Virtaal 0.7.0-beta5 - en to el translation catalogue (380 entries)

en: Translation Tool
el: Εργαλείο μετάφρασης

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
el: Ένα εργαλείο μετάφρασης για να βοηθήσει έναν ανθρώπινο μεταφραστή να μεταφράσει αρχεία σε άλλες γλώσσες

en: Terminology assistance
el: Βοήθεια ορολογίας

en: Add Missing Language
el: Προσθήκ_η της γλώσσας που λείπει

en: Language name:
el: Όνομα γλώσσας:

en: ISO code:
el: Κωδικός ISO:

en: Plural expression:
el: Έκφραση πληθυντικού:

en: Number of plurals:
el: Αριθμός πληθυντικών:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
el: Ανάλογα με την εργασία μετάφρασης, οι πληροφορίες πληθυντικού μπορεί να είναι προαιρετικές.

en: <b>Language Information</b>
el: <b>Πληροφορίες γλώσσας</b>

en: New Language Pair
el: Νέο ζευγάρι γλώσσας

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
el: <b>Αρχική</b> είναι η γλώσσα από την οποία μεταφράζετε, αποκαλούμενη επίσης γλώσσα πηγής.
    
    Εάν μεταφράζετε από τα Αγγλικά στα Γαλλικά, τότε τα Αγγλικά θα είναι η αρχική σας ή γλώσσα πηγής.

en: <b>Original</b>
el: <b>Αρχική</b>

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
el: <b>Τελική</b> είναι η γλώσσα στην οποία μεταφράζεται, αποκαλούμενη επίσης γλώσσα στόχος.
    
    Εάν μεταφράζετε από τα αγγλικά στα γαλλικά, τότε τα γαλλικά θα είναι η τελική ή γλώσσα στόχος.

en: <b>Translation</b>
el: <b>Μετάφραση</b>

en: _Add Missing Language...
el: Προσθήκ_η ελλείπουσας γλώσσας...

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Update to Template
el: Ε_νημέρωση στο πρότυπο

en: _Export
el: Εξα_γωγή

en: _Recent Files
el: Π_ρόσφατα αρχεία

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
el: Μεταφορά από πηγή

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
el: Π_ροηγούμενη καταχώρηση

en: _Next Placeable
el: Επόμε_νη καταχώρηση

en: _View
el: _Προβολή

en: _Full Screen
el: Π_λήρης οθόνη

en: _Quality Checks
el: Έλεγ_χοι ποιότητας

en: _Navigation
el: Περιήγη_ση

en: P_age Up
el: Προηγούμενη σελίδ_α

en: _Page Down
el: Ε_πόμενη σελίδα

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Online Help
el: _Ζωντανή βοήθεια

en: _Tutorial
el: _Οδηγός βοήθειας

en: _Localization Guide
el: _Οδηγός τοπικοποίησης

en: Report a _Bug
el: Αναφορά _σφάλματος

en: Virtaal Preferences
el: Προτιμήσεις Virtaal

en: The name stored in the file header
el: Το αποθηκευμένο όνομα στην κεφαλίδα αρχείου

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
el: Όνομα:

en: The e-mail address stored in the file header
el: Η αποθηκευμένη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην κεφαλίδα αρχείου

en: E-mail address:
el: Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
el: Οι πληροφορίες ομάδας αποθηκεύονται στην κεφαλίδα αρχείου. Μπορεί, για παράδειγμα, να είναι μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή ένα URL.

en: Team:
el: Ομάδα:

en: <b>Translator Information</b>
el: <b>Πληροφορίες μεταφραστή</b>

en: Source text:
el: Κείμενο πηγής:

en: Target text:
el: Κείμενο στόχος:

en: Use _Default Fonts
el: Χρήση προεπι_λεγμένων γραμματοσειρών

en: <b>Fonts</b>
el: <b>Γραμματοσειρές</b>

note: l10n: This tab label refers to the general preferences
en: General
el: Γενικά

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
el: Οι καταχωρήσεις είναι ειδικά τμήματα κειμένου που μπορούν αυτόματα να τονιστούν και να μπουν εύκολα στη μετάφραση.

en: Placeables
el: Καταχωρίσεις

en: Plug-ins
el: Πρόσθετα

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: <b>Words</b> (total):
el: <b>Λέξεις</b> (σύνολο):

en: <b>Strings</b> (total):
el: <b>Αλφαριθμητικά</b> (σύνολο):

en: File type:
el: Τύπος αρχείου:

en: File size:
el: Μέγεθος αρχείου:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Add Term
el: Προσθήκη όρου

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
el: Σ_χόλια

en: Terminology _file:
el: Αρ_χείο ορολογίας:

en: Terminology Files
el: Αρχεία ορολογίας

en: Add URL
el: Προσθήκη URL

en: Put queries in quotes
el: Τοποθέτηση ερωτημάτων σε εισαγωγικά

en: <b>Options</b>
el: <b>Επιλογές</b>

en: Web Look-ups
el: Αναζητήσεις ιστού

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
el: <u>Άνοιγμα</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
el: <b><big>Πρόσφατα αρχεία</big></b>

en: <u>Tutorial</u>
el: <u>Μάθημα</u>

en: <u>Cheat Sheet</u>
el: <u>Λίστα συντομεύσεων</u>

en: <u>More...</u>
el: <u>Περισσότερα...</u>

en: <u>Features</u>
el: <u>Χαρακτηριστικά</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
el: <b><big>Ξεκίνημα</big></b>

en: <u>Manual</u>
el: <u>Εγχειρίδιο</u>

en: <u>Localization Guide</u>
el: <u>Οδηγός τοπικοποίησης</u>

en: <u>Feedback</u>
el: <u>Ανατροφοδότηση</u>

en: <b><big>Support</big></b>
el: <b><big>Υποστήριξη</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
el: Στο τέλος μιας μετάφρασης, απλά πατήστε <Enter> για να συνεχίσετε με την επόμενη.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
el: Για να αντιγράψετε το αρχικό αλφαριθμητικό στο πεδίο στόχος, απλά πατήστε <Alt+Down>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
el: Για να σημειώσετε την τρέχουσα μετάφραση ως ασαφή, απλά πατήστε <Alt+U>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
el: Για να σημειώσετε την τρέχουσα μετάφραση ως ατελή, απλά πατήστε <Ctrl+Shift+Enter>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
el: Για να σημειώσετε την τρέχουσα μετάφραση ως πλήρη, απλά πατήστε <Ctrl+Enter>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
el: Χρήση Ctrl+Up ή Ctrl+Down για μετακίνηση μεταξύ των μεταφράσεων.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
el: Χρήση Ctrl+PgUp ή Ctrl+PgDown για μετακίνηση μεταξύ των μεταφράσεων με μεγάλα βήματα.

en: Fuzzy
el: Ασαφής

en: Untranslated
el: Αμετάφραστο

en: Accelerators
el: Επιταχυντές

en: Acronyms
el: Ακρώνυμα

en: Blank
el: Κενό

en: Brackets
el: Αγκύλες

en: Compendium conflict
el: Σύγκρουση σύνοψης

en: Double quotes
el: Διπλά εισαγωγικά

en: Double spaces
el: Διπλά διαστήματα

en: Repeated word
el: Επαναλαμβανόμενη λέξη

en: E-mail
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: Ending punctuation
el: Τέλος σημείου στίξης

en: Ending whitespace
el: Τέλος κενού

en: Escapes
el: Διαφυγές

en: File paths
el: Διαδρομές αρχείου

en: Functions
el: Συναρτήσεις

en: GConf values
el: Τιμές GConf

en: Old KDE comment
el: Παλιά σχόλια KDE

en: Long
el: Μακρύς

en: Must translate words
el: Πρέπει να μεταφρασθούν λέξεις

en: Newlines
el: Νέες γραμμές

en: Number of plurals
el: Αριθμός πληθυντικών

en: Don't translate words
el: Να μη μεταφρασθούν λέξεις

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Options
el: Επιλογές

en: Punctuation spacing
el: Κενό σημείου στίξης

en: Pure punctuation
el: Καθαρό σημείο στίξης

en: Number of sentences
el: Αριθμός προτάσεων

en: Short
el: Μικρός

en: Simple capitalization
el: Απλά κεφαλαία

en: Simple plural(s)
el: Απλοί πληθυντικοί

en: Single quotes
el: Απλές παρενθέσεις

en: Spelling
el: Ορθογραφία

en: Starting capitalization
el: Έναρξη κεφαλαίων

en: Starting punctuation
el: Έναρξη σημείου στίξης

en: Starting whitespace
el: Έναρξη κενού

en: Tabs
el: Στηλοθέτες

en: Unchanged
el: Αμετάβλητο

en: Valid characters
el: Έγκυροι χαρακτήρες

en: Placeholders
el: Δεσμευτικά χώρου

en: XML tags
el: Ετικέτες XML

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Header information
el: Πληροφορίες κεφαλίδας

en: Please enter your name
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα σας

en: Please enter your e-mail address
el: Παρακαλώ εισάγετε τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Please enter your team's information
el: Παρακαλώ εισάγετε τις πληροφορίες της ομάδας σας

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
el: Επιλέξατε το τρέχον ανοιχτό αρχείο για άνοιγμα. Θέλετε να επαναφορτωθεί το αρχείο;

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου.
    
    %(error_message)s
    
    Δοκιμάστε το άνοιγμα διαφορετικού αρχείου.

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου.
    
    %(error_message)s
    
    Δοκιμάστε την αποθήκευση σε διαφορετική τοποθεσία.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
el: Δυνατότητα εξαγωγής μόνο αρχείων Gettext PO

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
el: Αδυναμία εξαγωγής αρχείου.
    
    %(error_message)s
    
    Δοκιμάστε την αποθήκευση σε διαφορετική τοποθεσία.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
el: Αδυναμία εξαγωγής αρχείου.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
el: Επαναφόρτωση αρχείου

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
el: Επαναφόρτωση αρχείου από το τελευταίο αποθηκευμένο αντίγραφο και απώλεια όλων των αλλαγών;

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
el: Λέξεις με εσωτερικά κεφαλαία, όπως μερικά εμπορικά ονόματα και WikiWords

en: Capitals
el: Κεφαλαία

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
el: Λέξεις που περιέχουν μόνο κεφαλαία γράμματα

en: Command Line Options
el: Επιλογές γραμμής εντολών

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
el: Εφαρμογή επιλογών γραμμής εντολών, όπως --help, -h και -I

en: E-mail addresses
el: Διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: File Names
el: Ονόματα αρχείων

en: Paths referring to file locations
el: Διαδρομές που αναφέρονται σε τοποθεσίες αρχείων

en: Placeholders (printf)
el: Δεσμευτικά θέσης (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
el: Δεσμευτικά θέσεων που χρησιμοποιούνται στα αλφαριθμητικά "printf"

en: Placeholders (Python)
el: Δεσμευτικά θέσεων (Python)

en: Placeholders in Python strings
el: Δεσμευτικά θέσεων σε αλφαριθμητικά Python

en: Placeholders (Java)
el: Δεσμευτικά θέσεων (Java)

en: Placeholders in Java strings
el: Δεσμευτικά θέσεων σε αλφαριθμητικά Java

en: Placeholders (Qt)
el: Δεσμευτικά θέσεων (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
el: Δεσμευτικά θέσεων σε αλφαριθμητικά Qt

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
el: Ακέραιοι αριθμοί και δεκαδικά κλάσματα

en: Punctuation
el: Στίξη

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
el: Σύμβολα και λιγότερο συχνά χρησιμοποιούμενα σημεία στίξης

en: URLs, hostnames and IP addresses
el: URLs, ονόματα υπολογιστών και διευθύνσεις IP

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
el: Οντότητες XML

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
el: Αναφορές οντοτήτων, όπως &amp; και &#169;

en: XML Tags
el: Ετικέτες XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
el: Ετικέτες XML, όπως <b> και </i>

en: Spaces
el: Κενά

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
el: Διπλά κενά και κενά σε αναπάντεχες θέσεις

en: "alt" Attributes
el: Γνωρίσματα "alt"

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
el: Καταχωρήσεις για γνωρίσματα "alt" (όπως βρίσκονται στο HTML)

en: Placeholders (Drupal)
el: Δεσμευτικά θέσεων (Drupal)

en: Placeholders in Drupal strings
el: Δεσμευτικά θέσεων σε αλφαριθμητικά Drupal

en: No source or translatable files in bundle
el: Χωρίς πηγή ή μεταφράσιμα αρχεία στη δέσμη

en: The file contains nothing to translate.
el: Αυτό το αρχείο δεν περιέχει τίποτα για μετάφραση.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
el: Πριν:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
el: Μετά:

en: Translated: %d
el: Μεταφρασμένο: %d

en: Fuzzy: %d
el: Ασαφές: %d

en: Untranslated: %d
el: Αμετάφραστο: %d

en: Total: %d
el: Συνολικό: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
el: Ενημέρωση αρχείου

en: Needs work
el: Χρειάζεται δουλειά

en: Rejected
el: Απόρριψη

en: Needs review
el: Χρειάζεται αναθεώρηση

en: Translated
el: Μεταφρασμένο

en: Reviewed
el: Αναθεωρημένο

en: All
el: Όλα

en: Quality Checks
el: Έλεγχοι ποιότητας

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
el: Επιλογή ελέγχων

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
el: Όλοι οι έλεγχοι

en: Incomplete
el: Ατελής

en: Search
el: Αναζήτηση

en: _Case sensitive
el: _Διάκριση γραμμάτων

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
el: Κανονική έκφ_ραση

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
el: Αντικατάσταση με

note: l10n: Button text
en: Replace
el: Αντικατάσταση

note: l10n: Check box
en: Replace _All
el: Αντικατάσταση ό_λων

en: Workflow
el: Ροή εργασιών

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
el: Επιλογή καταστάσεων

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
el: Όλες οι καταστάσεις

en: Automatically complete long words while you type
el: Αυτόματη συμπλήρωση μεγάλων λέξεων ενώ πληκτρολογείτε

en: AutoCompletor
el: Αυτόματος συμπληρωτής

en: Automatically correct text while you type
el: Αυτόματη διόρθωση κειμένου ενώ πληκτρολογείτε

en: AutoCorrector
el: Αυτόματος διορθωτής

en: Spell Checker
el: Ορθογράφος

en: Check spelling and provide suggestions
el: Ορθογραφία και παρεχόμενες προτάσεις

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
el: <i>(χωρίς προτάσεις)</i>

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
el: Αγνόηση όλων

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
el: Περισσότερα...

note: l10n: This refers to the spell checking dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
el: Προσθήκη "%s" στο λεξικό

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Perform look-ups on selected text
el: Εκτέλεση αναζητήσεων στο επιλεγμένο κείμενο

en: External Look-up
el: Εξωτερική αναζήτηση

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
el: Επιλογή υπηρεσιών αναζήτησης

en: Select the services that should be used to perform look-ups
el: Επιλογή υπηρεσιών που πρέπει να χρησιμοποιηθούν για εκτέλεση αναζητήσεων

en: Look-up "%(selection)s"
el: Αναζήτηση "%(selection)s"

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
el: Αναζήτηση ιστού

en: Look-up the selected text on a web site
el: Αναζήτηση του επιλεγμένου κειμένου σε ιστότοπο

en: Name
el: Όνομα

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
el: Εισαγωγικό ερωτήματος

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
el: Μεταφορά ρυθμίσεων από KBabel, Lokalize και/ή Poedit στο Virtaal.

en: Migration Assistant
el: Βοηθός μεταφοράς

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
el: Θα πρέπει το Virtaal να προσπαθήσει να εισάγει ρυθμίσεις και δεδομένα από άλλες εφαρμογές;

en: Import data from other applications?
el: Εισαγωγή δεδομένων από άλλες εφαρμογές;

en: Migration was successfully completed
el: Η μεταφορά ολοκληρώθηκε με επιτυχία

en: The following items were migrated:
el: Τα παρακάτω στοιχεία μεταφέρθηκαν:

en: Migration completed
el: Η μεταφορά ολοκληρώθηκε

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
el: Το Virtaal δεν μπόρεσε να μεταφέρει καμία ρύθμιση ή δεδομένο

en: Nothing migrated
el: Τίποτα δεν μεταφέρθηκε

en: Poedit settings
el: Ρυθμίσεις Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
el: Μεταφραστική μνήμη Poedit: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
el: Μεταφραστική μνήμη KBabel: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
el: Τοπικοποίηση ρυθμίσεων

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
el: Μεταφραστική μνήμη Lokalize: %(database_name)s

en: Terminology Help
el: Βοήθεια ορολογίας

en: Terminology suggestions
el: Προτάσεις ορολογίας

en: Localization Terminology
el: Τοπικοποίηση ορολογίας

en: Selected localization terminology
el: Επιλεγμένη ορολογία τοπικοποίησης

en: Local Files
el: Τοπικά αρχεία

en: Local terminology files
el: Τοπικά αρχεία ορολογίας

en: Terminology _Files...
el: Αρ_χεία ορολογίας...

en: Add _Term...
el: Προσθήκη όρ_ου...

en: File
el: Αρχείο

en: Extendable
el: Επεκτάσιμο

en: Add Files
el: Προσθήκη αρχείων

en: All Supported Files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: "%s" is not a usable file.
el: "%s" δεν είναι χρησιμοποιήσιμο αρχείο.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
el: Αδυναμία φόρτωσης %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
el: Σφάλμα ανοίγματος αρχείου

en: _Source term — %(langname)s
el: Όρος πη_γής — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
el: Όρος σ_τόχου — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
el: Ταυτόσημη είσοδος ήδη υπάρχει.

en: Existing translations: %(translations)s
el: Υπάρχουσες μεταφράσεις: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
el: Όροι από Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
el: Επιλογή πηγών ορολογίας

en: Select the sources of terminology suggestions
el: Επιλογή των πηγών προτάσεων ορολογίας

en: Translation Memory
el: Μεταφραστική μνήμη

en: Translation memory suggestions
el: Προτάσεις μεταφραστικής μνήμης

en: Previous translations for Free and Open Source Software
el: Προηγούμενες μεταφράσεις για λογισμικό ελεύθερου και ανοιχτού κώδικα

en: Current File
el: Τρέχον αρχείο

en: Translated units from the currently open file
el: Μεταφρασμένες μονάδες από το τρέχον ανοιχτό αρχείο

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
el: Αυτό το αρχείο

note: l10n: The name of Google Translate in your language (translated in most languages). See http://translate.google.com/
en: Google Translate
el: Μετάφραση Google

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
el: Μηχανή μεταφράσεων χωρίς αναθεώρηση από την υπηρεσία μετάφρασης του Google

en: Microsoft Translator
el: Μεταφραστής Microsoft

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
el: Μηχανή μεταφράσεων χωρίς αναθεώρηση από το μεταφραστή Microsoft

en: Unreviewed machine translations from various services
el: Μηχανή μεταφράσεων χωρίς αναθεώρηση από διάφορες υπηρεσίες

en: Local Translation Memory
el: Τοπική μεταφραστική μνήμη

en: Previous translations you have made
el: Προηγούμενες μεταφράσεις που κάνατε

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
el: Τοπικό TM

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
el: Μηχανή μεταφράσεων χωρίς αναθεώρηση από εξυπηρετητή Moses

en: Remote Server
el: Απομακρυσμένος εξυπηρετητής

en: A translation memory server
el: Εξυπηρετητής μεταφραστικής μνήμης

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
el: Απομακρυσμένο TM

en: A TinyTM translation memory server
el: Εξυπηρετητής μεταφραστικής μνήμης TinyTM

en: Unreviewed machine translations from Apertium
el: Μηχανή μεταφράσεων χωρίς αναθεώρηση από Apertium

en: Translation _Suggestions
el: Προτά_σεις μετάφρασης

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
el: Επιλογή πηγών μεταφραστικής μνήμης

en: Select the sources that should be queried for translation memory
el: Επιλογή πηγών που πρέπει να ερωτηθούν για μεταφραστική μνήμη

en: Matches
el: Ταιριάζει

en: TM Source
el: Πηγή TM

note: l10n: This indicates a suggestion from machine translation. It is displayed instead of the match percentage.
en: ?
el: ;

en: Choose a Translation File
el: Επιλογή αρχείου μετάφρασης

en: No issues
el: Χωρίς προβλήματα

en: Quality Check
el: Έλεγχος ποιότητας

en: Description
el: Περιγραφή

en: Project Type
el: Τύπος έργου

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
el: Έλεγχοι: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
el: _Νέο ζευγάρι γλώσσας...

en: Error
el: Σφάλμα

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
el: Το τρέχον αρχείο τροποποιήθηκε.
    Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας;

en: _Discard
el: Απόρρι_ψη

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
el: Παρακαλώ εισάγετε τον αριθμό των μορφών ονόματος (πληθυντικών) για χρήση

en: Please enter the plural equation to use
el: Παρακαλώ εισάγετε την εξίσωση πληθυντικού για χρήση

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
el: Περιή_γηση:

en: Untranslated:
el: Αμετάφραστο:

en: Needs work:
el: Χρειάζεται δουλειά:

en: Rejected:
el: Απόρριψη:

en: Needs review:
el: Χρειάζεται αναθεώρηση:

en: Translated:
el: Μεταφρασμένο:

en: Reviewed:
el: Αναθεωρημένο:

en: Save the file for up-to-date information
el: Αποθήκευση του αρχείου για ενημερωμένη πληροφόρηση

en: Export failed
el: Αποτυχία εξαγωγής

en: Preview failed
el: Αποτυχία προεπισκόπησης

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
el: Μετακίνηση ενός βήματος πίσω στη ροή εργασίας (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
el: Κλικ για μετακίνηση στη συγκεκριμένη κατάσταση στη ροή εργασίας

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
el: Μετακίνηση ενός βήματος μπροστά στη ροή εργασίας (Ctrl+Enter)

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
el: Το Virtaal είναι ένα πρόγραμμα για μεταφράσεις.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
el: Η αρχική εστίαση είναι σε μετάφραση λογισμικού (τοπικοποίηση ή l10n), αλλά ασφαλώς θέλουμε να είναι χρήσιμο ως εργαλείο γενικής φύσεως, για Μεταφράσεις με υποβοήθηση από υπολογιστή (CAT).

en: Virtaal website
el: Η ιστοσελίδα του Virtaal

en: We thank our donors:
el: Ευχαριστούμε τους δωρητές μας:

en: The International Development Research Centre
el: Το διεθνές κέντρο ανάπτυξης και έρευνας

en: Mozilla Corporation
el: Εταιρεία Mozilla

en: Language code must be an ASCII string.
el: Ο κωδικός γλώσσας πρέπει να είναι σε αλφαριθμητικό ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
el: Ο κωδικός γλώσσας πρέπει να έχει τουλάχιστον 2 χαρακτήρες μήκος.

en: Language
el: Γλώσσα

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
el: Κώδικας

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Configure...
el: Διαμόρφωση...

en: Translation memory
el: Μεταφραστική μνήμη

en: Quality checks
el: Έλεγχοι ποιότητας

en: Machine translation
el: Μηχανική μετάφραση

en: Highlighting and insertion of placeables
el: Τονισμός και εισαγωγή καταχωρήσεων

en: Many plugins and options for customization
el: Πολλά πρόσθετα και επιλογές για προσαρμογή

en: The file does not exist.
el: Το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Not a valid file.
el: Άκυρο αρχείο.

en: TMX Translation Memory
el: Μεταφραστική μνήμη TMX

en: Translation Memory eXchange
el: Μεταφραστική μνήμη eXchange

en: TBX Glossary
el: Γλωσσάρι TBX

en: Wordfast Translation Memory
el: Μεταφραστική μνήμη Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
el: Γλωσσικό μεταφραστικό αρχείο Qt

en: Qt Message File
el: Αρχείο μηνύματος Qt

en: Qt Phrase Book
el: Βιβλίο φράσεων Qt

en: INI File
el: Αρχείο INI

en: Initialization
el: Αρχικοποίηση

en: Java Properties File
el: Αρχείο ιδιοτήτων Java

en: OpenOffice.org Translation File
el: Αρχείο μετάφρασης OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
el: Αρχείο μετάφρασης XLIFF

en: XML Localization Interchange File Format
el: Μορφή αρχείου ανταλλαγής τοπικοποίησης XML

en: C++ RC File
el: Αρχείο C++ RC

en: Resource Compiler
el: Μεταγλωττιστής πόρου

en: Tcl Translation File
el: Αρχείο μετάφρασης Tcl

en: JavaScript error message file
el: Αρχείο μηνύματος σφάλματος JavaScript

en: Gettext Translation Template
el: Πρότυπο μετάφρασης Gettext

en: Trados Tag Editor
el: Επεξεργαστής ετικέτας Trados

en: OS X Strings File
el: Αρχείο αλφαριθμητικού OS X

en: UTX Dictionary
el: Λεξικό UTX

en: Universal Terminology eXchange
el: Παγκόσμια ορολογία eXchange

en: Gettext PO file
el: Αρχείο Gettext PO

en: Gettext MO file
el: Αρχείο Gettext MO

en: Qt .qm file
el: Αρχείο Qt .qm

en: OmegaT Glossary
el: Γλωσσάρι OmegaT

en: %prog [options] [translation_file]
el: %prog [επιλογές] [αρχείο_μετάφρασης]

en: LOG
el: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
el: εκκίνηση ημερολογίου, αποθήκευση του αποτελέσματος στο παρεχόμενο όνομα αρχείου.

en: CONFIG
el: ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ

en: use the configuration file given by the supplied filename.
el: Χρήση του αρχείου διαμόρφωσης που δόθηκε από το παρεχόμενο όνομα αρχείου.

en: enable debugging features
el: ενεργοποίηση χαρακτηριστικών αποσφαλμάτωσης

en: PROFILE
el: ΚΑΤΑΤΟΜΗ

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
el: εκτέλεση κατατομής, αποθήκευση του αποτελέσματος στο παρεχόμενο όνομα αρχείου.

en: Could not open log file '%(filename)s'
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου ημερολογίου '%(filename)s'

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
el: Αδυναμία ανάγνωσης αρχείου διαμόρφωσης '%(filename)s'

en: invalid number of arguments
el: άκυρος αριθμός ορισμάτων

en: Profiling support is not available
el: Η υποστήριξη κατατομής δεν είναι διαθέσιμη

en: Could not open profile file '%(filename)s'
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου κατατομής '%(filename)s'

en: no such option: %s
el: χωρίς τέτοια επιλογή: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
el: διφορούμενη επιλογή: %s (%s?)

en: Usage: %s
el: Χρήση: %s

en: Usage
el: Χρήση

en: integer
el: ακέραιος

en: long integer
el: μεγάλος ακέραιος

en: floating-point
el: κινητή υποδιαστολή

en: complex
el: σύμπλεγμα

en: option %s: invalid %s value: %r
el: επιλογή %s: άκυρη %s τιμή: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
el: επιλογή %s: άκυρη επιλογή: %r (επιλογή από %s)

en: show this help message and exit
el: εμφάνιση αυτού του μηνύματος βοήθειας και έξοδος

en: show program's version number and exit
el: εμφάνιση του αριθμού έκδοσης του προγράμματος και έξοδος

en: %prog [options]
el: %prog [επιλογές]

en: %s option requires an argument
el: η επιλογή %s απαιτεί ένα όρισμα

en: %s option requires %d arguments
el: η επιλογή %s απαιτεί %d ορίσματα

en: %s option does not take a value
el: η επιλογή %s δεν παίρνει τιμή
