virt-manager - en to it translation catalogue (1283 entries)

en: Graphically manage KVM, Xen, or LXC via libvirt
it: Gestire graficamente KVM, Xen, o LXC via libvirt

en: Virtual Machine Manager provides a graphical tool for administering virtual machines for KVM, Xen, and LXC. Start, stop, add or remove virtual devices, connect to a graphical or serial console, and see resource usage statistics for existing VMs on local or remote machines. Uses libvirt as the backend management API.
it: Virtual Machine Manager fornisce uno strumento grafico per amministrare macchine virtuali KVM, Xen e LXC. Avviare, fermare, aggiungere e rimuovere dispositivi virtuali, connettersi con una console grafica o testuale, visualizzare statistiche sull'utilizzo delle risorse di VM esistenti su macchine locali o remote. Utilizza libvirt come interfaccia di gestione.

en: Main manager window
it: Finestra principale di amministrazione

en: Virtual machine configuration screen
it: Schermata di configurazione della macchina virtuale

en: Graphical console connection for a virtual machine
it: Connessione alla console grafica di una macchina virtuale

en: Manage virtual machines
it: Gestisce macchine virtuali

en: Add New Virtual Hardware
it: Aggiunta nuovo hardware virtuale

en: _Device type:
it: Tipo _dispositivo:

en: _Bus type:
it: Tipo di _bus:

en: _Type:
it: _Tipo:

en: _Model:
it: _Modello:

en: _MAC address:
it: Indirizzo _MAC:

en: Device mode_l:
it: Mode_llo dispositivo:

en: Host _Device:
it: _Dispositivo host:

en: _Path:
it: _Percorso:

en: Device _Type:
it: _Tipo dispositivo:

en: T_ype:
it: T_ipo:

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Auto socket:
it: Socket _automatico:

en: _Channel:
it: _Canale:

en: Ac_tion:
it: A_zione:

en: _Mode:
it: _Modo:

en: _Finish
it: _Fine

en: C_reate a disk image for the virtual machine
it: C_reare immagine disco per la macchina virtuale

en: 0.0
it: 0,0

en: _Select or create custom storage
it: _Selezionare o creare uno storage personalizzato

en: _Manage...
it: _Gestisci...

en: Cac_he mode:
it: Modalità cac_he:

en: R_eadonly:
it: Sola l_ettura:

en: Sharea_ble:
it: Condivisi_bile:

en: Removab_le:
it: Rimovibi_le:

en: Seria_l:
it: Seria_le:

en: Advanced _options
it: _Opzioni avanzate

en: Operation in progress
it: Operazione in corso

en: Please wait a few moments...
it: Attendere...

en: Processing...
it: Esecuzione...

en: _Details
it: _Dettagli

en: Change storage path
it: Modifica percorso storage

en: Size:
it: Dimensione:

en: Target:
it: Destinazione:

en: Path:
it: Percorso:

en: Existing disk
it: Disco esistente

en: Create a new disk (c_lone) for the virtual machine
it: Creare un nuovo disco (c_lonato) per la macchina virtuale

en: _Browse...
it: _Esplora...

en: New _Path:
it: Nuovo _percorso:

en: Clone Virtual Machine
it: Clonazione macchina virtuale

en: <span size='large'>Clone virtual machine</span>
it: <span size='large'>Clona macchina virtuale</span>

en: Original VM:
it: VM originale:

en: Connection:
it: Connessione:

en: _Details...
it: _Dettagli...

en: <span size='small'>Cloning does <u>not</u> alter the guest OS contents. If you need to do things
    like change passwords or static IPs, please see the virt-sysprep(1) tool.</span>
it: <span size='small'>La clonazione <u>non</u> modifica i contenuti del sistema operativo del guest.
    Qualora siano necessarie operazioni come la modifica delle password o degli IP statici,
    vedere lo strumento virt-sysprep(1).</span>

en: C_lone
it: C_lona

en: <b>The console is currently unavailable</b>
it: <b>La console non è attualmente disponibile</b>

en: Serial
it: Seriale

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: _Save this password in your keyring
it: _Salvare questa password nel keyring

en: Check to save password, uncheck to forget password.
it: Selezionare per salvare la password, deselezionare per dimenticarla.

en: _Connect to console
it: _Connetti alla console

en: Add Connection
it: Aggiungi connessione

en: Co_nnect
it: Co_nnetti

en: Connect to _remote host over SSH
it: Connessione a host _remoto via SSH

en: _Autoconnect:
it: Connessione _automatica:

en: H_ostname:
it: Nome h_ost:

en: <small>QEMU usermode session is not the virt-manager
    default. It is likely that any pre-existing QEMU/KVM
    guests will not be available. Networking options
    are very limited. </small>
it: <small>La sessione utente QEMU non è quella predefinita
    di virt-manager. È probabile che i guest QEMU/KVM
    preesistenti non siano disponibili. Le opzioni di rete
    sono molto limitate. </small>

en: Cu_stom URI:
it: URI per_sonalizzato:

en: Generated URI:
it: URI generato:

en: Create a new virtual network
it: Creare una nuova rete virtuale

en: <span size='large'>Create virtual network</span>
it: <span size='large'>Crea rete virtuale</span>

en: Device _List:
it: _Lista dei dispositivi:

en: De_vice:
it: Di_spositivo:

en: _Enable IPv4
it: _Abilitare IPv4

en: _Network:
it: _Rete:

en: Start:
it: Inizio:

en: End:
it: Fine:

en: Enable DHCPv4
it: Abilitare DHCPv4

en: <b>IPv_4 configuration</b>
it: <b>Configurazione IPv_4</b>

en: _Enable IPv6
it: _Abilitare IPv6

en: Enable DHCPv6
it: Abilitare DHCPv6

en: <b>IPv_6 configuration</b>
it: <b>Configurazione IPv_6</b>

en: Use net_work name
it: Usare il _nome della rete

en: Cust_om
it: Pers_onalizzato

en: <b>DNS domain name</b>
it: <b>Nome dominio DNS</b>

en: Add a New Storage Pool
it: Aggiungere un nuovo pool di storage

en: <span size='large'>Create storage pool</span>
it: <span size='large'>Crea pool di storage</span>

en: Tar_get Path:
it: Per_corso di destinazione:

en: F_ormat:
it: F_ormato:

en: Host Na_me:
it: No_me host:

en: Initiator _IQN:
it: _IQN initiator:

en: B_rowse
it: Sfo_glia

en: Bro_wse
it: Sfog_lia

en: New VM
it: Nuova VM

en: <span size='large'>Create a new virtual machine</span>
it: <span size='large'>Crea una nuova macchina virtuale</span>

en: Choose virtualization type
it: Scegliere il tipo di virtualizzazione

en: _Virtual machine
it: Macchina _virtuale

en: Choose how you would like to install the operating system
it: Indicare come si desidera installare il sistema operativo

en: _Local install media (ISO image or CDROM)
it: Supporto d'installazione _locale (immagine ISO o CDROM)

en: Network _Install (HTTP, HTTPS, or FTP)
it: _Installazione da rete (HTTP, HTTPS o FTP)

en: Import _existing disk image
it: Importa immagine _esistente di un disco

en: Ma_nual install
it: Installazione ma_nuale

en: Choose the container type
it: Scegliere il tipo di container

en: _Application container
it: Container di _applicazione

en: O_perating system container
it: Container di sistema o_perativo

en: C_onnection:
it: C_onnessione:

en: _Xen Type:
it: Tipo _Xen:

en: _Architecture:
it: _Architettura:

en: _Machine Type:
it: Tipo _macchina:

en: _Virt Type:
it: Tipo _virtualizzazione:

en: Architecture options
it: Opzioni architettura

en: Name
it: Nome

en: Choose _ISO or CDROM install media:
it: Scegliere un supporto di installazione _ISO o CDROM:

en: Bro_wse...
it: Sfogl_ia...

en: Provide the operating system install U_RL:
it: Fornire l'U_RL di installazione del sistema operativo:

en: Kerne_l options:
it: Opzioni del kerne_l:

en: URL _Options
it: _Opzioni URL

en: Provide the existing stora_ge path:
it: Fornire il percorso dello stora_ge esistente:

en: B_rowse...
it: Sfo_glia...

en: <small>Kernel/initrd settings can be configured with 'Customize before install' on the final page.</small>
it: <small>Le impostazioni di kernel/initrd possono essere configurate con 'Personalizzare prima di installare' nella pagina finale.</small>

en: Provide the _application path:
it: Inserire il percorso dell'_applicazione:

en: Provide the existing OS root _directory:
it: Inserire la directory root esistente _dell'OS:

en: <small>The OS directory tree must already exist. To enable OS directory tree creation,
    please install <a href="https://github.com/virt-manager/virt-bootstrap">virt-bootstrap</a></small>
it: <small>L'albero di directory del sistema operativo deve esistere già. Per abilitare
    la creazione di un albero di directory di sistema operativo, installare <a href="https://github.com/virt-manager/virt-bootstrap">virt-bootstrap</a></small>

en: <small>The OS directory tree must already exist. Creating an OS directory tree for remote
    connections is not yet supported.</small>
it: <small>L'albero di directory del sistema operativo deve esistere già. La creazione di un
    albero di directory di sistema operativo per connessioni remote non è ancora supportata.</small>

en: Create OS directory tree from container image
it: Crea un albero di directory di SO dall'immagine di un container

en: Source URI:
it: URI sorgente:

en: Possible URL formats:
     * file:///path/to/rootfs.tar
     * docker://registry:port/image:tag
     * virt-builder://template
it: Formati di URL possibili:
     * file:///percorso/di/rootfs.tar
     * docker://registro:porta/immagine:tag
     * virt-builder://modello

en: Do not verify TLS certificates of registry
it: Non verificare i certificati TLS del registro

en: Username:
it: Nome utente:

en: Credentials for accessing the source registry
it: Credenziali per accedere al registro sorgente

en: Root password:
it: Password di root:

en: Select _container template:
it: Selezionare il modello di _container:

en: VZ templates
it: Modelli VZ

en: C_hoose the operating system you are installing:
it: S_cegliere il sistema operativo da installare:

en: A_utomatically detect from the installation media / source
it: Rileva a_utomaticamente dalla sorgente o dal supporto di installazione

en: Install
it: Installa

en: Choose Memory and CPU settings:
it: Scegliere le impostazioni di memoria e CPU:

en: _Memory:
it: _Memoria:

en: C_PUs:
it: C_PU:

en: (Insert host mem)
it: (inserire memoria host)

en: Memory
it: Memoria

en: _Enable storage for this virtual machine
it: Abilitare lo storag_e per questa macchina virtuale

en: Ready to begin the installation
it: Pronto per iniziare l'installazione

en: C_ustomize configuration before install
it: Pers_onalizzare la configurazione prima di installare

en: Install:
it: Installazione:

en: Memory:
it: Memoria:

en: CPUs:
it: CPU:

en: OS:
it: SO:

en: N_etwork selection
it: Selezione r_ete

en: Finish
it: Fine

en: Add a Storage Volume
it: Aggiungere un volume di storage

en: <span size='large'>Create storage volume</span>
it: <span size='large'>Crea volume di storage</span>

en: Create a storage unit to be used directly by a virtual machine.
it: Creare un'unità di storage da usare direttamente in una macchina virtuale.

en: <b>Storage Volume Quota</b>
it: <b>Quota volume storage</b>

en: Ca_pacity:
it: Ca_pacità:

en: _Allocate entire volume now
it: _Allocare il volume intero ora

en: Pa_th:
it: Pe_rcorso:

en: Delete Virtual Machine
it: Eliminare la Macchina Virtuale

en: <small>This VM is currently running and will be forced off before being deleted</small>
it: <small>Questa VM è ora in esecuzione e ne sarà forzato lo spegnimento prima di eliminarla</small>

en: Delete _associated storage files
it: Elimina i file di storage _associati

en: _Delete
it: _Elimina

en: A_dd Hardware
it: A_ggiungi hardware

en: Status:
it: Stato:

en: T_itle:
it: T_itolo:

en: Shut down
it: Arrestato

en: D_escription:
it: D_escrizione:

en: <b>Basic Details</b>
it: <b>Dettagli di base</b>

en: Architecture:
it: Architettura:

en: Emulator:
it: Emulatore:

en: Machine _Type:
it: _Tipo macchina:

en: <b>Hypervisor Details</b>
it: <b>Dettagli hypervisor</b>

en: <b>Operating Sys_tem</b>
it: <b>Sis_tema operativo</b>

en: <b>Applications</b>
it: <b>Applicazioni</b>

en: Refresh
it: Aggiorna

en: <b>CPU usage</b>
it: <b>Utilizzo CPU</b>

en: <b>Memory usage</b>
it: <b>Utilizzo memoria</b>

en: 0 KiBytes/s 0 KiBytes/s
it: 0 KiByte/s 0 KiByte/s

en: <b>Disk I/O</b>
it: <b>I/O disco</b>

en: <b>Network I/O</b>
it: <b>I/O rete</b>

en: Logical host CPUs:
it: CPU logiche dell'host:

en: vCPU a_llocation:
it: A_llocazione vCPU:

en: <small>Overcommitting vCPUs can hurt performance</small>
it: <small>Assegnare più vCPUs può compromettere le prestazioni</small>

en: <b>CPUs</b>
it: <b>CPU</b>

en: M_odel:
it: M_odello:

en: Copy host CP_U configuration
it: Copiare la configurazione CP_U dell'host

en: Enable available CPU security flaw mitigations
it: Abilita le riduzioni disponibili dei difetti di sicurezza delle CPU

en: <b>Configu_ration</b>
it: <b>Configu_razione</b>

en: Manuall_y set CPU topology
it: Impostare manual_mente topologia CPU

en: Thread_s:
it: Threa_d:

en: Cor_es:
it: Cor_e:

en: Socke_ts:
it: Socke_t:

en: <b>To_pology</b>
it: <b>To_pologia</b>

en: Current a_llocation:
it: A_llocazione corrente:

en: Ma_ximum allocation:
it: Allocazione ma_ssima:

en: Total host memory:
it: Memoria totale dell'host:

en: Enable shared _memory
it: Abilita _memoria condivisa

en: <b>Memory</b>
it: <b>Memoria</b>

en: Start virt_ual machine on host boot up
it: Avviare la macchina virt_uale all'avvio dell'host

en: <b>Autostart</b>
it: <b>Avvio automatico</b>

en: Init _path:
it: _Percorso init:

en: Init ar_gs:
it: Ar_gomenti init:

en: <b>Container init</b>
it: <b>Init del container</b>

en: Ena_ble direct kernel boot
it: A_bilitare boot diretto del kernel

en: Ke_rnel path:
it: Percorso del ke_rnel:

en: _Initrd path:
it: Percorso _initrd:

en: Browse
it: Sfoglia

en: Kernel ar_gs:
it: Ar_gomenti del kernel:

en: D_TB path:
it: Percorso D_TB:

en: <b>Dir_ect kernel boot</b>
it: <b>Boot dir_etto del kernel</b>

en: Enable boot me_nu
it: Abilitare il me_nu di boot

en: <b>Boot device order</b>
it: <b>Ordine dispositivi di boot</b>

en: Storage size:
it: Dimensione storage:

en: Source _path:
it: _Percorso sorgente:

en: _Browse
it: _Sfoglia

en: Device type:
it: Tipo dispositivo:

en: Disk b_us:
it: B_us disco:

en: <b>Virtual Disk</b>
it: <b>Disco virtuale</b>

en: active
it: attivo

en: label
it: etichetta

en: I_P address:
it: Indirizzo I_P:

en: <b>Virtual Network Interface</b>
it: <b>Interfaccia di rete virtuale</b>

en: Type:
it: Tipo:

en: Mode:
it: Modo:

en: <b>Virtual Input Device</b>
it: <b>Dispositivo di input virtuale</b>

en: <b>Sound Device</b>
it: <b>Dispositivo audio</b>

en: Source host:
it: Host sorgente:

en: Bind host:
it: Host bind:

en: Target type:
it: Tipo destinazione:

en: Target name:
it: Nome destinazione:

en: State:
it: Stato:

en: Source path:
it: Percorso sorgente:

en: <b>insert type</b>
it: <b>inserire tipo</b>

en: Device:
it: Dispositivo:

en: _3D acceleration:
it: Accelerazione _3D:

en: Devices:
it: Dispositivi:

en: M_ode:
it: M_odalità:

en: <b>Smartcard Device</b>
it: <b>Dispositivo smartcard</b>

en: Address:
it: Indirizzo:

en: <b>Redirected device</b>
it: <b>Dispositivo reindirizzato</b>

en: <b>TPM Device</b>
it: <b>Dispositivo TPM</b>

en: Host Device:
it: Dispositivo host:

en: <b>Random Number Generator</b>
it: <b>Generatore di numeri casuali</b>

en: Model:
it: Modello:

en: <b>Panic Notifier</b>
it: <b>Strumento di notifica panic</b>

en: E_xport filesystem as readonly mount
it: E_sporta il filesystem per il montaggio in sola lettura

en: Ta_rget path:
it: Perco_rso di destinazione:

en: _Format:
it: _Formato:

en: Show passwor_d
it: Mostra passwor_d

en: Addr_ess:
it: Indir_izzo:

en: _Port:
it: _Porta:

en: A_uto
it: A_utomatica

en: OpenGL only works with 'virtio' graphics with '3D acceleration' enabled
it: OpenGL funziona solo con grafica "VirtIO" con "Accelerazione 3D" abilitato

en: _View Manager
it: _Visualizza manager

en: Libvirt URI:
it: URI di libvirt:

en: A_utoconnect:
it: Connessione a_utomatica:

en: <b>Basic details</b>
it: <b>Dettagli di base</b>

en: _Overview
it: _Panoramica

en: _Virtual Networks
it: Reti _virtuali

en: A_utostart:
it: Avvio a_utomatico:

en: Domain:
it: Dominio:

en: Name:
it: Nome:

en: Network:
it: Rete:

en: DHCP range:
it: Intervallo DHCP:

en: NAT to any device
it: NAT su qualsiasi dispositivo

en: Add Network
it: Aggiungi rete

en: Start Network
it: Avvia rete

en: Stop Network
it: Arresta rete

en: Delete Network
it: Elimina rete

en: Add Pool
it: Aggiungi pool

en: Start Pool
it: Avvia pool

en: Stop Pool
it: Arresta pool

en: Delete Pool
it: Elimina pool

en: _Browse Local
it: _Sfoglia in locale

en: Browse local filesystem
it: Sfoglia file system locale

en: Cancel and close dialog
it: Annulla e chiudi finestra di dialogo

en: Choose the selected volume
it: Scegli il volume selezionato

en: Apply pool changes
it: Applica modifiche al pool

en: Active
it: Attivo

en: Location:
it: Locazione:

en: <b>Volumes</b>
it: <b>Volumi</b>

en: Refresh volume list
it: Aggiorna la lista dei volumi

en: Delete volume
it: Elimina volume

en: _Add Connection...
it: _Aggiungi connessione...

en: _New Virtual Machine
it: _Nuova macchina virtuale

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Connection Details
it: Dettagli _connessione

en: _Virtual Machine Details
it: Dettagli macchina _virtuale

en: _View
it: _Visualizza

en: _Graph
it: _Grafico

en: _Guest CPU Usage
it: Utilizzo CPU _guest

en: _Host CPU Usage
it: Utilizzo CPU _host

en: _Memory Usage
it: Utilizzo _memoria

en: _Disk I/O
it: I/O _disco

en: _Network I/O
it: I/O _rete

en: _Help
it: A_iuto

en: Create a new virtual machine
it: Crea una nuova macchina virtuale

en: New
it: Nuova

en: Show the virtual machine console and details
it: Mostra console e dettagli della macchina virtuale

en: _Open
it: _Apri

en: Power on the virtual machine
it: Accendi la macchina virtuale

en: _Run
it: _Esegui

en: Pause the virtual machine
it: Metti in pausa la macchina virtuale

en: _Pause
it: _Pausa

en: Shut down the virtual machine
it: Arresta la macchina virtuale

en: _Shut Down
it: _Arresta

en: Migrate the virtual machine
it: Migra la macchina virtuale

en: Migrating VM:
it: VM da migrare:

en: Original host:
it: Host originale:

en: New _host:
it: Nuovo _host:

en: _Address:
it: _Indirizzo:

en: Let libvirt decide
it: Lascia che libvirt decida

en: Tunnel migration through the libvirtd connection channel, rather than having the hypervisor open a separate network connection to the destination. The source libvirt instance connects directly to the destination libvirt instance.
    
    This can simplify setup since no additional firewall ports need to be open, and will encrypt migration traffic if your libvirt connection is encrypted. But it can be difficult to make this work with SSH transport.
it: Migrazione in tunneling tramite canale di connessione libvirtd, piuttosto che l’hypervisor apra una connessione di rete separata verso destinazione. L’istanza libvirt sorgente si connette direttamente all’istanza libvirt destinazione.
    
    Questa operazione semplifica la configurazione in quanto non devono essere aperte ulteriori porte del firewall ed esegue la crittografia del traffico di migrazione se la connessione libvirt è crittografata. Tuttavia, potrebbe essere difficile da far funzionare in caso di modalità di trasporto SSH.

en: <b>Connectivity</b>
it: <b>Connettività</b>

en: By default libvirt will refuse to migrate a VM for certain configurations that could lead to malfunctioning guests, like if a disk's cache mode is not 'none'.
    
    Enabling this option tells libvirt to skip those checks.
it: Per impostazione predefinita, libvirt rifiuta la migrazione di una macchina virtuale per determinate configurazioni che potrebbero portare a malfunzionamenti dei guest, come quando la modalità cache del disco è diversa da ‘none’.
    
    L’abilitazione di questa opzione indica a libvirt di saltare questi controlli.

en: A_llow unsafe:
it: Con_senti non sicuro:

en: By default, the migrated VM config is removed from the source host, and saved persistently on the destination host. The destination host is considered the new home of the VM.
    
    If 'temporary' is selected, the migration is considered only a temporary move: the source host maintains a copy of the VM config, and the running copy moved to the destination is only transient, and will disappear when it is shutdown.
it: Normalmente la configurazione della macchina virtuale migrata viene rimossa dall’host sorgente e salvata definitivamente sull’host di destinazione. L’host di destinazione è considerato la nuova "casa" della macchina virtuale.
    
    Se "Spostamento temporaneo" è attivato, la migrazione è considerata solo un trasferimento temporaneo: l’host sorgente mantiene una copia della configurazione della macchina virtuale e la copia in esecuzione trasferita a destinazione è solo temporanea e scompare all’arresto.

en: _Temporary move:
it: Spostamento _temporaneo:

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: _Migrate
it: _Migra

en: De_vice name:
it: Nome dispositi_vo:

en: <small>In most configurations, macvtap does not work for host to guest network communication.</small>
it: <small>Nella maggior parte delle configurazioni, macvtap non funziona per la comunicazione di rete da host a guest.</small>

en: <small>Failed to find a suitable default network.</small>
it: <small>Impossibile trovare una rete predefinita adatta.</small>

en: _Network source:
it: _Rete sorgente:

en: Can't find the operating system you are looking for?
    Try selecting a similar distro or version, or use one of the 'Generic' options.
it: Non riesci a trovare il sistema operativo che cerchi?
    Prova a selezionare una distribuzione o una versione simile,
    oppure usa una delle opzioni di SO "generico".

en: Include end of life operating systems
it: Includi sistemi operativi fuori supporto

en: Preferences
it: Preferenze

en: Enable _system tray icon
it: Abilitare l'icona nell'area di notifica di _sistema

en: Enable libgues_tfs VM introspection
it: Abilitare l'ispezione delle VM con libgues_tfs

en: Enable _XML editing
it: Abilitare la modifica dell'_XML

en: <b>General</b>
it: <b>Generale</b>

en: _General
it: _Generale

en: Poll _Disk I/O
it: Interrogare l'I/O del _disco

en: Poll _Network I/O
it: Interrogare l'I/O della _rete

en: Poll _Memory stats
it: Interrogare le statistiche della _memoria

en: _Update status every
it: _Aggiornare stato ogni

en: seconds
it: secondi

en: Poll C_PU usage
it: Interrogare l'utilizzo di C_PU

en: <b>Stats Options</b>
it: <b>Opzioni statistiche</b>

en: Gra_phics type:
it: Tipo di gra_fica:

en: Default storage format for new disk images.
it: Formato storage predefinito per le immaggini di nuovi dischi.

en: _Storage format:
it: Formato _storage:

en: Default CPU setting for new VMs. This is typically a tradeoff between performance
    and migration compatibility: if using the 'copy host' option, your servers will need
    identical CPUs in order to migrate the VM.
it: Impostazione predefinita CPU per le nuove macchine virtuali. Tipicamente si tratta di un compromesso tra prestazioni
    e compatibilità della migrazione: se si utilizza l’opzione ‘copy host’, i server richiedono
    CPU identiche per migrare la macchina virtuale.

en: CPU _default:
it: CPU pre_definita:

en: x86 _Firmware:
it: _Firmware x86:

en: <b>New VM Defaults</b>
it: <b>Impostazioni predefinite per nuove macchine virtuali</b>

en: N_ew VM
it: N_uove macchine virtuali

en: Graphical console _scaling:
it: Ridimen_sionamento console grafica:

en: Gr_ab keys:
it: Tasti di c_attura:

en: Not supported
it: Non supportato

en: Change...
it: Cambia...

en: Change guest resolution when the guest window size is changed. Only works with properly configured guest using spice and the desktop agent.
it: Modificare la risoluzione del guest quando viene cambiata la dimensione della finestra del guest. Funziona solo con un guest adeguatamente configurato utilizzando Spice e l'agente per il desktop.

en: _Resize guest with window:
it: _Ridimensionare guest con la finestra:

en: SPICE _USB Redirection:
it: Reindirizzamento _USB di Spice:

en: If disabled, the VM window will not automatically connect to the running VM graphical console.
it: Se disabilitato, la finestra della VM non si connetterà automaticamente alla console grafica della VM in esecuzione.

en: Console autoconnec_t:
it: Connessione automa_tica alla console:

en: <b>Graphical Consoles</b>
it: <b>Console grafiche</b>

en: _Force Poweroff:
it: Spegnimento _forzato:

en: Poweroff/_Reboot/Save:
it: Spegnimento/_riavvio/salvataggio:

en: _Pause:
it: _Pausa:

en: Device re_moval:
it: Ri_mozione dispositivo:

en: _Unapplied changes:
it: Modifiche _non applicate:

en: _Deleting storage:
it: _Eliminazione di storage:

en: <b>Confirmations</b>
it: <b>Conferme</b>

en: Description:
it: Descrizione:

en: VM State:
it: Stato della VM:

en: Timestamp:
it: Data/ora:

en: Snapshot Mode:
it: Modalità snapshot:

en: Screenshot:
it: Schermata:

en: No screenshot available
it: Nessuna schermata disponibile

en: <small><i>This was the most recently applied snapshot.</i></small>
it: <small><i>Questo è l’ultimo snapshot applicato.</i></small>

en: Create new snapshot
it: Crea un nuovo snapshot

en: Run selected snapshot
it: Esegui lo snapshot selezionato

en: Refresh snapshot list
it: Aggiorna la lista degli snapshot

en: Delete selected snapshot
it: Elimina lo snapshot selezionato

en: Save updated snapshot metadata
it: Salva i metadati dello snapshot aggiornato

en: Create snapshot
it: Crea snapshot

en: <span size='large'>Create snapshot</span>
it: <span size='large'>Crea snapshot</span>

en: _Description:
it: _Descrizione:

en: Device _Path:
it: _Percorso dispositivo:

en: _Version:
it: _Versione:

en: Virtual Machine
it: Macchina virtuale

en: Virtual _Machine
it: _Macchina virtuale

en: _Take Screenshot
it: Ca_ttura schermata

en: Redirect host USB device to virtual machine with SPICE graphics.
it: Reindirizzare il dispositivo USB host alla macchina virtuale con grafica SPICE.

en: _Redirect USB device
it: _Reindirizza dispositivo USB

en: Sna_pshots
it: Sna_pshot

en: _Fullscreen
it: Schermo _intero

en: _Resize to VM
it: _Ridimensiona alla VM

en: _Scale Display
it: Ridimensiona _schermo

en: _Always
it: _Sempre

en: _Only when Fullscreen
it: S_olo quando a schermo intero

en: _Never
it: _Mai

en: Auto _resize VM with window
it: _Ridimensiona automaticamente VM con la finestra

en: Co_nsoles
it: Co_nsole

en: _Autoconnect
it: Connessione _automatica

en: T_oolbar
it: _Barra degli strumenti

en: Send _Key
it: Invia _tasto

en: Show the graphical console
it: Mostra la console grafica

en: Show virtual hardware details
it: Mostra dettagli dell'hardware virtuale

en: Details
it: Dettagli

en: Run
it: Esegui

en: Pause
it: Pausa

en: Snapshots
it: Snapshot

en: Switch to fullscreen view
it: Passa a schermo intero

en: Begin Installation
it: Avvio installazione

en: _Begin Installation
it: _Avvia installazione

en: _Cancel Installation
it: _Annulla installazione

en: Guest C_ID:
it: C_ID del guest:

en: <small>XML editing is disabled in 'Preferences'. Only enable it if you know what you are doing.</small>
it: <small>La modifica dell'XML è disabilitata nella preferenze. Abilitarla solo se si è sicuri di sapere cosa fare.</small>

en: Error launching 'About' dialog: %s
it: Errore nell'avvio della finestra 'Informazioni': %s

en: Connection does not support storage management.
it: Questa connessione non supporta la gestione dello storage.

en: Network
it: Rete

en: Not supported for this guest type.
it: Non supportata per questo tipo di guest.

en: Graphics
it: Grafica

en: Sound
it: Audio

en: Parallel
it: Parallelo

en: Channel
it: Canale

en: USB Host Device
it: Dispositivo host USB

en: Connection does not support host device enumeration
it: Questa connessione non supporta l'enumerazione dei dispositivi del guest

en: Not supported for containers
it: Non supportato per i container

en: PCI Host Device
it: Dispositivo host PCI

en: MDEV Host Device
it: Dispositivo host MDEV

en: Libvirt version does not support video devices.
it: Questa versione di libvirt non supporta i dispositivi video.

en: Filesystem
it: File system

en: USB Redirection
it: Reindirizzamento USB

en: Panic Notifier
it: Strumento di notifica panic

en: Not supported for this hypervisor/libvirt/arch combination.
it: Non supportato per questa combinazione di hypervisor/libvirt/architettura.

en: VirtIO VSOCK
it: VSOCK VirtIO

en: Error changing VM configuration: %s
it: Errore nella modifica della configurazione della VM: %s

en: These changes will take effect after the next guest shutdown.
it: Queste modifiche avranno effetto dopo il prossimo arresto del guest.

en: Output to a file
it: Output su file

en: TCP net console
it: Console di rete TCP

en: UDP net console
it: Console di rete UDP

en: UNIX socket
it: Socket UNIX

en: Spice agent
it: Agente Spice

en: Spice port
it: Porta Spice

en: VirtIO Serial
it: Seriale VirtIO

en: VirtIO SCSI
it: SCSI VirtIO

en: Random
it: Casuale

en: Entropy Gathering Daemon
it: Demone per la raccolta dell'entropia

en: Builtin RNG
it: RNG integrato

en: Forcefully reset the guest
it: Forza il reset completo del guest

en: Gracefully shutdown the guest
it: Arresta correttamente il guest

en: Forcefully power off the guest
it: Forza lo spegnimento del guest

en: Pause the guest
it: Metti in pausa il guest

en: No action
it: Nessuna azione

en: EvTouch USB Graphics Tablet
it: Tavoletta grafica EvTouch USB

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Tablet
it: Tavoletta

note: translators: Examples: 'USB Mouse', 'PS/2 Keyboard'
en: %(input_bus)s %(input_type)s
it: %(input_type)s %(input_bus)s

en: Disk device
it: Dispositivo disco

en: CDROM device
it: Dispositivo CD-ROM

en: Floppy device
it: Dispositivo floppy

en: LUN Passthrough
it: Passthrough LUN

en: Hypervisor default
it: Predefinito dell'hypervisor

en: No Devices Available
it: Nessun dispositivo disponibile

en: Spice channel
it: Canale Spice

en: Video Device
it: Dispositivo video

en: Watchdog Device
it: Dispositivo watchdog

en: Filesystem Passthrough
it: Passthrough filesystem

en: Random Number Generator
it: Generatore numeri casuali

en: VM Sockets
it: Socket della VM

en: %s Device
it: Dispositivo %s

en: PCI Device
it: Dispositivo PCI

en: MDEV Device
it: Dispositivo MDEV

en: USB Device
it: Dispositivo USB

en: %s already has a USB controller attached.
    Adding more than one USB controller is not supported.
    You can change the USB controller type in the VM details screen.
it: %s ha già un controller USB collegato.
    L’aggiunta di più di un controller USB non è supportata.
    Modificare il tipo di controller USB nella schermata dei dettagli della macchina virtuale.

en: Are you sure you want to add this device?
it: Si conferma di voler aggiungere questo dispositivo?

en: This device could not be attached to the running machine. Would you like to make the device available after the next guest shutdown?
it: Questo dispositivo non può essere collegato alla macchina in esecuzione. Rendere questo dispositivo disponibile dopo il prossimo arresto del guest?

en: Unable to add device: %s
it: Impossibile aggiungere il dispositivo: %s

en: Error validating device parameters: %s
it: Errore durante la validazione dei parametri del dispositivo: %s

en: Creating device
it: Creazione dispositivo

en: Depending on the device, this may take a few minutes to complete.
it: Dipende dal dispositivo, può richiedere alcuni minuti per essere completata.

en: The device is already in use by other guests %s
it: Dispositivo già in uso da altri guest %s

en: Do you really want to use the device?
it: Utilizzare il dispositivo comunque?

en: Error building device XML: %s
it: Errore durante la creazione dell'XML del dispositivo: %s

en: Cancelling job...
it: Annullamento in corso...

en: No storage to clone.
it: Nessuno storage da clonare.

en: Original path: %s
it: Percorso originale: %s

en: New path: %s
it: Nuovo percorso: %s

en: Storage is safe to share: %(reason)s
it: Lo storage può essere condiviso in modo sicuro: %(reason)s

en: Sharing this storage is potentially dangerous.
it: Condividere questo storage è potenzialmente pericoloso.

en: Storage is not cloneable: %(reason)s
it: Lo storage non può essere clonato: %(reason)s

en: No storage.
it: Nessuno storage.

en: Share disk with %s
it: Condividi disco con %s

en: Clone this disk
it: Clona questo disco

en: Error launching clone dialog: %s
it: Errore nell'avvio della finestra di clonazione: %s

en: Clone
it: Clona

en: Cloning will overwrite the existing file
it: La clonazione comporterà la sovrascrittura del file esistente

en: Using an existing image will overwrite the path during the clone process. Are you sure you want to use this path?
it: L'utilizzo di un'immagine esistente comporterà la sovrascrittura del percorso durante il processo di clonazione. Si conferma di voler usare questo percorso?

en: Sharing storage may cause data to be overwritten.
it: Condividere storage può causare la sovrascrittura di dati.

en: The following disk devices will be shared with %(vmname)s:
    
    %(pathlist)s
    Running the new guest could overwrite data in these disk images.
it: I dispositivi di dischi seguenti saranno condivisi con %(vmname)s:
    
    %(pathlist)s
    L'esecuzione del nuovo guest potrebbe comportare la sovrascrittura di dati in queste immagini di disco.

en: Error creating virtual machine clone '%(vm)s': %(error)s
it: Errore nella clonazione della macchina virtuale '%(vm)s': %(error)s

en: Error with clone settings: %s
it: Errore con le impostazioni di clonazione: %s

en: Creating virtual machine clone '%s'
it: Creazione della macchina virtuale clonata '%s'

en: Creating virtual machine clone '%s' and selected storage (this may take a while)
it: Creazione della macchina virtuale clonata '%s' e dello storage selezionato (potrebbe richiedere del tempo)

en: Locate or create storage volume
it: Trova o crea un volume di storage

en: Locate existing storage
it: Trova storage esistente

en: Locate ISO media volume
it: Trova volume di immagine ISO

en: Locate ISO media
it: Trova immagine ISO

en: Locate floppy media volume
it: Trova volume di supporto floppy

en: Locate floppy media
it: Trova supporto floppy

en: Locate directory volume
it: Trova volume di directory

en: User session
it: Sessione utente

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Connecting
it: Connessione

en: %(object)s rename failed. Attempting to recover also failed.
    
    Original error: %(origerror)s
    
    Recover error: %(recovererror)s
it: Rinominazione di '%(object)s' fallita. Anche il tentativo di ripristino è fallito.
    
    Errore originale: %(origerror)s
    
    Errore durante il ripristino: %(recovererror)s

en: Error launching connect dialog: %s
it: Errore nell'avvio della finestra della connessione: %s

en: user session
it: sessione utente

en: Custom URI...
it: URI personalizzato...

en: A hostname is required for remote connections.
it: Il nome host è obbligatorio per connessioni remote.

en: Would you still like to remember this connection?
it: Ricordare questa connessione?

en: Any physical device
it: Qualsiasi dispositivo fisico

en: Physical device...
it: Dispositivo fisico...

en: Open
it: Aperta

en: Isolated
it: Isolata

en: SR-IOV pool
it: Pool SR-IOV

en: No available device
it: Nessun dispositivo disponibile

en: Name '%s' already in use by another network.
it: Il nome '%s' è già in uso in un'altra rete.

en: Error building XML: %s
it: Errore nella creazione dell'XML: %s

en: Error creating virtual network: %s
it: Errore nella creazione della rete virtuale: %s

en: Error validating network: %s
it: Errore nella validazione della rete: %s

en: Creating virtual network...
it: Creazione della rete virtuale...

en: Creating the virtual network may take a while...
it: La creazione della rete virtuale può richiedere del tempo...

en: Sou_rce Name:
it: Nome so_rgente:

en: Volg_roup Name:
it: Nome g_ruppo di volumi:

en: _Source Path:
it: Percorso _sorgente:

en: _Source IQN:
it: IQN _sorgente:

en: _Source Adapter:
it: Adattatore _sorgente:

en: Error creating pool: %s
it: Errore nella creazione del pool: %s

en: Error validating pool: %s
it: Errore nella validazione del pool: %s

en: Creating storage pool...
it: Creazione pool di storage in corso...

en: Creating the storage pool may take a while...
it: La creazione del pool di storage potrebbe richiedere del tempo...

en: Choose source path
it: Scelta percorso sorgente

en: Choose target directory
it: Scelta directory destinazione

en: Error launching create dialog: %s
it: Errore nell'avvio della finestra di creazione: %s

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: <span size='small'>Warning: %s</span>
it: <span size='small'>Avviso: %s</span>

en: Failed to setup UEFI: %s
    Install options are limited.
it: Impossibile impostare UEFI: %s
    Le opzioni di installazione sono limitate.

en: Libvirt version does not support remote URL installs.
it: La versione libvirt non supporta le installazioni da URL remoti.

en: CDROM/ISO installs not available for paravirt guests.
it: Le installazioni da CDROM/ISO non sono disponibili per i guest paravirtuali.

en: Architecture '%s' is not installable
it: L'architettura '%s' non si può installare

en: No install methods available for this connection.
it: Nessuna opzione di installazione per questa connessione.

en: No hypervisor options were found for this connection.
it: Nessuna opzione dell'hypervisor trovata per questa connessione.

en: This usually means that QEMU or KVM is not installed on your machine, or the KVM kernel modules are not loaded.
it: Questo solitamente significa che QEMU o KVM non sono installati nella macchina, o che i moduli KVM del kernel non sono stati caricati.

en: KVM is not available. This may mean the KVM package is not installed, or the KVM kernel modules are not loaded. Your virtual machines may perform poorly.
it: KVM non è disponibile. Può significare che il pacchetto KVM non è installato, o che i moduli KVM del kernel non sono caricati. La macchina virtuale potrebbe funzionare male.

en: Up to %(maxmem)s available on the host
it: Fino a %(maxmem)s disponibili sull'host

en: Up to %(numcpus)d available | Up to %(numcpus)d available
it[0]: Fino a %(numcpus)d disponibile
it[1]: Fino a %(numcpus)d disponibili

en: No active connection to install on.
it: Nessuna connessione attiva su cui installare.

en: None
it: Nessuno

en: Local CDROM/ISO
it: CDROM locale/ISO

en: URL Install Tree
it: URL dell'albero di installazione

en: Import existing OS image
it: Importa immagine SO esistente

en: Manual install
it: Installazione manuale

en: Application container
it: Container di applicazione

en: Operating system container
it: Container di sistema operativo

en: Virtuozzo container
it: Container Virtuozzo

en: Removing disk images
it: Rimozione immagini dei dischi

en: Removing disk images we created for this virtual machine.
it: Rimozione delle immagini dei dischi create per questa macchina virtuale.

en: Step %(current_page)d of %(max_page)d
it: Passo %(current_page)d di %(max_page)d

en: Waiting for install media / source
it: In attesa di un supporto / sorgente di installazione

en: Error populating summary page: %s
it: Errore compilazione pagina di riepilogo: %s

en: Uncaught error validating install parameters: %s
it: Errore non gestito nella convalida dei parametri di installazione: %s

en: Source URL is required
it: Occorre specificare un URL sorgente

en: Please specify password for accessing source registry
it: Specificare una password per accedere al registro sorgente

en: Destination path is not directory: %s
it: Il percorso di destinazione non è una directory: %s

en: No write permissions for directory path: %s
it: Non ci sono i permessi di scrittura per il percorso della directory: %s

en: OS root directory is not empty
it: La directory principale del sistema operativo non è vuota

en: Creating root file system in a non-empty directory might fail due to file conflicts.
    Would you like to continue?
it: La creazione di un filesystem principale in una directory non vuota potrebbe fallire
    per conflitti di file. Si vuole continuare comunque?

en: An install media selection is required.
it: Occorre selezionare il supporto di installazione.

en: An install tree is required.
it: Occorre specificare l'albero di installazione.

en: A storage path to import is required.
it: Occorre specificare il percorso di storage da importare.

en: The import path must point to an existing storage.
it: Il percorso di importazione deve puntare ad uno storage esistente.

en: An application path is required.
it: Occorre specificare il percorso dell'applicazione.

en: An OS directory path is required.
it: Occorre specificare il percorso della directory del sistema operativo.

en: A template name is required.
it: Occorre specificare il nome del modello.

en: You must select an OS.
it: Occorre selezionare il sistema operativo.

en: Error setting installer parameters.
it: Errore nell'impostazione dei parametri dell'installazione.

en: Error setting default name.
it: Errore nell'impostazione del nome predefinito.

en: Storage parameter error.
it: Errore parametro dello storage.

en: Invalid guest name
it: Nome guest non valido

en: Detecting...
it: Rilevamento...

en: None detected
it: Nessuno rilevato

en: Error starting installation: %s
it: Errore nell'avvio dell'installazione: %s

en: Unable to complete install: '%s'
it: Impossibile completare l'installazione: '%s'

en: Creating Virtual Machine
it: Creazione macchina virtuale

en: The virtual machine is now being created. Allocation of disk storage and retrieval of the installation images may take a few minutes to complete.
it: Creazione della macchina virtuale in corso. L'allocazione del disco di storage e il recupero delle immagini di installazione potrebbero impiegare alcuni minuti.

en: VM '%s' didn't show up after expected time.
it: Macchina virtuale '%s' non visualizzata dopo il tempo previsto.

en: Error continuing install: %s
it: Errore nel continuare l'installazione: %s

en: Bootstraping container
it: Creazione del container

en: <b>%(volume)s's</b> available space: %(size)s
it: Spazio disponibile in <b>%(volume)s</b>: %(size)s

en: Error creating vol: %s
it: Errore nella creazione del volume: %s

en: Error validating volume: %s
it: Errore nella validazione del volume: %s

en: Creating storage volume...
it: Creazione volume di storage in corso...

en: Creating the storage volume may take a while...
it: La creazione del volume di storage potrebbe richiedere del tempo...

en: Are you sure you want to delete the storage?
it: Cancellare lo storage?

en: The following paths will be deleted:
    
    %s
it: I percorsi seguenti saranno eliminati:
    
    %s

en: Error deleting virtual machine '%(vm)s': %(error)s
it: Errore durante l'eliminazione della macchina virtuale '%(vm)s': %(error)s

en: Additionally, there were errors removing certain storage devices:
it: Inoltre si sono verificati errori rimuovendo alcuni dispositivi di storage:

en: Errors encountered while removing certain storage devices.
it: Si sono verificati degli errori durante la rimozione di alcuni dispositivi di storage.

en: Deleting path '%s'
it: Eliminazione percorso '%s'

en: Error launching delete dialog: %s
it: Errore durante l’avvio della finestra di eliminazione: %s

en: Delete '%(vmname)s'
it: Elimina '%(vmname)s'

en: Deleting virtual machine '%s' and selected storage (this may take a while)
it: Eliminazione della macchina virtuale '%s' e dello storage selezionato (potrebbe richiedere del tempo)

en: Deleting virtual machine '%s'
it: Eliminazione della macchina virtuale '%s'

en: Error Removing Device: %s
it: Errore durante la rimozione del dispositivo: %s

en: This change will take effect after the next guest shutdown.
it: Questa modifica avrà effetto dopo il prossimo arresto del guest.

en: Storage will not be deleted.
it: Lo storage non sarà eliminato.

en: Device could not be removed from the running machine
it: Non è stato possibile rimuovere il dispositivo dalla macchina in esecuzione

en: Remove Disk Device
it: Rimuovi dispositivo disco

en: Remove disk device '%(target)s'
it: Rimuovi dispositivo disco '%(target)s'

en: Removing disk device '%s' and selected storage (this may take a while)
it: Rimozione del dispositivo disco '%s' e dello storage selezionato (potrebbe richiedere del tempo)

en: Removing disk device '%s'
it: Rimozione del dispositivo disco '%s'

en: Target
it: Destinazione

en: Storage Path
it: Percorso storage

en: Cannot delete iSCSI share.
it: Impossibile eliminare la condivisione iSCSI.

en: Cannot delete SCSI device.
it: Impossibile eliminare il dispositivo SCSI.

en: Cannot delete unmanaged remote storage.
it: Impossibile eliminare storage remoto non gestito.

en: Path does not exist.
it: Il percorso non esiste.

en: No write access to parent directory.
it: Non si dispone del permesso di scrittura sulla directory genitore.

en: Cannot delete unmanaged block device.
it: Impossibile eliminare dispositivo a blocchi unmanaged.

en: Storage is read-only.
it: Lo storage è in sola lettura.

en: No write access to path.
it: Accesso in scrittura al percorso non consentito.

en: Storage is marked as shareable.
it: Lo storage è contrassegnato come condivisibile.

en: Storage is a media device.
it: Lo storage è un dispositivo rimovibile.

en: Storage is in use by the following virtual machines
it: Lo storage è attualmente in uso dalle seguenti macchine virtuali

en: Failed to check disk usage conflict.
it: Non è stato possibile controllare se ci sono conflitti nell'uso dei dischi.

en: Leave fullscreen
it: Lasciare a schermo intero

en: Send key combination
it: Invia combinazione di tasti

en: No text console available
it: Nessuna console di testo disponibile

en: Text Console %d
it: Console di testo %d

en: Serial %d
it: Seriale %d

en: No graphical console available
it: Nessuna console grafica disponibile

en: Graphical Console
it: Console grafica

en: virt-manager does not support more than one graphical console
it: virt-manager non supporta più di una console grafica

en: Guest has crashed.
it: Il guest è andato in crash.

en: Guest is not running.
it: Il guest non è attivo.

en: Graphical console not configured for guest
it: Console grafica non configurata per il guest

en: Cannot display graphical console type '%s'
it: Impossibile mostrare la console grafica di tipo '%s'

en: Connecting to graphical console for guest
it: Connessione alla console grafica per il guest

en: Error connecting to graphical console:
    %s
it: Errore durante la connessione alla console grafica:
    %s

en: Viewer authentication error: %s
it: Errore di autenticazione del visualizzatore: %s

en: USB redirection error
it: Errore reindirizzamento USB

en: Viewer was disconnected.
it: Il visualizzatore è stato disconnesso.

en: SSH tunnel error output: %s
it: Output dell'errore sul tunnel SSH: %s

en: Viewer window closed.
it: Finestra del visualizzatore chiusa.

en: Press %s to release pointer.
it: Premere %s per rilasciare il puntatore del mouse.

en: %(bus)s CDROM %(index)d
it: CDROM %(bus)s %(index)d

en: %(bus)s Disk %(index)d
it: Disco %(bus)s %(index)d

en: %(bus)s %(device)s %(index)d
it: %(device)s %(bus)s %(index)d

en: Serial %(num)d
it: Seriale %(num)d

en: Parallel %(num)d
it: Parallelo %(num)d

en: Channel %(name)s
it: Canale %(name)s

en: Channel %(type)s
it: Canale %(type)s

en: Display %s
it: Schermo %s

en: %(bus)s Redirector %(index)d
it: Strumento di reindirizzamento %(bus)s %(index)d

en: Sound %s
it: Audio %s

en: _Add Hardware
it: _Aggiungi hardware

en: _Remove Hardware
it: _Rimuovi hardware

en: Libvirt or hypervisor does not support UEFI.
it: libvirt o l’hypervisor non supporta l’interfaccia UEFI.

en: Libvirt did not detect any UEFI/OVMF firmware image installed on the host.
it: libvirt non ha rilevato immagini di firmware UEFI/OVMF installate sull’host.

en: Version
it: Versione

en: Application Default
it: Impostazioni predefinite applicazione

en: Hypervisor Default
it: Impostazioni predefinite hypervisor

en: Clear CPU configuration
it: Cancella configurazione CPU

en: Disk bus:
it: Bus del disco:

en: Error launching hardware dialog: %s
it: Errore nell'avvio della finestra dell'hardware: %s

en: Are you sure you want to remove this device?
it: Si conferma di voler rimuovere questo dispositivo?

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Error applying changes: %s
it: Errore nell'applicazione delle modifiche: %s

en: Error changing autostart value: %s
it: Errore nella modifica dell'avvio automatico: %s

en: Cannot set initrd without specifying a kernel path
it: Impossibile impostare initrd senza specificare il percorso del kernel

en: Cannot set kernel arguments without specifying a kernel path
it: Impossibile impostare gli argomenti del kernel senza specificare il percorso del kernel

en: An init path must be specified
it: Occorre specificare un percorso init

en: Disk '%(path)s' is already in use by other guests %(names)s
it: Il disco '%(path)s' è già usato dagli altri guest %(names)s

en: Do you really want to use the disk?
it: Si conferma di voler usare il disco?

en: Remove this device from the virtual machine
it: Rimuovere questo dispositivo dalla macchina virtuale

en: Error refreshing hardware page: %s
it: Errore nell'aggiornamento della pagina dell'hardware: %s

en: %(summary)s ...
it: %(summary)s...

en: %(received)d %(units)s read
it: %(received)d %(units)s letti

en: %(transferred)d %(units)s write
it: %(transferred)d %(units)s scritti

en: %(received)d %(units)s in
it: %(received)d %(units)s ricevuti

en: %(transferred)d %(units)s out
it: %(transferred)d %(units)s inviati

en: Disabled
it: Disabilitato

en: %(current-memory)s of %(total-memory)s
it: %(current-memory)s di %(total-memory)s

en: Absolute Movement
it: Movimento assoluto

en: Relative Movement
it: Movimento relativo

en: Hypervisor does not support removing this device
it: L’hypervisor non supporta la rimozione di questo dispositivo

en: %(graphicstype)s Server
it: Server %(graphicstype)s

en: Serial Device
it: Dispositivo seriale

en: Parallel Device
it: Dispositivo parallelo

en: Console Device
it: Console

en: Channel Device
it: Dispositivo di canale

en: Primary Console
it: Console primaria

en: Physical %s Device
it: Dispositivo %s fisico

en: Cannot remove last video device while Graphics/Display is attached.
it: Non è possibile rimuovere l'ultimo dispositivo video mentre è collegata la grafica o un display.

en: %(device)s on %(address)s
it: %(device)s su %(address)s

en: Cannot remove controller while devices are attached.
it: Impossibile rimuovere un controller se ha dispositivi collegati.

en: Hard Disk
it: Disco rigido

en: CDROM
it: CD-ROM

en: Network (PXE)
it: Rete (PXE)

en: No bootable devices
it: Nessun dispositivo bootable

en: Overview
it: Panoramica

en: OS information
it: Informazioni sistema operativo

en: Performance
it: Prestazioni

en: CPUs
it: CPU

en: Boot Options
it: Opzioni di boot

en: Serial console not available for inactive guest
it: La console seriale non è disponibile per un guest inattivo

en: Console for device type '%s' is not supported
it: La console per il tipo di dispositivo '%s' non è supportata

en: Error connecting to text console: %s
it: Errore nella connessione alla console testuale: %s

en: Error creating snapshot: %s
it: Errore nella creazione dello snapshot: %s

en: Error validating snapshot: %s
it: Errore nella convalida dello snapshot: %s

en: Creating snapshot
it: Creazione snapshot

en: Creating virtual machine snapshot
it: Creazione snapshot della macchina virtuale

en: _Start snapshot
it: Avvia _snapshot

en: _Delete snapshot
it: _Elimina snapshot

en: Error refreshing snapshot list: %s
it: Errore nell'aggiornamento della lista degli snapshot: %s

en: %(vm)s
    <span size='small'>VM State: %(state)s (External)</span>
it: %(vm)s
    <span size='small'>Stato VM: %(state)s (esterno)</span>

en: %(vm)s
    <span size='small'>VM State: %(state)s</span>
it: %(vm)s
    <span size='small'>Stato VM: %(state)s</span>

en: External disk and memory
it: Disco e memoria esterne

en: External memory only
it: Solo memoria esterna

en: External disk only
it: Solo disco esterno

en: Saved memory state will not be part of the snapshot
it: Lo stato salvato della memoria non farà parte dello snapshot

en: The domain is currently saved. Due to technical limitations that saved memory state will not become part of the snapshot. Running it later will be the same as having forced the system off mid-flight. It is recommended to snapshot either the running or shut down system instead.
it: Il dominio è al momento salvato. A causa di limitazioni tecniche quello stato salvato della memoria non farà parte dello snapshot. Eseguirlo in seguito sarà come aver spento in modo forzato il sistema. Si raccomanda di effettuare uno snapshot del sistema quando in esecuzione oppure quando spento.

en: Are you sure you want to run the snapshot '%(name)s'? All the disk changes since the last snapshot was created will be discarded.
it: Si conferma l'esecuzione dello snapshot '%(name)s'? Tutte le modifiche nei dischi dalla creazione dell’ultimo snapshot verranno scartate.

en: Are you sure you want to run the snapshot '%(name)s'? All the disk and configuration changes since the last snapshot was created will be discarded.
it: Si conferma l'esecuzione dello snapshot '%(name)s'? Tutte le modifiche nei dischi e della configurazione dalla creazione dell’ultimo snapshot verranno scartate.

en: Saved state will be removed to avoid filesystem corruption
it: Lo stato salvato sarà rimosso per evitare di danneggiare il filesystem

en: Running snapshot
it: Esecuzione snapshot

en: Running snapshot '%s'
it: Esecuzione snapshot '%s'

en: Error running snapshot '%s'
it: Errore nell'esecuzione dello snapshot '%s'

en: Are you sure you want to permanently delete the selected snapshots?
it: Si conferma l'eliminare definitiva degli snapshot selezionati?

en: Deleting snapshot
it: Eliminazione snapshot

en: Deleting snapshot '%s'
it: Eliminazione dello snapshot '%s'

en: Error deleting snapshot '%s'
it: Errore nell'eliminazione dello snapshot '%s'

en: No snapshot selected.
it: Nessuno snapshot selezionato.

en: Multiple snapshots selected.
it: Sono stati selezionati più snapshot.

en: Error selecting snapshot: %s
it: Errore nella selezione dello snapshot: %s

en: Guest is on a remote host, but is only configured to allow local file descriptor connections.
it: Il guest è su un host remoto, ma è configurato per consentire solo connessioni locali ai descrittori di file.

en: Guest is configured for TLS only which does not work over SSH.
it: Il guest è configurato solo per TLS che non funziona su SSH.

en: Guest is on a remote host with transport '%s' but is only configured to listen locally. To connect remotely you will need to change the guest's listen address.
it: Il guest è su un host remoto con modalità di trasporto ‘%s’, ma è configurato solo per ascoltare in locale. Per connettersi da remoto è necessario modificare l’indirizzo di ascolto del guest.

en: Unable to provide requested credentials to the VNC server.
    The credential type %s is not supported
it: Impossibile fornire le credenziali richieste al server VNC.
    Tipo di credenziali %s non supportato

en: GTK-VNC viewer is too old
it: Il visualizzatore GTK-VNC è troppo vecchio

en: Encountered SPICE %(error-name)s
it: Si è verificato "%(error-name)s" di SPICE

en: Guest agent is not available.
it: Agente guest non disponibile.

en: %s available in the default location
it: %s disponibili nella posizione predefinita

en: The emulator may not have search permissions for the path '%s'.
it: L'emulatore potrebbe non avere i permessi necessari per cercare nel percorso '%s'.

en: Do you want to correct this now?
it: Si desidera correggere il problema ora?

en: Don't ask about these directories again.
it: Non chiedere nuovamente queste directory in futuro.

en: Errors were encountered changing permissions for the following directories:
it: Errori durante la modifica dei permessi per le seguenti directory:

en: A storage path must be specified.
it: Occorre specificare un percorso di storage.

en: Te_mplate:
it: _Modello:

en: _Source path:
it: Percorso _sorgente:

en: Spice server
it: Server Spice

en: VNC server
it: Server VNC

en: Address
it: Indirizzo

en: Localhost only
it: Solo localhost

en: All interfaces
it: Tutte le interfacce

en: A_uto (Port %(port)d)
it: A_utomatica (porta %(port)d)

en: No media selected
it: Nessun supporto selezionato

en: Media Unknown
it: Supporto sconosciuto

en: No media detected
it: Nessun supporto rilevato

en: Usermode networking
it: Rete in modalità utente

en: Virtual network
it: Rete virtuale

en: Inactive
it: Inattiva

en: Bridge device...
it: Dispositivo bridge...

en: Macvtap device...
it: Dispositivo macvtap...

en: Virtual Network is not active.
it: La rete virtuale non è attiva.

en: Virtual Network '%s' is not active. Would you like to start the network now?
it: La rete virtuale '%s' non è attiva. Si desidera avviare la rete ora?

en: Could not start virtual network '%(device)s': %(error)s
it: Errore nell'avvio della rete virtuale '%(device)s': %(error)s

en: Checking for virtualization packages...
it: Controllo dei pacchetti di virtualizzazione...

en: Input Error
it: Errore input

en: Validation Error: %s
it: Errore di validazione: %s

en: There are unapplied changes. Would you like to apply them now?
it: Ci sono modifiche non salvate. Farlo ora?

en: Don't warn me again.
it: Non avvisare in futuro.

en: Don't ask me again
it: Non ripetere questa domanda in futuro

en: Error launching host dialog: %s
it: Errore nell'avvio della finestra host: %s

en: %(currentmem)s of %(maxmem)s
it: %(currentmem)s di %(maxmem)s

en: %(connection)s - Connection Details
it: %(connection)s - Dettagli della connessione

en: Networks
it: Reti

en: Libvirt connection does not support virtual network management.
it: La connessione libvirt non supporta la gestione delle reti virtuali.

en: Connection not active.
it: Connessione non attiva.

en: No virtual network selected.
it: Nessuna rete virtuale selezionata.

en: Error selecting network: %s
it: Errore nella selezione della rete: %s

en: Routed network
it: Rete routed

en: Isolated network, internal routing only
it: Rete isolata, soltanto routing interno

en: Isolated network, routing disabled
it: Rete isolata, routing disabilitato

en: On Boot
it: All'avvio

en: Are you sure you want to permanently delete the network %s?
it: Si conferma l'eliminazione permanente della rete %s?

en: Error deleting network '%s'
it: Errore nell'eliminazione della rete '%s'

en: Error starting network '%s'
it: Errore nell'avvio della rete '%s'

en: Error stopping network '%s'
it: Errore nell'arresto della rete '%s'

en: Error launching network wizard: %s
it: Errore nel lancio della procedura guidata per la rete: %s

en: Error changing network settings: %s
it: Errore nella modifica delle impostazioni di rete: %s

en: Copy Volume Path
it: Copia percorso del volume

en: Volumes
it: Volumi

en: Size
it: Dimensione

en: Format
it: Formato

en: Used By
it: Usato da

en: Storage Pools
it: Pool di storage

en: Libvirt connection does not support storage management.
it: La connessione libvirt non supporta la gestione dello storage.

en: %(bytesfree)s Free / <i>%(bytesinuse)s In Use</i>
it: %(bytesfree)s liberi / <i>%(bytesinuse)s usati</i>

en: Create new volume
it: Crea un nuovo volume

en: Pool does not support volume creation
it: Il pool non supporta la creazione di volumi

en: No storage pool selected.
it: Nessun pool di storage selezionato.

en: Error selecting pool: %s
it: Errore nella selezione del pool: %s

en: Error stopping pool '%s'
it: Errore nell'arresto del pool '%s'

en: Error starting pool '%s'
it: Errore nell'avvio del pool '%s'

en: Error launching pool wizard: %s
it: Errore nel lancio della procedura guidata dei pool: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the pool %s?
it: Si conferma l'eliminazione permanente del pool %s?

en: Error deleting pool '%s'
it: Errore nella cancellazione del pool '%s'

en: Error refreshing pool '%s'
it: Errore nell'aggiornamento del pool '%s'

en: Error launching volume wizard: %s
it: Errore nel lancio della procedura guidata dei volumi: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the volume %s?
it: Si conferma l'eliminazione permanente del volume %s?

en: Error deleting volume '%s'
it: Errore nell’eliminazione del volume '%s'

en: Error changing pool settings: %s
it: Errore nella modifica delle impostazioni del pool: %s

en: Authentication required
it: Autenticazione necessaria

en: The remote host requires a version of netcat/nc which supports the -U option.
it: L'host remoto richiede una versione di netcat/nc che supporta l'opzione -U.

en: Configure SSH key access for the remote host, or install an SSH askpass package locally.
it: Configurare l'accesso con chiave SSH all'host remoto, oppure installare in locale un pacchetto di askpass per SSH.

en: Verify that the 'libvirtd' daemon is running on the remote host.
it: Controllare che il demone 'libvirtd' sia in esecuzione nell'host remoto.

en: Verify that:
     - A Xen host kernel was booted
     - The Xen service has been started
it: Controllare che:
    - un kernel host Xen sia stato avviato
    - il servizio Xen sia stato avviato

en: Could not detect a local session: if you are running virt-manager over ssh -X or VNC, you may not be able to connect to libvirt as a regular user. Try running as root.
it: Impossibile rilevare una sessione locale: nel caso in cui virt-manager è in esecuzione tramite ssh -X o VNC, potrebbe non essere possibile connettersi a libvirt come semplice utente. Provare ad eseguire come root.

en: Verify that the 'libvirtd' daemon is running.
it: Controllare che il demone 'libvirtd' sia in esecuzione.

en: Unable to connect to libvirt %s.
it: Impossibile connettersi a libvirt %s.

en: Virtual Machine Manager Connection Failure
it: Errore di connessione di Virtual Machine Manager

en: The libvirtd service does not appear to be installed. Install and run the libvirtd service to manage virtualization on this host.
it: Il servizio libvirtd non sembra essere installato. Installare e avviare il servizio libvirtd per gestire la virtualizzazione su questo host.

en: Could not detect a default hypervisor. Make sure the appropriate QEMU/KVM virtualization packages are installed to manage virtualization on this host.
it: Impossibile rilevare un hypervisor predefinito. Controllare che i pacchetti di virtualizzazione QEMU/KVM appropriati siano installati per gestire la virtualizzazione su questo host.

en: A virtualization connection can be manually added via File->Add Connection
it: Una connessione di virtualizzazione può essere aggiunta manualmente usando File -> Aggiungi connessione

en: Error launching libguestfs appliance: %s
it: Errore nell'avvio dell'appliance di libguestfs: %s

en: Inspection found no operating systems.
it: L'ispezione non ha trovato alcun sistema operativo.

en: Error inspection VM: %s
it: Errore nell'ispezione della VM: %s

en: Cannot inspect VM on remote connection
it: Impossibile ispezionare una macchina virtuale in una connessione remota

en: Running
it: In esecuzione

en: Paused
it: In pausa

en: Shutting Down
it: Arresto in corso

en: Saved
it: Salvato

en: Shutoff
it: Spento

en: Crashed
it: In crash

en: Suspended
it: Sospeso

en: Booted
it: Avviato

en: Migrated
it: Migrato

en: Restored
it: Ripristinato

en: From snapshot
it: Da snapshot

en: Unpaused
it: Pausa interrotta

en: Migration canceled
it: Migrazione annullata

en: Save canceled
it: Salvataggio annullato

en: Event wakeup
it: Wake-up evento

en: User
it: Utente

en: Migrating
it: Migrazione in corso

en: Saving
it: Salvataggio in corso

en: Dumping
it: Dump in corso

en: I/O error
it: Errore di I/O

en: Shutting down
it: Arresto in corso

en: Shut Down
it: Arrestato

en: Destroyed
it: Comando destroy applicato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Panicked
it: Panic applicato

en: Error launching manager: %s
it: Errore nell'avvio del manager: %s

en: CPU usage
it: Utilizzo CPU

en: Host CPU usage
it: Utilizzo CPU host

en: Memory usage
it: Utilizzo memoria

en: Disk I/O
it: I/O disco

en: Network I/O
it: I/O rete

en: This will remove the connection:
    
    %s
    
    Are you sure?
it: Questa operazione eliminerà la connessione:
    
    %s
    
    Procedere?

en: %(uri)s (Double click to connect)
it: %(uri)s (doppio click per connettere)

en: %(connection)s - Not Connected
it: %(connection)s - non connesso

en: %(connection)s - Connecting...
it: %(connection)s - connessione...

en: _Restore
it: _Ripristina

en: Resume the virtual machine
it: Ripristina macchina virtuale

en: Disabled in preferences dialog.
it: Disabilitato nella finestra delle preferenze.

en: Error launching migrate dialog: %s
it: Errore nell'avvio della finestra di migrazione: %s

en: Direct
it: Diretto

en: Tunnelled
it: In tunneling

en: <span size='large'>Migrate '%(vm)s'</span>
it: <span size='large'>Migra '%(vm)s'</span>

en: A valid destination connection must be selected.
it: Occorre specificare una connessione di destinazione valida.

en: A remotely accessible libvirt URI is required for tunneled migration, but the selected connection is a local URI. Libvirt will reject this unless you add a transport.
it: Per la migrazione in tunneling è richiesto un URI libvirt accessibile in remoto, mentre la connessione selezionata è un URI locale. libvirt la rifiuta a meno che non venga aggiunta una modalità di trasporto.

en: %(uri)s (Hypervisors do not match)
it: %(uri)s (gli hypervisor non corrispondono)

en: %(uri)s (Disconnected)
it: %(uri)s (disconnesso)

en: %(uri)s (Same connection)
it: %(uri)s (stessa connessione)

en: No usable connections available.
it: Non sono disponibili connessioni utilizzabili.

en: Unable to migrate guest: %s
it: Impossibile migrare il guest: %s

en: Uncaught error validating input: %s
it: Errore non gestito nella convalida dell'input: %s

en: Migrating VM '%s'
it: Migrazione della VM '%s' in corso

en: Migrating VM '%(name)s' to %(host)s. This may take a while.
it: Migrazione della macchina virtuale '%(name)s' su %(host)s. L’operazione potrebbe richiedere del tempo.

en: Error cancelling migrate job: %s
it: Errore durante l'annullamento del job di migrazione: %s

en: Can not change shared memory setting when <numa> is configured.
it: Non è possibile cambiare l'impostazione della memoria condivisa quando <numa> è configurato.

en: Libvirt may not be new enough to support memfd.
it: Libvirt potrebbe non essere abbastanza recente per supportare memfd.

en: Libvirt connection does not support snapshots.
it: La connessione libvirt non supporta gli snapshot.

en: Snapshots are only supported if all writeable disks images allocated to the guest are qcow2 format.
it: Gli snapshot sono supportati soltanto se tutte le immagini dei dischi scrivibili allocate per il guest sono in formato qcow2.

en: Snapshots require at least one writeable qcow2 disk image allocated to the guest.
it: Per gli snapshot è necessario almeno un'immagine di disco scrivibile qcow2 allocata per il guest.

en: Could not find specified device in the inactive VM configuration: %s
it: Impossibile trovare il dispositivo specificato nella configurazione VM non attiva: %s

en: Saving domain to disk
it: Salvataggio dominio su disco

en: Migrating domain
it: Migrazione dominio in corso

en: Isolated network
it: Rete isolata

en: NAT to %s
it: NAT su %s

en: Route to %s
it: Route verso %s

en: %s network
it: Rete %s

en: Interface %s
it: Interfaccia %s

en: Filesystem Directory
it: Directory del filesystem

en: Pre-Formatted Block Device
it: Dispositivo a blocchi pre-formattato

en: Network Exported Directory
it: Directory esportata via rete

en: LVM Volume Group
it: Gruppo volumi LVM

en: Physical Disk Device
it: Disco fisico

en: iSCSI Target
it: Target iSCSI

en: SCSI Host Adapter
it: Adattatore host SCSI

en: Multipath Device Enumerator
it: Enumeratore dispositivo multipath

en: Gluster Filesystem
it: File system Gluster

en: RADOS Block Device/Ceph
it: Dispositivo a blocchi RADOS/Ceph

en: Sheepdog Filesystem
it: File system Sheepdog

en: ZFS Pool
it: Pool ZFS

en: Type to start searching...
it: Scrivi per iniziare la ricerca...

en: Error launching preferences: %s
it: Errore nell'avvio delle preferenze: %s

en: Never
it: Mai

en: Fullscreen only
it: Solo a schermo intero

en: Always
it: Sempre

en: Off
it: Disattivato

en: On
it: Attivato

en: System default (%s)
it: Predefinito di sistema (%s)

en: Manual redirect only
it: Solo reindirizzamento manuale

en: Auto redirect on USB attach
it: Reindirizza automaticamente all'inserimento USB

en: Application default
it: Predefinito dell'applicazione

en: Nearest host CPU model
it: Modello CPU host più vicino

en: System default
it: Predefinito di sistema

en: python libguestfs support is not installed
it: Il supporto Python di libguestfs non è installato

en: Configure grab key combination
it: Configurare la combinazione di tasti per la cattura

en: You can now define grab keys by pressing them.
    To confirm your selection please click OK button
    while you have desired keys pressed.
it: È ora possibile definire i tasti per la cattura premendoli.
    Per confermare cliccare su OK
    mentre i tasti desiderati sono premuti.

en: Please press desired grab key combination
it: Premere la combinazione di tasti desiderata per la cattura

en: Cannot use local storage on remote connection.
it: Impossibile usare uno storage locale su una connessione remota.

en: Choose Storage Volume
it: Selezionare volume di storage

en: _Show Virtual Machine Manager
it: Vi_sualizza il Virtual Machine Manager

en: Error starting Virtual Machine Manager
it: Errore nell'avvio di Virtual Machine Manager

en: Error starting Virtual Machine Manager: %(error)s
it: Errore nell'avvio di Virtual Machine Manager: %(error)s

en: _Reboot
it: _Riavvia

en: F_orce Reset
it: F_orza riavvio

en: _Force Off
it: _Forza spegnimento

en: Sa_ve
it: Sal_va

en: R_esume
it: Ripr_endi

en: Clone...
it: Clona...

en: Migrate...
it: Migra...

en: Error cancelling save job: %s
it: Errore nell'annullamento del lavoro salvato: %s

en: Are you sure you want to save '%s'?
it: Sei sicuro di salvare '%s'?

en: Error saving domain: %s
it: Errore nel salvataggio del dominio: %s

en: Saving Virtual Machine
it: Salvataggio macchina virtuale in corso

en: Saving virtual machine memory to disk
it: Salvataggio della memoria della macchina virtuale su disco.

en: Are you sure you want to force poweroff '%s'?
it: Si conferma lo spegnimento forzato di '%s'?

en: This will immediately poweroff the VM without shutting down the OS and may cause data loss.
it: Questa operazione spegnerà immediatamente la VM senza arrestare il sistema operativo e potrebbe causare perdita di dati.

en: Error shutting down domain
it: Errore nell'arresto del dominio

en: Are you sure you want to pause '%s'?
it: Si conferma di voler mettere in pausa '%s'?

en: Error pausing domain
it: Errore nella sospensione del dominio

en: Error unpausing domain
it: Errore nel ripristino del dominio

en: Error restoring domain: %s
it: Errore nel ripristino del dominio: %s

en: The domain could not be restored. Would you like
    to remove the saved state and perform a regular
    start up?
it: Impossibile ripristinare il dominio. Eliminare lo stato
    salvato e procedere con un avvio normale?

en: Error removing domain state: %s
it: Errore eliminazione stato del dominio: %s

en: Restoring Virtual Machine
it: Ripristino macchina virtuale in corso

en: Restoring virtual machine memory from disk
it: Ripristino della memoria della macchina virtuale dal disco

en: Error starting domain
it: Errore nell'avvio del dominio

en: Are you sure you want to poweroff '%s'?
it: Si conferma di voler spegnere '%s'?

en: Are you sure you want to reboot '%s'?
it: Si conferma il riavvio di '%s'?

en: Error rebooting domain
it: Errore durante il riavvio del dominio

en: Are you sure you want to force reset '%s'?
it: Si conferma il riavvio forzato di '%s'?

en: This will immediately reset the VM without shutting down the OS and may cause data loss.
it: Questa operazione riavvierà immediatamente la VM senza arrestare il sistema operativo e potrebbe causare perdita di dati.

en: Error resetting domain
it: Errore nel riavvio del dominio

en: Error launching details: %s
it: Errore nell'avvio dei dettagli: %s

en: This will abort the installation. Are you sure?
it: Questa operazione interromperà l'installazione. Sei sicuro di voler procedere?

en: %(vm-name)s on %(connection-name)s
it: %(vm-name)s su %(connection-name)s

en: Manage VM snapshots
it: Gestisci gli snapshot della VM

en: Error taking screenshot: %s
it: Errore acquisizione schermata: %s

en: Error initializing spice USB device widget
it: Errore inizializzazione del widget del dispositivo USB Spice

en: Select USB devices for redirection
it: Selezionare i dispositivi USB da reindirizzare

en: Save Virtual Machine Screenshot
it: Salva una schermata della macchina virtuale

en: PNG files
it: File PNG

en: There are unapplied changes.
it: Ci sono modifiche non salvate.

en: Your changes will be lost if you leave this tab. Really leave this tab?
it: Le modifiche saranno perse passando ad un'altra scheda. Si vuole passare ad un'altra scheda?

en: Your XML changes will be lost if you leave this tab. Really leave this tab?
it: Le modifiche all'XML saranno perse passando ad un'altra scheda. Si vuole passare ad un'altra scheda?

en: Host does not support virtualization type '%(virttype)s' for architecture '%(arch)s'
it: L'host non supporta il tipo di virtualizzazione '%(virttype)s' per l'architettura '%(arch)s'

en: Host does not support any virtualization options for architecture '%(arch)s'
it: L'host non supporta nessuna opzione di virtualizzazione per l'architettura '%(arch)s'

en: Host does not support virtualization type '%(virttype)s'
it: L'host non supporta il tipo di virtualizzazione '%(virttype)s'

en: Host does not support any virtualization options
it: L'host non supporta nessuna opzione di virtualizzazione

en: Host does not support domain type %(domain)s with machine '%(machine)s' for virtualization type '%(virttype)s' with architecture '%(arch)s'
it: L'host non supporta il tipo di dominio %(domain)s con macchina '%(machine)s' per il tipo di virtualizzazione '%(virttype)s' e l'architettura '%(arch)s'

en: Host does not support domain type %(domain)s for virtualization type '%(virttype)s' with architecture '%(arch)s'
it: L'host non supporta il tipo di dominio %(domain)s per il tipo di virtualizzazione '%(virttype)s' e l'architettura '%(arch)s'

en: See man page for examples and full option syntax.
it: Consulta la pagina di man per esempi e per la sintassi completa delle opzioni.

en: Use '--option=?' or '--option help' to see available suboptions
it: Usa '--opzione=?' o '--opzione help' per vedere le opzioni secondarie

en: Domain installation does not appear to have been successful.
    If it was, you can restart your domain by running:
      %s
    otherwise, please restart your installation.
it: L'installazione del dominio non sembra essere avvenuta con successo.
    Se così fosse, è possibile riavviare il dominio eseguendo:
      %s
    altrimenti, riavviare l'installazione.

en: %(path)s may not be accessible by the hypervisor. You will need to grant the '%(user)s' user search permissions for the following directories: %(dirs)s
it: %(path)s potrebbe non essere accessibile dall’hypervisor. È necessario concedere all’utente '%(user)s' i permessi di ricerca per le seguenti directory: %(dirs)s

en:  (Use --check %s=off or --check all=off to override)
it:  (usare --check %s=off o --check all=off per sovrascrivere)

en: This will overwrite the existing path '%s'
it: Ciò sovrascriverà il percorso esistente '%s'

en: Disk %(path)s is already in use by other guests %(names)s.
it: Il disco %(path)s è già usato dagli altri guest %(names)s.

en: Running graphical console command: %(command)s
it: Esecuzione comando per la console grafica: %(command)s

en: Running text console command: %(command)s
it: Esecuzione comando per la console testuale: %(command)s

en: Could not find domain '%(domain)s': %(error)s
it: Impossibile trovare il dominio '%(domain)s': %(error)s

note: translators: option1 and option2 are command line options, e.g. -a or --disk
en: Cannot use %(option1)s and %(option2)s at the same time
it: Non è possibile usare %(option1)s e %(option2)s allo stesso tempo

en: Connect to hypervisor with libvirt URI
it: Connessione all'hypervisor con l'URI di libvirt

en: Configure guest console auto connect. Example:
    --autoconsole text
    --autoconsole graphical
    --autoconsole none
it: Configura la connessione automatica alla console del guest. Esempio:
    --autoconsole text
    --autoconsole graphical
    --autoconsole none

en: Don't automatically try to connect to the guest console
it: Non provare automaticamente a connettere la console del guest

en: Don't boot guest after completing install.
it: Non avviare il guest dopo aver completato l'installazione.

en: Don't check name collision, overwrite any guest with the same name.
it: Non controllare la collisione del nome, sovrascrivi qualsiasi guest con lo stesso nome.

en: Print the generated domain XML rather than create the guest.
it: Stampa l’XML generato per il dominio piuttosto che creare il guest.

en: Run through install process, but do not create devices or define the guest.
it: Esegui il processo di installazione, ma non creare i dispositivi o definire il guest.

en: Enable or disable validation checks. Example:
    --check path_in_use=off
    --check all=off
it: Abilita o disabilita i controlli di convalida. Esempio:
    --check path_in_use=off
    --check all=off

en: Suppress non-error output
it: Sopprimi i messaggi che non sono errori

en: Print debugging information
it: Mostra le informazioni di debug

en: Configure guest metadata. Ex:
    --metadata name=foo,title="My pretty title",uuid=...
    --metadata description="My nice long description"
it: Configura i metadati del guest. Es.:
    --metadata name=foo,title="Il mio bel titolo",uuid=...
    --metadata description="La mia splendida descrizione lunga"

en: Configure guest memory allocation. Ex:
    --memory 1024 (in MiB)
    --memory memory=1024,currentMemory=512
it: Configura l'allocazione della memoria per il guest. Es.:
    --memory 1024 (in MiB)
    --memory memory=1024,currentMemory=512

en: Number of vCPUs to configure for your guest. Ex:
    --vcpus 5
    --vcpus 5,maxvcpus=10,cpuset=1-4,6,8
    --vcpus sockets=2,cores=4,threads=2
it: Numero di vCPU da configurare per il guest. Es.:
    --vcpus 5
    --vcpus 5,maxvcpus=10,cpuset=1-4,6,8
    --vcpus sockets=2,cores=4,threads=2

en: Configure guest display settings. Ex:
    --graphics spice
    --graphics vnc,port=5901,listen=0.0.0.0
    --graphics none
it: Configura le impostazioni del display del guest. Es.:
    --graphics spice
    --graphics vnc,port=5901,listen=0.0.0.0
    --graphics none

en: Configure a guest network interface. Ex:
    --network bridge=mybr0
    --network network=my_libvirt_virtual_net
    --network network=mynet,model=virtio,mac=00:11...
    --network none
    --network help
it: Configura un’interfaccia di rete per il guest. Es.:
    --network bridge=miobr0
    --network network=mia_rete_virtuale_di_libvirt
    --network network=miarete,model=virtio,mac=00:11...
    --network none
    --network help

en: Configure a guest input device. Ex:
    --input tablet
    --input keyboard,bus=usb
it: Configura un dispositivo di input per il guest. Es.:
    --input tablet
    --input keyboard,bus=usb

en: Configure a guest serial device
it: Configura un dispositivo seriale per il guest

en: Configure a guest parallel device
it: Configura un dispositivo parallelo per il guest

en: Configure a guest communication channel
it: Configura un canale di comunicazione con il guest

en: Configure a text console connection between the guest and host
it: Configura una connessione a console di testo fra il guest e l'host

en: Configure physical USB/PCI/etc host devices to be shared with the guest
it: Configura i dispositivi host fisici USB/PCI/ecc. per la condivisione con il guest

en: Pass host directory to the guest. Ex: 
    --filesystem /my/source/dir,/dir/in/guest
    --filesystem template_name,/,type=template
it: Passa una directory dell'host al guest. Es:
    --filesystem /mia/directory/sorgente,/directory/nel/guest
    --filesystem nome_modello,/,type=template

en: Configure guest sound device emulation
it: Configura l'emulazione del dispositivo sonoro del guest

en: Configure a guest watchdog device
it: Configura un dispositivo watchdog per il guest

en: Configure guest video hardware.
it: Configura l'hardware video per il guest.

en: Configure a guest smartcard device. Ex:
    --smartcard mode=passthrough
it: Configura un dispositivo smartcard per il guest. Es:
    --smartcard mode=passthrough

en: Configure a guest redirection device. Ex:
    --redirdev usb,type=tcp,server=192.168.1.1:4000
it: Configura un dispositivo di reindirizzamento per il guest. Es:
    --redirdev usb,type=tcp,server=192.168.1.1:4000

en: Configure a guest memballoon device. Ex:
    --memballoon model=virtio
it: Configura un dispositivo memballoon per il guest. Es:
    --memballoon model=virtio

en: Configure a guest TPM device. Ex:
    --tpm /dev/tpm
it: Configura un dispositivo TPM per il guest. Es:
    --tpm /dev/tpm

en: Configure a guest RNG device. Ex:
    --rng /dev/urandom
it: Configura un dispositivo RNG per il guest. Es.:
    --rng /dev/urandom

en: Configure a guest panic device. Ex:
    --panic default
it: Configura un dispositivo panic per il guest. Es.:
    --panic default

en: Configure a guest shared memory device. Ex:
    --shmem name=shmem0
it: Configura un dispositivo di memoria condivisa per il guest. Es.:
    --shmem name=shmem0

en: Configure a guest memory device. Ex:
    --memdev dimm,target.size=1024
it: Configura un dispositivo di memoria per il guest. Es.:
    --memdev dimm,target.size=1024

en: Configure guest vsock sockets. Ex:
    --vsock cid.auto=yes
    --vsock cid.address=7
it: Configura socket vsock per il guest. Es.:
    --vsock cid.auto=yes
    --vsock cid.address=7

en: Configure an IOMMU device. Ex:
    --iommu model=intel,driver.aw_bits=48
it: Configura un dispositivo IOMM. Es.:
    --iommu model=intel,driver.aw_bits=48

en: Set domain <iothreads> and <iothreadids> configuration.
it: Imposta la configurazione <iothreads> e <iothreadids> del dominio.

en: Set domain seclabel configuration.
it: Imposta la configurazione seclabel del dominio.

en: Set guest to perform the S390 cryptographic key management operations.
it: Imposta il guest per effettuare le operazioni S390 di gestione delle chiavi di crittografia.

en: Tune CPU parameters for the domain process.
it: Regola i parametri della CPU per il processo del dominio.

en: Tune NUMA policy for the domain process.
it: Regola la politica NUMA per il processo del dominio.

en: Tune memory policy for the domain process.
it: Regola i criteri di memoria per il processo del dominio.

en: Tune blkio policy for the domain process.
it: Regola i criteri blkio per il processo del dominio.

en: Set memory backing policy for the domain process. Ex:
    --memorybacking hugepages=on
it: Imposta i criteri della memoria di supporto per il processo del dominio. Es.:
    --memorybacking hugepages=on

en: Set domain <features> XML. Ex:
    --features acpi=off
    --features apic=on,apic.eoi=on
it: Imposta l'XML di <features> del dominio. Es.:
    --features acpi=off
    --features apic=on,apic.eoi=on

en: Set domain <clock> XML. Ex:
    --clock offset=localtime,rtc_tickpolicy=catchup
it: Configura l'XML di <clock> del dominio. Es.:
    --clock offset=localtime,rtc_tickpolicy=catchup

en: Configure VM power management features
it: Configura le funzionalità di gestione energetica della macchina virtuale

en: Configure VM lifecycle management policy
it: Configura i criteri di gestione del ciclo di vita della macchina virtuale

en: Configure VM resource partitioning (cgroups)
it: Configura il partizionamento delle risorse della macchina virtuale (cgroups)

en: Configure SMBIOS System Information. Ex:
    --sysinfo host
    --sysinfo bios.vendor=MyVendor,bios.version=1.2.3,...
it: Configura le informazioni di sistema SMBIOS. Es.:
    --sysinfo host
    --sysinfo bios.vendor=MioVendor,bios.version=1.2.3,...

en: Pass arguments directly to the QEMU emulator. Ex:
    --qemu-commandline='-display gtk,gl=on'
    --qemu-commandline env=DISPLAY=:0.1
it: Specifica argomenti direttamente per l'emulatore QEMU. Es.:
    --qemu-commandline='-display gtk,gl=on'
    --qemu-commandline env=DISPLAY=:0.1

en: Configure guest boot settings. Ex:
    --boot hd,cdrom,menu=on
    --boot init=/sbin/init (for containers)
it: Configura le impostazioni di boot del guest. Es.:
    --boot hd,cdrom,menu=on
    --boot init=/sbin/init (per i container)

en: Enable user namespace for LXC container. Ex:
    --idmap uid.start=0,uid.target=1000,uid.count=10
it: Abilita il namespace utente per container LXC. Es.:
    --idmap uid.start=0,uid.target=1000,uid.count=10

en: Specify storage with various options. Ex.
    --disk size=10 (new 10GiB image in default location)
    --disk /my/existing/disk,cache=none
    --disk device=cdrom,bus=scsi
    --disk=?
it: Specifica lo storage con varie opzioni. Es.
    --disk size=10 (nuova immagine da 10 GiB nel percorso predefinito)
    --disk /mio/disco/esistente,cache=none
    --disk device=cdrom,bus=scsi
    --disk=?

en: OS options
it: Opzioni del sistema operativo

en: The OS being installed in the guest.
it: Il sistema operativo da installare nel guest.

en: The OS installed in the guest.
it: Il sistema operativo installato nel guest.

en: This is used for deciding optimal defaults like VirtIO.
    Example values: fedora29, rhel7.0, win10, ...
    Use '--osinfo list' to see a full list.
it: Usato per decidere i valori predefiniti ottimali tipo VirtIO.
    Valori di esempio: fedora29, rhel7.0, win10, ...
    Consultare `--osinfo list` per una lista completa.

en: Perform raw XML XPath options on the final XML. Example:
    --xml ./cpu/@mode=host-passthrough
    --xml ./devices/disk[2]/serial=new-serial
    --xml xpath.delete=./clock
it: Esegue operazioni XPath sull'XML finale. Esempio:
    --xml ./cpu/@mode=host-passthrough
    --xml ./devices/disk[2]/serial=new-serial
    --xml xpath.delete=./clock

en: %(key)s must be 'yes' or 'no'
it: %(key)s deve essere 'yes' o 'no'

en: Don't know how to match device type '%(device_type)s' property '%(property_name)s'
it: Impossibile associare la proprietà '%(property_name)s' del tipo di dispositivo '%(device_type)s'

en: Unknown %(optionflag)s options: %(string)s
it: Opzioni di %(optionflag)s sconosciute: %(string)s

en: Error: %(cli_flag_name)s %(options)s: %(err)s
it: Errore: %(cli_flag_name)s %(options)s: %(err)s

en: Unable to connect to graphical console: virt-viewer not installed. Please install the 'virt-viewer' package.
it: Impossibile connettersi alla console grafica: virt-viewer non è installato. Si prega di installare il pacchetto 'virt-viewer'.

en: Graphics requested but DISPLAY is not set. Not running virt-viewer.
it: Grafica richiesta, ma DISPLAY non è impostato. virt-viewer non sarà avviato.

en: Unknown autoconsole type '%s'
it: Tipo di console automatica '%s' sconosciuto

en: Improper value for 'size': %s
it: Valore non corretto per 'size': %s

en: Unknown '%(optionname)s' value '%(string)s'
it: Valore '%(string)s' di '%(optionname)s' sconosciuto

en: Storage volume must be specified as vol=poolname/volname
it: Il volume di storage deve essere specificato come vol=nomedelpool/nomedelvolume

en: Expected PCI format string for '%s'
it: Attesa stringa di formato PCI per '%s'

en: %s corresponds to multiple node devices
it: %s corrisponde a dispositivi a nodi multipli

en: Did not find a matching node device for '%s'
it: Impossibile trovare un nodo corrispondente a '%s'

en: You can see additional information with:
    
      osinfo-query os
it: È possibile avere ulteriori informazioni eseguendo:
    
      osinfo-query os

en: Could not remove old vm '%(vm)s': %(error)s
it: Impossibile rimuovere la vecchia VM '%(vm)s': %(error)s

en: Domain '%s' was not found.
it: Dominio '%s' non trovato.

en: Clone onto existing storage volume is not currently supported: '%s'
it: La clonazione in un volume di storage esistente non è al momento supportata: '%s'

en: Disk path '%s' does not exist.
it: Il percorso del disco '%s' non esiste.

en: Cloning rbd volumes is not yet supported.
it: La clonazione di volumi rbd non è al momento supportata.

en: Disk network type '%s' is not cloneable.
it: Il tipo di disco di rete '%s' non si può installare.

en: Read Only
it: Sola lettura

en: Marked as shareable
it: Contrassegnato come condivisibile

en: Could not use path '%(path)s' for cloning: %(error)s
it: Impossibile usare il percorso '%(path)s' per la clonazione: %(error)s

en: Could not determine original disk information: %s
it: Impossibile determinare le informazioni del disco originale: %s

en: Domain to clone must be shutoff.
it: Il dominio da clonare deve essere spento.

en: Setting the graphics device port to autoport, in order to avoid conflicting.
it: La porta del dispositivo grafico è impostata come 'autoport' per evitare conflitti.

en: Invalid name for new guest: %s
it: Nome non valido per il nuovo guest: %s

en: Size must be specified for non existent volume '%s'
it: Specificare la dimensione per un volume inesistente '%s'

en: Don't know how to create storage for path '%s'. Use libvirt APIs to manage the parent directory as a pool first.
it: Impossibile creare lo storage per il percorso '%s'. Utilizzare prima le API di libvirt per gestire la directory principale come un pool.

en: Format attribute not supported for this volume type
it: Attributo format non supportato per questo tipo di volume

en: Device type '%s' requires a path
it: Il tipo di dispositivo '%s' richiede un percorso

en: Must specify storage creation parameters for non-existent path '%s'.
it: È necessario specificare i parametri per la creazione dello storage per il percorso '%s' non esistente.

en: Only %(number)s disk for bus '%(bus)s' are supported | Only %(number)s disks for bus '%(bus)s' are supported
it[0]: È supportato solo %(number)s disco per il bus '%(bus)s'
it[1]: Sono supportati solo %(number)s dischi per il bus '%(bus)s'

en: Filesystem target '%s' must be an absolute path
it: La destinazione del filesystem '%s' deve essere un percorso assoluto

en: %s must be above 5900, or -1 for auto allocation
it: %s deve essere più di 5900, o -1 per l'allocazione automatica

en: Unsupported node device type '%s'
it: Tipo di dispositivo nodo '%s' non supportato

en: The MAC address '%s' is in use by another virtual machine.
it: L'indirizzo MAC '%s' è utilizzato da un'altra macchina virtuale.

en: Cannot use storage %(path)s: %(err)s
it: Impossibile utilizzare lo storage %(path)s: %(err)s

en: Permissions on '%s' did not stick
it: Permessi su '%s' non validi

en: The filesystem will not have enough free space to fully allocate the sparse file when the guest is running.
it: Il filesystem non avrà abbastanza spazio libero per allocare il file sparso quando il guest è in esecuzione.

en: There is not enough free space to create the disk.
it: Spazio disco insufficiente per la creazione del disco.

en: %(mem1)s M requested > %(mem2)s M available
it: %(mem1)s M richiesti > %(mem2)s M disponibili

en: size is required for non-existent disk '%s'
it: dimensione necessaria per il disco non esistente '%s'

en: Cloning %(srcfile)s
it: Clonazione di %(srcfile)s

en: Error cloning diskimage %(inputpath)s to %(outputpath)s: %(error)s
it: Errore nella clonazione dell'immagine disco %(inputpath)s in %(outputpath)s: %(error)s

en: Missing mandatory attribute 'type'
it: Manca l'attributo richiesto 'type'

en: Failed to get expanded CPU XML: %s
it: Non è stato possibile ottenere l'XML completo della CPU: %s

en: Default
it: Predefinito

en: Custom: %(path)s
it: Personalizzato: %(path)s

en: Guest name '%s' is already in use.
it: Il nome guest '%s' è già usato.

en: Libvirt version does not support UEFI.
it: Questa versione di libvirt non supporta UEFI.

en: Don't know how to setup UEFI for arch '%s'
it: Impossibile configurare UEFI per l'architettura '%s'

en: Did not find any UEFI binary path for arch '%s'
it: Non è stato trovato alcun percorso di binari UEFI per l'architettura '%s'

en: Removing disk '%s'
it: Rimozione disco '%s’ in corso

en: Overriding memory to %(number)s MiB needed for %(osname)s network install.
it: Sovrascrittura della memoria a %(number)s MiB richiesti per l'installazione da rete di %(osname)s.

en: Creating domain...
it: Creazione dominio...

en: Domain type 'vz' doesn't support transient installs.
it: Il tipo di dominio 'vz' non supporta installazioni temporanee.

en: Validating install media '%(media)s' failed: %(error)s
it: Convalida del supporto di installazione '%(media)s' non riuscita: %(error)s

en: Cannot access install tree on remote connection: %s
it: Impossibile accedere all'albero di installazione sulla connessione remota: %s

en: Couldn't find kernel for install tree.
it: Non è stato trovato il kernel per l'albero di installazione.

en: Directory tree installs typically do not work unless extra kernel args are passed to point the installer at a network accessible install tree.
it: Le installazioni da un albero di directory in genere non funzionano a meno che non sono specificati argomenti aggiuntivi per il kernel per indicare all'installazione dove si trova un albero di installazione accessibile via rete.

en: %(osname)s cannot use '%(loginname)s' as user-login.
it: %(osname)s non può usare '%(loginname)s' come user-login.

en: %s requires the user-password to be set.
it: %s richiede che user-password sia impostato.

en: %s requires the admin-password to be set.
it: %s richiede che admin-password sia impostato.

en: libosinfo or osinfo-db is too old to support unattended installs.
it: La versione di libosinfo o osinfo-db è troppo vecchia per supportare installazioni automatizzate.

en: OS '%(osname)s' does not support required injection method '%(methodname)s'
it: Il sistema operativo '%(osname)s' non supporta la modalità di inserimento '%(methodname)s'

en: OS '%s' media does not support unattended installation
it: Il supporto del sistema operativo '%s' non supporta l'installazione automatizzata

en: OS '%s' does not support unattended installation.
it: Il sistema operativo '%s' non supporta l'installazione automatizzata.

en: OS '%(osname)s' does not support unattended installation for the '%(profilename)s' profile. Available profiles: %(profiles)s
it: Il sistema operativo '%(osname)s' non supporta l'installazione automatizzata per il profilo '%(profilename)s'. Profili disponibili: %(profiles)s

en: Using unattended profile '%s'
it: Viene usato il profilo automatizzato '%s'

en: The URL could not be accessed, maybe you mistyped?
it: URL inaccessibile, magari digitato in modo errato?

en: Could not find an installable distribution at URL '%s'
it: Non è stata trovata una distribuzione installabile all'URL '%s'

en: The location must be the root directory of an install tree.
    See virt-install man page for various distro examples.
it: Il percorso deve essere la directory root della struttura di installazione.
    Consultare la pagina man di virt-install per vari esempi di distribuzioni.

en: Couldn't acquire file %(url)s: %(error)s
it: Impossibile acquisire il file %(url)s: %(error)s

en: Retrieving '%(filename)s'
it: Recupero di '%(filename)s'

en: Opening URL %(url)s failed: %(error)s
it: Apertura URL %(url)s non riuscita: %(error)s

en: Transferring '%(filename)s'
it: Trasferimento di '%(filename)s'

en: Generic or unknown OS. Usage is not recommended.
it: OS generico o sconosciuto. Non ne è raccomandato l'uso.

en: Unknown libosinfo ID '%s'
it: ID di libosinfo '%s' sconosciuto

en: Unknown OS name '%s'. See `--osinfo list` for valid values.
it: Il nome di sistema operativo '%s' è sconosciuto. Consultare `--osinfo list` per i valori validi.

en: Couldn't create default storage pool '%(path)s': %(error)s
it: Impossibile creare il pool di storage predefinito '%(path)s': %(error)s

en: Storage object
it: Oggetto storage

en: Name '%s' already in use by another pool.
it: Il nome '%s' è già usato da un altro pool.

en: Could not define storage pool: %s
it: Impossibile definire il pool di storage: %s

en: Could not build storage pool: %s
it: Impossibile creare il pool di storage: %s

en: Could not start storage pool: %s
it: Impossibile avviare il pool di storage: %s

en: Could not set pool autostart flag: %s
it: Impossibile impostare l'avvio automatico del pool: %s

en: Name '%s' already in use by another volume.
it: Il nome '%s' è già usato da un altro volume.

en: Sparse logical volumes are not supported, setting allocation equal to capacity
it: I volumi logici sparsi non sono supportati, viene impostata l'allocazione uguale alla capacità

en: Allocating '%(filename)s'
it: Allocazione di '%(filename)s'

en: There is not enough free space on the storage pool to create the volume. (%(mem1)s M requested allocation > %(mem2)s M available)
it: Non c'è abbastanza spazio libero nel pool di storage per creare il volume (%(mem1)s M richiesti da allocare > %(mem2)s M disponibili).

en: The requested volume capacity will exceed the available pool space when the volume is fully allocated. (%(mem1)s M requested capacity > %(mem2)s M available)
it: La capacità del volume richiesto supererà lo spazio disponibile nel pool quando il volume sarà completamente allocato (%(mem1)s M capacità richiesta > %(mem2)s M disponibili).

en: An original machine name is required, use '--original src_name' and try again.
it: È richiesto un nome macchina originale. Utilizzare '--original nome_sorgente' e riprovare.

en: Duplicate a virtual machine, changing all the unique host side configuration like MAC address, name, etc. 
    
    The VM contents are NOT altered: virt-clone does not change anything _inside_ the guest OS, it only duplicates disks and does host side changes. So things like changing passwords, changing static IP address, etc are outside the scope of this tool. For these types of changes, please see virt-sysprep(1).
it: Duplica una macchina virtuale, modificando tutta la configurazione unica lato host come indirizzo MAC, nome, ecc.
    
    I contenuti della macchina virtuale NON saranno modificati: virt-clone non modifica nulla all'_interno_ del sistema operativo del guest, ma duplica solo i dischi e apporta modifiche lato host. Per questo motivo, la modifica delle password, la modifica dell’indirizzo IP statico, ecc. esulano dall’ambito di questo strumento. Per questa tipologia di modifiche, vedere virt-sysprep(1).

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Name of the original guest to clone.
it: Nome del guest originale da clonare.

en: XML file to use as the original guest.
it: File XML da usare come guest originale.

en: Auto generate clone name and storage paths from the original guest configuration.
it: Genera automaticamente il nome del clone e i percorsi di storage dalla configurazione del guest originale.

en: Name for the new guest
it: Nome per il nuovo guest

en: use btrfs COW lightweight copy
it: utilizza la copia lightweight COW di btrfs

en: Storage Configuration
it: Configurazione dello storage

en: New file to use as the disk image for the new guest
it: Nuovo file da usare come immagine disco per il nuovo guest

en: Force to copy devices (eg, if 'hdc' is a readonly cdrom device, --force-copy=hdc)
it: Forza la copia dei dispositivi (es, se 'hdc' è un dispositivo cdrom in sola lettura, --force-copy=hdc)

en: Do not use a sparse file for the clone's disk image
it: Non usare un file sparso per l'immagine su disco del clone

en: Do not clone storage contents to specified file paths, their contents will be left untouched. This requires specifying existing paths for every cloneable disk image.
it: Non clonare contenuti di storage nei percorsi di file specificati, i loro contenuti non saranno modificati. Con questa opzione è necessario specificare un percorso esistente per ciascuna immagine di disco da clonare.

en: New file to use as storage for nvram VARS
it: Nuovo file da usare come storage per VARS nvram

en: Networking Configuration
it: Configurazione di rete

en: New fixed MAC address for the clone guest. Default is a randomly generated MAC
it: Nuovo indirizzo MAC fisso per il guest clone. In modo predefinito è un MAC generato casualmente

en: Miscellaneous Options
it: Opzioni varie

en: Either --auto-clone or --file is required, use '--auto-clone or --file' and try again.
it: È richiesto --auto-clone oppure --file, utilizzare --auto-clone o --file e riprovare.

en: A name is required for the new virtual machine, use '--name NEW_VM_NAME' to specify one.
it: È richiesto un nome per la nuova macchina virtuale. Utilizzare '--name NUOVO_NOME_VM' per specificarne uno.

en: Clone '%s' created successfully.
it: Clone '%s' creato correttamente.

en: Installation aborted at user request
it: Installazione interrotta su richiesta dell'utente

en: -c specified with what looks like a libvirt URI. Did you mean to use --connect? If not, use --cdrom instead
it: È stato specificato -c con quello che sembra essere un URI di libvirt. Si voleva usare --connect? Se no, usare --cdrom

en: Cannot specify storage and use --nodisks
it: Impossibile specificare lo storage e usare --nodisks

en: Cannot mix --file, --nonsparse, or --file-size with --disk options. Use --disk PATH[,size=SIZE][,sparse=yes|no]
it: Impossibile utilizzare le opzioni --file, --nonsparse o --file-size con --disk. Usare --disk PERCORSO[,size=DIMENSIONE][,sparse=yes|no]

en: --os-type is deprecated and does nothing. Please stop using it.
it: --os-type è deprecato e non ha alcun effetto. Si prega di non usarlo.

en: Cannot mix --graphics and old style graphical options
it: Impossibile utilizzare --graphics e le opzioni di grafica vecchio stile

en: Can't specify more than one of VNC, SDL, --graphics or --nographics
it: Impossibile specificare più di un VNC, SDL, --graphics o --nographics

en: --memory amount in MiB is required
it: --memory richiede un valore in MiB

en: --disk storage must be specified (override with --disk none)
it: Deve essere specificato uno storage con --disk (sovrascrivere con --disk none)

en: An install method must be specified
    (%(methods)s)
it: Bisogna specificare un metodo di installazione
    (%(methods)s)

en: CDROM media does not print to the text console by default, so you likely will not see text install output. You might want to use --location.
it: Il supporto CDROM non stampa sulla console di testo per impostazione predefinita, quindi probabilmente non viene visualizzato l’output di installazione testuale. Potrebbe essere necessario utilizzare --location.

en: See the man page for examples of using --location with CDROM media
it: Consultare la pagina man per esempi di utilizzo di --location con supporto CDROM

en: Requested memory %(mem1)s MiB is less than the recommended %(mem2)s MiB for OS %(osname)s
it: La memoria richiesta %(mem1)s MiB è meno del valore raccomandato di %(mem2)s MiB per il sistema operativo %(osname)s

en: Requested memory %s MiB is abnormally low. Were you trying to specify GiB?
it: La memoria richiesta %s MiB è insolitamente poca. È stato specificato un valore in GiB?

en: The guest's network configuration may not support PXE
it: La configurazione di rete del guest potrebbe non supportare PXE

en: Using --osinfo {osname}, VM performance may suffer. Specify an accurate OS for optimal results.
it: È usato --osinfo {osname}, le prestazioni della VM ne potrebbero risentire. Per risultati ottimali, specificare un sistema operativo accurato.

en: Using {osname} --location {url}
it: Viene usato {osname} --location {url}

en: Using default --name {vm_name}
it: Viene usato --name {vm_name} predefinito

en: Using container default --memory {megabytes}
it: Viene usato --memory {megabytes} predefinito del container

en: Using {os_name} default --memory {megabytes}
it: Viene usato --memory {megabytes} predefinito di {os_name}

en: Using {os_name} default --disk {disk_options}
it: Viene usato --disk {disk_options} predefinito di {os_name}

en: Error validating install location: %s
it: Errore nella convalida del percorso di installazione: %s

en: No console to launch for the guest, defaulting to --wait -1
it: Nessuna console da avviare per il guest. Per impostazione predefinita --wait -1

en: Waiting for the installation to complete.
it: In attesa del completamento dell'installazione.

en: Waiting %(minutes)d minute for the installation to complete. | Waiting %(minutes)d minutes for the installation to complete.
it[0]: In attesa di %(minutes)d minuto del completamento dell'installazione.
it[1]: In attesa di %(minutes)d minuti del completamento dell'installazione.

en: Password for first root login is: %s
it: La password per il primo accesso come root è: %s

en: Installation will continue in 10 seconds (press Enter to skip)...
it: L'installazione continuerà tra 10 seconds (premi Invio per proseguire senza attesa)...

en: Console command returned failure.
it: Il comando di console è terminato con un errore.

en: Domain has crashed.
it: Il dominio è andato in crash.

en: Domain is still running. Installation may be in progress.
it: Il dominio è in esecuzione. L'installazione potrebbe essere ancora attiva.

en: You can reconnect to the console to complete the installation process.
it: È possibile riconnettersi alla console per completare il processo di installazione.

en: Domain has shutdown. Continuing.
it: Dominio spento. Proseguimento.

en: Installation has exceeded specified time limit. Exiting application.
it: L'installazione ha superato il tempo limite configurato. Uscita dall'applicazione.

en: Domain creation completed.
it: Creazione del dominio completata.

en: You can restart your domain by running:
      %s
it: È possibile riavviare il dominio eseguendo:
      %s

en: User stopped the VM. Not rebooting.
it: L'utente ha fermato la VM; non viene riavviata.

en: Restarting guest.
it: Riavvio del guest.

en: 
    Starting install...
it: 
    Avvio dell'installazione...

en: Domain install interrupted.
it: Installazione dominio interrotta.

en: Dry run completed successfully
it: Esecuzione di prova completata con successo

en: Unknown XML step request '%s', must be 1, 2, or all
it: Step XML '%s' sconosciuto, deve essere 1, 2 oppure all

en: Requested installation does not have XML step 2
it: L'installazione richiesta non possiede l'XML step 2

en: Create a new virtual machine from specified install media.
it: Creare una nuova macchina virtuale dal supporto di installazione scelto.

en: Name of the guest instance
it: Nome dell'istanza guest

en: Installation Method Options
it: Opzioni della modalità di installazione

en: CD-ROM installation media
it: CD-ROM di installazione

en: Distro install URL, eg. https://host/path. See man page for specific distro examples.
it: URL di installazione della distribuzione, ad es. https://host/percorso. Consultare la pagina man per esempi specifici di distribuzioni.

en: Boot from the network using the PXE protocol
it: Avvia dalla rete usando il protocollo PXE

en: Build guest around an existing disk image
it: Crea il guest usando un'immagine disco esistente

en: Additional arguments to pass to the install kernel booted from --location
it: Argomenti aggiuntivi da fornire al kernel install avviato da --location

en: Add given file to root of initrd from --location
it: Aggiungi i file specificati alla root di initrd da --location

en: Perform an unattended installation
it: Esegui un'installazione automatizzata

en: Specify fine grained install options
it: Specifica opzioni dettagliate per l'installazione

en: Reinstall existing VM. Only install options are applied, all other VM configuration options are ignored.
it: Reinstalla VM esistente. Solo le opzioni di installazione sono usate, tutte le altre opzioni di configurazione della VM sono ignorate.

en: Perform a cloud image installation, configuring cloud-init
it: Esegui un'installazione di immagine per cloud, configurando cloud-init

en: Device Options
it: Opzioni dei dispositivi

en: Guest Configuration Options
it: Opzioni di configurazione del guest

en: Virtualization Platform Options
it: Opzioni della piattaforma di virtualizzazione

en: This guest should be a fully virtualized guest
it: Questo guest dovrebbe essere un guest completamente virtualizzato

en: This guest should be a paravirtualized guest
it: Questo guest dovrebbe essere un guest paravirtualizzato

en: This guest should be a container guest
it: Questo guest dovrebbe essere un guest container

en: Hypervisor name to use (kvm, qemu, xen, ...)
it: Nome dell'hypervisor da usare (kvm, qemu, xen, ...)

en: The CPU architecture to simulate
it: Architettura di CPU da emulare

en: The machine type to emulate
it: Il tipo di macchina da emulare

en: Have domain autostart on host boot up.
it: Avvia il dominio automaticamente all'avvio dell'host.

en: Create a transient domain.
it: Crea un dominio temporaneo.

en: Force power off the domain when the console viewer is closed.
it: Forza lo spegnimento del dominio alla chiusura del visualizzatore della console.

en: Minutes to wait for install to complete.
it: Minuti al completamento dell'installazione.

en: Please enter 'yes' or 'no'.
it: Inserire 'yes' o 'no'.

en: Invalid --edit option '%s'
it: Opzione --edit non valida '%s'

en: No --%s objects found in the XML
it: Nessun oggetto --%s trovato nell’XML

en: '--edit %(number)s' requested but there's only %(max)s --%(type)s object in the XML | '--edit %(number)s' requested but there are only %(max)s --%(type)s objects in the XML
it[0]: '--edit %(number)s' richiesto, ma c'è solo %(max)s oggetto --%(type)s nell’XML
it[1]: '--edit %(number)s' richiesto, ma ci sono solo %(max)s oggetti --%(type)s nell’XML

en: No matching objects found for %s
it: Nessun oggetto corrispondente trovato per %s

en: One of %s must be specified.
it: Specificarne uno di %s.

en: Conflicting options %s
it: Opzioni in conflitto %s

en: No change specified.
it: Nessuna modifica specificata.

en: Only one change operation may be specified (conflicting options %s)
it: Può essere specificata solo un’operazione di modifica (opzioni in conflitto %s)

en: '--edit %(option)s' doesn't make sense with --%(objecttype)s, just use empty '--edit'
it: '--edit %(option)s' non può essere usato con --%(objecttype)s. Utilizzare '--edit’ senza parametri

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --edit
it: --os-variant/--osinfo non è supportato con --edit

en: Cannot use --add-device with --%s
it: Impossibile utilizzare --add-device con --%s

en: Cannot use --remove-device with --%s
it: Impossibile utilizzare --remove-device con --%s

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --remove-device
it: --os-variant/--osinfo non è supportato con --remove-device

en: --build-xml not supported for --%s
it: --build-xml non supportato per --%s

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --build-xml
it: --os-variant/--osinfo non è supportato con --build-xml

en: Define '%s' with the changed XML?
it: Definire '%s' con l’XML modificato?

en: Domain '%s' defined successfully.
it: Dominio '%s' definito correttamente.

en: Start '%s' with the changed XML?
it: Avviare '%s' con l’XML modificato?

en: Failed starting domain '%(domain)s': %(error)s
it: Avvio del dominio '%(domain)s' non riuscito: %(error)s

en: Domain '%s' started successfully.
it: Dominio '%s' avviato correttamente.

en: %(xml)s
    
    Hotplug this device to the guest '%(domain)s'?
it: %(xml)s
    
    Collegare questo dispositivo al guest '%(domain)s'?

en: Device hotplug successful.
it: Dispositivo collegato correttamente.

en: Error attempting device hotplug: %(error)s
it: Errore nel tentativo di collegamento del dispositivo: %(error)s

en: %(xml)s
    
    Hotunplug this device from the guest '%(domain)s'?
it: %(xml)s
    
    Scollegare questo dispositivo dal guest '%(domain)s'?

en: Device hotunplug successful.
it: Dispositivo scollegato correttamente.

en: Error attempting device hotunplug: %(error)s
it: Errore nel tentativo di scollegamento del dispositivo: %(error)s

en: %(xml)s
    
    Update this device for the guest '%(domain)s'?
it: %(xml)s
    
    Aggiornare questo dispositivo del guest '%(domain)s'?

en: Device update successful.
it: Dispositivo aggiornato correttamente.

en: Error attempting device update: %(error)s
it: Errore nell'aggiornamento del dispositivo: %(error)s

en: --xml can only be used with --edit
it: --xml può essere usato solo con --edit

en: No XML diff was generated. The requested changes will have no effect.
it: Non è stata generata alcuna differenza dell'XML. Le modifiche richieste non avranno effetto.

en: Edit libvirt XML using command line options.
it: Modifica l’XML di libvirt con opzioni a riga di comando.

en: Domain name, id, or uuid
it: Nome del dominio, id o uuid

en: XML actions
it: Azioni per l'XML

en: Edit VM XML. Examples:
    --edit --disk ...     (edit first disk device)
    --edit 2 --disk ...   (edit second disk device)
    --edit all --disk ... (edit all disk devices)
    --edit target=hda --disk ... (edit disk 'hda')
it: Modifica l’XML della macchina virtuale. Esempi:
    --edit --disk ...     (modifica il dispositivo del primo disco)
    --edit 2 --disk ...   (modifica il dispositivo del secondo disco)
    --edit all --disk ... (modifica tutti i dispositivi di dischi)
    --edit target=hda --disk ... (modifica il disco 'hda')

en: Remove specified device. Examples:
    --remove-device --disk 1 (remove first disk)
    --remove-device --disk all (remove all disks)
    --remove-device --disk /some/path
it: Rimuovi il dispositivo specificato. Esempi:
    --remove-device --disk 1 (rimuove il primo disco)
    --remove-device --disk all (rimuove tutti i dischi)
    --remove-device --disk /un/percorso

en: Add specified device. Example:
    --add-device --disk ...
it: Aggiungi il dispositivo specificato. Esempio:
    --add-device --disk ...

en: Output built device XML. Domain is optional but recommended to ensure optimal defaults.
it: Scrivi l'XML creato per dispositivi. Il dominio è opzionale ma raccomandato per avere valori predefiniti ideali.

en: Output options
it: Opzioni di output

en: Apply changes to the running VM.
    With --add-device, this is a hotplug operation.
    With --remove-device, this is a hotunplug operation.
    With --edit, this is an update device operation.
it: Applica le modifiche alla macchina in esecuzione.
    Con --add-device, questa è un’operazione di collegamento di dispositivi.
    Con --remove-device, questa è un’operazione di scollegamento di dispositivi.
    Con --edit, questa è un’operazione di aggiornamento di dispositivi.

en: Force defining the domain. Only required if a --print option was specified.
it: Forza la definizione del dominio. Richiesta solo se è stata specificata un’opzione --print.

en: Start the domain.
it: Avvia il dominio.

en: Only print the requested change, in diff format
it: Stampa solo la modifica richiesta, in formato diff

en: Only print the requested change, in full XML format
it: Stampa solo la modifica richiesta, in formato XML completo

en: Require confirmation before saving any results.
it: Richiedi conferma prima di salvare i risultati.

en: XML options
it: Opzioni per l'XML

en: Can't use --confirm with stdin input.
it: Impossibile utilizzare --confirm con input da stdin.

en: Can't use --update with stdin input.
it: Impossibile utilizzare --update con input da stdin.

en: A domain must be specified
it: Deve essere specificato un dominio

en: Don't know how to --update for --%s
it: Impossibile eseguire --update per --%s

en: The VM is not running, --update is inapplicable.
it: La macchina virtuale non è in esecuzione, --update non può essere usato.

en: Changes will take effect after the domain is fully powered off.
it: Le modifiche avranno effetto una volta che il dominio è completamente spento.

en: XML did not change after domain define. You may have changed a value that libvirt is setting by default.
it: L'XML non è cambiato dopo la definizione del dominio. Potresti aver modificato un valore predefinito di libvirt.

en: Aborted at user request
it: Operazione annullata su richiesta dell'utente

en: XML did not have expected root element name '%(expectname)s', found '%(foundname)s'
it: L'XML non aveva l'elemento radice atteso '%(expectname)s', trovato '%(foundname)s'

note: translators: value is a generic object type name
en: A name must be specified for the %s
it: Deve essere specificato un nome per %s

en: %(objecttype)s name '%(name)s' can not contain '%(char)s' character.
it: Il nome di '%(objecttype)s' '%(name)s' non può contenere il carattere '%(char)s'.
