virt-manager - en to sv translation catalogue (1367 entries)

en: Virtual Machine Manager
sv: Administrerare av virtuella maskiner

en: Graphically manage KVM, Xen, or LXC via libvirt
sv: Hantera grafiskt KVM, Xen eller LXC via libvirt

en: Virtual Machine Manager provides a graphical tool for administering virtual machines for KVM, Xen, and LXC. Start, stop, add or remove virtual devices, connect to a graphical or serial console, and see resource usage statistics for existing VMs on local or remote machines. Uses libvirt as the backend management API.
sv: Hanteraren för virtuella maskiner tillhandahåller ett grafiskt verktyg för att administrera virtuella maskiner för KVM, Xen och LXC. Starta, stoppa, lägg till eller ta bort virtuella enheter, anslit till en grafisk eller seriell konsol och se statistik över resursanvändningen för befintliga VM:er på lokala eller fjärrmaskiner. Använder libvirt som API i bakänden.

en: Main manager window
sv: Huvudhanteringsfönster

en: Virtual machine configuration screen
sv: Konfigurationsskärm för en virtuell maskin

en: Graphical console connection for a virtual machine
sv: Grafisk konsolanslutning för en virtuell maskin

en: Manage virtual machines
sv: Hantera virtuella maskiner

en: Copyright (C) 2006-2020 Red Hat Inc.
sv: Copyright © 2006-2020 Red Hat Inc.

en: Powered by libvirt
sv: Körs med libvirt

en: Add New Virtual Hardware
sv: Lägg till ny virtuell maskinvara

en: _Device type:
sv: _Enhetstyp:

en: _Bus type:
sv: _Busstyp:

en: _Type:
sv: _Typ:

en: _Model:
sv: _Modell:

en: _MAC address:
sv: _MAC-adress:

en: Device mode_l:
sv: Enhetsmode_ll:

en: Host _Device:
sv: Vär_denhet:

en: _Path:
sv: _Sökväg:

en: Device _Type:
sv: Enhets_typ:

en: T_ype:
sv: T_yp:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Auto socket:
sv: _Automatuttag:

en: _Channel:
sv: _Kanal:

en: Ac_tion:
sv: Å_tgärd:

en: _Mode:
sv: _Läge:

en: panic
sv: panik

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Finish
sv: _Avsluta

en: C_reate a disk image for the virtual machine
sv: S_kapa en diskavbild för den virtuella maskinen

en: 0.0
sv: 0,0

en: _Select or create custom storage
sv: _Välj eller skapa en anpassad lagring

en: _Manage...
sv: _Hantera...

en: Cac_he mode:
sv: Cac_he-läge:

en: Discard mod_e:
sv: Förkastningsläg_e:

en: R_eadonly:
sv: _Skrivskyddad:

en: Sharea_ble:
sv: Del_bar:

en: Removab_le:
sv: _Löstagbar:

en: Seria_l:
sv: Seriel_l:

en: Advanced _options
sv: Avancerade _alternativ

en: Operation in progress
sv: Operation pågår

en: Please wait a few moments...
sv: Var god vänta en liten stund...

en: Processing...
sv: Bearbetar...

en: _Details
sv: _Detaljer

en: Change storage path
sv: Ändra lagringssökväg

en: Size:
sv: Storlek:

en: Target:
sv: Mål:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Existing disk
sv: Befintlig disk

en: Create a new disk (c_lone) for the virtual machine
sv: Skapa en ny disk (k_lon) för den virtuella maskinen

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: New _Path:
sv: Ny _sökväg:

en: Clone Virtual Machine
sv: Klona virtuell maskin

en: <span size='large'>Clone virtual machine</span>
sv: <span size='large'>Klona en virtuell maskin</span>

en: Original VM:
sv: Original-VM:

en: Connection:
sv: Anslutning:

en: Storage:
sv: Lagring:

en: _Details...
sv: _Detaljer...

en: <span size='small'>Cloning does <u>not</u> alter the guest OS contents. If you need to do things
    like change passwords or static IPs, please see the virt-sysprep(1) tool.</span>
sv: <span size='small'>Kloning ändrar <u>inte</u> gäst-OS:ets innehåll. Om du behöver göra saker
    som att ändra lösenord eller statiska IP:n, se då verktyget virt-sysprep(1).</span>

en: C_lone
sv: K_lona

en: <b>The console is currently unavailable</b>
sv: <b>Konsolen är för närvarande ej tillgänglig</b>

en: Serial
sv: Seriell

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Login
sv: In_loggning

en: _Save this password in your keyring
sv: _Spara detta lösenord i din nyckelring

en: Check to save password, uncheck to forget password.
sv: Markera för att spara lösenordet, avmarkera för att glömma lösenordet.

en: _Connect to console
sv: _Anslut till konsolen

en: Add Connection
sv: Lägg till anslutning

en: Co_nnect
sv: A_nslut

en: Connect to _remote host over SSH
sv: Anslut till _fjärrvärd över SSH

en: _Autoconnect:
sv: _Autoanslut:

en: H_ostname:
sv: V_ärdnamn:

en: <small>QEMU usermode session is not the virt-manager
    default. It is likely that any pre-existing QEMU/KVM
    guests will not be available. Networking options
    are very limited. </small>
sv: <small>En QEMU användarlägessession är inte standard för
    virt-manager. Det är troligt att eventuella befintliga QEMU/KVM-
    gäster inte kommer vara tillgängliga. Nätverksalternativen
    är väldigt begränsade. </small>

en: Cu_stom URI:
sv: Anpa_ssad URI:

en: Generated URI:
sv: Genererad URI:

en: Create a new virtual network
sv: Skapa ett nytt virtuellt nätverk

en: <span size='large'>Create virtual network</span>
sv: <span size='large'>Skapa ett virtuellt nätverk</span>

en: Fo_rward to:
sv: F_ramåt till:

en: Device _List:
sv: Enhets_lista:

en: De_vice:
sv: _Enhet:

en: _Enable IPv4
sv: _Aktivera IPv4

en: _Network:
sv: _Nätverk:

en: End:
sv: Slut:

en: Enable DHCPv4
sv: Aktivera DHCPv4

en: <b>IPv_4 configuration</b>
sv: <b>IPv_4-konfiguration</b>

en: _Enable IPv6
sv: _Aktivera IPv6

en: Enable DHCPv6
sv: Aktivera DHCPv6

en: <b>IPv_6 configuration</b>
sv: <b>IPv_6-konfiguration</b>

en: Use net_work name
sv: Använd nät_verksnamn

en: Cust_om
sv: An_passad

en: <b>DNS domain name</b>
sv: <b>DNS-domännamn</b>

en: Add a New Storage Pool
sv: Lägg till en ny lagringspool

en: <span size='large'>Create storage pool</span>
sv: <span size='large'>Skapa lagringspool</span>

en: Tar_get Path:
sv: M_ålsökväg:

en: Host Na_me:
sv: Värdna_mn:

en: Initiator _IQN:
sv: Initierar-_IQN:

en: B_rowse
sv: B_läddra

en: Bro_wse
sv: Bl_äddra

en: New VM
sv: Ny VM

en: <span size='large'>Create a new virtual machine</span>
sv: <span size='large'>Skapa en ny virtuell maskin</span>

en: Choose virtualization type
sv: Välj virtualiseringstyp

en: _Virtual machine
sv: _Virtuell maskin

en: _Container
sv: _Behållare

en: Choose how you would like to install the operating system
sv: Välj hur du vill installera operativsystemet

en: _Local install media (ISO image or CDROM)
sv: _Lokalt installationsmedia (ISO-avbild eller CDROM)

en: Network _Install (HTTP, HTTPS, or FTP)
sv: Nätverks_installation (HTTP, HTTPS eller FTP)

en: Import _existing disk image
sv: Importera _befintlig diskavbild

en: Ma_nual install
sv: Ma_nuell installation

en: Choose the container type
sv: Välj behållartypen

en: _Application container
sv: _Programbehållare

en: O_perating system container
sv: O_perativsystembehållare

en: C_onnection:
sv: A_nslutning:

en: _Xen Type:
sv: _Xen-typ:

en: _Architecture:
sv: _Arkitektur:

en: _Machine Type:
sv: _Maskintyp:

en: _Virt Type:
sv: _Virt-typ:

en: Architecture options
sv: Arkitekturalternativ

en: Name
sv: Namn

en: Choose _ISO or CDROM install media:
sv: Välj _ISO- eller CDROM-installationsmedium:

en: Bro_wse...
sv: Bl_äddra...

en: Provide the operating system install U_RL:
sv: Ange operativsystemets installations-U_RL:

en: Kerne_l options:
sv: K_ärnflaggor:

en: URL _Options
sv: URL-_flaggor

en: Provide the existing stora_ge path:
sv: Ge den befintliga la_gringssökvägen:

en: B_rowse...
sv: _Bläddra...

en: <small>Kernel/initrd settings can be configured with 'Customize before install' on the final page.</small>
sv: <small>Kärn-/initrd-inställningar kan konfigureras med ”Anpassa före installation” på den sista sidan.</small>

en: Provide the _application path:
sv: Ange _programmets sökväg:

en: Provide the existing OS root _directory:
sv: Ange den befintliga OS-rot_katalogen:

en: <small>The OS directory tree must already exist. To enable OS directory tree creation,
    please install <a href="https://github.com/virt-manager/virt-bootstrap">virt-bootstrap</a></small>
sv: <small>OS:ets katalogträd måste finnas först. För att göra det möjligt att skapa OS:ets katalogträd,
    installera <a href="https://github.com/virt-manager/virt-bootstrap">virt-bootstrap</a></small>

en: <small>The OS directory tree must already exist. Creating an OS directory tree for remote
    connections is not yet supported.</small>
sv: <small>OS:ets katalogträd måste finnas först. Att skapa OS:ets katalogträd för fjärranslutningar
    stödjs inte ännu.</small>

en: Create OS directory tree from container image
sv: Skapa OS:ets katalogträd från en behållaravbild

en: Source URI:
sv: Käll-URI:

en: Possible URL formats:
     * file:///path/to/rootfs.tar
     * docker://registry:port/image:tag
     * virt-builder://template
sv: Möjliga URL-format:
     * file:///sökväg/till/rootfs.tar
     * docker://registry:port/avbild:tag
     * virt-builder://mall

en: Do not verify TLS certificates of registry
sv: Verifiera inte TLS-certifikaten för registret

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Credentials for accessing the source registry
sv: Kreditiv för att komma åt källregistret

en: Root password:
sv: Rootlösenord:

en: Select _container template:
sv: Välj _behållarmall:

en: VZ templates
sv: VZ-mallar

en: C_hoose the operating system you are installing:
sv: V_älj operativsystemet du skall installera:

en: A_utomatically detect from the installation media / source
sv: Upptäck a_utomatiskt från installationsmediet/-källan

en: Install
sv: Installera

en: Choose Memory and CPU settings:
sv: Välj minnes- och CPU-inställningar:

en: _Memory:
sv: _Minne:

en: C_PUs:
sv: C_PU:er:

en: (Insert host mem)
sv: (Infoga värdminne)

en: Memory
sv: Minne

en: _Enable storage for this virtual machine
sv: A_ktivera lagring för denna virtuella maskin

en: Storage
sv: Lagring

en: Ready to begin the installation
sv: Klar att påbörja installationen

en: C_ustomize configuration before install
sv: An_passa konfigurationen före installation

en: Install:
sv: Installera:

en: Memory:
sv: Minne:

en: CPUs:
sv: CPU:er:

en: N_etwork selection
sv: N_ätverksval

en: Finish
sv: Slutför

en: _Back
sv: Till_baka

en: _Forward
sv: _Framåt

en: Add a Storage Volume
sv: Lägg till en lagringsvolym

en: <span size='large'>Create storage volume</span>
sv: <span size='large'>Skapa lagringsvolym</span>

en: Create a storage unit to be used directly by a virtual machine.
sv: Skapa en lagringsenhet att användas direkt av en virtuell maskin.

en: <b>Storage Volume Quota</b>
sv: <b>Lagringsvolymkvot</b>

en: Ca_pacity:
sv: Ka_pacitet:

en: _Allocate entire volume now
sv: _Allokera hela volymen nu

en: Pa_th:
sv: Sök_väg:

en: _Backing store
sv: _Bakomliggande lager

en: Delete Virtual Machine
sv: Ta bort virtuell maskin

en: <small>This VM is currently running and will be forced off before being deleted</small>
sv: <small>Denna VM kör för närvarande och kommer att stängas av tvingande före den tas bort</small>

en: Delete _associated storage files
sv: Radera _associerade lagringsfiler

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: A_dd Hardware
sv: _Lägg till hårdvara

en: T_itle:
sv: T_itel:

en: Shut down
sv: Stäng av

en: D_escription:
sv: B_eskrivning:

en: <b>Basic Details</b>
sv: <b>Grunddetaljer</b>

en: Architecture:
sv: Arkitektur:

en: Machine _Type:
sv: Maskin_typ:

en: Firm_ware:
sv: Fast program_vara:

en: <b>Hypervisor Details</b>
sv: <b>Hypervisor-detaljer</b>

en: <b>Operating Sys_tem</b>
sv: <b>Operativsys_tem</b>

en: <b>Applications</b>
sv: <b>Program</b>

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: <b>CPU usage</b>
sv: <b>CPU-användning</b>

en: <b>Memory usage</b>
sv: <b>Minnesanvändning</b>

en: 0 KiBytes/s 0 KiBytes/s
sv: 0 KiByte/s 0 KiByte/s

en: <b>Disk I/O</b>
sv: <b>Disk-I/O</b>

en: <b>Network I/O</b>
sv: <b>Nätverks-I/O</b>

en: Logical host CPUs:
sv: Logisk värds processorantal:

en: vCPU a_llocation:
sv: vCPU-a_llokering:

en: <small>Overcommitting vCPUs can hurt performance</small>
sv: <small>Att överboka vCPU:er kan drabba prestandan</small>

en: <b>CPUs</b>
sv: <b>processorer</b>

en: M_odel:
sv: M_odell:

en: Copy host CP_U configuration
sv: Kopiera värd-CP_U-konfigurationen

en: Enable available CPU security flaw mitigations
sv: Aktivera tillgängliga förmildranden av säkerhetsbrister i CPU:n

en: <b>Configu_ration</b>
sv: <b>Konfigu_ration</b>

en: Manuall_y set CPU topology
sv: Sätt _manuellt CPU-topologi

en: Thread_s:
sv: Tr_ådar:

en: Cor_es:
sv: K_ärnor:

en: Socke_ts:
sv: U_ttag:

en: <b>To_pology</b>
sv: <b>To_pologi</b>

en: Current a_llocation:
sv: Nuvarande a_llokering:

en: Ma_ximum allocation:
sv: Maximal a_llokering:

en: Total host memory:
sv: Totalt värdminne:

en: Enable shared _memory
sv: Aktivera delat _minne

en: <b>Memory</b>
sv: <b>Minne</b>

en: Start virt_ual machine on host boot up
sv: Starta den virt_uella maskinen när värden startas upp

en: Init _path:
sv: Init-_sökväg:

en: Init ar_gs:
sv: Init-ar_gument:

en: <b>Container init</b>
sv: <b>Behållarinitiering</b>

en: Ena_ble direct kernel boot
sv: _Aktivera direkt kärnuppstart

en: Ke_rnel path:
sv: Kä_rnsökväg:

en: _Initrd path:
sv: _Initrd-sökväg:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Kernel ar_gs:
sv: Kärnar_gument:

en: D_TB path:
sv: D_TB-sökväg:

en: <b>Dir_ect kernel boot</b>
sv: <b>Dir_ekt kärnuppstart</b>

en: Enable boot me_nu
sv: Aktivera startme_ny

en: <b>Boot device order</b>
sv: <b>Startenhetsordning</b>

en: Storage size:
sv: Lagringsstorlek:

en: Source _path:
sv: Källsök_väg:

en: _Browse
sv: _Bläddra

en: Device type:
sv: Enhetstyp:

en: Disk b_us:
sv: Diskb_uss:

en: disk-bus-label
sv: diskbussetikett

en: <b>Virtual Disk</b>
sv: <b>Virtuell disk</b>

en: Link _state:
sv: Länk_tillstånd:

en: active
sv: aktiv

en: label
sv: etikett

en: I_P address:
sv: I_P-adress:

en: <b>Virtual Network Interface</b>
sv: <b>Virtuellt nätverksgränssnitt</b>

en: Type:
sv: Typ:

en: Mode:
sv: Läge:

en: <b>Virtual Input Device</b>
sv: <b>Virtuella inmatningsenheter</b>

en: <b>Sound Device</b>
sv: <b>Ljudenhet</b>

en: label506
sv: etikett506

en: label508
sv: etikett508

en: label507
sv: etikett507

en: Source host:
sv: Källvärd:

en: Bind host:
sv: Bindningsvärd:

en: Target type:
sv: Målentyp:

en: Target name:
sv: Målnamn:

en: State:
sv: Tillstånd:

en: Source path:
sv: Källsökväg:

en: <b>insert type</b>
sv: <b>infoga typ</b>

en: Device:
sv: Enhet:

en: ROM _BAR:
sv: ROM _RAD:

en: _3D acceleration:
sv: _3D-acceleration:

en: Devices:
sv: Enheter:

en: <b>Controller</b>
sv: <b>Styrenhet</b>

en: <b>Filesystem</b>
sv: <b>Filsystem</b>

en: M_ode:
sv: L_äge:

en: <b>Smartcard Device</b>
sv: <b>Smartkortsenhet</b>

en: Address:
sv: Adress:

en: foo:12
sv: apa:12

en: <b>Redirected device</b>
sv: <b>Omdirigeringsenhet</b>

en: <b>TPM Device</b>
sv: <b>TPM-enhet</b>

en: Host Device:
sv: Värdenhet:

en: <b>Random Number Generator</b>
sv: <b>Slumptalsgenerator</b>

en: Model:
sv: Modell:

en: panic-model
sv: panikmodell

en: <b>Panic Notifier</b>
sv: <b>Paniknotifierare</b>

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: E_xport filesystem as readonly mount
sv: E_xportera filsystem som endast läsbara monteringar

en: _Driver:
sv: _Drivrutin:

en: Ta_rget path:
sv: M_ålsökväg:

en: blah foo warning message
sv: apa bepa varningsmeddelande

en: Show passwor_d
sv: Visa lösenor_d

en: Addr_ess:
sv: Adr_ess:

en: Pa_ssword:
sv: L_ösenord:

en: L_isten type:
sv: L_yssningstyp:

en: OpenGL only works with 'virtio' graphics with '3D acceleration' enabled
sv: OpenGL fungerar bara med ”virtio”-grafik med ”3D-acceleration” aktiverat

en: OpenGL only works with 'Listen type' value 'none'
sv: OpenGL fungerar bara när ”Lyssningstyp” har värdet ”none”

en: _File
sv: _Arkiv

en: _View Manager
sv: _Vyhanterare

en: Libvirt URI:
sv: Libvirt-URI:

en: A_utoconnect:
sv: A_utomatanslut:

en: <b>Basic details</b>
sv: <b>Grundläggande detaljer</b>

en: _Overview
sv: _Översikt

en: _Virtual Networks
sv: _Virtuella nätverk

en: _Storage
sv: _Lagring

en: A_utostart:
sv: A_utomatstarta:

en: Domain:
sv: Domän:

en: Name:
sv: Namn:

en: Network:
sv: Nätverk:

en: DHCP range:
sv: DHCP-intervall:

en: Forwarding:
sv: Vidarebefordran:

en: NAT to any device
sv: NAT till godtycklig enhet

en: Routed
sv: Ruttlagt

en: Add Network
sv: Lägg till nätverk

en: Start Network
sv: Starta nätverk

en: Stop Network
sv: Stoppa nätverk

en: Delete Network
sv: Ta bort nätverk

en: Add Pool
sv: Lägg till pool

en: Start Pool
sv: Starta pool

en: Stop Pool
sv: Stoppa pool

en: Delete Pool
sv: Ta bort pool

en: _Browse Local
sv: _Bläddra lokalt

en: Browse local filesystem
sv: Bläddra det lokala filsystemet

en: Cancel and close dialog
sv: Avbryt och stäng dialogen

en: Ch_oose Volume
sv: V_älj volym

en: Choose the selected volume
sv: Välj den markerade volymen

en: Apply pool changes
sv: Verkställ ändringar av poolen

en: Active
sv: Aktiv

en: Location:
sv: Plats:

en: <b>Volumes</b>
sv: <b>Volymer</b>

en: Refresh volume list
sv: Uppdatera volymlistan

en: Delete volume
sv: Ta bort volymen

en: _Add Connection...
sv: _Lägg till anslutning...

en: _New Virtual Machine
sv: _Ny virtuell maskin

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Connection Details
sv: _Anslutningsdetaljer

en: _Virtual Machine Details
sv: _Virtuell maskins detaljer

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _View
sv: _Visa

en: _Graph
sv: _Graf

en: _Guest CPU Usage
sv: _Gästprocessoranvändning

en: _Host CPU Usage
sv: _Värdprocessoranvändning

en: _Memory Usage
sv: _Minnesanvändning

en: _Disk I/O
sv: _Disk-I/O

en: _Network I/O
sv: _Nätverks-I/O

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: Create a new virtual machine
sv: Skapa en ny virtuell maskin

en: New
sv: Ny

en: Show the virtual machine console and details
sv: Visa den virtuella maskinens konsol och detaljer

en: _Open
sv: _Öppna

en: Power on the virtual machine
sv: Slå på den virtuella maskinen

en: _Run
sv: _Kör

en: Pause the virtual machine
sv: Pausa den virtuella maskinen

en: _Pause
sv: _Pausa

en: Shut down the virtual machine
sv: Stäng av den virtuella maskinen

en: _Shut Down
sv: _Stäng av

en: Migrate the virtual machine
sv: Migrera den virtuella maskinen

en: Migrating VM:
sv: Migrerar VM:

en: Original host:
sv: Ursprungsvärd:

en: New _host:
sv: Ny _värd:

en: _Address:
sv: _Adress:

en: Let libvirt decide
sv: Låt libvirt bestämma

en: Tunnel migration through the libvirtd connection channel, rather than having the hypervisor open a separate network connection to the destination. The source libvirt instance connects directly to the destination libvirt instance.
    
    This can simplify setup since no additional firewall ports need to be open, and will encrypt migration traffic if your libvirt connection is encrypted. But it can be difficult to make this work with SSH transport.
sv: Tunnla migration genom libvirtd-förbindelsekanalen, snarare än att låta hypervisorn öppna en separat nätverksförbindelse till destinationen. Källans libvirt-instans ansluter direkt till destinationens libvirt-instans.
    
    Detta kan förenkla uppsättningen eftersom inga ytterligare brandväggsportar behöver vara öppna, och kommer kryptera migrationstrafiken om din libvirt-förbindelse är krypterad. Men det kan vara svårt att få detta att fungera med SSH-transport.

en: <b>Connectivity</b>
sv: <b>Konnektivitet</b>

en: By default libvirt will refuse to migrate a VM for certain configurations that could lead to malfunctioning guests, like if a disk's cache mode is not 'none'.
    
    Enabling this option tells libvirt to skip those checks.
sv: Som standard kommer libvirt vägra att migrera en VM för vissa konfigurationer som skulle kunna leda till trasiga gäster, som om en disks cacheläge inte är ”none”.
    
    Att aktivera detta alternativ säger till libvirt att hoppa över dessa kontroller.

en: A_llow unsafe:
sv: Ti_llåt osäker:

en: By default, the migrated VM config is removed from the source host, and saved persistently on the destination host. The destination host is considered the new home of the VM.
    
    If 'temporary' is selected, the migration is considered only a temporary move: the source host maintains a copy of the VM config, and the running copy moved to the destination is only transient, and will disappear when it is shutdown.
sv: Som standard tas den migrerade VM:s konfiguration bort från källvärden, och sparas varaktigt på destinationsvärden. Destinationsvärden anses vara det nya hemmet för VM:n.
    
    Om ”temporary” väljs anses migrationen bara vara en tillfällig flytt: källvärden behåller en kopia av VM-konfigurationen, och den körande kopian flyttad till värden är bara tillfällig, och kommer försvinna när den stängs av.

en: _Temporary move:
sv: _Tillfällig flytt:

en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

en: _Migrate
sv: _Migrera

en: De_vice name:
sv: En_hetsnamn:

en: <small>In most configurations, macvtap does not work for host to guest network communication.</small>
sv: <small>I de flesta konfigurationer fungerar inte macvtap för nätverkskommunikation från värd till gäst.</small>

en: <small>Failed to find a suitable default network.</small>
sv: <small>Misslyckades att hitta ett lämpligt standardnätverksgränssnitt.</small>

en: _Portgroup:
sv: _Portgrupp:

en: _Network source:
sv: _Nätverkskälla:

en: Can't find the operating system you are looking for?
    Try selecting a similar distro or version, or use one of the 'Generic' options.
sv: Kan du inte hitta opertivsystemet du letar efter?
    Prova att välja en liknande distribution eller version, eller använd ett av valen ”Generellt”.

en: Include end of life operating systems
sv: Inkludera operativsystem som gått ut

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Enable _system tray icon
sv: Aktivera _aktivitetsfältsikon

en: Enable libgues_tfs VM introspection
sv: Aktivera libgues_tfs VM-introspektion

en: Enable _XML editing
sv: Aktivera _XML-redigering

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: _General
sv: _Allmänt

en: Poll _Disk I/O
sv: Polla _disk-I/O

en: Poll _Network I/O
sv: Polla _nätverks-I/O

en: Poll _Memory stats
sv: Polla _minnesstatistik

en: _Update status every
sv: _Uppdatera status var

en: seconds
sv: sekunder

en: Poll C_PU usage
sv: Polla C_PU-användning

en: <b>Stats Options</b>
sv: <b>Statistikalternativ</b>

en: P_olling
sv: P_ollning

en: Gra_phics type:
sv: Gra_fiktyp:

en: Default storage format for new disk images.
sv: Standardlagringsformat för nya diskavbilder.

en: _Storage format:
sv: _Lagringsformat:

en: Default CPU setting for new VMs. This is typically a tradeoff between performance
    and migration compatibility: if using the 'copy host' option, your servers will need
    identical CPUs in order to migrate the VM.
sv: Standard CPU-inställningar för nya VM. Detta är typiskt en avvägning mellan prestanda
    och migrationskompatibilitet: om alternativet ”kopiera värd” används kommer dina servrar
    behöva identiska CPU:er för att kunna migrera VM:n.

en: CPU _default:
sv: CPU-_standard:

en: Default Firmware for new VMs. Boot using either BIOS or UEFI.
sv: Standardfirmware för nya virtuella datorer. Starta med antingen BIOS eller UEFI.

en: x86 _Firmware:
sv: x86_Fast programvara:

en: <b>New VM Defaults</b>
sv: <b>Standard för nya VM</b>

en: N_ew VM
sv: N_y VM

en: Graphical console _scaling:
sv: _Skalning av grafisk konsol:

en: Gr_ab keys:
sv: F_ånga tangenter:

en: Not supported
sv: Stödjs inte

en: Change...
sv: Ändra...

en: Change guest resolution when the guest window size is changed. Only works with properly configured guest using spice and the desktop agent.
sv: Ändra gästupplösningen när gästfönstrets storlek ändras. Fungerar endast med ordentligt konfigurerade gäster som använder spice och skrivbordsagenten.

en: _Resize guest with window:
sv: _Ändra storlek på gäst med fönster:

en: SPICE _USB Redirection:
sv: SPICE _USB-omdirigering:

en: If disabled, the VM window will not automatically connect to the running VM graphical console.
sv: Om inaktiverat kommer VM-fönstret inte att automatiskt ansluta till den körande VM:ens grafiska konsol.

en: Console autoconnec_t:
sv: Autoanslu_t till konsolen:

en: <b>Graphical Consoles</b>
sv: <b>Grafiska konsoler</b>

en: Conso_le
sv: Konso_l

en: _Force Poweroff:
sv: _Framtvinga avstängning:

en: Poweroff/_Reboot/Save:
sv: Stäng av/Starta _om/Spara:

en: _Pause:
sv: _Paus:

en: Device re_moval:
sv: _Borttagning av enhet:

en: _Unapplied changes:
sv: _Ej verkställda ändringar:

en: _Deleting storage:
sv: _Tar bort lagring:

en: <b>Confirmations</b>
sv: <b>Bekräftelser</b>

en: Feed_back
sv: Åter_koppling

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: VM State:
sv: VM-tillstånd:

en: Timestamp:
sv: Tidsstämpel:

en: Snapshot Mode:
sv: Läge för ögonblicksbild:

en: Screenshot:
sv: Skärmbild:

en: No screenshot available
sv: Ingen skärmbild tillgänglig

en: <small><i>This was the most recently applied snapshot.</i></small>
sv: <small><i>Detta var den senast använda ögonblicksbilden.</i></small>

en: Create new snapshot
sv: Skapa en ny ögonblicksbild

en: Run selected snapshot
sv: Kör vald ögonblicksbild

en: Refresh snapshot list
sv: Uppdatera listan över ögonblicksbilder

en: Delete selected snapshot
sv: Ta bort den valda ögonblicksbilden

en: Save updated snapshot metadata
sv: Spara uppdaterad metadata för ögonblicksbild

en: Create snapshot
sv: Skapa ögonblicksbild

en: <span size='large'>Create snapshot</span>
sv: <span size='large'>Skapa ögonblicksbild</span>

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: Device _Path:
sv: Enhets_sökväg:

en: Adva_nced options
sv: Ava_ncerade alternativ

en: tpm-tab
sv: tpm-flik

en: Virtual Machine
sv: Virtuell maskin

en: Virtual _Machine
sv: Virtuell _maskin

en: _Take Screenshot
sv: _Ta skärmdump

en: Redirect host USB device to virtual machine with SPICE graphics.
sv: Omdirigera en värd-USB-enhet till en virtuell maskin med SPICE-grafik.

en: _Redirect USB device
sv: _Omdirigera USB-enhet

en: _Console
sv: _Konsol

en: Sna_pshots
sv: _Ögonblicksbild

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Resize to VM
sv: _Ändra storlek till VM

en: _Scale Display
sv: _Skala displayen

en: _Always
sv: _Alltid

en: _Only when Fullscreen
sv: _Endast i helskärmsläge

en: _Never
sv: _Aldrig

en: Auto _resize VM with window
sv: _Ändra automatiskt storlek på VM med fönstret

en: Co_nsoles
sv: Ko_nsoler

en: _Autoconnect
sv: _Autoanslut

en: T_oolbar
sv: _Verktygsrad

en: Send _Key
sv: Skicka _tangent

en: Show the graphical console
sv: Visa den grafiska konsolen

en: Console
sv: Konsol

en: Show virtual hardware details
sv: Visa detaljer om virtuell hårdvara

en: Details
sv: Detaljer

en: Run
sv: Kör

en: Pause
sv: Pausa

en: Snapshots
sv: Ögonblicksbilder

en: Switch to fullscreen view
sv: Växla till helskärmsläge

en: Begin Installation
sv: Påbörja installationen

en: _Begin Installation
sv: _Börja installation

en: _Cancel Installation
sv: _Avbryt installationen

en: Guest C_ID:
sv: Gäst-C_ID:

en: <small>XML editing is disabled in 'Preferences'. Only enable it if you know what you are doing.</small>
sv: <small>XML-redigering är inaktiverat i "Inställningar". Aktivera det endast om du vet vad du gör.</small>

en: Error launching 'About' dialog: %s
sv: Fel vid start av ”Om”-dialogen: %s

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Connection does not support storage management.
sv: Anslutningen stödjer inte lagerhantering.

en: Controller
sv: Styrenhet

en: Network
sv: Nätverk

en: Input
sv: Inmatning

en: Not supported for this guest type.
sv: Stödjs inte för denna gästtyp.

en: Graphics
sv: Grafik

en: Sound
sv: Ljud

en: Parallel
sv: Parallell

en: Channel
sv: Kanal

en: USB Host Device
sv: USB-värdenhet

en: Connection does not support host device enumeration
sv: Anslutningen stödjer inte uppräkning av värdenheter

en: Not supported for containers
sv: Stödjs inte för behållare

en: PCI Host Device
sv: PCI-värdenhet

en: MDEV Host Device
sv: MDEV Värdenhet

en: Libvirt version does not support video devices.
sv: Libvirt-versionen stödjer inte videoenheter.

en: Watchdog
sv: Vakthund

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Smartcard
sv: Smartkort

en: USB Redirection
sv: USB-omdirigering

en: Panic Notifier
sv: Paniknotifierare

en: Not supported for this hypervisor/libvirt/arch combination.
sv: Stödjs inte för denna kombination av hypervisor/libvirt/arch.

en: Error changing VM configuration: %s
sv: Fel vid ändring av VM-konfiguration: %s

en: These changes will take effect after the next guest shutdown.
sv: Dessa ändringar träder i kraft efter nästa avstängning av gästen.

en: Pseudo TTY
sv: Pseudo-TTY

en: Output to a file
sv: Utmatning till en fil

en: TCP net console
sv: TCP-nätkonsol

en: UDP net console
sv: UDP-nätkonsol

en: UNIX socket
sv: UNIX-uttag

en: Spice agent
sv: Spice-agent

en: Spice port
sv: Spice-port

en: VirtIO Serial
sv: VirtIO Seriell

en: Random
sv: Slumpvis

en: Entropy Gathering Daemon
sv: Entropisamlande demon

en: Builtin RNG
sv: Inbyggd RNG

en: Forcefully reset the guest
sv: Återställ tvingande gästen

en: Gracefully shutdown the guest
sv: Stäng ordnat av gästen

en: Forcefully power off the guest
sv: Stäng framtvingat av strömmen till gästen

en: Pause the guest
sv: Pausa gästen

en: No action
sv: Ingen åtgärd

en: Dump guest memory core
sv: Dumpa gästens minneskärna

en: EvTouch USB Graphics Tablet
sv: EvTouch USB ritplatta

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Mouse
sv: Mus

en: Tablet
sv: Platta

en: Disk device
sv: Diskenhet

en: CDROM device
sv: CDROM-enhet

en: Floppy device
sv: Floppy-enhet

en: LUN Passthrough
sv: LUN-passage

en: Hypervisor default
sv: Hypervisor-standard

en: %s is not active in the host system.
    Please start the mdev in the host system before adding it to the guest.
sv: %s är inte aktive i värdsystemet.
    Starta mdev i värdsystemet före det läggs till till gästen.

en: No Devices Available
sv: Inga enheter tillgängliga

en: Passthrough
sv: Passage

en: Host
sv: Värd

en: Spice channel
sv: Spice-kanal

en: Video Device
sv: Videoenhet

en: Watchdog Device
sv: Vakthundsenhet

en: Filesystem Passthrough
sv: Filsystemspassage

en: Random Number Generator
sv: Slumptalsgenerator

en: VM Sockets
sv: VM-uttag

en: %s Device
sv: %s-enhet

en: PCI Device
sv: PCI-enhet

en: MDEV Device
sv: MDEV-enhet

en: USB Device
sv: USB-enhet

en: %s already has a USB controller attached.
    Adding more than one USB controller is not supported.
    You can change the USB controller type in the VM details screen.
sv: %s har redan en USB-styrenhet ansluten.
    Att lägga till mer än en USB-styrenhet stödjs inte.
    Du kan ändra typen av USB-styrenhet i VM:ens detaljbild.

en: Are you sure you want to add this device?
sv: Vill du verkligen lägga till denna enhet?

en: This device could not be attached to the running machine. Would you like to make the device available after the next guest shutdown?
sv: Den här enheten kan inte knytas till den påslagna maskinen. Vill du göra enheten tillgänglig efter nästa avstängning av gästen?

en: Unable to add device: %s
sv: Kan inte lägga enhet: %s

en: Error validating device parameters: %s
sv: Fel vid validering av enhetsparametrar: %s

en: Creating device
sv: Skapar enhet

en: Depending on the device, this may take a few minutes to complete.
sv: Beroende på enheten kan detta ta några minuter att slutföra.

en: The device is already in use by other guests %s
sv: Enheten används redan av andra gäster %s

en: Do you really want to use the device?
sv: Vill du verkligen använda enheten?

en: Error building device XML: %s
sv: Fel när enhets-XML byggdes: %s

en: Cancelling job...
sv: Avbryter jobb...

en: No storage to clone.
sv: Ingen lagring att klona.

en: Disk target: %s
sv: Diskmål: %s

en: Original path: %s
sv: Ursprunglig sökväg: %s

en: New path: %s
sv: Ny sökväg: %s

en: Storage is safe to share: %(reason)s
sv: Lagring är riskfri att dela: %(reason)s

en: Sharing this storage is potentially dangerous.
sv: Att dela denna lagring är potentiellt farligt.

en: Storage is not cloneable: %(reason)s
sv: Lagring är inte klonbar: %(reason)s

en: No storage.
sv: Ingen lagring.

en: Share disk with %s
sv: Dela disk med %s

en: Clone this disk
sv: Klona denna disk

en: Error launching clone dialog: %s
sv: Fel när kloningsdialogen startades: %s

en: Clone
sv: Klona

en: Cloning will overwrite the existing file
sv: Kloning kommer att skriva över den befintliga filen

en: Using an existing image will overwrite the path during the clone process. Are you sure you want to use this path?
sv: Användning av en befintlig bild kommer att skriva över sökvägen under kloningsprocessen. Är du säker på att du vill använda denna sökväg?

en: Sharing storage may cause data to be overwritten.
sv: Att dela lagring kan leda till att data skrivs över.

en: The following disk devices will be shared with %(vmname)s:
    
    %(pathlist)s
    Running the new guest could overwrite data in these disk images.
sv: Följande diskenheter kommer att delas med %(vmname)s:
    
    %(pathlist)s
    Att köra den nya gästen kan skriva över data i dessa skivavbilder.

en: Error creating virtual machine clone '%(vm)s': %(error)s
sv: Fel vid skapandet av klon av virtuell maskin ”%(vm)s”: %(error)s

en: Error with clone settings: %s
sv: Fel i kloningsinställningar: %s

en: Creating virtual machine clone '%s'
sv: Skapar klon av virtuell maskin ”%s”

en: Creating virtual machine clone '%s' and selected storage (this may take a while)
sv: Skapar en virtuell maskinklon ”%s” och vald lagring (detta kan ta en stund)

en: Locate or create storage volume
sv: Lokalisera eller skapa lagringsvolym

en: Locate existing storage
sv: Lokalisera befintlig lagring

en: Locate ISO media volume
sv: Lokalisera ISO-medievolymen

en: Locate ISO media
sv: Lokalisera ISO-medier

en: Locate floppy media volume
sv: Lokalisera floppymedievolymen

en: Locate floppy media
sv: Lokalisera floppymedier

en: Locate directory volume
sv: Lokalisera katalogvolym

en: User session
sv: Användarsession

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Connecting
sv: Ansluter

en: %(object)s rename failed. Attempting to recover also failed.
    
    Original error: %(origerror)s
    
    Recover error: %(recovererror)s
sv: %(object)s namnbyte misslyckades. Försök att återställa misslyckades också.
    
    Ursprungligt fel: %(origerror)s
    
    Fel vid återställning: %(recovererror)s

en: Error launching connect dialog: %s
sv: Fel vid start av anslutningsdialogen: %s

en: user session
sv: användarsession

en: Custom URI...
sv: Anpassad URI...

en: A hostname is required for remote connections.
sv: Ett värdnamn krävs för fjärranslutningar.

en: Would you still like to remember this connection?
sv: Vill du ändå komma ihåg denna anslutning?

en: Any physical device
sv: Någon fysisk enhet

en: Physical device...
sv: Fysisk enhet...

en: Open
sv: Öppna

en: Isolated
sv: Isolerat

en: SR-IOV pool
sv: SR-IOV-pool

en: No available device
sv: Ingen tillgänglig enhet

en: Name '%s' already in use by another network.
sv: Namnet ”%s” används redan av ett annat nätverk.

en: Error building XML: %s
sv: Fel när XML byggdes: %s

en: Error creating virtual network: %s
sv: Fel när virtuellt nätverk skapades: %s

en: Error validating network: %s
sv: Fel vid validering av nätverket: %s

en: Creating virtual network...
sv: Skapar virtuellt nätverk...

en: Creating the virtual network may take a while...
sv: Att skapa det virtuella nätverket kan ta en stund...

en: Sou_rce Name:
sv: K_ällnamn:

en: Volg_roup Name:
sv: Volg_ruppnamn:

en: _Source Path:
sv: _Källsökväg:

en: _Source IQN:
sv: _Käll-IQN:

en: _Source Adapter:
sv: _Källadapter:

en: Error creating pool: %s
sv: Fel när pool skapades: %s

en: Error validating pool: %s
sv: Fel vid validering av poolen: %s

en: Creating storage pool...
sv: Skapar lagringspool...

en: Creating the storage pool may take a while...
sv: Att skapa lagringspoolen kan ta en stund...

en: Choose source path
sv: Välj källsökväg

en: Choose target directory
sv: Välj målkatalog

en: Error launching create dialog: %s
sv: Fel när skapandedialogen startades: %s

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: <span size='small'>Warning: %s</span>
sv: <span size='small'>Varning: %s</span>

en: Failed to setup UEFI: %s
    Install options are limited.
sv: Misslyckades att sätta upp UEFI: %s
    Installationsalternativen är begränsade.

en: Libvirt version does not support remote URL installs.
sv: Libvirt-versionen stödjer inte fjärr-URL-listning.

en: CDROM/ISO installs not available for paravirt guests.
sv: CDROM/ISO-installationer är inte tillgängliga för paravirt-gäster.

en: Architecture '%s' is not installable
sv: Arkitekturen ”%s” är inte installerbar

en: No install methods available for this connection.
sv: Inga installationsmetoder tillgängliga för denna anslutning.

en: No hypervisor options were found for this connection.
sv: Inget hypervisor-alternativ hittades för denna anslutning.

en: This usually means that QEMU or KVM is not installed on your machine, or the KVM kernel modules are not loaded.
sv: Det betyder vanligen att QEMU eller KVM inte är installerat på din maskin, eller att KVM-kärnmodulen inte lästs in.

en: KVM is not available. This may mean the KVM package is not installed, or the KVM kernel modules are not loaded. Your virtual machines may perform poorly.
sv: KVM är inte tillgängligt. Detta kan betyda att KVM-paketet inte är installerat, eller att KVM-kärnmodulen inte lästs in. Dina virtuella maskiner kan fungera dåligt.

en: Up to %(maxmem)s available on the host
sv: Upp till %(maxmem)s tillgängligt på värden

en: Up to %(numcpus)d available | Up to %(numcpus)d available
sv[0]: Upp till %(numcpus)d finns
sv[1]: Upp till %(numcpus)d finns

en: No active connection to install on.
sv: Ingen aktiv anslutning att installera på.

en: None
sv: Ingen

en: Local CDROM/ISO
sv: Lokal CDROM/ISO

en: URL Install Tree
sv: URL-installationsträd

en: Import existing OS image
sv: Importera en befintlig OS-avbild

en: Manual install
sv: Manuell installation

en: Application container
sv: Programbehållare

en: Operating system container
sv: Operativsystemsbehållare

en: Virtuozzo container
sv: Virtuozzo-behållare

en: Removing disk images
sv: Tar bort diskavbilder

en: Removing disk images we created for this virtual machine.
sv: Tar bort diskavbilder vi skapade för denna virtuella maskin.

en: Step %(current_page)d of %(max_page)d
sv: Steg %(current_page)d av %(max_page)d

en: Waiting for install media / source
sv: Väntar på installationsmedia/-källa

en: Error populating summary page: %s
sv: Fel vid populering av sammanfattningssidan: %s

en: Uncaught error validating install parameters: %s
sv: Ej fångat fel vid validering av installationsparametrar: %s

en: Source URL is required
sv: Käll-URL behövs

en: Please specify password for accessing source registry
sv: Ange lösenord för att komma åt källregistret

en: Destination path is not directory: %s
sv: Destinationssökvägen är inte en katalog: %s

en: No write permissions for directory path: %s
sv: Inga skrivrättigheter i katalogsökvägen: %s

en: OS root directory is not empty
sv: OS-rotkatalogen är inte tom

en: Creating root file system in a non-empty directory might fail due to file conflicts.
    Would you like to continue?
sv: Att skapa ett rotfilsystem i en katalog som inte är tom kan misslyckas på grund av filkonflikter.
    Vill du fortsätta?

en: An install media selection is required.
sv: Ett val av installationsmedia krävs.

en: An install tree is required.
sv: Ett installationsträd krävs.

en: A storage path to import is required.
sv: En lagringssökväg att importera krävs.

en: The import path must point to an existing storage.
sv: Importsökvägen måste peka på en befintlig lagring.

en: An application path is required.
sv: En programsökväg krävs.

en: An OS directory path is required.
sv: En OS-katalogsökväg krävs.

en: A template name is required.
sv: Ett mallnamn krävs.

en: You must select an OS.
sv: Du måste välja ett OS.

en: Error setting installer parameters.
sv: Fel vid inställning av installationsparametrar.

en: Error setting default name.
sv: Fel när standardnamnet sattes.

en: Storage parameter error.
sv: Fel i lagringsparametrar.

en: Invalid guest name
sv: Felaktigt gästnamn

en: Detecting...
sv: Detekterar...

en: None detected
sv: Ingen detekterad

en: Error starting installation: %s
sv: Fel vid start av installationen: %s

en: Unable to complete install: '%s'
sv: Kan inte slutföra installationen: '%s'

en: Creating Virtual Machine
sv: Skapar virtuell maskin

en: The virtual machine is now being created. Allocation of disk storage and retrieval of the installation images may take a few minutes to complete.
sv: Den virtuella maskinen skapas nu. Att tilldela disklagring och hämta installationsavbilden kan ta några minuter att slutföra.

en: VM '%s' didn't show up after expected time.
sv: VM:en ”%s” dök inte upp efter den förväntade tiden.

en: Error continuing install: %s
sv: Fel vid fortsatt installation: %s

en: Bootstraping container
sv: Startar upp behållaren

en: <b>%(volume)s's</b> available space: %(size)s
sv: <b>%(volume)ss</b> tillgängliga utrymme: %(size)s

en: Error creating vol: %s
sv: Fel när volym skapades: %s

en: Error validating volume: %s
sv: Fel vid validering av volymen: %s

en: Creating storage volume...
sv: Skapar lagringsvolym...

en: Creating the storage volume may take a while...
sv: Att skapa lagringsvolymen kan ta en stund...

en: Are you sure you want to delete the storage?
sv: Är du säker på att du vill ta bort lagringen?

en: The following paths will be deleted:
    
    %s
sv: Följande sökvägar kommer att raderas:
    
    %s

en: Error deleting virtual machine '%(vm)s': %(error)s
sv: Fel när virtuell maskin ”%(vm)s” togs bort: %(error)s

en: Additionally, there were errors removing certain storage devices:
sv: Dessutom blev det fel när vissa lagringsenheter togs bort:

en: Errors encountered while removing certain storage devices.
sv: Fel uppstod när vissa lagringsenheter togs bort.

en: Deleting path '%s'
sv: Tar bort sökväg ”%s”

en: Error launching delete dialog: %s
sv: Fel vid start av raderingsdialogen: %s

en: Delete '%(vmname)s'
sv: Ta bort ”%(vmname)s”

en: Deleting virtual machine '%s' and selected storage (this may take a while)
sv: Tar bort en virtuell maskinklon ”%s” och vald lagring (detta kan ta en stund)

en: Deleting virtual machine '%s'
sv: Tar bort virtuell maskin ”%s”

en: Error Removing Device: %s
sv: Fel när enhet togs bort: %s

en: This change will take effect after the next guest shutdown.
sv: Dessa ändringar träder i kraft efter nästa avstängning av gästen.

en: Storage will not be deleted.
sv: Lagringen kommer inte tas bort.

en: Device could not be removed from the running machine
sv: Enheten kunde inte tas bort från den körande maskinen

en: Remove Disk Device
sv: Ta bort diskenhet

en: Remove disk device '%(target)s'
sv: Ta bort diskenhet ”%(target)s”

en: Removing disk device '%s' and selected storage (this may take a while)
sv: Tar bort diskenheten ”%s” och vald lagring (detta kan ta en stund)

en: Removing disk device '%s'
sv: Tar bort diskenheten ”%s”

en: Target
sv: Mål

en: Storage Path
sv: Lagringssökväg

en: Cannot delete iSCSI share.
sv: Kan inte ta bort iSCSI-utdelning.

en: Cannot delete SCSI device.
sv: Kan inte ta bort en SCSI-enhet.

en: Cannot delete unmanaged remote storage.
sv: Kan inte ta bort ohanterad fjärrlagring.

en: Path does not exist.
sv: Sökvägen finns inte.

en: No write access to parent directory.
sv: Inga skrivrättigheter till föräldrakatalogen.

en: Cannot delete unmanaged block device.
sv: Kan inte ta bort ohanterad blockenhet.

en: Storage is read-only.
sv: Lagring är skrivskyddad.

en: No write access to path.
sv: Inga skrivrättigheter till sökväg.

en: Storage is marked as shareable.
sv: Lagring är markerad som delbar.

en: Storage is a media device.
sv: Lagringen är en mediaenhet.

en: Storage is in use by the following virtual machines
sv: Lagring används av följande virtuella maskiner

en: Failed to check disk usage conflict.
sv: Misslyckades att kontrollera konflikter i diskanvändning.

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

en: Leave fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

en: Send key combination
sv: Skicka tangentkombination

en: No text console available
sv: Ingen textkonsol tillgänglig

en: Text Console %d
sv: Textkonsol %d

en: Serial %d
sv: Seriell %d

en: No graphical console available
sv: Ingen grafisk konsol tillgänglig

en: Graphical Console
sv: Grafisk konsol

en: virt-manager does not support more than one graphical console
sv: virt-manager stödjer inte mer än en grafisk konsol

en: Guest has crashed.
sv: Gästen har kraschat.

en: Guest is not running.
sv: Gästen kör inte.

en: Graphical console not configured for guest
sv: Den grafiska konsolen är inte konfigurerad för gästen

en: Cannot display graphical console type '%s'
sv: Kan inte visa grafisk konsol av typen ”%s”

en: Connecting to graphical console for guest
sv: Ansluter till grafisk konsol för gästen

en: Error connecting to graphical console:
    %s
sv: Fel vid anslutning till den grafiska konsolen:
    %s

en: Viewer authentication error: %s
sv: Fel i visarautentisering: %s

en: USB redirection error
sv: Fel i USB-omdirigering

en: Viewer was disconnected.
sv: Visaren kopplades ifrån.

en: SSH tunnel error output: %s
sv: SSH-tunnelns felutskrift: %s

en: Viewer is disconnecting.
sv: Visaren kopplar från.

en: Viewer window closed.
sv: Visarfönstret stängt.

en: Press %s to release pointer.
sv: Tryck %s för att släppa pekaren.

en: %(bus)s Disk %(index)d
sv: %(bus)s disk %(index)d

en: Serial %(num)d
sv: Seriell %(num)d

en: Parallel %(num)d
sv: Parallell %(num)d

en: Console %(num)d
sv: Konsol %(num)d

en: Channel %(name)s
sv: Kanal %(name)s

en: Channel %(type)s
sv: Kanal %(type)s

en: %(bus)s Redirector %(index)d
sv: %(bus)s omdirigerare %(index)d

en: Sound %s
sv: Ljud %s

en: Filesystem %(path)s
sv: Filsystem %(path)s

en: Controller %(controller)s %(index)s
sv: Styrenhet %(controller)s %(index)s

en: Controller %(controller)s
sv: Styrenhet %(controller)s

en: _Add Hardware
sv: _Lägg till maskinvara

en: _Remove Hardware
sv: _Ta bort maskinvara

en: Libvirt or hypervisor does not support UEFI.
sv: Libvirt eller hypervisorn stödjer inte UEFI.

en: Libvirt did not detect any UEFI/OVMF firmware image installed on the host.
sv: Libvirtd hittade inte någon UEFI/OVMF-avbild för fast programvara installerad på värden.

en: Application Default
sv: Programstandard

en: Hypervisor Default
sv: Hypervisor-standard

en: Clear CPU configuration
sv: Nollställ CPU-konfigurationen

en: Disk bus:
sv: Diskbuss:

en: Error launching hardware dialog: %s
sv: Fel vid start av hårdvarudialog: %s

en: Are you sure you want to remove this device?
sv: Vill du verkligen ta bort denna enhet?

en: Unknown
sv: Okänd

en: Error applying changes: %s
sv: Fel när ändringar verkställdes: %s

en: Error changing autostart value: %s
sv: Fel när automatstartvärdet ändrades: %s

en: Cannot set initrd without specifying a kernel path
sv: Kan inte sätta initrd utan att ange en sökväg till en kärna

en: Cannot set kernel arguments without specifying a kernel path
sv: Kan inte sätta kärnargument utan att ange en sökväg till en kärna

en: An init path must be specified
sv: Sökväg till init måste anges

en: Disk '%(path)s' is already in use by other guests %(names)s
sv: Disken %(path)s används redan av andra gäster %(names)s

en: Do you really want to use the disk?
sv: Vill du verkligen att använda disken?

en: Remove this device from the virtual machine
sv: Ta bort denna enhet från den virtuella maskinen

en: Error refreshing hardware page: %s
sv: Fel uppdatering av hårdvarusida: %s

en: %(received)d %(units)s read
sv: %(received)d %(units)s lästa

en: %(transferred)d %(units)s write
sv: %(transferred)d %(units)s skrivet

en: %(received)d %(units)s in
sv: %(received)d %(units)s på

en: %(transferred)d %(units)s out
sv: %(transferred)d %(units)s ut

en: Disabled
sv: Inaktiverat

en: %(current-memory)s of %(total-memory)s
sv: %(current-memory)s av %(total-memory)s

en: Absolute Movement
sv: Absolut rörelse

en: Relative Movement
sv: Relativ rörelse

en: Hypervisor does not support removing this device
sv: Hypervisorn stödjer inte att ta bort denna enhet

en: %(graphicstype)s Server
sv: %(graphicstype)s-server

en: Serial Device
sv: Seriell enhet

en: Parallel Device
sv: Parallell enhet

en: Console Device
sv: Konsolenhet

en: Channel Device
sv: Kanalenhet

en: Primary Console
sv: Primär konsol

en: Physical %s Device
sv: Fysisk %s-enhet

en: Cannot remove last video device while Graphics/Display is attached.
sv: Det går inte att ta bort den sista videoenheten medan Graphics/Display är inkopplad.

en: %(device)s on %(address)s
sv: %(device)s på %(address)s

en: Cannot remove controller while devices are attached.
sv: Kan inte ta bort styrenhet medans enheter är inkopplade.

en: Hard Disk
sv: Hårddisk

en: Network (PXE)
sv: Nätverk (PXE)

en: No bootable devices
sv: Inga startbara enheter

en: Overview
sv: Översikt

en: OS information
sv: OS-information

en: Performance
sv: Prestanda

en: CPUs
sv: CPU:er

en: Boot Options
sv: Startalternativ

en: Serial console not available for inactive guest
sv: Seriekonsol är inte tillgänglig för en inaktiv gäst

en: Console for device type '%s' is not supported
sv: Konsol för enhetstypen ”%s” stödjs inte

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: K_listra in

en: Error connecting to text console: %s
sv: Fel vid anslutning till textkonsolen: %s

en: Error creating snapshot: %s
sv: Fel när ögonblicksbild skapades: %s

en: Snapshot
sv: Ögonblicksbild

en: Error validating snapshot: %s
sv: Fel vid validering av ögonblicksbild: %s

en: Creating snapshot
sv: Skapar ögonblicksbild

en: Creating virtual machine snapshot
sv: Skapar ögonblicksbild av virtuell maskin

en: _Start snapshot
sv: _Starta ögonblicksbild

en: _Delete snapshot
sv: _Ta bort ögonblicksbild

en: Error refreshing snapshot list: %s
sv: Fel vid uppdatering av listan över ögonblicksbilder: %s

en: %(vm)s
    <span size='small'>VM State: %(state)s (External)</span>
sv: %(vm)s
    <span size='small'>VM-tillstånd: %(state)s (extern)</span>

en: %(vm)s
    <span size='small'>VM State: %(state)s</span>
sv: %(vm)s
    <span size='small'>VM-tillstånd: %(state)s</span>

en: <b>Snapshot '%(name)s':</b>
sv: <b>Ögonblicksbild %(name)s:</b>

en: External disk and memory
sv: Extern disk och minne

en: External memory only
sv: Endast externt minne

en: External disk only
sv: Endast extern disk

en: Saved memory state will not be part of the snapshot
sv: Sparat minnestillstånd kommer inte vara en del av ögonblicksbilden

en: The domain is currently saved. Due to technical limitations that saved memory state will not become part of the snapshot. Running it later will be the same as having forced the system off mid-flight. It is recommended to snapshot either the running or shut down system instead.
sv: Domänen är just nu sparad. På grund av tekniska begränsningar kommer inte det sparade minnestillståndet bli en del av ögonblicksbilden. Att köra den senare kommer vara detsamma som att ha tvingat avstängning av systemet i farten. Det rekommenderas att ta en ögonblicksbild antingen av det körande eller det avstängda systemet istället.

en: Are you sure you want to run the snapshot '%(name)s'? All the disk changes since the last snapshot was created will be discarded.
sv: Är du säker på att du vill köra ögonblicksbilden ”%(name)s”? Alla diskändringarna sedan den senaste ögonblicksbilden skapades kommer att kastas.

en: Are you sure you want to run the snapshot '%(name)s'? All the disk and configuration changes since the last snapshot was created will be discarded.
sv: Är du säker på att du vill köra ögonblicksbilden ”%(name)s”? Alla diskändringarna sedan den senaste ögonblicksbilden skapades kommer att kastas.

en: Saved state will be removed to avoid filesystem corruption
sv: Sparat tillstånd kommer tas bort för att undvika trasigt filsystem

en: Snapshot '%s' contains only disk and no memory state. Restoring the snapshot would leave the existing saved state in place, effectively switching a disk underneath a running system. Running the domain afterwards would likely result in extensive filesystem corruption. Therefore the saved state will be removed before restoring the snapshot.
sv: Ögonblicksbilden ”%s” innehåller endast disk- och inget minnestilstånd. Att återställa ögonblicksbilden skulle lämna kvar det befintliga tillståndet på plats, i praktiken byta en disk på ett körande system. Att köra domänen efteråt skulle sannolikt resultera i omfattande filsystemsskador. Därför kommer det sparade tillståndet tas bort före ögonblicksbilden återställs.

en: Running snapshot
sv: Kör en ögonblicksbild

en: Running snapshot '%s'
sv: Kör ögonblicksbilden ”%s”

en: Error running snapshot '%s'
sv: Fel när ögonblicksbilden ”%s” kördes

en: Are you sure you want to permanently delete the selected snapshots?
sv: Är du säker på att du permanent vill radera den valda ögonblicksbilden?

en: Deleting snapshot
sv: Raderar ögonblicksbild

en: Deleting snapshot '%s'
sv: Raderar ögonblicksbilden ”%s”

en: Error deleting snapshot '%s'
sv: Fel vid radering av ögonblicksbilden ”%s”

en: No snapshot selected.
sv: Ingen ögonblicksbild vald.

en: Multiple snapshots selected.
sv: Flera ögonblicksbilder valda.

en: Error selecting snapshot: %s
sv: Fel vid val av ögonblicksbild: %s

en: Guest is on a remote host, but is only configured to allow local file descriptor connections.
sv: Gästen finns på en fjärrvärd, men är endast konfigurerad att tillåta lokala filbeskrivaranslutningar.

en: Guest is configured for TLS only which does not work over SSH.
sv: Gästen är konfigurerad endast för TLS vilket inte fungerar över SSH.

en: Guest is on a remote host with transport '%s' but is only configured to listen locally. To connect remotely you will need to change the guest's listen address.
sv: Gästen är på en fjärrvärd med transporten ”%s” men är endast konfigurerad att lyssna lokalt. För att fjärransluta behöver du ändra adressen gästen lyssnar på.

en: Unable to provide requested credentials to the VNC server.
    The credential type %s is not supported
sv: Kan inte ge de begärda kreditiven till VNC-servern.
    Kreditivtypen %s stödjs inte

en: GTK-VNC viewer is too old
sv: GTK-VNC-visaren är för gammal

en: Encountered SPICE %(error-name)s
sv: Stötte på SPICE %(error-name)s

en: Guest agent is not available.
sv: Gästagenten är inte tillgänglig.

en: %s available in the default location
sv: %s är tillgänglig på standardplatsen

en: The emulator may not have search permissions for the path '%s'.
sv: Emulatorn har kanske inte tillstånd att följa sökvägen ”%s”.

en: Do you want to correct this now?
sv: Vill du rätta till detta nu?

en: Don't ask about these directories again.
sv: Fråga inte om dessa kataloger igen.

en: Errors were encountered changing permissions for the following directories:
sv: Fel uppstod vid ändring av rättigheterna för följande kataloger:

en: A storage path must be specified.
sv: En lagringssökväg måste anges.

en: Te_mplate:
sv: _Mall:

en: _Source path:
sv: _Källsökväg:

en: You may need to 'Enable shared memory' on the 'Memory' screen.
sv: Du kan behöva ”Aktivera delat minne” på skärmen ”Minne”.

en: Spice server
sv: Spice-server

en: VNC server
sv: VNCserver

en: Address
sv: Adress

en: Localhost only
sv: Endast lokal värd

en: All interfaces
sv: Alla gränssnitt

en: Auto
sv: Automatiskt

en: A_uto (Port %(port)d)
sv: A_uto (port %(port)d)

en: No media selected
sv: Inget medum valt

en: Media Unknown
sv: Okänt medium

en: No media detected
sv: Inget medium hittat

en: Usermode networking
sv: Nätverk i användarläge

en: Virtual network
sv: Virtuellt nätverk

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Bridge device...
sv: Bryggenhet...

en: Macvtap device...
sv: Macvtap-enhet...

en: Virtual Network is not active.
sv: Virtuellt nätverk är inte aktivt.

en: Virtual Network '%s' is not active. Would you like to start the network now?
sv: Virtuellt nätverk ”%s” är inte aktivt. Vill du starta nätverket nu?

en: Could not start virtual network '%(device)s': %(error)s
sv: Kunde inte starta virtuellt nätverk ”%(device)s”: %(error)s

en: Emulated
sv: Emulerad

en: Checking for virtualization packages...
sv: Letar efter virtualiseringspaket...

en: Input Error
sv: Inmatningsfel

en: Validation Error: %s
sv: Valideringsfel: %s

en: There are unapplied changes. Would you like to apply them now?
sv: Det finns ändringar som inte verkställts. Vill du verkställa dem nu?

en: Don't warn me again.
sv: Varna mig inte igen.

en: Don't ask me again
sv: Fråga mig inte igen

en: Error launching host dialog: %s
sv: Fel vid start av värddialogen: %s

en: %(currentmem)s of %(maxmem)s
sv: %(currentmem)s av %(maxmem)s

en: %(connection)s - Connection Details
sv: %(connection)s – Anslutningsdetaljer

en: Networks
sv: Nätverk

en: Libvirt connection does not support virtual network management.
sv: Libvirt-anslutningen stödjer inte hantering av virtuella nätverk.

en: Connection not active.
sv: Anslutningen är inte aktiv.

en: No virtual network selected.
sv: Inget virtuellt nätverk valt.

en: Error selecting network: %s
sv: Fel vid val av nätverk: %s

en: Routed network
sv: Ruttlagt nätverk

en: Isolated network, internal routing only
sv: Isolerat nätverk, endast interna rutter

en: Isolated network, routing disabled
sv: Isolerat nätverk, rutter avslagna

en: On Boot
sv: Vid uppstart

en: Are you sure you want to permanently delete the network %s?
sv: Är du säker på att du permanent vill ta bort nätverket %s?

en: Error deleting network '%s'
sv: Fel när nätverket ”%s” togs bort

en: Error starting network '%s'
sv: Fel vid start av nätverket ”%s”

en: Error stopping network '%s'
sv: Fel vid stopp av nätverket ”%s”

en: Error launching network wizard: %s
sv: Fel vid start av nätverksguiden: %s

en: Error changing network settings: %s
sv: Fel vid ändring av nätverksinställningar: %s

en: Copy Volume Path
sv: Kopiera volymens sökväg

en: Volumes
sv: Volymer

en: Size
sv: Storlek

en: Used By
sv: Används av

en: Storage Pools
sv: Lagringspooler

en: Libvirt connection does not support storage management.
sv: Libvirt-anslutningen stödjer inte lagringshantering.

en: %(bytesfree)s Free / <i>%(bytesinuse)s In Use</i>
sv: %(bytesfree)s fritt / <i>%(bytesinuse)s använt</i>

en: Create new volume
sv: Skapa en ny volym

en: Pool does not support volume creation
sv: Poolen stödjer inte att skapa volymer

en: No storage pool selected.
sv: Ingen lagringspool vald.

en: Error selecting pool: %s
sv: Fel vid val av pool: %s

en: Error stopping pool '%s'
sv: Fel vid start av pool ”%s”

en: Error starting pool '%s'
sv: Fel vid start av pool ”%s”

en: Error launching pool wizard: %s
sv: Fel vid start av pool-guiden: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the pool %s?
sv: Är du säker på att du permanent vill radera poolen %s?

en: Error deleting pool '%s'
sv: Fel när pool raderades: ”%s”

en: Error refreshing pool '%s'
sv: Fel vid uppfriskande av pool ”%s”

en: Error launching volume wizard: %s
sv: Fel vid start av volymguiden: %s

en: Are you sure you want to permanently delete the volume %s?
sv: Är du säker på att du permanent vill radera volymen %s?

en: Error deleting volume '%s'
sv: Fel när volymen ”%s” raderades

en: Error changing pool settings: %s
sv: Fel vid ändring av pool-inställningar: %s

en: Authentication required
sv: Autenticering krävs

en: The remote host requires a version of netcat/nc which supports the -U option.
sv: Fjärrvärden kräver en version av netcat/nc som stödjer flaggan -U.

en: Configure SSH key access for the remote host, or install an SSH askpass package locally.
sv: Konfigurera SSH-nyckelåtkomst för fjärrvärden, eller installera ett lokalt SSH-askpass-paket.

en: Verify that the 'libvirtd' daemon is running on the remote host.
sv: Verifiera att demonen ”libvirtd” kör på fjärrvärden.

en: Verify that:
     - A Xen host kernel was booted
     - The Xen service has been started
sv: Verifiera att:
     - En Xen-värdkärna startades
     - Xen-tjänsten har startats

en: Could not detect a local session: if you are running virt-manager over ssh -X or VNC, you may not be able to connect to libvirt as a regular user. Try running as root.
sv: Kunde inte hitta en lokal session: om man kör virt-manager över ssh -X eller VNC kan man kanske inte ansluta till libvirt som en vanlig användare. Prova att köra som root.

en: Verify that the 'libvirtd' daemon is running.
sv: Verifiera att demonen ”libvirtd” kör.

en: Unable to connect to libvirt %s.
sv: Kan inte ansluta till libvirt %s.

en: Virtual Machine Manager Connection Failure
sv: Fel vid anslutningen till administration av virtuell maskin

en: The libvirtd service does not appear to be installed. Install and run the libvirtd service to manage virtualization on this host.
sv: Tjänsten libvirtd verkar inte vara installerad. Installera och kör tjänsten libvirtd för att hantera virtualisering på denna värd.

en: Could not detect a default hypervisor. Make sure the appropriate QEMU/KVM virtualization packages are installed to manage virtualization on this host.
sv: Kunde inte upptäcka någon standard-hypervisor. Se till att de lämpliga QEMU-/KVM-virtualiseringspaketen är installerade för att hantera virtualisering på denna värd.

en: A virtualization connection can be manually added via File->Add Connection
sv: En virtualiseringsanslutning kan läggas till manuellt via Arkiv→Lägg till anslutning

en: Error launching libguestfs appliance: %s
sv: Fel vid start av redskap för libguestfs: %s

en: Inspection found no operating systems.
sv: Inspektionen hittade inga operativsystem.

en: Error inspection VM: %s
sv: Fel vid inspektion av VM: %s

en: Cannot inspect VM on remote connection
sv: Kan inte inspektera en VM på en fjärranslutning

en: Running
sv: Kör

en: Paused
sv: Pausad

en: Shutting Down
sv: Stänger av

en: Saved
sv: Sparad

en: Shutoff
sv: Avstängd

en: Crashed
sv: Kraschad

en: Suspended
sv: Vänteläge

en: Booted
sv: Startad

en: Migrated
sv: Migrerad

en: Restored
sv: Återställd

en: From snapshot
sv: Från ögonblicksbild

en: Unpaused
sv: Avpausad

en: Migration canceled
sv: Migrationen avbruten

en: Save canceled
sv: Sparandet avbrutet

en: Event wakeup
sv: Uppväckt av händelse

en: User
sv: Användare

en: Migrating
sv: Migrerar

en: Saving
sv: Sparar

en: Dumping
sv: Skriver ut

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: Shutting down
sv: Stänger av

en: Shut Down
sv: Stäng av

en: Destroyed
sv: Förstörd

en: Failed
sv: Misslyckad

en: Panicked
sv: Panikslagen

en: Error launching manager: %s
sv: Fel vid start av hanterare: %s

en: _New
sv: _Ny

en: _Connect
sv: _Anslut

en: Dis_connect
sv: Koppla _ifrån

en: De_lete
sv: _Ta bort

en: CPU usage
sv: Processoranvändning

en: Host CPU usage
sv: Värdprocessoranvändning

en: Memory usage
sv: Minnesanvändning

en: Disk I/O
sv: Disk-I/O

en: Network I/O
sv: Nätverks-I/O

en: This will remove the connection:
    
    %s
    
    Are you sure?
sv: Detta kommer ta bort anslutningen:
    
    %s
    
    Är du säker?

en: %(uri)s (Double click to connect)
sv: %(uri)s (Dubbelklicka för att ansluta)

en: %(connection)s - Not Connected
sv: %(connection)s – Inte ansluten

en: %(connection)s - Connecting...
sv: %(connection)s – Ansluter...

en: _Restore
sv: _Återställ

en: Resume the virtual machine
sv: Återuppta den virtuella maskinen

en: Disabled in preferences dialog.
sv: Inaktiverat i inställningsdialogen.

en: Error launching migrate dialog: %s
sv: Fel vid start av migrationsdialogen: %s

en: Direct
sv: Direkt

en: Tunnelled
sv: Tunnlad

en: <span size='large'>Migrate '%(vm)s'</span>
sv: <span size='large'>Migrrera ”%(vm)s”</span>

en: A valid destination connection must be selected.
sv: En giltig destinationsanslutning måste väljas.

en: A remotely accessible libvirt URI is required for tunneled migration, but the selected connection is a local URI. Libvirt will reject this unless you add a transport.
sv: En på avstånd åtkomlig libvirt-URI behövs för tunnlad migrering, men den valda anslutningen är en lokal URI. Libvirt kommer avvisa detta om du inte lägger till en transport.

en: %(uri)s (Hypervisors do not match)
sv: %(uri)s (Hypervisorerna stämmer inte överens)

en: %(uri)s (Disconnected)
sv: %(uri)s (Frånkopplad)

en: %(uri)s (Same connection)
sv: %(uri)s (Samma anslutning)

en: No usable connections available.
sv: Inga användbara anslutningar tillgängliga.

en: Unable to migrate guest: %s
sv: Det går inte att migrera gästen: %s

en: Uncaught error validating input: %s
sv: Ej fångade fel vid validering av indata: %s

en: Migrating VM '%s'
sv: Migrerar VM ”%s”

en: Migrating VM '%(name)s' to %(host)s. This may take a while.
sv: Migrerar VM ”%(name)s” till %(host)s. Detta kan ta en stund.

en: Error cancelling migrate job: %s
sv: Fel när migreringsjobbet avbröts: %s

en: Can not change shared memory setting when <numa> is configured.
sv: Kan inte ändra inställningen för delat minne när <numa> är konfigurerat.

en: Libvirt may not be new enough to support memfd.
sv: Libvirt kanske inte är ny nog för att stödja memfd.

en: Libvirt connection does not support snapshots.
sv: Libvirt-anslutningen stödjer inte ögonblicksbilder.

en: Snapshots are only supported if all writeable disks images allocated to the guest are qcow2 format.
sv: Ögonblicksbilder stödjs endast om alla skrivbara diskavbilder som är allokerade till gästen är i formatet qcow2.

en: Snapshots require at least one writeable qcow2 disk image allocated to the guest.
sv: Ögonblicksbilder behöver åtminstone en skrivbar qcow2-diskavbild allokerad till gästen.

en: Could not find specified device in the inactive VM configuration: %s
sv: Kunde inte hitta angiven enhet i den inaktiva VM-konfigurationen: %s

en: Saving domain to disk
sv: Spara domän till disk

en: Migrating domain
sv: Migrera domän

en: Isolated network
sv: Isolerat nätverk

en: NAT to %s
sv: NAT till %s

en: Route to %s
sv: Rutt till %s

en: %s network
sv: %s nätverk

en: Interface %s
sv: Gränssnitt %s

en: Filesystem Directory
sv: Filsystemskatalog

en: Pre-Formatted Block Device
sv: Förformaterad blockenhet

en: Network Exported Directory
sv: Nätverksexporterad katalog

en: LVM Volume Group
sv: LVM-volymgrupp

en: Physical Disk Device
sv: Fysisk diskenhet

en: iSCSI Target
sv: iSCSI-mål

en: SCSI Host Adapter
sv: SCSI-värdadapter

en: Multipath Device Enumerator
sv: Flervägsenhetsuppräknare

en: Gluster Filesystem
sv: Gluster-filsystem

en: RADOS Block Device/Ceph
sv: RADOS-blockenhet/Ceph

en: Sheepdog Filesystem
sv: Sheepdog-filsystem

en: ZFS Pool
sv: ZFS-pool

en: Type to start searching...
sv: Skriv för att börja söka...

en: Error launching preferences: %s
sv: Fel vid start av inställningar: %s

en: Never
sv: Aldrig

en: Fullscreen only
sv: Endast helskärm

en: Always
sv: Alltid

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: System default (%s)
sv: Systemstandard (%s)

en: Manual redirect only
sv: Endast manuell omdirigering

en: Auto redirect on USB attach
sv: Omdirigera automatiskt vid inkoppling av USB

en: Application default
sv: Programstandard

en: Nearest host CPU model
sv: Närmaste värd-CPU-modell

en: System default
sv: Systemstandard

en: python libguestfs support is not installed
sv: pythonstöd för libguestfs är inte installerat

en: Configure grab key combination
sv: Konfigurera fångsttangentkombination

en: You can now define grab keys by pressing them.
    To confirm your selection please click OK button
    while you have desired keys pressed.
sv: Nu kan du definiera fångsttangenter genom att trycka på dem.
    För att bekräfta ditt val klickar du på OK-knappen
    medan du har de önskade tangenterna nedtryckta.

en: Please press desired grab key combination
sv: Tryck på önskad kombination av fångsttangenter

en: Cannot use local storage on remote connection.
sv: Kan inte använda lokal lagring på en fjärranslutning.

en: Choose Storage Volume
sv: Välj lagringsvolym

en: _Show Virtual Machine Manager
sv: _Visa hanteraren av virtuella maskiner

en: Error starting Virtual Machine Manager
sv: Fel när administrationsprogram för virtuella maskiner startades

en: Error starting Virtual Machine Manager: %(error)s
sv: Fel när administrationsprogram för virtuella maskiner startades: %(error)s

en: _Reboot
sv: Starta _om

en: F_orce Reset
sv: F_ramtvinga återställning

en: _Force Off
sv: _Framtvingad avstängning

en: Sa_ve
sv: S_para

en: R_esume
sv: _Återuppta

en: Clone...
sv: Klona...

en: Migrate...
sv: Migrera...

en: Error cancelling save job: %s
sv: Fel när jobb att spara avbröts: %s

en: Are you sure you want to save '%s'?
sv: Är du säker på att du vill spara ”%s”?

en: Error saving domain: %s
sv: Fel när domän sparades: %s

en: Saving Virtual Machine
sv: Sparar virtuell maskin

en: Saving virtual machine memory to disk
sv: Sparar virtuell maskins minne till disk

en: Are you sure you want to force poweroff '%s'?
sv: Är du säker på att du vill tvinga fram avstängning ”%s”?

en: This will immediately poweroff the VM without shutting down the OS and may cause data loss.
sv: Detta kommer omedelbart stänga av VM:en utan att ta ner operativsystemet och kan orsaka dataförlust.

en: Error shutting down domain
sv: Fel när domän stängdes av

en: Are you sure you want to pause '%s'?
sv: Är du säker på att du vill pausa ”%s”?

en: Error pausing domain
sv: Fel när domänen pausades

en: Error unpausing domain
sv: Fel när domänpausen skulle sluta

en: Error restoring domain: %s
sv: Fel när domänen återställdes: %s

en: The domain could not be restored. Would you like
    to remove the saved state and perform a regular
    start up?
sv: Domänen kunde inte återställas. Vill du
    ta bort det sparade tillståndet och utföra
    en normal uppstart?

en: Error removing domain state: %s
sv: Fel när domäntillståndet togs bort: %s

en: Restoring Virtual Machine
sv: Återställer virtuell maskin

en: Restoring virtual machine memory from disk
sv: Återställer virtuell maskins minne från disk

en: Error starting domain
sv: Fel när domänen startades

en: Are you sure you want to poweroff '%s'?
sv: Är du säker på att du vill stänga av strömmen för ”%s”?

en: Are you sure you want to reboot '%s'?
sv: Är du säker på att du vill starta om ”%s”?

en: Error rebooting domain
sv: Fel vid omstart av domänen

en: Are you sure you want to force reset '%s'?
sv: Är du säker på att du vill framtvinga en återställning av ”%s”?

en: This will immediately reset the VM without shutting down the OS and may cause data loss.
sv: Detta kommer omedelbart återställa VM:en utan att stänga av OS:et och kan orsaka förlust av data.

en: Error resetting domain
sv: Fel vid återställning av domänen

en: Error launching details: %s
sv: Fel vid start av detaljer: %s

en: This will abort the installation. Are you sure?
sv: Detta kommer att avbryta installationen. Är du säker?

en: %(vm-name)s on %(connection-name)s
sv: %(vm-name)s på %(connection-name)s

en: Manage VM snapshots
sv: Hantera VM-ögonblicksbilder

en: Error taking screenshot: %s
sv: Fel när en skärmbild togs: %s

en: Error initializing spice USB device widget
sv: Fel vid initiering av enhetswidgeten för spice USB

en: Select USB devices for redirection
sv: Välj USB-enheter att omdirigeras

en: Save Virtual Machine Screenshot
sv: Spara skärmdumpar för virtuell maskin

en: PNG files
sv: PNG-filer

en: There are unapplied changes.
sv: Det finns ändringar som inte verkställts.

en: Your changes will be lost if you leave this tab. Really leave this tab?
sv: Dina ändringar kommer gå förlorade om du lämnar denna flik. Vill du verkligen lämna denna flik?

en: Your XML changes will be lost if you leave this tab. Really leave this tab?
sv: Dina XML-ändringar kommer gå förlorade om du lämnar denna flik. Vill du verkligen lämna denna flik?

en: Host does not support virtualization type '%(virttype)s' for architecture '%(arch)s'
sv: Värden stödjer inte virtualiseringstypen "%(virttype)s" för arkitekturen "%(arch)s"

en: Host does not support any virtualization options for architecture '%(arch)s'
sv: Värden stödjer inte några virtualiseringsalternativ för arkitekturen ”%(arch)s”

en: Host does not support virtualization type '%(virttype)s'
sv: Värden stödjer inte virtualiseringstypen ”%(virttype)s”

en: Host does not support any virtualization options
sv: Värden stödjer inte några virtualiseringsalternativ

en: Host does not support domain type %(domain)s with machine '%(machine)s' for virtualization type '%(virttype)s' with architecture '%(arch)s'
sv: Värden stödjer inte domäntypen %(domain)s med maskinen "%(machine)s" för virtualiseringstypen "%(virttype)s" med arkitekturen "%(arch)s"

en: Host does not support domain type %(domain)s for virtualization type '%(virttype)s' with architecture '%(arch)s'
sv: Värden stödjer inte domäntypen %(domain)s för virtualiseringstypen "%(virttype)s" med arkitekturen "%(arch)s"

en: See man page for examples and full option syntax.
sv: Se manualsidan för exempel och fullständig syntax för flaggor.

en: Use '--option=?' or '--option help' to see available suboptions
sv: Använd ”--option=?” eller ”--option help” för att se tillgängliga underflaggor

en: Domain installation does not appear to have been successful.
    If it was, you can restart your domain by running:
      %s
    otherwise, please restart your installation.
sv: Domäninstallationen verkar inte ha lyckats.  Om den gjorde
    det kan du starta om din domän genom att köra:
      %s
    annars, starta om din installation.

en: %(path)s may not be accessible by the hypervisor. You will need to grant the '%(user)s' user search permissions for the following directories: %(dirs)s
sv: %(path)s är kanske inte åtkomlig för hypervisorn. Du kommer behöva ge användaren ”%(user)s” sökrättigheter för följande kataloger: %(dirs)s

en:  (Use --check %s=off or --check all=off to override)
sv:  (Använd --check %s=off eller --check all=off för att åsidosätta)

en: This will overwrite the existing path '%s'
sv: Detta kommer skriva över den befintliga sökvägen ”%s”

en: Disk %(path)s is already in use by other guests %(names)s.
sv: Disken %(path)s används redan av andra gäster %(names)s.

en: Running graphical console command: %(command)s
sv: Kör det grafiska konsol-kommandot: %(command)s

en: Running text console command: %(command)s
sv: Kör textkonsolkommandot: %(command)s

en: Could not find domain '%(domain)s': %(error)s
sv: Kunde inte hitta domänen ”%(domain)s”: %(error)s

note: translators: option1 and option2 are command line options, e.g. -a or --disk
en: Cannot use %(option1)s and %(option2)s at the same time
sv: Det går inte att använda %(option1)s och %(option2)s på samma gång

en: Connect to hypervisor with libvirt URI
sv: Anslut till hypervisorn med libvirt-URI

en: Configure guest console auto connect. Example:
    --autoconsole text
    --autoconsole graphical
    --autoconsole none
sv: Konfigurera gästkonsolens autoanslutning. Exempel:
    --autoconsole text
    --autoconsole graphical
    --autoconsole none

en: Don't automatically try to connect to the guest console
sv: Försök inte automatiskt att ansluta till gästkonsolen

en: Don't boot guest after completing install.
sv: Starta inte gästen efter en avslutad installation.

en: Don't check name collision, overwrite any guest with the same name.
sv: Kontrollera inte namnkollisioner, skriv över eventuella gäster med samma namn.

en: Print the generated domain XML rather than create the guest.
sv: Skriv den genererade domän-XML:en istället för att skapa gästen.

en: Run through install process, but do not create devices or define the guest.
sv: Kör igenom installationsprocessen, men skapa inte enheter eller definiera gäster.

en: Enable or disable validation checks. Example:
    --check path_in_use=off
    --check all=off
sv: Aktivera eller inaktivera valideringskontroller. Exempel:
    --check path_in_use=off
    --check all=off

en: Suppress non-error output
sv: Undertryck annat än felutskrifter

en: Print debugging information
sv: Skriv ut felsökningsinformation

en: Configure guest metadata. Ex:
    --metadata name=foo,title="My pretty title",uuid=...
    --metadata description="My nice long description"
sv: Konfigurera gästmetadata. Ex:
    --metadata name=foo,title="Min fina rubrik",uuid=...
    --metadata description="Min fina långa beskrivning"

en: Configure guest memory allocation. Ex:
    --memory 1024 (in MiB)
    --memory memory=1024,currentMemory=512
sv: Konfigurera allokering av gästminne. Ex:
    --memory 1024 (i MiB)
    --memory memory=1024,currentMemory=512

en: Number of vCPUs to configure for your guest. Ex:
    --vcpus 5
    --vcpus 5,maxvcpus=10,cpuset=1-4,6,8
    --vcpus sockets=2,cores=4,threads=2
sv: Antal vCPU:er att konfigurera för din gäst. Ex:
    --vcpus 5
    --vcpus 5,maxvcpus=10,cpuset=1-4,6,8
    --vcpus sockets=2,cores=4,threads=2

en: CPU model and features. Ex:
    --cpu coreduo,+x2apic
    --cpu host-passthrough
sv: CPU-modell och -funktioner. T.ex:
    --cpu coreduo,+x2apic
    --cpu host-passthrough

en: Configure guest display settings. Ex:
    --graphics spice
    --graphics vnc,port=5901,listen=0.0.0.0
    --graphics none
sv: Konfigurera inställningar för gästens display. T.ex.:
    --graphics spice
    --graphics vnc,port=5901,listen=0.0.0.0
    --graphics none

en: Configure a guest network interface. Ex:
    --network bridge=mybr0
    --network network=my_libvirt_virtual_net
    --network network=mynet,model=virtio,mac=00:11...
    --network none
    --network help
sv: Konfigurera en gästs nätverksgränssnitt. T.ex.:
    --network bridge=minbr0
    --network network=mitt_libvirt_virtuella_nät
    --network network=mittnät,model=virtio,mac=00:11...
    --network none
    --network help

en: Configure a guest controller device. Ex:
    --controller type=usb,model=qemu-xhci
    --controller type=scsi,model=virtio-scsi
sv: Konfigurera en styrenhet för gästen. T.ex.:
    --controller type=usb,model=qemu-xhci
    --controller type=scsi,model=virtio-scsi

en: Configure a guest input device. Ex:
    --input tablet
    --input keyboard,bus=usb
sv: Konfigurera en inmatningsenhet för gästen. T.ex.:
    --input tablet
    --input keyboard,bus=usb

en: Configure a guest serial device
sv: Konfigurera en gästs seriella enhet

en: Configure a guest parallel device
sv: Konfigurera en gästs parallella enhet

en: Configure a guest communication channel
sv: Konfigurera en gästs kommunikationskanal

en: Configure a text console connection between the guest and host
sv: Konfigurera en textkonsolförbindelse mellan gästen och värden

en: Configure physical USB/PCI/etc host devices to be shared with the guest
sv: Konfigurera fysiska USB/PCI/etc. värdenheter till att delas med gästen

en: Pass host directory to the guest. Ex: 
    --filesystem /my/source/dir,/dir/in/guest
    --filesystem template_name,/,type=template
sv: Skicka värdkataloger till gästen. T.ex.: 
    --filesystem /min/käll/kat,/kat/i/gästen
    --filesystem mallnamn,/,type=template

en: Configure guest sound device emulation
sv: Konfigurera gästens emulering av ljudenheter

en: Configure host audio backend for sound devices
sv: Konfigurera värdens audiobakände som ljudenheter

en: Configure a guest watchdog device
sv: Konfigurera en vakthundsenhet på gästen

en: Configure guest video hardware.
sv: Konfigurera gästens videohårdvara.

en: Configure a guest smartcard device. Ex:
    --smartcard mode=passthrough
sv: Konfigurera en smartkortenhet på gästen. T.ex.:
    --smartcard mode=passthrough

en: Configure a guest redirection device. Ex:
    --redirdev usb,type=tcp,server=192.168.1.1:4000
sv: Konfigurera en omdirigeringsenhet för gästen. T.ex.:
    --redirdev usb,type=tcp,server=192.168.1.1:4000

en: Configure a guest memballoon device. Ex:
    --memballoon model=virtio
sv: Konfigurera en memballoon-enhet för gästen. T.ex.:
    --memballoon model=virtio

en: Configure a guest TPM device. Ex:
    --tpm /dev/tpm
sv: Konfigurera en TPM-enhet för gästen. T.ex.:
    --tpm /dev/tpm

en: Configure a guest RNG device. Ex:
    --rng /dev/urandom
sv: Konfigurera en gäst-RNG-enhet. T.ex:
    --rng /dev/urandom

en: Configure a guest panic device. Ex:
    --panic default
sv: Konfigurera en panikenhet för gästen. T.ex.:
    --panic default

en: Configure a guest shared memory device. Ex:
    --shmem name=shmem0
sv: Konfigurera en delad minnes-enhet för gästen. T.ex:
    --shmem name=shmem0

en: Configure a guest memory device. Ex:
    --memdev dimm,target.size=1024
sv: Konfigurera en minnesenhet för gästen. T.ex:
    --memdev dimm,target.size=1024

en: Configure guest vsock sockets. Ex:
    --vsock cid.auto=yes
    --vsock cid.address=7
sv: Konfigurera vsock-uttag på gästen. T.ex.:
    --vsock cid.auto=yes
    --vsock cid.address=7

en: Configure an IOMMU device. Ex:
    --iommu model=intel,driver.aw_bits=48
sv: Konfigurera en IOMMU-enhet. T. ex.:
    --iommu model=intel,driver.aw_bits=48

en: Set domain <iothreads> and <iothreadids> configuration.
sv: Sätt domänkonfiguration av <iothreads> och <iothreadids>.

en: Set domain seclabel configuration.
sv: Sätt domänkonfigurationen av seclabel.

en: Set guest to perform the S390 cryptographic key management operations.
sv: Ställ in gästen till att utföra S390:s operationer för hantering av kryptografiska nycklar.

en: Tune CPU parameters for the domain process.
sv: Trimma CPU-parametrar för domänprocessen.

en: Tune NUMA policy for the domain process.
sv: Ställ in NUMA-policyn för domänprocessen.

en: Tune memory policy for the domain process.
sv: Ställ in minnespolicyn för domänprocessen.

en: Tune blkio policy for the domain process.
sv: Ställ in blkio-policyn för domänprocessen.

en: Set memory backing policy for the domain process. Ex:
    --memorybacking hugepages=on
sv: Sätt policyn för minnesuppbackning för domänprocessen. T.ex.:
    --memorybacking hugepages=on

en: Set domain <features> XML. Ex:
    --features acpi=off
    --features apic=on,apic.eoi=on
sv: Sätt domänens <features>-XML. T.ex.:
    --features acpi=off
    --features apic=on,apic.eoi=on

en: Set domain <clock> XML. Ex:
    --clock offset=localtime,rtc_tickpolicy=catchup
sv: Sätt domänens <clock>-XML. T.ex.:
    --clock offset=localtime,rtc_tickpolicy=catchup

en: Configure VM power management features
sv: Konfigurera strömhanteringsfunktioner för VM

en: Configure VM lifecycle management policy
sv: Konfigurera livscykelhanteringspolicyn för VM

en: Configure VM resource partitioning (cgroups)
sv: Konfigurera resurspartitionering (cgroups) för VM

en: Configure SMBIOS System Information. Ex:
    --sysinfo host
    --sysinfo bios.vendor=MyVendor,bios.version=1.2.3,...
sv: Konfigurera SMBIOS systeminformation. T.ex.:
    --sysinfo host
    --sysinfo bios.vendor=MinTllverkare,bios.version=1.2.3-,...

en: Pass arguments directly to the QEMU emulator. Ex:
    --qemu-commandline='-display gtk,gl=on'
    --qemu-commandline env=DISPLAY=:0.1
sv: Skicka argument direkt till QEMU-emulatorm. T.ex:
    --qemu-commandline='-display gtk,gl=on'
    --qemu-commandline env=DISPLAY=:0.1

en: Configure VM launch security (e.g. SEV memory encryption). Ex:
    --launchSecurity type=sev,cbitpos=47,reducedPhysBits=1,policy=0x0001,dhCert=BASE64CERT
    --launchSecurity sev
sv: Konfigurera VM-startsäkerhet (t.ex. SEV-minneskryptering). T.ex.:
    --launchSecurity type=sev,cbitpos=47,reducedPhysBits=1,policy=0x0001,dhCert=BASE64CERT
    --launchSecurity sev

en: Configure guest boot settings. Ex:
    --boot hd,cdrom,menu=on
    --boot init=/sbin/init (for containers)
sv: Konfigurera startinställningar för gästen. T.ex.:
    --boot hd,cdrom,menu=on
    --boot init=/sbin/init (för behållare)

en: Enable user namespace for LXC container. Ex:
    --idmap uid.start=0,uid.target=1000,uid.count=10
sv: Aktivera användarnamnrymder för LXC-behållare. T.ex.:
    --idmap uid.start=0,uid.target=1000,uid.count=10

en: Specify storage with various options. Ex.
    --disk size=10 (new 10GiB image in default location)
    --disk /my/existing/disk,cache=none
    --disk device=cdrom,bus=scsi
    --disk=?
sv: Ange lagring med diverse flaggor. T.ex.
    --disk size=10 (ny 10GiB avbild på standardplatsen)
    --disk /min/befintliga/disk,cache=none
    --disk device=cdrom,bus=scsi
    --disk=?

en: OS options
sv: OS-alternativ

en: The OS being installed in the guest.
sv: OS:et installeras på gästen.

en: The OS installed in the guest.
sv: OS:et är installerat på gästen.

en: This is used for deciding optimal defaults like VirtIO.
    Example values: fedora29, rhel7.0, win10, ...
    Use '--osinfo list' to see a full list.
sv: Detta används för att bestämma optimala standardvärden som VirtIO.
    Exempelvärden: fedora29, rhel7.0, win10, …
    Använd ”--osinfo list” för en fullständig lista.

en: Perform raw XML XPath options on the final XML. Example:
    --xml ./cpu/@mode=host-passthrough
    --xml ./devices/disk[2]/serial=new-serial
    --xml xpath.delete=./clock
sv: Utför råa XML XPath-flaggor på den slutliga XML:en. Exempel:
    --xml ./cpu/@mode=host-passthrough
    --xml ./devices/disk[2]/serial=new-serial
    --xml xpath.delete=./clock

en: %(key)s must be 'yes' or 'no'
sv: %(key)s måste vara ”yes” eller ”no”

en: Don't know how to match device type '%(device_type)s' property '%(property_name)s'
sv: Vet inte hur man skall matcha enhetstypen ”%(device_type)s” egenskap ”%(property_name)s”

en: Unknown %(optionflag)s options: %(string)s
sv: Okända %(optionflag)s-flaggor: %(string)s

en: Error: %(cli_flag_name)s %(options)s: %(err)s
sv: Fel: %(cli_flag_name)s %(options)s: %(err)s

en: Unable to connect to graphical console: virt-viewer not installed. Please install the 'virt-viewer' package.
sv: Kan inte ansluta till den grafiska konsolen: virt-viewer är inte installerad. Installera paketet "virt-viewer".

en: Graphics requested but DISPLAY is not set. Not running virt-viewer.
sv: Grafik begärd men DISPLAY inte satt. Kör inte virt-viewer.

en: Unknown autoconsole type '%s'
sv: Okänd autoconsole-typ ”%s”

en: Improper value for 'size': %s
sv: Felaktigt värde för ”size”: %s

en: Unknown '%(optionname)s' value '%(string)s'
sv: Okänt ”%(optionname)s”-värde ”%(string)s”

en: Storage volume must be specified as vol=poolname/volname
sv: Lagringsvolymer måste anges som vol=poolnamn/volnamn

en: Expected PCI format string for '%s'
sv: PCI-formatsträng förväntades för ”%s”

en: %s corresponds to multiple node devices
sv: %s motsvarar flera nodenheter

en: Did not find a matching node device for '%s'
sv: Hittade inte någon matchande nodenhet för ”%s”

en: You can see additional information with:
    
      osinfo-query os
sv: Man kan se ytterligare information med:
    
      osinfo-query os

en: Could not remove old vm '%(vm)s': %(error)s
sv: Kunde inte ta bort den gamla vm:en ”%(vm)s”: %(error)s

en: Domain '%s' was not found.
sv: Domänen ”%s” finns inte.

en: Clone onto existing storage volume is not currently supported: '%s'
sv: Att klona på en befintlig lagringsvolym stödjs för närvarande inte: ”%s”

en: Disk path '%s' does not exist.
sv: Disksökvägen ”%s” finns inte.

en: Cloning rbd volumes is not yet supported.
sv: Att klona rbd-volymer stödjs inte ännu.

en: Disk network type '%s' is not cloneable.
sv: Disknätverkstypen ”%s” går inte att klona.

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Marked as shareable
sv: Markerad som delbar

en: Could not use path '%(path)s' for cloning: %(error)s
sv: Kunde inte använda sökvägen ”%(path)s” för att klona: %(error)s

en: Could not determine original disk information: %s
sv: Kunde inte avgöra originaldiskinformation: %s

en: Domain to clone must be shutoff.
sv: En domän att klona måste vara avstängd.

en: Setting the graphics device port to autoport, in order to avoid conflicting.
sv: Sätter grafikenhetens port till autoport, för att undvika konflikter.

en: Invalid name for new guest: %s
sv: Felaktigt namn på ny gäst: %s

en: Size must be specified for non existent volume '%s'
sv: Storleken måste anges för den icke befintliga volymen ”%s”

en: Don't know how to create storage for path '%s'. Use libvirt APIs to manage the parent directory as a pool first.
sv: Vet inte hur man skapar lagring för sökvägen ”%s”. Använd libvirt-API:er för att hantera föräldrakatalogen som en pool först.

en: Format attribute not supported for this volume type
sv: Formatattribut stödjs inte för denna volymtyp

en: Device type '%s' requires a path
sv: Enhetstypen ”%s” behöver en sökväg

en: Must specify storage creation parameters for non-existent path '%s'.
sv: Måste ange parametrar för att skapa lagring för den icke befintliga sökvägen ”%s”.

en: Only %(number)s disk for bus '%(bus)s' are supported | Only %(number)s disks for bus '%(bus)s' are supported
sv[0]: Endast %(number)s disk för bussen ”%(bus)s” stödjs
sv[1]: Endast %(number)s diskar för bussen ”%(bus)s” stödjs

en: Filesystem target '%s' must be an absolute path
sv: Filsystemsmålet ”%s” måste vara en absolut sökväg

en: %s must be above 5900, or -1 for auto allocation
sv: %s måste vara över 5900, eller -1 för automatisk allokering

en: Don't know how to generate nodedev for mdev type id '%s'
sv: Vet inte hur man generar nodedev för mdev typ id ”%s”

en: Unsupported node device type '%s'
sv: Nodenhetstypen ”%s” stödjs inte

en: The MAC address '%s' is in use by another virtual machine.
sv: MAC-adressen ”%s” används av en annan virtuell maskin.

en: Cannot use storage %(path)s: %(err)s
sv: Kan inte använda lagringen %(path)s: %(err)s

en: Permissions on '%s' did not stick
sv: Rättigheterna på ”%s” fastnade inte

en: The filesystem will not have enough free space to fully allocate the sparse file when the guest is running.
sv: Filsystemet kommer inte ha tillräckligt med fritt utrymme för att helt allokera den glesa filen när gästen kör.

en: There is not enough free space to create the disk.
sv: Det finns inte tillräckligt med fritt utrymme för att skapa disken.

en: %(mem1)s M requested > %(mem2)s M available
sv: %(mem1)s M begärt > %(mem2)s M tillgängligt

en: size is required for non-existent disk '%s'
sv: storlek krävs för den icke befintliga disken ”%s”

en: Cloning %(srcfile)s
sv: Klonar %(srcfile)s

en: Error cloning diskimage %(inputpath)s to %(outputpath)s: %(error)s
sv: Fel när diskavbilden %(inputpath)s klonades till %(outputpath)s: %(error)s

en: Total CPUs implied by topology (sockets=%(sockets)d * dies=%(dies)d * cores=%(cores)d * threads=%(threads)d == %(total)d) does not match vCPU count %(vcpus)d
sv: Totala CPU:er implicerad av topologin (socklar=%(sockets)d * skivor=%(dies)d * kärnor=%(cores)d * trådar=%(threads)d == %(total)d) stämmer inte med vCPU-antalet %(vcpus)d

en: Missing mandatory attribute 'type'
sv: Saknat obligatoriskt attribut ”type”

en: SEV launch security requires a Q35 UEFI machine
sv: SEV-startsäkerhet kräver en Q35 UEFI-maskin

en: SEV launch security is not supported on this platform
sv: SEV-startsäkerhet stödjs inte på denna plattform

en: Failed to get expanded CPU XML: %s
sv: Misslyckades att få expanderad CPU-XML: %s

en: Default
sv: Standard

en: Custom: %(path)s
sv: Anpassad: %(path)s

en: Guest
sv: Gäst

en: Guest name '%s' is already in use.
sv: Gästnamnet ”%s” används redan.

en: Libvirt version does not support UEFI.
sv: Libvirt-versionen stödjer inte UEFI.

en: Don't know how to setup UEFI for arch '%s'
sv: Vet inte hur man sätter upp UEFI för arkitekturen ”%s”

en: Did not find any UEFI binary path for arch '%s'
sv: Hittade inte någon UEFI-binärsökväg för arkitekturen ”%s”

en: Removing disk '%s'
sv: Tar bort disken ”%s”

en: Overriding memory to %(number)s MiB needed for %(osname)s network install.
sv: Åsidosätter minnet till %(number)s MiB som behövs för %(osname)s-nätverksinstallation.

en: Creating domain...
sv: Skapar domänen...

en: Domain type 'vz' doesn't support transient installs.
sv: Domäntypen ”vz” stödjer inte transienta installationer.

en: Validating install media '%(media)s' failed: %(error)s
sv: Validering av installationsmediumet ”%(media)s” misslyckades: %(error)s

en: location kernel/initrd may only be specified with a location URL/path
sv: platsen för kernel/initrd får endast anges med en plats-URL/-sökväg

en: location kernel/initrd must be be specified as a pair
sv: platsen för kernel/initrd måste anges som ett par

en: Cannot access install tree on remote connection: %s
sv: Kan inte komma åt installationsträdet på fjärrförbindelsen: %s

en: Couldn't find kernel for install tree.
sv: Kunde inte hitta kärnan till installationsträdet.

en: Directory tree installs typically do not work unless extra kernel args are passed to point the installer at a network accessible install tree.
sv: Katalogträdsinstallationer fungerar typiskt inte om inte extra kärn-argument skickas för att peka ut installeraren i ett nätverksåtkomligt installationsträd.

en: %(osname)s cannot use '%(loginname)s' as user-login.
sv: %(osname)s kan inte använda ”%(loginname)s” som användarinloggning.

en: %s requires the user-password to be set.
sv: %s kräver att användarlösenordet är satt.

en: %s requires the admin-password to be set.
sv: %s kräver att administratörslösenordet är satt.

en: libosinfo or osinfo-db is too old to support unattended installs.
sv: libosinfo eller osinfo-db är för gammal för att stödja obevakade installationer.

en: OS '%(osname)s' does not support required injection method '%(methodname)s'
sv: OS:et ”%(osname)s” stödjer inte den begärda injiceringsmetoden ”%(methodname)s”

en: OS '%s' media does not support unattended installation
sv: OS:et ”%s” medium stödjer inte obevakad installation

en: OS '%s' does not support unattended installation.
sv: OS:et ”%s” stödjer inte obevakad installation.

en: OS '%(osname)s' does not support unattended installation for the '%(profilename)s' profile. Available profiles: %(profiles)s
sv: OS:et ”%(osname)s” stödjer inte obevakad installation för profilen ”%(profilename)s”. Tillgängliga profiler: %(profiles)s

en: Using unattended profile '%s'
sv: Använder obevakad profil ”%s”

en: The URL could not be accessed, maybe you mistyped?
sv: URL:en kunde inte nås, kanske du skrev fel?

en: Could not find an installable distribution at URL '%s'
sv: Kunde inte hitta en installerabar distribution på URL:en ”%s”

en: The location must be the root directory of an install tree.
    See virt-install man page for various distro examples.
sv: Platsen måste vara rotkatalogen i ett installationsträd.
    Se manualsidan för virt-install för exempel för olika distributioner.

en: Couldn't acquire file %(url)s: %(error)s
sv: Kunde inte få tag i filen %(url)s: %(error)s

en: Retrieving '%(filename)s'
sv: Hämtar '%(filename)s'

en: Opening URL %(url)s failed: %(error)s
sv: Att öppna URL:en %(url)s misslyckades: %(error)s

en: Transferring '%(filename)s'
sv: Överför '%(filename)s'

en: Generic or unknown OS. Usage is not recommended.
sv: Generiskt eller okänt OS. Användning rekommenderas inte.

en: Unknown libosinfo ID '%s'
sv: Okänt libosinfo-ID ”%s”

en: Unknown OS name '%s'. See `--osinfo list` for valid values.
sv: Okänt OS-namn '%s'. Se `--osinfo list` för giltiga värden.

en: OS '%s' does not have a URL location
sv: OS:et ”%s” har inte en URL-plats

en: OS '%(osname)s' does not have a URL location for the architecture '%(archname)s'
sv: OS:et ”%(osname)s” har inte en URL-plats för arkitekturen %(archname)s

en: Couldn't create default storage pool '%(path)s': %(error)s
sv: Kunde inte skapa standardlagringspool ”%(path)s”: %(error)s

en: Storage object
sv: Lagringsobjekt

en: Name '%s' already in use by another pool.
sv: Namnet ”%s” används redan av en annan pool.

en: Could not define storage pool: %s
sv: Kunde inte definiera lagringspoolen: %s

en: Could not build storage pool: %s
sv: Kunde inte bygga lagringspoolen: %s

en: Could not start storage pool: %s
sv: Kunde inte starta lagringspoolen: %s

en: Could not set pool autostart flag: %s
sv: Kunde inte sätta automatstartflaggan för poolen: %s

en: Name '%s' already in use by another volume.
sv: Namnet ”%s” används redan av en annan volym.

en: Sparse logical volumes are not supported, setting allocation equal to capacity
sv: Glesa logiska volymer stödjs inte, sätter allokeringen lika med kapaciteten

en: Allocating '%(filename)s'
sv: Allokerar '%(filename)s'

en: There is not enough free space on the storage pool to create the volume. (%(mem1)s M requested allocation > %(mem2)s M available)
sv: Det finns inte tillräckligt med fritt utrymme i lagringspoolen för att skapa volymen. (%(mem1)s M begärd allokering > %(mem2)s M tillgänglig)

en: The requested volume capacity will exceed the available pool space when the volume is fully allocated. (%(mem1)s M requested capacity > %(mem2)s M available)
sv: Den begärda volymkapaciteten kommer överskrida det tillgängliga poolutrymmet när volymen är helt allokerad. (%(mem1)s M begärd kapacitet > %(mem2)s M tillgänglig)

en: An original machine name is required, use '--original src_name' and try again.
sv: En namn på en originalmaskin behövs, använd ”--original källnamn” och försök igen.

en: Duplicate a virtual machine, changing all the unique host side configuration like MAC address, name, etc. 
    
    The VM contents are NOT altered: virt-clone does not change anything _inside_ the guest OS, it only duplicates disks and does host side changes. So things like changing passwords, changing static IP address, etc are outside the scope of this tool. For these types of changes, please see virt-sysprep(1).
sv: Duplicera en virtuell maskin, och byt all unik konfiguration på värdsidan som MAC-adress, namn, etc.
    
    VM-innehållet ändras INTE: virt-clone ändrar inte någonting _inuti_ gäst-OS:et, den duplicerar diskar och gör ändringar på värdsidan. Så saker som att ändra lösenord, ändra statisk IP-adress, etc. ligger utanför ramen för detta verktyg. För dessa typer av ändringar, se virt-sysprep(1).

en: General Options
sv: Allmänna flaggor

en: Name of the original guest to clone.
sv: Namnet på originalgästen att klona.

en: XML file to use as the original guest.
sv: XML-fil att använda som originalgäst.

en: Auto generate clone name and storage paths from the original guest configuration.
sv: Automatgenerera klonnamn och lagringssökvägar från konfigurationen av originalgästen.

en: Name for the new guest
sv: Namn på den nya gästen

en: use btrfs COW lightweight copy
sv: använd btrfs lättvikts COW-kopiering

en: Storage Configuration
sv: Lagringskonfiguration

en: New file to use as the disk image for the new guest
sv: Ny fil att använda som diskavbild för den nya gästen

en: Force to copy devices (eg, if 'hdc' is a readonly cdrom device, --force-copy=hdc)
sv: Framtvinga kopiering av enheter (t.ex., om ”hdc” är en endast läsbar cdrom-enhet, --force-copy=hdc)

en: Skip copy of the device target. (eg, if 'vda' is a disk you don't want to copy and use the same path in the new VM, use --skip-copy=vda)
sv: Hoppa över kopiering av enhetsmålet. (t.ex., om ”vda” är en disk du inte vill kopiera och använda samma sökväg i den nya VM:en, använd --skip-copy=vda)

en: Do not use a sparse file for the clone's disk image
sv: Använd inte glesa filer för klonens diskavbild

en: Do not clone storage contents to specified file paths, their contents will be left untouched. This requires specifying existing paths for every cloneable disk image.
sv: Klona inte lagringsinnehållet till den angivna filsökvägen, deras innehåll kommer lämnas orört. Detta kräver att man anger en befintlig sökväg för varje klonbar diskavbild.

en: New file to use as storage for nvram VARS
sv: Ny fil att använda för lagring av nvram-VARS

en: Networking Configuration
sv: Nätverkskonfiguration

en: New fixed MAC address for the clone guest. Default is a randomly generated MAC
sv: Ny fast MAC-adress för klongästen. Standard är en slumpvis genererad MAC

en: Miscellaneous Options
sv: Diversa flaggor

en: Either --auto-clone or --file is required, use '--auto-clone or --file' and try again.
sv: Antingen --auto-clone eller --file behövs, använd "--auto-clone eller --file" och försök igen.

en: A name is required for the new virtual machine, use '--name NEW_VM_NAME' to specify one.
sv: Ett namn behövs för den nya virtuella maskinen, använd ”--name NYTT_VM-NAMN” för att ange ett.

en: Clone '%s' created successfully.
sv: Klon av ”%s” skapad.

en: Installation aborted at user request
sv: Installationen avbruten på användarens begäran

en: -c specified with what looks like a libvirt URI. Did you mean to use --connect? If not, use --cdrom instead
sv: -c angivet med vad som ser ut som en libvirt-URI. Avsåg du att använda --connect? OM inte, använd --cdrom istället

en: Cannot specify storage and use --nodisks
sv: Kan inte ange lagring och använda --nodisks

en: Cannot mix --file, --nonsparse, or --file-size with --disk options. Use --disk PATH[,size=SIZE][,sparse=yes|no]
sv: Kan inte blanda --file, --nosparse eller --file-size med flaggor --disk. Använd --disk SÖKVÄG[,size=STORLEK][,sparse=yes|no]

en: --os-type is deprecated and does nothing. Please stop using it.
sv: --os-type är föråldrat och gör ingenting. Sluta använd det.

en: Cannot mix --graphics and old style graphical options
sv: Kan inte blanda --graphics och gammaldags grafiska flaggor

en: Can't specify more than one of VNC, SDL, --graphics or --nographics
sv: Kan inte ange mer än en av VNC, SDL, --graphics eller --nographics

en: --memory amount in MiB is required
sv: --memory mängd i MiB behövs

en: --disk storage must be specified (override with --disk none)
sv: lagring --disk måste anges (åsidosätt med --disk none)

en: An install method must be specified
    (%(methods)s)
sv: En installationsmetod måste anges
    (%(methods)s)

en: CDROM media does not print to the text console by default, so you likely will not see text install output. You might want to use --location.
sv: CDROM-media skriver inte till textkonsolen som standard, så du kommer sannolikt inte se utdata från textinstallationen. Du kanske vill använda --location.

en: See the man page for examples of using --location with CDROM media
sv: Se manualsidan för exempel på användning av --location med CDROM-media

en: Requested memory %(mem1)s MiB is less than the recommended %(mem2)s MiB for OS %(osname)s
sv: Det begärda minnet %(mem1)s MiB är mindre än det rekommenderade %(mem2)s MiB för OS %(osname)s

en: Requested memory %s MiB is abnormally low. Were you trying to specify GiB?
sv: Det begärda minnet %s MiB är abnormt lågt. Försökte du ange GiB?

en: The guest's network configuration may not support PXE
sv: Gästnätverkskonfigurationen stödjer möjligen inte PXE

en: Using --osinfo {osname}, VM performance may suffer. Specify an accurate OS for optimal results.
sv: Genom att använda --osinfo {osname} kan VM-prestanda bli lidande. Ange ett precist OS för optimalt resultat.

en: Using {osname} --location {url}
sv: Använder {osname} --location {url}

en: Using default --name {vm_name}
sv: Använder standard --name {vm_name}

en: Using container default --memory {megabytes}
sv: Använder standard för behållare --memory {megabytes}

en: Using {os_name} default --memory {megabytes}
sv: Använder standard för {os_name} --memory {megabytes}

en: Using {os_name} default --disk {disk_options}
sv: Använder standard för {os_name} --disk {disk_options}

en: Error validating install location: %s
sv: Fel vid validering av installationsplats: %s

en: --os-variant/--osinfo OS name is required, but no value was
    set or detected.
sv: --os-variant/--osinfo OS-namn krävs, men inget värde
    sattes eller upptäcktes.

en: This is now a fatal error. Specifying an OS name is required
    for modern, performant, and secure virtual machine defaults.
sv: Detta är nu ett ödesdigert fel. Att ange ett OS-namn krävs
    för moderna, presterande och säkra standardvärden för virtuella maskiner.

en: If you expected virt-install to detect an OS name from the
    install media, you can set a fallback OS name with:
    
      --osinfo detect=on,name=OSNAME
sv: Om du förväntade dig att virt-install skulle upptäcka ett OS-namn från
    installationsmediumet kan du sätta ett standardvärde med:
    
      --osinfo detect=on,name=OSNAMN

en: You can see a full list of possible OS name values with:
    
       virt-install --osinfo list
sv: Man kan se en fullständig lista av möjliga värden på OS-namn med:
    
       virt-install --osinfo list

en: If your Linux distro is not listed, try one of generic values
    such as: {oslist}
sv: Om din Linux-distribution inte är uppräknad, försök med ett av de generella värdena
    såsom: {oslist}

en: If you just need to get the old behavior back, you can use:
    
      --osinfo detect=on,require=off
    
    Or export {env_var}=1
sv: Om du bara behöver få tillbaka det gamla beteendet kan du använda:
    
      --osinfo detect=on,require=off
    
    Eller export {env_var}=1

en: {env_var} set. Skipping fatal error.
sv: {env_var} satt. Hoppar över ödesdigra fel.

en: No console to launch for the guest, defaulting to --wait -1
sv: Ingen konsol att starta för gästen, gör som standard --wait -1

en: Waiting for the installation to complete.
sv: Väntar på att installationen skall färdigställas.

en: Waiting %(minutes)d minute for the installation to complete. | Waiting %(minutes)d minutes for the installation to complete.
sv[0]: Väntar %(minutes)d minut på att installationen skall färdigställas.
sv[1]: Väntar %(minutes)d minuter på att installationen skall färdigställas.

en: Password for first root login is: %s
sv: Lösenord för första root-inloggning är: %s

en: Installation will continue in 10 seconds (press Enter to skip)...
sv: Installationen kommer fortsätta om 10 sekunder (tryck Enter för att hoppa över)...

en: Console command returned failure.
sv: Konsolkommandot returnerade ett misslyckande.

en: Domain has crashed.
sv: Domänen har kraschat.

en: Domain is still running. Installation may be in progress.
sv: Domänen kör fortfarande. En installation kan vara på gång.

en: You can reconnect to the console to complete the installation process.
sv: Du kan återansluta till konsolen för att avsluta installationsprocessen.

en: Domain has shutdown. Continuing.
sv: Domänen har stängt ner. Fortsätter.

en: Installation has exceeded specified time limit. Exiting application.
sv: Installationen har överskridit den angivna tidsgränsen. Avslutar programmet.

en: Domain creation completed.
sv: Domänen färdigskapad.

en: You can restart your domain by running:
      %s
sv: Du kan starta om din domän genom att köra:
      %s

en: User stopped the VM. Not rebooting.
sv: Användaren stoppande VM:en. Startar inte om.

en: Restarting guest.
sv: Startar om gästen.

en: 
    Starting install...
sv: 
    Startar installationen...

en: Domain install interrupted.
sv: Domäninstallationen avbruten.

en: Dry run completed successfully
sv: Övningskörningen avslutades lyckat

en: Unknown XML step request '%s', must be 1, 2, or all
sv: Okänd XML-stegsbegäran "%s", måste vara 1, 2 eller all

en: Requested installation does not have XML step 2
sv: Den begärda installationen har inte XML steg 2

en: Create a new virtual machine from specified install media.
sv: Skapa en ny virtuell maskin från det angivna installationsmediumet.

en: Name of the guest instance
sv: Namn på gästinstansen

en: Installation Method Options
sv: Flaggor för installationsmetod

en: CD-ROM installation media
sv: CD-ROM installationsmedium

en: Distro install URL, eg. https://host/path. See man page for specific distro examples.
sv: URL för distributionsinstallation, t.ex. https://värd/sökväg. Se manualsidan för specifika distributioner.

en: Boot from the network using the PXE protocol
sv: Starta från nätverket med PXE-protokollet

en: Build guest around an existing disk image
sv: Bygg en gäst runt en befintlig diskavbild

en: Additional arguments to pass to the install kernel booted from --location
sv: Ytterligare argument att skicka till installationskärnan som startas från --location

en: Add given file to root of initrd from --location
sv: Lägg till en given fil till roten av initrd från --location

en: Perform an unattended installation
sv: Utför en obevakad installation

en: Specify fine grained install options
sv: Ange finkorninga installationsalternativ

en: Reinstall existing VM. Only install options are applied, all other VM configuration options are ignored.
sv: Installera om en befintlig VM. Endast installationsflaggor används, alla andra VM-konfigurationsflaggor ignoreras.

en: Perform a cloud image installation, configuring cloud-init
sv: Utför en molnavbildsinstallation, konfigurerar cloud-init

en: Device Options
sv: Enhetsflaggor

en: Guest Configuration Options
sv: Flaggor för gästkonfigurationen

en: Virtualization Platform Options
sv: Flaggor för virtualiseringsplattformen

en: This guest should be a fully virtualized guest
sv: Denna gäst skall vara en helt virtualiserad gäst

en: This guest should be a paravirtualized guest
sv: Denna gäst skall vara en paravirtualiserad gäst

en: This guest should be a container guest
sv: Denna gäst skall vara en behållargäst

en: Hypervisor name to use (kvm, qemu, xen, ...)
sv: Hypervisor-namn att använda (kvm, qemu, xen, ...)

en: The CPU architecture to simulate
sv: CPU-arkitekturen att simulera

en: The machine type to emulate
sv: Maskintypen att emulera

en: Have domain autostart on host boot up.
sv: Låt domänen starta automatiskt när värden startar.

en: Create a transient domain.
sv: Skapa en transient domän.

en: Force power off the domain when the console viewer is closed.
sv: Framtvinga avstängning av domänen när konsolvyn stängs.

en: Minutes to wait for install to complete.
sv: Minuter att vänta på att installationen skall bli klar.

en: Please enter 'yes' or 'no'.
sv: Ange ”yes” eller ”no”.

en: Invalid --edit option '%s'
sv: Felaktig flagga till --edit ”%s”

en: No --%s objects found in the XML
sv: Inga --%s objekt funna i XML:en

en: '--edit %(number)s' requested but there's only %(max)s --%(type)s object in the XML | '--edit %(number)s' requested but there are only %(max)s --%(type)s objects in the XML
sv[0]: ”--edit %(number)s” begärd med det finns bara %(max)s --%(type)s objekt i XML:en
sv[1]: ”--edit %(number)s” begärd med det finns bara %(max)s --%(type)s objekt i XML:en

en: No matching objects found for %s
sv: Inga matchande objekt funna för %s

en: One of %s must be specified.
sv: En av %s måste anges.

en: Conflicting options %s
sv: Motstridiga flaggor %s

en: No change specified.
sv: Ingen ändring angiven.

en: Only one change operation may be specified (conflicting options %s)
sv: Endast en ändringsoperation kan anges (motstridiga flaggor %s)

en: '--edit %(option)s' doesn't make sense with --%(objecttype)s, just use empty '--edit'
sv: ”--edit %(option)s” är inte meningsfullt med --%(objecttype)s, använd bara en tom ”--edit”

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --edit
sv: --os-variant/--osinfo stödjs inte med --edit

en: Cannot use --add-device with --%s
sv: Kan inte använda --add-device med --%s

en: Cannot use --remove-device with --%s
sv: Kan inte använda --remove-device med --%s

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --remove-device
sv: --os-variant/--osinfo stödjs inte med --remove-device

en: --build-xml not supported for --%s
sv: --build-xml stödjs inte för --%s

en: --os-variant/--osinfo is not supported with --build-xml
sv: --os-variant/--osinfo stödjs inte med --build-xml

en: Define '%s' with the changed XML?
sv: Definiera ”%s” med den ändrade XML:en?

en: Domain '%s' defined successfully.
sv: Domänen ”%s” blev definierad.

en: Start '%s' with the changed XML?
sv: Starta ”%s” med den ändrade XML:en?

en: Failed starting domain '%(domain)s': %(error)s
sv: Misslyckades att starta domänen ”%(domain)s”: %(error)s

en: Domain '%s' started successfully.
sv: Domänen ”%s” startades.

en: %(xml)s
    
    Hotplug this device to the guest '%(domain)s'?
sv: %(xml)s
    
    Koppla in denna enhet under drift till gästen ”%(domain)s”?

en: Device hotplug successful.
sv: Inkoppling av enheten under drift lyckades.

en: Error attempting device hotplug: %(error)s
sv: Fel vid försök av inkoppling av enhet under drift: %(error)s

en: %(xml)s
    
    Hotunplug this device from the guest '%(domain)s'?
sv: %(xml)s
    
    Koppla ur denna enhet under drift från gästen ”%(domain)s”?

en: Device hotunplug successful.
sv: Urkoppling av enheten under drift lyckades.

en: Error attempting device hotunplug: %(error)s
sv: Fel vid försök av urkoppling av enhet under drift: %(error)s

en: %(xml)s
    
    Update this device for the guest '%(domain)s'?
sv: %(xml)s
    
    Uppdatera denna enhet för gästen ”%(domain)s”?

en: Device update successful.
sv: Enhetsuppdateringen lyckades.

en: Error attempting device update: %(error)s
sv: Fel vid försök till enhetsuppdatering: %(error)s

en: --xml can only be used with --edit
sv: --xml kan bara användas med --edit

en: No XML diff was generated. The requested changes will have no effect.
sv: Ingen XML-diff genererades. De begärda ändringarna kommer inte ha någon effekt.

en: Edit libvirt XML using command line options.
sv: Redigera libvirt-XML med kommandoradsflaggor.

en: Domain name, id, or uuid
sv: Domännamn, id eller uuid

en: XML actions
sv: XML-åtgärder

en: Edit VM XML. Examples:
    --edit --disk ...     (edit first disk device)
    --edit 2 --disk ...   (edit second disk device)
    --edit all --disk ... (edit all disk devices)
    --edit target=hda --disk ... (edit disk 'hda')
sv: Redigera VM-XML.  Exempel:
    --edit --disk ...       (redigera första diskenheten)
    --edit 2 --disk ...     (redigera andra diskenheten)
    --edit all --disk ...   (redigera alla diskenheter)
    --edit target=hda --disk … (redigera disken ”hda”)

en: Remove specified device. Examples:
    --remove-device --disk 1 (remove first disk)
    --remove-device --disk all (remove all disks)
    --remove-device --disk /some/path
sv: Ta bort den angivna enheten. Exempel:
    --remove-device --disk 1 (ta bort första disken)
    --remove-device --disk all (ta bort alla diskar)
    --remove-device --disk /någon/sökväg

en: Add specified device. Example:
    --add-device --disk ...
sv: Lägg till den angivna enheten. Exempel:
    --add-device --disk ...

en: Output built device XML. Domain is optional but recommended to ensure optimal defaults.
sv: Utdatabyggd enhets-XML. Domänen är frivillig men rekommenderas för att säkerställa optimala standardvärden.

en: Output options
sv: Utmatningsalternativ

en: Apply changes to the running VM.
    With --add-device, this is a hotplug operation.
    With --remove-device, this is a hotunplug operation.
    With --edit, this is an update device operation.
sv: Lägg till ändringar till den körande VM:en.
    Med --add-device, detta är en inpluggningsoperation.
    Med --remove-device, detta är en urkopplingsoperation.
    Med --edit, detta är en uppdateringsoperation av enheter.

en: Force defining the domain. Only required if a --print option was specified.
sv: Framtvinga definitionen av domänen. Behövs endast om en flagga --print angavs.

en: Force not defining the domain.
sv: Framtvinga att inte definiera domänen.

en: Start the domain.
sv: Starta domänen.

en: Only print the requested change, in diff format
sv: Skriv endast den begärda ändringen, i diff-format

en: Only print the requested change, in full XML format
sv: Skriv endast den begärda ändringen, i fullt XML-format

en: Require confirmation before saving any results.
sv: Begär bekräftelse före några resultat sparas.

en: XML options
sv: XML-flaggor

en: Can't use --confirm with stdin input.
sv: Kan inte använda --confirm med standard in-indata.

en: Can't use --update with stdin input.
sv: Kan inte använda --update med standard in-indata.

en: A domain must be specified
sv: En domän måste anges

en: Don't know how to --update for --%s
sv: Vet inte hur man skall kunna göra --update för --%s

en: The VM is not running, --update is inapplicable.
sv: VM:en kör inte, --update är inte tillämpligt.

en: Changes will take effect after the domain is fully powered off.
sv: Ändringar kommer att få effekt efter att domänen helt stängts av.

en: XML did not change after domain define. You may have changed a value that libvirt is setting by default.
sv: XML ändrades inte efter domänen definierades. Du kan ha ändrat ett värde som libvirt sätter som standard.

en: Aborted at user request
sv: Avbrutet på användarens begäran

en: XML did not have expected root element name '%(expectname)s', found '%(foundname)s'
sv: XML:en har inte det förväntade rotelementnamnet ”%(expectname)s”, hittade ”%(foundname)s”

note: translators: value is a generic object type name
en: A name must be specified for the %s
sv: Ett namn måste anges för %s

en: %(objecttype)s name '%(name)s' can not contain '%(char)s' character.
sv: %(objecttype)s namn ”%(name)s” kan inte innehålla ”%(char)s”-tecken.
