:

en: <b>Smartcard Device</b>
fi: <b>Älykorttilaite</b>

en: Address:
fi: Osoite:

en: <b>Redirected device</b>
fi: <b>Uudelleenohjattu laite</b>

en: <b>TPM Device</b>
fi: <b>TPM-laite</b>

en: Host Device:
fi: Isäntälaite:

en: <b>Random Number Generator</b>
fi: <b>Satunnaislukugeneraattori</b>

en: Model:
fi: Malli:

en: panic-model
fi: paniikkimalli

en: <b>Panic Notifier</b>
fi: <b>Paniikki-ilmoittaja</b>

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: E_xport filesystem as readonly mount
fi: _Vie tiedostojärjestelmä vain-luku-liitoksena

en: _Driver:
fi: _Ajuri:

en: Ta_rget path:
fi: _Kohdepolku:

en: _Format:
fi: _Muoto:

en: blah foo warning message
fi: plää plää varoitusviesti

en: Show passwor_d
fi: Näytä _salasana

en: Addr_ess:
fi: _Osoite:

en: Pa_ssword:
fi: _Salasana:

en: _Port:
fi: _Portti:

en: A_uto
fi: A_utomaattinen

en: L_isten type:
fi: _Kuuntelutyyppi:

en: OpenGL only works with 'virtio' graphics with '3D acceleration' enabled
fi: OpenGL toimii vain virtio-grafiikan kanssa, kun 3D-kiihdytys on käytössä

en: OpenGL only works with 'Listen type' value 'none'
fi: OpenGL toimii vain 'Kuuntelutyyppi' -arvon 'ei mitään' kanssa

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _View Manager
fi: _Näytä hallitsin

en: Libvirt URI:
fi: Libvirt:n URI:

en: A_utoconnect:
fi: _Yhdistä automaattisesti:

en: <b>Basic details</b>
fi: <b>Perustiedot</b>

en: _Overview
fi: _Yleisnäkymä

en: _Virtual Networks
fi: _Virtuaaliverkot

en: _Storage
fi: _Tallennustila

en: A_utostart:
fi: K_äynnistä automaattisesti:

en: Domain:
fi: Toimialue:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Network:
fi: Verkko:

en: DHCP range:
fi: DHCP-alue:

en: Forwarding:
fi: Edelleenlähetys:

en: NAT to any device
fi: NAT mihin tahansa laitteeseen

en: Routed
fi: Reititetty

en: Add Network
fi: Lisää verkko

en: Start Network
fi: Käynnistä verkko

en: Stop Network
fi: Pysäytä verkko

en: Delete Network
fi: Poista verkko

en: Add Pool
fi: Lisää varanto

en: Start Pool
fi: Käynnistä varanto

en: Stop Pool
fi: Pysäytä varanto

en: Delete Pool
fi: Poista varanto

en: _Browse Local
fi: _Selaa paikallista

en: Browse local filesystem
fi: Selaa paikallista tiedostojärjestelmää

en: Cancel and close dialog
fi: Peru ja sulje ikkuna

en: Ch_oose Volume
fi: Va_litse taltio

en: Choose the selected volume
fi: Valitse valittu taltio

en: Apply pool changes
fi: Toteuta varantomuutokset

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Location:
fi: Sijainti:

en: <b>Volumes</b>
fi: <b>Taltiot</b>

en: Refresh volume list
fi: Päivitä taltiolista

en: Delete volume
fi: Poista taltio

en: _Add Connection...
fi: _Lisää yhteys...

en: _New Virtual Machine
fi: _Uusi virtuaalikone

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Connection Details
fi: _Yhteyden tiedot

en: _Virtual Machine Details
fi: _Virtuaalikoneen tiedot

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _View
fi: _Näytä

en: _Graph
fi: _Graafi

en: _Guest CPU Usage
fi: Vie_rasjärjestelmän suoritinkäyttö

en: _Host CPU Usage
fi: _Isäntäkoneen suoritinkäyttö

en: _Memory Usage
fi: _Muistin käyttö

en: _Disk I/O
fi: _Levyn I/O

en: _Network I/O
fi: _Verkon I/O

en: _Help
fi: O_hje

en: _About
fi: _Tietoja

en: Create a new virtual machine
fi: Luo uusi virtuaalikone

en: New
fi: Uusi

en: Show the virtual machine console and details
fi: Näytä virtuaalikoneen konsoli ja yksityiskohdat

en: _Open
fi: _Avaa

en: Power on the virtual machine
fi: Käynnistä virtuaalikone

en: _Run
fi: _Suorita

en: Pause the virtual machine
fi: Keskeytä virtuaalikone

en: _Pause
fi: _Keskeytä

en: Shut down the virtual machine
fi: Sammuta virtuaalikone

en: _Shut Down
fi: _Sammuta

en: Migrate the virtual machine
fi: Siirrä virtuaalikone

en: Migrating VM:
fi: Virtuaalikoneen siirtäminen:

en: Original host:
fi: Alkuperäinen isäntä:

en: New _host:
fi: Uusi _isäntä:

en: _Address:
fi: _Osoite:

en: Let libvirt decide
fi: Anna libvirtin päättää

en: Tunnel migration through the libvirtd connection channel, rather than having the hypervisor open a separate network connection to the destination. The source libvirt instance connects directly to the destination libvirt instance.
    
    This can simplify setup since no additional firewall ports need to be open, and will encrypt migration traffic if your libvirt connection is encrypted. But it can be difficult to make this work with SSH transport.
fi: Tunnelin siirtyminen libvirtd-yhteyskanavan kautta sen sijaan, että hypervisori avaisi erillisen verkkoyhteyden kohteeseen. Lähde libvirt-istunto muodostaa yhteyden suoraan kohde-libvirt-istuntoon.
    
    Tämä voi yksinkertaistaa asennusta, koska ylimääräisiä palomuuriportteja ei tarvitse olla auki, ja se salaa siirtoliikenteen, jos libvirt-yhteys on salattu. Mutta se voi olla vaikeaa saada tämä toimimaan SSH-kuljetuksella.

en: <b>Connectivity</b>
fi: <b>Yhdistettävyys</b>

en: By default libvirt will refuse to migrate a VM for certain configurations that could lead to malfunctioning guests, like if a disk's cache mode is not 'none'.
    
    Enabling this option tells libvirt to skip those checks.
fi: Oletuksena libvirt kieltäytyy siirtämästä virtuaalikonetta tietyille kokoonpanoille, jotka voivat johtaa vioittuneisiin vierailijoihin, kuten jos levyn välimuistitila ei ole "ei mitään".
    
    Tämän vaihtoehdon ottaminen käyttöön kertoo libvirtille ohittaa nämä tarkistukset.

en: A_llow unsafe:
fi: _Salli vaarallinen:

en: By default, the migrated VM config is removed from the source host, and saved persistently on the destination host. The destination host is considered the new home of the VM.
    
    If 'temporary' is selected, the migration is considered only a temporary move: the source host maintains a copy of the VM config, and the running copy moved to the destination is only transient, and will disappear when it is shutdown.
fi: Oletusarvoisesti siirretty virtuaalikoneen kokoonpano poistetaan lähde-isännästä ja tallennetaan pysyvästi kohde-isäntään. Kohdeisäntä pidetään virtuaalikoneen uutena kotona.
    
    Jos 'väliaikainen' on valittu, siirtoa pidetään vain väliaikaisena siirtona: lähde-isäntä ylläpitää kopiota virtuaalikoneen kokoonpanosta, ja määränpäähän siirretty käynnissä oleva kopio on vain ohimenevä ja häviää, kun se sammutetaan.

en: _Temporary move:
fi: _ Väliaikainen siirto:

en: Advanced options
fi: Lisävalinnat

en: _Migrate
fi: _Siirrä

en: De_vice name:
fi: _Laitteen nimi:

en: <small>In most configurations, macvtap does not work for host to guest network communication.</small>
fi: <small>Useimmissa kokoonpanoissa macvtap ei toimi isäntä-vieras-verkkoyhteydessä.</small>

en: <small>Failed to find a suitable default network.</small>
fi: <small>Sopivan oletusverkon löytäminen epäonnistui.</small>

en: _Portgroup:
fi: _Porttiryhmä:

en: _Network source:
fi: _Verkon lähde:

en: Can't find the operating system you are looking for?
    Try selecting a similar distro or version, or use one of the 'Generic' options.
fi: Etkö löydä etsimääsi käyttöjärjestelmää?
    Kokeile valita samankaltainen jakelu tai versio tai käytä jotakin "Yleinen"-vaihtoehdoista.

en: Include end of life operating systems
fi: Sisällytä käyttöjärjestelmien elinkaaren loppu

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Enable _system tray icon
fi: _Käytä ilmoitusalueen kuvaketta

en: Enable libgues_tfs VM introspection
fi: Ota käyttöön _libguestfs-virtuaalikoneen sisäinen tarkastus

en: Enable _XML editing
fi: Ota käyttöön _XML-muokkaus

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleiset</b>

en: _General
fi: _Yleiset

en: Poll _Disk I/O
fi: Tee kysely _levyn I/O:lle

en: Poll _Network I/O
fi: Tee kysely _verkon I/O:lle

en: Poll _Memory stats
fi: Tee kysely _muistin tilastoille

en: _Update status every
fi: _Tilan päivitysväli

en: seconds
fi: sekuntia

en: Poll C_PU usage
fi: Tee kysely _suoritinkäytölle

en: <b>Stats Options</b>
fi: <b>Tilastojen valinnat</b>

en: P_olling
fi: K_ysely

en: Gra_phics type:
fi: Gra_fiikkatyyppi:

en: Default storage format for new disk images.
fi: Tallennustilan oletusmuoto uusille levykuville.

en: _Storage format:
fi: _Tallennustilan muoto:

en: Default CPU setting for new VMs. This is typically a tradeoff between performance
    and migration compatibility: if using the 'copy host' option, your servers will need
    identical CPUs in order to migrate the VM.
fi: CPU-oletusasetus uusille virtuaalikoneille. Tämä on yleensä kompromissi suorituskyvyn
    ja siirron yhteensopivuuden välillä. Jos käytät "kopioi isäntä" -vaihtoehtoa, palvelimesi
    tarvitsevat samanlaisia suorittimia virtuaalikoneen siirtämiseksi.

en: CPU _default:
fi: Suori_ttimen oletus:

en: Default Firmware for new VMs. Boot using either BIOS or UEFI.
fi: Uusien virtuaalikoneiden oletuslaiteohjelmisto. Käynnistä käyttäen joko BIOS:ia tai UEFI:ia.

en: x86 _Firmware:
fi: x86 _Laiteohjelmisto:

en: <b>New VM Defaults</b>
fi: <b>Uuden virtualikoneen oletukset</b>

en: N_ew VM
fi: _Uusi virtuaalikone

en: Graphical console _scaling:
fi: Graafisen konsolin _skaalaus:

en: Gr_ab keys:
fi: Ta_rttumisnäppäimet:

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Change...
fi: Muuta...

en: Change guest resolution when the guest window size is changed. Only works with properly configured guest using spice and the desktop agent.
fi: Muuta vierasresoluutiota, kun vierasikkunan kokoa muutetaan. Toimii vain oikein määritetyn vieraan kanssa, joka käyttää Spicea ja työpöytäagenttia.

en: _Resize guest with window:
fi: _Muuta vierasjärjestelmän kokoa ikkunan mukana:

en: SPICE _USB Redirection:
fi: SPICE _USB -uudelleenohjaus:

en: If disabled, the VM window will not automatically connect to the running VM graphical console.
fi: Jos poissa käytöstä, virtuaalikoneen ikkuna ei muodosta yhteyttä automaattisesti käynnissä olevaan virtuaalikoneen graafiseen konsoliin.

en: Console autoconnec_t:
fi: Konsolin automaattinen _yhdistäminen:

en: <b>Graphical Consoles</b>
fi: <b>Graafiset konsolit</b>

en: Conso_le
fi: Ko_nsoli

en: _Force Poweroff:
fi: _Pakota sammutus:

en: Poweroff/_Reboot/Save:
fi: Sammutus/_Uudelleenkäynnistys/Tallennus:

en: _Pause:
fi: _Keskeytys:

en: Device re_moval:
fi: _Laitteen poistaminen:

en: _Unapplied changes:
fi: _Toteuttamattomia muutoksia:

en: _Deleting storage:
fi: Tallennustilan _poistaminen:

en: <b>Confirmations</b>
fi: <b>Vahvistukset</b>

en: Feed_back
fi: _Palaute

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: VM State:
fi: Virtuaalikoneen tila:

en: Timestamp:
fi: Aikaleima:

en: Snapshot Mode:
fi: Tilannevedoksen tila:

en: Screenshot:
fi: Kuvakaappaus:

en: No screenshot available
fi: Kuvakaappausta ei ole saatavilla

en: <small><i>This was the most recently applied snapshot.</i></small>
fi: <small><i>Tämä oli viimeksi toteutettu tilannevedos.</i></small>

en: Create new snapshot
fi: Luo uusi tilannevedos

en: Run selected snapshot
fi: Suorita valittu tilannevedos

en: Refresh snapshot list
fi: Päivitä tilannevedosten luetteo

en: Delete selected snapshot
fi: Poista valittu tilannevedos

en: Save updated snapshot metadata
fi: Tallenna päivitetyt tilannevedoksen metatiedot

en: Create snapshot
fi: Luo tilannevedos

en: <span size='large'>Create snapshot</span>
fi: <span size='large'>Luo tilannevedos</span>

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: Device _Path:
fi: L_aitteen polku:

en: _Version:
fi: _Versio:

en: Adva_nced options
fi: _Lisävalinnat

en: tpm-tab
fi: tpm-välilehti

en: Virtual Machine
fi: Virtuaalikone

en: Virtual _Machine
fi: _Virtuaalikone

en: _Take Screenshot
fi: Ota _kuvakaappaus

en: Redirect host USB device to virtual machine with SPICE graphics.
fi: Ohjaa isäntä-USB-laite virtuaalikoneeseen SPICE-grafiikalla.

en: _Redirect USB device
fi: Uudelleenohjaa U_SB-laite

en: _Console
fi: _Konsoli

en: Sna_pshots
fi: Tilanne_vedokset

en: _Fullscreen
fi: Koko n_äyttö

en: _Resize to VM
fi: So_vita koko virtuaalikoneeseen

en: _Scale Display
fi: _Skaalaa näyttöä

en: _Always
fi: _Aina

en: _Only when Fullscreen
fi: _Vain koko näytön tilassa

en: _Never
fi: E_i koskaan

en: Auto _resize VM with window
fi: Muuta virtuaalikoneen koko au_tomaattisesti ikkunan suhteen

en: Co_nsoles
fi: _Konsolit

en: _Autoconnect
fi: _Yhdistä automaattisesti

en: T_oolbar
fi: Ty_ökalupalkki

en: Send _Key
fi: Lähetä _näppäin

en: Show the graphical console
fi: Näytä graafinen konsoli

en: Console
fi: Konsoli

en: Show virtual hardware details
fi: Näytä virtuaalilaitteiston yksityiskohdat

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Run
fi: Suorita

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Snapshots
fi: Tilannevedokset

en: Switch to fullscreen view
fi: Siirry koko näytön näkymään

en: Begin Installation
fi: Aloita asennus

en: _Begin Installation
fi: _Aloita asennus

en: _Cancel Installation
fi: _Peru asennus

en: Guest C_ID:
fi: Vieraan C_ID:

en: <small>XML editing is disabled in 'Preferences'. Only enable it if you know what you are doing.</small>
fi: <small>XML-muokkaus on poistettu käytöstä 'Asetukset':ssa. Ota se käyttöön vain, jos tiedät mitä olet tekemässä.</small>

en: Error launching 'About' dialog: %s
fi: Virhe käynnistäessä "Tietoja"-ikkunaa: %s

en: Hardware
fi: Laitteisto

en: Connection does not support storage management.
fi: Yhteys ei tue tallennustilan hallintaa.

en: Controller
fi: Ohjain

en: Network
fi: Verkko

en: Input
fi: Syöte

en: Not supported for this guest type.
fi: Ei tuettu tälle vierasjärjestelmätyypille.

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Sound
fi: Ääni

en: Parallel
fi: Rinnakkais

en: Channel
fi: Kanava

en: USB Host Device
fi: USB-isäntälaite

en: Connection does not support host device enumeration
fi: Yhteys ei tue isäntälaitteen luettelointia

en: Not supported for containers
fi: Ei tuettu säiliöille

en: PCI Host Device
fi: PCI-isäntälaite

en: MDEV Host Device
fi: MDEV isäntälaite

en: Libvirt version does not support video devices.
fi: Libvirt-versio ei tue videolaitteita.

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Smartcard
fi: Älykortti

en: USB Redirection
fi: USB-uudelleenohjaus

en: Panic Notifier
fi: Paniikkitiedottaja

en: Not supported for this hypervisor/libvirt/arch combination.
fi: Ei tueta tässä yhdistelmässä hypervisor/libvirt/arch.

en: Error changing VM configuration: %s
fi: Virhe muuttaessa virtuaalikoneen määrityksiä: %s

en: These changes will take effect after the next guest shutdown.
fi: Nämä muutokset tulevat voimaan vierasjärjestelmän seuraavan sammutuksen jälkeen.

en: Output to a file
fi: Tuloste tiedostoon

en: TCP net console
fi: TCP net -konsoli

en: UDP net console
fi: UDP net -konsoli

en: UNIX socket
fi: UNIX-pistoke

en: Spice agent
fi: Spice-agentti

en: Spice port
fi: Spice-portti

en: Floppy
fi: Levyke

en: VirtIO Serial
fi: VirtIO-sarja

en: Random
fi: Satunnainen

en: Entropy Gathering Daemon
fi: Entropian keräämisdaemoni

en: Builtin RNG
fi: Sisäänrakennettu satunnaislukugeneraattori

en: Forcefully reset the guest
fi: Pakota vieraan nollaaminen

en: Gracefully shutdown the guest
fi: Sammuta vieras sulavasti

en: Forcefully power off the guest
fi: Pakota vieraan sammuttaminen

en: Pause the guest
fi: Keskeytä vierasjärjestelmä

en: No action
fi: Ei toimintoa

en: Dump guest memory core
fi: Tyhjennä vieraan ydinmuisti

en: EvTouch USB Graphics Tablet
fi: EvTouch USB -piirtopöytä

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Tablet
fi: Piirtopöytä

en: Disk device
fi: Levylaite

en: CDROM device
fi: CDROM-laite

en: Floppy device
fi: Diskettilaite

en: LUN Passthrough
fi: LUN-läpikulku

en: Hypervisor default
fi: Hypervisorin oletus

en: %s is not active in the host system.
    Please start the mdev in the host system before adding it to the guest.
fi: %s ei ole aktiivinen isäntäjärjestelmässä.
    Käynnistä mdev isäntäjärjestelmässä ennen kuin lisäät sen vieraaseen.

en: No Devices Available
fi: Ei laitteita saatavilla

en: Passthrough
fi: Läpikulku

en: Host
fi: Isäntä

en: Spice channel
fi: Spice-kanava

en: Video Device
fi: Videolaite

en: Watchdog Device
fi: Vahtikoiralaite

en: Filesystem Passthrough
fi: Tiedostojärjestelmän läpikulku

en: Random Number Generator
fi: Satunnaislukugeneraattori

en: VM Sockets
fi: Virtuaalikoneen pistokkeet

en: %s Device
fi: Laite %s

en: PCI Device
fi: PCI-laite

en: MDEV Device
fi: MDEV laite

en: USB Device
fi: USB-laite

en: %s already has a USB controller attached.
    Adding more than one USB controller is not supported.
    You can change the USB controller type in the VM details screen.
fi: %s sisältää jo liitetyn USB-ohjaimen.
    Vain yhden USB-ohjaimen lisääminen on tuettu.
    Voit vaihtaa USB-ohjaimen tyyppiä virtuaalikoneen tietonäkymästä.

en: Are you sure you want to add this device?
fi: Haluatko varmasti lisätä tämän laitteen?

en: This device could not be attached to the running machine. Would you like to make the device available after the next guest shutdown?
fi: Tätä laitetta ei voitu liittää käynnissä olevaan virtuaalikoneeseen. Haluatko asettaa laitteen saataville, kun vierasjärjestelmä käynnistetään seuraavan kerran uudelleen?

en: Unable to add device: %s
fi: Laitteen lisääminen ei onnistunut: %s

en: Error validating device parameters: %s
fi: Virhe laitteen parametrien vahvistamisessa: %s

en: Creating device
fi: Luodaan laitetta

en: Depending on the device, this may take a few minutes to complete.
fi: Laitteesta riippuen tämä saattaa kestää muutaman minuutin.

en: The device is already in use by other guests %s
fi: Laite on jo muiden vieraiden käytössä %s

en: Do you really want to use the device?
fi: Haluatko varmasti käyttää tätä laitetta?

en: Error building device XML: %s
fi: Virhe laitteen XML:n luomisessa: %s

en: Cancelling job...
fi: Perutaan työtä...

en: No storage to clone.
fi: Ei kloonattavaa tallennustilaa.

en: Disk target: %s
fi: Levyn kohde: %s

en: Original path: %s
fi: Alkuperäinen polku: %s

en: New path: %s
fi: Uusi polku: %s

en: Storage is safe to share: %(reason)s
fi: Tallennustila on turvallista jakaa: %(reason)s

en: Sharing this storage is potentially dangerous.
fi: Tämän tallennustilan jakaminen on mahdollisesti vaarallista.

en: Storage is not cloneable: %(reason)s
fi: Tallennustila ei ole kloonattavaa: %(reason)s

en: No storage.
fi: Ei tallennustilaa.

en: Share disk with %s
fi: Jaa levy %s:n kanssa

en: Clone this disk
fi: Kloonaa tämä levy

en: Error launching clone dialog: %s
fi: Virhe käynnistettäessä klooni-valintaikkunaa: %s

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Cloning will overwrite the existing file
fi: Kloonaaminen korvaa olemassa olevan tiedoston

en: Using an existing image will overwrite the path during the clone process. Are you sure you want to use this path?
fi: Olemassa olevan kuvan käyttäminen korvaa polun kloonausprosessin aikana. Haluatko varmasti käyttää tätä polkua?

en: Sharing storage may cause data to be overwritten.
fi: Tallennustilan jakaminen voi aiheuttaa tietojen päälle kirjoittamisen.

en: The following disk devices will be shared with %(vmname)s:
    
    %(pathlist)s
    Running the new guest could overwrite data in these disk images.
fi: Seuraavat levylaitteet jaetaan %(vmname)s:n kanssa:
    
    %(pathlist)s
    Uuden vieraan suorittaminen voi korvata näiden levykuvien tiedot.

en: Error creating virtual machine clone '%(vm)s': %(error)s
fi: Virhe luotaessa virtuaalikonekloonia '%(vm)s': %(error)s

en: Error with clone settings: %s
fi: Virhe klooniasetuksissa: %s

en: Creating virtual machine clone '%s'
fi: Luodaan virtuaalikonekloonia '%s'

en: Creating virtual machine clone '%s' and selected storage (this may take a while)
fi: Virtuaalikone kloonin '%s' ja valitun tallennustilan luominen (tämä voi viedä jonkin aikaa)

en: Locate or create storage volume
fi: Paikanna tai luo tallennustilan taltio

en: Locate existing storage
fi: Paikanna olemassa oleva tallennustila

en: Locate ISO media volume
fi: Paikanna ISO-mediataltio

en: Locate ISO media
fi: Paikanna ISO-media

en: Locate floppy media volume
fi: Paikanna levykkeen välineen taltio

en: Locate floppy media
fi: Paikanna levykkeen väline

en: Locate directory volume
fi: Paikanna hakemiston taltio

en: User session
fi: Käyttäjäistunto

en: Disconnected
fi: Katkaistu

en: Connecting
fi: Yhdistää

en: %(object)s rename failed. Attempting to recover also failed.
    
    Original error: %(origerror)s
    
    Recover error: %(recovererror)s
fi: %(object)s uudelleennimeäminen epäonnistui. Palautumisyritys epäonnistui myös.
    
    Alkuperäinen virhe: %(origerror)s
    
    Palautusvirhe: %(recovererror)s

en: Error launching connect dialog: %s
fi: Virhe käynnistäessä yhteysikkunaa: %s

en: user session
fi: käyttäjäistunto

en: Custom URI...
fi: Mokattu URI...

en: A hostname is required for remote connections.
fi: Isäntänimi vaaditaan etäyhteyksiin.

en: Would you still like to remember this connection?
fi: Haluatko silti muistaa tämän yhteyden?

en: Any physical device
fi: Mikä tahansa fyysinen laite

en: Physical device...
fi: Fyysinen laite ...

en: Open
fi: Avaa

en: Isolated
fi: Eristetty

en: SR-IOV pool
fi: SR-IOV-varanto

en: No available device
fi: Ei saatavilla olevaa laitetta

en: Name '%s' already in use by another network.
fi: Nimi '%s' on jo toisen verkon käytössä.

en: Error building XML: %s
fi: Virhe XML:n luomisessa: %s

en: Error creating virtual network: %s
fi: Virhe luotaessa virtuaaliverkkoa: %s

en: Error validating network: %s
fi: Virhe vahvistettaessa verkkoa: %s

en: Creating virtual network...
fi: Luodaan virtuaaliverkkoa...

en: Creating the virtual network may take a while...
fi: Virtuaaliverkon luominen saattaa kestää hetken...

en: Sou_rce Name:
fi: _Lähteen nimi:

en: Volg_roup Name:
fi: Volg_roup:n nimi:

en: _Source Path:
fi: _Lähdepolku:

en: _Source IQN:
fi: IQN-_lähde:

en: _Source Adapter:
fi: Sovittimen_lähde:

en: Error creating pool: %s
fi: Virhe luotaessa varantoa: %s

en: Error validating pool: %s
fi: Virhe varannon vahvistamisessa: %s

en: Creating storage pool...
fi: Luodaan tallennustilavarantoa...

en: Creating the storage pool may take a while...
fi: Tallennustilavarannon luominen saattaa kestää hetken...

en: Choose source path
fi: Valitse lähdepolku

en: Choose target directory
fi: Valitse kohdehakemisto

en: %.1f GiB
fi: %.1f Git

en: %d MiB
fi: %d Mit

en: Error launching create dialog: %s
fi: Virhe käynnistettäessä luonti-valintaikkunaa: %s

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: <span size='small'>Warning: %s</span>
fi: <span size='small'>Varoitus: %s</span>

en: Failed to setup UEFI: %s
    Install options are limited.
fi: UEFI: n määrittäminen epäonnistui: %s
    Asennusvaihtoehtoja on rajoitetusti.

en: Libvirt version does not support remote URL installs.
fi: Libvirt-versio ei tue URL-etäasennuksia.

en: CDROM/ISO installs not available for paravirt guests.
fi: CD-ROM/ISO-asennukset eivät ole käytettävissä paravirt-vieraille.

en: Architecture '%s' is not installable
fi: Arkkitehtuuri '%s' ei ole asennettavissa

en: No install methods available for this connection.
fi: Asennustapoja ei ole saatavilla tälle yhteydelle.

en: No hypervisor options were found for this connection.
fi: Tälle yhteydelle ei löytynyt hypervisor-valintoja.

en: This usually means that QEMU or KVM is not installed on your machine, or the KVM kernel modules are not loaded.
fi: Tämä tarkoittaa yleensä, ettei QEMUa tai KVM:ää ole asennettu tietokoneelle, tai ettei KVM:n kernel-moduuleja ole ladattu.

en: KVM is not available. This may mean the KVM package is not installed, or the KVM kernel modules are not loaded. Your virtual machines may perform poorly.
fi: KVM ei ole saatavilla. Tämä saattaa tarkoittaa, ettei KVM-pakettia ole asennettu, tai ettei KVM:n kernel-moduuleja ole ladattu. Virtuaalikoneiden suorituskyky saattaa olla heikko.

en: Up to %(maxmem)s available on the host
fi: Saatavilla enintään %(maxmem)s isäntäkoneessa

en: Up to %(numcpus)d available | Up to %(numcpus)d available
fi[0]: Saatavilla enintään %(numcpus)d
fi[1]: Saatavilla enintään %(numcpus)d

en: No active connection to install on.
fi: Ei aktiivista yhteyttä, johon asenta.

en: None
fi: Ei mitään

en: Local CDROM/ISO
fi: Paikallinen CDROM/ISO

en: URL Install Tree
fi: URL-asennuspuu

en: Import existing OS image
fi: Tuo olemassa oleva käyttöjärjestelmäkuva

en: Manual install
fi: Manuaalinen asennus

en: Application container
fi: Sovellussäiliö

en: Operating system container
fi: Käyttöjärjestelmäkontti

en: Virtuozzo container
fi: Virtuozzo-kontti

en: Removing disk images
fi: Poistetaan levykuvia

en: Removing disk images we created for this virtual machine.
fi: Poistetaan tälle virtuaalikoneelle luotuja levykuvia.

en: Step %(current_page)d of %(max_page)d
fi: Vaihe %(current_page)d/%(max_page)d

en: Waiting for install media / source
fi: Odotetaan asennusvälinettä / lähdettä

en: Error populating summary page: %s
fi: Virhe muodostaessa yhteenvetosivua: %s

en: Uncaught error validating install parameters: %s
fi: Ei kiinni-saatu virhe tarkistettaessa asennusparametreja: %s

en: Source URL is required
fi: Lähde-URL vaaditaan

en: Please specify password for accessing source registry
fi: Määritä salasana lähderekisterin käyttöoikeutta varten

en: Destination path is not directory: %s
fi: Kohdepolku ei ole hakemisto: %s

en: No write permissions for directory path: %s
fi: Ei kirjoitusoikeuksia hakemistopolulle: %s

en: OS root directory is not empty
fi: Käyttöjärjestelmän juurihakemisto ei ole tyhjä

en: Creating root file system in a non-empty directory might fail due to file conflicts.
    Would you like to continue?
fi: Juuritiedostojärjestelmän luominen ei-tyhjään hakemistoon saattaa
    epäonnistua tiedostoristiriitojen vuoksi. Haluatko jatkaa?

en: An install media selection is required.
fi: Asennusmediavalinta vaaditaan.

en: An install tree is required.
fi: Asennuspuu vaaditaan.

en: A storage path to import is required.
fi: Tuotava tallennustilan polku vaaditaan.

en: The import path must point to an existing storage.
fi: Tuontireitin on osoitettava olemassa olevaan tallennustilaan.

en: An application path is required.
fi: Sovelluksen polku vaaditaan.

en: An OS directory path is required.
fi: Käyttöjärjestelmän hakemistopolku vaaditaan.

en: A template name is required.
fi: Mallin nimi vaaditaan.

en: You must select an OS.
fi: Sinun on valittava käyttöjärjestelmä.

en: Error setting installer parameters.
fi: Virhe asennusohjelman parametrien asettamisessa.

en: Error setting default name.
fi: Virhe asettaessa oletusnimeä.

en: Storage parameter error.
fi: Tallennustilaparametrivirhe.

en: Invalid guest name
fi: Virheellinen vierasjärjestelmän nimi

en: Detecting...
fi: Tunnistetaan ...

en: None detected
fi: Yhtään ei havaittu

en: Error starting installation: %s
fi: Virhe asennusta käynnistäessä: %s

en: Unable to complete install: '%s'
fi: Asennus ei onnistu: ”%s”

en: Creating Virtual Machine
fi: Luodaan virtuaalikonetta

en: The virtual machine is now being created. Allocation of disk storage and retrieval of the installation images may take a few minutes to complete.
fi: Virtuaalikonetta luodaan nyt. Levytilan varaaminen ja asennusmedian noutaminen saattaa kestää hetken.

en: VM '%s' didn't show up after expected time.
fi: Virtuaalikone '%s' ei ilmestynyt odotetun ajan jälkeen.

en: Error continuing install: %s
fi: Virhe asennuksen jatkamisessa: %s

en: Bootstraping container
fi: Käynnistyshihnakontti

en: <b>%(volume)s's</b> available space: %(size)s
fi: <b>%(volume)s's</b> vapaata tilaa: %(size)s

en: Error creating vol: %s
fi: Virhe taltion luomisessa: %s

en: Error validating volume: %s
fi: Virhe vahvistettaessa taltiota: %s

en: Creating storage volume...
fi: Luodaan tallennustilan taltiota...

en: Creating the storage volume may take a while...
fi: Tallennustilan taltion luominen saattaa kestää hetken...

en: Are you sure you want to delete the storage?
fi: Haluatko varmasti poistaa tallennustilan?

en: The following paths will be deleted:
    
    %s
fi: Seuraavat polut poistetaan:
    
    %s

en: Error deleting virtual machine '%(vm)s': %(error)s
fi: Virhe poistettaessa virtuaalikonetta '%(vm)s': %(error)s

en: Additionally, there were errors removing certain storage devices:
fi: Lisäksi joitain tallennustilalaitteita poistaessa ilmeni virheitä:

en: Errors encountered while removing certain storage devices.
fi: Tiettyjä tallennustilalaitteita poistaessa ilmeni virheitä.

en: Deleting path '%s'
fi: Poistetaan polku '%s'

en: Error launching delete dialog: %s
fi: Virhe käynnistäessä poistamisikkunaa: %s

en: Delete '%(vmname)s'
fi: Poista '%(vmname)s'

en: Deleting virtual machine '%s' and selected storage (this may take a while)
fi: Virtuaalikoneen %s ja valitun tallennustilan poistaminen (tämä voi viedä jonkin aikaa)

en: Deleting virtual machine '%s'
fi: Poistetaan virtuaalikone '%s'

en: Error Removing Device: %s
fi: Virhe poistettaessa laitetta: %s

en: This change will take effect after the next guest shutdown.
fi: Tämä muutos tulee voimaan, kun vierasjärjestelmän sammutetaan seuraavan kerran.

en: Storage will not be deleted.
fi: Tallennustilaa ei poisteta.

en: Device could not be removed from the running machine
fi: Laitetta ei voitu poistaa käynnissä olevasta koneesta

en: Remove Disk Device
fi: Poista levylaite

en: Remove disk device '%(target)s'
fi: Poista levylaite '%(target)s'

en: Removing disk device '%s' and selected storage (this may take a while)
fi: Levylaitteen '%s' ja valitun tallennustilan poistaminen (tämä voi viedä jonkin aikaa)

en: Removing disk device '%s'
fi: Poistetaan levylaite '%s'

en: Target
fi: Kohde

en: Storage Path
fi: Tallennustilan polku

en: Cannot delete iSCSI share.
fi: ISCSI-jakoa ei voi poistaa.

en: Cannot delete SCSI device.
fi: SCSI:laitetta ei voi poistaa.

en: Cannot delete unmanaged remote storage.
fi: Hallitsematonta etätallennustilaa ei voi poistaa.

en: Path does not exist.
fi: Polkua ei ole olemassa.

en: No write access to parent directory.
fi: Ei kirjoitusoikeutta vanhempaan hakemistoon.

en: Cannot delete unmanaged block device.
fi: Hallitsematonta lohkolaitetta ei voi poistaa.

en: Storage is read-only.
fi: Tallennustila on vain-luku:na.

en: No write access to path.
fi: Polkuun ei ole kirjoitusoikeutta.

en: Storage is marked as shareable.
fi: Tallennustila on merkitty jaettavaksi.

en: Storage is a media device.
fi: Tallennustila on medialaite.

en: Storage is in use by the following virtual machines
fi: Tallennustila on seuraavien virtuaalikoneiden käytössä

en: Failed to check disk usage conflict.
fi: Levyn käyttöristiriidan tarkistaminen epäonnistui.

en: Leave Fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Leave fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Send key combination
fi: Lähetä näppäinyhdistelmä

en: No text console available
fi: Ei tekstikonsolia saatavilla

en: Text Console %d
fi: Tekstikonsoli %d

en: Serial %d
fi: Sarja %d

en: No graphical console available
fi: Ei graafista konsolia saatavilla

en: Graphical Console
fi: Graafinen konsoli

en: virt-manager does not support more than one graphical console
fi: virt-manager ei tue useampaa kuin yhtä graafista konsolia

en: Guest has crashed.
fi: Vierasjärjestelmä on kaatunut.

en: Guest is not running.
fi: Vierasjärjestelmä ei ole käynnissä.

en: Graphical console not configured for guest
fi: Vierasjärjestelmän graafista konsolia ei ole asetettu

en: Cannot display graphical console type '%s'
fi: Graafisen konsolityypin '%s' näyttäminen ei onnistu

en: Connecting to graphical console for guest
fi: Kytkeydytään vierasjärjestelmän graafiseen konsoliin

en: Error connecting to graphical console:
    %s
fi: Virhe kytkeydyttäessä graafiseen konsoliin:
    %s

en: Viewer authentication error: %s
fi: Katseluohjelman todennusvirhe: %s

en: USB redirection error
fi: USB-uudelleenohjauksen virhe

en: Viewer was disconnected.
fi: Katseluohjelma katkaistiin.

en: SSH tunnel error output: %s
fi: SSH-tunnelin virhelähtö: %s

en: Viewer is disconnecting.
fi: Katseluohjelman yhteys katkeaa.

en: Viewer window closed.
fi: Katseluohjelman ikkuna suljettu.

en: Press %s to release pointer.
fi: Paina %s osoittimen vapauttamiseksi.

en: Floppy %(index)d
fi: Diskettilaite %(index)d

en: %(bus)s Disk %(index)d
fi: %(bus)s Levy %(index)d

en: NIC %(mac)s
fi: Verkkokortti %(mac)s

en: Serial %(num)d
fi: Sarja %(num)d

en: Parallel %(num)d
fi: Rinnakkais %(num)d

en: Console %(num)d
fi: Konsoli %(num)d

en: Channel %(name)s
fi: Kanava %(name)s

en: Channel %(type)s
fi: Kanava %(type)s

en: Display %s
fi: Näyttö %s

en: %(bus)s Redirector %(index)d
fi: %(bus)s Uudelleenohjaus %(index)d

en: Sound %s
fi: Ääni %s

en: Filesystem %(path)s
fi: Tiedostojärjestelmä %(path)s

en: Controller %(controller)s %(index)s
fi: Ohjain %(controller)s %(index)s

en: Controller %(controller)s
fi: Ohjain %(controller)s

en: TPM v%(version)s
fi: TPM-v%(version)s

en: _Add Hardware
fi: _Lisää laitteisto

en: _Remove Hardware
fi: _Poista laitteisto

en: Libvirt or hypervisor does not support UEFI.
fi: Libvirt tai hypervisor ei tue UEFI:a.

en: Libvirt did not detect any UEFI/OVMF firmware image installed on the host.
fi: Libvirt ei havainnut isäntään asennettuja UEFI/OVMF-laiteohjelmakuvia.

en: Version
fi: Versio

en: Application Default
fi: Sovelluksen oletus

en: Hypervisor Default
fi: Hypervisorin oletus

en: Clear CPU configuration
fi: Tyhjennä suorittimen määritykset

en: Disk bus:
fi: Levyväylä:

en: Error launching hardware dialog: %s
fi: Virhe käynnistäessä laitteistoikkunaa: %s

en: Are you sure you want to remove this device?
fi: Haluatko poistaa tämän laitteen?

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Error applying changes: %s
fi: Virhe muutosten käyttöönotossa: %s

en: Error changing autostart value: %s
fi: Virhe muuttaessa automaattikäynnistyksen arvoa: %s

en: Cannot set initrd without specifying a kernel path
fi: Initrd:tä ei voi asettaa määrittämättä kernelin polkua

en: Cannot set kernel arguments without specifying a kernel path
fi: Ytimen argumentteja ei voi asettaa määrittelemättä ytimen polkua

en: An init path must be specified
fi: Init-polku tulee määrittää

en: Disk '%(path)s' is already in use by other guests %(names)s
fi: Levy '%(path)s' on jo muiden vieraiden käytössä %(names)s

en: Do you really want to use the disk?
fi: Haluatko käyttää levyä?

en: Remove this device from the virtual machine
fi: Poista tämä laite virtuaalikoneesta

en: Error refreshing hardware page: %s
fi: Virhe päivittäessä laitteistosivua: %s

en: %(received)d %(units)s read
fi: %(received)d %(units)s luettu

en: %(transferred)d %(units)s write
fi: %(transferred)d %(units)s kirjoitus

en: %(received)d %(units)s in
fi: %(received)d %(units)s sisään

en: %(transferred)d %(units)s out
fi: %(transferred)d %(units)s ulos

en: Disabled
fi: Poistettu käytöstä

en: %(current-memory)s of %(total-memory)s
fi: %(current-memory)s/%(total-memory)s

en: Absolute Movement
fi: Absoluuttinen liikkuminen

en: Relative Movement
fi: Suhteellinen liikkuminen

en: Hypervisor does not support removing this device
fi: Hypervisor ei tue tämän laitteen poistamista

en: %(graphicstype)s Server
fi: %(graphicstype)s-palvelin

en: Serial Device
fi: Sarjalaite

en: Parallel Device
fi: Rinnakkaislaite

en: Console Device
fi: Konsolilaite

en: Channel Device
fi: Kanavalaite

en: Primary Console
fi: Ensisijainen konsoli

en: Physical %s Device
fi: Fyysinen %s laite

en: Cannot remove last video device while Graphics/Display is attached.
fi: Viimeistä videolaitetta ei voida poistaa, kun grafiikka/näyttö on liitettynä.

en: %(device)s on %(address)s
fi: %(device)s %(address)s:lla

en: Cannot remove controller while devices are attached.
fi: Ohjainta ei voida poistaa, kun laitteet ovat liitettyinä.

en: Hard Disk
fi: Kiintolevy

en: Network (PXE)
fi: Verkko (PXE)

en: No bootable devices
fi: Ei käynnistettäviä laitteita

en: Overview
fi: Yleistiedot

en: OS information
fi: Käyttöjärjestelmän tiedot

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: CPUs
fi: Suorittimet

en: Boot Options
fi: Käynnistysvalinnat

en: Serial console not available for inactive guest
fi: Sarjakonsoli ei ole käytettävissä passiiviselle vieraalle

en: Console for device type '%s' is not supported
fi: Konsolia laitetyypille '%s' ei tueta

en: _Copy
fi: _Kopio

en: _Paste
fi: _Liitä

en: Error connecting to text console: %s
fi: Virhe yhdistäessä tekstikonsoliin: %s

en: Error creating snapshot: %s
fi: Virhe luotaessa tilannevedosta: %s

en: Snapshot
fi: Tilannevedos

en: Error validating snapshot: %s
fi: Virhe vahvistaessa tilannevedosta: %s

en: Creating snapshot
fi: Luodaan tilannevedos

en: Creating virtual machine snapshot
fi: Luodaan virtuaalikoneen tilannevedos

en: _Start snapshot
fi: _Käynnistä tilannevedos

en: _Delete snapshot
fi: _Poista tilannevedos

en: Error refreshing snapshot list: %s
fi: Virhe päivittäessä tilannevedosluettelo: %s

en: %(vm)s
    <span size='small'>VM State: %(state)s (External)</span>
fi: %(vm)s
    <span size='small'>Virtuaalikoneen tila: %(state)s (External)</span>

en: %(vm)s
    <span size='small'>VM State: %(state)s</span>
fi: %(vm)s
    <span size='small'>Virtuaalikoneen tila: %(state)s</span>

en: <b>Snapshot '%(name)s':</b>
fi: <b>Tilannevedos '%(name)s':</b>

en: External disk and memory
fi: Ulkoinen levy ja muisti

en: External memory only
fi: Vain ulkoinen muisti

en: External disk only
fi: Vain ulkoinen levy

en: Saved memory state will not be part of the snapshot
fi: Tallennetun muistin tila ei ole osa tilannevedosta

en: The domain is currently saved. Due to technical limitations that saved memory state will not become part of the snapshot. Running it later will be the same as having forced the system off mid-flight. It is recommended to snapshot either the running or shut down system instead.
fi: Toimialue on tällä hetkellä tallennettu. Teknisten rajoitusten vuoksi tallennettu muistitila ei tule osaksi tilannevedosta. Sen suorittaminen myöhemmin on sama kuin järjestelmän pakottaminen lennon puoliväliin. On suositeltavaa ottaa tilannevedos joko käynnissä olevasta tai sammutetusta järjestelmästä.

en: Are you sure you want to run the snapshot '%(name)s'? All the disk changes since the last snapshot was created will be discarded.
fi: Haluatko varmasti suorittaa tilannevedoksen '%(name)s'? Kaikki levyn muutokset edellisen tilannevedoksen luomisen jälkeen hylätään.

en: Are you sure you want to run the snapshot '%(name)s'? All the disk and configuration changes since the last snapshot was created will be discarded.
fi: Haluatko varmasti suorittaa tilannevedoksen '%(name)s'? Kaikki levyn ja kokoonpanon muutokset edellisen tilannevedoksen luomisen jälkeen, hylätään.

en: Saved state will be removed to avoid filesystem corruption
fi: Tallennettu tila poistetaan tiedostojärjestelmän vioittumisen välttämiseksi

en: Snapshot '%s' contains only disk and no memory state. Restoring the snapshot would leave the existing saved state in place, effectively switching a disk underneath a running system. Running the domain afterwards would likely result in extensive filesystem corruption. Therefore the saved state will be removed before restoring the snapshot.
fi: Tilannevedos '%s' sisältää vain levyn eikä muistitilaa. Tilannevedoksen palauttaminen jättää nykyisen tallennetun tilan paikoilleen ja vaihtaa levyn tehokkaasti käynnissä olevan järjestelmän alla. Verkkotunnuksen suorittaminen jälkikäteen johtaisi todennäköisesti laajaan tiedostojärjestelmän vioittumiseen. Siksi tallennettu tila poistetaan ennen tilannevedoksen palauttamista.

en: Running snapshot
fi: Suoritetaan tilannevedos

en: Running snapshot '%s'
fi: Suoritetaan tilannevedos '%s'

en: Error running snapshot '%s'
fi: Virhe suorittaessa tilannevedosta '%s'

en: Are you sure you want to permanently delete the selected snapshots?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut tilannevedokset pysyvästi?

en: Deleting snapshot
fi: Poistetaan tilannevedos

en: Deleting snapshot '%s'
fi: Poistetaan tilannevedos '%s'

en: Error deleting snapshot '%s'
fi: Virhe poistaessa tilannevedosta '%s'

en: No snapshot selected.
fi: Tilannevedoksia ei ole valittu.

en: Multiple snapshots selected.
fi: Useita tilannevedoksia valittu.

en: Error selecting snapshot: %s
fi: Virhe valitessa tilannevedosta: %s

en: Guest is on a remote host, but is only configured to allow local file descriptor connections.
fi: Vieras on etäisännässä, mutta on määritetty sallimaan vain paikallisten tiedostojen kuvaajayhteydet.

en: Guest is configured for TLS only which does not work over SSH.
fi: Vieras on määritetty vain TLS:ää varten, joka ei toimi SSH:n välityksellä.

en: Guest is on a remote host with transport '%s' but is only configured to listen locally. To connect remotely you will need to change the guest's listen address.
fi: Vieras on etäisännässä, jossa on liikenne '%s', mutta on määritetty kuuntelemaan vain paikallisesti. Etäyhteyden muodostamiseksi sinun on vaihdettava vieraan kuunteluosoite.

en: Unable to provide requested credentials to the VNC server.
    The credential type %s is not supported
fi: Pyydettyjä tunnistetietoja ei voida antaa VNC-palvelimelle.
    Tunnistetyyppiä %s ei tueta

en: GTK-VNC viewer is too old
fi: GTK-VNC-katseluohjelma on liian vanha

en: Encountered SPICE %(error-name)s
fi: Kohdattu SPICE %(error-name)s

en: Guest agent is not available.
fi: Vierasagentti ei ole käytettävissä.

en: %s available in the default location
fi: %s saatavilla oletussijainnissa

en: The emulator may not have search permissions for the path '%s'.
fi: Emulaattorilla ei ehkä ole polun '%s' hakuoikeuksia.

en: Do you want to correct this now?
fi: Haluatko korjata tämän nyt?

en: Don't ask about these directories again.
fi: Älä kysy näistä hakemistoista uudelleen.

en: Errors were encountered changing permissions for the following directories:
fi: Seuraavien hakemistojen käyttöoikeuksien muuttamisessa havaittiin virheitä:

en: A storage path must be specified.
fi: Tallennustilan polku tulee määrittää.

en: Te_mplate:
fi: _Malli:

en: _Source path:
fi: _Lähdepolku:

en: You may need to 'Enable shared memory' on the 'Memory' screen.
fi: Saatat joutua ottamaan käyttöön jaetun muistin "Muisti"-näytössä.

en: Spice server
fi: Spice-palvelin

en: VNC server
fi: VNC-palvelin

en: Address
fi: Osoite

en: Localhost only
fi: Vain paikallinen isäntä

en: All interfaces
fi: Kaikki liitännät

en: Auto
fi: Automaattinen

en: A_uto (Port %(port)d)
fi: Auto_maattinen (Port %(port)d)

en: No media selected
fi: Ei mediaa valittuna

en: Media Unknown
fi: Tuntemton väline

en: No media detected
fi: Mediaa ei havaittu

en: Usermode networking
fi: Käyttäjätilan verkotus

en: Virtual network
fi: Virtuaaliverkko

en: Inactive
fi: Passiivinen

en: Bridge device...
fi: Silta-laite ...

en: Macvtap device...
fi: Macvtap-laite ....

en: Virtual Network is not active.
fi: Virtuaaliverkko ei ole aktiivinen.

en: Virtual Network '%s' is not active. Would you like to start the network now?
fi: Virtuaaliverkko '%s' ei ole aktiivinen. Haluatko käynnistää verkon nyt?

en: Could not start virtual network '%(device)s': %(error)s
fi: Virhe käynnistettäessä virtuaaliverkkoa '%(device)s': %(error)s

en: Emulated
fi: Emuloitu

en: Checking for virtualization packages...
fi: Tarkistetaan virtualisointipaketteja ...

en: Input Error
fi: Syötevirhe

en: Validation Error: %s
fi: Vahvistusvirhe: %s

en: There are unapplied changes. Would you like to apply them now?
fi: Havaittiin toteuttamattomia muutoksia. Haluatko toteuttaa muutokset nyt?

en: Don't warn me again.
fi: Älä varoita uudelleen.

en: Don't ask me again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Error launching host dialog: %s
fi: Virhe käynnistäessä isäntäikkunaa: %s

en: %(currentmem)s of %(maxmem)s
fi: %(currentmem)s/%(maxmem)s

en: %(connection)s - Connection Details
fi: %(connection)s - Yhteyden tiedot

en: Networks
fi: Verkot

en: Libvirt connection does not support virtual network management.
fi: Libvirt-yhteys ei tue virtuaaliverkkojen hallintaa.

en: Connection not active.
fi: Yhteys ei ole aktiivinen.

en: No virtual network selected.
fi: Virtuaaliverkkoa ei ole valittu.

en: Error selecting network: %s
fi: Virhe valittaessa verkkoa: %s

en: Routed network
fi: Reititetty verkko

en: Isolated network, internal routing only
fi: Eristetty verkko, vain sisäinen reititys

en: Isolated network, routing disabled
fi: Eristetty verkko, reititys pois käytöstä

en: On Boot
fi: Käynnistyksessä

en: Are you sure you want to permanently delete the network %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa verkon %s pysyvästi?

en: Error deleting network '%s'
fi: Virhe poistaessa verkkoa '%s'

en: Error starting network '%s'
fi: Virhe käynnistäessä verkkoa '%s'

en: Error stopping network '%s'
fi: Virhe pysäyttäessä verkkoa '%s'

en: Error launching network wizard: %s
fi: Virhe ohjatun verkkotoiminnon käynnistämisessä: %s

en: Error changing network settings: %s
fi: Virhe verkon asetuksia muuttaessa: %s

en: Copy Volume Path
fi: Kopioi taltion polku

en: Volumes
fi: Taltiot

en: Size
fi: Koko

en: Format
fi: Muoto

en: Used By
fi: Käyttävä

en: Storage Pools
fi: Tallennustilavarannot

en: Libvirt connection does not support storage management.
fi: Libvirt-yhteys ei tue tallennustilan hallintaa.

en: %(bytesfree)s Free / <i>%(bytesinuse)s In Use</i>
fi: %(bytesfree)s vapaana / <i>%(bytesinuse)s käytössä</i>

en: Create new volume
fi: Luo uusi taltio

en: Pool does not support volume creation
fi: Varanto ei tue taltion luomista

en: No storage pool selected.
fi: Ei tallennustilavarantoa valittu.

en: Error selecting pool: %s
fi: Virhe valitessa varantoa: %s

en: Error stopping pool '%s'
fi: Virhe pysäyttäessä varantoa '%s'

en: Error starting pool '%s'
fi: Virhe käynnistäessä varantoa '%s'

en: Error launching pool wizard: %s
fi: Virhe ohjatun varannontoiminnon käynnistämisessä: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the pool %s?
fi: Haluatko poistaa pysyvästi varannon %s?

en: Error deleting pool '%s'
fi: Virhe poistaessa varantoa '%s'

en: Error refreshing pool '%s'
fi: Virhe päivittäessä varantoa '%s'

en: Error launching volume wizard: %s
fi: Virhe ohjatun taltiotoiminnon käynnistämisessä: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the volume %s?
fi: Haluatko poistaa pysyvästi taltion %s?

en: Error deleting volume '%s'
fi: Virhe poistaessa taltiota '%s'

en: Error changing pool settings: %s
fi: Virhe muuttaessa varannon asetuksia: %s

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: The remote host requires a version of netcat/nc which supports the -U option.
fi: Etäisäntä vaatii version netcat/nc:ta, joka tukee vaihtoehtoa '-U'.

en: Configure SSH key access for the remote host, or install an SSH askpass package locally.
fi: Määritä SSH-avaimen käyttö etäisännälle tai asenna SSH:n paketti askpass paikallisesti.

en: Verify that the 'libvirtd' daemon is running on the remote host.
fi: Varmista, että libvirtd-daemoni on käynnissä etäisännässä.

en: Verify that:
     - A Xen host kernel was booted
     - The Xen service has been started
fi: Varmista, että:
     - Xen-isäntäkone käynnistettiin
     - Xen-palvelu on käynnistetty

en: Could not detect a local session: if you are running virt-manager over ssh -X or VNC, you may not be able to connect to libvirt as a regular user. Try running as root.
fi: Paikallista istuntoa ei voitu havaita: jos suoritatt virt-manageria ssh -X :n tai VNC:n kautta, et ehkä voi muodostaa yhteyttä libvirtiin tavallisena käyttäjänä. Yritä suorittaa root:na.

en: Verify that the 'libvirtd' daemon is running.
fi: Vahvista, että 'libvirtd'-taustapalvelu on käynnissä.

en: Unable to connect to libvirt %s.
fi: Yhteyden muodostaminen libvirtiin epäonnistui %s.

en: Virtual Machine Manager Connection Failure
fi: Virtuaalikonehallitsimen yhteysvirhe

en: The libvirtd service does not appear to be installed. Install and run the libvirtd service to manage virtualization on this host.
fi: Palvelu libvirtd ei näytä olevan asennettuna. Asenna ja suorita se, hallitaksesi tämän isännän virtualisointia.

en: Could not detect a default hypervisor. Make sure the appropriate QEMU/KVM virtualization packages are installed to manage virtualization on this host.
fi: Oletushypervisoria ei voitu havaita. Varmista, että asianmukaiset QEMU/KVM-virtualisointipaketit on asennettu tämän isännän virtualisoinnin hallitsemiseksi.

en: A virtualization connection can be manually added via File->Add Connection
fi: Virtualisointiyhteys voidaan lisätä manuaalisesti valitsemalla Tiedosto -> Lisää yhteys

en: Error launching libguestfs appliance: %s
fi: Virhe käynnistettäessä libguestfs-laitetta: %s

en: Inspection found no operating systems.
fi: Tarkastuksessa ei löytynyt käyttöjärjestelmiä.

en: Error inspection VM: %s
fi: Virtuaalikoneen virheen tarkastus : %s

en: Cannot inspect VM on remote connection
fi: Etäyhteydellä olevaa virtuaalikonetta ei voida tarkastaa

en: Running
fi: Käynnissä

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Shutting Down
fi: Sammutetaan

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Shutoff
fi: Sammutettu

en: Crashed
fi: Kaatui

en: Suspended
fi: Keskeytetty

en: Booted
fi: Käynnistetty

en: Migrated
fi: Siirretty

en: Restored
fi: Palautettu

en: From snapshot
fi: Tilannevedoksesta

en: Unpaused
fi: Pois-keskeytetty

en: Migration canceled
fi: Migraatio peruttu

en: Save canceled
fi: Tallennus peruutettu

en: Event wakeup
fi: Tapahtuman herätys

en: User
fi: Käyttäjä

en: Migrating
fi: Siirretään

en: Saving
fi: Tallennetaan

en: Dumping
fi: Tyhjennys

en: I/O error
fi: I/O-virhe

en: Shutting down
fi: Sammutetaan

en: Shut Down
fi: Sammuta

en: Destroyed
fi: Tuhottu

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Panicked
fi: Panikoi

en: Error launching manager: %s
fi: Virhe käynnistäessä hallitsinta: %s

en: _New
fi: _Uusi

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: Dis_connect
fi: _Katkaise yhteys

en: De_lete
fi: P_oista

en: CPU usage
fi: Suorittimen käyttö

en: Host CPU usage
fi: Isäntäkoneen suoritinkäyttö

en: Memory usage
fi: Muistin käyttö

en: Disk I/O
fi: Levyn I/O

en: Network I/O
fi: Verkon I/O

en: This will remove the connection:
    
    %s
    
    Are you sure?
fi: Tämä poistaa yhteyden:
    
    %s
    
    Oletko varma?

en: %(uri)s (Double click to connect)
fi: %(uri)s (Kaksoisnapsauta yhdistääksesi)

en: %(connection)s - Not Connected
fi: %(connection)s - Ei yhteyttä

en: %(connection)s - Connecting...
fi: %(connection)s - Yhdistetään...

en: _Restore
fi: _Palauta

en: Resume the virtual machine
fi: Palauta virtuaalikone

en: Disabled in preferences dialog.
fi: Poistettu käytöstä asetusikkunan kautta.

en: Error launching migrate dialog: %s
fi: Virhe käynnistäessä migraatioikkunaa: %s

en: Direct
fi: Suora

en: Tunnelled
fi: Tunneloitu

en: <span size='large'>Migrate '%(vm)s'</span>
fi: <span size='large'>Siirrä '%(vm)s'</span>

en: A valid destination connection must be selected.
fi: Kelvollinen kohdeyhteys on valittava.

en: A remotely accessible libvirt URI is required for tunneled migration, but the selected connection is a local URI. Libvirt will reject this unless you add a transport.
fi: Tunneloituun siirtoon tarvitaan etäkäytettävä libvirt-URI, mutta valittu yhteys on paikallinen URI. Libvirt hylkää tämän, ellet lisää liikennettä.

en: %(uri)s (Hypervisors do not match)
fi: %(uri)s (Hypervisorit eivät täsmää)

en: %(uri)s (Disconnected)
fi: %(uri)s (Katkaistu)

en: %(uri)s (Same connection)
fi: %(uri)s (Sama yhteys)

en: No usable connections available.
fi: Ei käytettäviä yhteyksiä saatavilla.

en: Unable to migrate guest: %s
fi: Vierasjärjestelmän migraatio ei onnistunut: %s

en: Uncaught error validating input: %s
fi: Ei kiinni-saatu virhe tarkistettaessa syötettä: %s

en: Migrating VM '%s'
fi: Siirretään virtuaalikone '%s'

en: Migrating VM '%(name)s' to %(host)s. This may take a while.
fi: Siirretään virtuaalikone '%(name)s' %(host)s:een. Tämä voi kestää hetken.

en: Error cancelling migrate job: %s
fi: Virhe peruessa migraatiotyötä: %s

en: Can not change shared memory setting when <numa> is configured.
fi: Jaetun muistin asetusta ei voi muuttaa, kun <numa> on määritetty.

en: Libvirt may not be new enough to support memfd.
fi: Libvirt ei ehkä ole tarpeeksi uusi tukemaan memfd:tä.

en: Libvirt connection does not support snapshots.
fi: Libvirt-yhteys ei tue tilannevedoksia.

en: Snapshots are only supported if all writeable disks images allocated to the guest are qcow2 format.
fi: Tilannevedokset ovat tuettuja vain, jos kaikki vierasjärjestelmälle varatut kirjoitettavat levykuvat ovat qcow2-muodossa.

en: Snapshots require at least one writeable qcow2 disk image allocated to the guest.
fi: Tilannevedokset edellyttävät vähintään yhtä kirjoitettavaa qcow2-levykuvaa, joka on varattu vieraalle.

en: Could not find specified device in the inactive VM configuration: %s
fi: Määritettyä laitetta ei löydy passiivisesta virtuaalikoneen kokoonpanosta: %s

en: Saving domain to disk
fi: Tallennetaan toimialuetta levylle

en: Migrating domain
fi: Siirretään toimialuetta

en: Isolated network
fi: Eristetty verkko

en: NAT to %s
fi: NAT %s:een

en: Route to %s
fi: Reitti %s:een

en: %s network
fi: verkko %s

en: Interface %s
fi: Liitäntä %s

en: Filesystem Directory
fi: Tiedostojärjestelmän kansio

en: Pre-Formatted Block Device
fi: Esialustettu lohkolaite

en: Network Exported Directory
fi: Verkon viety hakemisto

en: LVM Volume Group
fi: LVM-taltioryhmä

en: Physical Disk Device
fi: Fyysinen levylaite

en: iSCSI Target
fi: iSCSI-kohde

en: SCSI Host Adapter
fi: SCSI-isäntäsovitin

en: Multipath Device Enumerator
fi: Monipolkulaitteen laskuri

en: Gluster Filesystem
fi: Gluster-tiedostojärjestelmä

en: RADOS Block Device/Ceph
fi: RADOS Lohkolaite/Ceph

en: Sheepdog Filesystem
fi: Sheepdog-tiedostojärjestelmä

en: ZFS Pool
fi: ZFS-varanto

en: Type to start searching...
fi: Kirjoita aloittaaksesi hakemisen ...

en: Error launching preferences: %s
fi: Virhe käynnistäessä asetuksia: %s

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Fullscreen only
fi: Vain koko näyttö

en: Always
fi: Aina

en: Off
fi: Pois

en: On
fi: Päällä

en: System default (%s)
fi: Järjestelmän oletus (%s)

en: Manual redirect only
fi: Vain manuaalinen uudelleenohjaus

en: Auto redirect on USB attach
fi: Automaattinen uudelleenohjaus USB-liitännällä

en: Application default
fi: Sovelluksen oletus

en: Nearest host CPU model
fi: Lähin isäntäsuoritin-malli

en: System default
fi: Järjestelmän oletus

en: python libguestfs support is not installed
fi: python libguestfs -tukea ei ole asennettu

en: Configure grab key combination
fi: Muokkaa tarttumisnäppäinten yhdistelmää

en: You can now define grab keys by pressing them.
    To confirm your selection please click OK button
    while you have desired keys pressed.
fi: Voit nyt määrittää haluamasi tarttumisnäppäimet painamalla niitä.
    Vahvista valintasi napsauttamalla OK-painiketta,
    kun haluamasi näppäimet on painettu.

en: Please press desired grab key combination
fi: Paina haluttua tarttumisnäppäinyhdistelmää

en: Cannot use local storage on remote connection.
fi: Paikallista tallennustilaa ei voi käyttää etäyhteydessä.

en: Choose Storage Volume
fi: Valitse tallennustilan taltio

en: _Show Virtual Machine Manager
fi: _Näytä virtuaalikoneiden hallitsin

en: Error starting Virtual Machine Manager
fi: Virhe käynnistäessä Virtuaalikoneiden hallitsinta

en: Error starting Virtual Machine Manager: %(error)s
fi: Virhe käynnistäessä Virtuaalikoneiden hallitsinta: %(error)s

en: _Reboot
fi: _Käynnistä uudelleen

en: F_orce Reset
fi: _Pakota nollaaminen

en: _Force Off
fi: P_akota sammutus

en: Sa_ve
fi: _Tallenna

en: R_esume
fi: _Palauta

en: Clone...
fi: Kloonaa...

en: Migrate...
fi: Siirrä...

en: Error cancelling save job: %s
fi: Virhe tallennuksen peruuttamisessa: %s

en: Are you sure you want to save '%s'?
fi: Haluatko tallentaa '%s'?

en: Error saving domain: %s
fi: Virhe tallennettaessa toimialuetta: %s

en: Saving Virtual Machine
fi: Tallennetaan virtuaalikone

en: Saving virtual machine memory to disk
fi: Tallennetaan virtuaalikoneen muistia levylle

en: Are you sure you want to force poweroff '%s'?
fi: Haluatko varmasti pakottaa '%s':n sammutuksen?

en: This will immediately poweroff the VM without shutting down the OS and may cause data loss.
fi: Tämä sammuttaa virtuaalikoneen välittömästi sammuttamatta käyttöjärjestelmää, ja saattaa johtaa tietojen katoamiseen.

en: Error shutting down domain
fi: Virhe sammuttaessa toimialuetta

en: Are you sure you want to pause '%s'?
fi: Haluatko keskeyttää virtuaalikoneen '%s'?

en: Error pausing domain
fi: Virhe keskeyttäessä toimialuetta

en: Error unpausing domain
fi: Virhe keskeytettäessä pois toimialuetta

en: Error restoring domain: %s
fi: Virhe palautettaessa toimialuetta: %s

en: The domain could not be restored. Would you like
    to remove the saved state and perform a regular
    start up?
fi: Toimialuetta ei voitu palauttaa. Haluatko
    poistaa tallennetun tilan ja suorittaa
    tavallisen käynnistyksen?

en: Error removing domain state: %s
fi: Virhe poistaessa toimialueen tilaa: %s

en: Restoring Virtual Machine
fi: Palautetaan virtuaalikone

en: Restoring virtual machine memory from disk
fi: Palautetaan virtuaalikoneen muisti levyltä

en: Error starting domain
fi: Virhe käynnistäessä toimialuetta

en: Are you sure you want to poweroff '%s'?
fi: Haluat sammuttaa virtuaalikoneen '%s'?

en: Are you sure you want to reboot '%s'?
fi: Haluatko käynnistää uudelleen virtuaalikoneen '%s'?

en: Error rebooting domain
fi: Virhe käynnistäessä toimialuetta uudelleen

en: Are you sure you want to force reset '%s'?
fi: Haluatko varmasti pakottaa '%s':n nollauksen?

en: This will immediately reset the VM without shutting down the OS and may cause data loss.
fi: Tämä nollaa virtuaalikoneen välittömästi sammuttamatta käyttöjärjestelmää, ja saattaa johtaa tietojen katoamiseen.

en: Error resetting domain
fi: Virhe nollatessa toimialuetta

en: Error launching details: %s
fi: Virhe käynnistäessä tietoja: %s

en: This will abort the installation. Are you sure?
fi: Tämä lopettaa asennuksen. Oletko varma?

en: %(vm-name)s on %(connection-name)s
fi: %(vm-name)s yhteydellä %(connection-name)s

en: Manage VM snapshots
fi: Hallitse virtuaalikoneiden tilannevedoksia

en: Error taking screenshot: %s
fi: Virhe kuvakaappausta ottaessa: %s

en: Error initializing spice USB device widget
fi: Virhe alustettaessa spice USB -laitteen widgetiä

en: Select USB devices for redirection
fi: Valitse USB-laitteet uudelleenohjattavaksi

en: Save Virtual Machine Screenshot
fi: Tallenna virtuaalikoneen kuvakaappaus

en: PNG files
fi: PNG-tiedostot

en: There are unapplied changes.
fi: Joitakin muutoksia ei ole otettu käyttöön.

en: Your changes will be lost if you leave this tab. Really leave this tab?
fi: Muutoksesi menetetään, jos poistut tältä välilehdeltä. Jätätkö todella tämän välilehden?

en: Your XML changes will be lost if you leave this tab. Really leave this tab?
fi: XML-muutokset menetetään, jos poistut tältä välilehdeltä. Jätätkö todella tämän välilehden?

en: Host does not support virtualization type '%(virttype)s' for architecture '%(arch)s'
fi: Isäntä ei tue virtualisointityyppiä '%(virttype)s' arkkitehtuurille '%(arch)s'

en: Host does not support any virtualization options for architecture '%(arch)s'
fi: Isäntä ei tue mitään arkkitehtuurin virtualisointivaihtoehtoja '%(arch)s'

en: Host does not support virtualization type '%(virttype)s'
fi: Isäntä ei tue virtualisointityyppiä '%(virttype)s'

en: Host does not support any virtualization options
fi: Isäntä ei tue mitään virtualisointivaihtoehtoja

en: Host does not support domain type %(domain)s with machine '%(machine)s' for virtualization type '%(virttype)s' with architecture '%(arch)s'
fi: Isäntä ei tue toimialueen tyyppiä %(domain)s koneella '%(machine)s' virtualisointityypille '%(virttype)s' arkkitehtuurilla '%(arch)s'

en: Host does not support domain type %(domain)s for virtualization type '%(virttype)s' with architecture '%(arch)s'
fi: Isäntä ei tue toimialueen tyyppiä %(domain)s virtualisointityypille '%(virttype)s' arkkitehtuurilla '%(arch)s'

en: See man page for examples and full option syntax.
fi: Katso man-sivulta esimerkkejä ja koko vaihtoehdon syntaksia.

en: Use '--option=?' or '--option help' to see available suboptions
fi: Käytä '--option =?' tai '--option help' nähdäksesi käytettävissä olevat alivaihtoehdot

en: Domain installation does not appear to have been successful.
    If it was, you can restart your domain by running:
      %s
    otherwise, please restart your installation.
fi: Verkkotunnuksen asennus ei vaikuta onnistuneelta.
    Jos näin oli, voit käynnistää verkkotunnuksesi uudelleen suorittamalla:
    '%s'
    muuten, käynnistä asennus uudelleen.

en: %(path)s may not be accessible by the hypervisor. You will need to grant the '%(user)s' user search permissions for the following directories: %(dirs)s
fi: Hypervisori ei välttämättä pääse %(path)s:hen. Sinun on myönnettävä käyttäjälle käyttöluvat '%(user)s' seuraaville haskemistoille: %(dirs)s

en:  (Use --check %s=off or --check all=off to override)
fi:  (Käytä --check %s=off tai --check all=off ohittaaksesi)

en: This will overwrite the existing path '%s'
fi: Tämä korvaa olemassa olevan polun '%s'

en: Disk %(path)s is already in use by other guests %(names)s.
fi: Levy %(path)son jo muiden vieraiden käytössä %(names)s.

en: Running graphical console command: %(command)s
fi: Suoritetaan graafinen konsolikomento: %(command)s

en: Running text console command: %(command)s
fi: Suoritetaan tekstikonsolin komento: %(command)s

en: Could not find domain '%(domain)s': %(error)s
fi: Toimialuetta '%(domain)s' ei löytynyt: %(error)s

note: translators: option1 and option2 are command line options, e.g. -a or --disk
en: Cannot use %(option1)s and %(option2)s at the same time
fi: %(option1)s:ta ja %(option2)s:ta ei voi käyttää samanaikaisesti

en: Connect to hypervisor with libvirt URI
fi: Yhdistä hypervisoriin libvirt URI:lla

en: Configure guest console auto connect. Example:
    --autoconsole text
    --autoconsole graphical
    --autoconsole none
fi: Määritä vieraskonsolin automaattinen yhteys. Esimerkki:
    --autoconsole text
    --autoconsole graphical
    --autoconsole none

en: Don't automatically try to connect to the guest console
fi: Älä yhdistä automaattisesti vierasjärjestelmän konsoliin

en: Don't boot guest after completing install.
fi: Älä käynnistä vierasjärjestelmää asennuksen valmistuttua.

en: Don't check name collision, overwrite any guest with the same name.
fi: Älä tarkista nimen törmäystä, korvaa kaikki vieraat samalla nimellä.

en: Print the generated domain XML rather than create the guest.
fi: Tulosta luotutoimialueen XML sen sijaan, että luo vieras.

en: Run through install process, but do not create devices or define the guest.
fi: Suorita asennusprosessi, mutta älä luo laitteita tai määritä vierasta.

en: Enable or disable validation checks. Example:
    --check path_in_use=off
    --check all=off
fi: Ota vahvistustarkistukset käyttöön tai poista ne käytöstä. Esimerkki:
    --check path_in_use=off
    --check all=off

en: Suppress non-error output
fi: Ei-virhelähdön estäminen

en: Print debugging information
fi: Tulosta virheenkorjaustiedot

en: Configure guest metadata. Ex:
    --metadata name=foo,title="My pretty title",uuid=...
    --metadata description="My nice long description"
fi: Määritä vieraan metatiedot. Esimerkki:
    --metadata name=foo,title="My pretty title",uuid=...
    --metadata description="My nice long description"

en: Configure guest memory allocation. Ex:
    --memory 1024 (in MiB)
    --memory memory=1024,currentMemory=512
fi: Määritä vieraan muistin allokointi. Esimerkki:
    --memory 1024 (Mit)
    --memory memory=1024,currentMemory=512

en: Number of vCPUs to configure for your guest. Ex:
    --vcpus 5
    --vcpus 5,maxvcpus=10,cpuset=1-4,6,8
    --vcpus sockets=2,cores=4,threads=2
fi: Vieraallesi määritettävien vCPU iden määrä. Esimerkki:
    --vcpus 5
    --vcpus 5,maxvcpus=10,cpuset=1-4,6,8
    --vcpus sockets=2,cores=4,threads=2

en: CPU model and features. Ex:
    --cpu coreduo,+x2apic
    --cpu host-passthrough
fi: CPU-malli ja ominaisuudet. Esimerkki:
    --cpu coreduo,+x2apic
    --cpu host-passthrough

en: Configure guest display settings. Ex:
    --graphics spice
    --graphics vnc,port=5901,listen=0.0.0.0
    --graphics none
fi: Määritä vieraan näyttöasetukset. Esimerkki:
    --graphics spice
    --graphics vnc,port=5901,listen=0.0.0.0
    --graphics none

en: Configure a guest network interface. Ex:
    --network bridge=mybr0
    --network network=my_libvirt_virtual_net
    --network network=mynet,model=virtio,mac=00:11...
    --network none
    --network help
fi: Määritä vierasjärjestelmän verkkoliitäntä, esim.
    --network bridge=mybr0
    --network network=my_libvirt_virtual_net
    --network network=mynet,model=virtio,mac=00:11...
    --network none
    --network help

en: Configure a guest controller device. Ex:
    --controller type=usb,model=qemu-xhci
    --controller type=scsi,model=virtio-scsi
fi: Määritä vierasohjaimen laite. Esimerkki:
    --controller type=usb,model=qemu-xhci
    --controller type=scsi,model=virtio-scsi

en: Configure a guest input device. Ex:
    --input tablet
    --input keyboard,bus=usb
fi: Määritä vieraan syöttölaite. Esimerkki:
    --input tablet
    --input keyboard,bus=usb

en: Configure a guest serial device
fi: Määritä vieras sarjalaite

en: Configure a guest parallel device
fi: Määritä vierasrinnakkaislaite

en: Configure a guest communication channel
fi: Määritä vierasviestintäkanava

en: Configure a text console connection between the guest and host
fi: Määritä vieraan ja isännän välinen tekstikonsoliyhteys

en: Configure physical USB/PCI/etc host devices to be shared with the guest
fi: Määritä fyysiset suoritin-/PCI-/yms. -laitteet jaettavaksi vierasjärjestelmän kanssa

en: Pass host directory to the guest. Ex: 
    --filesystem /my/source/dir,/dir/in/guest
    --filesystem template_name,/,type=template
fi: Siirrä isäntähakemisto vieraalle. Esimerkki:
    --filesystem /my/source/dir,/dir/in/guest
    --filesystem template_name,/,type=template

en: Configure guest sound device emulation
fi: Määritä vierasäänilaitteen emulointi

en: Configure host audio backend for sound devices
fi: Määritä isäntäkoneen äänen taustaosa äänilaitteille

en: Configure a guest watchdog device
fi: Määritä vieraan vahtikoiralaite

en: Configure guest video hardware.
fi: Määritä vieraan svideolaitteisto.

en: Configure a guest smartcard device. Ex:
    --smartcard mode=passthrough
fi: Määritä vieras älykorttilaite. Esimerkki:
    --smartcard mode=passthrough

en: Configure a guest redirection device. Ex:
    --redirdev usb,type=tcp,server=192.168.1.1:4000
fi: Määritä vierasohjauslaite. Esimerkki:
    --redirdev usb,type=tcp,server=192.168.122.1:4000

en: Configure a guest memballoon device. Ex:
    --memballoon model=virtio
fi: Määritä vieraan memballoon-laite. Esimerkki:
    --memballoon model=virtio

en: Configure a guest TPM device. Ex:
    --tpm /dev/tpm
fi: Määritä vierasjärjestelmän TPM-laite, esim.
    --tpm /dev/tpm

en: Configure a guest RNG device. Ex:
    --rng /dev/urandom
fi: Määritä vieraan satunnaislukugeneraattorilaite. Esimerkki:
    --rng /dev/urandom

en: Configure a guest panic device. Ex:
    --panic default
fi: Määritä vieraan paniikkilaite. Esimerkki:
    --panic default

en: Configure a guest shared memory device. Ex:
    --shmem name=shmem0
fi: Määritä vieraalle jaettu muistilaite. Esimerkki:
    --shmem name=shmem0

en: Configure a guest memory device. Ex:
    --memdev dimm,target.size=1024
fi: Määritä vierasmuistilaite. Esimerkki:
    --memdev dimm,target.size=1024

en: Configure guest vsock sockets. Ex:
    --vsock cid.auto=yes
    --vsock cid.address=7
fi: Määritä vieras vsock-pistokkeet. Esimerkki:
    --vsock cid.auto=yes
    --vsock cid.address=7

en: Configure an IOMMU device. Ex:
    --iommu model=intel,driver.aw_bits=48
fi: Määritä IOMMU-laite. Esimerkki:
    --iommu model=intel,driver.aw_bits=48

en: Set domain <iothreads> and <iothreadids> configuration.
fi: Määritä toimialueen <iothreads> ja <iothreadids> määritykset.

en: Set domain seclabel configuration.
fi: Määritä toimialueen seclabel-määritykset.

en: Set guest to perform the S390 cryptographic key management operations.
fi: Aseta vieras suorittamaan S390-salauksen avainhallintatoimet.

en: Tune CPU parameters for the domain process.
fi: Viritä suorittimen parametrit toimialueprosessille.

en: Tune NUMA policy for the domain process.
fi: Viritä NUMA käytäntö toimialueprosessille.

en: Tune memory policy for the domain process.
fi: Viritä muistin käytäntö toimialueprosessille.

en: Tune blkio policy for the domain process.
fi: Viritä blkio-käytäntö toimialueprosessille.

en: Set memory backing policy for the domain process. Ex:
    --memorybacking hugepages=on
fi: Aseta muistin tukikäytäntö toimialueelle. Esim .:
    '--memorybacking hugepages=on'

en: Set domain <features> XML. Ex:
    --features acpi=off
    --features apic=on,apic.eoi=on
fi: Aseta 'domain <ominaisuudet> XML'. Esim .:
    '--features acpi=off'
    '--features apic=on,apic.eoi=on'

en: Set domain <clock> XML. Ex:
    --clock offset=localtime,rtc_tickpolicy=catchup
fi: Aseta 'domain <kello> XML'. Esim.:
    '--clock offset=localtime,rtc_tickpolicy=catchup'

en: Configure VM power management features
fi: Määritä virtuaalikoneen virranhallintaominaisuudet

en: Configure VM lifecycle management policy
fi: Määritä virtuaalikoneen elinkaaren hallintakäytäntö

en: Configure VM resource partitioning (cgroups)
fi: Määritä virtuaalikoneen resurssiosiointi (cgroups)

en: Configure SMBIOS System Information. Ex:
    --sysinfo host
    --sysinfo bios.vendor=MyVendor,bios.version=1.2.3,...
fi: Määritä SMBIOS-järjestelmän tiedot. Esimerkki:
    --sysinfo host
    --sysinfo bios.vendor=MyVendor,bios.version=1.2.3,...

en: Pass arguments directly to the QEMU emulator. Ex:
    --qemu-commandline='-display gtk,gl=on'
    --qemu-commandline env=DISPLAY=:0.1
fi: Välitä argumentit suoraan QEMU-emulaattorille. Esimerkki:
    --qemu-commandline='-display gtk,gl=on'
    --qemu-commandline env=DISPLAY=:0.1

en: Configure VM launch security (e.g. SEV memory encryption). Ex:
    --launchSecurity type=sev,cbitpos=47,reducedPhysBits=1,policy=0x0001,dhCert=BASE64CERT
    --launchSecurity sev
fi: Määritä virtuaalikoneen käynnistysturva (esim. SEV-muistin salaus. Esimerkki:
    --launchSecurity type=sev,cbitpos=47,reducedPhysBits=1,policy=0x0001,dhCert=BASE64CERT
    --launchSecurity sev

en: Configure guest boot settings. Ex:
    --boot hd,cdrom,menu=on
    --boot init=/sbin/init (for containers)
fi: Määritä vieraan käynnistysasetukset. Esimerkki:
    --boot hd,cdrom,menu=on
    --boot init=/sbin/init (for containers)

en: Enable user namespace for LXC container. Ex:
    --idmap uid.start=0,uid.target=1000,uid.count=10
fi: Ota käyttöön käyttäjän nimitila LXC-kontille. Esimerkki:
    --idmap uid.start=0,uid.target=1000,uid.count=10

en: Specify storage with various options. Ex.
    --disk size=10 (new 10GiB image in default location)
    --disk /my/existing/disk,cache=none
    --disk device=cdrom,bus=scsi
    --disk=?
fi: Määritä tallennustila eri vaihtoehdoilla. Esim.
    --disk size=10 (uusi 10 Gt:n kuva oletussijainnissa)
    --disk /olemassa_oleva_levy,cache=none
    --disk device=cdrom,bus=scsi
    --disk=?

en: OS options
fi: Käyttöjärjestelmän asetukset

en: The OS being installed in the guest.
fi: Vieraaseen asennettava käyttöjärjestelmä.

en: The OS installed in the guest.
fi: Vieraaseen asennettu käyttöjärjestelmä.

en: This is used for deciding optimal defaults like VirtIO.
    Example values: fedora29, rhel7.0, win10, ...
    Use '--osinfo list' to see a full list.
fi: Tätä käytetään optimaalisten oletusarvojen määrittämiseen, kuten VirtIO.
    Esimerkkiarvot: fedora34, rhel8.0, win10, ...
    Katso täydellinen luettelo '--osinfo list':lla.

en: Perform raw XML XPath options on the final XML. Example:
    --xml ./cpu/@mode=host-passthrough
    --xml ./devices/disk[2]/serial=new-serial
    --xml xpath.delete=./clock
fi: Suorita raw XML XPath -vaihtoehdot viimeisessä XML:ssa. Esimerkit:
    --xml ./cpu/@mode=host-passthrough
    --xml ./devices/disk[2]/serial=new-serial
    --xml xpath.delete=./clock

en: %(key)s must be 'yes' or 'no'
fi: %(key)s:n täytyy olla 'kyllä' vai 'ei'

en: Don't know how to match device type '%(device_type)s' property '%(property_name)s'
fi: Ei tiedä miten sovittaa laitetyypin '%(device_type)s' ominaisuus '%(property_name)s'

en: Unknown %(optionflag)s options: %(string)s
fi: Tuntemattomat %(optionflag)s:n vaihtoehdot: %(string)s

en: Error: %(cli_flag_name)s %(options)s: %(err)s
fi: Virhe: %(cli_flag_name)s %(options)s: %(err)s

en: Unable to connect to graphical console: virt-viewer not installed. Please install the 'virt-viewer' package.
fi: Ei voida muodostaa yhteyttä graafiseen konsoliin: virt-viewer:ta ei ole asennettu. Asenna 'virt-viewer'-paketti.

en: Graphics requested but DISPLAY is not set. Not running virt-viewer.
fi: Grafiikkaa pyydetään, mutta DISPLAY:ta ei ole asetettu. virt-viewer.ei käynnissä.

en: Unknown autoconsole type '%s'
fi: Tuntematon autokonsolityyppi '%s'

en: Improper value for 'size': %s
fi: Virheellinen arvo 'koko':lle: %s

en: Unknown '%(optionname)s' value '%(string)s'
fi: Tuntematon '%(optionname)s' arvo '%(string)s'

en: Storage volume must be specified as vol=poolname/volname
fi: Tallennustilan taltio on määritettävä seuraavasti: vol=varannon nimi/taltion nimi

en: Expected PCI format string for '%s'
fi: Odotettu PCI-muotoinen merkkijono '%s':lle

en: %s corresponds to multiple node devices
fi: %s vastaa useita solmulaitteita

en: Did not find a matching node device for '%s'
fi: Ei löytänyt vastaavaa solmulaitetta '%s':lle

en: You can see additional information with:
    
      osinfo-query os
fi: Voit nähdä lisätietoja komennolla:
    
       osinfo-query os

en: Could not remove old vm '%(vm)s': %(error)s
fi: Vanhaa virtuaalikonetta '%(vm)s' ei voitu poistaa: %(error)s

en: Domain '%s' was not found.
fi: Toimialuetta '%s' ei löytynyt.

en: Clone onto existing storage volume is not currently supported: '%s'
fi: Kloonaamista olemassa olevaan tallennustilan taltioon ei tällä hetkellä tueta: '%s'

en: Disk path '%s' does not exist.
fi: Levyn polkua '%s' ei ole olemassa.

en: Cloning rbd volumes is not yet supported.
fi: rbd-taltioiden kloonausta ei vielä tueta.

en: Disk network type '%s' is not cloneable.
fi: Levyn verkkotyyppi '%s' ei ole kloonattava.

en: Read Only
fi: Vain-luku

en: Marked as shareable
fi: Merkitty jaettavaksi

en: Could not use path '%(path)s' for cloning: %(error)s
fi: Polkua ei voitu käyttää '%(path)s' kloonaamiseen: %(error)s

en: Could not determine original disk information: %s
fi: Alkuperäisen levyn tietoja ei voitu määrittää: %s

en: Domain to clone must be shutoff.
fi: Kloonattava toimialue on suljettava.

en: Setting the graphics device port to autoport, in order to avoid conflicting.
fi: Asetetaan grafiikkalaitteen portti autoportiksi ristiriitojen välttämiseksi.

en: Invalid name for new guest: %s
fi: Virheellinen nimi uudelle vieraalle: %s

en: Size must be specified for non existent volume '%s'
fi: Koko on määritettävä olemattomalle taltiolle '%s'

en: Don't know how to create storage for path '%s'. Use libvirt APIs to manage the parent directory as a pool first.
fi: Ei tiedä miten luoda tallennustilaa polulle '%s'. Käytä libvirt-sovellusliittymiä hallitaksesi päähakemistoa ensin varantona.

en: Format attribute not supported for this volume type
fi: Muotoattribuuttia ei tueta tälle levytyypille

en: Device type '%s' requires a path
fi: Laitetyyppi '%s' vaatii polun

en: Must specify storage creation parameters for non-existent path '%s'.
fi: On määritettävä tallennustilan luomisen parametrit olemattomalle polulle '%s'.

en: Only %(number)s disk for bus '%(bus)s' are supported | Only %(number)s disks for bus '%(bus)s' are supported
fi[0]: Vain %(number)s levy väylälle '%(bus)s' tuetaan
fi[1]: Vain %(number)s levyä väylälle '%(bus)s' tuetaan

en: Filesystem target '%s' must be an absolute path
fi: Kohteena olevan tiedostojärjestelmän '%s' on oltava absoluuttinen polku

en: %s must be above 5900, or -1 for auto allocation
fi: %s täytyy olla yli 5900, tai -1 automaattiseen varaukseen

en: Don't know how to generate nodedev for mdev type id '%s'
fi: Ei tiedetä miten luoda nodedev mdev-tyypin tunnukselle '%s'

en: Unsupported node device type '%s'
fi: Ei tuettu solmun laitetyyppi '%s'

en: The MAC address '%s' is in use by another virtual machine.
fi: MAC-osoite '%s' on käytössä toisessa virtuaalikoneessa.

en: Cannot use storage %(path)s: %(err)s
fi: Tallennustilaa %(path)s ei voi käyttää: %(err)s

en: Permissions on '%s' did not stick
fi: '%s':n käyttöoikeudet eivät pysy kiinni

en: The filesystem will not have enough free space to fully allocate the sparse file when the guest is running.
fi: Tiedostojärjestelmässä ei ole tarpeeksi vapaata tilaa varaamaan niukka tiedosto kokonaan, kun vieras on käynnissä.

en: There is not enough free space to create the disk.
fi: Ei riittävästi vapaata levytilaa levyn luomiseksi.

en: %(mem1)s M requested > %(mem2)s M available
fi: %(mem1)s M pyydetty > %(mem2)s M saatavilla

en: size is required for non-existent disk '%s'
fi: koko vaaditaan olemattomalle levylle '%s'

en: Cloning %(srcfile)s
fi: Kloonataan %(srcfile)s

en: Error cloning diskimage %(inputpath)s to %(outputpath)s: %(error)s
fi: Virhe levykuvan %(inputpath)s kloonauksessa %(outputpath)s:heen: %(error)s

en: Total CPUs implied by topology (sockets=%(sockets)d * dies=%(dies)d * cores=%(cores)d * threads=%(threads)d == %(total)d) does not match vCPU count %(vcpus)d
fi: Topologian määräämät prosessorit yhteensä (sockets=%(sockets)d * dies=%(dies)d * cores=%(cores)d * threads=%(threads)d == %(total)d) ei vastaa vCPU-määrää %(vcpus)d

en: Missing mandatory attribute 'type'
fi: Pakollinen attribuutti 'type' puuttuu

en: SEV launch security requires a Q35 UEFI machine
fi: SEV-käynnistysturva vaatii Q35 UEFI -koneen

en: SEV launch security is not supported on this platform
fi: SEV-käynnistysturvaa ei tueta tällä alustalla

en: Failed to get expanded CPU XML: %s
fi: Laajennetun suorittimen XML:n saaminen epäonnistui: %s

en: Default
fi: Oletus

en: Custom: %(path)s
fi: Mukautettu: %(path)s

en: Guest
fi: Vierasjärjestelmä

en: Guest name '%s' is already in use.
fi: Vierasjärjestelmän nimi '%s' on jo käytössä.

en: Libvirt version does not support UEFI.
fi: Libvirt-versio ei tue UEFI:tä.

en: Don't know how to setup UEFI for arch '%s'
fi: Ei tiedä miten UEFI määritetään arkkitehtuurille '%s'

en: Did not find any UEFI binary path for arch '%s'
fi: Ei löytänyt yhtään UEFI-binääripolkua arkkitehtuurille '%s'

en: Removing disk '%s'
fi: Poistetaan levy '%s'

en: Overriding memory to %(number)s MiB needed for %(osname)s network install.
fi: Verkon %(osname)s asennukseen tarvitaan muistin korvaaminen %(number)s Mit: lla.

en: Creating domain...
fi: Luodaan toimialue...

en: Domain type 'vz' doesn't support transient installs.
fi: Toimialuetyyppi 'vz' ei tue ohimeneviä asennuksia.

en: Validating install media '%(media)s' failed: %(error)s
fi: Asennusmedian '%(media)s' vahvistaminen epäonnistui: %(error)s

en: location kernel/initrd may only be specified with a location URL/path
fi: paikka kernel/initrd voidaan määrittää vain paikka URL/path:n kanssa

en: location kernel/initrd must be be specified as a pair
fi: paikka kernel/initrd täytyy antaa parina

en: Cannot access install tree on remote connection: %s
fi: Asennuspuuta ei voi käyttää etäyhteydessä: %s

en: Couldn't find kernel for install tree.
fi: Ydintä ei löytynyt asennuspuuta varten.

en: Directory tree installs typically do not work unless extra kernel args are passed to point the installer at a network accessible install tree.
fi: Hakemistopuun asennukset eivät yleensä toimi, ellei ylimääräisiä ytimen argumentteja välitetä osoittamaan asentajaa verkkoon pääsevälle asennuspuulle.

en: %(osname)s cannot use '%(loginname)s' as user-login.
fi: %(osname)s ei voi käyttää '%(loginname)s':tä käyttäjän kirjautumistunnuksena.

en: %s requires the user-password to be set.
fi: %s vaatii käyttäjän salasanan määrittämisen.

en: %s requires the admin-password to be set.
fi: %s vaatii järjestelmänvalvojan salasanan määrittämisen.

en: libosinfo or osinfo-db is too old to support unattended installs.
fi: libosinfo tai osinfo-db on liian vanha tukemaan valvomatonta asennusta.

en: OS '%(osname)s' does not support required injection method '%(methodname)s'
fi: OS '%(osname)s' ei tue pyydettyä injektiometodia '%(methodname)s'

en: OS '%s' media does not support unattended installation
fi: Käyttöjärjestelmäväline '%s' ei tue valvomatonta asennusta

en: OS '%s' does not support unattended installation.
fi: Käyttöjärjestelmä '%s' ei tue valvomatonta asennusta.

en: OS '%(osname)s' does not support unattended installation for the '%(profilename)s' profile. Available profiles: %(profiles)s
fi: OS '%(osname)s' ei tue '%(profilename)s' profiilin valvomatonta asennusta. Saatavilla olevat profiilit: %(profiles)s

en: Using unattended profile '%s'
fi: Käytetään valvomatonta profiilia '%s'

en: The URL could not be accessed, maybe you mistyped?
fi: URL:ta ei voitu saavuta; ehkä kirjoitit väärin?

en: Could not find an installable distribution at URL '%s'
fi: URL:sta '%s' ei löydy asennettavaa jakelua

en: The location must be the root directory of an install tree.
    See virt-install man page for various distro examples.
fi: Sijainnin on oltava asennuspuun juurihakemisto.
    Katso 'virt-install' man-sivulta erilaisia esimerkkejä.

en: Couldn't acquire file %(url)s: %(error)s
fi: Tiedostoa ei voitu hankkia %(url)s: %(error)s

en: Retrieving '%(filename)s'
fi: Noudetaan '%(filename)s':ta

en: Opening URL %(url)s failed: %(error)s
fi: URL:n %(url)s avaaminen epäonnistui: %(error)s

en: Transferring '%(filename)s'
fi: Siirretään '%(filename)s'

en: Generic or unknown OS. Usage is not recommended.
fi: Yleinen tai tuntematon käyttöjärjestelmä. Käyttöä ei suositella.

en: Unknown libosinfo ID '%s'
fi: Tuntematon libosinfo:n tunniste '%s'

en: Unknown OS name '%s'. See `--osinfo list` for valid values.
fi: Tuntematon käyttöjärjestelmän nimi '%s'. Katso kelvolliset arvot `--osinfo list`:lla.

en: OS '%s' does not have a URL location
fi: Käyttöjärjestelmällä '%s' ei ole URL-sijaintia

en: OS '%(osname)s' does not have a URL location for the architecture '%(archname)s'
fi: OS '%(osname)s' ei ole URL paikkaa arkkitehtuurille '%(archname)s'

en: Couldn't create default storage pool '%(path)s': %(error)s
fi: Oletustallennustilavarannon '%(path)s' luominen ei onnistunut: %(error)s

en: Storage object
fi: Tallennustilan esine

en: Name '%s' already in use by another pool.
fi: Nimi '%s' on jo toisen varannon käytössä.

en: Could not define storage pool: %s
fi: Tallennustilan varantoa ei voitu määrittää: %s

en: Could not build storage pool: %s
fi: Tallennustilavarantoa ei voitu rakentaa: %s

en: Could not start storage pool: %s
fi: Tallennustilavarantoa ei voitu käynnistää: %s

en: Could not set pool autostart flag: %s
fi: Varannon automaattisen käynnistyksen lippua ei voitu asettaa: %s

en: Name '%s' already in use by another volume.
fi: Nimi '%s' on jo toisen taltion käytössä.

en: Sparse logical volumes are not supported, setting allocation equal to capacity
fi: Harvat loogiset taltiot eivät ole tuettuja, asetetaan kapasiteettia vastaava allokointi

en: Allocating '%(filename)s'
fi: Varataan '%(filename)s'

en: There is not enough free space on the storage pool to create the volume. (%(mem1)s M requested allocation > %(mem2)s M available)
fi: Tallennustilavarannossa ei ole riittävästi vapaata tilaa taltion luomiseksi. (%(mem1)s M pyydettiin varausta > %(mem2)s M saatavilla)

en: The requested volume capacity will exceed the available pool space when the volume is fully allocated. (%(mem1)s M requested capacity > %(mem2)s M available)
fi: Pyydetty taltion kapasiteetti ylittää käytettävissä olevan varannon tilan, kun taltio on varattu. (%(mem1)s M pyydetty kapasiteetti > %(mem2)s M käytettävissä)

en: An original machine name is required, use '--original src_name' and try again.
fi: Alkuperäisen koneen nimi vaaditaan, käytä '--original lähteen_nimi' ja yritä uudelleen.

en: Duplicate a virtual machine, changing all the unique host side configuration like MAC address, name, etc. 
    
    The VM contents are NOT altered: virt-clone does not change anything _inside_ the guest OS, it only duplicates disks and does host side changes. So things like changing passwords, changing static IP address, etc are outside the scope of this tool. For these types of changes, please see virt-sysprep(1).
fi: Kloonaa virtuaalikone muuttamalla kaikkia yksilöllisiä isäntäkoneen kokoonpanoja, kuten MAC-osoite, nimi jne.
    
    Virtuaalikoneen sisältöä EI muuteta: virt-clone ei muuta _ vieraskäyttöjärjestelmän sisällä mitään, se vain kopioi levyt ja tekee isäntäpuolen muutokset. Joten asiat, kuten salasanojen vaihtaminen, staattisen IP-osoitteen muuttaminen jne., Ovat tämän työkalun ulkopuolella. Katso tämäntyyppiset muutokset virt-sysprep (1):lta.

en: General Options
fi: Yleiset valinnat

en: Name of the original guest to clone.
fi: Alkuperäisen kloonattavan vieraan nimi.

en: XML file to use as the original guest.
fi: XML-tiedosto, jota käytetään alkuperäisenä vieraana.

en: Auto generate clone name and storage paths from the original guest configuration.
fi: Luo automaattisesti kloonin nimi ja tallennustilan polut alkuperäisen vierasjärjestelmän määrityksistä.

en: Name for the new guest
fi: Uuden vierasjärjestelmän nimi

en: use btrfs COW lightweight copy
fi: käytä btrfs COW kevyttä kopiointia

en: Storage Configuration
fi: Tallennustilan määritykset

en: New file to use as the disk image for the new guest
fi: Uusi tiedosto, jota käytetään uuden vieraan levykuvana

en: Force to copy devices (eg, if 'hdc' is a readonly cdrom device, --force-copy=hdc)
fi: Pakota laitteiden kopiointi (esim. jos 'hdc' on vain-luku-cd-rom-laite, '--force-copy=hdc')

en: Skip copy of the device target. (eg, if 'vda' is a disk you don't want to copy and use the same path in the new VM, use --skip-copy=vda)
fi: Ohita kopio laitekohteesta. (esim. jos 'vda' on levy, jota et halua kopioida ja käyttää samaa polkua uudessa virtuaalikoneessa, käytä --skip-copy=vda)

en: Do not use a sparse file for the clone's disk image
fi: Älä käytä niukkaa tiedostoa kloonin levykuvaa varten

en: Do not clone storage contents to specified file paths, their contents will be left untouched. This requires specifying existing paths for every cloneable disk image.
fi: Älä kloonaa tallennustilan sisältöä määritettyihin tiedostopolkuihin, niiden sisältö jätetään koskematta. Tämä edellyttää olemassa olevien polkujen määrittämistä jokaiselle kloonattavalle levykuvalle.

en: New file to use as storage for nvram VARS
fi: Uusi tiedosto, jota käytetään nvram VARS: n tallennustilana

en: Networking Configuration
fi: Verkkomääritykset

en: New fixed MAC address for the clone guest. Default is a randomly generated MAC
fi: Uusi kiinteä MAC-osoite kloonivieraalle. Oletus on satunnaisesti luotu MAC

en: Miscellaneous Options
fi: Muut valinnat

en: Either --auto-clone or --file is required, use '--auto-clone or --file' and try again.
fi: Joko --auto-clone tai --file vaaditaan, käytä '--auto-clone tai --file' ja yritä uudelleen.

en: A name is required for the new virtual machine, use '--name NEW_VM_NAME' to specify one.
fi: Uusi virtuaalikone tarvitsee nimen, käytä valitsinta '--name UUDEN_VIRTUAALIKONEEN_NIMI' määrittääksesi nimen.

en: Clone '%s' created successfully.
fi: Klooni '%s' luotiin onnistuneesti.

en: Installation aborted at user request
fi: Asennus lopetettu käyttäjän pyynnöstä

en: -c specified with what looks like a libvirt URI. Did you mean to use --connect? If not, use --cdrom instead
fi: -c määritelty, joka näyttää libvirt-URI:lta. Tarkoititko käyttää --connect? Jos et, käytä sen sijaan --cdrom

en: Cannot specify storage and use --nodisks
fi: Tallennustilaa ei voida määrittää eikä käytä '--nodisks':ta

en: Cannot mix --file, --nonsparse, or --file-size with --disk options. Use --disk PATH[,size=SIZE][,sparse=yes|no]
fi: Ei voi sekoittaa --file, --nonsparse, tai --file-size --disk vaihtoehtojen kanssa. Käytä --disk POLKU[,size=KOKO][,sparse=yes|no]

en: --os-type is deprecated and does nothing. Please stop using it.
fi: --os-type on vanhentunut eikä tee mitään. Lopeta sen käyttö.

en: Cannot mix --graphics and old style graphical options
fi: Ei voi sekoittaa --graphics vanhan tyylisten grafiikan vaihtoehtojen kanssa

en: Can't specify more than one of VNC, SDL, --graphics or --nographics
fi: Ei voi määritellä enempää kuin yhden vaihtoehdon: VNC, SDL, --graphics tai --nographics

en: --memory amount in MiB is required
fi: '--memory' määrä Mi:na vaaditaan

en: --disk storage must be specified (override with --disk none)
fi: '--disk':n tallennustila on määritettävä (ohita '--disk':n mitään)

en: An install method must be specified
    (%(methods)s)
fi: Asennustapa tulee määrittää
    (%(methods)s)

en: CDROM media does not print to the text console by default, so you likely will not see text install output. You might want to use --location.
fi: CD-ROM-väline ei tulosta oletusarvoisesti tekstikonsoliin, joten et todennäköisesti näe tekstiasennustulostetta. Haluat ehkä käyttää '--location'.

en: See the man page for examples of using --location with CDROM media
fi: Katso man-sivulta esimerkkejä '--location':n käytöstä CD-ROM-välineen kanssa

en: Requested memory %(mem1)s MiB is less than the recommended %(mem2)s MiB for OS %(osname)s
fi: Pyydetty muisti %(mem1)s Mit on vähemmän kuin käyttöjärjestelmälle %(osname)s suositeltu %(mem2)s Mit

en: Requested memory %s MiB is abnormally low. Were you trying to specify GiB?
fi: Pyydetty muisti %s Mit on poikkeuksellisen vähissä. Yrititkö määrittää Git:n?

en: The guest's network configuration may not support PXE
fi: Vieraan verkon määritykset eivät välttämättä tue PXE:tä

en: Using --osinfo {osname}, VM performance may suffer. Specify an accurate OS for optimal results.
fi: Käytettäessä --osinfoa {osname} VM:n suorituskyky saattaa heiketä. Määritä tarkka käyttöjärjestelmä parhaan tuloksen saavuttamiseksi.

en: Using {osname} --location {url}
fi: Käytetään {osname} --location {url}

en: Using default --name {vm_name}
fi: Käytetään oletuksena --name {vm_name}

en: Using container default --memory {megabytes}
fi: Käytetään kontin oletusarvoja --memory {megabytes}

en: Using {os_name} default --memory {megabytes}
fi: Käytetään {os_name} oletusarvoja --memory {megabytes}

en: Using {os_name} default --disk {disk_options}
fi: Käytetään {os_name} oletusarvoa --disk {disk_options}

en: Error validating install location: %s
fi: Virhe vahvistaessa asennussijaintia: %s

en: --os-variant/--osinfo OS name is required, but no value was
    set or detected.
fi: --os-variant/--osinfo OS:n nimi vaaditaan, mutta arvoa ei ole 
    asetettu taikka havaittu.

en: This is now a fatal error. Specifying an OS name is required
    for modern, performant, and secure virtual machine defaults.
fi: Tämä on nyt kohtalokas virhe. Käyttöjärjestelmän nimi on määritettävä
    nykyaikaisille, tehokkaille ja suojatuille virtuaalikoneen oletuksille.

en: If you expected virt-install to detect an OS name from the
    install media, you can set a fallback OS name with:
    
      --osinfo detect=on,name=OSNAME
fi: Jos odotit virt-installin tunnistavan käyttöjärjestelmän nimen
    asennusmediasta, voit asettaa varakäyttöjärjestelmän nimen seuraavasti:
    
       --osinfo detect=on,name=OSNAME

en: You can see a full list of possible OS name values with:
    
       virt-install --osinfo list
fi: Näet täydellisen luettelon mahdollisista käyttöjärjestelmän nimiarvoista komennolla:
    
        virt-install --osinfo list

en: If your Linux distro is not listed, try one of generic values
    such as: {oslist}
fi: Jos Linux-distro ei ole luettelossa, kokeile jotakin yleisistä arvoista
    kuten: {oslist}

en: If you just need to get the old behavior back, you can use:
    
      --osinfo detect=on,require=off
    
    Or export {env_var}=1
fi: Jos haluat vain saada vanhan käyttäytymisen takaisin, voit käyttää:
    
       --osinfo detect=on,require=off
    
    Tai export {env_var}=1

en: {env_var} set. Skipping fatal error.
fi: {env_var} asetettu. Ohitetaan kohtalokas virhe.

en: No console to launch for the guest, defaulting to --wait -1
fi: Ei vieraalle käynnistettävää konsolia, ajetaan oletuksena --wait -1

en: Waiting for the installation to complete.
fi: Odottaa asennuksen valmistumista.

en: Waiting %(minutes)d minute for the installation to complete. | Waiting %(minutes)d minutes for the installation to complete.
fi[0]: Odottaa %(minutes)d minuutti, kunnes asennus on valmis.
fi[1]: Odottaa %(minutes)d minuuttia, kunnes asennus on valmis.

en: Password for first root login is: %s
fi: root:n ensimmäisen sisäänkirjautumisen salasana on: %s

en: Installation will continue in 10 seconds (press Enter to skip)...
fi: Asennus jatkuu kymmenen sekunnin kuluttua (ohita painamalla Enter) ...

en: Console command returned failure.
fi: Konsolikomento palautti epäonnistumisen.

en: Domain has crashed.
fi: Toimialue on kaatunut.

en: Domain is still running. Installation may be in progress.
fi: Toimialue on edelleen käynnissä. Asennus saattaa olla käynnissä.

en: You can reconnect to the console to complete the installation process.
fi: Voit muodostaa yhteyden konsoliin uudelleen asennuksen loppuun saattamiseksi.

en: Domain has shutdown. Continuing.
fi: Toimialue on sammunut. Jatketaan.

en: Installation has exceeded specified time limit. Exiting application.
fi: Asennus on ylittänyt määritetyn aikarajan. Poistutaan sovelluksesta.

en: Domain creation completed.
fi: Toimialueen luonti valmistui.

en: You can restart your domain by running:
      %s
fi: Voit käynnistää toimialueen uudelleen suorittamalla:
    '%s'

en: User stopped the VM. Not rebooting.
fi: Käyttäjä pysäytti virtuaalikoneen. Ei uudelleenkäynnistystä.

en: Restarting guest.
fi: Käynnistetään vierasjärjestelmä uudelleen.

en: 
    Starting install...
fi: 
    Aloitetaan asennus...

en: Domain install interrupted.
fi: Toimialueen asennus keskeytettiin.

en: Dry run completed successfully
fi: Kuivakäynti suoritettu onnistuneesti

en: Unknown XML step request '%s', must be 1, 2, or all
fi: Tuntematon XML-vaihepyyntö '%s', on oltava 1, 2 tai kaikki

en: Requested installation does not have XML step 2
fi: Pyydetyllä asennuksella ei ole XML vaihtetta 2

en: Create a new virtual machine from specified install media.
fi: Luo uusi virtuaalikone määritetystä asennusmediasta.

en: Name of the guest instance
fi: Vierasinstanssin nimi

en: Installation Method Options
fi: Asennustavan valinnat

en: CD-ROM installation media
fi: CD-ROM-asennusmedia

en: Distro install URL, eg. https://host/path. See man page for specific distro examples.
fi: Jakelun URL-asennus, esim. https://isäntä/polku. Katso man-sivulta tarkat esimerkit jakeluista.

en: Boot from the network using the PXE protocol
fi: Käynnistä verkosta käyttäen PXE-protokollaa

en: Build guest around an existing disk image
fi: Rakenna vierasjärjestelmä olemassa olevan levykuvan ympärille

en: Additional arguments to pass to the install kernel booted from --location
fi: Muita argumentteja välitettäväksi asennus ytimelle joka on käynnistetty --location

en: Add given file to root of initrd from --location
fi: Lisää annettu tiedosto initrd:n roottiin --location:sta

en: Perform an unattended installation
fi: Suorita asennus ilman valvontaa

en: Specify fine grained install options
fi: Määritä hienorakeiset asennusvaihtoehdot

en: Reinstall existing VM. Only install options are applied, all other VM configuration options are ignored.
fi: Asenna nykyinen virtuaalikone uudelleen. Vain asennusvaihtoehtoja käytetään, kaikki muut virtuaalikoneen kokoonpanovaihtoehdot ohitetaan.

en: Perform a cloud image installation, configuring cloud-init
fi: Suorita pilvikuvan asennus ja määritä cloud-init

en: Device Options
fi: Laitevalinnat

en: Guest Configuration Options
fi: Vierasjärjestelmän määritysvalinnat

en: Virtualization Platform Options
fi: Virtualisointialustan valinnat

en: This guest should be a fully virtualized guest
fi: Tämän vierasjärjestelmän tulisi olla täysin virtualisoitu vieras

en: This guest should be a paravirtualized guest
fi: Tämän vierasjärjestelmän tulisi olla paravirtualisoitu vieras

en: This guest should be a container guest
fi: Tämän vierasjärjestelmän tulisi olla säiliövieras

en: Hypervisor name to use (kvm, qemu, xen, ...)
fi: Käytettäävän hypervisorin nimi (kvm, qemu, xen, ...)

en: The CPU architecture to simulate
fi: Simuloitava suoritinarkkitehtuuri

en: The machine type to emulate
fi: Emuloitavan koneen tyyppi

en: Have domain autostart on host boot up.
fi: Aseta toimialue käynnistymään automaattisesti isäntäjärjestelmän käynnistyessä.

en: Create a transient domain.
fi: Luo ohimenevä toimialue.

en: Force power off the domain when the console viewer is closed.
fi: Pakota toimialue pois päältä, kun konsolin katseluohjelma on suljettu.

en: Minutes to wait for install to complete.
fi: Odotettavat minuutit, jotta asennus voidaan suorittaa loppuun.

en: Please enter 'yes' or 'no'.
fi: Kirjoita 'kyllä' vai 'ei'.

en: Invalid --edit option '%s'
fi: Virheellinen --edit-valinta '%s'

en: No --%s objects found in the XML
fi: Yhtään --%s objektia ei löydetty XML:stä

en: '--edit %(number)s' requested but there's only %(max)s --%(type)s object in the XML | '--edit %(number)s' requested but there are only %(max)s --%(type)s objects in the XML
fi[0]: '--edit %(number)s' pyydetty, mutta XML:ssä on vain %(max)s --%(type)s objekti
fi[1]: '--edit %(number)s' pyydetty, mutta XML:ssä on vain %(max)s --%(type)s objektia

en: No matching objects found for %s
fi: %s:lle ei löytynyt yhtään vastaavaa esinettä

en: One of %s must be specified.
fi: Yksi %s:ta on määritettävä.

en: Conflicting options %s
fi: Ristiriitaiset vaihtoehdot %s

en: No change specified.
fi: Ei muutosta määritetty.

en: Only one change operation may be specified (conflicting options %s)
fi: Vain yksi muutostoimi voidaan määrittää (ristiriitaiset vaihtoehdot %s)

en: '--edit %(option)s' doesn't make sense with --%(objecttype)s, just use empty '--edit'
fi: '--edit %(option)s' on merkityksetön käytettäessä --%(objecttype)s, käytä sen sijaan tyhjää '--edit'

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --edit
fi: --os-variant/--osinfo ei tueta --edit parametrin kanssa

en: Cannot use --add-device with --%s
fi: Ei pysty käyttämään --add-device --%s:n kanssa

en: Cannot use --remove-device with --%s
fi: Ei pysty käyttämään --remove-device --%s:n kanssa

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --remove-device
fi: --os-variant/--osinfo ei tueta --remove-device parametrin kanssa

en: --build-xml not supported for --%s
fi: --build-xml ei tueta --%s:lle

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --build-xml
fi: --os-variant/--osinfo ei tueta --build-xml kanssa

en: Define '%s' with the changed XML?
fi: Määrittele '%s' muuttuneella XML:llä?

en: Domain '%s' defined successfully.
fi: Toimialue '%s' määritetty onnistuneesti.

en: Start '%s' with the changed XML?
fi: Aloita '%s' muuttuneella XML:llä?

en: Failed starting domain '%(domain)s': %(error)s
fi: Virhe käynnistäessä toimialuetta '%(domain)s': %(error)s

en: Domain '%s' started successfully.
fi: Toimialue '%s' käynnistetty onnistuneesti.

en: %(xml)s
    
    Hotplug this device to the guest '%(domain)s'?
fi: %(xml)s
    
    Liitä tämä laite vieraan kanssa '%(domain)s'?

en: Device hotplug successful.
fi: Laitteen yhdistäminen käynnissä olevaan laitteeseen onnistui.

en: Error attempting device hotplug: %(error)s
fi: Virhe yritettäessä laitteen hotplugia: %(error)s

en: %(xml)s
    
    Hotunplug this device from the guest '%(domain)s'?
fi: %(xml)s
    
    Irrota tämä laite vieraalta '%(domain)s'?

en: Device hotunplug successful.
fi: Laitteen irroittaminen käynnissä olevasta laitteesta onnistui.

en: Error attempting device hotunplug: %(error)s
fi: Virhe yritettäessä laitteen pois-hotplugia: %(error)s

en: %(xml)s
    
    Update this device for the guest '%(domain)s'?
fi: %(xml)s
    
    Päivitä tämä laite vieraalle '%(domain)s'?

en: Device update successful.
fi: Laitteen päivitys onnistui.

en: Error attempting device update: %(error)s
fi: Virhe yritettäessä laitteen päivitystä: %(error)s

en: --xml can only be used with --edit
fi: --xml voidaan käyttää vain --edit:n kanssa

en: No XML diff was generated. The requested changes will have no effect.
fi: XML-diff:iä ei luotu. Pyydetyillä muutoksilla ei ole vaikutusta.

en: Edit libvirt XML using command line options.
fi: Muokkaa libvirt-XML:ää käyttäen komentokehoitteen vaihtoehtoja.

en: Domain name, id, or uuid
fi: Toimialueen nimi, id tai uuid

en: XML actions
fi: XML-toiminnot

en: Edit VM XML. Examples:
    --edit --disk ...     (edit first disk device)
    --edit 2 --disk ...   (edit second disk device)
    --edit all --disk ... (edit all disk devices)
    --edit target=hda --disk ... (edit disk 'hda')
fi: Muokkaa VM XML:ää. Esimerkkejä:
    --edit --disk ...     (muokkaa ensimmäistä levylaitetta)
    --edit 2 --disk ...   (muokkaa toista levylaitetta)
    --edit all --disk ... (muokkaa kaikkia levylaitteita)
    --edit target=hda --disk ... (muokkaa levyä 'hda')

en: Remove specified device. Examples:
    --remove-device --disk 1 (remove first disk)
    --remove-device --disk all (remove all disks)
    --remove-device --disk /some/path
fi: Poista määritetty laite. Esimerkit:
    --remove-device --disk 1 (remove first disk)
    --remove-device --disk all (remove all disks)
    --remove-device --disk /some/path

en: Add specified device. Example:
    --add-device --disk ...
fi: Lisää määritetty laite. Esimerkki:
    --add-device --disk ...

en: Output built device XML. Domain is optional but recommended to ensure optimal defaults.
fi: Tulostetun laitteen XML. Toimialue on valinnainen, mutta sitä suositellaan optimaalisten oletusten varmistamiseksi.

en: Output options
fi: Ulostulon vaihtoehdot

en: Apply changes to the running VM.
    With --add-device, this is a hotplug operation.
    With --remove-device, this is a hotunplug operation.
    With --edit, this is an update device operation.
fi: Käytä muutoksia käynnissä olevaan virtuaalikoneeseen.
    '--add-device':n kanssa, tämä on hotplug-toiminto.
    '--remove-device':n kanssa, tämä on hotplug-toiminto.
    '--edit':n kanssa, tämä on laitteen päivitystoiminto.

en: Force defining the domain. Only required if a --print option was specified.
fi: Pakota määrittelemään toimialue. Vaaditaan vain, jos valitsin '--print' on määritetty.

en: Force not defining the domain.
fi: Pakota ei määrittelemään toimialuetta.

en: Start the domain.
fi: Käynnistä toimialue.

en: Only print the requested change, in diff format
fi: Tulosta vain pyydetty muutos diff-muodossa

en: Only print the requested change, in full XML format
fi: Tulosta vain pyydetty muutos täydessä XML-muodossa

en: Require confirmation before saving any results.
fi: Vaadi vahvistus ennen minkään tuloksen tallennusta.

en: XML options
fi: XML-valinnat

en: Can't use --confirm with stdin input.
fi: --confirm ei voi käyttää oletus sisääntulon kanssa.

en: Can't use --update with stdin input.
fi: --update ei voi käyttää oletus sisääntulon kanssa.

en: A domain must be specified
fi: Toimialue tulee määrittää

en: Don't know how to --update for --%s
fi: Ei tiedä miten '--update' --%s:lle

en: The VM is not running, --update is inapplicable.
fi: Virtuaalikone ei ole käynnissä, --update ei ole sovellettavissa.

en: Changes will take effect after the domain is fully powered off.
fi: Muutokset tulevat voimaan, kun toimialue on kytketty kokonaan pois päältä.

en: XML did not change after domain define. You may have changed a value that libvirt is setting by default.
fi: XML ei muuttunut toimialueen määrityksen jälkeen. Olet ehkä muuttanut arvoa, jonka libvirt asettaa oletusarvoisesti.

en: Aborted at user request
fi: Lopetettu käyttäjän pyynnöstä

en: XML did not have expected root element name '%(expectname)s', found '%(foundname)s'
fi: XML ei sisältänyt oletettua juurielementtiä '%(expectname)s', löytyi '%(foundname)s'

note: translators: value is a generic object type name
en: A name must be specified for the %s
fi: Nimi täytyy antaa %s:lle

en: %(objecttype)s name '%(name)s' can not contain '%(char)s' character.
fi: %(objecttype)s nimi '%(name)s' ei voi sisältää '%(char)s' merkkejä.
