Virtaal 1.0.0-beta1 - en to da translation catalogue (419 entries)

en: Translation Tool
da: Oversættelsesværktøj

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
da: Et oversættelsesværktøj som hjælper et menneske med at oversætte filer til andre sprog

en: Virtaal is a program for doing translation. It aims for a delightful combination of simplicity and power. It integrates with selected online resources to make translation fun, while helping to improve translation quality.
da: Virtaal er et program der bruges til at oversætte med. Målet er en dejlig kombination af enkelthed og styrke. Det integrerer med udvalgte onlineressourcer, så det bliver sjovt at oversætte, mens det hjælper med at forbedre kvaliteten af oversættelsen.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but is definitely meant to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
da: Den primære fokus er på softwareoversættelse (lokalisering eller l10n), men har bestemt til hensigt at gøre det til et generelt anvendeligt værktøj til computer-assisteret oversættelse. På engelsk kaldet Computer Aided Translation (CAT).

en: Some features:
da: Nogle faciliteter:

en: Translation reuse (translation memory)
da: Genbrug af oversættelser (oversættelseshukommelse)

en: Terminology assistance
da: Terminologiassistance

en: AutoCompletor and AutoCorrector
da: Automatisk fuldførsel og automatisk korrigering

en: Quality checks with customization for many languages
da: Kvalitetstjek med tilpasning til mange sprog

en: Add Missing Language
da: Tilføj manglende sprog

en: Language name:
da: Sprognavn:

en: ISO code:
da: ISO-kode:

en: Plural expression:
da: Flertalsform:

en: Number of plurals:
da: Antal flertalsformer:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
da: Afhængig af oversættelsesopgaven, kan flertalsformen være valgfri.

en: <b>Language Information</b>
da: <b>Sprogoplysning</b>

en: New Language Pair
da: Nyt sprogpar

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
da: <b>Original</b> er sproget hvorfra du oversætter, også kaldet kildesproget.
    
    Hvis du oversætter fra engelsk til dansk, så er engelsk dit originale eller kildesprog.

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
da: <b>Oversættelse</b> er sproget hvortil du oversætter, også kaldet målsproget.
    
    Hvis du oversætter fra engelsk til dansk, så er dansk din oversættelse eller målsprog.

en: <b>Translation</b>
da: <b>Oversættelse</b>

en: _Add Missing Language...
da: _Tilføj manglende sprog...

en: _File
da: _Fil

en: _Update to Template
da: _Opdater fra skabelon

en: _Export
da: _Eksportér

en: _Recent Files
da: _Nylige filer

en: _Edit
da: _Rediger

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
da: Overfør fra kilde

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
da: Fo_rrige placerbar

en: _Next Placeable
da: _Næste placerbar

en: _View
da: _Vis

en: _Full Screen
da: _Fuldskærm

en: _Quality Checks
da: _Kvalitetstjek

en: P_age Up
da: S_ide op

en: _Page Down
da: _Side ned

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Online Help
da: Online_hjælp

en: _Tutorial
da: _Vejledning

en: _Localization Guide
da: _Lokaliseringsguide

en: Report a _Bug
da: _Rapportér en fejl

en: Virtaal Preferences
da: Virtaal præferencer

en: The name stored in the file header
da: Navnet som opbevares i filhovedet

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
da: Navn:

en: The e-mail address stored in the file header
da: E-mail-adressen som opbevares i filhovedet

en: E-mail address:
da: E-mail-adresse:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
da: Teaminformation som opbevares i filhovedet. Dette kan f.eks. være en e-mail-adresse eller en URL.

en: <b>Translator Information</b>
da: <b>Oplysninger om oversætteren</b>

en: Source text:
da: Kildetekst:

en: Target text:
da: Måltekst:

en: Use _Default Fonts
da: Anvend stan_dard skrifttyper

en: <b>Fonts</b>
da: <b>Skrifttyper</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
da: Generelt

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
da: Placerbare elementer er særlig dele af teksten som automatisk kan fremhæves og nemt indsættes i oversættelsen.

en: Placeables
da: Placerbare

en: Plug-ins
da: Plugins

en: Properties
da: Egenskaber

en: <b>Words</b> (total):
da: <b>Ord</b> (i alt):

en: <b>Strings</b> (total):
da: <b>Strenge</b> (i alt):

en: File type:
da: Filtype:

en: File size:
da: Filstørrelse:

en: Location:
da: Placering:

en: Add Term
da: Tilføj term

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
da: K_ommentar

en: Terminology _file:
da: Terminologi_fil:

en: Terminology Files
da: Terminologifiler

en: Add URL
da: Tilføj URL

en: Put queries in quotes
da: Sæt forespørgsler i anførselstegn

en: <b>Options</b>
da: <b>Valgmuligheder</b>

en: Web Look-ups
da: Websøgninger

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
da: <u>Åbn</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
da: <b><big>Nylige filer</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
da: <u>Vejledning</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
da: <u>Genvejstaster</u>

en: <u>More...</u>
da: <u>Mere ...</u>

en: <u>Features</u>
da: <u>Faciliteter</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
da: <b><big>Kom godt i gang</big></b>

en: <u>Localization Guide</u>
da: <u>Lokaliseringsguide</u>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
da: Tryk blot på <Enter> ved slutningen af en oversættelse, for at fortsætte til den næste.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
da: Tryk blot på <Alt+Ned>, for at kopiere den originale streng til målfeltet.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
da: Tryk blot på <Alt+U>, for at markere den nuværende oversættelse som uafklaret.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
da: Tryk blot på <Ctrl+Skift+Enter>, for at markere den nuværende oversættelse som ikke færdig.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
da: Tryk blot på <Ctrl+Enter>, for at markere den nuværende oversættelse som færdig.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
da: Brug Ctrl+Op eller Ctrl-Ned for at flytte mellem oversættelser.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
da: Brug Ctrl+PgUp eller Ctrl+PgDown for, med store skridt, at flytte mellem oversættelser.

en: Fuzzy
da: Uafklaret

en: Untranslated
da: Ikke oversat

en: Accelerators
da: Genveje

en: Acronyms
da: Forkortelser

en: Blank
da: Tom

en: Brackets
da: Parenteser

en: Compendium conflict
da: Kompendium konflikt

en: Double quotes
da: Dobbelt anførselstegn

en: Double spaces
da: Dobbelt mellemrum

en: Repeated word
da: Gentagne ord

en: Ending punctuation
da: Tegnsætning i slutningen

en: Ending whitespace
da: Blanktegn i slutningen

en: Escapes
da: Undvigetegn

en: File paths
da: Filstier

en: Functions
da: Funktioner

en: GConf values
da: GConf-værdier

en: Old KDE comment
da: Gammel KDE-kommentar

en: Long
da: Lang

en: Must translate words
da: Ord skal oversættes

en: Newlines
da: Linjeskift

en: Number of plurals
da: Antal flertalsformer

en: Don't translate words
da: Oversæt ikke ord

en: Numbers
da: Tal

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Punctuation spacing
da: Tegnsætning for mellemrum

en: Pure punctuation
da: Ren tegnsætning

en: Number of sentences
da: Antal sætninger

en: Short
da: Kort

en: Simple capitalization
da: Simple store bogstaver

en: Simple plural(s)
da: Simple flertalsform(er)

en: Single quotes
da: Enkelt anførselstegn

en: Spelling
da: Stavning

en: Starting capitalization
da: Store bogstaver i begyndelsen

en: Starting punctuation
da: Tegnsætning i begyndelsen

en: Starting whitespace
da: Blanktegn i begyndelsen

en: Tabs
da: Tabuleringer

en: Unchanged
da: Uændret

en: URLs
da: URL'er

en: Valid characters
da: Gyldige tegn

en: Placeholders
da: Pladsholdere

en: XML tags
da: XML-tags

en: Default
da: Standard

en: Header information
da: Sidehoved information

en: Please enter your name
da: Indtast venligst dit navn

en: Please enter your e-mail address
da: Indtast venligst din e-mail-adresse

en: Please enter your team's information
da: Indtast venligst dit teams oplysninger

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
da: De valgte at åbne den nuværende åbne fil. Vil du genindlæse filen?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
da: Kunne ikke åbne filen.
    
    %(error_message)s
    
    Prøv at åbn en anden fil.

en: Save
da: Gem

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
da: Kunne ikke gemme filen.
    
    %(error_message)s
    
    Prøv at gemme på en anden placering.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
da: Kunne ikke gemme filen.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
da: Kan kun eksportere Gettext PO-filer

en: Export
da: Eksportér

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
da: Kunne ikke eksportere filen.
    
    %(error_message)s
    
    Prøv at gemme på en anden placering.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
da: Kunne ikke eksportere filen.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
da: Genindlæs fil

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
da: Genindlæs fil fra sidste gemte kopi og mist alle ændringer?

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
da: Ord med store bogstaver internt, såsom varemærkenavne og WikiOrd

en: Capitals
da: Store bogstaver

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
da: Ord som kun består af store bogstaver

en: Command Line Options
da: Kommandolinje-valgmuligheder

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
da: Programmets kommandolinje-valgmuligheder, såsom --help, -h og -l

en: E-mail addresses
da: E-mail-adresser

en: File Names
da: Filnavne

en: Paths referring to file locations
da: Stier som referere til filplaceringer

en: Placeholders (printf)
da: Pladsholdere (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
da: Pladsholdere anvendt i "printf"-strenge

en: Placeholders (Python)
da: Pladsholdere (Python)

en: Placeholders in Python strings
da: Pladsholdere i Python-strenge

en: Placeholders (Java)
da: Pladsholdere (Java)

en: Placeholders in Java strings
da: Pladsholdere i Java-strenge

en: Placeholders (Qt)
da: Pladsholdere (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
da: Pladsholdere i Qt-strenge

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
da: Heltal og decimalbrøker

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
da: Symboler og mindre hyppigt anvendte tegnsætningsmarkører

en: URLs, hostnames and IP addresses
da: URL'er, værtsnavne og IP-adresser

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
da: XML-entiteter

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
da: Entitet-referencer, såsom &amp; og &#169;

en: XML Tags
da: XML-tags

en: XML tags, such as <b> and </i>
da: XML-tags, såsom <b> og </i>

en: Spaces
da: Mellemrum

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
da: Dobbelt mellemrum og mellemrum på uventede steder

en: "alt" Attributes
da: "alt"-attributter

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
da: Placerbar for "alt"-attributter (som i HTML)

en: Placeholders (Drupal)
da: Pladsholdere (Drupal)

en: Placeholders in Drupal strings
da: Pladsholdere i Drupal-strenge

en: No source or translatable files in bundle
da: Ingen kilde eller filer som kan oversættes i bundtet

en: The file contains nothing to translate.
da: Filen indeholder intet som kan oversættes.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
da: Før:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
da: Efter:

en: Translated: %d
da: Oversat: %d

en: Fuzzy: %d
da: Uafklaret: %d

en: Untranslated: %d
da: Ikke oversat: %d

en: Total: %d
da: I alt: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
da: Fil opdateret

en: Needs work
da: Behøver arbejde

en: Rejected
da: Afvist

en: Needs review
da: Behøver gennemgang

en: Translated
da: Oversat

en: Reviewed
da: Gennemgået

en: All
da: Alle

en: Quality Checks
da: Kvalitetstjek

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
da: Vælg tjek

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
da: Alle tjek

en: Incomplete
da: Ikke færdig

en: Search
da: Søg

en: _Case sensitive
da: _Forskel på store og små bogstaver

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
da: _Regulært udtryk

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
da: Erstat med

note: l10n: Button text
en: Replace
da: Erstat

note: l10n: Check box
en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Workflow
da: Arbejdsgang

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
da: Vælg tilstande

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
da: Alle tilstande

en: Automatically complete long words while you type
da: Fuldfør automatisk lange ord mens du indtaster

en: AutoCompletor
da: Automatisk fuldførsel

en: Automatically correct text while you type
da: Korrigér automatisk tekst mens du indtaster

en: AutoCorrector
da: Automatisk korrigering

en: Spell Checker
da: Stavekontrol

en: Check spelling and provide suggestions
da: Tjek stavning og giv forslag

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
da: <i>(ingen forslag)</i>

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
da: Ignorer alle

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
da: Mere...

note: l10n: This refers to the spell checking dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
da: Føj "%s" til ordbog

en: Languages
da: Sprog

en: Perform look-ups on selected text
da: Udfør søgning på markerede tekst

en: External Look-up
da: Ekstern søgning

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
da: Vælg søgetjenester

en: Select the services that should be used to perform look-ups
da: Vælg den service som skal anvendes til at udføre søgninger

en: Look-up "%(selection)s"
da: Søg efter "%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
da: Websøgning

en: Look-up the selected text on a web site
da: Søger efter den markerede tekst på et websted

en: Name
da: Navn

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
da: Forespørgsler i anførselstegn

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
da: Migrér indstillinger fra KBabel, Lokalize og/eller Poedit til Virtaal.

en: Migration Assistant
da: Overføringsassistent

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
da: Skal Virtaal prøve at importere indstillinger og data fra andre programmer?

en: Import data from other applications?
da: Importér data fra andre programmer?

en: Migration was successfully completed
da: Overførslen blev fuldført med succes

en: The following items were migrated:
da: Følgende elementer blev migreret:

en: Migration completed
da: Overførsel fuldført

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
da: Virtaal kunne ikke migrere nogen indstillinger eller data

en: Nothing migrated
da: Intet migreret

en: Poedit settings
da: Poedit indstillinger

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
da: Poedit's oversættelseshukommelse: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
da: KBabel's oversættelseshukommelse: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
da: Lokalize indstillinger

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
da: Lokalize's oversættelseshukommelse: %(database_name)s

en: Terminology Help
da: Terminologihjælp

en: Terminology suggestions
da: Terminologiforslag

en: Localization Terminology
da: Lokaliseringsterminologi

en: Selected localization terminology
da: Udvalgt lokaliseringsterminologi

en: Local Files
da: Lokale filer

en: Local terminology files
da: Lokale terminologifiler

en: Terminology _Files...
da: Terminologi_filer...

en: Add _Term...
da: Tilføj _term...

en: File
da: Fil

en: Extendable
da: Udvidelig

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: All Supported Files
da: Alle understøttede filer

en: All Files
da: Alle filer

en: "%s" is not a usable file.
da: "%s" er ikke en anvendelig fil.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
da: Kunne ikke indlæse %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
da: Fejl ved åbning af fil

en: _Source term — %(langname)s
da: _Kildeterm — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
da: _Målterm — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
da: Identisk indtastning findes allerede.

en: Existing translations: %(translations)s
da: Eksisterende oversættelser: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
da: Termer fra Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
da: Vælg Terminologikilder

en: Select the sources of terminology suggestions
da: Vælg kilderne for terminologiforslag

en: Translation Memory
da: Oversættelseshukommelse

en: Translation memory suggestions
da: Forslag fra oversættelseshukommelse

en: Previous translations for Free and Open Source Software
da: Forrige oversættelser for fri og open source software

en: Current File
da: Nuværende fil

en: Translated units from the currently open file
da: Oversatte enheder fra den nuværende åbne fil

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
da: Denne fil

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
da: Ikke gennemgåede maskinoversættelser fra Google's oversættelsestjeneste

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
da: Ikke gennemgåede maskinoversættelser fra Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from various services
da: Ikke gennemgåede oversættelser fra diverse tjenester

en: Local Translation Memory
da: Lokal oversættelseshukommelse

en: Previous translations you have made
da: Oversættelser du tidligere har foretaget

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
da: Lokal OH

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
da: Ikke gennemgåede maskinoversættelser fra en Moses-server

en: Remote Server
da: Fjernserver

en: A translation memory server
da: En oversættelseshukommelse-server

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
da: Fjern-OH

en: A TinyTM translation memory server
da: En TinyTM-oversættelseshukommelse-server

en: Unreviewed machine translations from Apertium
da: Ikke gennemgåede maskinoversættelser fra Apertium

en: Translation _Suggestions
da: _Oversættelsesforslag

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
da: Vælg kilder for oversættelseshukommelse

en: Select the sources that should be queried for translation memory
da: Vælg kilderne som skal forespørges ved oversættelseshukommelse

en: Matches
da: Matcher

en: TM Source
da: OH-kilde

en: Choose a Translation File
da: Vælg en oversættelsesfil

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: En fil med navnet "%1" findes allerede. Er du sikker på, at du vil overskrive den?

en: Welcome to the Virtaal tutorial. You can do the first translation by typing just the translation for "Welcome". Then press Enter.
da: Velkommen til Virtaal-vejledningen. Du kan foretage den første oversættelse ved at indtaste oversættelsen for "Welcome". Tryk så på Enter.

en: Translate this slightly longer message. If a spell checker is available, spelling mistakes are indicated similarly to word processors. Make sure the correct language is selected in the bottom right of the window.
da: Oversæt denne meddelelse som er lidt længere. Hvis stavekontrol er tilgængelig, fremhæves stavefejl ligesom i et tekstbehandlingsprogram. Sørg for at det korrekte sprog er valgt nederst til højre i vinduet.

en: This tutorial will show you some of the things you might want to pay attention to while translating software programs. It will help you to avoid some problems and produce translations of a higher quality.
da: Denne vejledning viser dig nogle af de ting du måske vil holde øje med mens du oversætter softwareprogrammer. Det vil hjælpe dig med at undgå nogle problemer og skabe oversættelser af højere kvalitet.

en: Some of the advice will only be relevant to some languages. For example, if your language does not use the Latin alphabet, some of the advice might not be relevant to translation in your language. For many languages there are established translation rules.
da: Nogle af rådene vil kun være relevante for nogle sprog. F.eks. hvis dit sprog ikke bruger det latinske alfabet, vil nogle råd måske ikke være relevante for at oversætte til dit sprog. Der er etableret oversættelsesregler til mange sprog.

en: The correct use of capital letters are important in many languages. Translate this message with careful attention to write "Virtaal" with a capital letter.
da: Korrekt anvendelse af store bogstaver er vigtigt på mange sprog. Oversæt denne meddelelse og vær særlig opmærksom på at skrive "Virtaal" med et stort bogstav.

en: In this message the English uses a capital letter for almost every word. Almost no other language uses this style. Unless your language definitely needs to follow the English style (also called Title Case), translate this by following the normal capitalisation rules for your language. If your language does not use capital letters, simply translate it normally.
da: I denne meddelelse bruger det engelske et stort bogstav for næsten hvert ord. Næsten ingen andre sprog bruger denne stil. Oversæt dette ved at følge de normal regler for store bogstaver for dit sprog, med mindre dit sprog skal følge den engelske stil (også kaldet Title Case). Hvis dit sprog ikke bruger store bogstaver, så oversæt blot normalt.

en: If you translated the previous message you should see a window with that translation and a percentage indicating how similar the source strings (English) are. It is Virtaal's translation memory at work. Press Control+1 to copy the suggested translation to the current translation. Remember to always review suggestions before you use them.
da: Hvis du oversatte den forrige meddelelse bør du kunne se et vindue med oversættelsen og en procentvisning af hvor ens kildestrengene (engelsk) er. Det er Virtaal's oversættelseshukommelse. Tryk på Control+1 for at kopiere den foreslået oversættelse til den nuværende oversættelse. Husk altid at gennemgå forslagene før du bruger dem.

en: This is a simple message that starts with a capital letter in English. If your language uses capital letters, you almost definitely want to start your translation with a capital letter as well.
da: Dette er en simpel meddelelse som begynder med et stor bogstav på engelsk. Hvis dit sprog bruger store bogstaver, skal du højst sandsynligt også starte din oversættelse med et stor bogstaver.

en: This is a simple message that starts with a lower case letter in English. If your language uses capital letters, you almost definitely want to start your translation with a lower case letter as well.
da: Dette er en simpel meddelelse som begynder med et lille bogstav på engelsk. Hvis dit sprog bruger store bogstaver, skal du højst sandsynligt også starte din oversættelse med et lille bogstaver.

en: This message is a question. Make sure that you use the correct question mark in your translation as well.
da: Denne meddelelse er et spørgsmål. Sørg for også at bruge det korrekte spørgsmålstegn i din oversættelse.

en: This message is a label as part of a form. Note how it ends with a colon (:).
da: Denne meddelelse er en etiket som er en del af en formular. Bemærk hvordan den ender med et semikolon (:).

en: If the source will remain mostly or completely unchanged it is convenient to copy the entire source string with Alt+Down. Here is almost nothing to translate, so just press Alt+Down and make corrections if necessary.
da: Hvis det meste af kilden beholdes eller ikke ændres er det bekvemt at kopiere hele kildestrengen med Alt+Ned. Her er der næsten ikke noget at oversætte, så tryk blot på Alt+Ned og foretag rettelser hvis det er nødvendigt.

en: Placeables are special parts of the text, like the © symbol, that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation. Select the © with Alt+Right and transfer it to the target with Alt+Down.
da: Placerbare elementer er særlig dele af teksten, såsom ©-symbolet, som automatisk kan fremhæves og nemt indsættes i oversættelsen. Vælg © med Alt+Højre og overfør det til målet med Alt+Ned.

en: Recognised placeables include special symbols, numbers, variable place holders, acronyms and many more. Move to each one with Alt+Right and transfer it down with Alt+Down.
da: Genkendte placerbare inkludere specielle symboler, tal, variabel-pladsholdere, forkortelser og mange andre. Flyt til hver af dem med Alt+Højre og overfør den ned med Alt+Ned.

en: This message ends with ... to indicate that clicking on this text will cause a dialogue to appear instead of just performing an action. Be sure to end your message with ... as well.
da: Denne meddelelse slutter med ... for at indikere at klik på denne tekst viser en dialog i stedet for blot at udføre en handling. Sørg for at din meddelelse slutter med ... også.

en: This message ends with a special character that looks like three dots. Select the special character with Alt+Right and copy it to your translation with Alt+Down. Don't just type three dot characters.
da: Denne meddelelse slutter med et specialtegn som ligner tre prikker. Vælg specialtegnet med Alt+Højre og kopiér det ind i din oversættelse med Alt+Ned. Indtast ikke bare tre punktummer.

en: This message has two sentences. Translate them and make sure you start each with a capital letter if your language uses them, and end each sentence properly.
da: Denne meddelelse har to sætninger. Oversæt dem og sørg for at du starter hver med et stort bogstav hvis dig sprog bruger det, og afslut hver sætning korrekt.

en: This message marks the word "now" as important with bold tags. These tags can be transferred from the source with Alt+Right and Alt+Down. Leave the <b> and </b> in the translation around the part that corresponds to "now". Read more about XML markup here: http://en.wikipedia.org/wiki/XML
da: Denne meddelelse markerer ordet "now" som vigtig med tags i fed skrift. Disse tags kan overføres fra kilden med Alt+Højre og Alt+Ned. Lad <b> og </b> være i oversættelsen omkring den del som svare til "now". Læs mere om XML-opmærkning her: http://en.wikipedia.org/wiki/XML

en: This message is very similar to the previous message. Use the suggestion of the previous translation with Ctrl+1. Note how the only difference is that this one ends with a full stop after the last tag.
da: Denne meddelelse ligner meget den forrige meddelelse. Brug forslagene fra forrige oversættelse med Ctrl+1. Bemærk at den eneste forskel er hvordan denne slutter med et punktum efter den sidste tag.

en: In this message "%d" is a placeholder (variable) that represents a number. Make sure your translation contains "%d" somewhere. In this case it refers a number of files. When this message is used the "%d" will be replaced with a number e.g. 'Number of files copied: 5'.  Note that "%d" does not refer to a percentage.
da: I denne meddelelse er "%d" en pladsholder (variabel) som repræsentere et tal. Sørg for at din oversættelse indeholder "%d". Her referere den til et antal filer. Når denne meddelelse bruges vil "%d" bliver erstattet med et tal. F.eks. 'Antal kopierede filer: 5'. Bemærk at "%d" ikke referere til procent.

en: In this message, "%d" refers again to the number of files, but note how the "(s)" is used to show that we don't know how many it will be. This is often hard to translate well. If you encounter this in software translation, you might want to hear from developers if this can be avoided. Read more about this and decide how to do it in your language: http://docs.translatehouse.org/projects/localization-guide/en/latest/guide/translation/plurals.html
da: I denne meddelelse referere "%d" igen til antallet af filer, men bemærk hvordan "(s)" bruges til at vise at vi ikke kender antallet. Dette er ofte svært at oversætte godt. Hvis du møder dette i oversættelse af software, kan det være du vil høre udviklerne om det kan undgås. Læs mere om dette og beslut hvordan det gøres i dit sprog: http://docs.translatehouse.org/projects/localization-guide/en/latest/guide/translation/plurals.html

en: In this message the proper way of translating plurals are seen. You need to enter between 1 and 6 different versions of the translation to ensure the correct grammar in your language. Read more about this here: http://docs.translatehouse.org/projects/localization-guide/en/latest/guide/translation/plurals.html
da: I denne meddelelse ses de korrekte måder at oversætte flertal. Du skal indtaste mellem 1 og 6 forskellige versioner af oversættelsen for at sikre korrekt grammatik på dit sprog. Læs mere om dette på: http://docs.translatehouse.org/projects/localization-guide/en/latest/guide/translation/plurals.html

en: In this message, "%s" is a placeholder (variable) that represents a file name. Make sure your translation contains %s somewhere. When this message is used, the %s will be replaced with a file name e.g. 'The file will be saved as example.odt'.  Note that "%s" does not refer to a percentage.
da: I denne meddelelse repræsentere "%s" en pladsholder (variabel) et filnavn. Sørg for at din oversættelse indeholder %s. Når denne meddelelse bruges, erstattes %s med et filnavn. F.eks. "Filen gemmes som eksempel.odt". Bemærk at "%s" ikke referere til procent.

en: In this message the variable is surrounded by double quotes. Make sure your translation contains the variable %s and surround it similarly with quotes in the way required by your language. If your language uses the same quotes as English, type it exactly as shown for the English. If your language uses different characters you can just type them around the variable.
da: I denne meddelelse er variablen omsluttet af dobbelt anførselstegn. Sørg for at din oversættelse indeholder variablen %s og omslut den på tilsvarende måde med anførselstegn som krævet på dit sprog. Hvis dit sprog bruger de samme anførselstegn som engelsk, så skriv det præcist som på engelsk. Hvis dit sprog bruger forskellige tegn kan du blot skrive dem omkring variablen.

en: In this message, "%(name)s" is a placeholder (variable). Note that the 's' is part of the variable, and the whole variable from '%' to the 's' should appear unchanged somewhere in your translation. These type of variables give you an idea of what they will contain. In this case, it will contain a name.
da: I denne meddelelse er "%(name)s" en pladsholder (variabel). Bemærk at "s" er en del af variablen, og at hele variablen fra "%" til "s" skal fremstå uændret i din oversættelse. Disse typer af variabler giver dig en ide om hvad de vil indeholde. Her indeholder det et navn.

en: In this message the user of the software is asked to do something. Make sure you translate it by being as polite or respectful as is necessary for your culture.
da: I denne meddelelse spørges brugeren af softwaren om at gøre noget. Sørg for at oversætte det høfligt eller respektfuldt i forhold til din kultur.

en: In this message there is reference to "Linux" (a product name). Many languages will not translate it, but your language might use a transliteration if you don't use the Latin script for your language.
da: I denne meddelelse er der en reference til "Linux" (et produktnavn). Mange sprog oversætter det ikke, men dit sprog bruger måske en translitteration hvis du ikke bruger det latinske alfabet på dit sprog.

en: This message contains the URL (web address) of the project website. It must be transferred as a placeable or typed over exactly.
da: Denne meddelelse indeholder URL'en (webadressen) til projektets websted. Den skal overføres som en placerbar eller indtastes over præcist.

en: This message refers to a website with more information. Sometimes you might be allowed or encouraged to change the URL (web address) to a website in your language. In this case, replace the "en" at the start of the address to your language code so that the address points to the corresponding article in your language about XML.
da: Denne meddelelse referere til et websted med mere information. Nogle gange tillades eller opfordres du måske til at ændre URL'en (webadressen) til et websted på dit sprog. Hvis det er tilfældet så erstat "en" i starten af adressen til din sprogkode så adressen peger på den tilsvarende artikel på dit sprog om XML.

en: This translation contains an ambiguous word - it has two possible meanings. Make sure you can see the context information showing that this is a verb (an action as in "click here to view it").
da: Denne oversættelse indeholder et tvetydigt ord - det kan have to betydninger. Sørg for at se informationen om sammenhæng som viser at dette er et udsagnsord (en handling som i "klik her for at vise det").

en: This translation contains an ambiguous word - it has two possible meanings. Make sure you can see the context information showing that this is a noun (a thing as in "click to change the view to full screen"). If Virtaal gives your previous translation as a suggestion, take care to only use it if it is definitely appropriate in this case as well.
da: Denne oversættelse indeholder et tvetydigt ord - det kan have to betydninger. Sørg for at du kan se informationen om sammenhæng som viser at dette er et navneord (en ting som i "klik for at ændre visningen til fuldskærm"). Hvis Virtaal giver dig forrige oversættelse som et forslag, så pas på kun at bruge det hvis det, også er, helt sikkert er passende.

en: An accelerator key is a key on your keyboard that you can press to to quickly access a menu or function. It is also called a hot key, access key or mnemonic. In program interfaces they are shown as an underlined letter in the text label. In the translatable text they are marked using some character like the underscore here, but other characters are used for this as well. In this case the the accelerator key is "f" since the underscore is before this letter and it means that this accelerator could be triggered by pressing Alt+F.
da: En genvejstast er en tast på dit tastatur som du kan trykke på for hurtigt at tilgå en menu eller en funktion. Det kaldes også en "hot key", "access key" eller "mnemonic". I programbrugerflader vises de som et understreget bogstav i tekstetiketten. I teksten som kan oversættes er de markeret med en understregning som her, men andre tegn kan også bruges. Her er genvejstasten "f" da understregningen er før dette bogstav og det betyder at denne genvej kan udløses ved at trykke på Alt+F.

en: In this entry you can see other kind of accelerator.
da: I denne indtastning kan du se en anden slags genvej.

en: And another kind of accelerator.
da: Og anden slags genvej.

en: Virtaal is able to provide suggestions from several terminology glossaries and provides easy shortcuts to allow paste them in the translation field. Right now Virtaal has only one empty terminology glossary, but you can start filling it. In order to do that select the original text, press Ctrl+T, provide a translation for your language, and save.
da: Virtaal er i stand til at give forslag fra flere terminologiordbøger og giver nemme genveje til at indsætte dem i oversættelsesfeltet. Lige nu har Virtaal kun en tom terminologiordbog, men du kan begynde at udfylde den. Vælg den originale tekst og tryk på Ctrl+T, vælg en oversættelse til dit sprog, og gem.

en: In the previous entry you have created one terminology entry for the the "filter" verb. Now do the same for "filter" noun.
da: I den forrige indtastning oprettede du en terminologiindtastning til udsagnsordet "filter". Gør nu det samme for navneordet "filter".

en: If you have created any terminology in the previous entries you may may now see some of the words with a green background (or other color depending on your theme). This means that Virtaal has terminology suggestions for that word. Use Alt+Right to select the highlighted word, and then press Alt+Down. If only one suggestions is provided Alt+Down just copies the suggestion to the translation field. But if several suggestions are available Alt+Down shows a suggestion list which you can navigate using Down and Up keys. Once you have selected the desired suggestion press Enter to copy it to the translation field.
da: Hvis du har oprettet terminologi i de forrige indtastninger kan du nu se nogle af ordene med grøn baggrund (eller andre farver, afhængig af dit tema). Dette betyder at Virtaal har terminologiforslag for det ord. Brug Alt+Højre for at vælge det fremhævede ord, og tryk så på Alt+Ned. Hvis der kun er ét forslag vil Alt+Ned kopiere forslaget til oversættelsesfeltet. Men hvis der er mere end et forslag så vil Alt+Ned vise en liste med forslag som du kan navigere i med Ned- og Op-tasterne. Når du har valgt det ønskede forslag så tryk på Enter for at kopiere det til oversættelsesfeltet.

en: This message has two lines. Make sure that your translation also contains two lines. You can separate lines with Shift+Enter or copying new-line placeables (displayed as ¶).
da: Denne meddelelse har to linjer. Sørg for at din oversættelse også indeholder to linjer. Du kan adskille linjer med Skift+Enter eller ved at kopiere linjeskift-placerbare (vises som ¶).

en: This message contains tab characters to separate some headings. Make sure you separate your translations in the same way.
da: Denne meddelelse indeholder tabulatortegn til at adskille nogle overskrifter. Sørg for at du adskiller dine oversættelser på samme måde.

en: This message contains a large number that is formatted according to to American convention. Translate this but be sure to format the number according to the convention for your language. You might need to change the comma (,) and full stop (.) to other characters, and you might need to use a different number system. Make sure that you understand the American formatting: the number is bigger than one thousand.
da: Denne meddelelse indeholder et stort tal som er formateret i henhold til amerikansk konvention. Oversæt dette men sørg for at formatere tallet i henhold til konventionen for dit sprog. Du skal måske ændre kommaet (,) og punktummet (.) til andre tegn, og du skal måske bruge et andet talsystem. Sørg for du forstår den amerikanske formatering: tallet er større end et tusind.

en: This message refers to miles. If the programmers encourage it, you might want to change this to kilometres in your translation, if kilometres are more commonly used in your language. Note that 1 mile is about 1.6 kilometres. Note that automated tests for "numbers" will complain if the number is changed, but in this case it is safe to do.
da: Denne meddelelse refererer til mil. Hvis programmøren opfordre til det, kan du ændre det til kilometer i din oversættelse, hvis kilometer er mere almindeligt brugt på dit sprog. Bemærk at 1 mil er omkring 1,6 kilometer. Bemærk at automatiserede test for "tal" vil brokke sig hvis tallet ændres, men i dette tilfælde er det sikkert at gøre.

en: This message contains a link that the user will be able to click on on to visit the help page. Make sure you maintain the information between the angle brackets (<...>) correctly. The double quotes (") should never be changed in tags, even if your language uses a different type of quotation marks.
da: Denne meddelelse indeholder et link som brugeren kan klikke på for at besøge siden med hjælp. Sørg for at beholde informationen mellem vinkelparenteserne (<...>) korrekt. Dobbelt anførselstegn (") skal aldrig ændres i tags, selv hvis dit sprog bruger en anden type anførselstegn.

en: This message contains a similar link, but the programmers decided to to rather insert the tags with variables so that translators can't change them. Make sure you position the two variables (%s) so that they correspond to the opening and closing tag of the previous translation.
da: Denne meddelelse indeholder et tilsvarende link, men programmøerne besluttede i stedet at indsætte tags med variabler så oversætterne ikke kan ændre dem. Sørg for at du placere de to variabler (%s) så de svare til åbne- og lukke-tags af den forrige oversættelse.

en: This message contains the <b> and </b> tags to emphasize a word, while everything is inside <p> and </p> tags. Make sure your whole translation is inside <p> and </p> tags.
da: Denne meddelelse indeholder taggene <b> og </b> for at fremhæve et ord, mens alt er inden i taggene <p> og </p>. Sørg for at hele oversættelsen er inden i taggene <p> og </p>.

en: This message contains a similar link that is contained within <span> and </span>. Make sure you maintain all the tags (<...>) correctly, and that the link is contained completely inside the <span> and </span> tags in your translation. Make sure that the text inside the "a" tags correspond to "help page" and that your translation corresponding to the second sentence is contained in the <span> tags. Note how the full stop is still inside the </span> tag.
da: Denne meddelelse indeholder et tilsvarende link mellem <span> og </span>. Sørg for a du beholder alle tags (<...>) korrekt, og at linket er omsluttet af taggene <span> og </span> i din oversættelse. Sørg for at teksten inden i "a"-taggene passer til "siden med hjælp" og at din oversættelse modsvarende den anden sætning er i <span>-tagget. Bemærk hvordan punktummet stadig er inden i </span>-tagget.

en: No issues
da: Ingen problemer

en: Quality Check
da: Kvalitetstjek

en: Description
da: Beskrivelse

en: Project Type
da: Projekttype

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
da: Tjekker: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
da: _Nyt sprogpar...

en: Error
da: Fejl

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
da: Den nuværende fil er blevet ændret.
    Vil du gemme dine ændringer?

en: _Discard
da: _Forkast

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
da: Indtast venligst antallet af navneordsformer (flertal) der skal anvendes

en: Please enter the plural equation to use
da: Indtast venligst den flertalsform der skal anvendes

en: Untranslated:
da: Ikke oversat:

en: Needs work:
da: Behøver arbejde:

en: Rejected:
da: Afvist:

en: Needs review:
da: Behøver gennemgang:

en: Translated:
da: Oversat:

en: Reviewed:
da: Gennemgået:

en: Save the file for up-to-date information
da: Gem filen for opdaterede information

en: Export failed
da: Eksport mislykkedes

en: Preview failed
da: Forhåndsvisning mislykkedes

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
da: Gå ét skridt tilbage i arbejdsgangen (Ctrl+Skift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
da: Klik for at gå til en specifik tilstand i arbejdsgangen

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
da: Gå ét skridt fremad i arbejdsgangen (Ctrl+Enter)

en: Copyright © 2007-2010 Zuza Software Foundation
da: Ophavsret © 2007-2010 Zuza Software Foundation

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
da: Virtaal er et program der bruges til at oversætte med.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
da: Den primære fokus er på softwareoversættelse (lokalisering eller l10n), men vi har bestemt til hensigt at gøre det til et generelt anvendeligt værktøj til computer-assisteret oversættelse. På engelsk kaldet Computer Aided Translation (CAT).

en: Virtaal website
da: Virtaal websted

en: We thank our donors:
da: Vi takker vores donorer:

en: Language code must be an ASCII string.
da: Sprogkode skal være en ASCII-streng.

en: Language code must be at least 2 characters long.
da: Sprogkode skal være mindst 2 tegn lang.

en: Language
da: Sprog

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
da: Kode

en: Enabled
da: Aktiv

en: Configure...
da: Konfigurer...

en: Translation memory
da: Oversættelseshukommelse

en: Quality checks
da: Kvalitetstjek

en: Machine translation
da: Maskinoversættelse

en: Highlighting and insertion of placeables
da: Fremhævning og indsættelse af placerbare

en: Many plugins and options for customization
da: Mange plugins og valgmuligheder for tilpasning

en: The file does not exist.
da: Filen findes ikke.

en: Not a valid file.
da: Ikke en gyldig fil.

en: TMX Translation Memory
da: TMX-oversættelseshukommelse

en: Translation Memory eXchange
da: Oversættelseshukommelse eXchange

en: TBX Glossary
da: TBX-ordliste

en: Wordfast Translation Memory
da: Wordfast-oversættelseshukommelse

en: Qt Linguist Translation File
da: Qt Linguist-oversættelsesfil

en: Qt Message File
da: Qt-meddelelsesfil

en: Qt Phrase Book
da: Qt-frasebog

en: INI File
da: INI-fil

en: Initialization
da: Initialisering

en: Java Properties File
da: Java-egenskabsfil

en: OpenOffice.org Translation File
da: OpenOffice.org-oversættelsesfil

en: XLIFF Translation File
da: XLIFF-oversættelsesfil

en: XML Localization Interchange File Format
da: XML filformat for lokaliserings-udveksling

en: C++ RC File
da: C++ RC-fil

en: Resource Compiler
da: Ressource-kompiler

en: Tcl Translation File
da: Tcl-oversættelsesfil

en: JavaScript error message file
da: JavaScript-fejlmeddelelsesfil

en: Gettext Translation Template
da: Gettext-oversætelsesskabelon

en: Trados Tag Editor
da: Trados tag-redigeringsværktøj

en: OS X Strings File
da: OS X-strengefil

en: UTX Dictionary
da: UTX-ordbog

en: Gettext PO file
da: Gettext PO-fil

en: Gettext MO file
da: Gettext MO-fil

en: Qt .qm file
da: Qt .qm-fil

en: OmegaT Glossary
da: OmegaT-ordliste

en: %prog [options] [translation_file]
da: %prog [valgmuligheder] [oversættelsesfil]

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
da: aktivér logning, hvorved resultatet gemmes i det angivne filnavn.

en: CONFIG
da: KONFIG

en: use the configuration file given by the supplied filename.
da: brug det angivne filnavn som konfigurationsfil.

en: enable debugging features
da: aktivér fejlretningsfaciliteter

en: PROFILE
da: PROFIL

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
da: udfør profilering, hvorved resultatet gemmes i det angivne filnavn.

en: Could not open log file '%(filename)s'
da: Kunne ikke åbne logfilen "%(filename)s"

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
da: Kunne ikke læse konfigurationsfilen "%(filename)s"

en: invalid number of arguments
da: ugyldigt antal argumenter

en: Profiling support is not available
da: Understøttelse af profilering er ikke tilgængelig

en: Could not open profile file '%(filename)s'
da: Kunne ikke åbne profilfilen "%(filename)s"

en: no such option: %s
da: valgmuligheden findes ikke: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
da: flertydig valgmulighed: %s (%s?)

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: Usage
da: Brug

en: integer
da: heltal

en: long integer
da: langt heltal

en: floating-point
da: decimalpunkt

en: complex
da: kompleks

en: option %s: invalid %s value: %r
da: valgmulighed %s: ugyldig %s værdi: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
da: valgmulighed %s: ugyldigt valg: %r (vælg fra %s)

en: show this help message and exit
da: vis denne meddelelse med hjælp og afslut

en: show program's version number and exit
da: vis programmets versionsnummer og afslut

en: %prog [options]
da: %prog [valgmuligheder]

en: %s option requires an argument
da: valgmuligheden %s kræver et argument

en: %s option requires %d arguments
da: valgmuligheden %s kræver %d argumenter

en: %s option does not take a value
da: valgmuligheden %s tager ikke imod en værdi
