virt-manager - en to ie translation catalogue (526 entries)

en: Virtual Machine Manager
ie: Gerente de virtual machines

en: Graphically manage KVM, Xen, or LXC via libvirt
ie: Gerer KVM, Xen o LXC med interfacie grafic

en: Main manager window
ie: Fenestre principal del gerente

en: Virtual machine configuration screen
ie: Fenestre de configuration de un virtual machine

en: Manage virtual machines
ie: Gerentie de virtual machines

en: vmm;
ie: vmm;machine;virtual;

en: Powered by libvirt
ie: Functionant med libvirt

en: _Device type:
ie: Tip _de aparate:

en: _Type:
ie: _Tip:

en: _Model:
ie: _Modelle:

en: _MAC address:
ie: Adresse _MAC:

en: Device mode_l:
ie: Mode_lle de aparate:

en: Host _Device:
ie: Aparate _de hósped:

en: _Path:
ie: _Rute:

en: Device _Type:
ie: _Tip de aparate:

en: T_ype:
ie: T_ip:

en: _Name:
ie: _Nómine:

en: _Channel:
ie: _Canal:

en: _Share Clipboard:
ie: _Partit Paperiere:

en: rng
ie: hsrdl

en: panic
ie: panica

en: _Cancel
ie: A_nullar

en: _Finish
ie: _Finir

en: 0.0
ie: 0,0

en: _GiB
ie: _Gio

en: _Manage...
ie: _Gerer...

en: Cac_he mode:
ie: Mode de cac_he:

en: Discard mod_e:
ie: Mod_e del discard:

en: R_eadonly:
ie: Solmen-l_etion:

en: Sharea_ble:
ie: Parti_bil:

en: Removab_le:
ie: Removabi_l:

en: Advanced _options
ie: Ava_nsat parametres

en: Operation in progress
ie: Executente un operation

en: Processing...
ie: Processante...

en: _Details
ie: _Detallies

en: Size:
ie: Grandore:

en: Target:
ie: Destination:

en: Path:
ie: Rute:

en: Existing disk
ie: Existent disco

en: _Browse...
ie: _Trovar...

en: New _Path:
ie: Nov _rute:

en: Clone Virtual Machine
ie: Clonar li virtual machine

en: Original VM:
ie: VM original:

en: Connection:
ie: Conexion:

en: Storage:
ie: Magasinage:

en: _Details...
ie: _Detallies...

en: C_lone
ie: C_lonar

en: _Password:
ie: _Contrasigne:

en: _Username:
ie: Nómine de _usator:

en: _Login
ie: _Aperter

en: _Connect to console
ie: _Conexer al console

en: Add Connection
ie: Adjunter un conexion

en: Co_nnect
ie: Co_nexer

en: _Hypervisor:
ie: _Hipervisor:

en: _Autoconnect:
ie: Conexer _auto.:

en: H_ostname:
ie: Nómine de h_ost:

en: Cu_stom URI:
ie: Per_sonal URI:

en: Generated URI:
ie: Generat URI:

en: Fo_rward to:
ie: T_ransmisser a:

en: Device _List:
ie: _Liste de aparatura:

en: De_vice:
ie: Ap_arate:

en: _Enable IPv4
ie: _Activar IPv4

en: _Network:
ie: _Rete:

en: Start:
ie: Inicie:

en: End:
ie: Fin:

en: Enable DHCPv4
ie: Activar DHCPv4

en: <b>IPv_4 configuration</b>
ie: <b>Configuration de IPv_4</b>

en: _Enable IPv6
ie: _Activar IPv6

en: Enable DHCPv6
ie: Activar DHCPv6

en: <b>IPv_6 configuration</b>
ie: <b>Configuration de IPv_6</b>

en: Use net_work name
ie: Usar li nómine de r_ete

en: Cust_om
ie: Pers_onal

en: <b>DNS domain name</b>
ie: <b>Nómine de dominia DNS</b>

en: Tar_get Path:
ie: Rute de _destination:

en: F_ormat:
ie: F_ormate:

en: Host Na_me:
ie: Nó_mine de host:

en: Initiator _IQN:
ie: Iniciator _IQN:

en: B_rowse
ie: T_rovar

en: Bro_wse
ie: Tro_var

en: New VM
ie: Crear un VM

en: Choose virtualization type
ie: Selecter un tip de virtualisation

en: _Container
ie: _Contenetor

en: Ma_nual install
ie: Installar ma_nualmen

en: _Application container
ie: Contenetor de un _aplication

en: O_perating system container
ie: Contentetor de un sistema o_perativ

en: C_onnection:
ie: C_onexion:

en: _Xen Type:
ie: Tip _Xen:

en: _Architecture:
ie: _Architectura:

en: _Machine Type:
ie: Tip de _machine:

en: _Virt Type:
ie: Tip de _virt.:

en: Architecture options
ie: Parametres del architectura

en: Name
ie: Nómine

en: Bro_wse...
ie: Tro_var...

en: Kerne_l options:
ie: Parametres del nuc_leo:

en: URL _Options
ie: Parameters de adre_sse

en: URL
ie: Adresse

en: B_rowse...
ie: T_rovar...

en: Source URI:
ie: URI de orígine:

en: Username:
ie: Nómine de usator:

en: Password:
ie: Contrasigne:

en: Root password:
ie: Contrasigne del superusator:

en: Select _container template:
ie: Selecter un modelle de _contenetor:

en: VZ templates
ie: Modelles de VZ

en: Install
ie: Installar

en: _Memory:
ie: _Memorie:

en: Memory
ie: Memorie

en: Storage
ie: Magasinage

en: Install:
ie: Installar:

en: Memory:
ie: Memorie:

en: N_etwork selection
ie: S_election de rete

en: Finish
ie: Finir

en: _Back
ie: _Retro

en: _Forward
ie: _Avan

en: 1.0
ie: 1,0

en: GiB
ie: Gio

en: Ca_pacity:
ie: Ca_pacité:

en: Pa_th:
ie: Ru_te:

en: _Backing store
ie: Su_btenent magasinage

en: Delete Virtual Machine
ie: Remover li virtual machine

en: _Delete
ie: _Remover

en: A_dd Hardware
ie: A_djunter un aparate

en: Status:
ie: Statu:

en: T_itle:
ie: T_itul:

en: Shut down
ie: Extinguer

en: D_escription:
ie: D_escrition:

en: <b>Basic Details</b>
ie: <b>Basic detallies</b>

en: Hypervisor:
ie: Hipervisor:

en: Architecture:
ie: Architectura:

en: Machine _Type:
ie: _Tip de machine:

en: <b>Hypervisor Details</b>
ie: <b>Detallies del hipervisor</b>

en: <b>Operating Sys_tem</b>
ie: <b>Sis_tema operativ</b>

en: <b>Applications</b>
ie: <b>Aplicationes</b>

en: Refresh
ie: Refriscar

en: <b>CPU usage</b>
ie: <b>Usage del CPU</b>

en: <b>Memory usage</b>
ie: <b>Usage del memorie</b>

en: <b>Disk I/O</b>
ie: <b>I/E del disco</b>

en: <b>Network I/O</b>
ie: <b>I/E del rete</b>

en: Logical host CPUs:
ie: Logical CPUs de hósped:

en: M_odel:
ie: M_odelle:

en: Cor_es:
ie: Nucl_eos:

en: <b>To_pology</b>
ie: <b>To_pologie</b>

en: Total host memory:
ie: Total memorie del hósped:

en: MiB
ie: Mio

en: <b>Memory</b>
ie: <b>Memorie</b>

en: <b>Autostart</b>
ie: <b>Autolansar</b>

en: Init _path:
ie: R_ute del init:

en: Init ar_gs:
ie: Ar_gum-s del init:

en: <b>Container init</b>
ie: <b>Li init del contenetor</b>

en: Ke_rnel path:
ie: _Rute del nucleo:

en: _Initrd path:
ie: Rute de _initrd:

en: Browse
ie: Trovar

en: Kernel ar_gs:
ie: Ar_g. del nucleo:

en: D_TB path:
ie: Ru_te de DTB:

en: <b>Dir_ect kernel boot</b>
ie: <b>Iniciar li nucleo dir_ectmen</b>

en: Enable boot me_nu
ie: Activar li me_nú del inicie

en: Source _path:
ie: Ru_te del orígine:

en: _Browse
ie: _Trovar

en: Device type:
ie: Tip de aparate:

en: disk-bus-label
ie: disc-bus-etiquette

en: <b>Virtual Disk</b>
ie: <b>Virtual disco</b>

en: active
ie: activ

en: label
ie: etiquette

en: I_P address:
ie: Adresse I_P:

en: <b>Virtual Network Interface</b>
ie: <b>Virtual interfacie de rete</b>

en: Type:
ie: Tip:

en: <b>Virtual Input Device</b>
ie: <b>Virtual aparate de intrada</b>

en: <b>Sound Device</b>
ie: <b>Audioaparate</b>

en: Target type:
ie: Tip del destination:

en: Target name:
ie: Nómine del destination:

en: State:
ie: Statu:

en: Clipboard:
ie: Paperiere:

en: Source path:
ie: Rute del orígine:

en: Device:
ie: Aparate:

en: _3D acceleration:
ie: Acceleration _3D:

en: Devices:
ie: Aparates:

en: <b>Controller</b>
ie: <b>Controlero</b>

en: <b>Filesystem</b>
ie: <b>Sistema de files</b>

en: <b>Smartcard Device</b>
ie: <b>Aparate de smartcartes</b>

en: Address:
ie: Adresse:

en: <b>Redirected device</b>
ie: <b>Redirectionat aparate</b>

en: <b>TPM Device</b>
ie: <b>Aparate TPM</b>

en: Host Device:
ie: Aparate de hósped:

en: Model:
ie: Modelle:

en: panic-model
ie: panic-modelle

en: <b>Panic Notifier</b>
ie: <b>Notificator de panica</b>

en: _Remove
ie: _Remover

en: _Apply
ie: _Applicar

en: Ta_rget path:
ie: _Rute del destination:

en: _Format:
ie: _Formate:

en: Show passwor_d
ie: Mon_strar li contrasigne

en: Addr_ess:
ie: Adr_esse:

en: Pa_ssword:
ie: Contra_signe:

en: _Port:
ie: _Portu:

en: A_uto
ie: A_utomaticmen

en: _View Manager
ie: Gerente de _vises

en: Libvirt URI:
ie: Adresse de libvirt:

en: A_utoconnect:
ie: Conexer auto.:

en: <b>Basic details</b>
ie: <b>Basic detallies</b>

en: _Overview
ie: C_ompendie

en: _Virtual Networks
ie: _Virtual retes

en: _Storage
ie: Maga_sinage

en: A_utostart:
ie: Lansar a_uto.:

en: Domain:
ie: Dominia:

en: Name:
ie: Nómine:

en: Network:
ie: Rete:

en: DHCP range:
ie: Range de DHCP:

en: Add Network
ie: Adjunter un rete

en: Delete Network
ie: Remover li rete

en: _Browse Local
ie: Local na_vigation

en: Browse local filesystem
ie: Navigar li local sistema de files

en: Ch_oose Volume
ie: Selecter un t_om

en: Active
ie: Activ

en: Location:
ie: Localisation:

en: <b>Volumes</b>
ie: <b>Tomes</b>

en: Refresh volume list
ie: Refriscar li liste de volúmines

en: Delete volume
ie: Remover li tom

en: _Add Connection...
ie: _Adjunter un conexion...

en: _New Virtual Machine
ie: Crear u_n virtual machine

en: _Close
ie: _Cluder

en: _Quit
ie: S_urtir

en: _Edit
ie: R_edacter

en: _Connection Details
ie: Detallies de _conexion

en: _Virtual Machine Details
ie: Detallies del _virtual machine

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _View
ie: _Vise

en: _Graph
ie: _Grafico

en: _Guest CPU Usage
ie: Usage del CPU del _gast

en: _Host CPU Usage
ie: Usage del CPU del _hósped

en: _Memory Usage
ie: Usage del _memorie

en: _Disk I/O
ie: I/E del _disco

en: _Network I/O
ie: I/E del _rete

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About
ie: _Pri

en: New
ie: Crear

en: _Open
ie: _Aperter

en: _Run
ie: _Lansar

en: _Pause
ie: _Pausar

en: _Shut Down
ie: _Extinguer

en: Migrating VM:
ie: Migrante li VM:

en: _Address:
ie: _Adresse:

en: <b>Connectivity</b>
ie: <b>Conexivitá</b>

en: Advanced options
ie: Avansat parametres

en: _Migrate
ie: _Migrar

en: De_vice name:
ie: Nómine de _aparate:

en: _Portgroup:
ie: _Gruppe de portus:

en: Preferences
ie: Preferenties

en: _Update status every
ie: Act_ualisar li statu chascun

en: seconds
ie: secondes

en: Gra_phics type:
ie: Ti_p de grafica:

en: _Storage format:
ie: Formate de maga_sinage:

en: CPU _default:
ie: Pre_definit CPU:

en: x86 _Firmware:
ie: _Firmware x86:

en: N_ew VM
ie: Cr_ear un VM

en: Graphical console _scaling:
ie: _Scale del grafic console:

en: Gr_ab keys:
ie: C_apter li tastes:

en: Not supported
ie: Ínsupportat

en: Change...
ie: Modificar...

en: SPICE _USB Redirection:
ie: Redirection de _USB de SPICE:

en: Console autoconnec_t:
ie: Conexer li console au_tom.:

en: <b>Graphical Consoles</b>
ie: <b>Grafic consoles</b>

en: _Force Poweroff:
ie: Extinguer per _fortie:

en: Poweroff/_Reboot/Save:
ie: Extinter/_reiniciar/gardar:

en: _Pause:
ie: _Pausar:

en: Device re_moval:
ie: Re_motion de aparates:

en: _Unapplied changes:
ie: Ín_applicat modificationes:

en: <b>Confirmations</b>
ie: <b>Confirmationes</b>

en: Description:
ie: Descrition:

en: VM State:
ie: Statu del VM:

en: Timestamp:
ie: Témpor-marca:

en: Screenshot:
ie: Captura del ecran:

en: No screenshot available
ie: Null capturas disponibil

en: _Description:
ie: _Descrition:

en: Device _Path:
ie: Rute del a_parate:

en: Adva_nced options
ie: Ava_nsat parametres

en: Virtual Machine
ie: Virtual machine

en: Virtual _Machine
ie: Virtual _machine

en: _Take Screenshot
ie: Cap_ter li ecran

en: _Redirect USB device
ie: _Redirectionar un aparate USB

en: _Fullscreen
ie: _Plen-ecran

en: _Resize to VM
ie: _Redimensionar al VM

en: _Scale Display
ie: _Scalar li ecran

en: _Always
ie: _Sempre

en: _Only when Fullscreen
ie: S_olmen in mode plen-ecran

en: _Never
ie: _Nequam

en: _Autoconnect
ie: Conexer _autom.

en: T_oolbar
ie: Instr_umentarium

en: Send _Key
ie: Inviar un _taste

en: Details
ie: Detallies

en: Run
ie: Lansar

en: Pause
ie: Pausar

en: Begin Installation
ie: Iniciar li installation

en: _Begin Installation
ie: _Iniciar li installation

en: _Cancel Installation
ie: A_nullar li installation

en: Guest C_ID:
ie: C_ID de gast:

en: Hardware
ie: Aparatura

en: Controller
ie: Controlero

en: Network
ie: Rete

en: Input
ie: Intrada

en: Graphics
ie: Grafica

en: Sound
ie: Son

en: Channel
ie: Canal

en: USB Host Device
ie: Aparate USB del hósped

en: Not supported for containers
ie: Ínsupportat por contenetors

en: PCI Host Device
ie: Aparate PCI del hósped

en: Filesystem
ie: Sistema de files

en: Smartcard
ie: Smartcarte

en: USB Redirection
ie: Redirection de USB

en: Panic Notifier
ie: Notificator de panica

en: VirtIO VSOCK
ie: VSOCK de VirtIO

en: Pseudo TTY
ie: Pseudo-TTY

en: UNIX socket
ie: Socket UNIX

en: Spice agent
ie: Agente de Spice

en: Spice port
ie: Portu de Spice

en: QEMU vdagent
ie: vdagent de QEMU

en: Floppy
ie: Discetta

en: VirtIO Serial
ie: Serial de VirtIO

en: VirtIO SCSI
ie: SCSI de VirtIO

en: Random
ie: Hasardal

en: Entropy Gathering Daemon
ie: Daemon de collection de entropie

en: Pause the guest
ie: Pausar li gast

en: No action
ie: Null action

en: Dump guest memory core
ie: Far un core-dump del gast

en: EvTouch USB Graphics Tablet
ie: Tabulette grafic USB EvTouch

en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Mouse
ie: Mus

en: Tablet
ie: Tabulette

note: translators: Examples: 'USB Mouse', 'PS/2 Keyboard'
en: %(input_bus)s %(input_type)s
ie: %(input_type)s %(input_bus)s

en: Disk device
ie: Disco

en: CDROM device
ie: CD-ROM

en: Floppy device
ie: Discette

en: Hypervisor default
ie: Predefinit del hipervisor

en: No Devices Available
ie: Null aparates es disponibil

en: Passthrough
ie: Trapassar

en: Spice channel
ie: Canal de Spice

en: Video Device
ie: Videoaparate

en: %s Device
ie: Aparate %s

en: PCI Device
ie: Aparate PCI

en: MDEV Device
ie: Aparate MDEV

en: USB Device
ie: Aparate USB

en: Creating device
ie: Creante un aparate

en: Clone this disk
ie: Clonar ti-ci disco

en: Clone
ie: Clonar

en: User session
ie: Session de usator

en: Disconnected
ie: Deconexet

en: Connecting
ie: Conexente

en: user session
ie: session de usator

en: Custom URI...
ie: Personal URI...

en: A hostname is required for remote connections.
ie: Un nómine de host es besonat por lontan conexiones.

en: Any physical device
ie: Alcun fisic aparate

en: Physical device...
ie: Aparate fisic...

en: Open
ie: Apert

en: Isolated
ie: Isolat

en: No available device
ie: Null aparates disponibil

en: Creating virtual network...
ie: Creante un virtual rete...

en: %.1f GiB
ie: %.1f Gio

en: %d MiB
ie: %d Mio

en: Error: %s
ie: Errore: %s

en: <span size='small'>Warning: %s</span>
ie: <span size='small'>Avise: %s</span>

en: CDROM/ISO installs not available for paravirt guests.
ie: Installationes per CD-ROM/ISO ne es disponibil por gastes paravirt.

en: No install methods available for this connection.
ie: Null metodes de installation es disponibil por ti conexion.

en: Up to %(maxmem)s available on the host
ie: Til %(maxmem)s disponibil in li hósped

en: None
ie: Null

en: Local CDROM/ISO
ie: Local CD-ROM o ISO

en: Manual install
ie: Manual installation

en: Application container
ie: Contenetor de un application

en: Operating system container
ie: Contenetor de un sistema operativ

en: Virtuozzo container
ie: Contenetor Virtuozzo

en: Step %(current_page)d of %(max_page)d
ie: Passu %(current_page)d ex %(max_page)d

en: You must select an OS.
ie: On besona selecter un OS.

en: Invalid guest name
ie: Ínvalid nómine del gast

en: Detecting...
ie: Detection...

en: None detected
ie: Ne detectet

en: Unable to complete install: '%s'
ie: Ne successat completer li installation: «%s»

en: Creating Virtual Machine
ie: Creante un virtual machine

en: Deleting path '%s'
ie: Removente li rute «%s»

en: Delete '%(vmname)s'
ie: Remover '%(vmname)s'

en: Remove Disk Device
ie: Remover li aparate de disco

en: Target
ie: Destination

en: Leave Fullscreen
ie: Surtir mode plen-ecran

en: Leave fullscreen
ie: Surtir mode plen-ecran

en: Send key combination
ie: Inviar un combination de tastes

en: Text Console %d
ie: Console textual %d

en: Graphical Console
ie: Grafic console

en: Guest has crashed.
ie: Li gast ha pannat.

en: USB redirection error
ie: Errore de redirection de USB

en: Viewer was disconnected.
ie: Visor sta deconexet.

en: Press %s to release pointer.
ie: Tippa %s por liberar li apuntator.

en: Floppy %(index)d
ie: Discette %(index)d

en: %(bus)s CDROM %(index)d
ie: CD-ROM %(bus)s %(index)d

en: %(bus)s Disk %(index)d
ie: Disco %(bus)s %(index)d

en: %(bus)s %(device)s %(index)d
ie: %(device)s %(bus)s %(index)d

en: Channel (%(name)s)
ie: Canal (%(name)s)

en: Channel %(type)s
ie: Canal %(type)s

en: Display %s
ie: Monitor %s

en: %(bus)s Redirector %(index)d
ie: Redirector %(bus)s %(index)d

en: Sound %s
ie: Son %s

en: Filesystem %(path)s
ie: Sistema de files %(path)s

en: Controller %(controller)s %(index)s
ie: Controlero %(controller)s %(index)s

en: Controller %(controller)s
ie: Controlero %(controller)s

en: _Add Hardware
ie: _Adjunter un aparate

en: _Remove Hardware
ie: _Remover un aparate

en: Application Default
ie: Predefinit del application

en: Hypervisor Default
ie: Predefinit del hipervisor

en: Clear CPU configuration
ie: Vacuar li configuration de CPU

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: %(received)d %(units)s read
ie: %(received)d %(units)s leet

en: %(transferred)d %(units)s write
ie: %(transferred)d %(units)s scrit

en: %(transferred)d %(units)s out
ie: %(transferred)d %(units)s ex

en: Disabled
ie: Ínactiv

en: %(current-memory)s of %(total-memory)s
ie: %(current-memory)s ex %(total-memory)s

en: Absolute Movement
ie: Absolut movement

en: Relative Movement
ie: Relativ movement

en: %(graphicstype)s Server
ie: Servitor %(graphicstype)s

en: Serial Device
ie: Serial aparate

en: Parallel Device
ie: Parallel aparate

en: Console Device
ie: Aparate de console

en: Channel Device
ie: Aparate de canal

en: Primary Console
ie: Primari console

en: Off
ie: No

en: On
ie: Yes

en: Physical %s Device
ie: Fisic aparate %s

en: Hard Disk
ie: Disco dur

en: Network (PXE)
ie: Rete (PXE)

en: Overview
ie: Compendie

en: OS information
ie: Information pri OS

en: Performance
ie: Execution

en: Boot Options
ie: Parametres del inicie

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Paste
ie: Coll_ar

en: %(vm)s
    <span size='small'>VM State: %(state)s (External)</span>
ie: %(vm)s
    <span size='small'>Statu del VM: %(state)s (extern)</span>

en: %(vm)s
    <span size='small'>VM State: %(state)s</span>
ie: %(vm)s
    <span size='small'>Statu del VM: %(state)s</span>

en: External memory only
ie: Solmen extern memorie

en: External disk only
ie: Solmen extern disco

en: GTK-VNC viewer is too old
ie: Li visor GTK-VNC es tro old

en: Guest agent is not available.
ie: Li agente de gast es índisponibil.

en: Te_mplate:
ie: _Modelle:

en: Spice server
ie: Servitor Spice

en: VNC server
ie: Servitor VNC

en: Address
ie: Adresse

en: Localhost only
ie: Solmen localhost

en: All interfaces
ie: Omni interfacies

en: Auto
ie: Automatic

en: A_uto (Port %(port)d)
ie: A_utomatic (portu %(port)d)

en: Media Unknown
ie: Ínconosset media

en: Virtual network
ie: Virtual rete

en: Inactive
ie: Ínactiv

en: Macvtap device...
ie: Aparate macvtap...

en: Virtual Network is not active.
ie: Li virtual rete es ínactiv.

en: Emulated
ie: Emulat

en: Input Error
ie: Errore de intrada

en: Networks
ie: Retes

en: On Boot
ie: Al inicie

en: Volumes
ie: Tomes

en: Size
ie: Grandore

en: Format
ie: Formate

en: Used By
ie: Usat per

en: Authentication required
ie: Autentication es besonat

en: Running
ie: Executente

en: Paused
ie: Pausat

en: Shutting Down
ie: Extintente

en: Saved
ie: Gardat

en: Shutoff
ie: Extinguet

en: Crashed
ie: Pannat

en: Suspended
ie: Suspendet

en: Booted
ie: Iniciat

en: Migrated
ie: Migrat

en: Restored
ie: Restituet

en: Unpaused
ie: Depausat

en: Migration canceled
ie: Migration anullat

en: Save canceled
ie: Gardation anullat

en: User
ie: Usator

en: Migrating
ie: Migrante

en: Saving
ie: Gardante

en: Dumping
ie: Fante dump

en: I/O error
ie: Errore de I/E

en: Shutting down
ie: Extinguente

en: Shut Down
ie: Extinguet

en: Destroyed
ie: Destructet

en: Failed
ie: Ne successat

en: Panicked
ie: Panicat

en: _New
ie: _Crear

en: _Connect
ie: C_onexer

en: Dis_connect
ie: Dec_onexer

en: De_lete
ie: Remo_ver

en: CPU usage
ie: Usage del CPU

en: Memory usage
ie: Usage del memorie

en: Disk I/O
ie: I/E del disco

en: Network I/O
ie: I/E del rete

en: _Restore
ie: _Restituer

en: Tunnelled
ie: Tra tunnel

en: %(uri)s (Disconnected)
ie: %(uri)s (deconexet)

en: Isolated network
ie: Isolat rete

en: %s network
ie: Rete %s

en: Interface %s
ie: Interfacie %s

en: iSCSI Target
ie: Destination iSCSI

en: Gluster Filesystem
ie: Sistema de files Gluster

en: Never
ie: Nequande

en: Fullscreen only
ie: Solmen plen-ecran

en: Always
ie: Sempre

en: Application default
ie: Predefinit del application

en: System default
ie: Predefinit del sistema

en: Locate ISO media
ie: Localisar un medie ISO

en: Locate floppy media
ie: Localisar un medie discette

en: _Reboot
ie: _Reiniciar

en: F_orce Reset
ie: Reiniciar per f_ortie

en: Sa_ve
ie: _Gardar

en: R_esume
ie: R_eprender

en: Clone...
ie: Clonar...

en: Migrate...
ie: Migrar...

en: PNG files
ie: Files PNG

en: OS options
ie: Parametres del OS

en: Read Only
ie: Solmen letion

en: Cloning %(srcfile)s
ie: Clonante %(srcfile)s

en: Default
ie: Predefinit

en: Custom: %(path)s
ie: Personalisat: %(path)s

en: Guest
ie: Gast

en: Creating domain...
ie: Creante un dominia...

en: Retrieving '%(filename)s'
ie: Obtenente '%(filename)s'

en: Transferring '%(filename)s'
ie: Transfertente «%(filename)s»

en: General Options
ie: General parametres

en: Networking Configuration
ie: Configuration de retes

en: Restarting guest.
ie: Reiniciante li gast.

en: 
    Starting install...
ie: 
    Lansante li installation...

en: Device Options
ie: Parametres del aparate

en: XML actions
ie: Actiones XML

en: XML options
ie: Parametres de XML
