Virtaal 0.7.0-beta5 - en to cs translation catalogue (365 entries)

en: Translation Tool
cs: Překladatelský nástroj

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
cs: Překladatelský nástroj usnadňující překladateli překlad souborů

en: Terminology assistance
cs: Návrhy termínů

en: Add Missing Language
cs: Přidat chybějící jazyk

en: Language name:
cs: Název jazyka:

en: ISO code:
cs: Kód ISO:

en: Plural expression:
cs: Podmínky použití forem plurálu:

en: Number of plurals:
cs: Počet forem plurálu:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
cs: U některých typů překladů není informace o formách plurálu nezbytná.

en: <b>Language Information</b>
cs: <b>Informace o jazyku</b>

en: New Language Pair
cs: Nová dvojice jazyků

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
cs: <b>Originál</b>, jinak také nazývaný zdrojový jazyk, je jazyk ze kterého překládáte.
    
    Pokud překládáte z angličtiny do francouzštiny, angličtina bude váš originální nebo zdrojový jazyk.

en: <b>Original</b>
cs: <b>Originál</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
cs: <b>Překlad</b>, jinak také nazývaný cílový jazyk, je jazyk do kterého překládáte.
    
    Pokud překládáte z angličtiny do francouzštiny, francouzština bude váš překlad nebo cílový jazyk.

en: <b>Translation</b>
cs: <b>Překlad</b>

en: _Add Missing Language...
cs: _Přidat chybějící jazyk...

en: _File
cs: _Soubor

en: _Update to Template
cs: _Aktualizovat ze šablony

en: _Export
cs: _Exportovat

en: _Recent Files
cs: _Nedávno otevřené

en: _Edit
cs: Ú_pravy

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
cs: Přenést ze zdroje

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
cs: _Předchozí aktivní řetězec

en: _Next Placeable
cs: _Následující aktivní řetězec

en: _View
cs: _Zobrazit

en: _Full Screen
cs: _Na celou obrazovku

en: _Quality Checks
cs: _Kontroly kvality

en: _Navigation
cs: _Procházení

en: P_age Up
cs: O stránku _nahoru

en: _Page Down
cs: O stránku _dolů

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Online Help
cs: _Online nápověda

en: _Tutorial
cs: _Ukázkový překlad

en: _Localization Guide
cs: _Jak překládat

en: Report a _Bug
cs: Nahlásit chy_bu

en: Virtaal Preferences
cs: Nastavení aplikace Virtaal

en: The name stored in the file header
cs: Jméno vkládané do hlavičky souboru

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
cs: Jméno:

en: The e-mail address stored in the file header
cs: E-mail vkládaný do hlavičky souboru

en: E-mail address:
cs: E-mailová adresa:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
cs: Informace o týmu vkládaná do hlavičky souboru. Může jít například o e-mail nebo adresu domovské stránky.

en: Team:
cs: Tým:

en: <b>Translator Information</b>
cs: <b>Informace o překladateli</b>

en: Source text:
cs: Zdrojový text:

en: Target text:
cs: Cílový text:

en: Use _Default Fonts
cs: Použít _výchozí písmo

en: <b>Fonts</b>
cs: <b>Písmo</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
cs: Základní

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
cs: Aktivní řetězce jsou části zdrojového textu, které mohou být automaticky označeny a jednoduše vloženy do překladu.

en: Placeables
cs: Aktivní řetězce

en: Plug-ins
cs: Rozšíření

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: <b>Words</b> (total):
cs: <b>Slova</b> (celkem):

en: <b>Strings</b> (total):
cs: <b>Řetězce</b> (celkem):

en: File type:
cs: Typ souboru:

en: File size:
cs: Velikost:

en: Location:
cs: Umístění:

en: Add Term
cs: Přidat výraz

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
cs: _Komentáře

en: Terminology _file:
cs: _Seznam výrazů:

en: Terminology Files
cs: Seznamy výrazů

en: Add URL
cs: Přidat adresu

en: URL:
cs: Adresa:

en: Put queries in quotes
cs: Uzavřít dotaz do úvozovek

en: <b>Options</b>
cs: <b>Možnosti</b>

en: Web Look-ups
cs: Vyhledání na Internetu

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
cs: <u>Otevřít</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
cs: <b><big>Nedávno otevřené</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
cs: <u>Ukázkový překlad</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
cs: <u>Seznam klávesových zkratek</u>

en: <u>More...</u>
cs: <u>Ostatní...</u>

en: <u>Features</u>
cs: <u>Funkce</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
cs: <b><big>Začínáme</big></b>

en: <u>Manual</u>
cs: <u>Návod</u>

en: <u>Localization Guide</u>
cs: <u>Jak překládat</u>

en: <u>Feedback</u>
cs: <u>Váš názor</u>

en: <b><big>Support</big></b>
cs: <b><big>Podpora</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
cs: Pro překlad následujícího řetězce po dokončení překladu aktuálního řetězce jednoduše stiskněte klávesu <Enter>.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
cs: Pro zkopírování originálního řetězce do cílového použijte klávesovou zkratku <Alt+Šipka dolů>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
cs: Překlad označíte jako přibližný použitím klávesové zkratky <Alt+U>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
cs: Překlad označíte jako nekompletní použitím klávesové zkratky <Ctrl+Shift+Enter>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
cs: Překlad označíte jako hotový použitím klávesové zkratky <Ctrl+Enter>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
cs: Pro pohyb mezi jednotlivými překlady můžete použít klávesové zkratky Ctrl+Šipka nahoru nebo Ctrl+Šipka dolů.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
cs: Pro pohyb mezi stránkami seznamu překladů můžete použít klávesové zkratky Ctrl+PgUp nebo Ctrl+PgDown.

en: Fuzzy
cs: Přibližný

en: Untranslated
cs: Nepřeloženo

en: Accelerators
cs: Klávesové zkratky

en: Acronyms
cs: Zkratky

en: Blank
cs: Prázdný překlad

en: Brackets
cs: Závorky

en: Compendium conflict
cs: Slučovací konflikty

en: Double quotes
cs: Dvojité uvozovky

en: Double spaces
cs: Opakované mezery

en: Repeated word
cs: Opakované slovo

en: Ending punctuation
cs: Interpunkce na konci

en: Ending whitespace
cs: Mezery na konci

en: Escapes
cs: Řídící znaky

en: File paths
cs: Cesty

en: Functions
cs: Funkce

en: GConf values
cs: GConf

en: Old KDE comment
cs: Staré komentáře KDE

en: Long
cs: Podezřele dlouhé

en: Must translate words
cs: Musí být přeloženo

en: Newlines
cs: Počet řádek

en: Number of plurals
cs: Počet forem plurálu

en: Don't translate words
cs: Nesmí být přeloženo

en: Numbers
cs: Čísla

en: Options
cs: Parametry

en: Punctuation spacing
cs: Mezery kolem interpunkce

en: Pure punctuation
cs: Pouze interpunkce

en: Number of sentences
cs: Počet vět

en: Short
cs: Podezřele krátké

en: Simple capitalization
cs: Velikost písmen

en: Simple plural(s)
cs: Plurály

en: Single quotes
cs: Jednoduché uvozovky

en: Spelling
cs: Kontrola pravopisu

en: Starting capitalization
cs: Velikost písmen na začátku

en: Starting punctuation
cs: Interpunkce na začátku

en: Starting whitespace
cs: Mezery na začátku

en: Tabs
cs: Tabulátory

en: Unchanged
cs: Nezměněno

en: URLs
cs: Adresy

en: Valid characters
cs: Povolené znaky

en: Placeholders
cs: Zástupné znaky

en: XML tags
cs: XML značky

en: Default
cs: Výchozí

en: Header information
cs: Informace pro hlavičku

en: Please enter your name
cs: Zadejte své jméno

en: Please enter your e-mail address
cs: Zadejte svou e-mailovou adresu

en: Please enter your team's information
cs: Zadejte informace o týmu

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
cs: Pokoušíte se otevřít aktuálně otevřený soubor. Chcete ho znovu načíst?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
cs: Soubor se nepodařilo otevřít.
    
    %(error_message)s
    
    Zkuste otevřít jiný soubor.

en: Save
cs: Uložit

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
cs: Soubor se nepodařilo uložit.
    
    %(error_message)s
    
    Zkuste ho uložit do jiného umístění.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
cs: Soubor se nepodařilo uložit.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
cs: Exportovat lze pouze soubory Gettext PO

en: Export
cs: Exportovat

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
cs: Soubor se nepodařilo exportovat.
    
    %(error_message)s
    
    Zkuste ho uložit do jiného umístění.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
cs: Soubor se nepodařilo exportovat.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
cs: Znovu načíst

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
cs: Znovu načíst soubor z disku a zahodit provedené změny?

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
cs: Složená slova s velkými písmeny na začátku jednotlivých částí, jako některé názvy firem a WikiWords

en: Capitals
cs: Verzálky

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
cs: Slova psaná pouze velkými písmeny

en: Command Line Options
cs: Parametry příkazového řádku

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
cs: Parametry upravující chování aplikace, zadávané při jejím vyvolání do příkazového řádku, například --help, -h nebo -I

en: E-mail addresses
cs: Adresy elektronické pošty

en: File Names
cs: Názvy souborů

en: Paths referring to file locations
cs: Cesty označující umístění souborů

en: Placeholders (printf)
cs: Zástupné řetězce (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
cs: Zástupné řetězce používané v "printf" řetězcích

en: Placeholders (Python)
cs: Zástupné řetězce (Python)

en: Placeholders in Python strings
cs: Zástupné řetězce v Python řetězcích

en: Placeholders (Java)
cs: Zástupné řetězce (Java)

en: Placeholders in Java strings
cs: Zástupné řetězce v Java řetězcích

en: Placeholders (Qt)
cs: Zástupné řetězce (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
cs: Zástupné řetězce v Qt řetězcích

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
cs: Celá čísla a čísla s desetinnou čárkou

en: Punctuation
cs: Interpunkce

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
cs: Symboly a méně často používaná interpunkční znaménka

en: URLs, hostnames and IP addresses
cs: URL adresy, názvy hostitelů a IP adresy

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
cs: XML entity

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
cs: Entity jako například &amp; a &#169;

en: XML Tags
cs: XML tagy

en: XML tags, such as <b> and </i>
cs: XML tagy jako <b> a </i>

en: Spaces
cs: Mezery

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
cs: Opakované mezery a mezery na neobvyklých pozicích

en: "alt" Attributes
cs: "alt" atributy

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
cs: Aktivní řetězce pro "alt" atributy (v HTML)

en: Placeholders (Drupal)
cs: Zástupné řetězce (Drupal)

en: Placeholders in Drupal strings
cs: Zástupné řetězce v Drupal řetězcích

en: No source or translatable files in bundle
cs: V balíčku nejsou zdrojové nebo přeložitelné soubory

en: The file contains nothing to translate.
cs: Obsah souboru nelze přeložit.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
cs: Před:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
cs: Po:

en: Translated: %d
cs: Přeloženo: %d

en: Fuzzy: %d
cs: Přibližně: %d

en: Untranslated: %d
cs: Nepřeloženo: %d

en: Total: %d
cs: Celkem: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
cs: Soubor aktualizován

en: Needs work
cs: Potřebuje upravit

en: Rejected
cs: Odmítnuto

en: Needs review
cs: Potřebuje zkontrolovat

en: Translated
cs: Přeloženo

en: Reviewed
cs: Zkontrolováno

en: All
cs: Vše

en: Quality Checks
cs: Kontroly kvality

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
cs: Výběr kontrol

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
cs: Všechny kontroly

en: Incomplete
cs: Nedokončeno

en: Search
cs: Vyhledat

en: _Case sensitive
cs: _Záleží na velikosti písmen

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
cs: _Regulární výraz

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
cs: Nahradit za

note: l10n: Button text
en: Replace
cs: Nahradit

note: l10n: Check box
en: Replace _All
cs: Nahradit _vše

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
cs: Výběr stavů

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
cs: Všechny stavy

en: Automatically complete long words while you type
cs: Automatické dokončování slov při psaní

en: AutoCompletor
cs: Automatické dokončování

en: Automatically correct text while you type
cs: Automatické opravy při psaní

en: AutoCorrector
cs: Automatické opravy

en: Spell Checker
cs: Kontrola pravopisu

en: Check spelling and provide suggestions
cs: Kontrola pravopisu a návrhy oprav

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
cs: <i>(žádné návrhy)</i>

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
cs: Ignorovat vše

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
cs: Další...

note: l10n: This refers to the spell checking dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
cs: Přidat „%s“ do slovníku

en: Languages
cs: Jazyky

en: Perform look-ups on selected text
cs: Vyhledá označený text

en: External Look-up
cs: Externí vyhledávání

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
cs: Výběr vyhledávacích služeb

en: Select the services that should be used to perform look-ups
cs: Vyberte služby které chcete použít pro vyhledávání

en: Look-up "%(selection)s"
cs: Vyhledat „%(selection)s“

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
cs: Vyhledávání na Internetu

en: Look-up the selected text on a web site
cs: Vyhledat označený text na internetové stránce

en: Name
cs: Název

en: URL
cs: Adresa

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
cs: Uzavřít dotaz do uvozovek

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
cs: Přenos nastavení z KBabel, Lokalize a/nebo Poedit.

en: Migration Assistant
cs: Import nastavení

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
cs: Má se Virtaal pokusit naimportovat nastavení a data z ostatních programů?

en: Import data from other applications?
cs: Importovat data z ostatních programů?

en: Migration was successfully completed
cs: Přenos nastavení byl úspěšně dokončen

en: The following items were migrated:
cs: Byly přeneseny následující položky:

en: Migration completed
cs: Přenos nastavení dokončen

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
cs: Přenos nastavení ani dat se nezdařil

en: Nothing migrated
cs: Nebyla přenesena žádná nastavení

en: Poedit settings
cs: Nastavení Poeditu

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
cs: Překladová paměť Poeditu: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
cs: Překladová paměť KBabel: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
cs: Nastavení Localize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
cs: Překladová paměť Lokalize: %(database_name)s

en: Terminology Help
cs: Napovídání výrazů

en: Terminology suggestions
cs: Návrhy výrazů

en: Localization Terminology
cs: Překladová terminologie

en: Selected localization terminology
cs: Vybraná překladová terminologie

en: Local Files
cs: Místní soubory

en: Local terminology files
cs: Místní seznamy výrazů

en: Terminology _Files...
cs: _Seznamy výrazů...

en: Add _Term...
cs: Při_dat výraz...

en: File
cs: Soubor

en: Extendable
cs: Rozšiřitelný

en: Add Files
cs: Přidat soubory

en: All Supported Files
cs: Všechny podporované soubory

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: "%s" is not a usable file.
cs: „%s“ není použitelný soubor.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
cs: Nepodařilo se načíst %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
cs: Při otevírání souboru došlo k chybě

en: _Source term — %(langname)s
cs: _Zdrojový výraz — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
cs: _Cílový výraz — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
cs: Daná položka již existuje.

en: Existing translations: %(translations)s
cs: Existující překlady: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
cs: Výrazy z Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
cs: Vyberte zdroje výrazů

en: Select the sources of terminology suggestions
cs: Vyberte zdroje návrhů výrazů

en: Translation Memory
cs: Překladová paměť

en: Translation memory suggestions
cs: Návrhy z překladové paměti

en: Previous translations for Free and Open Source Software
cs: Dřívější překlady pro bezplatný a otevřený software

en: Current File
cs: Aktuální soubor

en: Translated units from the currently open file
cs: Předchozí překlady z právě otevřeného souboru

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
cs: Tento soubor

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
cs: Nekontrolované strojové překlady z překladové služby Google

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
cs: Nekontrolované strojové překlady z překladové služby Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from various services
cs: Nekontrolované strojové překlady z různých služeb

en: Local Translation Memory
cs: Místní překladová paměť

en: Previous translations you have made
cs: Dříve provedené překlady

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
cs: Místní TM

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
cs: Nekontrolované strojové překlady z Moses serveru

en: Remote Server
cs: Vzdálený server

en: A translation memory server
cs: Server překladové paměti

en: A TinyTM translation memory server
cs: TinyTM server překladové paměti

en: Unreviewed machine translations from Apertium
cs: Nekontrolované strojové překlady překladové služby Apertium

en: Translation _Suggestions
cs: Návrhy _překladu

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
cs: Vyberte zdroje překladové paměti

en: Select the sources that should be queried for translation memory
cs: Vyberte zdroje překladové paměti do kterých mají být odesílány dotazy

en: Matches
cs: Výsledky

en: TM Source
cs: Zdroj překladové paměti

en: Choose a Translation File
cs: Zvolte soubor překladu

en: No issues
cs: Žádné problémy

en: Quality Check
cs: Kontrola kvality

en: Description
cs: Popis

en: Project Type
cs: Typ projektu

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
cs: Kontroly: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
cs: _Nová dvojice jazyků...

en: Error
cs: Chyba

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
cs: Aktuální soubor byl změněn.
    Chcete změny uložit?

en: _Discard
cs: _Zahodit

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
cs: Zadejte počet forem plurálu

en: Please enter the plural equation to use
cs: Zadejte výraz určující pravidla použití jednotlivých forem plurálu

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
cs: P_rocházení:

en: Untranslated:
cs: Nepřeloženo:

en: Needs work:
cs: Potřebuje upravit:

en: Rejected:
cs: Odmítnuto:

en: Needs review:
cs: Potřebuje zkontrolovat:

en: Translated:
cs: Přeloženo:

en: Reviewed:
cs: Zkontrolováno:

en: Save the file for up-to-date information
cs: Pro zobrazení aktuálních informace je třeba soubor uložit

en: %.1f KB
cs: %.1f kB

en: Export failed
cs: Export se nezdařil

en: Preview failed
cs: Náhled se nezdařil

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
cs: O jeden krok workflow zpět (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
cs: Po kliknutí můžete zvolit konkrétní fázi workflow

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
cs: O jeden krok workflow vpřed (Ctrl+Enter)

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
cs: Copyright © 2007-2011 Zuza Software Foundation

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
cs: Program Virtaal slouží k tvorbě překladů.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
cs: V současnosti se zaměřujeme na překlady programů (lokalizace, l10n), ale máme v plánu z něj udělat univerzální nástroj pro počítačem podporovaný překlad (CAT).

en: Virtaal website
cs: Domovská stránka Virtaal

en: We thank our donors:
cs: Děkujeme našim sponzorům:

en: The International Development Research Centre
cs: International Development Research Centre

en: Language code must be an ASCII string.
cs: Kód jazyka musí být ASCII řetězec.

en: Language code must be at least 2 characters long.
cs: Kód jazyka musí mít nejméně 2 znaky.

en: Language
cs: Jazyk

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
cs: Kód

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Configure...
cs: Nastavení...

en: Translation memory
cs: Překladová paměť

en: Quality checks
cs: Kontroly kvality

en: Machine translation
cs: Strojový překlad

en: Highlighting and insertion of placeables
cs: Označování a vkládání aktivních řetězců

en: Many plugins and options for customization
cs: Mnoho rozšíření a možností přizpůsobení

en: The file does not exist.
cs: Soubor neexistuje.

en: Not a valid file.
cs: Nejedná se o platný soubor.

en: TMX Translation Memory
cs: Překladová paměť TMX

en: TBX Glossary
cs: Glosář TBX

en: Wordfast Translation Memory
cs: Překladová paměť Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
cs: Překladový soubor Qt Linguist

en: Qt Message File
cs: Soubor Qt Message

en: INI File
cs: INI soubor

en: Initialization
cs: Inicializace

en: Java Properties File
cs: Soubor Java properties

en: OpenOffice.org Translation File
cs: Překladový soubor OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
cs: Překladový soubor XLIFF

en: C++ RC File
cs: Soubor C++ RC

en: Tcl Translation File
cs: Překladový soubor Tcl

en: JavaScript error message file
cs: Soubor chybových zpráv JavaScriptu

en: Gettext Translation Template
cs: Překladová šablona gettext

en: OS X Strings File
cs: Soubor řetězců OS X

en: UTX Dictionary
cs: UTX slovník

en: Gettext PO file
cs: Soubor gettext PO

en: Gettext MO file
cs: Soubor gettext MO

en: Qt .qm file
cs: Soubor Qt .qm

en: OmegaT Glossary
cs: Glosář OmegaT

en: %prog [options] [translation_file]
cs: %prog [možnosti] [překladový_soubor]

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
cs: zapne záznam událostí, výstup bude uložen do zadaného souboru.

en: use the configuration file given by the supplied filename.
cs: použije zadaný soubor nastavení.

en: enable debugging features
cs: aktivuje ladicí funkce

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
cs: provede profilování, výsledek uloží do zadaného souboru.

en: Could not open log file '%(filename)s'
cs: Soubor záznamu ‚%(filename)s‘ se nepodařilo otevřít

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
cs: Konfigurační soubor ‚%(filename)s‘ se nepodařilo načíst

en: invalid number of arguments
cs: neplatný počet parametrů

en: Profiling support is not available
cs: Profilování není podporováno

en: Could not open profile file '%(filename)s'
cs: Profilovací soubor ‚%(filename)s‘ se nepodařilo otevřít

en: no such option: %s
cs: neznámý parametr: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
cs: nejednoznačná volba: %s (%s?)

en: Usage: %s
cs: Použití: %s

en: Usage
cs: Použití

en: option %s: invalid %s value: %r
cs: volba %s: neplatná %s hodnota: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
cs: volba %s: neplatná volba: %r (vyberte z %s)

en: show this help message and exit
cs: zobrazí tuto nápovědu a ukončí program

en: show program's version number and exit
cs: zobrazí verzi programu a program ukončí

en: %prog [options]
cs: %prog [možnosti]

en: %s option requires an argument
cs: volba %s vyžaduje parametr

en: %s option requires %d arguments
cs: volba %s vyžaduje %d parametry

en: %s option does not take a value
cs: volba %s nepřijímá hodnotu
