Virtaal 0.5.0 - en to ak translation catalogue (302 entries)

en: Translation Tool
ak: Asekyerɛ Fidie

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
ak: Asekyerɛ fidie a ɛboa nipa asekyerɛfo ma no kyerɛ mfael kɔ akasa afoforo mu

en: Terminology assistance
ak: Ɛfene mboayɛ

en: Add Missing Language
ak: Fa Kasa a Ayera ka ho

en: Language name:
ak: Kasa din:

en: ISO code:
ak: ISO kood:

en: Plural expression:
ak: Ɔdodow ɛksprɛhyɛn:

en: Number of plurals:
ak: Ɔdodow ahorow wɔn nɔmba:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
ak: Etumi ba no sɛ infɔmehyɛn fa ɔdodow ho nnhia bebree sɛ wo reyɛ asekyerɛ pɔtee bi a.

en: <b>Language Information</b>
ak: <b>Kasa ho nsɛm </b>

en: New Language Pair
ak: Kasa Beenu Foforo

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
ak: Nea ɛyɛ <b>Odikanfo</b> ne kasa a wo rekyerɛ ase efiri mu, na wɔsan frɛ no sɔɔs kasa.
    
    Sɛ wo rekyerɛ ase firi Borɔfo kɔ Frɛnkye a, Borɔfo ne wo sɔɔs anaaso kasa odikanfo.

en: <b>Original</b>
ak: <b>Odikanfo</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
ak: Nea ɛyɛ <b>Asekyerɛ</b> ne kasa a wo rekyerɛ ase akɔ mu, a wɔfrɛ no taagɛt kasa.
    
    Sɛ wo rekyerɛ ase efiri Borɔfo kɔ Frɛnkye a, Frɛnkye ne wo asekyerɛ anaaso taagɛt kasa.

en: <b>Translation</b>
ak: <b>Asekyerɛ</b>

en: _Add Missing Language...
ak: _Fa Kasa a Wɔayera ka ho...

en: _File
ak: _Fael

en: _Update to Template
ak: _Fa kɔ tɛmplet so

en: _Export
ak: _Mane

en: _Recent Files
ak: _Ndɛndansa Mfael

en: _Edit
ak: _Sesa

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
ak: Mane Firi Sɔɔs

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
ak: Pl_esabel a edi Ekyiri

en: _Next Placeable
ak: _Plesabel a Edi so

en: _View
ak: _Hwɛ

en: _Full Screen
ak: _Skreen no Nyinara

en: _Quality Checks
ak: _Pɛpɛɛpɛyɔ Nhwehwɛmu

en: _Navigation
ak: _Navigehyɛn

en: P_age Up
ak: Kɔ soro Krata_afa baako

en: _Page Down
ak: Kɔ Famu krata_afa baako

en: _Help
ak: _Mboa

en: _Online Help
ak: _Ɔnlaen Mboa

en: _Tutorial
ak: _Adekyerɛ

en: _Localization Guide
ak: _Lokalaezehyɛn Mboa

en: Report a _Bug
ak: Yi _Bɔg bi ma

en: Virtaal Preferences
ak: Virtaal Apɛde

en: The name stored in the file header
ak: Din a wɔesie no wɔ fael ne hɛda mu

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
ak: Din:

en: The e-mail address stored in the file header
ak: Emel adrɛs a wɔesie no wɔ fael ne hɛda mu

en: E-mail address:
ak: Emel adrɛs:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
ak: Tiim ho nsɛm a wɔesie no wɔ fale ne hɛda mu. Yi tumi yɛ emel adrɛs, anaaso URL bi.

en: Team:
ak: Tiim:

en: <b>Translator Information</b>
ak: <b>Asekyerɛfo ho Nsɛm</b>

en: Source text:
ak: Tɛkst farebae:

en: Target text:
ak: Tɛkst a ɛyɛ taagɛt:

en: Use _Default Fonts
ak: Fa Mfɔnt _Difɔlt di dwuma

en: <b>Fonts</b>
ak: <b>Mfɔnt</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
ak: Gyɛnɛral

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
ak: Mplesabel yɛ tɛkst ne fa binom a wɔtumi haelaete otomatikmu na wɔtumi so de hyɛ asekyerɛ no mu.

en: Placeables
ak: Mplesabel

en: Plug-ins
ak: Mplagin

en: Properties
ak: Nhyɛnsodeɛ

en: <b>Words</b> (total):
ak: <b>Nsɛmfua</b> (kabom):

en: <b>Strings</b> (total):
ak: <b>Ntoatoasoɔ</b> (kabom):

en: File type:
ak: Asieɛ su

en: File size:
ak: Asieɛ kɛseyɛ

en: Location:
ak: beaɛ

en: Add Term
ak: Fa Tɛɛm ka ho

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
ak: A_dwenkyerɛ

en: Terminology _file:
ak: Tɛminɔlɔgye _fael:

en: Terminology Files
ak: Tɛminɔlɔgye Mfael

en: Add URL
ak: Fa URL ka ho

en: Put queries in quotes
ak: Fa nsɛmbisa hyɛ nkoot mu

en: <b>Options</b>
ak: <b>Nɔphyɛn</b>

en: Web Look-ups
ak: Wɛb Nhwehwɛ

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
ak: <u>bue</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
ak: <b><big>Ndansa yi fael</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
ak: <u>Akyerɛkyerɛ</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
ak: <u>Krataakoro</u>

en: <u>More...</u>
ak: <u>bio</u>

en: <u>Features</u>
ak: <u>Yɛbea bi</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
ak: <b><big>Worehyɛ ase</big></b>

en: <u>Manual</u>
ak: <u>mbra nhoma</u>

note: l10n: Only change this URL if there is a translated version in your language, or if the default English is really unsuitable for users in your language
en: http://translate.sourceforge.net/wiki/guide/start
ak: http://dane.sourceforge.net/wiki/virtaal/nhyɛnsodeɛ

en: <u>Localization Guide</u>
ak: <u>localisahyin akwankyerɛ</u>

note: l10n: Only change this URL if there is a translated version in your language, or if the default English is really unsuitable for users in your language
en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/index#contact
ak: http://dane.sourceforge.net/wiki/virtaal/worefa_virtaal

en: <u>Feedback</u>
ak: <u>mbuaeɛ</u>

en: <b><big>Support</big></b>
ak: <b><big>Mboa</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
ak: Sɛ wo wie asekyerɛ biara a, mia <Enter> na fa deɛ ɛdi hɔ toa so.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
ak: Sɛ wo pɛ sɛ wo fa ntoasoɔ no ankasa kɔ asigyinaeɛ bea no a, mia <Alt+Down>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
ak: Sɛ wo pɛ sɛ wo kyerɛ sɛ asekyerɛ a woreyɛ ho edwuma seisei no yɛ naa a, mia <Alt+U>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
ak: Sɛ worehyɛ seesei asekyerɛ no nso sɛ deɛ ɛnwieɛ yɔ a, mia <Ctrl+Shift+Enter>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
ak: Sɛ worehyɛ seesei asekyerɛ no nso sɛ deɛ awie yɔ a, mia <Alt+U>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
ak: Fa Ctrl+Up anaa sɛ Ctrl+Down di akɔneaba wɔ asekyerɛ ahorow mu.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
ak: Fa Ctrl+PgUp anaa sɛ Ctrl+PgDown di akɔneaba akɛse wɔ asekyerɛ ahorow mu.

en: Fuzzy
ak: Emu nna hɔ

en: Untranslated
ak: Enni nkyerɛaseɛ

en: Accelerators
ak: ntɛm aboafo

en: Acronyms
ak: Nnedaano ahoro

en: Blank
ak: Hwee

en: Brackets
ak: Mbrakɛte

en: Compendium conflict
ak: Atwerɛ abirabɔ

en: Double quotes
ak: Nsɛmkaeɛ mmienu

en: Double spaces
ak: Ntɛmda mmɔho

en: Repeated word
ak: Asɛmfua a yɛaka bio

en: E-mail
ak: E-maali

en: Ending punctuation
ak: Awieɛ nsanhɔ

en: Ending whitespace
ak: Awieɛ ntemda fitaa

en: Escapes
ak: Mfirimuu

en: File paths
ak: Asieɛ akwan

en: Functions
ak: Dwumadie ahoro

en: GConf values
ak: GConf mma

en: Old KDE comment
ak: KDE dada nkyerɛmu

en: Long
ak: tenten

en: Numbers
ak: Anɔmba

en: Options
ak: Ɔphyɛn

en: URLs
ak: URL

en: Header information
ak: Hɛda ho nsɛm

en: Please enter your name
ak: Yɛsrɛ wo kyerɛw wo din

en: Please enter your e-mail address
ak: Yɛsrɛ wo kyerɛw wo emel

en: Please enter your team's information
ak: Yɛsrɛ wo kyerɛw wo asekyerɛase tiim hɔn ho nsɛm

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
ak: Wo faa fael a wo ebue no seisei ara sɛ wo pɛ sɛ wo san bue. Wo pɛ sɛ wo san kɔ ma fael no so ba ha bio anaa?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
ak: Me enntumi emmbue fael no.
    
    %(error_message)s
    
    Bɔ mbɔden bue fael foforo.

en: Save
ak: Sie

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
ak: Me enntumi ammfa fael no ennsie.
    
    %(error_message)s
    
    Bɔ mbɔde sie kɔ lokehyɛn foforo.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
ak: Me enntumi ammfa fael no ennsie.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
ak: Kɔ fa Fael no bra bio

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
ak: Wo pɛ sɛ wo kɔ fa fael no bra fi nea wo siei no ekyiri koraa na wo yew nsesa biara a wo ayɛ?

note: l10n: See http://en.wikipedia.org/wiki/CamelCase
en: CamelCase
ak: EfupɔnkɔKes

en: Capitals
ak: Akyerɛwamba akɛse

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
ak: Nkasafua a akyerɛwamba akɛse nko ara na wɔwɔ mu

en: Command Line Options
ak: Kɔmand Laen Nɔphyɛn

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
ak: Aplekehyɛn ne kɔmand laen nɔphyɛn, te sɛ --help, -h ne -l

en: E-mail addresses
ak: Emel adrɛs

en: File Names
ak: Mfael wɔn Edin

en: Paths referring to file locations
ak: Akwan a wɔkyerɛ mfael wɔn alokehyɛn

en: Placeholders (printf)
ak: Mplesholda (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
ak: Mplesholda a wɔde wɔn di dwuma wɔ "printf" astreng mu

en: Placeholders (Python)
ak: Mplesholda (Python)

en: Placeholders in Python strings
ak: Mplesholda wɔ Python astreng mu

en: Placeholders (Java)
ak: Mplesholda (Java)

en: Placeholders in Java strings
ak: Mplesholda wɔ Java astreng mu

en: Placeholders (Qt)
ak: Mplesholda (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
ak: Mplesholda wɔ Qt astreng mu

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
ak: Intigya anɔmba ne dɛsimal mfrakhyɛn

en: Punctuation
ak: Panktuwehyɛn

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
ak: Ahyɛnsewde ne panktuwehyɛn nsanhɔ a wɔnntaa mmfa nndi dwuma

en: URLs, hostnames and IP addresses
ak: URL, host edin ne IP adrɛs

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
ak: XML Ndeɛma

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
ak: Ɛntiti hwɛsondeɛma, te sɛ &amp; ne &#169;

en: XML Tags
ak: XML Ntag

en: XML tags, such as <b> and </i>
ak: XML ntag, te sɛ <b> ne </i>

en: Spaces
ak: Akwandahɔ

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
ak: Akwan beenu beenu deda hɔ na akwan so deda beebi a eni mpo nda hɔ sɛ akwan bɛdeda hɔ

en: "alt" Attributes
ak: "alt" Su

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
ak: Placeable ma "alt" su (sɛnea wɔhu no wɔ HTML mu)

en: The file contains nothing to translate.
ak: Fael yi nni biribiara a wo bɛkyerɛ ase.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
ak: Ansaana:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
ak: Ekyiri:

en: Translated: %d
ak: Akyerɛ ase: %d

en: Fuzzy: %d
ak: Naa: %d

en: Untranslated: %d
ak: Nnkyerɛɛ ase: %d

en: Total: %d
ak: Dodow: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
ak: Ato Fael so

en: All
ak: Nyinara

en: Incomplete
ak: Nndi-mu

en: Search
ak: Hwehwɛ

en: _Case sensitive
ak: _Te kes nka

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
ak: _Ɛksprɛhyɛn rɛgula

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
ak: Fa yi hyɛ anan mu

note: l10n: Button text
en: Replace
ak: Hyɛ anan mu

note: l10n: Check box
en: Replace _All
ak: Hyɛ _Nyinara anan mu

en: Automatically complete long words while you type
ak: Wie akasafua atenten otomatikmu sɛ wo retaepe a

en: Automatically correct text while you type
ak: Yɛ tɛkst yie otomatikmu sɛ wo retaepe a

en: Perform look-ups on selected text
ak: Yɛ nhwehwɛmu wɔ tɛkst a wɔapaw no so

en: External Look-up
ak: Nhwehwɛ mu Abɔntenso

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
ak: Paw Nhwehwɛmu Asɛɛvis

en: Select the services that should be used to perform look-ups
ak: Paw asɛɛvis a ɛwɔ sɛ wɔde yɛ nhwehwɛmu

en: Look-up "%(selection)s"
ak: Hwehwɛ "%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
ak: Wɛb Nhwehwɛe

en: Look-up the selected text on a web site
ak: Hwehwɛ tɛkst a wo apaw wɔ wɛbsaet so

en: Name
ak: Din

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
ak: Ka Kwiri

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
ak: Tu nhyehyɛe firi KBabel, Lokalize ne/anaaso Poedit kɔ Virtaal so.

en: Migration Assistant
ak: Ntui Boafo

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
ak: Wo pɛ sɛ Virtaal impɔɔt nhyehyɛe ne data firi aplekehyɛn afoforo mu ba a?

en: Import data from other applications?
ak: Wo pɛ sɛ wo impɔɔt data firi aplekehyɛn afoforo mu ba a?

en: Migration was successfully completed
ak: Ntui no wiei konimdi mu

en: The following items were migrated:
ak: Nea wɔdidi so yi na wɔtui:

en: Migration completed
ak: Ntui no ewie

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
ak: Virtaal enntumi enntu nhyehyɛe anaaso data biara

en: Nothing migrated
ak: Biribiara enntu

en: Poedit settings
ak: Poedit nhyehyɛe

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
ak: Poedit Asekyerɛ Mɛmri: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
ak: KBabel Asekyerɛ Mɛmri: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
ak: Lokalize nhyehyɛe

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
ak: Lokalize Asekyerɛase Mɛmri: %(database_name)s

en: Terminology Help
ak: Tɛɛminɔlɔgye Mboa

en: Terminology suggestions
ak: Tɛɛminɔlɔgye nsusui

en: Localization Terminology
ak: Lokalaezehyɛn ne Tɛɛminɔlɔgye

en: Selected localization terminology
ak: Lokalaezehyɛn tɛɛminɔlɔgye a wɔapaw wɔn

en: Local Files
ak: Mfael Lokal

en: Local terminology files
ak: Tɛɛminɔlɔgye mfael lokal

en: Terminology _Files...
ak: Tɛɛminɔlɔgye _Mfael...

en: Add _Term...
ak: Fa _Tɛɛm ka ho...

en: File
ak: Fael

en: Extendable
ak: Wɔtumi trɛw mu

en: Add Files
ak: Fa mfael ka ho

en: All Supported Files
ak: Mfael Nyinara a Wɔagye wɔn ato mu

en: All Files
ak: Mfael Nyinara

en: "%s" is not a usable file.
ak: wɔnntumi mmfa fael "%s" nnyɛ hwee.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
ak: Nntumi nnloode %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
ak: Mfomso bae wɔ bere a wɔrebue fael no

en: _Source term — %(langname)s
ak: _Tɛɛm farebae — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
ak: _Tɛɛm taagɛt — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
ak: Biribi te sɛ yi pɛpɛɛpɛ wɔ hɔ dadaw.

en: Existing translations: %(translations)s
ak: Asekyerɛ a wɔwɔ hɔ dadaw: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
ak: Open-Tran.eu wɔn Ntɛɛm

en: Select Terminology Sources
ak: Paw Tɛɛminɔlɔgye wɔn Farebae

en: Select the sources of terminology suggestions
ak: Paw tɛɛminɔlɔgye nsusui wɔn farebae

en: Translation Memory
ak: Asekyerɛ Mɛmri

en: Translation memory suggestions
ak: Asekyerɛ mɛmri nsusui

en: Previous translations for Free and Open Source Software
ak: Asekyerɛ nkanee a wɔayɛ ama Free ne Open Source Sɔftwɛɛ

en: Current File
ak: Fael Seiseiara

en: Translated units from the currently open file
ak: Ndeɛma a wɔakyerɛ wɔn ase firi fael a wɔebue no seiseiara

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
ak: Fael yi

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
ak: Asekyerɛ a wɔnnsanee nnhwɛɛ firi Google n'asekyerɛ fidie

en: Microsoft Translator
ak: Microsoft asekyerɛfo

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
ak: Afidie asekyerɛ a efi Microsoft Asekyerɛfo a wɔnsan nhwɛɛe

en: Unreviewed machine translations from various services
ak: Asekyerɛ a wɔnnsanee nnhwɛɛ firi asekyerɛ mfidie ahorow

en: Local Translation Memory
ak: Asekyerɛ Mɛmri a ɛyɛ Lokal

en: Previous translations you have made
ak: Asekyerɛ a wo ayɛ no nkanee

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
ak: TM Lokal

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
ak: Asekyerɛ a wɔnnsan nnhwɛɛ na wɔfiri Moses sɛɛva

en: Remote Server
ak: Sɛɛva Remoot

en: A translation memory server
ak: Asekyerɛ sɛɛva ma mɛmri

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
ak: TM Remoot

en: A TinyTM translation memory server
ak: TinyTM asekyerɛ sɛɛva ma mɛmri

en: Unreviewed machine translations from Apertium
ak: Asekyerɛ a wɔnnsan nnhwɛɛ a wɔfiri Apertium

en: Translation _Suggestions
ak: Asekyerɛ _Nsusui

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
ak: Paw Asekyerɛ Mɛmri wɔn Mfarebae

en: Select the sources that should be queried for translation memory
ak: Paw mfarebae a ɛwɔ sɛ wɔbisa asekyerɛ mɛmri firi wɔn hɔ

en: Matches
ak: Nea wɔdi nsɛ

en: TM Source
ak: TM Farebae

en: Choose a Translation File
ak: Paw Asekyerɛ Fael

en: _New Language Pair...
ak: _Kasa Beenu Foforo...

en: Error
ak: Mfomso

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
ak: Wɔasesa fael a ɛwɔ so seiseiara.
    Wo pɛ sɛ wo sie wo nsesae?

en: _Discard
ak: _Tow kyene

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
ak: Yɛsrɛ wo sɛ kyerɛw din ahorow (ɔdodow) wɔn nɔmba a yɛmfa ndi dwuma

en: Please enter the plural equation to use
ak: Yɛsrɛ wo sɛ kyerɛw ɔdodow ikuwehyɛn a yɛmfa ndi dwuma

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
ak: N_avigehyɛn:

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
ak: Virtaal yɛ program a wɔde yɛ asekyerɛ.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
ak: Sɔftwɛɛ asekyerɛ (lokalizehyɛn anaaso l10n) ne enisoade a edi kan, naaso yɛn eni san da sɛ ebetumi edi dwuma sɛ ɛyɛ Kɔmputa fidie a Ɛboa ma wɔde yɛ Asekyerɛ (CAT).

en: Virtaal website
ak: Virtaal wɛbsaet

en: We thank our donors:
ak: Yɛda wɔn ase yɛn adekyɛfo:

en: Language code must be an ASCII string.
ak: Ɛwɔ sɛ kood ma Kasa no yɛ string ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
ak: Ɛwɔ sɛ kood ma kasa no yɛ annyɛ koraa no nkarakta 2.

en: Language
ak: Kasa

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
ak: Kood

en: Enabled
ak: Asɔ

en: Configure...
ak: Kɔnfega...

en: Translation memory
ak: Asekyerɛ Mɛmri

en: Machine translation
ak: Afidie Asekyerɛ

en: Highlighting and insertion of placeables
ak: Mbeagyinade ahaelaete ne mfahyemu

en: Many plugins and options for customization
ak: Mplagin ne nɔphyɛn ahorow ankorankorɛ adeɛ

en: The file does not exist.
ak: Fael no nnihɔ.

en: Not a valid file.
ak: Fael yi ndi mu

en: TMX Translation Memory
ak: TMX Asekyerɛ Mɛmri

en: Translation Memory eXchange
ak: Translation Mɛmri eXchange

en: TBX Glossary
ak: TBX Glɔsri

en: Wordfast Translation Memory
ak: Wordfast Translation Mɛmri

en: Qt Linguist Translation File
ak: Qt Linguist Asekyerɛ Fael

en: Qt Message File
ak: Qt Nkrato Fael

en: Qt Phrase Book
ak: Qt Fres Buukuu

en: INI File
ak: Fael INI

en: Initialization
ak: Inihyealaezehyɛn

en: Java Properties File
ak: Java Properties Fael

en: OpenOffice.org Translation File
ak: OpenOffice.org Asekyerɛ Fael

en: XLIFF Translation File
ak: XLIFF Asekyerɛ Fael

en: C++ RC File
ak: C++ RC Fael

en: Resource Compiler
ak: Resource Nkabɔmufidie

en: Tcl Translation File
ak: Tcl Asekyerɛ Fael

en: JavaScript error message file
ak: JavaScript mfomso nkrato ne fael

en: Gettext Translation Template
ak: Gettext Tɛmplet ma Asekyerɛ

en: Trados Tag Editor
ak: Trados Tag Sesafo

en: Gettext PO file
ak: Gettext PO fael

en: Gettext MO file
ak: Gettext MO fael

en: Qt .qm file
ak: Qt .qm fael

en: OmegaT Glossary
ak: OmegaT Glɔssari

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
ak: sɔ lɔgen si so, a wonam so besie susanso wɔ fael din no mu.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
ak: fa nhyehyɛe fael firi fael din a wɔde ama no mu di dwuma.

en: enable debugging features
ak: sɔ dibagen nkongyaa ahorow si so

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
ak: di profael dwuma, a wonam so besie susuanso no wɔ fael din no mu.

en: Could not open log file '%(filename)s'
ak: Enntumi emmbue fael '%(filename)s' a wɔde hwɛ nlɔg

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
ak: Enntumi annkan file '%(filename)s' a wɔde yɛ nhyehyɛe

en: invalid number of arguments
ak: aagumɛnt wɔn dodow nnyɛ nokware

en: Could not open profile file '%(filename)s'
ak: Enntumi emmbue fael profael '%(filename)s'

en: no such option: %s
ak: ɔphyɛn biara nni hɔ sɛ yi: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
ak: ɔphyɛn a ntease nni mu papa: %s (%s?)

en: Usage: %s
ak: Sɛnea wɔde di dwuma: %s

en: Usage
ak: Sɛnea wɔde di dwuma

en: integer
ak: intigya

en: long integer
ak: intigya tenten

en: complex
ak: woworann

en: option %s: invalid %s value: %r
ak: ɔphyɛn %s: wɔmmfa %s aba: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
ak: ɔphyɛn %s: wo afa ade a wɔmmfa: %r (fa firi %s)

en: show this help message and exit
ak: kyerɛ mboa nkrato yi na pue

en: show program's version number and exit
ak: kyerɛ program ne vɛɛhyɛn nɔmba na pue

en: %s option requires an argument
ak: %s ɔphyɛn hia aagumɛnt pɛɛ

en: %s option requires %d arguments
ak: %s ɔphyɛn hia aagumɛnt %d pɛɛ

en: %s option does not take a value
ak: %s ɔphyɛn mmfa aba biara
