virt-viewer 9.0 - en to fi translation catalogue (170 entries)

en: 
    Error: can't handle multiple URIs
fi: 
    Virhe: ei voi käsitellä useita URI-osoitteita

en: 
    No ID|UUID|DOMAIN-NAME was specified for '%s'
fi: 
    ID|UUID|DOMAIN-NAME ei annettu kohteelle '%s'

en: 
    Usage: %s [OPTIONS] [ID|UUID|DOMAIN-NAME]
fi: 
    Käyttö: %s [VALINNAT] [ID|UUID|TOIMIALUEEN-NIMI]

en: %s version %s
fi: %s versio %s

en: (Press %s to release pointer)
fi: (Paina %s osoittimen vapauttamiseksi)

en: <b>Loading...</b>
fi: <b>Ladataan...</b>

en: <never|always>
fi: <ei koskaan|aina>

en: <never|on-disconnect>
fi: <ei koskaan|yhteyttä katkaistaessa>

en: A remote desktop client built with GTK-VNC, SPICE-GTK and libvirt
fi: Etätyöpöytäasiakas, joka on rakennettu käyttäen: GTK-VNC, SPICE-GTK ja libvirt

en: About Virt-Viewer
fi: Tietoja Virt-Vieweristä

en: Access remote desktops
fi: Käytä etätyöpöytiä

en: Address is too long for UNIX socket_path: %s
fi: Osoite on liian pitkä UNIX socket_path: %s:lle

en: At least %s version %s is required to setup this connection
fi: Tämän yhteyden muodostamiseen tarvitaan vähintään %s versio %s

en: At least %s version %s is required to setup this connection, see %s for details
fi: Tämän yhteyden muodostamiseen tarvitaan vähintään %s versio %s, katso lisätietoja %s:stä

en: Attach to the local display using libvirt
fi: Kiinnitä paikalliseen näyttöön libvirtillä

en: Authentication failed.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui.

en: Authentication is required for the %s connection to:
    
    <b>%s</b>
fi: Tunnistautuminen vaaditaan %s yhteyden muodostamiseksi kohteeseen:
    
    <b>%s</b>

en: Authentication is required for the %s connection:
fi: Tunnistautuminen vaaditaan %s yhteyden muodostamiseksi:

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: Authentication was cancelled
fi: Tunnistautuminen keskeytettiin

en: Automatically resize remote framebuffer
fi: Muuta etäkehyspuskurin kokoa automaattisesti

en: Available virtual machines
fi: Saatavilla olevat virtuaalikoneet

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Can't connect to channel: %s
fi: Ei voida muodostaa yhteyttä kanavaan: %s

en: Cannot determine the connection type from URI
fi: Yhteystyyppiä ei voida määrittää URI:stä

en: Cannot determine the graphic type for the guest %s
fi: Vieraan %s graafista tyyppiä ei voida määrittää

en: Cannot determine the host for the guest %s
fi: Vieraan %s isäntää ei voida määrittää

en: Cannot get guest state
fi: Vieraan tilaa ei voi saada

en: Change CD
fi: Vaihda CD

en: Checking guest domain status
fi: Tarkistetaan vieraan toimialueen tila

en: Choose a virtual machine
fi: Valitse virtuaalikone

en: Connect to SSH failed.
fi: Yhteyden muodostaminen SSH:hon epäonnistui.

en: Connect to channel unsupported.
fi: Kanavalle yhdistämistä ei tueta.

en: Connect to hypervisor
fi: Yhdistä hypervisoriin

en: Connected to graphic server
fi: Yhdistetty graafiseen palvelimeen

en: Connecting to UNIX socket failed: %s
fi: Yhdistäminen UNIX-pistokkeeseen epäonnistui: %s

en: Connecting to graphic server
fi: Yhdistetään graafiseen palvelimeen

en: Connection _Address
fi: Yhteys_osoite

en: Connection details
fi: Yhteyden tiedot

en: Console support is compiled out!
fi: Konsolituki on jätetty pois käännöksestä!

en: Copyright (C) 2007-2012 Daniel P. Berrange
    Copyright (C) 2007-2020 Red Hat, Inc.
fi: Copyright © 2007-2012 Daniel P. Berrange
    Copyright © 2007-2020 Red Hat, Inc.

en: Couldn't open oVirt session:
fi: OVirt-istuntoa ei voitu avata:

en: Creating UNIX socket failed: %s
fi: UNIX-pistokkeen luominen epäonnistui: %s

en: Cursor display mode: 'local' or 'auto'
fi: Kohdistimen näyttötila: 'paikallinen' tai 'auto'

en: Customise hotkeys
fi: Mukauta pikanäppäimiä

[ctx: shortcut window]
en: Devices
fi: Laitteet

en: Direct connection with no automatic tunnels
fi: Suora yhteys ilman automaattisia tunneleita

en: Display _%d
fi: Näyttö _%d

en: Display can only be attached through libvirt with --attach
fi: Näyttö voidaan liittää vain libvirtin kautta --attach:illa

en: Display debugging information
fi: Näytä vianjäljitystiedot

en: Display verbose information
fi: Näytä vuolaat tiedot

en: Display version information
fi: Näytä versiotiedot

en: Do not ask me again
fi: Älä kysy uudestaan

en: Do you want to close the session?
fi: Haluatko sulkea istunnon?

en: Enable kiosk mode
fi: Käytä kioskitilaa

en: Failed to change CD
fi: CD:n vaihtaminen epäonnistui

en: Failed to connect:
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui:

en: Failed to initiate connection
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui

en: Failed to read stdin:
fi: Vakiosyötteen lukeminen epäonnistui:

en: File Transfers
fi: Tiedostonsiirrot

en: Finding guest domain
fi: Vierastoimialueen etsiminen

en: Folder sharing
fi: Kansioiden jakaminen

en: For example, spice://foo.example.org:5900
fi: Esimerkiksi, spice://foo.example.org:5900

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Guest '%s' is not reachable
fi: Vieras '%s' ei ole tavoitettavissa

en: Guest Details
fi: Vieraan tiedot

en: Guest domain has shutdown
fi: Vierastoimialue on sammutettu

[ctx: shortcut window]
en: Guest input devices
fi: Vieraan syötelaitteet

en: Invalid file %s:
fi: Virheellinen tiedosto %s:

en: Invalid kiosk-quit argument: %s
fi: Virheellinen kiosk-quit-argumentti: %s

en: Invalid password
fi: Väärä salasana

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: No ISO files in domain
fi: Ei ISO-tiedostoja toimialueella

en: No connection was chosen
fi: Yhteyttä ei valittu

en: No running virtual machine found
fi: Käynnissä olevaa virtuaalikonetta ei löytynyt

en: No virtual machine was chosen
fi: Virtuaalikonetta ei valittu

en: Open in full screen mode (adjusts guest resolution to fit the client)
fi: Avaa koko näytön tilassa (säätää vierasresoluutiota asiakkaalle sopivaksi)

en: Password:
fi: Salasana:

en: Please add an extension to the file name
fi: Lisää tiedostopääte tiedostonimeen

en: Power _down
fi: _Sammuta

en: Preferences
fi: Asetukset

en: QEMU debug console
fi: QEMU-virheenkorjauskonsoli

en: QEMU human monitor
fi: QEMU manuaalinen tarkkailu

en: Quit on given condition in kiosk mode
fi: Sulje, jos annettu ehto täyttyy kioskitilassa

en: Read-only
fi: Vain luku

en: Recent connections
fi: Viimeaikaiset yhteydet

en: Reconnect to domain upon restart
fi: Muodosta yhteys toimialueeseen uudelleenkäynnistyksen jälkeen

en: Refresh
fi: Päivitä

[ctx: shortcut window]
en: Release cursor
fi: Vapauta kohdistin

en: Remap keys format key=keymod+key e.g. F1=SHIFT+CTRL+F1,1=SHIFT+F1,ALT_L=Void
fi: Näppäinten uudelleenkartoitusmuoto näppäin=näppäinmoodi+näppäin esim. F1=SHIFT+CTRL+F1,1=SHIFT+F1,ALT_L=Void

en: Remote Viewer
fi: Etäkatselu

en: Remote Viewer provides a graphical viewer for the guest OS display. At this time it supports guest OS using the VNC or SPICE protocols. Further protocols may be supported in the future as user demand dictates. The viewer can connect directly to both local and remotely hosted guest OS, optionally using SSL/TLS encryption.
fi: Remote Viewer tarjoaa graafisen katseluohjelman vieras-käyttöjärjestelmän näytölle. Tällä hetkellä se tukee vieras-käyttöjärjestelmää VNC- tai SPICE-protokollien avulla. Muita protokollia voidaan tukea tulevaisuudessa käyttäjien vaatimusten mukaan. Katsoja voi muodostaa yhteyden sekä paikallisiin että etäisännöityihin vieras käyttöjärjestelmiin, valinnaisesti myös käyttämällä SSL/TLS-salausta.

en: Remote viewer client
fi: Etäkatseluohjelma

en: Remotely access virtual machines
fi: Etäyhteys virtuaalikoneisiin

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options
fi: Suorita '%s --help' nähdäksesi kaikki käytettävissä olevat komentorivivalitsimet.

en: Save screenshot
fi: Tallenna kuvakaappaus

en: Screenshot.png
fi: Kuvakaappaus.png

note: Create the widgets
en: Select USB devices for redirection
fi: Valitse USB-laitteet uudelleenohjattavaksi

en: Select the virtual machine only by its ID
fi: Valitse virtuaalikone vain sen ID-tunnuksella

en: Select the virtual machine only by its UUID
fi: Valitse virtuaalikone vain sen UUID-tunnuksella

en: Select the virtual machine only by its name
fi: Valitse virtuaalikone vain sen nimellä

en: Selected
fi: Valitut

[ctx: shortcut window]
en: Send secure attention (Ctrl-Alt-Del)
fi: Lähetä turvallinen huomio (Ctrl-Alt-Del)

en: Serial
fi: Sarja

en: Set window title
fi: Aseta ikkunan otsikko

en: Share client session
fi: Jaa asiakasistunto

en: Share clipboard
fi: Jaa leikepöytä

en: Share folder
fi: Jaa hakemisto

en: Show / hide password text
fi: Näytä / piilota salasanateksti

[ctx: shortcut window]
en: Smartcard insert
fi: Älykortin lisäys

[ctx: shortcut window]
en: Smartcard remove
fi: Älykortin poisto

en: The Fedora Translation Team
fi: Fedoran käännösryhmä

en: Transferring %u file of %u... | Transferring %u files of %u...
fi[0]: Siirretään %u tiedosto %u:sta ...
fi[1]: Siirretään %u tiedostoa %u:sta ...

en: Transferring 1 file...
fi: Siirretään 1 tiedosto...

[ctx: shortcut window]
en: USB device reset
fi: USB-laitteen nollaus

en: USB redirection error: %s
fi: USB-uudelleenohjauksen virhe: %s

en: Unable to authenticate with remote desktop server at %s: %s
fi: Tunnistautuminen etätyöpöytäpalvelimeen epäonnistui osoitteessa %s: %s

en: Unable to authenticate with remote desktop server: %s
fi: Tunnistautuminen etätyöpöytäpalvelimeen epäonnistui: %s

en: Unable to connect to libvirt with URI: %s.
fi: Yhteyttä libvirtiin ei voida muodostaa URI:lla: %s.

en: Unable to connect to the graphic server %s
fi: Ei voida muodostaa yhteyttä graafiseen palvelimeen %s

en: Unable to connect: %s
fi: Yhdistäminen epäonnistui: %s

en: Unable to connnect to oVirt
fi: Yhteyttä oVirtiin ei saada

en: Unable to determine image format for file '%s'
fi: Tiedoston '%s' levykuvamuotoa ei voida määrittää

[ctx: Unknown UUID]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown name]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unspecified error
fi: Määrittelemätön virhe

en: Unsupported authentication type %u
fi: Ei tuettu tunnistautumistyyppi %u

en: Unsupported graphic type '%s'
fi: Grafiikkatyyppi '%s' ei tuettu

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: VNC does not provide GUID
fi: VNC ei tarjoa GUID-tunnusta

[ctx: shortcut window]
en: Viewer
fi: Katselin

en: Virt Viewer
fi: Virt katseluohjelma

en: Virt-Viewer connection file
fi: Virt katseluohjelman yhteystiedosto

en: Virtual machine %s is not running
fi: Virtuaalikone %s ei ole käynnissä

en: Virtual machine graphical console
fi: Virtuaalikoneen graafinen konsoli

en: Wait for domain to start
fi: Odota toimialueen käynnistymistä

en: Waiting for display %d...
fi: Odotetaan näyttöä %d...

en: Waiting for guest domain to be created
fi: Odottaa vieras toimialueen luomista

en: Waiting for guest domain to re-start
fi: Odottaa vieras toimialueen uudellenkäynnistystä

en: Waiting for guest domain to start
fi: Odottaa vieras toimialueen käynnistymistä

en: Waiting for libvirt to start
fi: Odottaa libvirtin käynnistymistä

en: Zoom _In
fi: _Lähennä

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom level must be within %d-%d
fi: Zoomaustason on oltava %d-%d sisällä

en: Zoom level of window, in percentage
fi: Ikkunan zoomaustaso prosentteina

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Zoom reset
fi: Zoomauksen nollaus

en: [none]
fi: [ei mitään]

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Auto resize
fi: _Automaattinen koon muuttaminen

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Guest details
fi: _Vieraan tiedot

en: _Keyboard shortcuts
fi: Pi_kanäppäimet

en: _Normal Size
fi: _Normaali koko

en: _Pause
fi: _Keskeytä

en: _Preferences…
fi: _Asetukset…

en: _Reset
fi: _Nollaa

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Screenshot
fi: _Kuvakaappaus

en: failed to parse oVirt URI
fi: oVirt URI:n jäsentäminen epäonnistui

en: label
fi: nimiö

en: oVirt VM %s has no display
fi: oVirt VM %s:lla ei ole näyttöä

en: oVirt VM %s has no host information
fi: oVirt VM %s:lla ei ole isäntätietoa

en: oVirt VM %s has unknown display type: %u
fi: oVirt VM:llä %s on tuntematon näyttötyyppi: %u

en: oVirt VM %s is not running
fi: oVirt VM %s ei ole käynnissä

en: only SSH or UNIX socket connection supported.
fi: vain SSH- tai UNIX-pistokeyhteyttä tuetaan.
