Virtaal 0.7 - en to es translation catalogue (374 entries)

en: Translation Tool
es: Herramienta de traducción

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
es: Una herramienta de traducción para ayudar a un traductor humano a traducir archivos a otros idiomas

en: Terminology assistance
es: Asistencia de terminología

en: Add Missing Language
es: Añadir idioma ausente

en: Language name:
es: Nombre del idioma:

en: ISO code:
es: Código ISO:

en: Plural expression:
es: Expresión de plurales:

en: Number of plurals:
es: Número de plurales:

en: Depending on the translation task, the plural information might be optional.
es: La información de plurales puede ser opcional dependiendo del tipo de traducción.

en: <b>Language Information</b>
es: <b>Información del idioma</b>

en: New Language Pair
es: Nueva pareja de idiomas

en: The <b>Original</b> is the language from which you are translating, also called the source language.
    
    If you are translating from English to French then English would be your original or source language.
es: El idioma <b>Original</b> es el idioma que traduce, también llamado el idioma de origen.
    
    Si traduce del inglés al francés, el inglés sería el idioma original o idioma de origen.

en: The <b>Translation</b> is the language into which you are translating, also called the target language.
    
    If you are translating from English to French then French would be your translation or target language.
es: La <b>Traducción</b> es el idioma al cual traduce, también llamado el idioma de destino.
    
    Si traduce del inglés al francés, el francés sería su traducción o idioma de destino.

en: <b>Translation</b>
es: <b>Traducción</b>

en: _Add Missing Language...
es: _Añadir idioma ausente...

en: _File
es: _Archivo

en: _Update to Template
es: Actualizar con _plantilla

en: _Export
es: _Exportar

en: _Recent Files
es: Archivos _recientes

en: _Edit
es: _Editar

note: l10n: Activating this menu item copies the whole source (or part thereof) to the target. The "copy" is not necessarily the same as the source: terminology placeables are translated when copied and language-specific punctionation changes are made automatically.
en: Transfer From Source
es: Transferir desde origen

note: l10n: More information about placeables: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/placeables
en: P_revious Placeable
es: _Objeto colocable anterior

en: _Next Placeable
es: _Siguiente objeto colocable

en: _View
es: _Ver

en: _Full Screen
es: _Pantalla completa

en: _Quality Checks
es: _Controles de calidad

en: _Navigation
es: _Navegación

en: P_age Up
es: _Retroceder página

en: _Page Down
es: _Avanzar página

en: _Help
es: Ay_uda

en: _Online Help
es: _Ayuda en línea

en: _Localization Guide
es: _Guía de localización

en: Report a _Bug
es: Informar de un _fallo

en: Virtaal Preferences
es: Preferencias de Virtaal

en: The name stored in the file header
es: El nombre a guardar en la cabecera del archivo

note: l10n: This label is for the name of the translator
en: Name:
es: Nombre:

en: The e-mail address stored in the file header
es: La dirección de correo electrónico a guardar en la cabecera del archivo

en: E-mail address:
es: Dirección de correo electrónico:

en: The team information stored in the file header. This can be an e-mail address or a URL, for example.
es: La información de equipo a guardar en la cabecera del archivo. Esta puede ser, por ejemplo, una dirección de correo electrónico o una dirección URL.

en: Team:
es: Equipo:

en: <b>Translator Information</b>
es: <b>Información del traductor</b>

en: Source text:
es: Texto original:

en: Target text:
es: Texto de destino:

en: Use _Default Fonts
es: _Usar el tipo de letra predeterminado

en: <b>Fonts</b>
es: <b>Tipo de letra</b>

en: Placeables are special parts of the text that can be automatically highlighted and easily inserted into the translation.
es: Los objetos colocables son partes especiales del texto que se pueden resaltar automáticamente e insertar fácilmente en la traducción.

en: Placeables
es: Objetos colocables

en: Plug-ins
es: Complementos

en: Properties
es: Propiedades

en: <b>Words</b> (total):
es: <b>Palabras</b> (total):

en: <b>Strings</b> (total):
es: <b>Segmentos</b> (total):

en: File type:
es: Tipo de archivo:

en: File size:
es: Tamaño del archivo:

en: Location:
es: Ubicación:

en: Add Term
es: Añadir término

note: l10n: This label refers to comments about a new term that is added
en: C_omments
es: Co_mentarios

en: Terminology _file:
es: Archivo de _terminología:

en: Terminology Files
es: Archivos de terminología

en: Add URL
es: Añadir URL

en: Put queries in quotes
es: Entrecomillar las consultas

en: <b>Options</b>
es: <b>Opciones</b>

en: Web Look-ups
es: Consultas externas

note: l10n: Remove the tags if underlining is unsuitable for your language. Most languages won't need to change this. Translate 'Open' normally.
en: <u>Open</u>
es: <u>Abrir</u>

en: <b><big>Recent Files</big></b>
es: <b><big>Archivos recientes</big></b>

en: <u>Cheat Sheet</u>
es: <u>Atajos de teclado</u>

note: l10n: Only change this URL if there is a translated version in your language, or if the default English is really unsuitable for users in your language
en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/features
es: http://translate.sourceforge.net/wiki/es/virtaal/features

en: <u>More...</u>
es: <u>Más...</u>

en: <u>Features</u>
es: <u>Funcionalidades</u>

en: <b><big>Getting Started</big></b>
es: <b><big>Introducción</big></b>

note: l10n: Only change this URL if there is a translated version in your language, or if the default English is really unsuitable for users in your language
en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/using_virtaal
es: http://translate.sourceforge.net/wiki/es/virtaal/using_virtaal

en: <u>Localization Guide</u>
es: <u>Guía de localización</u>

note: l10n: Only change this URL if there is a translated version in your language, or if the default English is really unsuitable for users in your language
en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/index#contact
es: http://translate.sourceforge.net/wiki/es/virtaal/index#contacto

en: <u>Feedback</u>
es: <u>Comentarios</u>

en: <b><big>Support</big></b>
es: <b><big>Recursos de apoyo</big></b>

en: At the end of a translation, simply press <Enter> to continue with the next one.
es: Al finalizar la traducción de un segmento, pulse <Intro> para continuar con la siguiente.

en: To copy the original string into the target field, simply press <Alt+Down>.
es: Para copiar el segmento original al campo del texto de destino, pulse <Alt+Abajo>.

note: l10n: Refer to the translation of "Fuzzy" to find the appropriate shortcut key to recommend
en: To mark the current translation as fuzzy, simply press <Alt+U>.
es: Para marcar la traducción actual como incompleta, pulse <Alt+I>.

en: To mark the current translation as incomplete, simply press <Ctrl+Shift+Enter>.
es: Para marcar la traducción actual como imprecisa, pulse <Ctrl+Shift+Enter>.

en: To mark the current translation as complete, simply press <Ctrl+Enter>.
es: Para marcar que la traducción actual está completa, pulse <Ctrl+Enter>.

en: Use Ctrl+Up or Ctrl+Down to move between translations.
es: Pulse Ctrl+Arriba o Ctrl+Abajo para navegar de una traducción a otra.

en: Use Ctrl+PgUp or Ctrl+PgDown to move in large steps between translations.
es: Pulse Ctrl+RePág o Ctrl+AvPág para navegar entre traducciones a grandes pasos.

en: Fuzzy
es: Incompleto

en: Untranslated
es: Sin traducir

en: Accelerators
es: Atajos de teclado

en: Acronyms
es: Acrónimos

en: Blank
es: Vacío

en: Brackets
es: Corchetes

en: Compendium conflict
es: Conflicto de compendio

en: Double quotes
es: Comillas dobles

en: Double spaces
es: Doble espacio

en: Repeated word
es: Palabra repetida

en: E-mail
es: Correo electrónico

en: Ending punctuation
es: Puntuación final

en: Ending whitespace
es: Espacio en blanco al final

en: File paths
es: Rutas de archivo

en: Functions
es: Funciones

en: GConf values
es: Valores de GConf

en: Old KDE comment
es: Antiguo comentario KDE

en: Long
es: Largo

en: Must translate words
es: Palabras que se deben traducir

en: Newlines
es: Nueva línea

en: Number of plurals
es: Número de plurales

en: Don't translate words
es: Palabras que no se traducen

en: Numbers
es: Números

en: Options
es: Opciones

en: Punctuation spacing
es: Espaciado de la puntuación

en: Pure punctuation
es: Sólo puntuación

en: Number of sentences
es: Número de oraciones

en: Short
es: Corto

en: Simple capitalization
es: Uso simple de mayúsculas

en: Simple plural(s)
es: Plurales simples

en: Single quotes
es: Comillas simples

en: Spelling
es: Ortografía

en: Starting capitalization
es: Mayúsculas iniciales

en: Starting punctuation
es: Puntuación inicial

en: Starting whitespace
es: Espacio en blanco inicial

en: Tabs
es: Tabulados

en: Unchanged
es: Sin cambios

en: URLs
es: Direcciones URL

en: Valid characters
es: Caracteres válidos

en: Placeholders
es: Marcadores de posición

en: XML tags
es: Etiquetas XML

en: Default
es: Predefinido

en: Header information
es: Información de la cabecera

en: Please enter your name
es: Introduzca su nombre

en: Please enter your e-mail address
es: Introduzca su dirección de correo electrónico

en: Please enter your team's information
es: Introduzca los datos de su equipo

en: You selected the currently open file for opening. Do you want to reload the file?
es: Ha seleccionado abrir el archivo ya abierto. ¿Desea recargar el archivo?

en: Could not open file.
    
    %(error_message)s
    
    Try opening a different file.
es: No se pudo abrir el archivo.
    
    %(error_message)s
    
    Intente abrir otro archivo.

en: Save
es: Guardar

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
es: No se pudo guardar el archivo.
    
    %(error_message)s
    
    Intente guardarlo en otra ubicación.

en: Could not save file.
    
    %(error_message)s
es: No se pudo guardar el archivo.
    
    %(error_message)s

en: Can only export Gettext PO files
es: Sólo se pueden exportar archivos Gettext PO

en: Export
es: Exportar

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
    
    Try saving to a different location.
es: No se ha podido exportar el archivo.
    
    %(error_message)s
    
    Intente guardarlo en otra ubicación.

en: Could not export file.
    
    %(error_message)s
es: No se ha podido guardar el archivo.
    
    %(error_message)s

en: Reload File
es: Recargar el archivo

en: Reload file from last saved copy and lose all changes?
es: ¿Desea recargar la última copia guardada del archivo y perder todos los cambios?

note: l10n: See http://en.wikipedia.org/wiki/CamelCase
en: CamelCase
es: MayúsculasCamellos

en: Words with internal capitalization, such as some brand names and WikiWords
es: Palabras con mayúsculas internas, como algunas marcas y PalabrasWiki

en: Capitals
es: Mayúsculas

note: l10n: this refers to "UPPERCASE" / "CAPITAL" letters
en: Words containing uppercase letters only
es: Palabras compuestas de letras mayúsculas

en: Command Line Options
es: Opciones de linea de órdenes

en: Application command line options, such as --help, -h and -I
es: Opciones de linea de órdenes de una aplicación, como --help, -h y -l

en: E-mail addresses
es: Direcciones de correo electrónico

en: File Names
es: Nombres de archivo

en: Paths referring to file locations
es: Rutas que indican la ubicación de archivos

en: Placeholders (printf)
es: Marcadores de posición (printf)

en: Placeholders used in "printf" strings
es: Marcadores de posición usados en cadenas «printf»

en: Placeholders (Python)
es: Marcadores de posición (Python)

en: Placeholders in Python strings
es: Marcadores de posición en cadenas de Python

en: Placeholders (Java)
es: Marcadores de posición (Java)

en: Placeholders in Java strings
es: Marcadores de posición en cadenas de Java

en: Placeholders (Qt)
es: Marcadores de posición (Qt)

en: Placeholders in Qt strings
es: Marcadores de posición en cadenas de Qt

note: l10n: 'decimal fractions' refer to numbers like 0.2 or 499,99
en: Integer numbers and decimal fractions
es: Números enteros y fracciones decimales

en: Punctuation
es: Puntuación

en: Symbols and less frequently used punctuation marks
es: Signos de puntuación poco comunes y símbolos

en: URLs, hostnames and IP addresses
es: Direcciones URL, nombres de sistema y direcciones IP

note: l10n: see http://en.wikipedia.org/wiki/Character_entity_reference
en: XML Entities
es: Entidades XML

en: Entity references, such as &amp; and &#169;
es: Referencias a entidades, como &amp; y &#169;

en: XML Tags
es: Etiquetas XML

en: XML tags, such as <b> and </i>
es: Etiquetas XML, como <b> y </i>

en: Spaces
es: Espacios

en: Double spaces and spaces in unexpected positions
es: Espacios dobles y espacios en lugares inesperados

en: "alt" Attributes
es: Atributos «alt»

en: Placeable for "alt" attributes (as found in HTML)
es: Objeto colocable para atributos «alt» (estilo HTML)

en: Placeholders (Drupal)
es: Marcadores de posición (Drupal)

en: Placeholders in Drupal strings
es: Marcadores de posición en cadenas de Drupal

en: No source or translatable files in bundle
es: El archivo no contiene archivos originales o localizables

en: The file contains nothing to translate.
es: El archivo no contiene nada para traducir.

note: l10n: The heading of statistics before updating to the new template
en: Before:
es: Antes:

note: l10n: The heading of statistics after updating to the new template
en: After:
es: Después:

en: Translated: %d
es: Traducido: %d

en: Fuzzy: %d
es: Incompleto: %d

en: Untranslated: %d
es: Sin traducir: %d

note: l10n: this refers to updating a file to a new template (POT file)
en: File Updated
es: El archivo se ha actualizado

en: Needs work
es: Requiere trabajo

en: Rejected
es: Rechazado

en: Needs review
es: Requiere revisión

en: Translated
es: Traducido

en: Reviewed
es: Revisado

en: http://translate.sourceforge.net/wiki/virtaal/cheatsheet
es: http://translate.sourceforge.net/wiki/es/virtaal/cheatsheet

en: All
es: Todo

en: Quality Checks
es: Controles de calidad

note: l10n: This is the button where the user can select units by failing quality checks
en: Select Checks
es: Seleccione control

note: l10n: This refers to quality checks
en: All Checks
es: Todos los controles

en: Incomplete
es: Incompleto

en: Search
es: Buscar

en: _Case sensitive
es: _Distinguir mayúsculas

note: l10n: To read about what regular expressions are, see http://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: _Regular expression
es: _Expresión regular

note: l10n: This text label shows in front of the text box where the replacement text is typed. Keep in mind that the text box will appear after this text. If this sentence construction is hard to use, consdider translating this as "Replacement"
en: Replace with
es: Reemplazar con

note: l10n: Button text
en: Replace
es: Reemplazar

note: l10n: Check box
en: Replace _All
es: _Reemplazar todo

en: Workflow
es: Por estado

note: l10n: This is the button where the user can select units by workflow state
en: Select States
es: Seleccione estado

note: l10n: This refers to workflow states
en: All States
es: Todos los estados

en: Automatically complete long words while you type
es: Completa palabras largas automáticamente al teclear

en: AutoCompletor
es: Finalización automática

en: Automatically correct text while you type
es: Corrige el texto automáticamente mientras teclea

en: AutoCorrector
es: Corrección automática

en: Spell Checker
es: Corrección ortográfica

en: Check spelling and provide suggestions
es: Comprueba la ortografía y ofrece sugerencias

note: l10n: This refers to spell checking
en: <i>(no suggestions)</i>
es: <i>(no hay sugerencias)</i>

note: l10n: This refers to spell checking
en: Ignore All
es: Ignorar todos

note: l10n: This refers to spelling suggestions
en: More...
es: Más...

note: l10n: This refers to the spell checking dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
es: Añadir «%s» al diccionario

en: Languages
es: Idiomas

en: Perform look-ups on selected text
es: Realiza consultas con el texto seleccionado

en: External Look-up
es: Consultas externas

note: l10n: The 'services' here refer to different look-up plugins, such as web look-up, etc.
en: Select Look-up Services
es: Selección de servicios de consultas

en: Select the services that should be used to perform look-ups
es: Elija los servicios para las consultas externas

en: Look-up "%(selection)s"
es: Consultar «%(selection)s»

note: l10n: plugin name
en: Web Look-up
es: Consulta por web

en: Look-up the selected text on a web site
es: Consulta el texto seleccionado en un sitio web

en: Name
es: Nombre

note: l10n: Whether the selected text should be surrounded by "quotes"
en: Quote Query
es: Entrecomillar la consulta

en: Migrate settings from KBabel, Lokalize and/or Poedit to Virtaal.
es: Importar preferencias desde KBabel, Lokalize y/o Poedit a Virtaal.

en: Migration Assistant
es: Asistente de importación

en: Should Virtaal try to import settings and data from other applications?
es: ¿Desea que Virtaal trate de importar las opciones de configuración y datos desde otras aplicaciones?

en: Import data from other applications?
es: ¿Desea importar datos desde otras aplicaciones?

en: Migration was successfully completed
es: La importación se ha completado con éxito

en: The following items were migrated:
es: Se han importado los siguientes elementos:

en: Migration completed
es: Importación completada

en: Virtaal was not able to migrate any settings or data
es: Virtaal no ha podido importar ninguna configuración o datos

en: Nothing migrated
es: No se ha importado nada

en: Poedit settings
es: Preferencias de Poedit

en: Poedit's Translation Memory: %(database_language_code)s
es: Memoria de traducción de Poedit: %(database_language_code)s

en: KBabel's Translation Memory: %(database_language_code)s
es: Memoria de traducción de KBabel: %(database_language_code)s

en: Lokalize settings
es: Preferencias de Lokalize

en: Lokalize's Translation Memory: %(database_name)s
es: Memoria de traducción de Lokalize: %(database_name)s

en: Terminology Help
es: Ayuda terminológica

en: Terminology suggestions
es: Sugerencias de terminología

en: Localization Terminology
es: Terminología de localización

en: Selected localization terminology
es: Terminología seleccionada de localización

en: Local Files
es: Archivos locales

en: Local terminology files
es: Archivos locales de terminología

en: Terminology _Files...
es: _Archivos de terminología...

en: Add _Term...
es: Añadir _término...

en: File
es: Archivo

en: Extendable
es: Extensible

en: Add Files
es: Añadir archivos

en: All Supported Files
es: Todos los archivos compatibles

en: All Files
es: Todos los archivos

en: "%s" is not a usable file.
es: «%s» no es un archivo válido.

en: Unable to load %(filename)s:
    
    %(errormsg)s
es: No se puede cargar %(filename)s:
    
    %(errormsg)s

en: Error opening file
es: Se ha detectado un fallo al abrir el archivo

en: _Source term — %(langname)s
es: Término de _origen — %(langname)s

en: _Target term — %(langname)s
es: Término de _destino — %(langname)s

en: Identical entry already exists.
es: La entrada ya existe.

en: Existing translations: %(translations)s
es: Traducciones existentes: %(translations)s

en: Terms from Open-Tran.eu
es: Términos desde Open-Tran.eu

en: Select Terminology Sources
es: Selección de fuentes terminológicas

en: Select the sources of terminology suggestions
es: Elija las fuentes de sugerencias terminológicas

en: Translation Memory
es: Memoria de traducción

en: Translation memory suggestions
es: Sugerencias de memorias de traducción

en: Previous translations for Free and Open Source Software
es: Traducciones anteriores de software libre

en: Current File
es: Archivo actual

en: Translated units from the currently open file
es: Segmentos traducidos del archivo actualmente abierto

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: This file
es: Archivo

note: l10n: The name of Google Translate in your language (translated in most languages). See http://translate.google.com/
en: Google Translate
es: Google Traductor

en: Unreviewed machine translations from Google's translation service
es: Traducciones automáticas sin revisar del servicio de traducción de Google

en: Unreviewed machine translations from Microsoft Translator
es: Traducciones automáticas sin revisar del servicio Microsoft Translator

en: Unreviewed machine translations from various services
es: Traducciones automáticas sin revisar de varios servicios

en: Local Translation Memory
es: Memoria de traducción local

en: Previous translations you have made
es: Traducciones anteriores del usuario

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Local TM
es: MT local

en: Unreviewed machine translations from a Moses server
es: Traducciones automáticas sin revisar de un servidor Moses

en: Remote Server
es: Servidor remoto

en: A translation memory server
es: Un servidor de memoria de traducción

note: l10n: Try to keep this as short as possible.
en: Remote TM
es: MT remota

en: A TinyTM translation memory server
es: Servidor de memoria de traducción TinyTM

en: Unreviewed machine translations from Apertium
es: Traducciones automáticas sin revisar de Apertium

en: Translation _Suggestions
es: _Sugerencias de traducción

note: l10n: The 'sources' here refer to different translation memory plugins, such as local tm, open-tran.eu, the current file, etc.
en: Select sources of Translation Memory
es: Selección de fuentes de memoria de traducción

en: Select the sources that should be queried for translation memory
es: Elija las fuentes de memoria de traducción a consultar

en: Matches
es: Coincidencias

en: TM Source
es: Fuente de MT

en: Choose a Translation File
es: Seleccione un archivo de traducción

en: No issues
es: Sin posibles fallos

en: Quality Check
es: Control de calidad

en: Description
es: Descripción

en: Project Type
es: Tipo de proyecto

note: l10n: The label indicating the checker style (GNOME/KDE/whatever)
en: Checks: %(checker_name)s
es: Controles de calidad: %(checker_name)s

en: _New Language Pair...
es: _Nueva pareja de idiomas...

en: Error
es: Fallo

en: The current file has been modified.
    Do you want to save your changes?
es: El archivo actual se ha modificado.
    ¿Desea guardar los cambios?

en: _Discard
es: _Ignorar

en: Please enter the number of noun forms (plurals) to use
es: Introduzca la cantidad de formas nominales (plurales) a usar

en: Please enter the plural equation to use
es: Introduzca la formula de plurales a usar

note: l10n: This refers to the 'mode' that determines how Virtaal moves between units.
en: N_avigation:
es: _Modo de navegación:

en: Untranslated:
es: Sin traducir:

en: Needs work:
es: Incompleto:

en: Rejected:
es: Rechazado:

en: Needs review:
es: Requiere revisión:

en: Translated:
es: Traducido:

en: Reviewed:
es: Revisado:

en: Save the file for up-to-date information
es: Guarde el archivo para actualizar la información

en: Export failed
es: Se ha detectado un fallo durante la exportación

en: Preview failed
es: Fallo al generar la previsualización

en: Move one step back in the workflow (Ctrl+Shift+Enter)
es: Retroceder un paso el estado del segmento (Ctrl+Shift+Enter)

en: Click to move to a specific state in the workflow
es: Pulse para seleccionar un estado de segmento específico

en: Move one step forward in the workflow (Ctrl+Enter)
es: Avanzar un paso el estado del segmento (Ctrl+Enter)

note: l10n: Please retain the literal name "Virtaal", but feel free to additionally transliterate the name and to add a translation of "For Language", which is what the name means.
en: Virtaal is a program for doing translation.
es: Virtaal es un programa para traducir.

en: The initial focus is on software translation (localization or l10n), but we definitely intend it to be useful as a general purpose tool for Computer Aided Translation (CAT).
es: La meta inicial se centra en la traducción de programas (localización o l10n), pero tenemos la intención de que también sirva como herramienta de uso general para la traducción asistida por ordenador («CAT»).

en: Virtaal website
es: Sitio web de Virtaal

en: We thank our donors:
es: Agradecemos a nuestros patrocinadores:

en: The International Development Research Centre
es: Centro Internacional de Investigaciones para el Desarrollo

en: Language code must be an ASCII string.
es: El código del idioma debe ser una cadena ASCII.

en: Language code must be at least 2 characters long.
es: El código del idioma debe contener un mínimo de 2 caracteres.

en: Language
es: Idioma

note: l10n: This is the column heading for the language code
en: Code
es: Código

en: Enabled
es: Activo

en: Configure...
es: Configurar...

en: Translation memory
es: Memoria de traducción

en: Quality checks
es: Controles de calidad

en: Machine translation
es: Traducción automática

en: Highlighting and insertion of placeables
es: Resaltado e inserción de colocables

en: Many plugins and options for customization
es: Muchos complementos y opciones de configuración

en: The file does not exist.
es: El archivo no existe.

en: Not a valid file.
es: El archivo no es válido.

en: TMX Translation Memory
es: Memoria de traducción TMX

en: TBX Glossary
es: Glosario TBX

en: TermBase eXchange
es: TermBase eXchange (intercambio de base de términos)

en: Wordfast Translation Memory
es: Memoria de traducción Wordfast

en: Qt Linguist Translation File
es: Archivo de traducción de Qt Linguist

en: Qt Message File
es: Archivo de mensajes de Qt

en: Qt Phrase Book
es: Libro de frases Qt

en: INI File
es: Archivo INI

en: Initialization
es: Inicialización

en: Java Properties File
es: Archivo «properties» de Java

en: OpenOffice.org Translation File
es: Archivo de traducción de OpenOffice.org

en: XLIFF Translation File
es: Archivo de traducción XLIFF

en: XML Localization Interchange File Format
es: Formato de archivo de localización XML

en: C++ RC File
es: Archivo RC de C++

en: Resource Compiler
es: Compilador de recursos

en: Tcl Translation File
es: Archivo de traducción Tcl

en: JavaScript error message file
es: Archivo de mensajes de fallos de JavaScript

en: Gettext Translation Template
es: Plantilla de traducción gettext

en: OS X Strings File
es: Archivo OS X Strings

en: UTX Dictionary
es: Diccionario UTX

en: Gettext PO file
es: Archivo Gettext PO

en: Gettext MO file
es: Archivo Gettext MO

en: Qt .qm file
es: Archivo .qm de Qt

en: OmegaT Glossary
es: Glosario de OmegaT

en: %prog [options] [translation_file]
es: %prog [opciones] [archivo_de_traducción]

en: LOG
es: REGISTRO

en: turn on logging, storing the result to the supplied filename.
es: activar el registro de eventos, guardando el resultado en el archivo indicado.

en: CONFIG
es: CONFIGURACIÓN

en: use the configuration file given by the supplied filename.
es: usar el archivo de configuración indicado por el nombre de archivo.

en: enable debugging features
es: activar funciones de depuración

en: PROFILE
es: PERFIL

en: perform profiling, storing the result to the supplied filename.
es: realizar perfilado, guardando el resultado en el nombre de archivo indicado.

en: Could not open log file '%(filename)s'
es: No se pudo abrir el archivo de registro '%(filename)s'

en: Could not read configuration file '%(filename)s'
es: No se pudo leer el archivo de configuración '%(filename)s'

en: invalid number of arguments
es: el número de argumentos no es válido

en: Profiling support is not available
es: La función de perfilado no está disponible

en: Could not open profile file '%(filename)s'
es: No se pudo abrir el archivo de perfil «%(filename)s»

en: no such option: %s
es: la opción no existe: %s

en: ambiguous option: %s (%s?)
es: opción ambigua: %s (%s?)

en: Usage: %s
es: Uso: %s

en: Usage
es: Uso

en: integer
es: entero

en: long integer
es: entero largo

en: floating-point
es: coma flotante

en: complex
es: complejo

en: option %s: invalid %s value: %r
es: opción %s: el valor %s no es válido: %r

en: option %s: invalid choice: %r (choose from %s)
es: opción %s: la elección no es válida: %r (elija de %s)

en: show this help message and exit
es: mostrar este mensaje de ayuda y salir

en: show program's version number and exit
es: mostrar el número de versión del programa y salir

en: %prog [options]
es: %prog [opciones]

en: %s option requires an argument
es: la opción %s requiere un argumento

en: %s option requires %d arguments
es: la opción %s requiere %d argumentos

en: %s option does not take a value
es: la opción %s no admite valores
