virt-viewer 9.0 - en to sv translation catalogue (168 entries)

en: 
    Error: can't handle multiple URIs
sv: 
    Fel: kan inte hantera flera URI:er

en: 
    No ID|UUID|DOMAIN-NAME was specified for '%s'
sv: 
    Inget ID|UUID|DOMÄNNAMN angavs för ”%s”

en: 
    Usage: %s [OPTIONS] [ID|UUID|DOMAIN-NAME]
sv: 
    Användning: %s [FLAGGOR] [ID|UUID|DOMÄNNAMN]

note: translators: * This is "<ungrab accelerator> - <appname>" * Such as: "(Press Ctrl+Alt to release pointer) - Virt Viewer" * This is "<subtitle> - <appname>" * Such as: "BigCorpTycoon MOTD - Virt Viewer"
en: %s - %s
sv: %s — %s

en: (Press %s to release pointer)
sv: (Tryck %s för att släppa markören)

en: <b>Loading...</b>
sv: <b>Laddar…</b>

en: <never|always>
sv: <aldrig|alltid>

en: <never|on-disconnect>
sv: <aldrig | vid-frånkoppling>

en: A remote desktop client built with GTK-VNC, SPICE-GTK and libvirt
sv: En fjärrskrivbordsklient byggt med GTK-VNC, SPICE-GTK och libvirt

en: About Virt-Viewer
sv: Om Virt-Viewer

en: Access remote desktops
sv: Gå till fjärrskrivbord

en: Address is too long for UNIX socket_path: %s
sv: Adressen är för lång för en UNIX-uttagssökväg: %s

en: At least %s version %s is required to setup this connection
sv: Åtminstone %s version %s behövs för att skapa denna anslutning

en: At least %s version %s is required to setup this connection, see %s for details
sv: Åtminstone %s version %s behövs för att skapa denna anslutning, se %s för detaljer

en: Attach to the local display using libvirt
sv: Koppla till den lokala displayen med libvirt

en: Authentication failed.
sv: Autenticeringen misslyckades.

en: Authentication is required for the %s connection to:
    
    <b>%s</b>
sv: Autenticering krävs för %s-anslutningen till:
    
    <b>%s</b>

en: Authentication is required for the %s connection:
sv: Autenticering krävs för %s-anslutningen:

en: Authentication required
sv: Autenticering krävs

en: Authentication was cancelled
sv: Autenticeringen avbröts

en: Automatically resize remote framebuffer
sv: Ändra automatiskt storlek på fjärrrambufferten

en: Available virtual machines
sv: Tillgängliga virtuella maskiner

en: C_onnect
sv: A_nslut

en: Can't connect to channel: %s
sv: Kan inte ansluta till kanalen: %s

en: Cannot determine the connection type from URI
sv: Kan inte avgöra anslutningstypen från URI:n

en: Cannot determine the graphic type for the guest %s
sv: Kan inte avgöra grafiktypen för gästen %s

en: Cannot determine the host for the guest %s
sv: Kan inte avgöra värden för gästen %s

en: Cannot get guest state
sv: Kan inte hämta gästtillståndet

en: Change CD
sv: Byt CD

en: Checking guest domain status
sv: Kontrollerar gästdomänens status

en: Choose a virtual machine
sv: Välj en virtuell maskin

en: Connect to SSH failed.
sv: Att ansluta till SSH misslyckades.

en: Connect to channel unsupported.
sv: Anslutning till kanalen stödjs inte.

en: Connect to hypervisor
sv: Anslut till hypervisorn

en: Connected to graphic server
sv: Ansluten till grafikserver

en: Connecting to UNIX socket failed: %s
sv: Att ansluta till ett UNIX-uttag misslyckades: %s

en: Connecting to graphic server
sv: Anslutning till grafikserver

en: Connection _Address
sv: Anslutnings_adress

en: Connection details
sv: Anslutningsdetaljer

en: Console support is compiled out!
sv: Stöd för konsol är utkompilerat!

en: Copyright (C) 2007-2012 Daniel P. Berrange
    Copyright (C) 2007-2020 Red Hat, Inc.
sv: Copyright © 2007-2012 Daniel P. Berrange
    Copyright © 2007-2020 Red Hat, Inc.

en: Couldn't open oVirt session:
sv: Kunde inte öppna oVirt-sessionen:

en: Creating UNIX socket failed: %s
sv: Att skapa et UNIX-uttag misslyckades: %s

en: Cursor display mode: 'local' or 'auto'
sv: Markörvisningsläge: ”local” eller ”auto”

en: Customise hotkeys
sv: Anpassa snabbtangenter

[ctx: shortcut window]
en: Devices
sv: Enheter

en: Direct connection with no automatic tunnels
sv: Direkt anslutning utan några automatiska tunnlar

en: Display can only be attached through libvirt with --attach
sv: Kan bara ansluta till displayen via libvirt med --attach

en: Display debugging information
sv: Visa felsökningsinformation

en: Display verbose information
sv: Visa utförlig information

en: Display version information
sv: Visa versionsinformation

en: Do not ask me again
sv: Fråga mig inte igen

en: Do you want to close the session?
sv: Vill du stänga sessionen?

en: Enable kiosk mode
sv: Aktivera kioskläge

en: Failed to change CD
sv: Misslyckades med att byta CD

en: Failed to connect:
sv: Misslyckades att ansluta:

en: Failed to initiate connection
sv: Misslyckades att initiera anslutningen

en: Failed to read stdin:
sv: Misslyckades att läsa standard in:

en: File Transfers
sv: Filöverföringar

en: Finding guest domain
sv: Letar reda på gästdomänen

en: Folder sharing
sv: Mappdelning

en: For example, spice://foo.example.org:5900
sv: Till exempel, spice://apa.exempel.se:5900

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Guest '%s' is not reachable
sv: Gästen ”%s” är inte nåbar

en: Guest Details
sv: Gästdetaljer

en: Guest domain has shutdown
sv: Gästdomänen är avstängd

[ctx: shortcut window]
en: Guest input devices
sv: Gästinmatningsenheter

en: Invalid file %s:
sv: Felaktig fil %s:

en: Invalid kiosk-quit argument: %s
sv: Ogiltigt helskärmsargument: %s

en: Invalid password
sv: Felaktigt lösenord

en: Loading...
sv: Laddar…

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: No ISO files in domain
sv: Inga ISO-filer i domänen

en: No connection was chosen
sv: Ingen anslutning valdes

en: No running virtual machine found
sv: Ingen körande virtuell maskin hittad

en: No virtual machine was chosen
sv: Ingen virtuell maskin valdes

en: Open in full screen mode (adjusts guest resolution to fit the client)
sv: Öppna i fullskärmsläge (ställ upplösningen på gästen till att passa klienten)

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Please add an extension to the file name
sv: Lägg till en ändelse till filnamnet

en: Power _down
sv: Stäng _av

en: Preferences
sv: Inställningar

en: QEMU debug console
sv: QEMU felsökningskonsol

en: QEMU human monitor
sv: QEMU manuell övervakare

en: Quit on given condition in kiosk mode
sv: Avsluta på angivet villkor i kioskläge

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Recent connections
sv: Senaste anslutningarna

en: Reconnect to domain upon restart
sv: Återanslut till domänen vid omstart

en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: shortcut window]
en: Release cursor
sv: Släpp markör

en: Remap keys format key=keymod+key e.g. F1=SHIFT+CTRL+F1,1=SHIFT+F1,ALT_L=Void
sv: Bind om tangenter format tangent=tangentmod+tangent t.ex. F1=SHIFT+CTRL+F1,1=SHIFT+F1,ALT_L=Void

en: Remote Viewer
sv: Fjärrvisare

en: Remote Viewer provides a graphical viewer for the guest OS display. At this time it supports guest OS using the VNC or SPICE protocols. Further protocols may be supported in the future as user demand dictates. The viewer can connect directly to both local and remotely hosted guest OS, optionally using SSL/TLS encryption.
sv: Fjärrvisaren tillhandahåller en grafisk visare för gäst-OS-displayen. För närvarande stödjer den gäst-OS som använder protokollen VNC eller SPICE. Ytterligare protokoll kan komma att stödjas i framtiden beroende på vad användares behov avgör. Visaren kan ansluta direkt både till lokala och fjärrgäst-OS, med SSL/TLS-kryptering om så önskas.

en: Remote viewer client
sv: Fjärrvisarklient

en: Remotely access virtual machines
sv: Fjärråtkomst av virtuella maskiner

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options
sv: Kör ”%s --help” för att se hela listan av tillgängliga kommandoradsflaggor

en: Save screenshot
sv: Spara skärmbild

en: Screenshot.png
sv: Skärmbild.png

note: Create the widgets
en: Select USB devices for redirection
sv: Välj USB-enheter att omdirigera

en: Select the virtual machine only by its ID
sv: Välj den virtuella maskinen endast via dess ID

en: Select the virtual machine only by its UUID
sv: Välj den virtuella maskinen endast via dess UUID

en: Select the virtual machine only by its name
sv: Välj den virtuella maskinen endast vi dess namn

en: Selected
sv: Vald

[ctx: shortcut window]
en: Send secure attention (Ctrl-Alt-Del)
sv: Skicka säker uppmärksamhet (Ctrl-Alt-Del)

en: Serial
sv: Seriell

en: Set window title
sv: Ange fönstertitel

en: Share client session
sv: Dela klientsession

en: Share clipboard
sv: Dela urklipp

en: Share folder
sv: Dela mapp

en: Show / hide password text
sv: Visa/dölj lösenordstext

[ctx: shortcut window]
en: Smartcard insert
sv: Smartkortsinsättning

[ctx: shortcut window]
en: Smartcard remove
sv: Smartkortsborttagning

en: The Fedora Translation Team
sv: Fedoras översättningsgrupp

en: Transferring %u file of %u... | Transferring %u files of %u...
sv[0]: Överför %u fil av %u …
sv[1]: Överför %u filer av %u …

en: Transferring 1 file...
sv: Överför 1 fil …

[ctx: shortcut window]
en: USB device reset
sv: USB-enhetsåterställning

en: USB redirection error: %s
sv: USB-omdirigeringsfel: %s

en: Unable to authenticate with remote desktop server at %s: %s
sv: Kan inte autenticera med fjärskrivbordsservern på %s: %s

en: Unable to authenticate with remote desktop server: %s
sv: Kan inte autenticera med fjärskrivbordsserver: %s

en: Unable to connect to libvirt with URI: %s.
sv: Kan inte ansluta till libvirt med URI: %s.

en: Unable to connect to the graphic server %s
sv: Kan inte ansluta till grafikservern %s

en: Unable to connect: %s
sv: Kan inte ansluta: %s

en: Unable to connnect to oVirt
sv: Kan inte ansluta till oVirt

en: Unable to determine image format for file '%s'
sv: Kan inte avgöra avbildsformatet för filen ”%s”

[ctx: Unknown UUID]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Unknown name]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: Unsupported authentication type %u
sv: Autenticeringstyp %u som inte stödjs

en: Unsupported graphic type '%s'
sv: Ej stödd grafiktyp: ”%s”

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: VNC does not provide GUID
sv: VNC tillhandahåller inte GUID

[ctx: shortcut window]
en: Viewer
sv: Visare

en: Virt-Viewer connection file
sv: Virt-Viewers anslutningsfil

en: Virtual machine %s is not running
sv: Den virtuella maskinen %s kör inte

en: Virtual machine graphical console
sv: Grafisk konsol för virtuella maskiner

en: Wait for domain to start
sv: Vänta på att domänen startar

en: Waiting for display %d...
sv: Väntar på display %d …

en: Waiting for guest domain to be created
sv: Väntar på att gästdomänen skall skapas

en: Waiting for guest domain to re-start
sv: Vänta på att gästdomänen startas om

en: Waiting for guest domain to start
sv: Väntar på att gästdomänen skall starta

en: Waiting for libvirt to start
sv: Väntar på att libvirt skall starta

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom level must be within %d-%d
sv: Zoom-nivån måste vara inom %d-%d

en: Zoom level of window, in percentage
sv: Zoom-nivå för fönstret, i procent

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Zoom reset
sv: Återställ zoom

en: [none]
sv: [ingen]

en: _About
sv: _Om

en: _Auto resize
sv: _Automatisk storleksändring

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Guest details
sv: _Gästdetaljer

en: _Keyboard shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Pause
sv: _Pausa

en: _Preferences…
sv: _Inställningar …

en: _Reset
sv: _Återställ

en: _Save
sv: _Spara

en: _Screenshot
sv: _Skärmbild

en: failed to parse oVirt URI
sv: kunde inte analysera oVirt-URI

en: label
sv: etikett

en: oVirt VM %s has no display
sv: oVirt-VM %s har ingen display

en: oVirt VM %s has no host information
sv: oVirt-VM %s har ingen värdinformation

en: oVirt VM %s has unknown display type: %u
sv: oVirt-VM %s har en okänd display-typ: %u

en: oVirt VM %s is not running
sv: oVirt-VM %s kör inte

en: only SSH or UNIX socket connection supported.
sv: endast SSH- eller UNIX-uttagsförbindelser stödjs.
